» »

Hrošč v Intelovih procesorjih

Hrošč v Intelovih procesorjih

Ars Technica - Intel je potrdil, da imajo njihovi procesorji iz družine Skylake (šesta generacija Core) hrošča, ki pri nekaterih ukazih povzroči sesutje ali zmrzovanje sistema. Napaka se pojavlja na različnih osnovnih ploščah, pomnilniških modulih in operacijskih sistemih, kar pritrjuje dejstvo, da je problem resnično v samem procesorju. Problem bo mogoče rešiti z nadgradnjo BIOS-a, ki bo preprečil izvedbo problematičnih ukazov s problematičnimi vhodnimi podatki.

Hrošč je ponovljiv, in sicer ga je najlaže pridelati z uporabo programa za iskanje Mersennovih praštevil Prime95. Če izberemo eksponent 14.942.209, bo po nekaj minutah ali urah prizadet sistem postal neodziven. Ker je Prime95 preizkušen kos programske opreme, ki ga uporablja na milijone računalnikov po svetu in poleg iskanja praštevil služi prav preizkušanju stabilnosti računalniških sistemov, je Intel lani prijavljeno napako vzel resno in te dni potrdil, da gre za napako v procesorju. Isto napako so še pred tem odkrili na nemškem forumu.

Napake v procesorjih so sicer redkejše kot hrošči v programski opremi, niso pa nezaslišane. Najbolj znan je bil seveda hrošč FDIV v Pentiumih leta 1994, zaradi katerega so procesorji vračali napačne rezultate pri množenju določenih števil. Novejši je predlanski hrošč, zaradi katerega je moral Intel v procesorjih Haswell, Haswell-E/EP in Broadwell-Y onemogočiti nove ukaze TSX. V teh primerih je bilo treba počakati na nov stepping procesorjev, pri najnovejši napaki pa bo dovolj počakati na programsko posodobitev za ploščo.



37 komentarjev

Han ::

To pomeni, da Intel ne testira novih procesorjev dovolj temeljito, sploh pa ne s programom Prime95. ;(

hojnikb ::

Glede na to, kak kompleksen kos harware-a je to, je tak še čudež, da ni več teh bolj kritičnih napak.


http://danluu.com/cpu-bugs/
#brezpodpisa

vostok_1 ::

You're both right.

BaRtMaN ::

Odličen govor enega od vodij razvoja pri AMDja iz minulega 32c3: When hardware must ,,just work" - An inside look at x86 CPU design [32c3]

golf3 ::

Zelo poučen video! Hvala :)

OK.d ::

Zdaj vsaj vem zakaj se mi je sesul računalnik - 6700:P
LPOK.d

orbika ::

Han je izjavil:

To pomeni, da Intel ne testira novih procesorjev dovolj temeljito, sploh pa ne s programom Prime95. ;(


Zakaj bi testirali s Prime95?

Han ::

Zato, da preverijo stabilnost delovanja in morebitno pregrevanje.

user1618 ::

Prime95 je preveč zamudna zadeva, da bi bil primeren za testiranje v proizvodnji. Obstajajo namenske metode, pod različnimi fizikalnimi pogoji, testira se statistični vzorec itd.
Druga zgodba pa je, kaj točno pride skozi vse revizije do samega proizvodnega procesa.
Kot vsaka stvar na svetu, niti procesor ni 100%. Vedno obstaja prostor za izboljšave in popravke. V novi reviziji mikroarhitekture bo Prime95 delal brezhibno, če bo Intel ocenil, da bi to bilo za njih dobro. :)
"If we were supposed to talk more than listen
we would have been given two mouths and one ear"
- Mark Twain

djurodrljaca ::

user1618 je izjavil:

Prime95 je preveč zamudna zadeva, da bi bil primeren za testiranje v proizvodnji. Obstajajo namenske metode, pod različnimi fizikalnimi pogoji, testira se statistični vzorec itd.
Druga zgodba pa je, kaj točno pride skozi vse revizije do samega proizvodnega procesa.
Kot vsaka stvar na svetu, niti procesor ni 100%. Vedno obstaja prostor za izboljšave in popravke. V novi reviziji mikroarhitekture bo Prime95 delal brezhibno, če bo Intel ocenil, da bi to bilo za njih dobro. :)

Nekaj je testiranje zadev v fazi proizvodnje nekaj drugega je pa testiranje v fazi razvoja ;)

Kot sem razumel novico je tale napaka verjetno posledica design-a in ne del dejanske proizvodnje, kjer bi pod določenimi pogoji nek del proizvedenih čipov vseboval to napako...

Jst ::

Zgornji video odgovori na vsa vprašanja.

