» »

Raspberry Pi z 10 milijoni prodanih enot ruši rekorde

Raspberry Pi z 10 milijoni prodanih enot ruši rekorde

Slo-Tech - Raspberry Pi se je v štirih letih prodal v 10 milijonih izvodov, s čimer je postal najbolje prodajan britanski računalnik. Do letošnjega februarja je ta naziv držal Amstrad PCW, a ta je bil iz nekih povsem drugih časov. Raspberry Pi, računalnik v velikosti kreditne kartice, je svojo pot začel kot projekt računalniškega opismenjevanja mladine in učenja programiranja, a je v teh štirih letih več kot prerasel svoje začetne ambicije in je našel mesto tudi pri številnih domačih in profesionalnih razvijalcih. Danes predstavlja tudi enega najlepših dokazov, da za uspeh ni treba imeti sedeža v Silicijevi dolini.

Danes obstaja Raspberry Pi v številnih verzijah, ki stanejo od 5 dolarjev (Raspberry Pi Zero) do 120 dolarjev, koliko je vreden najnovejši paket Raspberry Pi 3 Model B z 8-GB NOOBS SD kartico, ohišjem, napajalnikom, HDMI-kablom, optično miško in tipkovnico. Prav tako je Raspberry vzpodbudil nastanek številnih klonov, denimo BBC Micro:bit, ki pa niso nikoli dosegli njegove popularnosti.

Ustanovitelj fundacije Raspberry Pi Eben Upton se spominja, kako ob prestavitvi kartičnega računalnika niso imeli visokoletečih ciljev. Ciljali so na kakšnih 10 tisoč prodanih enot, če bodo imeli srečo, še zlasti pa niso pričakovali, da bo Raspberry Pi uporaben za resne namene, torej le na za učenje programiranja. A izkazalo se je, da je na trgu velika potreba po ravno dovolj zmogljivih računalnikih, da so še majhni in predvsem poceni. Roko na srce - dandanes na osebnih računalnik počnemo sila malo stvari, ki bi upravičevale ogromno računsko moč, ki jo imamo na voljo.

Raspberry Pi 3, ki so ga iz dali februarja letos, naj bi ostal glavni raspberry naslednja tri do štiri leta. Po drugi strani bo Raspberry Zero še nekaj časa ostal najcenejši model. To lahko razumemo tudi tako, da se bo razvoj novosti sedaj nekoliko upočasnil. Bodo pa zato več postorili na programskem področju, saj Upton obljublja novo programsko opremo še to jesen.

47 komentarjev

matobeli ::

pi je res super mašinca, oziroma, kakor že rečeno, tolko poceni da si ga vsak ki bi rad ustvarjal z njim lahko privošči. klinc pa i7 če si ga ne upaš vgradit na balon :)

japol ::

A se lahko to vgradi v npr. CNC mašino? Npr. za laserski in podoben razrez?

matobeli ::

Jasno da se da. Z nekaj štromanja in programiranja lahko kontroliraš praktično karkoli.

cekr ::

Koliko je kaj to zanesljivo oz. vzdržljivo?
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

frtusnk ::

matobeli je izjavil:

Jasno da se da. Z nekaj štromanja in programiranja lahko kontroliraš praktično karkoli.


Se pravi siemens bo zdaj zdaj sel bankrot? Si ne predstavljam kako bi s tem prdecem zanesljivo vozil par kW motorje. Sigurno ne z "nekaj" zgoraj nasteteg. Za igranje ja, za resno delo stay with siemens, kar se cnc strojev tice.

matobeli ::

glede na to da niso na trgu 10+let je težko govorit o vzdržljivosti. Meni moj privi B, z 256MB rama še vedno laufa. Ampak ni pa 24/7 prižgan.

cekr ::

matobeli je izjavil:

glede na to da niso na trgu 10+let je težko govorit o vzdržljivosti. Meni moj privi B, z 256MB rama še vedno laufa. Ampak ni pa 24/7 prižgan.



Ravno to me zanima, koliko časa bi zdržal.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

bluefish ::

frtusnk je izjavil:

Se pravi siemens bo zdaj zdaj sel bankrot? Si ne predstavljam kako bi s tem prdecem zanesljivo vozil par kW motorje. Sigurno ne z "nekaj" zgoraj nasteteg. Za igranje ja, za resno delo stay with siemens, kar se cnc strojev tice.
Pa saj je jasno, da reč ni namenjena industrijski rabi. Za hobi afnanje je pa čisto kul.

bf4ed ::

Moj pi (prva serija) laufa od decembra 2012 torrente 24/7. Do zdaj se še ni obesil. :D

metalc ::

