» »

Ustanovitev podjetja v Romuniji

Ustanovitev podjetja v Romuniji

«
1
2

PrihajaNodi ::

Glede na to, da izobraževalne ustanove v Romuniji niso slabe, je delovna sila cenejša, davek na dobiček 16% (da, pri nas 15) in začetni kapital za d.o.o 50 EUR, se sprašujem ali ni bolj smiselno opdreti podjetja v Romuniji kot Slo.

Machete ::

V Afriki so pogoji še boljši, podkupnine pa še cenejše.
Kje je tvoj point? Odpri tam, če ti posovni model to podpira in to ustreza tvoji dejavnosti.
Ps: davek na dobiček je 17%
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

PrihajaNodi ::

V Romuniji je 16%
http://www.worldwide-tax.com/romania/ro...


Sprašujem če je že kdo imel ali ima podjetje tam, kakšno je kaj okolje?

Pa davek v slo:

17 % (davek od dohodkov pravnih oseb - vedno enaka stopnja) - (od 2015 dalje 15 %)

http://data.si/blog/2013/04/09/sp-ali-d...

Zgodovina sprememb…

jype ::

Ravnokar si ugotovil, da je v Sloveniji praktično ceneje odpret podjetje.

ShowDown ::

Mislim da je teh 15% od 2015 dalje nepreverjen/star podatek? Kolikor mi je znano imamo še vedno 17% DDPO. Naj me prosim nekdo popravi, če se motim.

PrihajaNodi ::

jype je izjavil:

Ravnokar si ugotovil, da je v Sloveniji praktično ceneje odpret podjetje.



Pravzaprav ni toliko pomemben ta 1%, so druge stvari. Recimo strošek delovne sile, birokracija...Da ne omenjam da za ustanovitev rabiš v RO samo 50 EUR na Poljskem 1180 EUR sp. z.o.o. Da ne omenjam nižjih cen poslovnih prostorov (kjer v Sloveniji lastniki raje nosijo stroške, kot da jih dajo po nižjih cenah), pa take in podobne stvari.

Zgodovina sprememb…

jype ::

To je osnovni kapital, s katerim družba prosto razpolaga. Ni denar, ki bi ga moral plačat, da družbo ustanoviš.

PrihajaNodi ::

Da Jure, mi je jasno. Ampak je razlika ali dam v RO 50 EUR na Poljskem 1180 ali pa v Slo 7.500 pa četudi imam 500.000 EUR na razpolago. Enostvano ne vidim smisla v čem je prednost da se odpre podjetje v Slo.

jype ::

V tem da je tukaj poceni 100/100 optika in da sta München in Zürich bližje.

Ice-Heki ::

PrihajaNodi je izjavil:

Da ne omenjam nižjih cen poslovnih prostorov (kjer v Sloveniji lastniki raje nosijo stroške, kot da jih dajo po nižjih cenah)


Če se tja preseliš, ok. Če boš delal od tu, ti to ne pomaga nič. Si pogledal cene nepremičnin v Mariboru?

PrihajaNodi ::

jype je izjavil:

V tem da je tukaj poceni 100/100 optika in da sta München in Zürich bližje.


To imaš prav.

Ice-Heki je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Da ne omenjam nižjih cen poslovnih prostorov (kjer v Sloveniji lastniki raje nosijo stroške, kot da jih dajo po nižjih cenah)


Če se tja preseliš, ok. Če boš delal od tu, ti to ne pomaga nič. Si pogledal cene nepremičnin v Mariboru?


Dobiček bi se itak generiral mednarodno, zdej ali imam tukaj (Slo) tudi custommer support ali ne to ne igra vloge, ali pač? Problema sta dva, da je (kot že rečeno delovna sila cenejša, cenejše pa so tudii nepremičnine, kolikor jih bom pač potreboval).

Bom res še malo pobrskal po Mariboru.

Zgodovina sprememb…

iKst ::

Če iščeš najcenejšo možnost, imaš precej veliko izbiro. BVI, Sejšeli, Hong Kong, Belize, Panama, Ciper... Seznam je dolg. V teh davčnih oazah je ustanovitev podjetja zelo poceni, letni stroški so nizki, davki večinoma 0% itd.

