» »

1284 novih planetov, 9 z razmerami za morebitno življenje

1284 novih planetov, 9 z razmerami za morebitno življenje

Slo-Tech - Ameriška vesoljska agencija NASA je pregrešno dragi teleskop Kepler znova vnovčila. Znanstveniki so namreč z njegovo pomočjo odkrili kar 1284 novih planetov. Posebno zanimivih med njimi je devet, saj glede na videno obstaja resna možnost, da na njih pogoji dovoljujejo obstoj življenja. Vsega skupaj bi tako poleg Zemlje po znanih parametrih v vesolju obstajajo 21 planetov, ki so na ustrezni razdalji od svojega sonca, da bi na njih obstajalo življenje (podobno takemu, kot ga poznamo na Zemlji). Slika vesolja in naše okolice, torej galaksije Rimska cesta, je sedaj še popolnejša - prav po zaslugi teleskopa Kepler, ki že od leta 2009 kroži po Zemljini krožnici in je v tem času odkril kar 2300 eksoplanetov.

38 komentarjev

DarwiN ::

Znaki življenja? Neposrečen naslov, to say the least. Ti bi bil dober za 24 kur.com in podobne senzacionalistične strani. ;)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

mtosev ::

upam, da če kaj živi na teh planetih ni na razvojni stopnji amebe ali črva
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

andrejus ::

Ma kakimi znaki življenja neki.

eric_cartman ::

A zdaj so tut članki na slotech ratali pay to click? Zarad naslova.. Sam prašam..

Novica je sicer zanimiva, ampak preden bomo dejansko lahko odkrili ali obstaja življenje na kakem od teh planetov bo verjetno še cela generacija mimo. Me zanima kaj se bo iz projekta Starshot razvilo. Mnogi so skeptični..

Kurzweil ::

Tale novica verjetno spada med eno krajših novic na Slo-techu, kar sicer ne bi bilo še nič tako strašnega. Tudi mene moti rahlo senzacionalističen naslov. Prosim samo tega ne na slo-techu, takšnega nivoja se v slovenskem medijskem prostoru poslužuje že preveč oz. večina shitty medijev. Malce bolj strokovne članke please. Sicer pa, da ne bom samo kritiziral, lepo in pohvalno, da se je našel še kakšen pisec novic/prispevkov, če bodo le kvalitetni.

filip007 ::

Nihšče nas noče spoznati, smo preveč primitivni.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Ales ::

Pohvalno, da se spiše kaj. Ni pa pohvalno, da je šlo v objavo s tem naslovom. WTF?

Ne samo da gre za debilen senzacionalistični naslov, še smiselno je popolnoma napačen. Nobenih "znakov življenja" niso nikjer zavohali niti tega nihče nikjer ne trdi (razen v naslovu). Še izraz "resna možnost" v članku bi sam označil za nepotreben senzacionalizem. Ajde, mogoče bi ta lahko šel v naslov, če že.

Ne vem, zakaj je lovljenje nivoja rumenega tiska na Slo-techu sploh potrebno. Članki se berejo kolikor se berejo, saj ni novih 391 vsak dan na prvi strani in ni interne konkurence med copy-paste zmazki, kot je na večini popularnih portalov. Razen trolanja bralcev ne vidim razlogov za tako početje tukaj.

Glugy ::

Torej če prov razumem. 21 planetov je na temperaturno-ugodni razdalji od sonca, 9 od teh jih je pa še posebej obetavnih iz X razlogov?

DarwiN ::

Nope, Glugy, doslej jih je bilo odkritih 12 v tej "goldilock coni", zdaj pa še dodatnih 9, skupaj 21.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

opeter ::

Treh 9 planetov z znaki življenja mišljeno, da imajo ti planeti "zrak" oz. atmosfero?
Sicer pa, ko bomo imeli dovolj dozorelo tehnologijo teraformiranja, to več ne bo imelo smisla. Samo prej bo treba še potovat na te planete.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

RobertDev ::

Bravo uspelo ti je zajebat zanimivo novico z naslovom.

