» »

Počasno delovanje računalnika

Počasno delovanje računalnika

IcyFox ::

Pozdrav,
včeraj se mi je zgodilo, da je po 3 urah igranja GTA V računalnik začel delovati zelo počasi. Na ravni Windowsa se to sicer ni opazilo, ampak v kaki drugi igri (npr. League of Legends) se je videla razlika 30 - 50 fps... Danes sem z AIDA 64 naredil stress test, tekel je 1 uro in temperature ne CPU ne GPU niso šle nad 80, tako da mislim da termal throtteling tu nima efekta. Bi lahko bila kakšna težava glede diska?

Sami ::

Bi lahko bila kakšna težava glede diska?


Lahko, preveri delovanje diska s programom crystal disk info.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

IcyFox ::

Sami je izjavil:

Bi lahko bila kakšna težava glede diska?


Lahko, preveri delovanje diska s programom crystal disk info.

vse dobro, mislim sem bolj v tem smislu da je disk preobremenjen in zato slabše deluje. Kaj bi lakhko bil vzrok za to?

smacker ::

Za CPU je 80 že kr visoko. Daj si kak Riva + HWINFO namesti, pa vklopi prikaz frekvenc in temperatur v igri. Spremljaj GPU, CPU in RAM.
Če ti ne šteka drugače kot v FPSjih preveri še, če se ti niso nastavitve premrdale, kak antialiasing izklopi, to zna prepolovit FPSje.
Obremenitve diska so lahko zarad programov, ki pišejo/berejo z diska. Antivirus system check, torrent download, kak update,... Al pa kak virus. Ctrl+Alt+Del pa spremljaj disk write/read speed ;)

IcyFox ::

smacker je izjavil:

Za CPU je 80 že kr visoko. Daj si kak Riva + HWINFO namesti, pa vklopi prikaz frekvenc in temperatur v igri. Spremljaj GPU, CPU in RAM.
Če ti ne šteka drugače kot v FPSjih preveri še, če se ti niso nastavitve premrdale, kak antialiasing izklopi, to zna prepolovit FPSje.
Obremenitve diska so lahko zarad programov, ki pišejo/berejo z diska. Antivirus system check, torrent download, kak update,... Al pa kak virus. Ctrl+Alt+Del pa spremljaj disk write/read speed ;)

ob 100% loadu in stock coolerju je to normalno ne? drugače mi je čudno da če resetiram računalnik bo vse spet delovalo bp

Sami ::

IcyFox je izjavil:

smacker je izjavil:

Za CPU je 80 že kr visoko. Daj si kak Riva + HWINFO namesti, pa vklopi prikaz frekvenc in temperatur v igri. Spremljaj GPU, CPU in RAM.
Če ti ne šteka drugače kot v FPSjih preveri še, če se ti niso nastavitve premrdale, kak antialiasing izklopi, to zna prepolovit FPSje.
Obremenitve diska so lahko zarad programov, ki pišejo/berejo z diska. Antivirus system check, torrent download, kak update,... Al pa kak virus. Ctrl+Alt+Del pa spremljaj disk write/read speed ;)

ob 100% loadu in stock coolerju je to normalno ne? drugače mi je čudno da če resetiram računalnik bo vse spet delovalo bp


Stock cooler ti mora na stock frekvencah zagotoviti ustrezno hlanjenje, moj na stock coolerju ne gre čez 62c (IBT stress test).

Imaš očiščen PC (prah v coolerju), kdaj si nazadnje namazal termalno pasto?

Daj malo več informacij.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

smacker ::

Za stock cooler je pričakovano tud 80° pod obremenitvjo, sploh če ma kak turbo frequency. Odvisno od CPU seveda.
Če reset pomaga, pol to samo settinge izloči. Naštimaj si izpis podatkov v igri, tu boš videl točne temperature, Hz in FPSje. Menda lahko tud disk read/write seede izpišeš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: smacker ()

IcyFox ::

PC je očiščen, termalno pasto sem menjal ob sestavljanju PC-ja (januarja). Mam pa I3 4170

Sami ::

IcyFox je izjavil:

PC je očiščen, termalno pasto sem menjal ob sestavljanju PC-ja (januarja). Mam pa I3 4170


I3 4170: Maximum operating temperature 72°C

Verjetno bo tole razlog, preveri nanos termalne paste in kupi kakšno kvalitetno (MX4).

Imaš na ohišju kakšen dodaten cooler, kakšno je ohišje?
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sami ()

IcyFox ::

Sami je izjavil:

IcyFox je izjavil:

PC je očiščen, termalno pasto sem menjal ob sestavljanju PC-ja (januarja). Mam pa I3 4170


I3 4170: Maximum operating temperature 72°C

Verjetno bo tole razlog, preveri nanos termalne paste in kupi kakšno kvalitetno (MX4).

Imaš na ohišju kakšen dodaten cooler, kakšno je ohišje?

