» »

raid?

raid?

joze ::

a se da raid napravit tud samo na enem disku, tako, da bi napravil dve particiji?

Yohan del Sud ::

ideja ni slaba ampak na žalost ni izvedljiva, že zaradi tega ne ker napraviš raid polje pred particijoniranjem

MUC ::

Ideja je smesna :))) .. sorry :)



Fora dveh diskov je v tem, da dva diska hitreje opravita delo kot en sam. Ravno tako naprimer en delavec ne more opraviti več dela, kot ga zmore, naj z njim počnemo še tako nemogoče stvari in poskuse.

Če disk razparticioniramo, je to še vedno samo en disk, le da ima recimo temu 2 imena (C, D). Fizično je disk še vedno samo eden.

BigFoot ::

mrbit je pa mislu za Mirroring, se pravi da bi mu vse podatke 2x pisalo. teoretično to je izvedljivo, če je kakšen program za to ne vem (dvomim) pa še full počasi bi delalo.

joze ::

nisem prevec domac na tem podrocju sorry.Hvala za odgovore.

ABX ::

Jao mene vi in vaš RAID. MUC ima prav samo zgleda da ga niste razumeli. Prvo kot prvo RAID je ena velika komercialna farsa v katero vsi lepo nasedajo in se veselijo da majo doma, čeprav jim ni niti približno jasno kaj rabi. Prvo za imet raid na plati plačate lep dodatek cca. 5k Sit.
RAID pride v poštev samo na serverjih in še to načeloma z SCSI diski.
Imamo več načinov RAIDA. Ne bom razlagal tehnično ker itak se nebi nobenemu dalo brat.
RAID pride v poštev če imamo vsaj 2 diska. Čeprav pravi potencial pokaže z 5 ali več HDD-jev. Diski naj bi bili vsi isti za izkoriščat vse načine raida. Se pa uporablja za 1) za imet čim večjo varnost podatkov v primeru strojne okvare kjer cena diska je popolnoma zanemarlljiva s pomembnostjo podatkov.
2) za grozno pohitrit prenos podatkov (ni dosti uporabno ker če gre fuč en disk so vsi podatki na vseh diskih šli)
+ se ogromno ostalih načinov (ponavadi najdemo več raidov prepletenih med sabo na istem serverju) ki ne bom šel razlagat ker že tako sem bil preveč dolg.

RAID na enem disku, enostavno smešno. |O
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

ABX ::

Bigfoot: če hočeš mogoče celo najdeš kak appz ki ti piše vse podatke tudi 5x na isti disk, a kaj ti pomaga če disk crkne. Poanta mirroringa pa je ta da če disk crkne imaš backup na drugem.

Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

MUC ::

Nekaterim je Raid Level 0 všeč ne samo zaradi hitrosti, ampak zato, da lahko v računalnik vgradijo recimo 4 30Gb diske, ki so videti kot en disk velikost 120 Gb. To je zelo pomembno pri raznih video obdelavah, kjer so datoteke lahko daljše od 30Gb. Če pa k temu prištejemo še veliko pridobitev pri hitrost branja podatkov, pa zadeva postane več kot privlačna.

andrej ::

RAID na enem disku je res brez veze - enostavno ne vidim prednosti. Drugace pa je ABX najbolj pametno povedal...

CCD ::

ABX: RAID pride v poštev samo na serverjih in še to načeloma z SCSI diski.

Zakaj??????:\:\:\

miranpozar ::

ABX! Žal se s tabo ne morem popolnoma strinjati. RAID ni marketinška fora! Dandanes je glavno ozko grlo v računalnikih prav disk... kaj ti namreč rabi 1GHz procesor, 256MB RAMa in ultra hitra 3D kartica, če pa se iz diska vse skupaj nalaga tako počasi! Če pa imaš RAID0 polje je pa dosti večji užitek dela z računalnikom, saj je nalaganje iz diska dosti hitrejše.
Poznam pa tudi majhna nepomembna podjetja, ki imajo na disku preveč pomembne podatke in jim RAID1 pride še kako prav, če hočejo mirno spati!

Miran Požar, Portorož, www.miranpozar.com

3LeR. ::

ej ABX sorry ce tem bom uzalil ampak a si ti kej PIL?
ce misliš de je to kar ena tržan farsa ok misli kakor hočeš sam a si ti zadevo kdaj vidu v akciji ?
to je frikin neverjetno! vse gre se 1x hitrej

matevzm ::

Da se postavim v bran ABXa.. tudi jaz imam priokus, da je zadeva malce moda.
Jaz sem recimo imel dva diska v RAIDu in sem bil razocaran nad pohitritvijo. 2x5400 v RAID 0 ni bil kos 7200 disku. Da ne govorim o tem, da je slo vseh 80G v zrak, ko sem narobe postavil jumper na enem disku... :(

ABX ::

Miran: to o varnosti sem obdelal v točki 1.

Uni ki rabijo hiter prenos podatkov (recimo video obdelava, da ostanemo tudi na domači rabi), ne grejo na IDE naprave + raid. Ker ko IDE disk dela se cel sistem grozno upočasni. Potem je tukaj se seek time, ki baje da se poveča pri strippingu (RAID 0).
in če imate računalnik doma za nabijat igrice,brskat po netu,poslušat mp3 in gledat DIVX( kot jaz) vam raid ne rabi pol kurca nič ker 90% časa ko sem za Pc-om so diski ugasnjeni (shut down po 30min, rama na tone).
Raid je danes tolko raširjen zaradi tega ker folk misli da gre vse skupaj hitreje, ampak strippingu se je folk izogibal zaradi nevarnosti zgubljanja podatkov.