FX6300B ::

res čuden naslov plus tega da bi bilo lahko življenje po moje lahko možno tudi na ostalih planetih saj ljudje poznamo le oblike življenja ki so na zemlji, možno da so kje drugje in so se prilagodili da ne potrebujejo česa nujnega, kar mi potrebujemo :D
May the force be with you!

Lonsarg ::

To je 21 planetov, kjer je pogojno možno da se mi naselimo. Za najti kako drugo življenje bo najbrž treba natančno preskenirati miljarde takih planetov da bo statistika merodajna.

sandmodnigga ::

opeter je izjavil:

Treh 9 planetov z znaki življenja mišljeno, da imajo ti planeti "zrak" oz. atmosfero?
Sicer pa, ko bomo imeli dovolj dozorelo tehnologijo teraformiranja, to več ne bo imelo smisla. Samo prej bo treba še potovat na te planete.

Ne.
9 planetov, ki so na ustrezni razdalji od svojega sonca, da bi na njih LAHKO obstajalo življenje.
Vse kar imajo ta jajca za dokazat je torej razdalja, od planeta do sonca.
Čisto isti primer: Tip je v srednji šoli visok 2 metra. Ziher je košarkaš.

lukanium ::

Naslov je spremenjen, hvala vsem za opozorilo.
When a person can no longer laugh at himself,
it is time for others to laugh at him. [Thomas Szasz]

Ahim ::

eric_cartman je izjavil:

A zdaj so tut članki na slotech ratali pay to click? Zarad naslova.. Sam prašam..

Novica je sicer zanimiva, ampak preden bomo dejansko lahko odkrili ali obstaja življenje na kakem od teh planetov bo verjetno še cela generacija mimo. Me zanima kaj se bo iz projekta Starshot razvilo. Mnogi so skeptični..


Dikcija v viru (katerega navedbe ne vidim nikjer ...) je bila: "nine of the newly discovered planets orbit in their sun’s habitable zone, the distance from a star where surface temperatures would allow liquid water to pool."

Toliko izvorno o "zivljenju" ...

opeter je izjavil:

Treh 9 planetov z znaki življenja mišljeno, da imajo ti planeti "zrak" oz. atmosfero?


Nic od navedenega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ahim ()

nekikr ::

lukanium je izjavil:

Naslov je spremenjen, hvala vsem za opozorilo.

Naslov je še vedno zavajujoč.

"1284 novih planetov, 9 z morebitnimi razmerami za morebitno življenje" je pa že bližje. Ker to, da je v goldilocks coni pomeni samo to kar piše, da obstaja možnost za tekočo vodo. Če so pa razmere za morebitno življenje pa pomeni, da je tekoča voda, da ni prekisla, da je še milijon stvari, ki so se poklapale, če je življenje pa ne vemo.

Ja, vem, pa vseeno. Ker naslov lahko pokvari zanimivo novico in se tega ne dela.

jerry2 ::

Ali je kdo predvidel kdaj, da morda obstaja življenje, ki ni podobno našemu in ne potrebuje takih pogojev, kot naše?
tom & jerry

nekikr ::

Seveda. Sci-Fi. Vse ostalo je pač samo ugibanje, ker ni nobenih dokazov, niti na papir težko narišeš. Nismo brez razloga iz vode in ogljika, recimo. Lahko vodo zamenjamo za žvepleno kislino in ogljik za Litij? Kdo ve. Kemija pravi, da precej sigurno ne. Ampak kdo bi vedel, če pa nimamo nobenega vzorca razen lokalne mlake.

SuperVeloce ::

mtosev je izjavil:

upam, da če kaj živi na teh planetih ni na razvojni stopnji amebe ali črva

Vse, kar ni v stilu enoceličarjev, je velik uspeh, ker potem je (z omejitvami okolja) vse odprto... Je pa povsem drugo vprašanje inteligenca...
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

vostok_1 ::

sandmodnigga je izjavil:

opeter je izjavil:

Treh 9 planetov z znaki življenja mišljeno, da imajo ti planeti "zrak" oz. atmosfero?
Sicer pa, ko bomo imeli dovolj dozorelo tehnologijo teraformiranja, to več ne bo imelo smisla. Samo prej bo treba še potovat na te planete.

