» »

Življenjska doba računalnikov

Življenjska doba računalnikov

«
1
2

anelis nim ::

Zanima me, kolikšna je povprečna življenjska doba računalnikov, konkretno prenosnikov.
Moj HP ima 8 let in dela super, vendar razmišljam o nakupu novega.

ghost13xc ::

Danasnji modeli max 1 leto ce mene vprasas ;)

Zheegec ::

5 let vsekakor. Tudi starejše se lepo očisti in vgradi SSD pa delujejo lepše, kot novi. Razen za igre seveda :) To pa ni druge, kot kupit novega.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

technolog ::

Noro je, kako se je napredek pri laptopih ustavil.

Za svoj laptop sem vse skupaj dal 900€ in po 6 letih še vedno primerljivi laptopi koštajo 500-600€.

dela ::

Zelo odvisno od zmogljivosti ob izidu in potreb uporabnika. Redno uporabljam 7 let star poslovni laptop in enega 5 let starga consumer, še ne razmišljam o menjavi. Imam pa tudi 7 let star netbook, tistega je pa že precej mučno uporabljat, ker ne zmore več skoraj ničesar, samo za kakšne malenkosti izjemoma. Crknil mi je pa samo eden, ko je bil star 3 leta.

Jinto ::

286 še vedno delujejo?

loveJDM ::

ghost13xc je izjavil:

Danasnji modeli max 1 leto ce mene vprasas ;)


Ma odvisno,moj hp je že leto pa pol pa je bil pod 300€,hvala bogu...Upam da bo vsaj 3leta.

opeter ::

Na prejšnjem delovnem mestu še dandanes uporabljajo en star jabolčni računalnik, ker veliki namizni skener ne deluje z drugi računalnikom.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

pegasus ::

Jinto je izjavil:

286 še vedno delujejo?
Da. Samo delujoč napajalnik moraš najt.

korenje3 ::

načeloma že 5 let vse supaj stoji, predvsem s procesorji... kjer so pridobljene hitrosti do 20%...
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

nikolahodin ::

Men pc od hpja dela 9 let, ampak počasi prihaja čas da bom mogel kupiti nov pc zaradi ramov ddr 2, ki jih je čedalje manj v trgovinah.

hojnikb ::

življenska doba je obicajno cisti draw of luck. no razn kakih spešl modelov, ki crkujejo po tekočem traku (recimo kaki starejsi amdji)
#brezpodpisa

lovro535v2 ::

Meni dela emachines laptop že 8 let res da je malo počasnejši ampak je še vedno uporaben za brskanje po netu in office edino kar je crknilo je bil hdd pa še to ker sem ga veliko nosil okoli.
Raspberry Pi 512MB 32GB Raspbian/Asus P7P55D Intel core i5 2,66ghz
LGA 1156 8GB Kingston DDR3 WD Black 1TB Gigabyte GT430 W7/
Nexus 7 2013 32GB/Oneplus one 64GB Sandstone black.

Invictus ::

Življenska doba računalnka je do trenutka crkovanja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

krneki ::

Moj prenosnik 286-tka še vedno deluje z original napajalnikom. Nazadnje sem mu samo samenjal baterijo za CMOS...drugo pa vse dela k urca. :)

Aja, letos bo praznoval 30 let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krneki ()

Zheegec ::

nikolahodin je izjavil:

Men pc od hpja dela 9 let, ampak počasi prihaja čas da bom mogel kupiti nov pc zaradi ramov ddr 2, ki jih je čedalje manj v trgovinah.

SSD...
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

blackbfm ::

Noro je, kako se je napredek pri laptopih ustavil


načeloma že 5 let vse supaj stoji, predvsem s procesorji... kjer so pridobljene hitrosti do 20%..