P.S. Nisem glih 100% ali vseeno povem. Raid je vgrajen v NT-je, in se ga da uporabljat ne glede na to če imamo IDE ali SCSI diske, v čem je potem fora zunanjega kontrolerja??. Ok enkrat je bilo kao ATA33 omejitev ampak danes imamo ATA100 na chipsetu plate.

P.S.S.
Zanimalo bi me število ljudi je kuplo plato z RAID kontrolerjem, in potem ugotovit kolko od teh ima vsaj 2 diska (z 1 namreč se raid ne da uporabljat), in na koncu pogledat % ljudi ki je raid usposoblo in še preverit ali jim raid sploh kaj rabi in kolko jim je pospešlo delo.

Tako da uradno štartam anketo. :)

1) Plata brez RAIDA, 3 HDD.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

BlackHole ::

Nič več mi ni jasno. Po eni strani govorite, da je prednost RAID (?) v varovajnu podatkov, po drugi pa, da če v npr. sklopu 5-tih diskov eden crkne, izgubimo vse podatke. Mislim kje pol fora varovanja in tudi ne vem zakaj bi na ostalih diskih prav tako izgubili podatke, če eden crkne.

ABX ::

Ker obstaja veliko različnih oblik RAIDa.




RAID 0 - Stripe (vsi podakti se enako razdeljeni med diski, tako kadar bereš/pišeš file to delaš istočasno iz več diskov, razumeš da če je en file enako razdeljen na 5 diskov in ede disk crkne ta file ne dobiš več).



Primer: vsi diski so isto hitri, recimo 1mb/s če bereš file iz enega diska ga bereš z hitrostjo 1mb/s v strippingu pa ker je ta razdeljen enakomerno na 5 diskov ga bereš z hitrostjo 5x1mb/s (teoretično).






RAID 1 - Miror (podatki se zapišejo istočasno na dva ali več diska, tako da file od 1 mega ga imaš na prvem in na drugem disku. Sistem je isto hiter kot uni z enim diskom vendar vsak file ima svoj backup na drugem disku, v primeru okvare enega diska so vsi podatki na drugem disku varni, slaba lastnost je cena drugega diska.)




To so 2 glavna načina raida, imamo še ostale ki pa so nekak kompromis teh dveh.
Raid se je tolko raširil danes hvala RAIDu-0 vendar je zanimivo kako prav ta raid se načeloma v svetu poslovnega ("resnega") računalništva najmanj uporablja.



Še malo pa bom napisal diplomsko za koga :)



P.S. Zgleda da so neke napake v skripti, ker kadar sem hotel naredit malo razmaka ned besedilom mi je vse stlačlo v en kos :(
<"br>" error.



O.K. sem rešil zadevo tako da sem ročno vnašal <"br>" ukaz :)
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

OrlyTM ::

ABX: RAID je zelo v redu zadeva ... jaz imam raid 0 na dveh IBM 30GB diskih 7200rpm ... in pohitritev sistema je izjemna.

Kar pa se tiče varnosti ... ne razumem zakaj bi bilo več možnosti za napako pri dveh diskih v raid 0 polju kot pri enem samem ... če ti crkne en pri raid 0 polju si izgubil vse podatke, kaj pa če ti crkne disk, ko imaš samo enega, a pol pa nisi izgubil vseh podatkov .... RAID 0 ali Stripping Raid je popolnoma enako zanesljiv kot en sam disk. Hitrost pa je pač precej večja.

lp
OrlyTM
--------------------------------------------------
<b>Fear is in The Eye Of The Beholder. Don't let it be You!</b>

andrej ::

Orly: pri zanesljivosti pozabljas na eno dejstvo - imas dva diska. Torej, imet dva diska cisto loceno je bolj "varno", kot pa ce imas dva diska povezana v RAID 0. Ce ti eden crkne pri prvi moznosti mas se vedno podatke na drugem. Pri RAID 0 pa izgubis vse.

andrej ::

abx: Res je, NT-ji ima softverski RAID. In sicer ma pro verzija RAID 0, serverska pa RAID 0,1 in 5. Vse je seveda softverksko kar se zna poznat pri vecjih obremenitvah.

JLP ::

OrlyTM:
Ja RAID z več diski je zihr mn zanesliv. Več si preber tukej:
RAID Reliability Issues
Live long and prosper!

ginek ::

OrlyTM:
Očitno ti manjkajo osnove verjetnostnega izračuna.

Verjetnost da crkne vsaj eden izmed dveh je večja od verjetnosti da crkne en sam (od enega).

Zato ne trosi neumnosti o zanesljivosti!!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RAID na osebnem računalniku

Oddelek: Kaj kupiti
394424 (1987) pegasus
»

Software raid 1 (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5711502 (10644) uporabniik
»

RAID1, bistvena vprasanja

Oddelek: Strojna oprema
293618 (2377) element
»

Raid

Oddelek: Strojna oprema
193851 (3589) ender
»

RAID???

Oddelek: Strojna oprema
152305 (2050) falotXP

Več podobnih tem