80 stopinj pod loadom je normalno, če bi bilo 72 max bi začel throtlati pa ne...

hojnikb ::

mah to bi mogu met 60-70c maks, i3 ni nwm kaj požrešen. Prečekiraj pasto pa da je hladilnik dober priterjen
#brezpodpisa

IcyFox ::

hojnikb je izjavil:

mah to bi mogu met 60-70c maks, i3 ni nwm kaj požrešen. Prečekiraj pasto pa da je hladilnik dober priterjen

bom pregledal, sicer mislim da je ok. Je pa računalnik v majhni sobi z ne preveč zračenja. A je lahko tudi to razlog?

konspirator ::

Koliko stopinj je notri ?

IcyFox ::

okli 28 stopinj...

Sami ::

Na ohišje namontiraj vsaj dva dodatna ventilatorja spredaj in zadaj. Sprednji naj piha noter "svež zrak", zadaj pa ven iz ohišja. Poglej specifikacije svojega ohišja kakšne dimenzije lahko vgradiš.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

smacker ::

Eh, dodatni venti v ohišju ne bojo rešli prav veliko. Temperatura je nenormalno visoka za ta CPU. Na kakem i7 4790 bi to blo razumljivo, i3 pa se ne bi smel tako zagret, niti s stock coolerjem. Nekaj je narobe nameščeno, pasta oz. hladilnik. Al pa je zabasan s prahom.

IcyFox ::

imam dva 120mm fana spredaj ki vlečeta zrak v ohišje, in pa enega zadaj ki zrak izloča iz ohišja. Bom pozneje preveril, čistil ga res že dolgo nisem, pasta pa ne bi smela po 8 mesecih biti že zanič... Kako pogosto jih čistite in s čim (nimam kompresorja)?

Sami ::

IcyFox je izjavil:

imam dva 120mm fana spredaj ki vlečeta zrak v ohišje, in pa enega zadaj ki zrak izloča iz ohišja. Bom pozneje preveril, čistil ga res že dolgo nisem, pasta pa ne bi smela po 8 mesecih biti že zanič... Kako pogosto jih čistite in s čim (nimam kompresorja)?


Na trenutnem CPU-ju Phenom II 1090T (stock frekvence) mi pasta zdrži bp 2-3 leta, na navitem 939 X2 4200+ pa sem jo menjal na 3 mesece :D

Življenska doba paste je odvisna tudi od delovne temperature.

Jaz svoj PC na 3-6 mesecev očistim s kompresorjem, odvisno koliko je v uporabi, če nimaš kompresorja pojdi na bencinsko črpalko.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

smacker ::

Odvisno od praha v sobi. V starem stanovanju sem ga na 2-3 mesce. Zdaj ga mam na mizi v novejši hiši in je po 1 letu bil skoraj čist zadnjič. Najlažje je s kompresorjem, ko ga še nisem mel sem nabasal komp v avto in šel na pumpo :) Drugače se pa da tud s kako pumpo za blazine spihat. Če si magnat, lahko tut kupiš piksno stisnjenega zraka za ene 5-10€ :D
Pasta, če je kvalitetna in jo dobro namažeš, drži večno. Mam staro kišto s C2D, stock cooler, tovarniška pasta, 8 let brez menjave paste pa ni nobenga problema. Preveri v glavnem hladilnik, če lepo stoji na mestu - včasih rukneš v kišto pa kak pin spusti. Pol ga pa vzemi dol, vzemi vatirano palčko + 90% alkohol, spucaj staro pasto pa daš gor novo in sestaviš.

Sami ::

Pasta, če je kvalitetna in jo dobro namažeš, drži večno.


Večno ravno ne zdrži, jaz jo za preventivo menjam na 2-3 leta, takoj se pozna stopinja ali 2.

Probaj na svojega C2D namazati novo, garantiram da bo razlika.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

smacker ::

Se drži pod 60°, se mi ne da ukvarjat :D Mi je vseeno, če ma 60 al ma 58. Itak je to bolj rezervni komp, manj v uporabi.

IcyFox ::

imam enako izkušnjo z starim C2D, v ohišju brez ventilatorjev (napajalnik je bil edini ventilator) je lepo lavfal okoli 60 stopinj, pasta nikoli menjana, parkrat je bil sčiščen.
P.S. kje naj dobim stisnjen zrak v piksni?

Sami ::

P.S. kje naj dobim stisnjen zrak v piksni?


Link: https://www.mimovrste.com/monitorji-cis...

Na tvojem mestu bi se raje odpeljal na pumpo....zastonj in ni količinsko omejeno.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

IcyFox ::

če ga bi do pumpe peljal ga potem magari tudi do servisa, pa mi za 10 EUR sčistijo pa se nimam kaj zafrkavat

smacker ::

Kako zafrkavanje? Vržeš ga na pločnik, odpreš stranico pa spihaš. 2 minuti dela, pa zastojn je. Sej doma ga tut odklopiš pa ven neseš, nena ki praha v sobi pihaš? Vmes lahko še tankaš usput pa na kafe skočiš kelnarce žicat :D

IcyFox ::

bom probal doma z sprejem, bo 1 piksna dost? drugače bom pa danes še enkrat poizkusil poustvariti včerajšnji scenarij, pa bom videl kakšni so tempi potem tudi v sobi ipd...

