» »

Pasta na spodnjem delu procesorja (pinih)

Pasta na spodnjem delu procesorja (pinih)

djabi ::

Pozdravljeni,
imam eno težavo in verjetno se je zgodba v zvezi s tem že zaključila.

Bom pa vseeno napisal spodnjo izkušnjo in morda ima kdo še kakšen (pameten) nasvet.

* * *

Torej, pred božičnimi prazniki sem preko Bolhe kupil rabljen procesor i5 prejšnje generacije (Haswell, serija 4570S). Takrat mi je prodajalec zagotavljal, da je vse OK s CPU-jem, da je bil testiran itn. Kar je tudi res, saj je bil osebni prevzem in sva CPU tudi testirala v njegovem računalniku in je še vse delovalo.

* * *

Ker do sedaj še nisem imel časa zadevo montirat na mojo obstoječo osnovno ploščo (obenem niti nisem imel ohišja) je CPU ležal skoraj en mesec v majhni plastični škatli. Včeraj popoldan sem se lotil sestavljanja. Vse sem vstavil, hotel prižgati računalnik in zadeva je za hip delovala (ventilator se je sekundo ali manj zagnal) potem pa se je ustavila.

Lotil sem se standardnega postopka: vse sem odstranil, na matični sem pustil le procesor in en modul RAMa.

Matično sem vzel celo iz ohišja, dal na plastično podlago, da ja ne bi bil kakršenkoli kratki stik, prikopil samo 4-pinski CPU napajalni priključek ter standarni široki ATX kabel za napajanje.
 4-pin napajalni priključek

4-pin napajalni priključek



Z izvijačem sem poskusil zadevo aktivirat (vklopit): nobene spremembe. Za sekundo ali manj se je ventilator zagnal, a v naslednjem hipu zaustavil.

Postopek sem poskušal večkrat ponoviti (tudi z drugim vstavljenim RAM modulom) a rezultat je bil venomer isti. OK, grem brati nasvete na internetu. Na srečo sem imel pri roki en drugi rezervni napajalnik: nobene spremembe, nič. Rekel sem si, da bom zadevo dal na stran in malo prespal ter jutri (danes) se s svežo glavo še enkrat lotil iskanja rešitve tega problema.

* * *

No, danes sem imel priložnost preizkusit zadevo še s pomočjo svakovega računalnika, že tretji napajalnik, nobene spremembe. Vse je kazalo, da je problem v matični plošči. Ko sem že skoraj obupal sem se spomnil še ene zadeve: poskusil sem še eno "drzno" potezo, vzel i3 procesor iz zgoraj omenjenega - svakovega - računalnika in poskusno vstavil v mojo matično.

Glej ga zlomka, zadeva se je zagnala, tudi slika se je pokazala! Kaj za vraga?



Z vstavljenim i3 sem šel pogledat BIOS, če je slučajno gor kakšna stara verzija, da ne bi bil podprt moj "nov" CPU, vendar vidim, da je naložena tazadnja varianta (2305), obenem pa je ta procesor podprt že kar nekaj časa.

Sedaj sem se odločil, da bom poskusil še eno zadevo: mojo i5-ko sem vstavil v svakov računalnik in glej, glej isti simptomi. Huh, kaj pa sedaj?

Berem internet, nič pametnega nisem našel, dokler nisem slučajno opazil eno temo, kjer razpravljajo o tem, da je termalna pasta prišla na spodnji del procesorja. Emm ... kaj?

Obrnem i5-ko in me je skoraj kap!


Na kraj pameti mi ne bi padlo, da bi pogledal spodnji del procesorja. Na pinih v enem kotu je res bila razmazana siva termalna pasta, že vsa posušena, gumijasta in seveda polna z luknjami od pinov matičnih!

Hitro grem preverit obe matični (mojo) in svakovo, na srečo na pinih nisem nič opazil, da bi se "prelepilo" ali, da bi bili zviti. V svakov računalnik vstavim njegov i3, vklopimo ... vse se je normalno zagnalo. Huh, kamen mi je padel s srca!