Sicer pa v razmislek. Delovna sila je v Silicijevi dolini izjemno draga. Plače $100k+, ostali stroški so astronomski. Najemnine za pisarno so takoj v 5 mestnih številkah (Mountain View ima povprečje skoraj 100 dolarjev/sq. ft). Pa vseeno je tistih nekaj kvadratnih kilometrov dom največjih tech gigantov in ogromnega števila podjetji, ki v svetovnem merilu niso nič posebnega, so "samo" izjemno bogata na naše razmere.

V Romuniji je verjetno delovna sila precej poceni, pa office space prav tako. Ampak nekako ne vidiš ravno pogosto nekih uspešnih startupov iz tistega konca. I wonder why.


IMHO gledaš na stvar napačno. Če že, se seliš v enega od podjetniških hubov. Ni treba v kalifornijo, lahko greš v Berlin, London, Dublin... Poslovanje je dražje, ampak z razlogom.

Machete ::

Točno tako. Osnovni kapital za odprtje podjetja nima veze, da si boš glavo razbijal s tujejezično zakonodajo, prevajalci, leti tja in nazaj, višjo stopnjo korupcije, goro birokracije itd.. Razen, če odpiraš nabiralnik, potem so tu uveljavljene destinacije, kot že omenjene zgoraj, z dejanskimi predpripravljenimi paketi, ki jih določene firme, ki se ukvarjajo z odpiranjem firm :) tržijo..
Ampak če nisi ravno davčni begunec ali veleuspešen korporacijski lastnik, potem je dejansko brezpredmetno, ker je v Slo za nekega povprečnega podjetnika / obrtnika itd.. Slovenija še vedno najcenejša in najmanj časovno požrešna.
Sploh pa odvisno od dejavnosti. Rabiš proizvodnjo? Železnico, avtocesto, rabiš blizu Nemčijo, Italijo, mogoče Srbijo, mogoče pristanišče in tako naprej in nazaj.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

SmeskoSnezak ::

Slovenija je na seznamu skupaj z Bolgarijo, kar se tice poceni delovne sile in odprtja firm :)
@ Pusti soncu v srce... @

thramos ::

iKst je izjavil:


IMHO gledaš na stvar napačno. Če že, se seliš v enega od podjetniških hubov. Ni treba v kalifornijo, lahko greš v Berlin, London, Dublin... Poslovanje je dražje, ampak z razlogom.


Nekdo v eni drugi temi razlaga, da je poslovna prednost Slovenije ravno kao nižji stroški dela, ker je povprečna plača tako zelo nizka.

Pač, najboljši kader dobiva v Romuniji nadpovprečno regionalno plačo in se mu jebe za Kalifornijo (ali pa London. Berlin. Minhen. Eh, Gradec).

ramiz?! ::

PrihajaNodi je izjavil:

Da Jure, mi je jasno. Ampak je razlika ali dam v RO 50 EUR na Poljskem 1180 ali pa v Slo 7.500 pa četudi imam 500.000 EUR na razpolago. Enostvano ne vidim smisla v čem je prednost da se odpre podjetje v Slo.

Tudi v Sloveniji je okoli 50€ ... stopiš do prvega, ki daja kredite, vzameš 7500€, greš na VEM točko, odpreš d.o.o., naslednji ali pa še isti dan vrneš teh 7500€ ...
Never regret anything, there's always a reason things happen.

čuhalev ::

iKst je izjavil:

IMHO gledaš na stvar napačno. Če že, se seliš v enega od podjetniških hubov. Ni treba v kalifornijo, lahko greš v Berlin, London, Dublin... Poslovanje je dražje, ampak z razlogom.

Kaj je to podjetniški hub?

Ta mesta so dobra le za pisarne. Za proizvodnjo je pogled drugačen: poceni delovna sila IN blizu surovin. Recimo, če proizvaja turbine za hidroelektrarne, ne bo šel v Berlin, ampak v mesta blizu jeklarn.

iKst ::

Nekdo v eni drugi temi razlaga, da je poslovna prednost Slovenije ravno kao nižji stroški dela, ker je povprečna plača tako zelo nizka.


To sem jaz razlagal in še vedno stojim za tem. V Sloveniji je price/performance razmerje odlično. Na eni strani imamo izobražen, spodoben folk, na drugi strani pa vzhodno evropske plače.

