» »

Ugovor na izvršbo in stroški

Ugovor na izvršbo in stroški

Aftomobil ::

Lani februarja sem se z nekim obrtnikom zmenil za neko delo v hiši (niti ni pomembno kaj točno), tako da on tudi nabavi ves material (~300eur). Zmenjena sva bila, da bo delo opravljeno v roku 14 dni. Potem, po 14 dnevih, je bilo še čez en teden, in potem ni bilo materiala na zalogi, in potem spet deset dni,... tako da sem oktobra (vmes še poletje, dopusti in vse ostalo - on tudi takrat ni mogel) dokončno obupal in ga poklical, rekel da ga ne potrbujem več, ter poklical drugega obrtnika, ki se je zadeve lotil resno, in je bilo v dobrem tednu vse poštimano.

Kak mesec po porihtani zadevi, me pokliče prvi obrtnik, da zdaj lahko pride. Sem mu rekel, da sem ga že dober mesec nazaj klical in preklical vse, ker se mi ga ni dalo več čakat, njegov odgovor je pa bil da je on material že nabavil, in da je to moj problem (mimogrede, gre za standarden material, kot recimo 2.5mm kabli za električarje, tako da ga ni problem porabit - torej ne gre za neke specializirane custom zadeve). Po nekaj glasnih besedah sem prekinil. Čez kak teden dni, pa dobim v pošti račun za material in še nekaj eur zraven za "stroške nabave". Seveda nisem plačal nič, ker materiala sam ne rabim.

In sedaj dobim pošto o izbršbi, kjer on prek sodišča zahteva tistih ~350eur (+ še neki stroški zraven). Oddal sem ugovor zoper izvršbo (na srečo sem nekatere zadeve imel celo na mailu, začetna dogovarjanja in prestavljanja), tako da upam da izvršba ne bo šla čez. Zdaj pa.. kako naprej? Že sam ugovor me je stal dobrih 50eur + precej časa (ki sem ga pa že prežalil). Lahko vsaj nekako izterjam teh 50eur nazaj (pod pogojem da bodo upoštevali moj ugovor? In kako?

dripac ::

Kako hudiča je pa dosegel da je sodišče izdalo Sklep o izvršbi (ali si dobil kaj drugega?), če ti je napisal račun za material ki je še pri njemu in nobenega dela ni bilo opravljenega???

Markus386 ::

Sem na hitro poguglal, odgovora na opovo vprašanje ne vem, ampak baje se da prek esodstva vložit predlog izvršbe že na podlagi izdanega računa. Je pa res da ne sme biti račun zavrnjen, kako pa dokazuješ a je bil zavrnjen ali ne, je pa zabavno vprašanje :D

Furbo ::

Torej prejetega računa tedaj nisi pismeno zavrnil in nimaš listka od priporočene pošte?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

dripac ::

Ja ampak za izdan račun moraš imeti nek dokaz oziroma osnovo (podpisan delovni nalog, pogodba, naročilnica), ne pa kar tako na horuk.

V takem primeru ga seveda zavrneš in prijaviš tega kvazi podjetnika na inšpektorat. Če pa OP tega ni storil, bo vedel za naslednjič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dripac ()

Aftomobil ::

Prišlo je po navadni pošti. Pisno nisem zavrnil. Imam pa maile z dogovarjanjem da gre za celotno storitev, ne za nakup materiala. Imam pa tudi račun od drugega obrtnika, za isto storitev (in še fotke med delom, ipd.)

Podpisanega nima nič.

Bom še pisno zavrnil račun.

Za stroške ugovora imam kaj šanse?

Furbo ::

Za pisno zavrniti račun si že davno zamudil rok.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

dripac ::

Aftomobil je izjavil:

Prišlo je po navadni pošti. Pisno nisem zavrnil. Imam pa maile z dogovarjanjem da gre za celotno storitev, ne za nakup materiala. Imam pa tudi račun od drugega obrtnika, za isto storitev (in še fotke med delom, ipd.)

Podpisanega nima nič.

Bom še pisno zavrnil račun.

Za stroške ugovora imam kaj šanse?


