» »

Are ni več

Are ni več

Slo-Tech - Pravzaprav ni nobeno presenečenje, temveč zgolj logična posledica že videnega Googlovega obotavljanja, da modularnega pametnega telefona Ara ne bo. Ne letos ne v dogledni prihodnosti, poroča Reuters. Smel projekt je predvideval izdelavo pametnega telefona, ki bi ga Googlova skupina ATAP pripravila takšnega, da mu lahko enostavno zamenjali vse komponente, večino kar ob vključenem telefonu. Ara bi bila morala najprej na test v Portoriko, a je Google vedno znova našel razloge, da projekt odloži. Sedaj je ukinitev dokončna, pravijo neuradni viri blizu podjetja.

To pomeni, da Google zagotovo ne bo sam izdal telefona Ara. Še vedno je mogoče, da bi telefon do konca razvili, izdelovati in potem prodajali Googlovi partnerji, a ta možnost trenutno ni preveč verjetna. Glavni problem modularnih telefonov je izvedba, saj dobri ideji navkljub nemogoče narediti dovolj vitek telefon, da bi bil praktično uporaben. Modularnost nujno terja večje komponente in s tem povezano okornost, medtem ko je pri pametnih telefonih trend izdelava čim bolj integriranih naprav, kjer na čim manjši prostor stlačimo kar največ komponent.

Google želi v prihodnosti poenotiti svoj nastop na trgu strojne opreme, kjer ima trenutno nelaskav sloves, da naredijo vsak izdelek vsaj dvakrat. Ukinitev projekta Ara je le eden izmed korakov na tej poti. Zanimiva je tudi odločitev, da bodo upokojili ime Nexus za pametne telefone. Še vedno bodo ohranili svojo linijo pametnih telefonov, ni pa še znano, kako se bodo imenovali. Prav tako ne vemo, ali je sprememba zgolj kozmetična ali pa slovo od imena Nexus predstavlja večji premik v filozofiji.

Dodatek: Nexusi se bodo odslej imenovali Pixel.

36 komentarjev

Tody ::

Imenovali se bodo Pixel in Pixel XL

http://www.androidpolice.com/2016/09/01...

mailer ::

Seveda, treba je ukinit vse projekte, ki bi ogrozili največje...
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Machete ::

Ma kašen modularen telefon, komu se da pa jajcat s tem, razen malemu procentu navdušencev nad tehnologijo.
Plus kot napisano, itak ne bi pa nihče pristal na cegle iz 90ih.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

FireSnake ::

Pričakovana novica.

Ko se spomnim, kako so brihte tukaj notolcevale kako super je/bo ta stvar mi je šlo na smeh.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Looooooka ::

Ideja ječist fina samo Google verjetno ni sposoben speljat zadeve, tistim firmam, ki pa so pa to ni v interesu. Zakaj bi prodal upgrade kamere če lahko prodaš nov telefon za 700 eurov.

OK.d ::

Lahko projekt proda Lego-u:P
LPOK.d

Gregor P ::

S tem, da je mogoče že v začetku bil malo ozek pogled, da bi morala modularnost neke naprave biti omejena samo na telefon; lahko bi sestavljal raznovrstne naprave, med njimi tudi telefon.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Machete ::

Looooooka je izjavil:

Ideja ječist fina samo Google verjetno ni sposoben speljat zadeve, tistim firmam, ki pa so pa to ni v interesu. Zakaj bi prodal upgrade kamere če lahko prodaš nov telefon za 700 eurov.


Meh,pomoje nima to potenciala. Evo maš telefon 2, 3 leta in sedaj se odločiš u ma jaz bi mel pa boljšo kamero. Ok, daš za modul kdo ve koliko, verjetno ne melo denarja in vložiš v hirajoč, ves obtolčen telefon. Em ma ja, samo sedaj so pa tudi proci že boljši na voljo, dejmo še proc, u pa poglej ta novi panel, pa seveda baterija tudi ni več kot nova.. Pa okvir je tudi že cel poškodovan, dajmo še to.. In zamenjaš vse za verjetno 80% denarja novega telefona in v osnovi imaš še zmeraj recimo osnovno ploščo in še ostale sestavne drobnarije že z precej kilometrine. Na koncu vidiš, da bi prej zmagal, če bi vzel nov telefon.
Ne vem. Recimo. Razmišljam, lahko se motim.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

phong ::

Glavni problem modularnih telefonov je izvedba, saj dobri ideji navkljub nemogoče narediti dovolj vitek telefon

Morda se je ta ideja zdela dobra avtorju, katermukoli resnemu inženirju pa je povsem zgrešena. Že samo pogled v notranjost sodobnega (ali pa ne tako zelo sodobnega) telefona pokaže, kako minimalno površino zavzame elektronika. Vse ostalo pa baterija.

