» »

Uvod v vinyl, nasveti za začetnika...

Uvod v vinyl, nasveti za začetnika...

theBay ::

Lep pozdrav!

Kot že iz naslova razberete, me zanima kako začeti s "hobijem". Zaenkrat me zanima predvsem, kateri predvajalnik plošč mi priporočate. Kot vstopni model večinoma vidim, da priporočajo Audio Technica AT LP60. Zadeva ni poceni in zanima me s čim ta predvajalnik upraviči ceno 150€ proti predvajalnikom za recimo od 50 do 100€. Torej, kako najceneje priti skozi?(best bang for the buck)

Nakup plošč mogoče zaenkrat ni toliko pomemben. Nekaj že imam od prej, nekaj mislim kupiti. Gledal sem stran https://www.discogs.com/ . Cene novih albumov vidim da se gibljejo od 20 do 30€ kar je drago ampak ok, zavedam se da hobi ni ravno poceni. Ima kdo izkušnje z nakupom rabljenih? Zanimam se večinoma za hiphop klasike.

Vsakršne informacije, vaše izkušnje... so dobrodošle. Hvala že vnaprej!

Han ::

Tukaj je podal svojo oceno Machete, ki je kupil Hoferjev gramofon. Mislim, da boš dobil kar dober odgovor na prvi odstavek.

BorutK-73 ::

Vinyl in poceni ne gre skupaj.

theBay ::

Ok, zgleda da bo treba vsaj LP60 če ne celo kaj več...

Miha 333 ::

Ampak zakaj? Frequency range do max 15 kHz? Pod 100 hZ pa vse mono? Rumble, Wow, Flutter? Raje pusti to tam, kamor spada (hint: smetišče zgodovine) in ne zapravljaj denarja po nepotrebnem. Tehnološko smo to že davno presegli.

AnotherMe ::

Miha 333 je izjavil:

Ampak zakaj? Frequency range do max 15 kHz? Pod 100 hZ pa vse mono? Rumble, Wow, Flutter? Raje pusti to tam, kamor spada (hint: smetišče zgodovine) in ne zapravljaj denarja po nepotrebnem. Tehnološko smo to že davno presegli.


Saj je lepo napisal: za HOBI, ker je to sedaj kao kul - glasba ga očitno ne zanima...

Malo bolj resno:
Imam kupe vinilk, več gramofonov, skladovnico ojačevalcev in celo sobo različnih zvočnikov... Ampak, to vse stoji in nabira prah...
Razen ob redkih primerih, 99% časa uporabljam en par aktvinih zvočnikov, poslušam pa glasbo z računalnika (prek enega zunanjega dac-a): večinoma streemam, nekaj je digitalnih DL (večina beatport).

          ::

theBay je izjavil:

Audio Technica AT LP60


150€ se meni zdi še kar malo za gramofon. A je zgoraj omenjeni za kaj?

jamiroq ::

          je izjavil:

theBay je izjavil:

Audio Technica AT LP60


150€ se meni zdi še kar malo za gramofon. A je zgoraj omenjeni za kaj?

Imho ne. Ročka nima nastavljivega tracking force (kakorkoli se že reče po slovensko), glave zgleda ne moreš zamenjati ali nastavljati, le iglo. Ymmv, seveda. Lahko čisto v redu struži plošče.
Osebno bi raje dal (precej) več za kakšen pro-ject gramofon (debut carbon, rpm1 carbon, recimo) ali pa kakšno rabljeno zadevo, če je dobro ohranjena. Manevrskega prostora imaš s kakšnim rabljenim Thorensom ali Lencotom ogromno, če se ti da ukvarjati.

stara mama ::

Rajš nabavi neki takega:



Aja pa reče se gramofonska plošča, ne vinyl!

Machete ::

Jaz bi ti rekel, da če misliš samo nekaj provat malo za hec, je skoraj škoda denarja za vse skupaj. Če te res firbec matra in bi se malo igral, potem poglej za najcenejšo all in one zadevo, ali pa si celo sposodi. Moje mnenje je da ali si s srcem v tem, ali pa je bolje kar preskočit ta format.
Sam imam kontra od AnotherMe. Opreme imam ravno samo en kos, kar rabiš, ampak tisto s 'stilom' in P/Performance. Tako da komplet hi-fi zgleda tudi na oko dokaj elegantno. (Vse črno, CD player in AVreceiver iz iste serije (Harman Kardon), pre-amp isto črn Pro-ject, gramofon črn SL1200M2 itd..)
Sem začel z slabšo zadevo pa kasneje, ko se je nakapal keš nabavil malo boljšo zadevo. Je pa itak tako, da gredo pri zvoku cene do dobesedno neomejenih zneskov. Ampak čisto na hitro, oprema, ki da spodoben zvok in je meni (zaenkrat) dovolj, da z užitkom vržem plato iz kolekcije gor je ranga 600-800 eur, brez zvočnikov. Potem pa kot rečeno, lahko gre do neba.
Ko sem kupoval sem trofil en zelo ohranjen Technicks SL2010 je bil ca 350 eur, sedaj so še precej dražji kolikor sem gledal, ker jih ne delajo več (sodobnik z, očitno, licenco za dizajn je Pioneer PLX-1000, ki zgleda res sexy, amapk je blizu 600 eur). En servis, za menjavo kablov z malo boljšimi in še kaka malenkost da zrihraš.. pa si na 400.
Pro-ject pre-amp - 100eur, rabljen z ebaya. Glava shure + rezervan igla - 120eur. Komplet za čiščenje (krtačke, cunja, tekočina, gobica, magnet za prah z igle itd..) - 50+eur. Dobri kabli za vse skupaj - 50eur. Pa si na ca 700 s tem da sta gramofon in pre-amp rabljena. Če greš na vse novo pa si hitro na jurja, za minimalno ok zvok.

Torej ali pojdi all-in za dobro opremo, ali pa raje najceneje s Hoferja za 70eur, da se malo poigraš in vidiš, če te potegne.. Nekaj vmes je pomoje najaslabše.
Seveda, tu nismo nič rekli še o platah samih. Če kupuješ nove (aktualne) zadeve preko spleta, si hitro na 20-30 eur po plati (s poštnino!).. Tako da ta hec ni ne priročen, ne poceni.
Je pa čista uživancija, če pač trzaš na glasbo.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Machete ::

Tale gramofon bi bil kar dobra izbira pomoje, če ti ni predrag, ali te ni že minilo :) Še en pre-amp in si dober za nekaj časa.

http://www.bolha.com/avdio-in-video/avd...
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Machete ::

Sicer odgovarjam drugi temi, a je bolj spološno, zato pišem tu. Spodaj je primer zakaj je dobro čistiti plate, četudi nove. Spodnja je vzeta iz (sealed) ovitka in samo položena na gramofon, torej par sekund na zraku. Z gobico sem potegnil en krog in ne pobral umazanije. S te, da se je nekaj že prijelo na gobico in ni to ves prah.

LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Priklop gramofona (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
619542 (3017) Mrakw
»

Kateri gramofon?

Oddelek: Zvok in slika
456041 (3338) dottor
»

Vinyl comeback

Oddelek: Zvok in slika
91409 (1047) zcetrt
»

Gramofon in vinylke

Oddelek: Zvok in slika
264427 (1803) Machete
»

Pomoč glede gramofona

Oddelek: Zvok in slika
62277 (2106) jamiroq

Več podobnih tem