» »

Vklop v trenutku?

Vklop v trenutku?

Phoebus ::

Razmisljal sem :D

Kdor uporablja Palma, ve, kaj pomeni, da pritisnes na Power knof in zacnes delat.
In tako me je presinilo. Ko bootas sistem, gre VEDNO skozi isto proceduro- prebere (vsakic iste) podatke, preveri prisotnost (vsakic iste) strojne opreme, zalaufa (vsakic iste) service, ki preverjajo prisotnost drugih (vsakic istih) servicov in hardvera (vedno istega),................

In potem ce gremo naprej za naprimer Linux, zalaufas X sistem, in bo pogledal (vsakic isti) hardver, pa (vsakic iste) fonte, drajverje,.............

..govorim seveda za skonfigurirano masino.

In sem prisel do ideje - a bi se dalo nekako skompajlat (ali se lepse, ze dobit) zadevo, kjer bi blo predefinirano kaj TOCNO imas (ali pa da bi slo 1x skozi test preverjanja in nikoli vec) in potem ne bi vec iskal teh podatkov? Da bi bilo potem vsakic isto kot ko racunalnik zbudis iz suspend-to-disk stanja; nafilalo bi ram s predefiniranimi podatki, ki bi spilali in v koncni fazi bi imel v nekaj sekundah popolnoma delujoco masino.

Sigurno se da. Ideje? Mnenja?

TESKAn ::

Hm, opcija hibernate v oknih?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Phoebus ::

Hybernate je dejansko suspend to disk. Jaz bi pa rad dobil oz. predelal sistem tako, da bi imel nekje ze *vedno* predefinirane podatke do neke tocke (npr., cakajo vsi getty-ji, zalaufani X-i,...), ki bi se ob bootu samo pretocili v ram/swap/kamorkoli pac.
Ne mislim navadnega suspenda, ampak da ko ugasnes in prizges racunalnik, prides vedno na neko predefinirano mesto...tako, kot je po naprimer 1 minuti+ po pritisku na power knob.
Hmmmm....sicer sem pa se naprej razmisljal....a mislite da bi blo dovolj dd-jat ram in eventuelno swap in predelat bootloader da je vse kar naredi to, da pretoci podatke iz tega fajla v ram/swap?

jkui ::

nyet, ram je najmanjsi problem - treba je ves hardver dvignit v stanje 1 min. po bootu, moras reproducirat pocetje kernel modulov / X-ov. verjetno se da stvari naredit hitreje, freebsd 4.3 se recimo komplet dvigne v okol 20 sek. (na pII/400). je pa res, da na tej kisti ne laufam kde itaq :).

Phoebus ::

Hja, samo a ni bios tisti, ki poskrbi za "dvig" hardvera (z izjemo pnp in pcmcia)?

CaqKa ::

vendar boš VEDNO potreboval nek čas da boš ram napolnil...
ozko grlo pri polnjenju rama so v današnjem času pač diski
jaz itak vedno uporabljam hibernate...
btw na linux imate hibernate?

BigWhale ::

> btw na linux imate hibernate?

Ti dihas?

BigWhale ::

> Hmmmm....sicer sem pa se naprej razmisljal....a mislite da bi blo dovolj
> dd-jat ram in eventuelno swap in predelat bootloader da je vse kar naredi
> to, da pretoci podatke iz tega fajla v ram/swap?

To dela hybernate, se ti ne zdi? ;)

Freelancer ::

Ja sam palm je tud narejen za majhno zahtevnost oz. hitrost. Ti mas disk, palm pa spomin. Teb sistem zasede par 100MB, na palmu pa par MB :) Hibernate v ram bi blo ql, sam kaj ti koristi, ce grejo podatki v k**** ko ugasnes strom.

CaqKa ::

big whale?
nisem razumel odgovora :\
če ja potem povej kje je ta funckija.

asPeteR ::

Ta fukcija nekako ze obstaja. Stand By.

8-)

Highlag ::

Palm kot vem spomin malce drugače uporablja kot en povprečen PC. Ko ti PC ugasneš matična plošča zgubi napajanje in ker spomin računalnika nima napajanja grejo podatki v večna lovišča.