Kaj se pa vama sanja.. Zmogljivost na watt se je precej povecala zadnjih 5 let

šernk ::

meni PC povprečno odpove po 6-8ih letih. je pa ponavadi umes še kakšna nadgradja procesorja/rama/diska, ker ko kupujem novo zadevo vedno kupim vsaj 1-2 komponenti podhranjeni.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

krneki0001 ::

Če kupuješ enterprise komponente je 10 let brez problema, če kupuješ sredni razred nekje 5 do 6 let, če pa lowcost zmazke pa leto do dve.

opeter ::

krneki0001 je izjavil:

Če kupuješ enterprise komponente je 10 let brez problema, če kupuješ sredni razred nekje 5 do 6 let, če pa lowcost zmazke pa leto do dve.


To seveda ni res. Tudi lowcost zmazki ti komot zdržijo 5+ let.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

krneki0001 ::

Pokaži en lowcost izdelek, da vidim kaj imaš ti v mislih kot lowcost?

jukoz ::

krneki0001 je izjavil:

Če kupuješ enterprise komponente je 10 let brez problema, če kupuješ sredni razred nekje 5 do 6 let, če pa lowcost zmazke pa leto do dve.


Kaj pa ti delaš z računalniki da ti crknejo po enem letu do dveh? Pa tudi če ti, gre za napako v proizvodnji in jo zamenjaš na garancijo. Zelo redke so komponente ki imajo samo 1 leto garancije.

krneki0001 ::

Malo si poglej po forumih, kaj ljudje pišejo o low cost zadevah in koliko pomoči rabijo,...

Sam pa v glavnem kupujem enterprise zadeve, tako da nimam ravno problemov.

nikolahodin ::

Zheegec je izjavil:

nikolahodin je izjavil:

Men pc od hpja dela 9 let, ampak počasi prihaja čas da bom mogel kupiti nov pc zaradi ramov ddr 2, ki jih je čedalje manj v trgovinah.

SSD...


Že mam ssd Sandisk 128 gb na sata 2 hitrost je bere z 255 mb/s in piše z 250 Mb/s.
Rabim ram ddr 3 ali ddr 4.

MIHAc27 ::

Moje mnenje.. prenosniki 3 leta, PC-ji 5 let. Če se kupi neko srednjo varjanto (ne najcenej).

Tilen ::

Moj Elitebook bo počasi star 2 leti in nič ne kaže, da bi bil za v smeti. :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

filip007 ::

Vse odvisno od načina uporabe, kvalitete in navsezadnje zahtev po hitrost. Pri nas Toshiba dela že ene pet let potem pa servis, če bo treba.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

kalorijagr ::

krneki0001 je izjavil:

Če kupuješ enterprise komponente je 10 let brez problema, če kupuješ sredni razred nekje 5 do 6 let, če pa lowcost zmazke pa leto do dve.



Fotr je nabavu nekih 8 let nazaj hp compaq mašino za okrog 450 evrov. Komp ima porazno hlajenje, brni kot reaktivec zadnja 3-4 leta (prah očiščen), ampak še vedno vse dela bp, v smislu branja emailov in igranja taroka.

pegasus ::

Tilen je izjavil:

Moj Elitebook bo počasi star 2 leti
Moj pa 6. Pa še niti prahu nisem očistil ... it just works :)

zzbil ::

Uf, prenosnik dela dokler je garancija ;)

shadeX ::

Moj prejšni Asus (AMD proc), dela še danes brez problema (7 let). Za brskanje neta, gledanje YT je super prenosnik. Sicer ga imam v omari, ker sem kupil novega, ker tisti ni več zadoščal mojim potrebam. Seveda prav tako Asus :)

Tako da moje mnenje je tko , da življenska doba je odvisna kako boš ti z napravo delal pa seveda tudi nekaj sreče je tukaj.

opeter ::

krneki0001 je izjavil:

Pokaži en lowcost izdelek, da vidim kaj imaš ti v mislih kot lowcost?


Procesor AMD A6-3500 na matični je še vedno v vsakdanji uporabi pri kolegu.

En drug znanec že od leta 2009 fura Mac minija (najcenejša varianta, res pa je, da je bil pozneje nadgrajen RAM in dodan SSD), ki bi po teoriji prenosniških komponent moral že zdavnaj crkniti.