Za industrijsko rabo kot prvo izbereš plato z "industrijskimi" verzijami vseh komponent, od uporov in kondenzatorjev vse do procesorja. To pomeni (med drugim), da garantirano delujejo po specifikacijah v večjem temperaturnem območju, so pa seveda dražje od consumer verzije. Še raje pa boš izbral kakšen bolj specializiran procesor ali celo mikrokrmilnik. Kajti če se ne motim, je tisti na RPi-ju specializiran za video. Seveda boš gor gonil RTOS, QNX ali kaj drugega s hard real time zmožnostmi, kar generični Linux pač ni. Seveda ga tudi ne boš programiral v Pythonu, ki AFAIK omogoča samo polling, interrupt handlinga pa ne.

poz: RPi-ja sicer nimam, zato pa poznam njegovo konkurenco BeagleBone Black, pred časom sem počenjal nekaj hard real time tudi na Cortex-M mikrokrmilniku, se razume, da v C in zbirniku.

blackbfm ::

Si ne predstavljam kako bi s tem prdecem zanesljivo vozil par kW motorje.


In kje vidis problem?

S4ul3 ::

frtusnk je izjavil:

matobeli je izjavil:

Jasno da se da. Z nekaj štromanja in programiranja lahko kontroliraš praktično karkoli.


Se pravi siemens bo zdaj zdaj sel bankrot? Si ne predstavljam kako bi s tem prdecem zanesljivo vozil par kW motorje. Sigurno ne z "nekaj" zgoraj nasteteg. Za igranje ja, za resno delo stay with siemens, kar se cnc strojev tice.


Velikokrat je problem, da podjetja samo mislijo, da vedo kaj hočejo. Kupijo siemens, plačajo 100.000€ in potem ugotovijo, da koncept ne pije vode.

Rapsberry (ali alternative) je za prototyping. Izjemno pomembna reč v današnjih časih (po mojih izkušnjah še bolj kot "stablinost" siemens-a).

frtusnk ::

blackbfm je izjavil:

Si ne predstavljam kako bi s tem prdecem zanesljivo vozil par kW motorje.


In kje vidis problem?


Krmilnik za servo motorje recimo. Kako bos ta prdec priklopu na simodrive modul? Ze namenski izdelki ti lahk pozerejo zivce, kaj sele ta igraca.

s1m0n ::

Za takšne stvari ja ni Raspberry :)
Recimo jaz ga imam za MQTT server (že 2 leti brez problemov), ostala roba je vse na Atmel mikrokontrolerjih.
Je preko UPS-a drugače stvar ne bi bila uporabna za moje namene (predolgo rabi, da se vse nazaj postavi), kontrolerji so takoj nazaj, če pride do kakšnega izpada elektrike.

boolsheat ::

Ta vrag lahko poganja codesys za več kot 2 uri je potrebna licenca sicer:
http://store.codesys.com/codesys-contro...

Za učenje PLC programiranja je odlična zadeva.

Za IO imaš lahko arduinota.

Če bi kdo rad free PLC runtime ima pa lahko testira italijansko "kopijo" codesys-a, logic lab
http://www.fleaplc.it/en/tutorials/51-t...

filip007 ::

A potem delajo že profit, od začetka so imeli samo pokrite stroške.

Po novem podpira pa še WiFi in Bluetooth.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

mzakelj ::

Jih dohitevajo banane in pomaranče :)

FireSnake ::

bf4ed je izjavil:

Moj pi (prva serija) laufa od decembra 2012 torrente 24/7. Do zdaj se še ni obesil. :D


Točno to bi jaz rad naredil. Kolilp je poraba vsega skupaj?

Razmišljam, da bi kupil rabljenega in si uredil torrent odjemalec.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

d4vid ::

japol je izjavil:

A se lahko to vgradi v npr. CNC mašino? Npr. za laserski in podoben razrez?


Za 3d printeplr obstaja octoprint, ki ti iz 3d printerja naredi omrezni printer. Torej na svojem PCju nalozis progtam prek spleta na rpi in pozenes zadevo.

Kar se pa krmilnika tice, pa tud nebi smel bit problem. Na GPIO vezes koracne motorje prek driverja, koncna stikala in releje za spindle in hlajenje. Rabis se program, ki G kodo pretvarja v GPIO komande, pa si.
Za kak doma narejen CNC nebi smelo bit problema.

Bi pa raje uporabil Arduino za krmiljenje, kitajski so 5$. Uporabis ustrezno kodo za arduino in mora delat.

Pisem iz WP telefona, zato se za tipkarske napake opravicujem.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d4vid ()

boolsheat ::

Rpi+wago IO preko modbus tcpip
https://m.youtube.com/watch?v=_MeQBfQOb...

Rias Gremory ::

Typo
Raspberry Pi 3, ki so ga iz dali februarja letos, naj bi ostal glavni raspberry naslednja tri do štiri leta.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

GupeM ::

FireSnake je izjavil:

bf4ed je izjavil:

Moj pi (prva serija) laufa od decembra 2012 torrente 24/7. Do zdaj se še ni obesil. :D


Točno to bi jaz rad naredil. Kolilp je poraba vsega skupaj?

