» »

Ali izdelovati spletne strani ali programirati?

Ali izdelovati spletne strani ali programirati?

Infusion ::

Pozdrav,
že dolgo časa se želim naučit programirat ali pa izdelovat spletne strani v namen zaposlitve v tej smeri. Zdaj imam končno čas, da se lahko resno lotim učit teh stvari (sicer kar doma s pomočjo interneta). Zanima pa me, v kaj mi priporočate da se spravim (kje bo več službenih priložnosti), v programiranje ali izdelovanje spletnih strani? Potrebujem tudi nasvet, katere programske jezike se naučit (Python, Ruby, C++ itd...) oz. katere jezike za izdelovanje spletne strani (predvidevam da so html, CSS in PHP osnove)?

Hvala!
  • spremenilo: Infusion ()

stapler rump ::

Izdelovanje spletnih strani je bolj ali manj nadgradnja programiranja. Razen če z izdelovanjem ne misliš grafičnega oblikovanja in izdelave vsebin. Danes bolj ali manj vse spletne strani poganja v ozadju nek program, ki teče na strežniku. Če se omejiš na take strani, ki prinesejo kaj denarja (glede na to, da omenjaš zaposlitev), je pa sploh delež zelo blizu 100%.

HTML in CSS sta neločljivo povezana, tako da učenje enega brez drugega ne bo šlo. Javascript je danes tudi bolj ali manj obvezno znanje za kogarkoli, ki se ukvarja s spletom. Za potrebe spletnega programiranja na strani strežnika so zanimivi programski jeziki Python, Ruby, PHP. Za vsakega boš našel fanatične privržence in sovražnike. Učnega materiala je na spletu dosti pri vseh treh. C++, Objective C in Java se bolj uporabljajo za programiranje klasičnih namiznih aplikacij, za pametne telefone, in pa za kakšne sisteme v velikih podjetjih.

Če se šele učiš, bi ti predlagal Python. Po mojih izkušnjah se precej dobro obnese pri učenju programiranja.

111111111111 ::

Če si začetnik programiranja potem začni na začetku. Kakšen Phyton mogoče res ne bi bil slab za začetek. Mogoče tale tutorial iz MIT:
https://www.edx.org/course/introduction...

Potem ko boš dobil malo občutka se boš pa odločil ali greš v splet ali v server side ali v back end.

Infusion ::

Hvala obema za odgovor,
ali Python na nek način nadomesti katerega od ostalih jezikov (npr. Ruby) ali ima pač vsak jezik svoje dobre in slabe strani?

Yacked2 ::

Edini pravi programski jezik je C, vse ostalo je solata :)

Če se boš lotil spletnih strani, boš verjetno dobil prej službo.
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

stapler rump ::

Infusion je izjavil:

ali Python na nek način nadomesti katerega od ostalih jezikov (npr. Ruby) ali ima pač vsak jezik svoje dobre in slabe strani?


Vsaka reč ima svoje dobre in slabe strani. V teoriji se z vsakim programskim jezikom da narediti vse, ni pa vse z vsakim najbolj praktično. Kar je važno je v kakšnih področjih je kak jezik popularen - kar pomeni, da so drugi pred tabo že opravili večino težkega dela.

Ruby in Python sta bolj ali manj izenačena kar se tiče programiranja spletnih strežnikov. PHP je bolj ali manj specializiran samo za to (s Pythonom je enostavno narediti tudi kako namizno aplikacijo, s PHPjem malo težje). Javascript je osnovni jezik, ki ga podpirajo brskalniki, itd.

Jaz se na tej točki ne bi preveč obremenjeval s tem. Najprej se nauči osnov programiranja s pomočjo enega jezika. Ko boš to dobro razumel potem učenje drugega (in tretjega) jezika ni preveč težko.

111111111111 ::

Infusion je izjavil:

Hvala obema za odgovor,
ali Python na nek način nadomesti katerega od ostalih jezikov (npr. Ruby) ali ima pač vsak jezik svoje dobre in slabe strani?


