» »

Poletno branje

Poletno branje

DoloresJane ::

Kaj bi slo-techovemu bralstvu priporočili v (poletno) branje? Izognite se skušnjavi, da bi priporočili knjige, ki ste jih že dali v obtok v prejšnjih podobnih temah. Prepričana sem, da ste v tem času prebrali kaj dobrega, kar nam lahko priporočite. Poleg avtorja in naslova pa je vsekakor zaželena tudi kratka obnova, da se takoj ve, kaj bo kdo z veseljem prebral in česa se bo ognil. :D

Lahko priporočite tudi poljudnoznanstvne knjige, čeprav je osnovi namen, da izmenjamo priporočila leposlovnih knjig.

OwcA ::

Pynchon: Marvica težnosti (v dveh knjigah, zbirka XX. stoletje)
Silverberg: Svet znotraj

P.S. trenutno se predajam lenobi, morda obnove kdaj drugič 8-)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

DavidJ ::

Meni trenutno ugajajo Toslotojeve Kavkaške povesti. To je zbirka povesti -- nazadnej sem prebral Kavkaškega ujetnika. Zgodba pa govori o Čečenih.

Ni slabo. :)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

DoloresJane ::

Ponosna sem! Na slo-techu smo trije potrjeni bralci leposlovja. :D

Priporočila bi knjigo Katarina, pav in jezuit Draga Jančarja.
Gre v osnovi za zgodovinski roman, postavljen v čase velikih romanj, na katerih so ljudje iskali svoje poti do boga, se spokorjevali za storjene grehe in se ves čas posvečali razmišljanju o njih samih.

To je roman o takem času - ko so zrak napolnjevale skrivnosti o bogu in starodavni miti - je čas, ki se iz vraževerja prelamlja v optimizem in zdrav odnos do vsega, povezanega z vero. Je čas neskončnega iskanja - čas iskanja vojaške kariere, čas iskanja enega moža (takega, za vse življenje), je čas iskanja vere. In zato je zgodba o Poljančevi Katarini, ki se odpravi na romanje, da bi premislila, če je njena mladostna ljubezen res moški, ki ga bo ljubila vse življenje, tako atraktivna. Njeno življenje se prepleta z življenjem jezuita Simona, ki prav tako roma in potjo njene mladostne ljubezni, vojaškega poveljnika Windischa, ki poskuša zmagati v vojni. Kaj se bo zgodilo in kako? In zakaj se bodo sploh srečali?

Življenje se zaplete in trije iskalci končajo daleč od svojih sanj - v svetu, ki jim lahko ponudi vse kaj drugega od pričakovanega. Zato je Jančarjeva zgodba kljub svoji vpetosti v zgodovinski okvir (čas baroka na Slovenskem; sredina 18. stoletja) povsem atraktivno branje. Jančarjeva sposobnost, da vidi parelele med stoletji je izjemna; še bolj pa očara jezik, ki na mestih buhti od svetopisemskih paralelizmov in vzvišenega tona, drugje pa se spušča na povsem živalsko raven. Avtor z nizanjem napetih erotično-ljubezenskih, vojaških in globoko refleksivnih doživetij v romanu ustvarja neverjetno dinamiko, ki delo dela berljivo. In roman pravi: svet okoli nas se je že spremenil, mi pa le malo.

Vsekakor priporočam. :D

noraguta ::

Fowles - Mag,
Kundera - Nesmrtnost,
Atrhur Clark - Konec otrostva.

TESKAn ::

Jaz vem da se bom kmalu lotil novega Potterja. Potem pa mogoče še enkrat gospodarja prstanov.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Daedalus ::

Od Jančarja: Galjot (bolj resno branje)
Za smeh: Revizor (Gogolj)

Kake zgodovinske zadeve:

Shogun (avtorja se ne spomnim)
Neznani vojak (finski avtor, se tud ne spomnim)

Pa malo za slošno razgledanost:

Nicollo Machiavelli - Politika in morala

Kaj več pa drugič...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

NoUse4AName ::

Trenutno berem Pat Robertson - The New World Order, ni ravno lahkotno poletno branje je pa zlo zanimivo.

sketch ::

besmeplentajampaknevemkdo: Beauty (v dveh knjigah)
pa če ste kaj estetiki:
Kelly Hoppen - Attention to Detail in Design
tudinevemkdo - Small Spaces

lp
s.
Adapt and overcome.

krho ::

Phillip Pullman:
Severni Sij - 1 del
Pretanjeni nož -2 del
??? - 3 del (knjige na žalost še ni).
Ker sta knjgi zelo popularni ju je precej težko dobiti v knjižnicah.

