» »

Kako bootati iz USB na Windows tablici?

Kako bootati iz USB na Windows tablici?

CyberPunk ::

Ene dve/tri leta nazaj mi je na eni Windows tablici uspelo bootati z USB "kljucka", tokrat pa ali ne znam ali pa to sploh ni mozno.
Na tablici je Win10, na kljucku je Lubuntu. V "BIOS"u oz. UEFIju so samo te opcije:


V principu se spomnim, da je bilo vcasih receno, da se disabla Secure Boot in nastavi vrstni red bootanja, da bo USB na vrhu - ampak tu ni nobenega vrstnega reda na voljo.
Ce grem iz Windowsov preko Settings / Recovery itn., kjer je izbira za boot iz USB, potem po restartu samo napise, da windows boot manager nima USB boota (ali nekaj podobnega) in odpre se en BIOS-like screen (boot manager ali nekaj takega), kjer dela samo Exit. :)
Ce na zgornji sliki disablam Secure Boot, pa se po restartu odpre Bitlocker Recovery.
Je kaksna sansa, da se gor sproba ta ali oni Linux s kljucka, ne da bi bilo treba unicevati obstojeco instalacijo?

AC_DC ::

Rufus zna narediti uefi usb boot.

CyberPunk ::

Hvala - sem ugotovil, da sem ga že imel na disku, pa sem pozabil nanj in pred tem uporabil en drug tool. Skratka, po navodilih naredil, ampak še vedno ni ključka na boot menuju. Na ključku bi glede na ena druga navodila moral biti tudi direktorij /EFI/BOOT in file bootia32.efi, pa tega ni gor (če je relevantno).

Lonsarg ::

Če tega ni gor ključek ne podpira UEFI če me spomin ne vara, skratka bo treba drug tool ali druga navodila najdit, da se naredi UEFI bootable ključek.

Kar se pa secureboot tiče nekatere distribucije mislim da sedaj dajo svoje bootloaderje podpisovati Microsoftu in delajo tudi z vključenim secure boot, druge ne delajo, za tretje moraš manualno kak ne-Microsoft ključ dodat v BIOSu. Najmanj težav boš imel če ne-windows zadevo nameščaš da secure boot preprosto izklopiš(bo pa Windows bitlocker jezen če to narediš, ampak se ga da pomirit). Če pa ta distribucija dela normalno z vključenim pa zakaj pa ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

CyberPunk ::

Lonsarg je izjavil:

Če tega ni gor ključek ne podpira UEFI če me spomin ne vara, skratka bo treba drug tool ali druga navodila najdit, da se naredi UEFI bootable ključek.

Misliš ključek fizično ali zgolj tisti ISO, ki sem ga z Rufusom spravil gor? Ker v Rufusu sem izbral "GPT partitioning scheme for UEFI" oz. nekaj podobnega.

Lonsarg ::

Kolikor tle berem ni Rufus dovolj pameten da bi kar sam narwdil UEFI boot, bo treba dobit ISO ki podpira UEFI:
https://www.vanstechelman.eu/content/cr...

CyberPunk ::

Ja, izgleda, da za moj primer res ni UEFI v ISO, npr.:
http://askubuntu.com/questions/392719/3...
Ko sem rocno naredil dir /EFI/BOOT in dal tja bootia32.efi, se je zadeva le pojavila na boot spisku in se je nalozil grub. I'll keep digging. :)

Lonsarg ::

Če imaš 2GB rama pejdi lepo na 64bit, če sem prav zastopil ne podpirajo uradno UEFI na 32bit.

BTW imam isti tablet in sem že gor live Ubuntu poganjal samo mi ni touch delal:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

CyberPunk ::

Kateri isti tablet - tisti na zadnjem linku ali moj (ker vidim, da sem pozabil napisati - MIIX 300)? Na link sem naletel, ko sem iskal Lubuntu in 32-bit UEFI...
2 GB RAMa je, CPU je 64-bit, samo ima tablica en haklc, da ne gre 32bit, ampak sem že malo pozabil (arhitektura ali motherboard).

AC_DC ::

https://help.ubuntu.com/community/UEFI
General principles
To install Ubuntu in UEFI mode:

Use a 64bit disk of Ubuntu. (Ubuntu32bit cannot be easily installed in UEFI mode. This is a problem if 32-bit UEFI is the only way your computer can boot, e.g. if you have a modern Intel Atom based laptop. In this case, you will need a complicated work-around.)

rdeč link
https://bugs.launchpad.net/ubuntu-cdima...
If you have a 32bit UEFI machine, please:

1) install Ubuntu-32bit (i386 ISO), then convert your installed Ubuntu in UEFI mode. (see https://help.ubuntu.com/community/UEFI#... ). Note: this is possible only if the firmware allows Legacy boot on install medium.

2) if your 32bit machine has a UEFI-only firmware, please also post exact Manufacturer, OEM, make, brand and model number as a comment on this bug report.
Currently known UEFI-only 32bit machines are Intel Atom 32bit System-on-a-chip based machines, such as phones & tablets as listed on: Atom (system on chip) @ Wikipedia
Please note explicit Intel Atom CPU architecture has not been supported in Ubuntu for a while know. The Atom system-on-chip is a new & upcoming type of processors that are not supported by Ubuntu at the moment and further work is required to bring up an Ubuntu port to such machines. At the moment those machines have no Ubuntu ports known to be in progress.



10 sekund iskanja, "ubuntu uefi".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

Lonsarg ::

Imam Dell Venue 8 Pro, najverjetneje v drobovju enaka zadeva kot tvoj tablet.

In ne tista 32bit omejitev je samo pri windowsih zaradi driverjev(vsaj po mojoh info). Če me spomin ne vara sm jaz bootal 64bitni Ubuntu gor, mislm da sm še fedoro probal, je že nekaj časa nazajm tako da 100% nism.

Compufreek ::

Na Asusovi sem med nalaganjem stisnil F9 in mi je dalo boot options, med njimi je bil USB ključek, v samem biosu ga ni bilo tako da priklopi USB tipkovnico, če nimaš na tablici je pa poskusi standard (F8 , F9, F11 ali F12) in ti zna ogromno preglavic rešit, sam namreč isto nisem mel v BIOS u USB ključka, preko boot options pa je bil.

Lep pozdrav


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov prenosnik med inštalacijo ne zazna ssd diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
385277 (4301) solatko
»

Namestitev sistema

Oddelek: Pomoč in nasveti
182475 (2102) BorutK-73
»

SSD upgrade: BIOS najde disk, windows inštalacija ne (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
6518791 (1029) Mare2
»

UEFI - kako ponovno namestiti windows 8

Oddelek: Pomoč in nasveti
3610521 (8035) krepki
»

Ubuntu na UEFI

Oddelek: Operacijski sistemi
141224 (1062) jype

Več podobnih tem