» »

UEFI ali Legacy

UEFI ali Legacy

«
1
2

Jobs191 ::

Pozdravljeni!

Po dolgem času spet reinstallam Windows 10 in me zanima ali bi bilo bolje naložiti Windows v UEFI (EFI) načinu kot v standardnem Legacy? Do zdaj sem imel Windows v legacy načinu.
Berem, da se računalnik hitreje zažene (sicer to ni tako pomembno ker imam itak SSD)

Hvala in LP

mtosev ::

Uefi je seveda boljše
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Ribič ::

A windows 10 sploh podpira legacy bios? Mar ni bilo nekaj govora, da je UEFI obvezen za Win10?

hojnikb ::

nope, podpira tut legacy
#brezpodpisa

crniangeo ::

yep windows 10 podpira legacy
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

Grizzly ::

Si bom sposodil temo. Zaenkrat imam opravka samo s starejšimi računalniki, kjer se zaganja preko legacy boota, tako da nimam izkušenj z uefi. Zanima me kje se to nastavi, kako se bo sistem zagnal - imajo windowsi ob instalaciji kakšno opcijo ali namestitev poteka normalno in se legacy/uefi nastavi šele v biosu? Kako je s tem?

Alexius Heristalski ::

fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

R1710 ::

Grizzly je izjavil:

Si bom sposodil temo. Zaenkrat imam opravka samo s starejšimi računalniki, kjer se zaganja preko legacy boota, tako da nimam izkušenj z uefi. Zanima me kje se to nastavi, kako se bo sistem zagnal - imajo windowsi ob instalaciji kakšno opcijo ali namestitev poteka normalno in se legacy/uefi nastavi šele v biosu? Kako je s tem?

Imaš BIOS (Basic Input/Output System) ali UEFI (Unified Extensible Firmware Interface). UEFI podpira Windows 8 in naprej, Windows 7 deluje na BIOS (ja, da se naložit v UEFI, ampak o tem ne bi).

Legacy boot ne obstaja. Novi računalniki imajo po defaultu sistem naložen preko UEFI, zato je opcija Legacy BIOS. Zakaj? Da lahko naložiš Windows 7, starejši Linux, ali katerikoli poljuben OS, starejšega letnika.

http://windows.microsoft.com/sl-si/wind...

P.S. Legacy BIOS se imenuje, ker ima platforma po defaultu UEFI. Starejši računalniki imajo samo BIOS, to je menda jasno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: R1710 ()

Grizzly ::

Kakorkoli že, vsaka plata ima naložen nek firware (ki mu jaz na kratko rečem BIOS). Pri starejših računalnikih je bilo glede zagona tako, da si izbral boot order... najprej DVD (da si sploh lahko instaliral), potem HDD (da si instaliran OS lahko pognal). Ta način mi je zelo poznan. Nedavno pa sem popravljal en računalnik (nameščal win8.1), kjer ta nastavitev ni veljala - moral sem v BIOSu (ko sem ob vklopu pritisnil DEL) vpisati še pot do neke datoteke. Ko sem ustvaril ta vnos, se je na boot order seznam dodala ta opcija. A temu se reče UEFI? Oziroma kje je vidna ta sprememba BIOS-UEFI... gre za način poganjanja OS (to kar sem jaz prej opisal) ali gre samo za nek protokol delovanja - nekaj kar se dogaja na plati in je za uporabnika ne vidno?

Po prebranem zgornjem linku to razumem kot neko drugo vrsto firmware-a. Kot če bi Windows zamenjal z Linuxom, ampak še vedno je to operacijski sistem. Torej, potem je UEFI še zmeraj firmware (kot BIOS), le da ima neke nove funkcije in se zato tudi drugače imenuje.

Mogoče butasta vprašanja, ampak še zmeraj poskušam razumeti.

R1710 ::

Protokol komunikacije OS-firmware/hardware. Raz%C5%A1irljiv strojno-programski vmesnik @ Wikipedia
Kot prvo je treba ustvarit UEFI bootable USB/DVD/whatever. Potem v BIOS-u nastaviš samo UEFI mode (s sabo potegne default IPv6, Windows ključ v BIOS-u, en še nekaj zadev (spet, odvisno od računalnika)).

