» »

Elektro motor in agregat

Elektro motor in agregat

Matthew_103 ::

Pozdravljeni.
Imam en problem oz vprašanje, kupil sem cirkular za drve z elektro motorjem z močjo 5,5kw. Doma imam traktorski agregat (domače izdelave in nisem ga jaz izdelal:)) z močjo 15kw oz takšna je moč motorja izhodne moči pa nevem koliko da. Imam pa problem zagnati cirkular, ker je zagonski tok motorja prevelik in mi izprazni kondenzatorje. Ali obstaja kakšen regulator napetosti oz pwm kontroler da bi lahko motor zagnal postopoma?

A. Smith ::

S pwm kontrolerjem oz. frekvenčnikom bi moralo delovati. Razglej se po bolhi za dovolj močnim.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

SaXsIm ::

Najprej poglej, če lahko narediš preklop zvezda trikot.
SaXsIm

pviran3 ::

Ja, oz po domače, da bi z dvema kontaktorjema štartal, najprej eden, pol sekunde za tem pa še drugi.

Glej še pripomočke za "mehki zagon"

Matthew_103 ::

pviran3 je izjavil:

Ja, oz po domače, da bi z dvema kontaktorjema štartal, najprej eden, pol sekunde za tem pa še drugi.

Glej še pripomočke za "mehki zagon"

Sam motor ima mehki zagon, zaganja se cca 2-3 sekunde samo vseeno prehitro za agregat.

mirator ::

Nekaj več podatkov bi bilo potrebnih. Ali gre pri moči agregata dejansko za delovno moč v kW, kot si zapisal ali za navidezno v kVA?
Predpostavljam, da gre za trifazni agregat.
Verjetno bi ti zagon uspel samo preko frekvenčnega regulatorja, čeprav mi hitri izračun pokaže, da bi moral biti agregat močan vsaj 16 kW. Mehki zagon ni ustrezen, ker deluje na osnovi zmanjšanja napetosti in se pri tem zmanjša tudi navor.

...:TOMI:... ::

Edina pametna opcija je frekvencnik, ki ti bo nadomestil mehki zagon, zato ga moras odstraniti.
Tomi

noraguta ::

Za 5,5 vfd bo dal več kot za direkten priklop cirkularja na kardan.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

SaXsIm ::

Glede na to, da imaš Mb (navor bremena) v štartu praktično nič, imaš na voljo kar nekaj stvari. Poleg tega, 2-3 sekunde za preklop zvezda trikot ni dovolj.
SaXsIm

mirator ::

Za preklop zvezda - trikot bi moral biti agregat moči okoli 19 kW oz. 33 kVA.

Matthew_103 ::

mirator je izjavil:

Nekaj več podatkov bi bilo potrebnih. Ali gre pri moči agregata dejansko za delovno moč v kW, kot si zapisal ali za navidezno v kVA?
Predpostavljam, da gre za trifazni agregat.
Verjetno bi ti zagon uspel samo preko frekvenčnega regulatorja, čeprav mi hitri izračun pokaže, da bi moral biti agregat močan vsaj 16 kW. Mehki zagon ni ustrezen, ker deluje na osnovi zmanjšanja napetosti in se pri tem zmanjša tudi navor.

Ne negre za dejansko moč. Moč motorja je 15kw, tako piše na tablici z podatki, kakšno ma pa izhodno moč pa nevem, ker nevem kako bi to izračunal..

gumby ::

B varianta je cirkular za traktor (direktni pogon)... tam ne bo problemov z močjo ;)
my brain hurts

mirator ::

Matthew_103 je izjavil:

mirator je izjavil:

Nekaj več podatkov bi bilo potrebnih. Ali gre pri moči agregata dejansko za delovno moč v kW, kot si zapisal ali za navidezno v kVA?
Predpostavljam, da gre za trifazni agregat.
Verjetno bi ti zagon uspel samo preko frekvenčnega regulatorja, čeprav mi hitri izračun pokaže, da bi moral biti agregat močan vsaj 16 kW. Mehki zagon ni ustrezen, ker deluje na osnovi zmanjšanja napetosti in se pri tem zmanjša tudi navor.

Ne negre za dejansko moč. Moč motorja je 15kw, tako piše na tablici z podatki, kakšno ma pa izhodno moč pa nevem, ker nevem kako bi to izračunal..

Sem spregledal, da je agregat v samogradnji. Torej imaš za generator asinhronski motor. Ti pa na tablici vseeno piše tudi cos fi in tok.
Mislim, pa vseeno da to ne bo šlo skupaj.

jest10 ::

mirator je izjavil:

Mehki zagon ni ustrezen, ker deluje na osnovi zmanjšanja napetosti in se pri tem zmanjša tudi navor.