Palm dela tudi ko je ugasnjen. Spomin ima vedno napajanje. Tudi tisti kratek čas ko menjaš baterije (če je takšne sorte) Zato se prižge takoj. V bistvu pri tem samo prižgeš displej pa verejtno procesor prične z delom, kjer je končal. Če nisi upazil tudi programov ne ugašaš ampak samo preklapljaš med njimi. Tako lahko med igrico skočiš pogledat mail in nato igraš igrico točno od tam kjer si nehal. Mislim, da brez kakšne hude modifikacije strojne opreme Palma ne moreš posemat z PC-jem. Hibernacija pa tudi ni to.

jkui ::

Phoebus: Linux bojda bolj malo uposteva BIOS. Oziroma itaq vsi novejsi OS-i po DOSu :). Zato so tudi taki projekti mozni: http://www.linuxbios.org/

Aha, pa se to: Linux podpira hybernate na palmih (glede na gugl), winxp hybernate je jasno nekaj cisto drugega - cesar pa linux ne podpira, oziroma nisem nikjer zasledil, da bi kdo delal na temu. Zaenkrat pomaga, da iz jedra das ven nepotrebne module in izklopis nepotrebne daemone (rabis lpr?). Verjetno se pa auto-detecta pci/ipd. hardvera ne splaca dajati ven, ker deluje zelo hitro (vsaj slackware/debian). Pa redhat stajl bajskripte za but so nekoliko bremza. bash je namrec svinjsko pocasen.

Pa se mogoce je dobro poizkusiti kaksen drug WM/DE kot KDE/GNOME. Sam uporabljam 20kb velik wm (evilwm) in mi gre veliko bolj na roke kot prej omenjene "bajsarije" :). Seveda ne pozabi izkljuciti kdm/gdm in raje pozeni X kar na roke (startx) ce se ti ne da xdm nastavljat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jkui ()

Phoebus ::

Linux podpira suspend.
Hybernate to disk uradno ni podprt, ampak pri vecini "pravih" laptopov poskrbi laptop sam za suspend to disk (ob vklopu vidi da ima particijo za suspend in se suspenda na disk namesto v ram).

Tako da mene ne zanima, kako bi v linuxu naredu suspend to disk, ker to ze dela.

Zanima me samo, kako bi naredu suspend to disk, kjer bi JAZ dolocil, iz kaksnega stanja se bo VEDNO zbudil.
Ce naredis suspend to disk sredi dela, se bo racunalnik prav tam zbudil.
Ampak jaz pa hocem, da vklopim in me, enostavno, cakajo vsi getty-ji in gdm...that's it :D

jkui ::

Ej, zakon, sploh nisem vedel! :) Je to to?
http://sourceforge.net/projects/swsusp

Hm, zakaj kar ne pozenes suspenda na zacetku? Ali pa recimo iz ozadja (ce ze ostane odprta konzola)

--
Bwah, tale swsusp zgleda ze v principu zelo nevaren za uporabljat.

Pac zrihtas sistem da hitro & zanesljivo butne, dokler res ne postimajo kernela, da bo take stvari zares podpiral.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jkui ()

TESKAn ::

Hm, evo ena ideja. Zaženeš kišto, da je na tistem mestu, kot hočeš. Nato spraviš zadevo v hibernacijo, potem pa iz enega drugega sistema (z druge kište) posnameš z diska hiberfile.sys. Potem pa samo še spraviš ta fajl pod nekim imenom na disk in poskrbiš, da se okna zaganjajo z njega...se pravi normalno izklopiš naslednjič kišto, ob zagonu ti pa naloži RAM iz tega fajla.
Bi pa seveda bil problem, ko bi kake gonilnike zamenjal al kaj takega...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

TESKAn ::

Ko še malo razmislim se mi zdi, da bi moral samo prepričat okna, da se zmeraj zaganjajo z hibernacijske datoteke. Ta se itak ne izbriše, ko so okna enkrat naložena...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

jkui ::

Pa si cisto zihr, da res ne bo nic narobe, ce vedno pozenes iz istega hybernate fileta? Kaj pa recimo kak buffer (kar se sicer mora spucat jasno) ali kako podobno stanje od particij? Lahko ti sesuje particijo.

TESKAn ::

Ne vem...je pač samo ideja.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

BigWhale ::

Banzai!

Dalec najvecja prednost hybernate pa je ta, da ti tudi po rebootu ostanjo vsi memory leaki!

;>


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 7 - počasen resume

Oddelek: Operacijski sistemi
262616 (2160) MrStein
»

Poraba elektrike v mirovanju

Oddelek: Pomoč in nasveti
93106 (2866) genius11
»

Swap ali pagefile?

Oddelek: Operacijski sistemi
493460 (2262) MrStein
»

problem z linuxom (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
594256 (3548) vejnovic
»

Ubuntu 5.04 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
559181 (7516) Tarzan

Več podobnih tem