Zelo poučno in zanimivo predavanje. Priporočam!

BaRtMaN: Hvala za link.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

SuperVeloce ::

Han je izjavil:

Zato, da preverijo stabilnost delovanja in morebitno pregrevanje.

Kakšno pregrevanje neki... če to ciljaš na nore mobo proizvajalce, ki povozijo intelov voltage curve, TDP in podobno na stock bios nastavitvah, samo da so prvi na testih... + load line calibration na Z platah je včasih čist nor že na stock nastavitvah, daleč od tega, kar potrebuješ za stabilni avx2. Meni na plati pri avx ne poviša voltaže praktično nič, nekateri pa vidijo na svojih sistemih tudi blizu +0.1V ob takšnih sintetičnih workloadih. Underclocka se pa tudi ne, ker je itak nastavljen TDP tam nekje pri 150W+ in podobno... pol pa vsi jokcajo, ko jim throttla 4790k na stock frekvencah.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Jst ::

Kaj si hotel pravzaprav sploh povedati? Ne razumem.

Jaz imam 3770K@Stock, plata ASUS P8Z77V-PRO, "Load Line Calibration" na "Auto" in če poženem kakšen prime95, se voltaža občutno poviša. Jaz iz tvojega zapisa razumem, da se ne bi smela povišati?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

gddr85 ::

llc najbrž udari, ker ponavadi pade voltaža pri obremenitvi in včasih pač mal več udari navzgor, odvisno kako je nastavljen llc

boogie_xlr ::

Zato pa vesoljski računalniki nimajo takšnih specifikacij. Porabijo več let samo za testiranje, da je skoraj nična verjetnost takšne napake. Rezultat je procesor z nekaj sto megaherci.

technolog ::

Napake v procesorjih so sicer redkejše kot hrošči v programski opremi, niso pa nezaslišane.


Seveda so nezaslišane!

LightBit ::

boogie_xlr je izjavil:

Zato pa vesoljski računalniki nimajo takšnih specifikacij. Porabijo več let samo za testiranje, da je skoraj nična verjetnost takšne napake. Rezultat je procesor z nekaj sto megaherci.

primer

Isotropic ::

vesoljski računalniki so tut narejeni na zelo starem procesu, kjer je manjsa obcutljivost na kozmične žarke

greatdrakon ::

skylake nima samo te napake. manjša skupina "srečnežev" se borimo tudi z napako, kjer nam procesor na idle zmrzne namizje (na full performance dela bp), bojda problem cpu, bios in rami:

http://www.tomshardware.co.uk/forum/id-...

LightBit ::

Jaz sem imel nekaj freezov z i5-6600K, ampak težko rečem kaj je bilo.

greatdrakon ::

meni zmrzuje na random v idlu načinu (včasih dela par ur bp, potem pa zmrzne v desktopu). ko procesor dela zmrzovanja ni (npr. gaming). bojda če zvišaš vcore in izklopiš CStates OFF je boljše. ni pa napaka odpravljena, čakamo bios update. imamo pa vsi ki imamo probleme podobnosti v i5 ali i7, ponavadi samsung 850 evo, ter plato s čipsetom Z170,h170 (gigabyte sploh dela probleme).

LightBit ::

Meni je ene dvakrat zmrzni ob poslušanju glasbe in vsakič, ko se izklopi zaslon (mislil sem, da so driverji in izklopil izklapljanje zaslona).
Lahko bi bilo to. Imam Z170 od Gigabyte, SSD imam pa Intelov. Mislim, da bom naslednjič raje kupil zastarel procesor.

FireSnake ::

Čudno je, kako je kar naenkrat toliko primerov, ko se je ta tema odprla.

No, mogoče so težave tudi drugje, ni mus, da je procesor kriv, samo vseeno.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

tiborrr ::

Enak problem na eni od testnih i5 6600K. Isto ASUS kot MSI plata, random freze v idleu na vsake toliko časa.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

greatdrakon ::

problem je, da nas (je) večina mislila, da CPU pa že ne more biti problem. sam pri tej napaki očitno je. INTEL napak še ne priznava. Gigabyte pa npr. itak vse zanika... Tule nekdo komunicira z intelom, če koga zanima. https://communities.intel.com/thread/97...

hojnikb ::

da kje c7 statei ne hecajo...
#brezpodpisa

Napajalc ::

Od začetka je dobro kazalo za ta cpu, sedaj je to že drugi minus poleg ošvohljenega podnožja, da ne omenim sumljivo visoke porabe na OC, ki bi pričakoval da bo precej nižja od starejših modelov.
011011100111010101100010

hojnikb ::

Nič te ne ustavlja da kupiš amd :)

Po 4 letih so sigurn že potestirani :)))
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Napajalc ::

Ne jemet moj komentar kot osebni napad nate.
011011100111010101100010

hojnikb ::

Sj ne.
AMD ma zdej šanso, da udari
#brezpodpisa

greatdrakon ::

hojnikb je izjavil:

da kje c7 statei ne hecajo...


to je hipoteza ja. sedaj ko sem izklopil vse off. zaenkrat še ni bilo zrmzovanja.

je pa point skylaka manjša poraba. cpu bil mišljen za domači server, kar pač (za)zdaj ne bo.