Verjetno ne štarta s hlodom pritisnjenim ob šajbo ane. Manjši navor ob štartu ni noben problem.

mirator ::

Takšno je laično mišljenje.

noraguta ::

Sem že povedal enkrat pa bom še drugič. Če agregat ni ustrezen, drugo velno na cirkular in pogon prek kardana. Ni 200e stroškov. Glede agregata pa vemo premalo. najbrž pa ne gre pod 50e stroškov že pri kontakterju, stikalu. Pa še izgubam se ogneš.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

...:TOMI:... ::

In kako to izgleda, ko je enkrat predelan? Lahko nazaj priklopis elektro motor?

Pomembno pri vsem tem je, da lahko mnogo vec varnostnih ukrepov zagotovis, ce imas vse skupaj na elektriko in ne na mehansko energijo direktno. Meni zelo pomemben dejavnik.

Za manj kot 200€ pa dobis tudi frekvencnik, sicer rabljen, vendar delujoc.
Tomi

Matthew_103 ::

noraguta je izjavil:

Sem že povedal enkrat pa bom še drugič. Če agregat ni ustrezen, drugo velno na cirkular in pogon prek kardana. Ni 200e stroškov. Glede agregata pa vemo premalo. najbrž pa ne gre pod 50e stroškov že pri kontakterju, stikalu. Pa še izgubam se ogneš.

Ne gre ker je cirkular šajba direkt na motorju.

noraguta ::

Potem nucaš pa kontaktorsko kombinacijo z motorno zaščito. Ker če ti slučajno zapre klino lahko skuriš tako motor kot agregat.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

...:TOMI:... ::

Vse to lahko nastavis v frekvencniku.

Ceprav, za vse motorje je priporocljiva motorska zascita, tudi za najmanjse.

Kontaktorjev v tem primeru skoraj ne rabis, jaz bi ga seveda dal.
Tomi

noraguta ::

Pri vdf-ju bi me mal skrbela sama kvaliteta štroma iz omenjenega agregata. Hitro lahko pridelaš 300e skurjene elektronike.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

...:TOMI:... ::

Vecji problem je, ce ti med motorjem in vfd kaj odleti.
Tomi

Matthew_103 ::

mirator je izjavil:

Matthew_103 je izjavil:

mirator je izjavil:

Nekaj več podatkov bi bilo potrebnih. Ali gre pri moči agregata dejansko za delovno moč v kW, kot si zapisal ali za navidezno v kVA?
Predpostavljam, da gre za trifazni agregat.
Verjetno bi ti zagon uspel samo preko frekvenčnega regulatorja, čeprav mi hitri izračun pokaže, da bi moral biti agregat močan vsaj 16 kW. Mehki zagon ni ustrezen, ker deluje na osnovi zmanjšanja napetosti in se pri tem zmanjša tudi navor.

Ne negre za dejansko moč. Moč motorja je 15kw, tako piše na tablici z podatki, kakšno ma pa izhodno moč pa nevem, ker nevem kako bi to izračunal..

Sem spregledal, da je agregat v samogradnji. Torej imaš za generator asinhronski motor. Ti pa na tablici vseeno piše tudi cos fi in tok.
Mislim, pa vseeno da to ne bo šlo skupaj.

 tablica

tablica


To je tablica od motrorja od agregata. Je možno izračunati izhodno moč agregata da vidim če bo sploh lahko poganjal cirkular, da nebom za brez veze kupoval frekvenčnega regulatorja?

gumby ::

15kW, saj piše gor. To je maksimum, ki ga od sebe spravi. Boš pa moral malo povišati obrate, da dobiš pravo napetost (recimo na ene 1550).
Frekvenčnik in mehki zagon pa zelo dvomim, da bo kaj pomagal. Poleg tega je velika verjetnost, da ga boš uničil. Tile domači agregati nimajo ravno stabilne napetosti...
my brain hurts

telexdell ::

Za cirkular ne potrebuješ nobenega frekvenčnega pretvornika. Je prekompliciran za namen uporabe in enostavno predrag. Opciji sta zvezda/trikot zagon, če motor to omogoča (če piše na tablici d/y 400/*** V in ima v priklopu 6 priklopnih mest) ali pa mehki zagon. Čas zvezda trikot zagona se nastavlja s časovnim relejem (tam 5..7 s). Če bi bile še vedno težave čas podaljšaj do 15 s, da se bo agregat lahko stabiliziral. Če uporabiš mehki zagon lahko na njem omejiš največji zagonski tok (npr. 2xIn) in določiš čas zagona. Po končanem zagonu ga lahko premostiš s kontaktorjem, tako da ne bo izpostavljen nestabilnim stanjem agregata.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

fikus_ ::