Sci-Fi:
Michael Crichton: Časovna Past (Timeline)
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Switch ::

Poleti bom jaz bral bolj lahkotne knjige:
Gospodar prstanov
Harry Potter
Krasni novi svet
:D

kuglvinkl ::

lahkotne knjige

Krasni novi svet, je morda lahkotno _brati_. Če pa sam razmišljaš o tem, ob določeni količini prejšnjih inforacij, pa temu ni tako.

Niti Gospodar prstanov. Oz., semantično je to biser.

/me? Ni dneva, da ne bi bral, tko da, zdej imam ob postelji Malraux, Upanje.
Your focus determines your reallity

DoloresJane ::

No, nas je že več (bralcev mislim). Bi se vam dalo, predvsem tistim, ki ne govorite o splošno poznanih naslovih (kot so Gospodar prstanov, Krasni novi svet...), napisati kratko vsebino dela? Lahko je samo v parih vrsticah. :D Hvala. :)

Tretja knjiga iz zbirke Phillipa Pullmana (His Dark Materials Trilogy) je naprodaj v angleščini v bolje založenih trgovinah s tujo literaturo. Naslova se trenutno ne spomnim, vem pa, da ima rdeče platnice.

Tudi sama sem brala Beauty, ampak se mi je na koncu zdelo škoda časa. Slog je obupen, prevod zelo slab (jezik škripa na vseh koncih), avtorica forsira neke nauke o tem, kako bi morali živeti in kako grd je postal naš svet in kakšen šele bo! v mix najbolj znanih pravljic Trnuljčice, Pepelke... Kot je branje od začetka zanimivo, na koncu postane skupek povsem predvidljivih razpletov, naivnost pisateljice je pri vsem tem prav osupljiva (nekatere argumentacije ravnanj junakov so naravnost absurdne in bi jih morali kljub temu kar privzeti). Najbolj me je motilo preskakovanje med časi, ki nima druge naloge, kot da pedagoško eksemplarično prikaže, kako zgrešen je naš svet, kjer (bojda?) lepe deklice za vsakim vogalom čakajo posiljevalci, kjer se determiniranosti z dednostjo sploh ni mogoče izogniti, kjer ljudje sistematično uničujemo naravno okolje (to je morda celo največja poanta knjige, vendar bi se v tem primeru zgodba lahko končala že s prvo knjigo) in nam v prihodnosti preti življenje v povsem totalitarnem represivnem sistemu, kjer bomo svoja stanovanja zamenjali za kovinska bivališča v veikosti krste, itd. Kakor so mi to knjigo vsi priporočali, sama v njej ne najdem razloga, da bi jo drugim priporočila v branje. Če živim v zmoti, me, prosim, razsvetlite.

Zgodovina sprememb…

DoloresJane ::

Oživljam temo v obupanem poskusu, da bi mi dokazali, da branje ni izumrlo. (Morda bi vam jaz to rada dokazala.) :D

Moje tokratno priporočilo... Virk: 1984, potres.
Zgodba se, kot pove že naslov, dogaja leta 1894. V letu, ko je Ljubljano prizadel potres. Seznanimo se z Ivanom, ki je nekakšen tipičen novoromantični junak. Njegova razpoloženja nihajo od popolnega pesimizma in bolestne razvrvanosti do zaljubljene vdanosti. Ivan ni moški, ki bi bil lahko zvest svoji zaročenki, hčerki ljubljanskega župana. Je fičfirič, hedonist.

Ravno v tem času pride v Ljubljano neizmerno lepa milanska gospodična Maria de Mayo. Tako je lepa, da se na železniški postaji nek madžarski trgovski potnik ni mogel zadržati, da je ne bi poljubil. Maria in Ivan se srečata, vendar ga Maria, razočarana nad moškimi in enkrat že ločena, zavrne.

Zgodba se razpleta naprej - vse do noči usodnega potresa. Roman je napisan izjmeno kvalitetno - dobil je tudi kresnika '95.