Ta mesta so dobra le za pisarne. Za proizvodnjo je pogled drugačen: poceni delovna sila IN blizu surovin. Recimo, če proizvaja turbine za hidroelektrarne, ne bo šel v Berlin, ampak v mesta blizu jeklarn.


Se strinjam. Greš pač tja, kjer se dela tvoj biznis. Če se ne motim je Nodi v eni drugi temi razlagal nekaj o IT poslu pa sem domneval, da išče kaj takšnega. Point ostaja, greš tja, kjer je okolje primerno, ne tja, kjer so plače najcenejše (kar je tudi faktor, ampak redko najpomembnejši).

thramos ::

iKst je izjavil:


To sem jaz razlagal in še vedno stojim za tem. V Sloveniji je price/performance razmerje odlično. Na eni strani imamo izobražen, spodoben folk, na drugi strani pa vzhodno evropske plače.
.


Vem in se še vedno ne strinjam. Izobraženi in sposobni ljudje so zaradi odprtosti mej in bližine hubov že zdavnaj v tujini. Tisti izobraženi in spodobni, ki ostanejo tukaj pa so po bruto bruto strošku za delodajalca že blizu nivoja tistih, ki so šli. Žal pa neto prihodki razen v primerih, ki mejijo ali pa kar so davčna utaja, temu ne sledijo.

Lahko uporabim kar tvoj argument, da je res tako: iz Mountain View ne vidimo množičnih selitev (podjetij) v Slovenijo, ampak ravno obratno.

Kakorkoli že, po tej logiki je Romunija odlična lokacija za biznis.

PrihajaNodi ::

Se strinjam. Greš pač tja, kjer se dela tvoj biznis. Če se ne motim je Nodi v eni drugi temi razlagal nekaj o IT poslu pa sem domneval, da išče kaj takšnega. Point ostaja, greš tja, kjer je okolje primerno, ne tja, kjer so plače najcenejše (kar je tudi faktor, ampak redko najpomembnejši).


Ja res je, zato pa postavljam vprasanja o lokaciji sami. Lahko pa do bo na koncu to v Srbiji. Če zelim placati zdravnika me bo le ta prisel ceneje kje? Kvaliteta storitev pa dalec od tega da so nasi boljsi od Romunskih ali bognedaj Hrvaskih kolegov.

Kakorkoli že, po tej logiki je Romunija odlična lokacija za biznis.


This. Da dam nekoga torej na podjemno mi ravno ni, hkrati je ta kar draga, verjetno se spremeni tudi konkurencna klavzula...Če imas pa miljonske dobicke letno to ni problem, pa da je podruznica v Slo in res najdes kvaliteten kader. A roko na srce nismo boljsi od Poljakov, Cehov, Madzarov.

Zgodovina sprememb…

thramos ::

Narobe razumeš. Če se greš biznis, kjer že po naravi dela ni bistvenih razlogov za geografsko prisotnost, z delovno silo, ki je visoko mobilna in v dovolj velikem okolju, kjer praktično ni mej, je utopično pričakovati, da boš kjerkoli dobil enako sposobne ljudi za bistveno drugačno ceno.

Razlike so ampak so majhne. Da se ponovim - res dobri Slovenski ITjevci so že danes ali čez mejo, ali pa dobro (bruto bruto) plačani. Zelo verjetno za Romunijo velja podobno.

fosil ::

A se misliš potem tja tudi preselit?
Ali se boš vozil gor in dol? To je tudi strošek in še izguba časa.
Potem je tukaj vprašanje jezika, rabiš boš nekega lokalca, ki ti bo fural vse administrativne zadeve.
In še cel kup je takih malenkosti.
Eno če je si multinacionalka in obračaš milijone, drugo je če si podjetnik in hočeš profitirat kakšnega jurja.
Tako je!

iKst ::

Razlike so ampak so majhne. Da se ponovim - res dobri Slovenski ITjevci so že danes ali čez mejo, ali pa dobro (bruto bruto) plačani. Zelo verjetno za Romunijo velja podobno.


V Sloveniji so res dobri developerji še vedno plačani 3x ali 4x manj kot povprečen developer v silicijevi dolini.

Selitev ni vsem v interesu.

thramos ::

Res, a Silicijeva dolina je le ena - v svetovnem merilu.

