» »

Izobraževanje naprej

Izobraževanje naprej

FiReFTW ::

Torej, zanima me vaše mnenje glede izobraževanje v prihodnosti.
Nekdo kateri je v srednjih dvajsetih letih in se počasi približuje tridesetim, imam poklic in nabiram denar, zdaj se pa odločam kako se naprej izobraževat.

Prva ovira katera obstaja je ta, da imam samo poklicno šolo, torej za izobraževanje na fakulteti je potrebno imeti maturo, kar pa nimam.
Po malo pozanimanjih sem ugotovil da imam tu dejansko dve opciji:
1. Da se vpišem in končam nek srednješolski program in opravim maturo
2. Da se vpišem v maturitetni tečaj in opravim maturo.

Ker je moj glavni cilj fakulteta, mi je bolj všeč opcija 2, saj pri opciji 1 je časovno obdobje dosti dalje, nekje 3-4 leta, medtem ko v opciji 2 je časovno obdobje 1 leto, torej v opciji 2 zapravim dosti manj časa da dosežem tisto vmesno stopničko.
Kaj vi menite o tem? In ali je sploh važno na kak način opravim maturo pri vpisu v fakulteto, ima kak vpliv? In pa kar se tiče težavnosti, ima kdo izkušnje z opcijo 2?

Naslednja stvar katero se pa sprašujem pa je sledeča, bi se vpisal na fakulteto kot redno ali izredno?
Ker še nisem nikoli bil vpisan na fakulteto mi pripadata 2 redna vpisa, ena vlka prednost tega je da je šolanje zastojn, in to je kr big deal..
Je pa ena slabost tega in pri čemer ima izredni vpis vlko prednost, in sicer to da pri rednem študiju so določeni predmeti in praksa obvezni, kar zelo otežuje prilagajanje službe in šolanja.
Kakšno mnenje in nasvet bi mi dali pri tej točki?

MadMen ::

Računi, da je precej kvalitetnih študijev žal samo izredno in boš moral imeti zelo prilagodljivo službo ali pa boš zgolj študiral.

Tody ::

Odvisno v kateri polovici dvajsetih si. Pri 26 letih ti nekako začnejo vse "ugodnosti" propadat. Tko da nevem zakaj bi sploh razmišljal o prvi opciji?

Drugače pa redno hodit na faks pomeni da imaš zelo fleksibilno službo, ker so skoraj vse obveznosti dopoldne. Faks za izredno pa ima vse popoldne in ob vikendih.

eric_cartman ::

Vsekakor druga opcija, kjer se vpišeš na maturitetni tečaj, drgneš zvezke kot nor in narediš maturo v roku enega leta. Stvar ni na koncu popolnoma nič drugačna od tistih, ki so redno delali srednjo šolo. Ko končaš maturo, seveda z dobrim uspehom, imaš možnosti popolnoma enake kot vsi drugi.
Če ti kakšne stvari ne gredo si zrihtaš inštrukcije, vprašaš kolege na maturitetnem tečaju in konec koncev profesorja. Večina jih je pripravljena pomagat.

Pri študiju je tako.. Večina faksov ima vaje in laboratorijske vaje obvezne. Predavanja pa ne.. Vendar je vseeno zaželjeno da hodiš na predavanja.

Sem v zelo podobni situaciji kot ti, vendar sem si že pridobil 6/1. stopnjo izobrazbe, zdaj pa sem na FERI-ju na elektro. Zaposlen sem preko avtorske pogodbe. Delam 90 procentov popoldne glede na naravo dela.

Zjutraj sem hodil na vaje in laboratorijske vaje iz LJ v MB, popoldne pa od 14. ure dalje v službo nazaj v LJ. Ker smo imeli na nekatere dneve samo predavanja sem se jim moral izognit, ker finančno nisem prišel skozi mesec (300 € samo za gorivo). V MB sem bil torej 3-4krat na teden. To da nisem hodil na predavanja mi je škodilo v veliki meri...Če bi prišel na elektro v LJ, bi vsekakor hodil tudi na predavanja, ker vsaj od nekaterih ogromno odneseš. Če ne drugega, dosti profesorjev tala procente če si prisoten na večini predavanj, kar pomeni, da če ti na koncu zmanjka par % do pozitivne ali pa boljše ocene je to zelo vredno.

Bistvo.. Če se ti ne bo izšlo, da hodiš na vaje in laboratorijske vaje ipd., skoraj zagotovo ne boš naredil letnika. Če ne gre drugače torej izberi izredni študij. Vendar pazi kam se vpisuješ izredno, ker so določeni programi namenjeni le za pobiranje denarja, vendar od študija nimaš nič na koncu. Če uspeš dobit programe znotraj Univerze potem izkoristi to. Šolnine so v povprečju tam od 3500 do 4000 € letno. Zasebni programi so v veliki večini crap. Bolj krožki kot pa faksi..