Priporočite še vi kakšno knjigo! Jaz nadaljujem jutri. :)

dexter_II ::

poleti cim vec humorja za brat:D

zadnje:
Zoran Ferić
Blues za gospo z rdečimi madeži

kratke meni zlo smesne zgodbice iz otroskih let

*ce kdo pozna kaj podobnega, novejsega, kajti razne Kishone pa kamele sem ze obdelal*

Zgodovina sprememb…

Highlag ::

Stephen King:
Skrivno okno, skrivni vrt (Secret window, secret garden)
Aparat (The sun dog)
Isterjevalec (The Library policeman)

:D

OwcA ::

Sabato: Predor (zibirka XX. stoletje) :)
Otroška radovednost - gonilo napredka.

kuglvinkl ::

Kako pomiriti vampirja - Borislav Pekić (jep, dokopal sem se po letih iskanja do svojega izvoda :)) )

Ko razvrvrani intelekt sreča moč Gestapa, analitični in racionalni um pa... Nekje v Dalmaciji, 30 leto po WW2.
Your focus determines your reallity

Alex- ::

Kot prvo... se pridružujem kritiki knjige z naslovom Beauty :D Škoda časa. Ko začne pisat o trnjulčici ti je vse jasno.

Trenutno prebral...
Puščava - od Bogdana Novaka
kratke zgodbice kot piše na platnicah gre pa za zgodbo enega ljudstva, ki potuje skozi puščavo. Večkat občutiš primerjavo z biblijo, not je tut jezus, sm da ma tuki drug poklic, pa bolj stransko vlogo :) drugače je pa glavni junak pripovedovalec zgodb, katerega naloga je da pomni kaj se je v preteklosti dogajalo z ljudstvom in po ustnem izročilu skrbi, da se to ne pozabi :)
Še kar zanimivo branje. Za kakšno nedeljsko popoldne. Ocena 7/10

V branju...
Iskalec izgubljenega tisočletja - Vladimir G. Bragin
SF prebral polovico, roman. Zanimivo napisan. Gre za prvo polovico 20 stol. kjer glavni junak po slučaju naleti na 100 let stara pisma znanstvenika, ki pravi, da je odkril izvor nesmrtnosti ali vsaj našel možnost da podaljša človekovo življenja na 1000 let. Zgodba tega znanstvenika je spet nova zgodba, lovila ga je ruska oblast zarad kar nekaj razlogov, razkriva se nam prek pisem, ki nam jih prvi junak najde in tako se celotna zgodba razpleta :) Ocen 8/10 trenutno.
Za kakšno deževno popoldne ;).... Za ene par le teh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Alex- ()

Aspirinix ::

Mijamoto Musashi: knjiga petih prstanov.

Japonski zgodovinski roman, ki se dogaja v japonskem srednjem veku. Vojne in mojstri meča.
Dobra stvar za vse, ki jih privlači zgodovina ali pa kakšna borilna veščina. S stališča zgodovinskih opisov je enkratna, ker na nekaterih mestih opisuje tako živo kot, da si tam. Priporočam.

Bi skoraj nekaj pozabil- RAbindranath Tagore:Gora.
Malo je že nazaj odkar sem ga prebral, vendar tudi dobra stvarca, ker lahko marsikaj izveš o življenju v Indiji.

Drugače pa nekaj lažjega: Linux programming Unleashed. :D :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Aspirinix ()

BigWhale ::

Jaz bom sicer ne vec poleti ampak jeseni prebral Count Zero & Mona Lisa Overdrive...

Mnja, nadaljevanje Neuromancerja...

:)

Daedalus ::

Jaz se že lep čas spravljam k branju Count Zero. Sem že ene dvakrat začel, pa pol malo obupal... Knjiga je težka za brat:O

Sam bo enkrat...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

DoloresJane ::

Priporočam Noč v Evropi (Polona Glavan). Roman je lahko branje, in sicer govori o "usodah" (morda bolje: popotovanjih) petih skupin mladih, ki čez Evropo potujejo z interrailom. Končno roman, ki se ne dotakne vseh klišejev mladosti in ki zna biti spontan in svež. Zanimivo branje za en popoldan. :)

DoloresJane ::

Verjamem, da še vedno potrebujete spodbudo k branju, zato s svojimi nasveti ne bom odnehala. :D

Tokrat vas vabim k branju knjige, ki bi si resnično zaslužila naslov sodobni roman oz. roman 20. stoletja. Govorim o romanu Osnovni delci (Michel Houellebecq). Avtor nas uvede v zgodbo o dveh polbratih, Michelu in Brunu. Medtem ko je Michel zelo resen znanstvenik (po izobrazbi fizik, po poklicu biokemik) in razmišlja o teoremih in izumih, je Bruno (samo?) pohoten ženskar, ki leta po Franciji z enim samim namenom - da bi dobil in imel žensko, ki bi mu ustregla v vseh seksualnih fantazijah.