Poleg tega v današnjem času (zadnjih nekaj letih) niso problematični procesorji/kamere/ekrani/..., ampak software-ski update-i, ki jih ni za stare telefone.

V glavnem - ta ideja je bila že od začetka zanimiva le do prvega premisleka.

tikitoki ::

Meni se zdi, da je sta oviri to, da bi bili telefoni vecji, tezji in drazji. Raje placas vec in ze na zacetku kupis boljsi telefon.

Ne vidim pa nobenega razloga, da bi telefon moral menjati pogosto. Oseba rabi sam soliden telefon, ki je dovolj zmogljiv za vsakodnevno uporabo. Baterijo pa zamenjas. Zaradi par praskic pa res ne vem zakaj bi menjal, lahko pol zamenjas magari ohisje, ce te ze moti.
Vsaka normalna oseba vidi, da bodo telefoni sli po stopinjah racunalnikov, ko jih bo folka zacel uporabljati do fizicne okvare.

njyngs ::

Machete je izjavil:

Looooooka je izjavil:

Ideja ječist fina samo Google verjetno ni sposoben speljat zadeve, tistim firmam, ki pa so pa to ni v interesu. Zakaj bi prodal upgrade kamere če lahko prodaš nov telefon za 700 eurov.


Meh,pomoje nima to potenciala. Evo maš telefon 2, 3 leta in sedaj se odločiš u ma jaz bi mel pa boljšo kamero. Ok, daš za modul kdo ve koliko, verjetno ne melo denarja in vložiš v hirajoč, ves obtolčen telefon. Em ma ja, samo sedaj so pa tudi proci že boljši na voljo, dejmo še proc, u pa poglej ta novi panel, pa seveda baterija tudi ni več kot nova.. Pa okvir je tudi že cel poškodovan, dajmo še to.. In zamenjaš vse za verjetno 80% denarja novega telefona in v osnovi imaš še zmeraj recimo osnovno ploščo in še ostale sestavne drobnarije že z precej kilometrine. Na koncu vidiš, da bi prej zmagal, če bi vzel nov telefon.
Ne vem. Recimo. Razmišljam, lahko se motim.

That pretty much sums it up.

Glugy ::

Jz pa mislm da bi se dal. Sam kaj k je enovitni telefon že tako napreden da ni ekonomsko upravičljivo dat tok razvoja v modularnega da bi ujel enovitnega.
Tko k se zdej enormne napore daje v električne avtomobile; pa se menca pa načrtuje to že ene 5 let. V bistvu pol k konkurenca enmu drugmu ni več zaupala da bodo ostal pr naftnih derivatih; šele pol so se zmigal. So pa res previdno opazoval en druzga in šli naprej ko je res blo treba.
Ogromn razkorak premagat med navadnimi pa električnimi...to je prevelik zalogaj za premalo koristi če se v to resno ne vrže tud konkurenca. Ker to so enormne količine denarja da se dohoti nekak naredi smiselno alternativo.. isto pr telefonih. To dolga leta zgleda kot vreča brez dna preden daje rezultate.

Jz sm prepričan da če bi mel od začetka standardizirane modelarne prenosne telefone da bi pa enovitni telefon bil alternativni projekt ki bi šepal zdele.

WhiteAngel ::

No, pa je šlo upanje za fizično tipkovnico. Še vedno čakam telefon s qwertz tipkovnico in normalno velik zaslon. Dotlej bom moral ostati na N900 :/

Sami ::

Dotlej bom moral ostati na N900 :/


Ko sem N900 menjal za Nexus 4 mi je bilo kar žal, tipkovnica je res luksuz :D Je pa telefon dandanes že dobesedno prepočasen že za brskanje po internetu....
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

mat xxl ::

Mater kak naslov, sem se že ustrašil, da je komu papiga poginila ...... ;).

srus ::

Mobilni telefoni in tablice so postali prazne nakupovalne košarice s katerimi lahko kupuješ le v določenih trgovinah.

In se istočasno spremeniš iz potrošnika v produkt.