Ne.
9 planetov, ki so na ustrezni razdalji od svojega sonca, da bi na njih LAHKO obstajalo življenje.
Vse kar imajo ta jajca za dokazat je torej razdalja, od planeta do sonca.
Čisto isti primer: Tip je v srednji šoli visok 2 metra. Ziher je košarkaš.


Je bistveno bolj vrjetno, da bi lahko kot nekdo od 1,5m. Ni izključeno, ampak vrjetno pa.

BozicneLucke ::

Pa sej drugacen planet drugacna bitja. Res so mogoče kje še planeti na katerih so živa bitja sam ne pomeni da dihajo zrak, edino če jih potem ne vrednotimo za živa bitja. Vesolce so vedno razlagal kot neka bitja k se jih neda opisat al pa predstavljat. Mogoce pa dihajo cist nek drug element ki ga mi sploh ne poznamo in se nam niti ne sanja o njem. Mogoče so tak majhni da se jih še z mikroskopom ne vidi, mogoče se jih ne da zaznat al pa sploh nimajo toplote, mogoče jejo led, zemljo, kamen, kakršen kol je planet, mogoče celo jedro vse je možno...

FX6300B ::

jerry2 je izjavil:

Ali je kdo predvidel kdaj, da morda obstaja življenje, ki ni podobno našemu in ne potrebuje takih pogojev, kot naše?

ravno to sem mislil v svojem komentarju, mo poznamo le obliko življenja kot je na zemlji, ostalo nimamo pojma, kaj pa veš morda kaj najdemo (mi ljudje)
May the force be with you!

FX6300B ::

BozicneLucke je izjavil:

Pa sej drugacen planet drugacna bitja. Res so mogoče kje še planeti na katerih so živa bitja sam ne pomeni da dihajo zrak, edino če jih potem ne vrednotimo za živa bitja. Vesolce so vedno razlagal kot neka bitja k se jih neda opisat al pa predstavljat. Mogoce pa dihajo cist nek drug element ki ga mi sploh ne poznamo in se nam niti ne sanja o njem. Mogoče so tak majhni da se jih še z mikroskopom ne vidi, mogoče se jih ne da zaznat al pa sploh nimajo toplote, mogoče jejo led, zemljo, kamen, kakršen kol je planet, mogoče celo jedro vse je možno...

točn tko :D al pa so tolk velki da mi mislmo da je kj drugega :D in smo mi v primerjavi z njimi črvi
May the force be with you!

wizi ::

...jao, ko preberem kaj takega, me kar strah postane...

No še dobro, da so takoooooo strašno daleč stran. Kakih 10 000 let vožnje z ladjo, ki gre s svetlobno hitrostjo. Se pravi, če si danes pomahamo, bomo tam, ko njih več ne bo, nas pa tudi... :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: wizi ()

jest10 ::

BozicneLucke je izjavil:

Pa sej drugacen planet drugacna bitja. Res so mogoče kje še planeti na katerih so živa bitja sam ne pomeni da dihajo zrak, edino če jih potem ne vrednotimo za živa bitja. Vesolce so vedno razlagal kot neka bitja k se jih neda opisat al pa predstavljat. Mogoce pa dihajo cist nek drug element ki ga mi sploh ne poznamo in se nam niti ne sanja o njem. Mogoče so tak majhni da se jih še z mikroskopom ne vidi, mogoče se jih ne da zaznat al pa sploh nimajo toplote, mogoče jejo led, zemljo, kamen, kakršen kol je planet, mogoče celo jedro vse je možno...


Ne, vse niti slučajno ni možno. Rabiš neko smiselno in dovolj zapleteno kemijo.

BigWhale ::

BozicneLucke je izjavil:

Pa sej drugacen planet drugacna bitja. Res so mogoče kje še planeti na katerih so živa bitja sam ne pomeni da dihajo zrak, edino če jih potem ne vrednotimo za živa bitja. Vesolce so vedno razlagal kot neka bitja k se jih neda opisat al pa predstavljat. Mogoce pa dihajo cist nek drug element ki ga mi sploh ne poznamo in se nam niti ne sanja o njem. Mogoče so tak majhni da se jih še z mikroskopom ne vidi, mogoče se jih ne da zaznat al pa sploh nimajo toplote, mogoče jejo led, zemljo, kamen, kakršen kol je planet, mogoče celo jedro vse je možno...