Spremembo pri novejših računalnikih vidiš pri nalaganju Windows OS-a, UEFI slika 1, BIOS slika 2. Pri starejših UEFI PC tega ni.
Drugo spremembo vidiš v disk management, EUFI slika 3, BIOS slika 4.

 slika 1

slika 1


 slika 2

slika 2


 slika 3

slika 3


 slika 4

slika 4

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: R1710 ()

k4vz0024 ::

V BIOSu imam zgolj na vojo UEFI ali Legecy za USB. Ali na takšen računalnik sploh lahko naložim Win 7?

mtosev ::

da
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

gddr85 ::

lahko

k4vz0024 ::

Se opravičujem za off-topic. Bi se dalo na Akoyo E6424, ki nima uradno gonilnikov za Win7, instalirati Win 7?

mtosev ::

verjetno da. samo kje boš dobil driverje za sistem kateri ni bil narejen za win7 pa je dobro vprašanje
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

hojnikb ::

kak poseben razlog za namescanje 7.5 let starga sistema ?
#brezpodpisa

k4vz0024 ::

Ni gonilnika za tiskalnik, ki je bil vreden 800 EUR.

mtosev ::

a driver za win8.1 ima ta printer ali?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

hojnikb ::

uporabis driver od win7, dela v 99% primerov

vcas ma windows ze kr vgrajenga
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

k4vz0024 ::

Gonilnik je le za Visto x64. Ta pa se pri instalaciji ustavi in ne gre naprej ko se izpiše, da se bo tiskalnik dodal. Potem ne spusti naprej.

hojnikb ::

rocno instaliraj driverje...
#brezpodpisa

k4vz0024 ::

Ja, sem probal, vendar jih prepozna kot gonilnike za XP.

mtosev ::

če boš probal nameščati win7 na ta komp uporabi asrock win7 patcher. good luck z driverji za ta prenosnik
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

hojnikb ::

k4vz0024 je izjavil:

Ja, sem probal, vendar jih prepozna kot gonilnike za XP.

in to je problem, ker ?
#brezpodpisa

k4vz0024 ::

Ker napiše, da je to nekompatabilno.

mtosev ::

kup si en C2D komp/prenosnik, daj gor win xp, visto/7 in si prihrani živce
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

k4vz0024 ::

Če prav razume, se ročno doda gonilnik, tako, da se poišče .ini datoteko od gonilnikov?

hojnikb ::

poisci inf gonilnik za ta printer (ne installer program) in ga rocno dodaj preko device manager.

tut ce je za xp driver, bo delal ce je le original driver enako biten kot trenutn sistem.
#brezpodpisa

mtosev ::

nekak dvomim, da mu bo driver za xp delal v win10
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

hojnikb ::

ze veckrat probano, dela bp ;)
sam bitnost more stimat.

druga stvar so kake graficne, tam pa res ne delajo driverji od xpjov (xpddm je bil skenclan z win8)...
#brezpodpisa

k4vz0024 ::

Evo, sem probal še enkrat. Ustavi se pri Vpiši ime tiskalnika. V vrstici je ime tiskalnika. Po njo pa piše ta tiskalnik bo nameščen z gonilnikom HL-1470N, nato ne gre naprej.

Sledi nameščanje gonilnika, ne zgodi se pa nič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: k4vz0024 ()

hojnikb ::

za HL-1470N bo driver stegnjen z windows update, ce namestis win10
#brezpodpisa

k4vz0024 ::

Ja, ampak brez dupleksa in ostalih dobrot originalnega gonilnika.

hojnikb ::

potem pa namesti win10, pa naredi virtualko z winxp. das printer v share in zalaufas virtualko k ga rabis.
#brezpodpisa

mtosev ::

menjaj printer al kak sn ti reko kup eno win xp/win7 mašino za printanje
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

BigWhale ::

hojnikb je izjavil:

potem pa namesti win10, pa naredi virtualko z winxp. das printer v share in zalaufas virtualko k ga rabis.


Off-topic ampak vseen za zjokat smesn. :>

k4vz0024 ::

To z virtualko, se mi zdi še najboljša rešitev. Katero virtualko priporočaš, da bo delalo in ne bo prevelika?

hojnikb ::

BigWhale je izjavil:

hojnikb je izjavil:

potem pa namesti win10, pa naredi virtualko z winxp. das printer v share in zalaufas virtualko k ga rabis.


Off-topic ampak vseen za zjokat smesn. :>

bolse kot dodatn komp ;)
jeba je ce hoces vse met in kombinirat star+nov hw/sw

k4vz0024 je izjavil:

To z virtualko, se mi zdi še najboljša rešitev. Katero virtualko priporočaš, da bo delalo in ne bo prevelika?

virtualbox bo kul za zacetek
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

k4vz0024 ::

BigWhale je izjavil:

hojnikb je izjavil:

potem pa namesti win10, pa naredi virtualko z winxp. das printer v share in zalaufas virtualko k ga rabis.