Seveda lahko zahtevaš povračilo vseh stroškov sodnega postopka - v primeru da "popuši" bodo bremenili njega.

Furbo je izjavil:

Za pisno zavrniti račun si že davno zamudil rok.


To pa vsekakor. Po drugi strani pa on nima dokaza da si ta račun sploh prejel - naj dokaže. Za take namene služi pošta s povratnico.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dripac ()

Markus386 ::

Sori ker kradem temo, kaj pa v kontra primeru... (pa ne, nisem jaz tisti obrtnik, no worries), če ti stranka naroči neko storitev, in ti za to storitev moraš nabavit recimo flux capacitor, ali pa ga celo sam izdelat, in si potem stranka premisli?

Recimo bolj realen primer, nekdo naroči 10 odlitkov nečesa, ti že izdelaš kalup, stranka si pa premisli? Ali pa je takrat edina možnost, da posebej zaračunaš kalup, posebej pa odlitke?

dripac ::

Dokler boste delali samo po ustnem dogovoru, se boste gonili po sodiščih. Simple as that.

Pisno or bust. Sem se preveč zaje*aval na ta račun, pa se ne bom več. V vlogi naročnika in izvajalca.

Furbo ::

Markus386 je izjavil:

Sori ker kradem temo, kaj pa v kontra primeru... (pa ne, nisem jaz tisti obrtnik, no worries), če ti stranka naroči neko storitev, in ti za to storitev moraš nabavit recimo flux capacitor, ali pa ga celo sam izdelat, in si potem stranka premisli?

Recimo bolj realen primer, nekdo naroči 10 odlitkov nečesa, ti že izdelaš kalup, stranka si pa premisli? Ali pa je takrat edina možnost, da posebej zaračunaš kalup, posebej pa odlitke?

Imeti moraš vsaj naročilnico, še bolje pa da imaš že plačan predračun za take unikatne zadeve.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Magic1 ::

Verjetno si se zafrknil, ko si podal ugovor in not napisal, da si prejel račun. Sam mi pa ni jasno, kako je sploh že prišlo do izvržbe, če privatnik nima nobenega dokaza o izročitvi računa in vsaj kakega opomina...
Ali si prepričan, da nisi še česa ignoriral?
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

dripac ::

Magic1 je izjavil:

Verjetno si se zafrknil, ko si podal ugovor in not napisal, da si prejel račun. Sam mi pa ni jasno, kako je sploh že prišlo do izvržbe, če nima nobenega dokaza o izročitvi računa in vsaj kakega opomina...


Saj to... Sklepi o izvršbah se "talajo" na osnovi verodostojne listine, kar račun vsekakor je, mora biti pa biti iz nekega dokumenta jasno in s strani naročnika podpisano, da se on kot naročnik (dolžnik) s tem strinja.

Nisem pa pravnik, govorim le iz lastnih izkušenj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dripac ()

Ales ::

Če res nisi ne vem kako nerodno napisal ugovor izvršbi, potem bo ta ustavljena, obrtnik pa bo napoten na pravdo. V kolikor ne nadaljuje sodnega postopka, ti bo moral vrniti tvoje stroške ugovora na izvršbo.

V kolikor nadaljuje pravdo, stopi do odvetnika in boš glede na povedano IMHO dobil zadevo. IANAL, seveda. Obrtnik bo v tem primeru plačal na koncu vse stroške, ki jih boš imel (sodne takse vključno z ugovorom na izvršbo, tvoj odvetnik po tarifi).

Gre za spor majhne vrednosti, tako da bo najverjetneje vse skupaj le dve pisni vlogi z vsake strani in je to to.

Medtem ne počni ničesar. Ne zavračaj računov (kakor so omenili, ta vlak je mimo), itd. Zdaj je zadeva tako ali tako za počakat kar se tiče izvršbe, naprej pa ne počni ničesar več brez odvetnika.

mat xxl ::

Ma komentirate povsem nestrokovno .....

Kaj sta imela z obrtnikom in kako sedaj ni važno .....

On vam je izdal račun, za katerega trdi, da je verodostojen, vam se zdi drugače .....