Gradcev in Minhnov pa je cel kup, London in Berlin pa sta zelo blizu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

PrihajaNodi ::

fosil je izjavil:

A se misliš potem tja tudi preselit?
Ali se boš vozil gor in dol? To je tudi strošek in še izguba časa.
Potem je tukaj vprašanje jezika, rabiš boš nekega lokalca, ki ti bo fural vse administrativne zadeve.
In še cel kup je takih malenkosti.
Eno če je si multinacionalka in obračaš milijone, drugo je če si podjetnik in hočeš profitirat kakšnega jurja.


Zakaj bi to delal? Imamo skype. Vsak dela dolocen del produkta, celoto pa poznam sam jaz in še nekdo. Administracija tam je poceni.

PandaFlow2 ::

jype je izjavil:

V tem da je tukaj poceni 100/100 optika in da sta München in Zürich bližje.


http://www.rcs-rds.ro/internet-digi-net...

6,50 EUR/mesec za 100/100. Ekvivalentna ponudba v SLO? T-2 100/100 je 52 EUR...

Miha 333 ::

ramiz?! je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Da Jure, mi je jasno. Ampak je razlika ali dam v RO 50 EUR na Poljskem 1180 ali pa v Slo 7.500 pa četudi imam 500.000 EUR na razpolago. Enostvano ne vidim smisla v čem je prednost da se odpre podjetje v Slo.

Tudi v Sloveniji je okoli 50EUR ... stopiš do prvega, ki daja kredite, vzameš 7500EUR, greš na VEM točko, odpreš d.o.o., naslednji ali pa še isti dan vrneš teh 7500EUR ...

To po zadnji noveli ZGD-1I ne gre več. Lastniku ni več dovoljeno poseči v osnovni kapital (s posojilom ali drugače), če bi se ta potem zmanjšal pod mejo, ki je nujno potrebna za delovanje družbe.

V VB je najmanjši osnovni kapital 1 funt.

Ciper je z 10% davka na dobiček tudi zanimiv, pa še v EU je.

Drugače pa tipični offshore centri (Cayman i., BVI, Belize, Sejšeli, Panama, ...). Za par 100 EUR letno lahko najameš agenta, ki ti ureja vso administracijo v zvezi z registracijo, vlaganjem poročil, ...

Samo te pa ima potem davčna na očesu. Dokler je vse legalno je OK. Veliko ljudi pozabi, da je treba ob izplačilu dobička plačati dohodnino v Slo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

PrihajaNodi ::

Ja normalno. Kako bos pa dvigoval in porabil denar v Sloveniji. So variante za katere vem a mi ni v interesu. Sicer ma pa outfit7 maticno v cipru podruznice pa v Slo.

Zgodovina sprememb…

M.B. ::

Outfit7 ima verjetno tudi zato, ker iz Slovenije ne moreš appov na Androidu prodajat kar je malo problem za njihov business model.

Kje si pa kje je firma tudi ni nujno da je ista država. Sam delam v Sloveniji za ameriško firmo. Ki ima enega zaposlenega v Parizu en je pa trenutno na Japonskem. Je pa vsak mesec drugje ker ima Remote Year. Pa tudi vse klapa.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

PrihajaNodi ::

Pa glih na Cipru, kajne?:|

sumoborac ::

Jst poznam USA firmo k ima 15 ljudi v Romuniji, sodelujem z njimi večkrat, bil tudi tam osebno. In pod črto, oni z 20-30 USD / uro živijo boljše kot Slovenec z isto postavko. Posledično se najde čisto sposobne ljudi za čisto normalen denar za razliko od Slovenije (po moji oceni nekje 15-20% dražje + zakonodaja je po mojih razumevanjih bolj "toga" pri nas).Tko da geografska lega glede na zaslušek SE pozna.
Prid sm al pa tm ostan...

Invictus ::

M.B. je izjavil:

Outfit7 ima verjetno tudi zato, ker iz Slovenije ne moreš appov na Androidu prodajat kar je malo problem za njihov business model.

Kje si pa kje je firma tudi ni nujno da je ista država. Sam delam v Sloveniji za ameriško firmo. Ki ima enega zaposlenega v Parizu en je pa trenutno na Japonskem. Je pa vsak mesec drugje ker ima Remote Year. Pa tudi vse klapa.