Vsak jezik ima dobre in slabe strani. Pristaše in nasprotnike. Kakor vidiš v zgornjem postu.

Jezik oz. platformo izbereš glede na to kaj bi delal.
Npr.
Spletne strani (Ne moreš brez: Javascript, HTML5, CSS3, Priporoča se poznavanje: REST, PHP/.NET, SQL, jquerry) Seveda pa potem še kakšno framework: Laravel, Wordpress...

Android (Native: java) xamarin, phonegap

iOS (Native: objective c) xamarin, phonegap

windows aplikacije (Native: C#) java, phyton Qt, C++,

Back end server side: PHP, .NET, SQL,...

Tako malo na hitro, lahko da se kdo tudi ne bo strinjal z mano. :)

čuhalev ::

Yacked2 je izjavil:

Edini pravi programski jezik je C, vse ostalo je solata :)

Točno tako. Vsi ostali programski jeziki so hobi jeziki.

Rok Woot ::

Torej strojna koda je crap?

Drgač ma pa phyton vse kar hitro dela, res sprogramiran v C-ju (ne vidiš sourca = C).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Rok Woot ()

Isotropic ::

kaj pa fali frontendu?
http://www.mindfactory.de/info_center.p...

js se hitro naucis in, kar je se najbolj pomembno, dobiš vidne rezultate (ne neka koda v cli, ampak dejanska spletna stran, ki fajn izgleda), ki ti pomenijo nadaljno motivacijo.

pri py pa moraš večinoma poznat vse to + py + sql + wp, django...

Zgodovina sprememb…

Infusion ::

Ali so tudi kakšna v redu orodja ki pomagajo pri učenju? Za spletne strani sem slišal da je Dreamweaver kar koristen, kaj pa pri programiranju?

111111111111 ::

Orodja ti olajšajo zadevo ko se že spoznaš na programiranje, da lahko programiraš hitreje. Dreamviewerja pa bi se izogibal, ker sem že nakaj strani moral popravljati, ki so jih napisal v Dreamviewerju in je čista štala.

euagrus ::

stapler rump je izjavil:

Izdelovanje spletnih strani je bolj ali manj nadgradnja programiranja. Razen če z izdelovanjem ne misliš grafičnega oblikovanja in izdelave vsebin. Danes bolj ali manj vse spletne strani poganja v ozadju nek program, ki teče na strežniku. Če se omejiš na take strani, ki prinesejo kaj denarja (glede na to, da omenjaš zaposlitev), je pa sploh delež zelo blizu 100%.

HTML in CSS sta neločljivo povezana, tako da učenje enega brez drugega ne bo šlo. Javascript je danes tudi bolj ali manj obvezno znanje za kogarkoli, ki se ukvarja s spletom. Za potrebe spletnega programiranja na strani strežnika so zanimivi programski jeziki Python, Ruby, PHP. Za vsakega boš našel fanatične privržence in sovražnike. Učnega materiala je na spletu dosti pri vseh treh. C++, Objective C in Java se bolj uporabljajo za programiranje klasičnih namiznih aplikacij, za pametne telefone, in pa za kakšne sisteme v velikih podjetjih.

Če se šele učiš, bi ti predlagal Python. Po mojih izkušnjah se precej dobro obnese pri učenju programiranja.


Javascripta se po mojem sploh ne splaca zaceti uciti, je nekaj kar bo v nekaj letih obsojeno na vzdrzevanje ze obstojecih strani, ko dobi webassembly GC in dostop do DOMa smo zakljucili to poglavje zablode ITja, nihce ne bo vec uporabljal tega spakedrala, v ospredje bojo prisli backend jeziki in prav je tako.
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

Invictus ::

Programiranje...

javascript postaja main scripting language pri večini vendorjev za podpoira njihovih frameworkov in sfotwara.