Važno je , da mu račun zavrnete z navedbo razlogov, zakaj je za vas sporen in to pismeno priporočeno z povratnico ....

Ok , tega niste naredili , pač...

On je podal izvršbo na podlagi verodostojne listine ... po njegovem

Vi ste ugovarjali, kar je edino pravilno, zadostuje že, da ste napisali se ne strinjam ....

Sodišče bo sedaj izvršbo ustavilo in predlagatelja napotilo na tožbo....

Sedaj je opcija, da on v to ne gre zaradi stroškov..... ali pa gre in ja bo razprava na sodišču, kjer bo on povedal in dokazoval svoje trditve vi pa svoje.

Sodišče presodi in izda sodbo, če se prej sama ne zmenita. Če bo dogovor se bosta zmenila okoli stroškov, ki bodo vsaj ene 2 - 3 x višji od temelja..., če ne bo stroške plačal tisti, ki bo pravdo izgubil ali če bo le delno izgubil, bo odločilo sodišče tudi o stroških.

Torej če predlagatelj popolnoma izgubi, vam mora vrniti vse stroške, tudi str. sedanjega ugovora...

Tako je po pravniško..... vso srečo ...

VelkBla ::

Magic1 je izjavil:

Sam mi pa ni jasno, kako je sploh že prišlo do izvržbe, če privatnik nima nobenega dokaza o izročitvi računa in vsaj kakega opomina...
Ali si prepričan, da nisi še česa ignoriral?


Mislim da je matxxl svoje povedal. Obrtnik je vložil izvršbo na podlagi verodostojne listine, za neplačani račun, čeprav je bil poslan 1 mesec kasneje, brez kakršnegakoli opomina, ampak to sodišče ne zanima, ker naša sodišča so razred zase v določenih primerih. OP je pač naredil napako, da ga ni pismeno zavrnil, ampak je v pritožbi spisal svoje razloge in zdaj čaka.

Tezava so dvojna merila za verodostojno listino. Da ne govorim, da nekateri se pritozujejo v smislu "smo se dogovorili" brez kakrsnekoli listine, ampak kdaj je to za sodisce dovolj, da tozeni pridobi na casu in medtem spravi firmo v stecaj.

Ales ::

@mat_xxl, ne vem, kaj te v mojem komentarju moti.

Glede na to, da bo šlo za pravdo majhne vrednosti in da govoriš o razpravi na sodišču, bi bilo mogoče bolje, da se ne bi preveč na glas oglašal.

Ostalo smo pa že vse povedali.

mat xxl ::

Aleš tvoje pisanje je OK , od enih bolj na začetku pa ne preveč .....

To da ni ugovarjal niti ni tako važno, ker tudi če bi ne bi nič spremenilo zadeve ....

Dejstvo je, da je ugovarjal, sodišče bo ustavilo izvršbo, naprej pa, kot sem napisal ........

Sam bi počakal, da pride poziv za obravnavo in ja najkasneje takrat bi ga poklical če bo do tega sploh prišlo in mu ponudil neko poravnavo , sicer bodo stroški, za onega ki bo zgubil veliki napram temelju.....
Lahko pa ga tudi takoj pokliče, ponudi 100 eur izvensodne poravnave in potem vidi.....

Aston_11 ::

Furbo je izjavil:

Za pisno zavrniti račun si že davno zamudil rok.

To sploh ni res, saj nista gospodarski osebi. Če pa meniš drugače, potem daj VIR.

Ales ::

Ne bo nobenega poziva za obravnavo. Če sodišče upošteva ugovor na izvršbo (najverjetneje bo), bo obrtnika sodišče pozvalo, naj nadaljuje s pravdo s tem, da dopolni pisno vlogo in vplača sodno takso.

Ni rečeno, da bo to sploh storil. Če pa bo, bo toženi pozvan, naj na to vlogo odgovori.

Najkasneje v tem trenutku je čas za odvetnika, ki naj odgovor pripravi. Sicer bo toženi najverjetneje izgubil že zato, ker se ne bo prav znašel in ne bo napisal pravih stvari in vedel kaj mora biti v prvi pripravljalni vlogi, kaj v drugi, itd.