Razmišljam, da bi kupil rabljenega in si uredil torrent odjemalec.

Poraba je zanemarljiva. Mislim da okrog 1kWh na mesec, kar v denarju znese manj kot 15 centov na mesec.

          ::

V zgornji debati zelo mešate pojma mikroračunalnik in mikrokrmilnik. RPi sicer lahko deluje tudi kot mikrokrmilnik, vendar v osnovi gre za računalnik. Za domače projekte se dobro znajde v obeh vlogah.

boolsheat ::

Imaš prav, zadeva je v osnovi računalnik. Lahko pa ga npr. s codesys runtime-om uporabiš kot "softPLC".

          ::

Jaz bolje razumem običajne programske jezike, zato GPIO na RPiju programiram s PI4J knjižnicami.

boolsheat ::

Potem boš domač v structured text-u, ki je eden izmed IEC61... jezikov:
http://www.plcacademy.com/structured-te...

          ::

boolsheat je izjavil:

Potem boš domač v structured text-u, ki je eden izmed IEC61... jezikov:
http://www.plcacademy.com/structured-te...


Ah, ne da se mi. Imam C/C++ na Arduinotu in esp8622 ter Javo na RPiju čisto zadosti. Itak mi pa PLC logika nikoli ni bila blizu, sem bolj softweraški tip.

s1m0n ::

esp8266 je tak nekaj posebnega :-)

A ni RPi malo švoh za torrente z 100mb mrežno?

Rias Gremory ::

Ja je švoh AFAIK ker je ethernet priklopljen na USB hub.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

hojnikb ::

yup, hub čip ma vgrajen še ethernet porte, tko daj e vse shared. Medtem pa oranžade za 10$ majo kr lepo native 100m mrežo :)
#brezpodpisa

GupeM ::

Pri 4Mb/1Mb internetni liniji, te pomankljivosti - vsaj pri torrentih - ne občutiš (na žalost). Se pa občuti pri prenašanju datotek na lokalnem omrežju.

Invictus ::

Zato pač giga mreža ;).

Ne kupim več nobene naprave z manj kot giga mrežo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

next3steps ::

cekr je izjavil:

Koliko je kaj to zanesljivo oz. vzdržljivo?

Toliko je vzdržljivo, da boš prej enoto menjal kot pa popravljal.

mtosev ::

čestitke Piju. so tudi na cnn govorili o tem včeraj:D
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

japol ::

Primer: gre za en razrez kovine. Sem klical, so rekli da morajo vsak kos prerisovati v CNC. Smo v letu 2016 a je preteško enega tega malega pristavit k mašini, pa da mašina postane kot "printer"? Da je pretvorba kode enostavna? To me zanima. Koliko bi kaj takega stalo? Sedaj pa vsak kos napiše "program" v mašino, pa preverja če bo prav izrezalo,... neverjetno.

Rias Gremory ::

Sigurno bi se dalo ampak verjetno je trenutni sistem bolj zanesljiv kakor R-Pi. Verjetno tudi bolj odporen na prah/vlago.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

konspirator ::

GupeM je izjavil:

FireSnake je izjavil:

bf4ed je izjavil:

Moj pi (prva serija) laufa od decembra 2012 torrente 24/7. Do zdaj se še ni obesil. :D


Točno to bi jaz rad naredil. Kolilp je poraba vsega skupaj?

Razmišljam, da bi kupil rabljenega in si uredil torrent odjemalec.

Poraba je zanemarljiva. Mislim da okrog 1kWh na mesec, kar v denarju znese manj kot 15 centov na mesec.

Za torrente vzemi banana pi ali kaj podobnega, malina drugače kopira/prestavlja datoteke bolj počasi.

Zgodovina sprememb…

japol ::

Ali pa kaj drugega. Gre za to da se pove koliko taka nadgradnja stane napram vsem dobljenim ponudbam in s tem cenam ur vloženih v samo to da se da človeku ponudbo. Jaz se z njimi sploh ne bom več ukvarjal. Ker tako to ne gre. Cena nadgradnje proti denarju izgubljenih ur in izgubljenega dela. Zakaj se ne gre v to? Pa tudi če je en mini PC zraven mašine. A bi to vse stalo več k pa 5k€?

celada ::

japol je izjavil:

Primer: gre za en razrez kovine. Sem klical, so rekli da morajo vsak kos prerisovati v CNC. Smo v letu 2016 a je preteško enega tega malega pristavit k mašini, pa da mašina postane kot "printer"? Da je pretvorba kode enostavna? To me zanima. Koliko bi kaj takega stalo? Sedaj pa vsak kos napiše "program" v mašino, pa preverja če bo prav izrezalo,... neverjetno.