Nisem doma v elektriki, samo eno laično razmišljanje.
Kaj pa varianta, da pred zagonom agregata vklopiš stikalo in potem počasi zaženeš agregat in s tem krožno žago?! Je to možno?

noraguta ::

Pa si se domislil najslabšega možnega scenarija.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

fikus_ ::

Ok, praviš da ni možno?! Zakaj!

mirator ::

Po mojem izračunu bi za zvezda trikot zagon AM moči 5,5 kW potrebovalmoč DEA ca 20 kW. Vendar ta izračun velja za agregat s sinhronskim generatorjem. Asinhronski generator potrebuje za vzbujanje kondenzatorje in je vprašanje, kako bi se potem obnašala generator in motor. Poleg tega je generator vezan v trikot, torej nima nevtralne točke.
Vseeno mislim, da bi se s frekvenčnim pretvornikom izšlo, ker generatorjevo napetost najprej usmeri, na izhod pa pride presmerjena napetost. Obremenitev tako frekvenčnika kot generatorja pa definira breme.

telexdell ::

mirator je izjavil:

Po mojem izračunu bi za zvezda trikot zagon AM moči 5,5 kW potrebovalmoč DEA ca 20 kW...


Mi lahko zaupaš, kako si to izračunal???
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

noraguta ::

Mehki zagon in vfd gresta s ceno proti novemu cirkularju od hrusta gnanemu prek kardana.pa nista to neobčutljivi zadevi. Sploh če zapre klino na cirkularju.Na kmetih najdeš obilo stvari katere so preproste. Je pa za tem nekaj znanja in izkušenj. Na forumu dvomim da se to da rešit. Mogoče kak mojster, ki je sam že seštukal kaj podobnega.
Če ne gre za kakšno žago za obrezovanje hlodov ala amerikaner ali paterson. Za drva žagat je pa ceneje montirat dve velni, jermena pa ciao, cena 300e za nove velne in malo švasanja.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

mirator ::

telexdell je izjavil:

mirator je izjavil:

Po mojem izračunu bi za zvezda trikot zagon AM moči 5,5 kW potrebovalmoč DEA ca 20 kW...


Mi lahko zaupaš, kako si to izračunal???

Ni ravno ena sama formula.
Najprej izračunaš zagonski tok skozi generator, ki je enak razmerju med generatosko napetostjo in napetostjo motorja. Če sta napetosti enaki, je jasno tudi zagonski tok generatorja enak zagonskemu toku motorja.
Potem izračunaš zagonsko moč generatorja v kVA (koren iz 3 x napetost x zagonski tok.
Če to moč deliš z močjo agregata v kVA in pomnožiš s 100, dobiš koeficient padca napetosti ku v % in iz karakteristike ku=f(u) določiš padec napetosti u. Meni je ta padec za zvezda/trikot prišel ca 18 %, kar je preveč.
Postopek sem ponovil po obratni poti in pri danem padcu napetosti (vzel sem 10%)določil koeficient padca napetosti ku in dobil moč 33 kVA.
Izračunal sem še cos fi in dobil, da bi bila potrebna moč agregata nekaj manj kot 20 kW.

noraguta je izjavil:

Mehki zagon in vfd gresta s ceno proti novemu cirkularju od hrusta gnanemu prek kardana.pa nista to neobčutljivi zadevi. Sploh če zapre klino na cirkularju.Na kmetih najdeš obilo stvari katere so preproste. Je pa za tem nekaj znanja in izkušenj. Na forumu dvomim da se to da rešit. Mogoče kak mojster, ki je sam že seštukal kaj podobnega.
Če ne gre za kakšno žago za obrezovanje hlodov ala amerikaner ali paterson. Za drva žagat je pa ceneje montirat dve velni, jermena pa ciao, cena 300e za nove velne in malo švasanja.

