» »

Windows 10 bo dobil bash!

1 2
3
»

sisemen ::

LightBit je izjavil:

sisemen je izjavil:

"Avtomatizacija opravil s skriptami v bashu je eno izmed področij, kjer je Linux še vedno krepko pred Windows"

Ob tole bi se obregnil, bash se lahko skrije pred powershellom, ze zaradi same arhitekure, je daleč spredaj, sicer unixi exposajo device kot file in na splošno delajo veliko preko njih, ampak powershell pa nalaga COM objekte (linux preacherji, ce ne veste kaj je COM objekt in MIDL, potem se sploh ne oglasajte, niste v stanju primerjati) v en proces (kar pomeni, da si sharajo memorijo) in zaradi tega lahko en "ukaz" v skripti podaja isti segment memorije drugemu ukazu (npr. socket ali karkoli si ze zmislis), kar je dalec bolj elegantno kot file based abstrakcija, sicer je plan9 zakon, samo linux je dalec od tega.

Ne moreš primerjat Bash-a z PowerShell-om. Bash je kar nekaj let starejši. Sicer pa, ja "everything is a file" je bistvo, ne Bash.
Bash na Windows-ih res ni preveč uporaben, ker so Windows-i pač drugačen OS.
Windows je še veliko bolj daleč od plan9 kot Linux.


A pol to res ni prvoaprilska?


Vem, da se ga ne da primerjat, samo linuxasi se radi obregajo, kako je linux zaradi "basha" pred windowsi, pa se je to s powershellom precej spremenilo, to, da se poganjajo vse komande kot DLLi (oz. com objekti) znotraj enega procesa, omogoca, da se to kar se sicer na unixih izvaja preko filov (in device filov), izvede direktno na nivoju memorije, ko pozenes ls/dir, je output se vedno v memoriji, v istem procesu in se ga da samo obdelat drugi funkciji. Tako da potrebe po filih in devicih sploh ni. Bash uporablja zunanje procese, tukaj pa te potrebe sploh ni, ker sistemski com objetki ze vsebujejo prakticno vse, pa se dodajas jih lahko. Tako da bi izjave, kot sem jo citiral zgoraj morale pocasi utihniti, ker kazejo samo na to, kako malo vedo avtorji dejansko o windowsih in/ali linuxu.

darkolord ::

No, kako zadeva v ozadju deluje, niti ni tako važno.

Pri Powershellu je pač fino, da pipe-aš objekte namesto enega dolgega stringa.

sisemen ::

darkolord je izjavil:

No, kako zadeva v ozadju deluje, niti ni tako važno.

Pri Powershellu je pač fino, da pipe-aš objekte namesto enega dolgega stringa.


Saj to je ozadje :) Ce primerjas brez ozadja, lahko reces, da je bash isto kot powershell, ko pa dodas ozadje, ugotovis, da je tukaj fundamentalna razlika, kjer se lahko unix shelli skrijejo (hm, v bistvu ne shelli, bolj sam koncept uporabe komand), dejansko jih je Microsoft arhitekturno gladko povozil (pa da se ne bi narobe razumeli, uporablajam dalec vec bash kot powershell), kapo dol pred tistim, ki se je konceptualno spomnil powershella.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sisemen ()

Spiky28 ::

Kaj pa vem...meni se ta poteza ne zdi tako napačna. MS je do zdaj delal bolj malo na kompatibilnosti z drugimi OS. In so furali preveč zaprto strategijo (monopol). Zakaj pa ne bi imeli bash supporta na win...včasih pride prav, da ne rebiš za vsako malenkost migrirat na linux oz. poganjat vm.
Eni komentarji so mi pa prav smešni :)

Iluvatar ::

boolsheat ::

Embrace, extend and extinguish.

BigWhale ::

boolsheat je izjavil:

Embrace, extend and extinguish.


Se nekdo se je javil, da bo povedal kako izvedes 'extinguish' open source projekta.

Zaposlis vse developerje in jim prepoves programirati v prostem casu? :>

boolsheat ::

Ključen je predhoden korak...

Jst ::

BigWhale: če bi me vprašal za RM-DOS (ali kako se je že imenoval) ti tudi ne bi znal povedati. Potem Lotus. V začetku 90ih ti tudi ne bi znal povedati, kako bo/bi Office "extingushal" Lotus. Enako z Novell network-om.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Ales ::

MS enostavno uvideva, da je njegov čas popolnega monopla mimo, kot je nekoč bil prisiljen dojeti IBM.

Že nekaj časa s polno paro šalta na ponujanje storitev na vseh področjih, kjer le lahko, od tod potreba po spremembi strategije.

Jst ::

Heh, se spomnim "starih dobrih XP časov", ko je MS skrival razne uporabne kernel (-related) APIje. Se spomnim enkrat, ko sem pisal en driver, ga skoraj končal, potem pa zvedel, da obstaja nek .dll, kjer je večina tega, kar sem pisal.

MS se odpira, obenem pa pospešeno ponuja software as a service. Me zanima, kdaj bo Visual Studio as a service. Hmm.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

BigWhale ::

Jst je izjavil:

BigWhale: če bi me vprašal za RM-DOS (ali kako se je že imenoval) ti tudi ne bi znal povedati. Potem Lotus. V začetku 90ih ti tudi ne bi znal povedati, kako bo/bi Office "extingushal" Lotus. Enako z Novell network-om.


DR-DOS je bil in PC-DOS, ki je bil v bistvu MS-DOS licenciran IBM-u.

To so bili vse komercialni produkti, ki so ziveli od prodaje. Od cesa pa zivi Linux?

Jst ::

Se delaš neumnega? Recimo da MS z "services for Linux" pobere smetano, ki sedaj načeloma Laura na Linux jedru. V prvem koraku imaš bash in lahko laufaš v basu gcc compilane aplikacije. Nato naredijo "extend", kjer lahko iz basha kličeš tudi Windows related stuff. Zraven dodajo še svoje Windows funkcionalnosti, ki pa na Linux kernelu ne bodo delale. In tako imaš večjo funkcionalnost na MS arhitekturi, kot pa na Linux jedru, čeprav imaš kodo.

Ni Microsoft neumen in zaradi dobrodelnosti portal bash na Windows...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Ales ::

Ne dela se neumnega, samo ne strinja se s tabo. Ni edini.

Mogoče imaš prav in bo čez par let Linus zaposlen v MS, individualni OS / kernel razvijalci bodo od obupa igrali Pong na Plan9, Red Hat bo v stečaju, Google pa bo tržil Windows Phone. Ampak meni se resnično ne zdi, da bo šlo v to smer.

Jst ::

Scenarij, ki sem ga zgoraj opisal, je pa vseeno mogoč...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Microsoft pokazal verzijo Windows z Linuxovim jedrom (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10023896 (19022) Phantomeye
»

Windows 10 bo dobil podsistem s pravim Linuxovim jedrom (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
8119288 (15216) techfreak :)
»

Windows 10 Anniversary Update nared (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
32290077 (76127) Malajlo
»

Prva predogledna verzija Windows 10 s podsistemom Linux in Cortano (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
9936635 (25700) Kenpachi
»

Windows 10 bo dobil bash! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
11445281 (37548) Jst

Več podobnih tem