* * *

Kaj sedaj? V bližini sem imel 90% medicinski etanol in sem pasto poskušal z mehko krpo iz bombaža odstraniti. To mi je tudi uspelo. Res pa je, da se je sedaj na spodnji strani - tam, kjer je bila pasta - pojavil takšnen rjavkasti flek kot na spodnji sliki:
 flek

flek



Ampak to mi ni rešilo problem, ker se zadeva ne zažene oz. so isti simptomi (ventilator se zažene samo za hip). Verjetno je CPU mrtev oz. je prišlo do kakšnega kratkega stika.

Kako je prišla pasta na spodnjo stran? Verjetno, ko je prodajalec odstranjeval CPU iz svojega računalnika, je pasta nekako prišla v stik s CPU-jem, ker je takrat, ko je odstranjeval veliki ventilator vse skupaj izgledalo kot topljen sir in je (predpostavljam) del paste "padel" tudi na njegovo matično. Nekaj je bentil, samo takrat na to nisem bil tako pozoren.

* * *

Imam kdo kakšen nasvet, kaj bi lahko še počel ali pa je to to?
  • spremenilo: djabi ()

Assass1n ::

Ko si procesor dajal v matično bi moral malo pogledati kaj daješ noter glede na to da cpu ni bil nov :) To da so padi na procesorju malo temnejši nima veze, če si vse dobro očistil in ne dela v tvoji matični ali je zadeva nekompatibilna ali pa je res procesor hin.
Preden ga odpišeš ga preveri še v kakšni drugi matični če imaš to možnost.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

djabi ::

Assass1n je izjavil:

Ko si procesor dajal v matično bi moral malo pogledati kaj daješ noter glede na to da cpu ni bil nov :) To da so padi na procesorju malo temnejši nima veze, če si vse dobro očistil in ne dela v tvoji matični ali je zadeva nekompatibilna ali pa je res procesor hin.
Preden ga odpišeš ga preveri še v kakšni drugi matični če imaš to možnost.


Sem preveril v drugi matični in je isto. :(

Spajky ::

S čisto radirko od svinčnika poradiraj tiste potemnjene kontakte
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

djabi ::

Spajky je izjavil:

S čisto radirko od svinčnika poradiraj tiste potemnjene kontakte


Hvala. Bom poskusil.

djabi ::

DOPOLNILO: Sem naredil, nobene spremembe. Celo fino ščetko sem uporabil in mehko krpo z brisanje ... procesor ne da od sebe noben signal življenja. Gotovo je.

Nikonja ::

Odpelji ga na kakšen servis, naj se tudi oni mal poigrajo, če njima ne uspe pol pa je..a, šparaj za novega...

Če ga je prodajalec pred tabo testiral in je vse delalo ok potem ne vem kako je on kriv za pasto na spodnjem delu, možno je da je tudi tebi padla pasta na spodnji del ko si sestavljal računalnik.

Han ::

Šola za drugič: pred montažo je potrebno procesor, sploh rabljen, temeljito pregledati in očistiti...

djabi ::

Nikonja je izjavil:

Odpelji ga na kakšen servis, naj se tudi oni mal poigrajo, če njima ne uspe pol pa je..a, šparaj za novega...

Če ga je prodajalec pred tabo testiral in je vse delalo ok potem ne vem kako je on kriv za pasto na spodnjem delu, možno je da je tudi tebi padla pasta na spodnji del ko si sestavljal računalnik.


Sem zdaj še enkrat poskusil v drugi matični in je isto.

Prodajalec je imel ogromno paste na hladilniku, procesorju, ker mu je lezlo ven. Nekak tak je izgledalo:



Procesor je zbrial in tako dal not v plastično škatlico. Meni pa ziher ni padla gor, ker sem montiral CPU brez paste.

Han je izjavil:

Šola za drugič: pred montažo je potrebno procesor, sploh rabljen, temeljito pregledati in očistiti...


Ja, to sem zdaj že ugotovil.

Siddh ::

Za naslednjič, elektroniko raje čisti z izpopropilnim alkoholom. Etanol, po mojih izkušnjah ni prijazen do nekaterih materialov.


djabi ::

Siddh je izjavil:

Za naslednjič, elektroniko raje čisti z izpopropilnim alkoholom. Etanol, po mojih izkušnjah ni prijazen do nekaterih materialov.


Hvala. Ampak dvomim, da sem s čiščenjem uničil procesor.

Aston_11 ::

Pini na plati so čisti?