Uf stalo bi orng in teško, da bi laufalo na Pi. CAM programi za generiranje G kode znajo bit svinjsko dragi. G kodo pa potrebuješ za pogon CNC mašine.

japol ::

Kaj resno? .dxf/.dwg v G kodo je drago?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: japol ()

celada ::

japol je izjavil:

Kaj resno? .dxf/.dwg v G kodo je drago?


Če je samo to potem niti ne. Imaš celo zastonj programe, ki ti generirajo tako kodo. Kako dobra je pa ta koda ti pa lahko pove samo nekdo, ki ima več izkušenj s tem. Moje so precej osnovne :)

Peter14 ::

RPi je čist vredu za kakršnekoli kontrolne sisteme (ja, tudi za industrijske, če je treba).

Nay-sayerji naj malo razmislijo, kaj se odzove hitreje: 1-core Siemens 8/16-bit 8051 na 18 MHz, ali 4-core 64-bit ARM na 4x1200 MHz... Ob vseh featurjih, ki jih linux omogoča, naprimer pinanje procesov na posamezen CPU, da ne govorimo o real-time linuxu, je na takem ARM-u verjetno celo Python hitrejši od C-ja na 8051. In BTW, na IO-pini na RPI-ju so interrupt driven. Celo na Pythonu ni potrebe po pollingu IO pinov - preprosto se lahko naročiš na spremembe.

Bistvena nadloga pri RPi-ju je pa napajanje. Za resno uporabo je smiselno uporabiti nekakšen dodaten UPS modul, ali pa zelo dobro poskrbeti da so delovne stvari v RAMu oz. na RAM disku in se čimmanj piše na disk. Glavni pomnilniški medij za RPi je namreč SD kartica, ali USB ključek (kar je navznoter praktično ena in ista stvar). Ti se znajo precej nenadzorovano odzvati na prekinitev elektrike sredi pisanja (ja, tudi z izgubo podatkov), hkrati pa se pogosto precej pesniško odzivajo na ukaze operacijskega sistema oz. file-systemov (e.g. ext4 reče SD kartici da naj nekaj zapiše in sporoči, kdaj je stvar zanesljivo zapisana na disku, SD kartica, pa kar reče, da je stvar že na disku, čeprav jo ima še v kakšnem RAM bufferju in jo bo zapisal šele čez nekaj sekund).

Aplikacije, ki med normalnim delovanjem po disku ne pišejo, so sicer varne (čeprav je treba linux pravilno skonfigurirati, da sam OS ne piše po disku svojih lastnih logov in bedastoč). Pa tudi izkaže se, da so nekateri file sistemi varnejši od drugih. Btrfs je naprimer tukaj vejetno boljši od ostalih, ker zaradi copy-on-write arhitekture ves čas ohranja staro verzijo in v najslabšem primeru človek ob nenadejanem izklopu kvečjemu vidi nekaj sekund stare podatke.

Obstajajo seveda relativno poceni battery-backup moduli za RPI, nekateri kloni raspberrya na drugih čipih imajo pa tudi HW podporo za priklop baterije že kar neposredno na čipu (priključiš baterijo in skonfiguriraš systemd skripto, da ti ob preklopu na baterijsko napajanje, oz. ob prazni bateriji naredi varen shutdown).

japol ::

A odpremo novo temo o PI, G kodi, CNC, programih,...?

d4vid ::

japol je izjavil:

A odpremo novo temo o PI, G kodi, CNC, programih,...?


Zaradi mene lahko :)
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

darkolord ::

japol je izjavil:

Kaj resno? .dxf/.dwg v G kodo je drago?
Odvisno za kakšen stroj.

japol ::

laser/plazma/vodni razrez

TESKAn ::

Ni drago orodje za prevest v G-kodo, drago je znanje tistega, ki ta program zna uporabljat.
In ja, raje kot RPi za prevajanje končane G-kode v pulze za pomik motorjev kupiš en Arduino in gor flashas GRBL, ki ga kontroliraš z GRBL-Panelom. 5 EUR in je to to. Če pa imaš mašino s servomotorji, potem imaš tudi denar za bolj profesionalne rešitve.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ob peti obletnici nov Raspberry Pi

Oddelek: Novice / Procesorji
217237 (5280) TRIROG
»

Raspberry Pi 3 tudi uradno

Oddelek: Novice / Procesorji
349252 (6565) hook
»

Raspberry Pi 3 bo imel Wi-Fi in Bluetooth ter 64-bitni procesor (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
5016599 (13027) roli
»

Raspberry Pi Zero pošel že prvi dan (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
5022006 (17459) antireal
»

Prihaja cenejši Raspberry Pi A

Oddelek: Novice / Procesorji
4112073 (10196) orescek

Več podobnih tem