Najboljši nasvet pa bi bil takšen, da se z delodajalcem zmeniš, da se ti maksimalno prilagaja glede na študij. Pa izkoristiš čim več prostih dni za dejansko študiranje. Denar pa začneš služit takrat ko končaš faks.. Do takrat pa probaš pokoristit kar največ študentskih ugodnosti...

FiReFTW ::

Kr obširn in dober nasvet eric, bom se probal malo pozanimati glede programov in šolnin, zgleda da bo res težko redno, saj imam triizmensko delo.

MadMen ::

Kaj bi pa študiral?

pero12 ::

Tody je izjavil:

Odvisno v kateri polovici dvajsetih si. Pri 26 letih ti nekako začnejo vse "ugodnosti" propadat. Tko da nevem zakaj bi sploh razmišljal o prvi opciji?

Drugače pa redno hodit na faks pomeni da imaš zelo fleksibilno službo, ker so skoraj vse obveznosti dopoldne. Faks za izredno pa ima vse popoldne in ob vikendih.


Po 26. letu propade samo opcija dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki ga mora plačati sam (27 EUR/mesec). Vse ostalo je isto!

Glede prve točke, precej lažje bi opravil eno leto poklicnega tečaja s poklicno maturo, kot pa maturitetni tečaj s splošno maturo.

xmetallic ::

pero12 je izjavil:


Glede prve točke, precej lažje bi opravil eno leto poklicnega tečaja s poklicno maturo, kot pa maturitetni tečaj s splošno maturo.

In zakaj bi zapravil eno leto za poklicno maturo da bo na koncu zopet imel omejitve pri vpisu na faks? Nekatere fakultete priznajo le splošno maturo. Težka pa tudi ni. Razen debilnega piflanja slovenščine.

pero12 ::

xmetallic je izjavil:

pero12 je izjavil:


Glede prve točke, precej lažje bi opravil eno leto poklicnega tečaja s poklicno maturo, kot pa maturitetni tečaj s splošno maturo.

In zakaj bi zapravil eno leto za poklicno maturo da bo na koncu zopet imel omejitve pri vpisu na faks? Nekatere fakultete priznajo le splošno maturo. Težka pa tudi ni. Razen debilnega piflanja slovenščine.


Medicina, psihologija na ff, pravo, ALU in AGRFT zahtevajo splošno maturo. Ter UNI smeri, pri katerih lahko ima peti predmet na poklicni maturi. Precej lažje je opraviti poklicno + peti predmet, sploh če je nekdo iz forme.

FiReFTW ::

pero12 je izjavil:

xmetallic je izjavil:

pero12 je izjavil:


Glede prve točke, precej lažje bi opravil eno leto poklicnega tečaja s poklicno maturo, kot pa maturitetni tečaj s splošno maturo.

In zakaj bi zapravil eno leto za poklicno maturo da bo na koncu zopet imel omejitve pri vpisu na faks? Nekatere fakultete priznajo le splošno maturo. Težka pa tudi ni. Razen debilnega piflanja slovenščine.


Medicina, psihologija na ff, pravo, ALU in AGRFT zahtevajo splošno maturo. Ter UNI smeri, pri katerih lahko ima peti predmet na poklicni maturi. Precej lažje je opraviti poklicno + peti predmet, sploh če je nekdo iz forme.


Poklicna matura je dosti lažja od splošne? Samo kolk si to našteval je to kr dosti smeri, kjer se zahteva splošna.
Pa ni mi jasno, pri poklicni se zahteva praktični predmet, praktični predmet iz česa, če to opravlja nekdo par let po končanem poklicnem izobraževanju?
Saj če splošna matura ni tak hudo zaj*bana itak ni problema, ima kdo tukaj izkušnje?

bluefish ::

Če je tvoj cilj fakulteta, ti splošna matura ne bi smela predstavljati težav, ker so posamezni predmeti po obsegu snovi lažji od enega samega izpita na faksu.

xmetallic ::

pero12 je izjavil:


Medicina, psihologija na ff, pravo, ALU in AGRFT zahtevajo splošno maturo. Ter UNI smeri, pri katerih lahko ima peti predmet na poklicni maturi. Precej lažje je opraviti poklicno + peti predmet, sploh če je nekdo iz forme.

Če se ne motim poklicna matura + peti predmet ne bo več (ni več) enakovredna splošni maturi in ne bo več možen vpis na visokošolske programe brez splošne mature. Lahko da se motim ampak mislim da sem v zadnjih mesecih to nekje zasledil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xmetallic ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

FDV

Oddelek: Šola
143329 (2578) RatedR
»

Peti predmet dodatno

Oddelek: Šola
123542 (3251) St235
»

A se bo dal čez 4 let vpisat na univerze

Oddelek: Šola
203699 (2853) Invictus
»

srednja in visoka šola?!

Oddelek: Šola
464580 (3795) jizzer
»

Kako je s pogojno pozitivno oceno na poklicni maturi?

Oddelek: Šola
227477 (7268) Microsoft

Več podobnih tem