Se s tabo strinjam.
Vendar, če si je človek že naredil agregat, ki bi ga rad koristno uporabil, potem verjetno dela z nekim guštom in pri tem cena ni najbolj pomembna stvar.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirator ()

telexdell ::

Zagonski tok generatorja???? Pa 18% padca napetosti nekaj sekund ne predstavlja nobenega problema. Doma ti lahko napetost niha +-10% (na bolj oddaljenih mestih od transformatorja pa še bolj) in to, če na vtičnico ni nič priključeno. Po tvoji logiki bi za 2 kW motor sesalca potreboval 8 kW priključne moči in z 20 A varovalko sploh ne bi mogel sesati doma?
Drugače pa pri cirkularki zaganjaš praktično neobremenjen motor. Pri zagonu moraš upoštevati mogoče 1..1,5 kW, kar predstavlja žago, jermen, jermenico, ventilacijo, energijo za magnetenje... in ne 5,5 kW. Če daš to v y/d zagon pa lahko operiraš z največ 1 kW.
Agregat moči 15 kW bi moral 5,5 kW zagnati direktno pri polni obremenitvi. Da tega ne zmore je nekaj krivo na pogonu agregata. Ko se motor zažene in skozi generator steče tok ta na motor traktorja deluje kot zavora. Takrat bi moral dodati plin motorju, da obrati generatorja ne bi padli. Ko pa obrati generatorja padejo pa generator pade iz sinhronizma in preneha proizvajati tok.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

...:TOMI:... ::

Nebuloze na kubik.
Tomi

mirator ::

telexdell je izjavil:

Zagonski tok generatorja???? Pa 18% padca napetosti nekaj sekund ne predstavlja nobenega problema. Doma ti lahko napetost niha +-10% (na bolj oddaljenih mestih od transformatorja pa še bolj) in to, če na vtičnico ni nič priključeno. Po tvoji logiki bi za 2 kW motor sesalca potreboval 8 kW priključne moči in z 20 A varovalko sploh ne bi mogel sesati doma?
Drugače pa pri cirkularki zaganjaš praktično neobremenjen motor. Pri zagonu moraš upoštevati mogoče 1..1,5 kW, kar predstavlja žago, jermen, jermenico, ventilacijo, energijo za magnetenje... in ne 5,5 kW. Če daš to v y/d zagon pa lahko operiraš z največ 1 kW.
Agregat moči 15 kW bi moral 5,5 kW zagnati direktno pri polni obremenitvi. Da tega ne zmore je nekaj krivo na pogonu agregata. Ko se motor zažene in skozi generator steče tok ta na motor traktorja deluje kot zavora. Takrat bi moral dodati plin motorju, da obrati generatorja ne bi padli. Ko pa obrati generatorja padejo pa generator pade iz sinhronizma in preneha proizvajati tok.

Prosil si me za pojasnilo, kako sem moč DEA izračunal, sedaj pa ti nekaj ni prav.
Izračun ni moja "pogruntavščina", se je pa v praksi že izkazal, ko je bilo potrebno že kupljeni DEA (izbran po tvoji logiki) zamenjati za močnejšega.
Če imaš boljši način in ga objaviš, ti bom (pa verjetno še kdo)zelo hvaležen.

marjan_h ::

Imam vprašanje glede elektromotorja.

Zanima me če ne priklopiš ozemljitve na ohišje motorja, ali se nabere elektrostatični naboj na ohišju pri vsakem motorju? In ali je nevarno?

Hvala.

lovro535v2 ::

Če je izolacija na navitjih motorja uredu te ne sme strest ko se dotakneš motorja ampak če prebije kakšna žica ali navitje lahko dobiš na ohišje motorja 230v
Raspberry Pi 512MB 32GB Raspbian/Asus P7P55D Intel core i5 2,66ghz
LGA 1156 8GB Kingston DDR3 WD Black 1TB Gigabyte GT430 W7/
Nexus 7 2013 32GB/Oneplus one 64GB Sandstone black.

marjan_h ::

Aha, torej je nevarno le če navitje prebije. Elektrostatični naboj, ki nastane zaradi vrtenja magnetnega polja pa ni?

jest10 ::

marjan_h je izjavil:

Elektrostatični naboj, ki nastane zaradi vrtenja magnetnega polja pa ni?

To ne bo šlo skupaj. Z vrtenjem magnetnega polja boš dobil kvečemu vrtinčne tokove, ki ti bodo delali izgube, nikakor pa ne statičnega naboja

marjan_h ::

Hmm, ok od kje pa potem statični naboj?

SaXsIm ::

SaXsIm

marjan_h ::

Tole izgleda zanimivo, vendar bom potreboval leto da se prebijem skozi :D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

POMOC: Električni Agregat (generator)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3824218 (4384) DeeCoy
»

Kondenzator za pobiranje zagonskih tokov

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
465569 (3722) mirator
»

Vse o agregatih (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8233251 (24915) int47
»

Diesel Agregat 5kW na vikendu

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
178273 (5963) xyd1
»

Trifazni motor - vklop preko uporov

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
244938 (4327) Fave

Več podobnih tem