Qushaak ::

Najbrž dokončna smrt za koncept modularne platforme mobilnih naprav.
Nekako sem pričakoval to odkar sem maja videl kaj so prikazali na IO konferenci.
Google prav tako še z verzijo Android 7.0 ni rešil problem samodejnega posodabljanja vsaj varnostnih posodobitev. Samo za nove Nexus-e kar je itak brezveze saj so to naprave, ki najprej dobijo posodobitev in daleč najdlje časa.
Dejansko so v tem letu izredno zaspali.

Looooooka ::

Machete je izjavil:

Looooooka je izjavil:

Ideja ječist fina samo Google verjetno ni sposoben speljat zadeve, tistim firmam, ki pa so pa to ni v interesu. Zakaj bi prodal upgrade kamere če lahko prodaš nov telefon za 700 eurov.


Meh,pomoje nima to potenciala. Evo maš telefon 2, 3 leta in sedaj se odločiš u ma jaz bi mel pa boljšo kamero. Ok, daš za modul kdo ve koliko, verjetno ne melo denarja in vložiš v hirajoč, ves obtolčen telefon. Em ma ja, samo sedaj so pa tudi proci že boljši na voljo, dejmo še proc, u pa poglej ta novi panel, pa seveda baterija tudi ni več kot nova.. Pa okvir je tudi že cel poškodovan, dajmo še to.. In zamenjaš vse za verjetno 80% denarja novega telefona in v osnovi imaš še zmeraj recimo osnovno ploščo in še ostale sestavne drobnarije že z precej kilometrine. Na koncu vidiš, da bi prej zmagal, če bi vzel nov telefon.
Ne vem. Recimo. Razmišljam, lahko se motim.

Men telefon v ovitku zdrži dokler se fizično ne prižge več. Če bi se mi recimo šlo za slikanje bi definitivno rajši kupil samo novo kamero kot pa nov telefon še posebej če neke realne razlike v delovanju ne bi bilo. Igric na njem ne igram tako, da me večja procesorska moč v kolikor dejansko ne pripomore k občutno boljšemu delovanju sploh ne zanima.
Par 10 eurov namesto par 100 eurov...jih rajši zapijem :)

roli ::

Še kar ostajam pri mnenju, da je bila ta ideja obsojena na propad že od začetka. Kdorkoli je kdaj že razstavil en novejši smartphone ve, da kaj dosti prostora za modularnost ni. Vsaj ne brez občutnega dviga cene in velikosti.

Že pri povezovanju teh stvari se zaplete (fizični konektorji, komunikacijski protokoli, ...), kaj šele pri softweru, ki bo to krmilil. Na koncu bi lahko, če bi imel srečo menjal baterijo, zaslon in kamero. Mogoče še dodal kaj prostora za shranjevanje (pa še za to imamo rešitev imenovano SD kartice). Izgubil bi pa na majhnosti, tankosti, teži, ceni in verjetno dobil kaj več težav pri softweru.

Kupiš vsako leto top-of-the-line telefon kake prejšnje generacije za zelo spodobno ceno ali pa preprosto kupiš v štartu kak dober telefon in ga imaš tiste par let. Na koncu te verjetno pride ceneje kot menjavanje posamezne komponente, ko bi rad upgrade. Poleg tega tehnologija v telefonih danes bolj kot ne stagnira. Sam sem imel najprej Sonyjev Xperia Z1 Compact, šel na Z3 Compact in sedaj na Z5. Je bil preskok iz ene serije na drugo občuten (ali sploh opazen)? Ne. Najbolj sem opazil preskok iz Z3 Compact na Z5. Pa še to samo zaradi tega, ker ima večji zaslon. Vse ostalo se ni spremenilo.
http://www.r00li.com

bobby ::

Ma ni bila glih obsojena na propad ampak ce lahko vse module stlacis na en cip, zakaj bi se ukvarjal z modularnostjo, ce bi bil polej samo baterija, cip z vsemi moduli razen kamere in displaya,.. To je to. Kaj ti bo modularnosr v tem primeru? Zadeva bi morda pila vodo pred parimi leti a. Pak spet, minituarizacija danes je idejo povozila.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

...:TOMI:... ::

Večji fail je ukinitev nexusa. Teh lego kock ne bo nihce kupoval, zato sploh ni skode, da so ukinili zadevo.