Pripoved je pogosto zelo zahtevno napisana, saj od bralca terja veliko poznavanje znanosti (fizike in matematike), hkrati pa se spušča v vulgarizme (tako besedne in motivne), ki bodo marsikoga odvrnili od knjige. Če ste bolj nežne duše in vsekakor ne zagovarjate teorije, da so moški z žensko samo zaradi seksa, vas bo knjiga najbrž razočarala. Marjanu in Thomasu pa bo najbrž prijeten oddih od preveč popularnih romanc. :)

Vednar se ob tem razkriva veliko več - avtor analizira in ponekod povsem biološko razkrinkava osnovne človekove želje, diskutira o nastanku množičnih gibanj in newagewske subkulture. Houellebecq poskuša razjasniti, zakaj je vizija sveta v dvajsetem stoletju tako pesimistična.

Knjiga - kot že omenjeno, zagotovo ne bo všeč vsakemu, bo pa našla svoj krog bralstva.

Berite, berite, berite - in predlagajte naslednjo knjigo. :D

kuglvinkl ::

Borislav Pekić - Steklina (Besnilo). Kaj se zgodi, če predelani virus stekline pripravljen za preobrazbo človeka še ne izpopolnjen zanese na Heatrow? >:D

BTW: pred časom so bile v knjgarni pred Magistratom (LJ) po 0.5k SIT... :)
Your focus determines your reallity

DoloresJane ::

DAnašnji predlog: Nina Kokelj, Milovanje. Literarni prvenec te mlade pisateljice je presenetljivo zrelo delo. Gre za močno lirično pripoved o družini s štirimi otroki, ki "preneha biti srečna". Starša se namreč ločita. Vendar sama zgodba tukaj niti ni tako pomembna kot slog pisanja; le-ta je povsem svež in bojda je povsem Ninin. Priporočam - in - berite dvakrat. Vredno je! :)

zaj_tam ::

Jaz ne bom nič predlagal. Zanima me, kje vse lahko človek izve za dobro knjigo. Čisto tak. Če ma mogoče kdo nasvet. Drugače pa bom malo pogledal stvari, ki jih Nadezhda(hvala) navaja.

DoloresJane ::

Heh... takole je. Ena stvar so seznami najbolj branih knjig. Te najdeš v časopisju (v rubrikah kultura) in v knjižnicah (vprašaj knjžničarje, katere knjige so zelo brane...). Vendar ti seznami vsebujejo predvsem doktor romane in kriminalke - ti pa ponavadi niso ne obrtniško, ne z mojega subjektivnega stališča, dobri. (So izjeme.) Včasih se na takem seznamu znajde tudi kak fantasy, ki je zadnje čase precejšen hit v Sloveniji. Skratka: seznam velja pregledati, vendar se ga ne drži pribito.

Potem pa sta najboljši poti: bereš to temo ali narediš iskanje po preteklih temah s takim naslovom. Drugič: vprašaš za nasvet knjižničarja - in mu poveš, katere knjige, ki si jih prebral, so ti bile všeč.

Sicer pa se bom potrudila napisati še kaj v to temo. Morda v ponedeljek. :)

kuglvinkl ::

IIRC sem enkrat to že predlagal. Milorad Pavić: Hazarski besednjak.
Your focus determines your reallity


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Harry Potter

Oddelek: Loža
233081 (1947) Starodavni
»

Navdušujoča poletna branja...

Oddelek: Sedem umetnosti
273814 (3399) Opkow
»

Priporočamo v branje...

Oddelek: Sedem umetnosti
145381 (5084) kuglvinkl
»

Poznate kj dobrih knjig?

Oddelek: Sedem umetnosti
433683 (3113) madonch

Več podobnih tem