Ne vemo, kaj je v mailih med strankama, itd. in ne bi kar na pamet svetoval, da se gre karkoli ponujati v smislu poravnave.

Furbo ::

Aston_11 je izjavil:

Furbo je izjavil:

Za pisno zavrniti račun si že davno zamudil rok.

To sploh ni res, saj nista gospodarski osebi. Če pa meniš drugače, potem daj VIR.

Na omenjenem računu zelo verjetno naveden rok, do kdaj se ga lahko zavrne in to je zamudil že davno.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

mat xxl ::

Kot smo že napisali, račun ni bil poslan priporočeno, torej on lahko trdi, da o tem nič ne ve, šele pri izvršbi ga je prvič videl ... ali pa reče zavrnil sem ga ustno ... to ni tu problem.

Tu je glavni problem rok dobave, za katerega bo ugovarjal, da je bil bistven element tega ustnega dogovora in kljub temu, da ga je podaljšal več krat se na koncu dobavitelj ni držal niti novih rokov, zato je preklical naročilo. To je vse, kar mora na sodišču povedati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mat xxl ()

Mehmed ::

Racun sicer ni bil priporocen, samo ce sta se recimo menila v mailih o njem verjetno ni problem dokazat, da ga je dobil.

Mare2 ::

Furbo je izjavil:


Na omenjenem računu zelo verjetno naveden rok, do kdaj se ga lahko zavrne in to je zamudil že davno.


Ta določba ni "obvezna sestavina" računa.
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Aston_11 ::

Furbo je izjavil:

Aston_11 je izjavil:

Furbo je izjavil:

Za pisno zavrniti račun si že davno zamudil rok.

To sploh ni res, saj nista gospodarski osebi. Če pa meniš drugače, potem daj VIR.

Na omenjenem računu zelo verjetno naveden rok, do kdaj se ga lahko zavrne in to je zamudil že davno.
Ampak to ni vir. Vir je zakon. Najdi v zakonu, kje to piše. Good luck with that.

Furbo ::

Mare2 je izjavil:

Furbo je izjavil:


Na omenjenem računu zelo verjetno naveden rok, do kdaj se ga lahko zavrne in to je zamudil že davno.


Ta določba ni "obvezna sestavina" računa.

Ni obvezna, če pa je, pa velja.

mat xxl je izjavil:

Kot smo že napisali, račun ni bil poslan priporočeno, torej on lahko trdi, da o tem nič ne ve, šele pri izvršbi ga je prvič videl ... ali pa reče zavrnil sem ga ustno ... to ni tu problem.

To je že zafrknil, ko je o tem govoril v pritožbi.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

Aston_11 ::

Furbo je izjavil:

Ni obvezna, če pa je, pa velja.
Zdaj pa še utemelji, kako lahko velja, če jo določi samo ena stranka, druga pa se s tem ni strinjala. Molk pa to. Pa še vir po katerem zamuda roka v teh primerih karkoli pomeni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

Furbo ::

A torej če ti nekdo brez pripomb sprejme račun, to pomeni, da se z njim ne strinja?
Ti verjetno za vsak račun odpišeš podjetjem, da se z njim strinjaš?

Tudi tržna se strinja
http://www.ti.gov.si/si/vprasanja_in_od...
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

MadMicka ::

Razen v posebnih primerih na splošno velja, da če prejmeš račun in ga ne reklamiraš, nič hudega, ga pač ne plačaš in če potem prejmeš sklep o izvršbi, lahko tam podaš ugovor.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zavrnitev položnice upravniku

Oddelek: Loža
385451 (1945) matobeli
»

eizvršbe - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7523760 (17141) MajorM
»

Pravno vprašanje

Oddelek: Loža
334345 (3639) Invictus
»

Gradbenik poslal račun z datumom plačila pred datumom oddaje na pošti?

Oddelek: Loža
416607 (4836) Ejsi_Disi
»

Izvršba in obravnava na sodišču

Oddelek: Loža
191899 (1320) Fave

Več podobnih tem