Bi pa lahko vrnili skupnosti nekaj in vse ukinjene projekte dali pod CC licenco, na voljo vsem.
Tomi

šernk ::

Men telefon v ovitku zdrži dokler se fizično ne prižge več. Če bi se mi recimo šlo za slikanje bi definitivno rajši kupil samo novo kamero kot pa nov telefon še posebej če neke realne razlike v delovanju ne bi bilo.


nova kamera bi naredila s starim hardwarejem 20% boljše slike, pol pa ugotoviš da ji manjka 3/4 funkcionalnosti ker stari hardware ne podpira tega, tega in tega in zato izgubiš vse koristi. resno...kdor rabi fotoaparat za slikat naj si kupi namenski fotoaparat. slike iz mobitela so že od davnega K810i več kot dovolj dobre za ulovit stvari na hitro za vse ostalo je pa slika iz telefona podpovprečna.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

mihec87 ::

Me prav zanima koliko ljudi bi kupilo 100+eur modul za par let star telefon...

Qushaak ::

Osebno upam, da se Project Soli tako razvije, da bo prišel v uporabo. Ta je že prvo leto (letos) izgledal precej bolj obetavno z demoti.
PuzzlePhone pa je tudi naletel na težave v "najbolj delikatnih trenutkih pri razvoju".

FairPhone tako praktično ostaja edini, samo je grd (izgleda ceneno), je drag in ima ogromno težav s programsko opremo, prodali pa so 60k enot. To je zelo malo v primerjavi z navadnimi telefoni, samo je pa zanimivo, da kljub tako visoki ceni je toliko zainteresiranega folka. Deli za FP1 in FP2 pa niso kompatibilni (modularnost pa taka).

OK.d ::

šernk je izjavil:

Men telefon v ovitku zdrži dokler se fizično ne prižge več. Če bi se mi recimo šlo za slikanje bi definitivno rajši kupil samo novo kamero kot pa nov telefon še posebej če neke realne razlike v delovanju ne bi bilo.


nova kamera bi naredila s starim hardwarejem 20% boljše slike, pol pa ugotoviš da ji manjka 3/4 funkcionalnosti ker stari hardware ne podpira tega, tega in tega in zato izgubiš vse koristi. resno...kdor rabi fotoaparat za slikat naj si kupi namenski fotoaparat. slike iz mobitela so že od davnega K810i več kot dovolj dobre za ulovit stvari na hitro za vse ostalo je pa slika iz telefona podpovprečna.


LPOK.d

vitranc ::

Že od začetka se mi je ta ideja zdela čisto mimo... in prav sem imel

xmetallic ::

WhiteAngel je izjavil:

No, pa je šlo upanje za fizično tipkovnico. Še vedno čakam telefon s qwertz tipkovnico in normalno velik zaslon. Dotlej bom moral ostati na N900 :/

Surface Phone bo imel attached keyboard.

Qushaak ::

Pa je SP sploh že urando potrjen da bo? Vse kar sem do sedaj bral so bile zgolj šekulacije.

lencc ::

Očitno je LG s svojim G5 do sedaj edini komercializiral modularen telefon oz. njegov najboljši približek.
Njegova ideja je v bistvu zelo všečna, ker je poleg izmenljivosti baterije možno priklopiti tudi modul za fotografe ali glasbene navdušence. Ob tem sam telefon še vedno ni praktično nič težji in večji od konkurence, edino baterija ima bolj majhno kapaciteto za sodobne potrebe. Sicer pa bomo videli, kako se bo ta koncept prijel v praksi.
Res škoda, da se pri vse večjem številu telefonov danes ne da več na preprost način menjavati vsaj baterije. Rajši riskiram tisti 1-2 mm globine, kot pa da je vse zapečateno.

Kar pa se tiče Googla, bi lahko sodeloval z LG, da bi skupaj standardizirala priklop za obstoječ LG-jev koncept. In bi lahko bil tudi novi Pixel, ki bi ga namesto HTC-ja izdeloval LG, vsaj delno modularen. Ne pa da zganja toliko pompa, potem pa nič od tega. ;(

lencc ::

Qushaak je izjavil:

Pa je SP sploh že urando potrjen da bo? Vse kar sem do sedaj bral so bile zgolj šekulacije.

Ne še. Morda pa že naslednji teden na IFA 2016.

xmetallic ::

Qushaak je izjavil:

Pa je SP sploh že urando potrjen da bo? Vse kar sem do sedaj bral so bile zgolj šekulacije.