Družinski član že skoraj deset let uporablja Pentiuma E2140 ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

m0LN4r ::

Pri prenosnikih je najvec odvisno od uporabnika.

Videl sem 8 let star prenosnik, kot nov. Lep, cist, spucan, brez svinjarije itd. disk v dobrem stanju. Gor se vedno XP, nalozen 2010...

Potem pa dobim enga 5 let starega na servis, pa direkt kontra. Tipkovnica zmasturbirana, cela se lepi okrusen, polomljen, 5 tipk fali, OS je zapacan, sam se virusi skup drzijo. Ventilator zastopan od kocin uporabnika (fuj), direkt ena kepa kocin pride ven (upam, da brade).
- Odpres prenosnik, takoj vidis da je tip se kadilec, smrdi po cigaretah vse...

Isto je pri kompih.
Dobimo komp z gtx 570 zapraseno do te mere, da se ventilatorji vec ne vrtijo. V ohisju pajkov (zivalski vrt) in pajcevine kolko hoces. Napajalnik zabasan od svinjarije. Reze cpu coolerja vec niti z sesalcem ne gre spucat. Prah je celo v lezajih ventilatorjev ze vse zabasal.

Potem pa spet dobimo enga 800MHz Athlona, 256MB rama, 80GB IDE disk. Komp dela, lepo ohranjen, XPji gor.

Vglavnem, neke univerzalne crte ne gre potegnit.

Moja Amiga se vedno dela 8-)
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

iKst ::

Računalniki prej postanejo obsolete, kot, da se pokvarijo/crknejo.

Pa še ta doba se je v zadnjih letih precej podaljšala. 10 let stara Core 2 Duo mašina z upgradanim ramom in SSDjem danes še vedno povsem zadovoljivo služi kot osebni računalnik. Z lahkoto poganja office software, browser, streama in predvaja HD video...

borut_p ::

tako kot so že zgoraj omenili - zadeva je prej obsolete kot pa da crkne.

jaz ga sicer posodabljam na cca 4 leta
- ohišje, disk, napajalnik stari 8 let še vedno bp
- procesor, matična, ram, grafična 3,5 let še vedno bp

edino kar začne po teh letih štekat so ventilatorji, ki postajajo glasni - je potrebno vsake toliko časa zadeve razpihat ali pa zamenjat za nekaj €

pviran3 ::

Vzdržljivost preverite, če vaš tip prenosnika vpišete na bolho in preverite količino "rezervnih" delov :D

Klemen86 ::

Trenutno imam v obeh računalnikih celeron G1820, 4 GB ram in SSD. Dvomim, da bo potrebno kar koli menjati v tem desetletju :) Je pa ta Celeron na ravni Core 2 Due izpred 10 let.

Edino kakšno AMD grafično s h.265 podporo v prihodnje mogoče dobita.

hojnikb ::

dejansko je celeron boljši od core2duotov. Tako po procesorski zmogljivosti, kot po fičerjih takratnih plat (video pospeševanje, etc...)
#brezpodpisa

Vesoljc123 ::

če maš downvoltan čip bo deloval 10 let +
imamo boljše kondenzatorje kot učasih

lahko kupiš gamerski komp in prva komponenta ki jo boš mogoče zamenjal je Trdi disk po ~ 3-6 letih

dexterboy ::

krneki0001 je izjavil:

Pokaži en lowcost izdelek, da vidim kaj imaš ti v mislih kot lowcost?

Acer Aspire 5552. Ja, tista jajca z AMD procesorjem. Na žalost še vedno delajo. Še disk je originalen, le RAM je povečan na max. 8 GB.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

pviran3 ::

kaj pucate prah iz prenosnikov?
igrate igrce?

Glugy ::

Pocen laptopti tam nekje 200-300 evrov se v zadnjih letih niso nč posodobil. Edino malček boljši procesor je sem ter tja ampak še vedno pa ne dobiš niti tega kar je imel soliden laptop od grafike pred 5 leti. Nevem no..nč ne postaja grafika bl dostopna vsaj ne pr laptopih. Pr laptopih sploh brezveze čakat da gre tehnologija naprej ker itak preveč šparajo pri osnovi in nič ne kaže da se bodo glede tega kej premislil.