Outfit7 je zato na Cipru, ker imajo tam anglosaški sodni sistem, in je bistveno lažje zavarovati intelektualno lastnino. Ko sodnik odloči, je zadeva končana. Brez nekih lukenj v paragrafih kot po večini Evrope.

Poleg seveda malo bolj ugodnih davkov. Mislim da je davek na dobiček 10%. Je pa davčna tam bolj zajebana od slovenske in rabiš res dobrega računovodja. Za zadnjega vem, je en Slovenec, ki je prej delal pri KPMG. So par let nazaj malo združili administrativne storitve vseh hčerinskih podjetij.

Poleg tega je pa še ugodna klima pozimi, če ne smučaš. Če pa, ima Ciper kar dobre letalske povezave.

sumoborac je izjavil:

Jst poznam USA firmo k ima 15 ljudi v Romuniji, sodelujem z njimi večkrat, bil tudi tam osebno. In pod črto, oni z 20-30 USD / uro živijo boljše kot Slovenec z isto postavko. Posledično se najde čisto sposobne ljudi za čisto normalen denar za razliko od Slovenije (po moji oceni nekje 15-20% dražje + zakonodaja je po mojih razumevanjih bolj "toga" pri nas).Tko da geografska lega glede na zaslušek SE pozna.

Davek na plačo je v Romuniji 10%. Zato je velik neto izplen. Ne vem pa kako je z zdravstvenim in pokojninskim zavarovanjem, ali moraš to sam plačevat.

Precej Italijanov in Francozov zaradi tega dela raje v Romuniji kot doma.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Isotropic ::

nasa firma je gledala za nekaj podobnega na slovaškem in se ni splačalo (ob predpostavki, da tam najamejo stavbo, tle jo pa že imamo)

thramos ::

Po WEFovi lestvici konkurenčnosti je Romunija le 6 mest pred Slovenijo (53. proti 59.).

jype ::

FileGo1> 6,50 EUR/mesec za 100/100. Ekvivalentna ponudba v SLO? T-2 100/100 je 52 EUR...

Ja, in tudi v Sloveniji je ne moreš dobiti kar kjerkoli, vsekakor pa na več krajih kot v Romuniji.

thramos> Po WEFovi lestvici konkurenčnosti je Romunija le 6 mest pred Slovenijo (53. proti 59.).

To ni neobičajno: Romunija ima precej reči bolje rešenih kot Slovenija, žal je pa kvaliteta življenja tudi precej nižja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

PrihajaNodi ::

Romunija ima precej reči bolje rešenih kot Slovenija,


Recimo? Za same fakultete vem da so dalec od slabih. Bomo najverjetneje vzeli kar zunanje izvajalce od tam.

Davek na plačo je v Romuniji 10%. Zato je velik neto izplen. Ne vem pa kako je z zdravstvenim in pokojninskim zavarovanjem, ali moraš to sam plačevat.


Je res?http://www.worldwide-tax.com/romania/ro...

Zgodovina sprememb…

Spajky ::

Italijani se selijo v Albanijo ... zanje še bolj ugodno kot Romunija zgleda ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

PrihajaNodi ::

Še nekaj vprašanj:

1. Recimo da podjetje prvo leto posluje z izgubo ali se mi splača potem sploh uveljavlati kakršnekoli stroške (stroški registracije blagovne znamke, patenta, plač....)
2. Kako je z s.p. jem in mednarodnim poslovanjem...Bi bilo možno da ima firma manjši ugled ker je s.p. in ne limited liability company?

L.p.

Nodi

Invictus ::

PrihajaNodi je izjavil:

Še nekaj vprašanj:
1. Recimo da podjetje prvo leto posluje z izgubo ali se mi splača potem sploh uveljavlati kakršnekoli stroške (stroški registracije blagovne znamke, patenta, plač....)

Seveda. Dolžan si oddati bilanco. Sam ne vem zakaj bi odpiral firmo, če veš da boš posloval z izgubo?

PrihajaNodi je izjavil:


2. Kako je z s.p. jem in mednarodnim poslovanjem...Bi bilo možno da ima firma manjši ugled ker je s.p. in ne limited liability company?