Zgodovina sprememb…

greatdrakon ::

zaračenega kruha se največ poje. ravno en crash. poglejte če vam izpisuje event id 56 v event logu v win pri crashu. potem imate iste težave kot mi the lucky few.

MacGyver141 ::

greatdrakon je izjavil:

zaračenega kruha se največ poje. ravno en crash. poglejte če vam izpisuje event id 56 v event logu v win pri crashu. potem imate iste težave kot mi the lucky few.


No potem imam tudi jaz to težavo na i5 6600K in GA-Z170-D3H, ampak se pojavi zelo redko.

hojnikb ::

Heh, mogoče je tut moj ivy bridge defekten. Tudi na stock frekvencah v kombinaciji z vt-x ne drži več kto par minut..
#brezpodpisa

Jst ::

meni zmrzuje na random v idlu načinu (včasih dela par ur bp, potem pa zmrzne v desktopu). ko procesor dela zmrzovanja ni (npr. gaming). bojda če zvišaš vcore in izklopiš CStates OFF je boljše. ni pa napaka odpravljena, čakamo bios update.


Novi Intelovi CPUji imajo zelo nizko idle porabo in to so že ob izdaji napovedali, da bo lahko problem. Short memory, anyone? Ker ima CPU tako nizko porabo v idle, lahko "pametni" PSUji kaj zaserjejo - kao zaščita, ki je delovala, če si imel prejšnje generacije. Od Haswella naprej sem pa že večkrat bral, da so ljudje bili primorani zamenjati PSU, da je lahko dostavljal tako nizko amperažo v Idle, ker so "stari" Platinum PSUji to prepoznali kot problem ali pa niso dovolj hitro odreagirali. Posledično Blue Screen, zamrznotev sistema ali reset.


Moj PSU, ki je 800W Platinum, ne dela z Skylake CPUji. Podobni problemi, kot poročajo drugi, v Idle se dokaj hitro pojavi Blue Screen, medtem ko med gamingom ali drugimi načini obremenitve procesorja, dela normalno. Ta moj 800W Platinum sicer napaja moj Ivy; posodil sem ga kolegu za en en dan, da se je stestiralo, kaj bi lahko bilo narobe. En star LG 550W, brez "pameti" je pa delal normalno.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

AC_DC ::

Jst
Preveri bios nastavitve, jaz imam na h87 mb opcijo za dummy load.

Zelo nizko idle porabo ?
Idle poraba brez gpu je na s1150/1151 sistemu 30-50W, tako da na vem, zakaj bi se psu (pameten ali neumen) izklapljal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

Jst ::

Ni fora, da bi se izklapljal, ampak da ne more/sme (zaradi "pametne" logike) tako hitro preklopiti iz recimo 90W (če je CPU OC in žre 130W, potem pa greš iz igre/programa) na 10W v tako kratkem času. In potem ne dostavi "nič," razen signalne linije, posledično Blue Screen, freeze ali reset. Saj večina proizvajalcev matičnih plošč, je to z BIOS popravki omilila, ni pa odpravila.

Če ste spremljali teme na overclockers.net, je bila ena tema namenjena ravno temu, kjer so ljudje pisali problematične PSUje (in situacije), kjer so se pojavljali omenjeni problemi.

Sedaj ne najdem obvestila, ampak vem, da je Intel izdal eno, kjer je opisal točno ta problem, ki ga opisujem jaz...


(Intelova spletna stran je za mene osebno grozna in tečna za navigiranje. Od Info, Support/Download, do Developer,... gradiva, se ponavadi je*bem vsaj uro, da najdem.)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Napad rowhammer deluje tudi androidnih telefonih

Oddelek: Novice / Varnost
75766 (3953) srus
»

Hrošč v Intelovih procesorjih

Oddelek: Novice / Procesorji
379624 (6484) Jst
»

Hrošč v Mathematici spominja na leto 1994

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
196855 (4671) HeMan
»

AMD potrdil obskurnega strojnega hrošča v svojih procesorjih

Oddelek: Novice / Procesorji
339846 (7499) Tody

Več podobnih tem