Opkow ::

Probaj s konico, recimo olfa noža, malo popraskati po zatemnjenih pinih, mogoče je neprevodna prozorna svinarija na vrhu.

Han ::

Če je bila prej na procesorju običajna (prevodna) pasta, je skoraj zagotovo šel rakom žvižgat.

djabi ::

Aston_11 je izjavil:

Pini na plati so čisti?


So. Sem preveril. Na plati dela brez težav Core i3-4130 (preizkušeno iz svakovega računalnika). Plata je OK.

Opkow je izjavil:

Probaj s konico, recimo olfa noža, malo popraskati po zatemnjenih pinih, mogoče je neprevodna prozorna svinarija na vrhu.


Dvomim, da bo pomagalo, ker:

Han je izjavil:

Če je bila prej na procesorju običajna (prevodna) pasta, je skoraj zagotovo šel rakom žvižgat.


Bila je navadna termalna pasta.

djabi ::

Pred pol ure sem prišel od znanca, ki se ukvraja tudi s servisom rač. komponent in sem imel priložnost procesor preizkusit še pri njem na dveh matičnih ploščah (ena je imela B85 čipset, druga ATX matična pa H87) in je pri obeh isti sindrom kot tudi na moji matični in na matično od svaka.

Potrdil mi je to, kar je Han zgoraj napisal. :'(

Zdaj si bom moral kupiti nek drug procesor, da bom zadevo sploh usposobil ... grrr. Silly me, če bi samo pogledal spodnjo stran. ;((

opeter ::

Dobra šola za drugič.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Han ::

Draga, ne dobra.

Invictus ::

Han je izjavil:

Draga, ne dobra.

Vse drage šole so dobre.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Seljak ::

Bom malo hodumušen: draga šola je samo z Intel proci :D Konec šale.

djabi ::

Uspel sem dobiti rabljeno i3-kob za 90 EUR , ta sedaj dela brez problemov. Tisto i5-ko pa sem dal kolegu serviserju, da odnese ob priliki na odpad, kjer zbirajo elektronske odpadke.

To je bila najdražja šola, kar sem dosedaj doživel. :8)

Aston_11 ::

Upam, da je bila rabljena i3 vsaj takega ranga, da upraviči ceno proti novi i3 za 130 EUR...

djabi ::

Kupil sem i3 4160. Če bi kupil Skylake varianto, bi moral zamenjati vse, matično, rame ...

Han ::

RAM bi lahko obdražal, saj je skoraj polovica Skylake plat na DDR3.

dj_uro ::

Ddr3L in ne ddr3
vw-klub.si

hojnikb ::

tut ddr3 podpira večina plat.
#brezpodpisa

djabi ::

hojnikb je izjavil:

tut ddr3 podpira večina plat.

Ni problem DDR3/DDR3L ... to sem že preveril. Problem je, ker so moji rami 1,5 V, Skylake plate pa obvezno rabijo 1,35 V-ne.

hojnikb ::

ni res, večina plat dela BP na 1.5V.

Je pa res, da je uradna podpora s strani intla samo ddr3l na 1.35V
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

djabi ::

Marsikje sem bral, da v kolikor uporabljaš rame z višjo voltažo, lahko pride do problemov (matična, CPU) in obenem avtomatično izgubiš garancijo v primeru, da zadevo pošlješ na servis in ugotovijo nepravilno uporabo.

Han ::

Če proizvajalec trdi, da je Skylake plata kompatibilna z DDR3, to pomeni standardno DDR3 napetost 1,5V. Navajajo celo testirane in 100% kompatibilne modele DDR3 spomina... Zadeva preverjeno deluje BREZ napak - BIOS samodejno nastavi ustrezno napetost (1,5V) in latenco (9-9-9-24 za Crucial BX Sport).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Intelovi procesorji Skylake (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Strojna oprema
736111542 (42698) D3m
»

matična ali grafična fuč? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
517872 (6618) solatko
»

Ugašanje računalnika - disk

Oddelek: Pomoč in nasveti
192103 (1869) A_A
»

Prenosnik se mi pregreva hitro po zagonu - iščem serviserja

Oddelek: Pomoč in nasveti
262572 (2028) daljinec
»

odstranjevanje paste

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
424475 (3156) Jigssaw

Več podobnih tem