Tako da se ga je nuja naučiti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Looooooka ::

Design ali programiranje.
Spletno stran lahkonpostavi vsak.
Programer bo znal avtomatizirat/povezas zadevo z realnimi storitvami med tem, ko bo designer naredil stran, ki bo ze ob prvem obisku ukradla pozornost konkurenci.
Dober designer(se posebej UI designer) je ponavadi vec vreden kot programer.

111111111111 ::

Looooooka je izjavil:


Dober designer(se posebej UI designer) je ponavadi vec vreden kot programer.

He, he, he...

Dober UI designer je VEDNO programer (ne nujno briljanten), ker ve kaj je možno in kaj ni.

kakob ::

stapler rump je izjavil:

Izdelovanje spletnih strani je bolj ali manj nadgradnja programiranja.


Ravno obratno je.
Never take a financial advice from someone who works for a living.

kuall ::

Loti se tistega za kar imaš večji talent in veselje. Itak, živi se da se uživa.

Izdelovanje enostavnih spletnih strani je bolj umetniško delo.

Tole je pa test ali imaš talent za programiranje:
1. Ali si dober v iskanju po Googlu?
Meni je prow smešno ko vidim koga, ko išče v googlu kakšen problem in naleti na prvi dolgovezni zadetek in ga začne brati kot knjigo. Čist brez občutka. Ali pa veliko ljudi že ne ve kaj morajo vtipkati v google, da jim bo dal pravo rešitev. To moraš preletet zadetke na hitro in z občutkom obstati tam, kjer tiči rešitev.

2. Ali si dober v krekanju programov? Podobno kot točka ena: moraš imeti veselje za delat z občutkom, ko v resnici ne veš kaj delaš, veš pa da greš v pravo smer.

Če bi jaz zaposloval programerja bi mu dal testne naloge v zgornjem smislu. Ali pa če ne veš ali si za programerja se vprašaj, ali ti gresta zgornji nalogi.

FireSnake ::

Zanimivo, da nihče ne omeni .NET Core.
V Sloveniji res zaostajamo (sam sem s Core delal več, kot leto).

Nihče ne omeni React-a.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

111111111111 ::

Zato, ker je vprašanje o začetkih. :)

TheBlueOne ::

Jaz bi se izognil vsega, kar gre brez problema na daljavo, ker imas vec konkurence in verjetno nizje place. Tukaj so za moj okus posebej na udaru HTML, CSS in zadeve, ki niso kriticne in jih brez problema naredi nekdo tretji. Sam sem to pocel kot student in nehal takoj, ko je bilo na izbiro kaj drugega in nikoli pogledal nazaj.

Tako da jaz bi priporocal C++, C#, VB, Phyon in podobne, ce hoces ostati v "suhem programiranju".

Potem pa imas za moj okus dosti bolj zanimive zadeve, kjer potrebujes veliko vec planiranja in usklajevanja z drugimi oddelki, zacensi z SQL, programiranje industrijskih aplikacij ipd., ker so zadeve vedno bolj iskane, zelo dobro placane in prakticno nemogoce za remote razvijanje. So pa jeziki vedno bolj podobni C-ju. Ce se odlocis za slednje, raje kar dobi sluzbo na tem podrocju in se uci tam, ker manicno iscejo in ker potrebuejs ustrezen hardware, da lahko testiras.

c3p0 ::

kuall je izjavil:


Izdelovanje enostavnih spletnih strani je bolj umetniško delo.


V praksi je to dandanes bolj obrtniško delo: izbira WP teme in nato klikanje po WP-ju. Programiranje opcijsko.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kje/kako ste se naučili programiranja? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Programiranje
21656267 (40943) DaMachk
»

Kateri programski jezik?

Oddelek: Programiranje
232960 (2266) driver_x
»

Objekt za izbiro jezika v HTML

Oddelek: Izdelava spletišč
263457 (3196) MrBrdo
»

V katerem jeziku se lahko naredijo najzahtevnejše spletne strani (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
7011128 (8640) gamemen

Več podobnih tem