Off-topic ampak vseen za zjokat smesn. :>


V redu. Pol mi pa kup printer, ki ima tako nizke stroške tiskanja in je še omrežni.

Kako pa je z VMware?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: k4vz0024 ()

BigWhale ::

Katerega dela zveze off-topic ne razumes?

k4vz0024 ::

To, da se tebi zdi smešno, če nekdo ne kupuje tudi najnovejšega printerja. Ali pa da bi starega zavrgel, ker dela brezhibno.

Lonsarg ::

V bistvu je v osnovi stvar zelo enostavna BIOS in UEFI sta dva različna standarda/APIja za komunikacijo OS-Firmware. Razlik je precej, gre za popolnoma različna protokola, med drugim se razlikujeta že pri načinu iskanja boot naprav.

Malo so semantično tukaj zakomplicirali, ker ti dve kratici nista sploh imena za ta standard, pač pa sta imena za firmware, ki podpira tak standard. Ampak za poenastovitev diskusije naj ti dve besedi kar pomenita ime standarda.

Skratka ker gre za protokol večina današnjih matičnih plošč podpira oba protokola in to simultano! Imajo pa v nastavitvah tudi možnost izbire "UEFi only", "legacy off" ali kaj podobnega. Pozor če izklopiš legacy bios protokol, rabi tudi grafična kartica podpirati UEFi, drugače se sistem ne boota. Jaz sem za Saphire 270 pisal na suport, ker je grafična imela samo bios podporo in so bili dovolj prijazni da so mi poslali UEFI verzijo firmwera:)
Zakaj sem to naredil? Ker sem hotel da se mi iz sleepa zbudi računalnik instantno(ala android tablet instantno), v bios načinu pa traja tja do 3 sekunde.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

crniangeo ::

k4vz0024 je izjavil:

Evo, sem probal še enkrat. Ustavi se pri Vpiši ime tiskalnika. V vrstici je ime tiskalnika. Po njo pa piše ta tiskalnik bo nameščen z gonilnikom HL-1470N, nato ne gre naprej.

Sledi nameščanje gonilnika, ne zgodi se pa nič.

pejt na catalog.update.microsoft.com in najdi driverje. i guess da bo našel kakšne za windows 8.1
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

BigWhale ::

k4vz0024 je izjavil:

To, da se tebi zdi smešno, če nekdo ne kupuje tudi najnovejšega printerja. Ali pa da bi starega zavrgel, ker dela brezhibno.

Ne, men je smesna resitev za to, da bo printer delal. Ker so mi vedno tupili, da v Windows pa vse dela in zmeri najdes driverje za vsak, se tko obskuren kos hardware-a.

AC_DC ::

mtosev je izjavil:

Uefi je seveda boljše

Kaj je boljše?

mtosev ::

AC_DC je izjavil:

mtosev je izjavil:

Uefi je seveda boljše

Kaj je boljše?

http://windows.microsoft.com/sl-si/wind...
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

AC_DC ::

Za navadnega Franceta, ki ima 24kur.com za višek leposlovja, nepotrebno zapravljanje časa.
Gre za enako stvar, ko je bilo nekoč vprašanje 32 ali x64 programska oprema, če ne veš zakaj bi potreboval x64, potem je dejansko ne potrebuješ.

mtosev ::

eni lepo vse pošlihtamo, če komu kaj delamo. vedno ko nameščam lepo namestim vse update, fresh driverje iz neta, router flašam na dd-wrt, če podpira, etc
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

jest10 ::

R1710 je izjavil:

Windows 7 deluje na BIOS (ja, da se naložit v UEFI, ampak o tem ne bi).

Brez najmanjšega problema se W7 naloži z UEFI. Ne vem, kje vidiš težavo.

Klamzi ::

UEFI, da ali ne?
Namreč v kratkem nameravam sveže naložit Windows 10 na nov SSD v Asus N551JK, pa me zanima kakšne so prednosti za povprečnega uporabnika ob namestitvni v UEFI načinu, razen hitrejši (insant?) boot? Kaj pa slabosti oziroma potencialne nevšečnosti?

LP,
Klemen

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Klamzi ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Rufus (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
535286 (3213) Han
»

Namestitev sistema

Oddelek: Pomoč in nasveti
182435 (2062) BorutK-73
»

SSD upgrade: BIOS najde disk, windows inštalacija ne (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
6518580 (818) Mare2
»

UEFI - kako ponovno namestiti windows 8

Oddelek: Pomoč in nasveti
3610463 (7977) krepki
»

Windows 7 in UEFI

Oddelek: Pomoč in nasveti
302033 (1698) FX6300B

Več podobnih tem