Naslednjic, ko hodis po cesti, pazi, da ne stopis na kak kamen. Lahko je zivo bitje. ;)

eric_cartman ::

BigWhale je izjavil:

BozicneLucke je izjavil:

Pa sej drugacen planet drugacna bitja. Res so mogoče kje še planeti na katerih so živa bitja sam ne pomeni da dihajo zrak, edino če jih potem ne vrednotimo za živa bitja. Vesolce so vedno razlagal kot neka bitja k se jih neda opisat al pa predstavljat. Mogoce pa dihajo cist nek drug element ki ga mi sploh ne poznamo in se nam niti ne sanja o njem. Mogoče so tak majhni da se jih še z mikroskopom ne vidi, mogoče se jih ne da zaznat al pa sploh nimajo toplote, mogoče jejo led, zemljo, kamen, kakršen kol je planet, mogoče celo jedro vse je možno...


Naslednjic, ko hodis po cesti, pazi, da ne stopis na kak kamen. Lahko je zivo bitje. ;)


Saj delno ima prav.. Pred kratkim sem ravno gledal zanimivo oddajo na to temo (How the universe works). In tisto o Veneri, kjer naj bi bile razmere za življenje praktično nemogoče so še znanstveniki rekli, da bi se bilo nesmiselno odločiti, da tam življenja ni.

Naše žuželke so se neverjetno hitro adaptirale na vse življenjske pogoje. Vročino, sneg, puščave in celo na radioaktivno sevanje. Torej četudi pri nas veljajo drugačna pravila in zakoni. Bitja v vodi imajo škrge, mi pljuča etc., kdo pa pravi, da se pri katerih ni razvil nek organ, ki je sposoben preživet recimo samo s helijem.

Nekaj časa nazaj so celo trdili, da pri nas na globini 12 km v marianskem jarku ne more živet nobeno bitje. Pa so zelo hitro videli kako zelo so se motili.

Zgodovina sprememb…

jest10 ::

No zdej mi pa povej, kako to hipotetično bitje dobi kaj energije iz helija.

Ahim ::

wizi je izjavil:

...jao, ko preberem kaj takega, me kar strah postane...

No še dobro, da so takoooooo strašno daleč stran. Kakih 10 000 let vožnje z ladjo, ki gre s svetlobno hitrostjo. Se pravi, če si danes pomahamo, bomo tam, ko njih več ne bo, nas pa tudi... :)


To je bolj slaba tolazba - ce ti vidis, da ti nekdo pomaha (torej da odkrijes nekaj zivega tako dalec), je on jutri (no, naslednji trenutek) lahko ze pred tvojim pragom, ce ima na voljo tisto ladjo, ki gre s svetlobno hitrostjo ...

eric_cartman ::

jest10 je izjavil:

No zdej mi pa povej, kako to hipotetično bitje dobi kaj energije iz helija.



Jst tukaj karikiram. Helij je izmed vseh plinov še najmanj verjeten.

Kvečjemu če bi na kakšnem planetu zdržala mešanica plinov s kisikom, kot pri nas. Le da bi bilo v zraku veliko več plina in zato za človeka življenje tam ne bi bilo možno.. To od kje bi dobili energijo je za nas dejansko še prezapleten odgovor, ker se ubadamo še sami s sabo in pravzaprav ne vemo zakaj smo nastali. Vidiš kam merim? Skratka toliko stvari še ne vemo, da bi obstajala možnost, kjer bi naše področje fizike in kemije postavilo na glavo. Niti nisem ciljal na človeku podobno stopnjo razvoja. Pravim druga živa bitja. Lahko bi bila to neka enostavna bitja, ker je za aerobna bitja, ki presegajo anaerobna, nujno potreben kisik. Ampak recimo, da bi lahko obstajala tudi neka bolj zapletena anaerobna bitja. Seveda pa bi bila sestava njihovega telesa čisto drugačna od našega.