Jerry000 ::

Js mam svojga že 8let...še ne razmišljam o nakupu :). Aja, je pa desktop, nimam laptopa

šernk ::

Pocen laptopti tam nekje 200-300 evrov se v zadnjih letih niso nč posodobil. Edino malček boljši procesor je sem ter tja ampak še vedno pa ne dobiš niti tega kar je imel soliden laptop od grafike pred 5 leti.


in kaj točno pričakuješ od grafične v laptopu? za kakršnokoli resno delo laptopu v vsakem primeru zmanjka moči. za vse ostalo je pa grafična izpred 5 let še vedno dobra.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

m0LN4r ::

To ni povsem res, da sta HD3000 in Iris Pro ali 970mx primerljivi grafiki xD
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

opeter ::

pviran3 je izjavil:

kaj pucate prah iz prenosnikov?
igrate igrce?


Občasno, zakaj?
Prah pa letno enkrat oz. odvisno ... če vidim, da je preveč svinjarije, pol vsekakor.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

opeter ::

m0LN4r je izjavil:

... da se ventilatorji vec ne vrtijo. V ohisju pajkov (zivalski vrt) in pajcevine kolko hoces. Napajalnik zabasan od svinjarije. Reze cpu coolerja vec niti z sesalcem ne gre spucat. Prah je celo v lezajih ventilatorjev ze vse zabasal.


Ščetka + kompresor. Ni, da ni. Tudi lepljivo svinjarijo se da relativno solidno odstranit, je pa res, da ni vseeno, če je zadevo uporabljal kadilec ali nekadilec. Res pa je, da tudi, če odstraniš sledi, ki se je nabralo po kajenju, je smrad iz plastike (skoraj) nemogoče odstraniti. Lahko poskusiš npr. zadevo zapreti v kakšno vrečko skupaj s svežimi kavnimi semeni in pustiš nekaj dni (tednov), ali pa večkrat drgnit s krpo namakanim v kis, pa še kakšen način obstaja, ampak ... zadeva (smrad) je trdovratna.

Obenem pa tudi ni vseeno, če je bil komp kje v kuhinji ali podobnem mestu, kjer je npr. veliko masti v zraku (npr. pečenje ocvrtihj zadev, krompirčkov, pohano meso itn.).

Pa domače živali znajo pustit sledove, če jih imaš v hiši (vonj + dlaka). Sploh pri slednjem je lahko problem, če s takšno zadevo pride v kontakt nekdo, ki je alergična na npr. mačjo dlako ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

pviran3 ::

opeter je izjavil:

pviran3 je izjavil:

kaj pucate prah iz prenosnikov?
igrate igrce?


Občasno, zakaj?
Prah pa letno enkrat oz. odvisno ... če vidim, da je preveč svinjarije, pol vsekakor.

Temperatura je ubijalec za prenosnik(raztezanje-krčenje materiala), sploh grafična trpi če nima hlajenja in so jo obremenjuje.

m0LN4r ::

Pa domače živali znajo pustit sledove, če jih imaš v hiši (vonj + dlaka).

Mah vcasih se mi zdi, da bi pes bolj pazil na laptop, kot clovek xD
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Seljak ::

Ko vidim takšen naslov teme mi gre na bruhanje 8-O Ko pa vidim,da še folk celo odgovarja na takšno temo pa dobim še drisko :|
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gmail na Androidu podpira tudi Exchange

Oddelek: Novice / Android
166483 (4795) Qushaak
»

Kupljen rabljen računalnik - KATASTROFA!! (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
6815654 (12037) anelis nim
»

New FCC rules could mean the end of OpenWRT and other custom firmware

Oddelek: Omrežja in internet
131959 (1600) tupee
»

Nov pc iz strani pocenipc.si

Oddelek: Pomoč in nasveti
426987 (5989) hojnikb
»

Kako obdržati teden stare mačke brez mame pri življenju? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6016761 (15207) gendale

Več podobnih tem