Ja, s.p. se smatra kot one-man-band. Popušiš na večini razpisov kjer se tala državni/evropski denar.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Ales ::

PrihajaNodi je izjavil:

...prvo leto posluje z izgubo ali se mi splača potem sploh uveljavlati kakršnekoli stroške (stroški registracije blagovne znamke, patenta, plač....)
Da, ker boš izgubo pokrival naslednja leta in boš zato imel naslednja leta na papirju toliko manjši dobiček ter posledično manj davkov.

Invictus je izjavil:

[... ne vem zakaj bi odpiral firmo, če veš da boš posloval z izgubo? ...
Prikazovati izgubo prvo leto ali še dlje je čisto normalno za podjetje. Traja nekaj časa, da posel zalaufa, odvisno pač od panoge itd. Na začetku je običajno potreben večji vložek, kot bo na hitro prihodkov od dejavnosti.

PrihajaNodi ::

Seveda. Dolžan si oddati bilanco. Sam ne vem zakaj bi odpiral firmo, če veš da boš posloval z izgubo?


To naj te ne skrbi. Storitve, artikle lahko nabavljam kot fizična ali pravna oseba a če poslujem z izgubo je dejansko bolje da nabavim pc kot fizična oseba (zaradi garancije) kot pravna, recimo.
(sem pa že dobil odgovor).

Ja, s.p. se smatra kot one-man-band. Popušiš na večini razpisov kjer se tala državni/evropski denar.


To me ne zanima. Se ne bomo prijavljali na nikakršne razpise. Vprašanje je bolj mednarodnega pomena, ki se nanaša na poslovanje oziroma kredibilnost.


Da, ker boš izgubo pokrival naslednja leta in boš zato imel naslednja leta na papirju toliko manjši dobiček ter posledično manj davkov.


This. Hvala ti.

Prikazovati izgubo prvo leto ali še dlje je čisto normalno za podjetje. Traja nekaj časa, da posel zalaufa, odvisno pač od panoge itd. Na začetku je običajno potreben večji vložek, kot bo na hitro prihodkov od dejavnosti.


Tako je. Nekateri kar mislijo da bodo imeli miljone ko bodo odprli firmo. Malo morgen. Je treba strankam dati to kar jim drugi ne v anglosaksonkem sistemu se temu reče freebie. Torej kaj pomeni s.p. mednarodno? Jasno, ko bodo večji prihodki se bo že šlo v d.o.o in/ali tujino za štart pa poskušamo minimizirati stroške.

Zgodovina sprememb…

jype ::

Glavni problem Romunije je, da še vedno potrebuješ kakih 20k na mesec, da postaneš nedotakljiv razred. V večini Evrope si s takim denarjem zgolj "višji srednji razred", tam pa imaš za tak denar že vilo z visokimi zidovi in oborožene varnostnike.

V Švici imaš za isti denar zgolj udobno stanovanje v centru mesta ali pa luštno vilo na podeželju, je pa "problem" v tem, da tam praviloma ne potrebuješ varnostnika, ever, ker zaradi izrazito liberalne socialne politike praktično nihče ni revež in je kriminala zelo malo. Še džankiji dobijo zastonj heroin na državne stroške, da ne počnejo neumnosti.

M.B. ::

Lahko pa za začetek normiran S.p kar je fajn če maš storitve. Edini strošek ti je 288€ na mesec za zdravstvo in pokojninsko zavarovanje (če imaš minimalne prispevke, ker maš 50% popusta prvo leto pri pokojninskem zavarovanju) + davki, ki pa so 4% prihodkov. Priznanih imaš namreč 80% stroškov na 20% dobička se pa obračuna 20% davka. Ni pa tu nobenih olajšav. Pri tem tudi odpade nabijanje potnih nalogov etc. Lahko pa imaš samo 50 000€ prihodkov na leto. Če imaš več se moraš prestavit v s.p. z normalnimi stroški.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

jype ::

M.B.> Lahko pa imaš samo 50 000€ prihodkov na leto. Če imaš več se moraš prestavit v s.p. z normalnimi stroški.

Ne, ta meja je trenutno 100.000 evrov prihodkov letno, moraš pa postati zavezanec za DDV (še vedno pa si normiranec).

PrihajaNodi ::

Ne, ta meja je trenutno 100.000 evrov prihodkov letno, moraš pa postati zavezanec za DDV (še vedno pa si normiranec).