BigWhale ::

eric_cartman je izjavil:

Naše žuželke so se neverjetno hitro adaptirale na vse življenjske pogoje. Vročino, sneg, puščave in celo na radioaktivno sevanje. Torej četudi pri nas veljajo drugačna pravila in zakoni.


Bakterije, ne zuzelke. Ampak kljucnega pomena je to, da so se adaptirale. Niso se razvile tam. Zivljenje se je razvilo v tekoci vodi in se potem adaptiralo na ogromno kolicino kisika, ki se je 'kar naenkrat' pojavil v atmosferi in v vodi. Sele takrat se je zacelo zivljenje bolj pospeseno razvijati. Voda in kisik sta to omogocila.

Vsi extremofili so se na extremno zivljenje prilagodili. Pocasi in skozi random selekcijo.

eric_cartman je izjavil:


Bitja v vodi imajo škrge, mi pljuča etc., kdo pa pravi, da se pri katerih ni razvil nek organ, ki je sposoben preživet recimo samo s helijem.


S helijem je to prakticno nemogoce. :)

BigWhale ::

eric_cartman je izjavil:

To od kje bi dobili energijo je za nas dejansko še prezapleten odgovor, ker se ubadamo še sami s sabo in pravzaprav ne vemo zakaj smo nastali. Vidiš kam merim?


Zakaj smo nastali je pravzaprav nepomembno vprasanje. Nastali smo zato, ker smo lahko nastali. :) Od kje bi dobili energijo je edino pravo vprasanje. Delovanje celic poznamo v bistvu precej dobro, od enocelicnega do vec celicnega. Kaksni detajli sem in tja niso jasni ampak za ugotavljanje kako deluje presnova pa teh detajlov ne rabimo.

Zivljenje, ki bi bilo kemicno cisto drugacno od nasega? Na Zemlji je to nemogoce. Kje drugje? Moznosti za to ni prav veliko, kemija to v teoriji podpira. V praksi je pa to se nekaj magnitud tezje kot to kar imamo sedaj.

Spock83 ::

FX6300B je izjavil:

res čuden naslov plus tega da bi bilo lahko življenje po moje lahko možno tudi na ostalih planetih saj ljudje poznamo le oblike življenja ki so na zemlji, možno da so kje drugje in so se prilagodili da ne potrebujejo česa nujnega, kar mi potrebujemo :D


Pa še to poznamo samo 0,1% raznih oblik življenja na zemlji.

nekikr ::

No, tole si brcnil mimo. Že res, da ne poznamo čisto vsake bakterije, ampak med dvema mačkama ni takih razlik, da bi zamajale kakšen temelj razumevanja življenja. Glavne lastnosti so nam precej jasne, dolžina dlake pri različnih pasmah je pa "drugorazredna tema".

eric_cartman ::

Zivljenje, ki bi bilo kemicno cisto drugacno od nasega? Na Zemlji je to nemogoce. Kje drugje? Moznosti za to ni prav veliko, kemija to v teoriji podpira. V praksi je pa to se nekaj magnitud tezje kot to kar imamo sedaj.


No in samo to je bila moja trditev. Dopuščati možnost za nekaj takega. Kako pa bomo v naši prihodnosti (recimo temu bližnji prihodnosti) lahko raziskovali vse to in kakšna tehnologija se bo še razvila za odkrivanje živih bitij na drugih planetih, pa se pustimo presenetiti.

Jeronimo ::

Na Solarisu je inteligenten bil ocean. :D
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

gus5 ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nasin najnovejši lovec na planete začenja svoje poslanstvo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
124464 (3743) klinker
»

NASA odkrila prvi Zemlji podoben planet

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4515680 (11644) jest10
»

Odkrit najmanjši eksoplanet

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
339356 (8081) Mipe
»

Kepler posnel prve fotografije

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
214711 (3353) Thomas
»

Kepler poletel v vesolje

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
105223 (4367) Thomas

Več podobnih tem