"company has a new Surface-branded product that's scheduled for a 2016 launch, with three more due in 2017." Eden izmed teh bi lahko bil Surface Phone

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Prišli so do zaključka, ki ga vr vsak normalen štromar, ki je kdaj delal kako vezje.

Problem ni v komponentah, ampak povezavah.

Preprosto tehnologija za to še ni zrela...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

smihael ::

Machete je izjavil:

Looooooka je izjavil:

Ideja ječist fina samo Google verjetno ni sposoben speljat zadeve, tistim firmam, ki pa so pa to ni v interesu. Zakaj bi prodal upgrade kamere če lahko prodaš nov telefon za 700 eurov.


Meh,pomoje nima to potenciala. Evo maš telefon 2, 3 leta in sedaj se odločiš u ma jaz bi mel pa boljšo kamero. Ok, daš za modul kdo ve koliko, verjetno ne melo denarja in vložiš v hirajoč, ves obtolčen telefon. Em ma ja, samo sedaj so pa tudi proci že boljši na voljo, dejmo še proc, u pa poglej ta novi panel, pa seveda baterija tudi ni več kot nova.. Pa okvir je tudi že cel poškodovan, dajmo še to.. In zamenjaš vse za verjetno 80% denarja novega telefona in v osnovi imaš še zmeraj recimo osnovno ploščo in še ostale sestavne drobnarije že z precej kilometrine. Na koncu vidiš, da bi prej zmagal, če bi vzel nov telefon.
Ne vem. Recimo. Razmišljam, lahko se motim.


Naja, ko s ebo nekrat razvoj mobitlov ustavil do te mere da ne bo vsako leto 1x bolj zmogljiv tleefon na vojlo, bo modularnost se kako fina. Tudi surovine so na voljo le v omejeni kolicini, tako da v 30-40 letih bo modularnost vseeno "zmagala".

Kaj ::

Modularna zadeva ja.
Naj najprej naredijo nemodularne mobitele take, da ne bodo razpadli/se razguncali/odstopili/odlepili/odkrušili/... ob prvem padcu.

Testman42 ::

WhiteAngel je izjavil:

No, pa je šlo upanje za fizično tipkovnico. Še vedno čakam telefon s qwertz tipkovnico in normalno velik zaslon. Dotlej bom moral ostati na N900 :/

A si ti jest?
Samo da imam HTC Desire Z namesto N900.
saj dobri ideji navkljub nemogoče narediti dovolj vitek telefon, da bi bil praktično uporaben

A obstaja kakšen kriterij, koliko mora bit telefon vitek, da se ga smatra za uporabnega?
Nekaj let nazaj, ko se je tanki iPhone še dobro prodajal med hipsterji in ovčicami, je bilo razumljivo da so vsi proizvajalci začel tekmovat, kdo bo imel tanjšega. Samo zdej bi pa že počasi bil čas, da se neha štancat različne iteracije zaobljenega pravokotnika in da se začnejo prikazovat kakšne bolj eksperimentalne oblike.

Meni res ni jasno, kako da niti med poplavo kitajskih / korejskih telefonov še vedno ne morem najti enega z landscape-slide-out fizično tipkovnico. Ali samo jaz ne znam iskat po internetih?
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

roli ::

Invictus je izjavil:

Prišli so do zaključka, ki ga vr vsak normalen štromar, ki je kdaj delal kako vezje.

Problem ni v komponentah, ampak povezavah.

Preprosto tehnologija za to še ni zrela...

Mislim, da je ravno obratno. Ne da ni zrela, ampak ni več zrela. Par let nazaj nekaj cm dolga povezava nebi bila problem. Ampak z višjimi hitrosti se tudi maksimalna razdalja povezave krajša. Kar je bilo včasih par cm je danes par mm.

Potem pa vzameš še stvari kot so nalaganje čipov enega na drugega (ponavadi CPU in RAM) in ti je hitro jasno kam gre tehnologija.
http://www.r00li.com


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Googlov projekt Ara se odmika (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
9834254 (28259) mailer
»

Google bojda pripravlja lasten telefon

Oddelek: Novice / Android
2010477 (7804) Qushaak
»

Project Ara ali modularni pametni telefon gre na test v Portoriko (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
9227818 (19747) kpkp
»

Android L bo poganjal Project Ara

Oddelek: Novice / Android
4516940 (14182) Jackass

Več podobnih tem