100.000 je če imaš enega zaposlenega polno socialno zavarovanega.


ahko pa za začetek normiran S.p kar je fajn če maš storitve. Edini strošek ti je 288EUR na mesec za zdravstvo in pokojninsko zavarovanje (če imaš minimalne prispevke, ker maš 50% popusta prvo leto pri pokojninskem zavarovanju) + davki, ki pa so 4% prihodkov. Priznanih imaš namreč 80% stroškov na 20% dobička se pa obračuna 20% davka. Ni pa tu nobenih olajšav. Pri tem tudi odpade nabijanje potnih nalogov etc. Lahko pa imaš samo 50 000EUR prihodkov na leto. Če imaš več se moraš prestavit v s.p. z normalnimi stroški.


Koliko pa je pri navadnem s.p. ju priznanih stroškov če je tu 80% na 20% dobička?

Torej v primeru da imaš samo stroške se le ti lahko brez problema prenesejo v naslednje leto.

Zgodovina sprememb…

jype ::

Če si "navaden" s.p., potem moraš voditi računovodstvo in prikazat stroške, ki se odštejejo od davčne osnove.

PrihajaNodi ::

Hvala za vse informacije. Čeprav še vedno ne vem koliko so vsi ti s.p. ji kredibilni za poslovanje kot podjetje s tujino.

Ales ::

S kredibilnostjo s.p.-ja kot takega jaz recimo nikoli nisem imel problemov, ne rečem pa, da to ne igra nobene vloge. Ampak bi prej rekel, da so važnejše reference, starost podjetja, pristop k poslu, itd.

Pri izbiri oblike podjetja sem vedno gledal predvsem na tveganje z moje strani. S.p. pri poslih odgovarja z vsem svojim premoženjem, medtem ko d.o.o. v praksi odgovarja s prazno konzervo mesnega doručka, če količkaj vedo kaj delajo.

Nikoli recimo nisem posloval preko s.p.-ja ko je šlo za kak večji uvoz robe ali česarkoli podobnega, skratka pri ničemer, kar zahteva bančne garancije, kredite, itd. in lahko hitro naredi *konkretno* izgubo. Včasih je že kaka zajebana pogodba za najem prostorov otipljivo tveganje, ali pa zaposlovanje na nedoločen čas... čisto odvisno od primera do primera. In obratno, vedno ko na drugi strani vidim nek "leteč" d.o.o., vse pri poslu še 10x bolj preverim in ne tvegam niti drobtinice. D.o.o.-ji nastajajo in izginjajo čez noč.

Je pa res, da pri nas (v tujini jaz tega nisem zasledil, ne rečem pa da je vedno tako) obstaja neka fama, da je d.o.o. kredibilnejši (večji? resnejši? bogsigavedi, kaj ljudem blodi po glavi) od s.p.-ja, kar je milo rečeno napačna predpostavka. Praktično vse oblike podjetij je pri nas in v naši okolici otročje lahko odpreti, tako da sam obstoj podjetja kot takega ne pomeni kaj dosti.

jype ::

PrihajaNodi> Čeprav še vedno ne vem koliko so vsi ti s.p. ji kredibilni za poslovanje kot podjetje s tujino.

Zelo odvisno za kakšno podjetje in kakšne posle gre.

Invictus ::

PrihajaNodi je izjavil:

Ne, ta meja je trenutno 100.000 evrov prihodkov letno, moraš pa postati zavezanec za DDV (še vedno pa si normiranec).

100.000 je če imaš enega zaposlenega polno socialno zavarovanega.

Ali če si sam samozaposlen.

PrihajaNodi je izjavil:

Hvala za vse informacije. Čeprav še vedno ne vem koliko so vsi ti s.p. ji kredibilni za poslovanje kot podjetje s tujino.

Kot freelancer nimaš problemov.

Rabiš pravzaprav samo pravno entiteto, da je manj problemov pri izdaji računov in obračunu davkov.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Kako do ustanovnega kapitala? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7110760 (7596) s1l3
»

Spletna trgovina... (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
567458 (6365) fantasycamp
»

s.p. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7013335 (8823) Vikking
»

Cena manjše spletne trgovine

Oddelek: Izdelava spletišč
4217084 (15956) Spy
»

dno ali doo

Oddelek: Loža
356397 (5616) djordjevic

Več podobnih tem