Sami ::

IcyFox je izjavil:

bom probal doma z sprejem, bo 1 piksna dost? drugače bom pa danes še enkrat poizkusil poustvariti včerajšnji scenarij, pa bom videl kakšni so tempi potem tudi v sobi ipd...


Ena piksna bi mogla biti dost, ampak to ni to.

Če ti je do pumpe težko je pa res bolje, da se obrneš na servis, plačaš še dodatnih 20EUR za zamenjavo paste in si miren :D
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sami ()

konspirator ::

Kakšno kompliciranje.

Če ima op pc na tleh, potem je lepo zaprašen.
1 pločevinka zraka ne bo dovolj.
Termalna pasta zdrži 4 leta brez težav.

Se mi zdi da se kotniku ne da iz sobe.

Zgodovina sprememb…

IcyFox ::

PC je v računalniski mizi, v predalu posebej za računalnik (lesena tla). Saj ni važno, bom že nekako sčistil. Ne bi pa bilo slabo kak aftermarke cooler vgradit ne?

Sami ::

Ne bi pa bilo slabo kak aftermarke cooler vgradit ne?


Če ne navijaš ni smiselno, razen če te moti glasnost stock coolerja.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

smacker ::

Tut pri aftermarket coolerjih je treba prav pasto namazat in pravilno namestit. Če maš vmes med CPU in coolerjem zrak, ti nič druga ne pomaga. Stock bi moral bit dovolj za ta CPU, če seveda ni kaj narobe z njim.

loveJDM ::

Tudi če nimaš kompresorja se da...odpreš kišto,vzami hladilnik dol,posesaš lepo hladilna rebra,ohišje od znotraj če je kje kaj praha,z ventilatorjev obrišeš prah po lopaticah pa sestaviš nazaj pa ne rabiš met kompresorja pa tudi hodit ne rabiš nikamor...ti malo preveč kompliciraš

borut_p ::

Poglej ce ima seslec doma tudi pihanje - moj kerher ima. Samo ne po ventilatorjih.

IcyFox ::



To so tempi po 2-3 urah igranja GTA V. Mi pa v Leagu tokrat FPS ni dropal za nič, kar je precej čudno...

hojnikb ::

seveda ti lagga, če ti grafa laufa na 300mhz
#brezpodpisa

IcyFox ::

kaj lahko naredim, da bo delala hitreje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: IcyFox ()

hojnikb ::

za začetek povej točne specse kompa
#brezpodpisa

IcyFox ::

je bilo pa to screenano alt+tab iz igre (pozabil zgoraj napisa)
I3 4170
ASROCK HDS H81M VER 2 MOBO
XFX R9 280X DD Edition 3 GB
8 GB RAM (Crucial)
Cooler Master B500 2.0

smacker ::

Eh, na 300Mhz je ker je alt/tabno iz špila. Naštimaj si tak kot sem ti dal vodič že na startu, da ti v igri kaže to. Pa tisti screen prilepi.

hojnikb ::

smacker je izjavil:

Eh, na 300Mhz je ker je alt/tabno iz špila. Naštimaj si tak kot sem ti dal vodič že na startu, da ti v igri kaže to. Pa tisti screen prilepi.

tut maks frekvenca je 300mhz....
#brezpodpisa

smacker ::

Samo če pravi da mu je zaj normalno delalo? :O Si alt/tabnil pa pol zagnal hwinfo? Al si mel cel čas v ozadju prižganega?

IcyFox ::

alt+tabnil in potem zagnal

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: IcyFox ()

hojnikb ::

dej zaženi hwinfo, špilaj nekaj časa špil in screenaj potem hwinfo
#brezpodpisa

IcyFox ::




To je zdaj pov ure meritev, prej se je pa okoli 2 - 3 ure igralo

je tu karkoli nenavadnega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: IcyFox ()

smacker ::

Zgleda ok, grafa lepo obremenjena na 100%, temperatuzre tudi kar primerne, dobrih 60 CPU, malo čez 70 GPU. Si mel kak problem pri igranju? Te podatke bi rabli takrat ko ti šteka.

Sami ::

IcyFox je izjavil:




To je zdaj pov ure meritev, prej se je pa okoli 2 - 3 ure igralo

je tu karkoli nenavadnega?


To je brezpredmetno, poglej temperature med špilanjem. Ko ti zapreš spil in vklopiš monitor na GPU in CPU-ju temp pade sigurno za 10 stopinj.

Pa za CPU zaženi kakšen stress test (prime95, IBT), boš videl dejanske full load temperature.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sami ()

smacker ::

@Sami ni brezpredmetno, sej vidiš min, max in avg temperature. Pa bolj so pomembni Hz, da ne throtla.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zelo visoka poraba CPU (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
716752 (5501) krneki0001
»

Grafična kartica underclockana?

Oddelek: Strojna oprema
13795 (540) IcyFox
»

AMD Gaming Evolved ne zazna spremembe nastavitev

Oddelek: Programska oprema
413853 (3674) IcyFox
»

Oljno hlajen računalnik

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
428312 (5864) Vanadium
»

mkv v mp4

Oddelek: Programska oprema
131797 (1652) hojnikb

Več podobnih tem