» »

Vprašanje glede klimatske naprave....?

Vprašanje glede klimatske naprave....?

zan126 ::

Pozdravljeni,
Zanima me ali je na stanovanski klimi (split sistem,notranja -zunanja enota),možno priklopiti novo zunanjo enoto (na obstoječo napeljavo cevi in obstoječo staro notranjo enoto).
Stara zunanja enota je zanič,fuč je kompresor.
V primeru da je to možno ali mora biti enota istega proizvajalca ali to ni nujno.

Ali se je že kdo kaj ukvarjal glede tega?

Hvala za odgovore in pomoč lp.

benx ::

Pomoje bi se dalo, ampak mora biti skoraj gotovo isti proizvajalec in isti rang klime.

Spajky ::

zan126 je izjavil:

...fuč je kompresor...
Ni nujno, da je to; lahko je šel samo zagonski kondenzator (taveliki! od kompresorja), če je klima navadna in ne inverterska ... To je pogost nateg serviserjev, da ti prodajo novo klimo z montažo vred ...>:D namesto par € in ti kolega električar zamenja ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

energetik ::

Če hočeš samo priklopit na obstoječe priključke, jasno mora biti isti proizvajalec, enaka moč, verjetno celo enak model. Sej cevi za plin bi špilale pri večini znamk, ampak elektronika/pamet pa ne.

SeMiNeSanja ::

Spajky je izjavil:

zan126 je izjavil:

...fuč je kompresor...
Ni nujno, da je to; lahko je šel samo zagonski kondenzator (taveliki! od kompresorja), če je klima navadna in ne inverterska ... To je pogost nateg serviserjev, da ti prodajo novo klimo z montažo vred ...>:D namesto par € in ti kolega električar zamenja ...

Dejansko je tisti kondenzator največkrat razlog, da zunanja enota ne dela več.
Se je zgodilo tudi meni....šel v Elektronabavo po ekvivalentnega za par € in ga sam zamenjal. Saj ni neka kunšt tista dva konektorja pretakniti s starega na novega.

Koliko pa to prodajalci klim zlorabljajo za vsiljenje nove klime, pa nebi vedel.

Vsekakor če že menjaš klimo, bi menjal vse komplet z napeljavo. Če nič drugega, izolacija cevi z leti začne 'cvetet'. Nevem kaj pa po moje tudi nebi profitiral od tega, da bi menjal samo zunanjo enoto in potem čakal, kdaj bo crknila notranja.

zan126 ::

Sem premenjal kondenzator zunaj na enoti,tudi zunanji rele,mi je dal kolega za probo,ker ima čisto enako klimo.
V kompresorju samo brni,zažene pa ga ne,zgleda da je zaribal,kar pa ni čudno saj serviserji filajo samo plin brez dodajanja olja.Tisto olje ki pa je v sistemu original pa verjetno že po 2-3 letih izhlapi,kot tudi plin.

int47 ::

Če po 2 - 3h letih v sistemu ni plina, sistem pušča. Če puščajo cevi, ali notranja enota, tudi nova zunanja enota ne bo delovala dolgo.
Če se je stari kompresor poslovil tako, da so v sistemu ostale nečistoče, lahko zaradi njih odpove tudi nov kompresor.

zan126 ::

Aha,hvala.
Samo še zmeraj mi ne gre v račun da serviser npr.enkrat na 5-6 let dopolni tisti procent plina,ki se ga "porazgubi" ,ter zakaj takrat hkrati ne doda tudi deleža novega olja????
Ko polniš npr.pri avtu izprazni ves plin ,nato pa napolni komplet na novo skupaj z določenim % olja ,ki je nujno potrebno za mazanje kompresorja.
Tako sklepam da je vsaka klima obsojena na določen rok delovanja,ene malo več let druge manj.
Pomojem ,če bi filali samo plin bi tudi pri avtu sistem kmalu zaribal.

Spajky ::

zan126 je izjavil:

Sem premenjal kondenzator...
V kompresorju samo brni,zažene pa ga ne... serviserji filajo samo plin brez dodajanja olja...
Olje je že v plinu !!! Če brni in ne zakurbla kompresor, si verjetno narobe zvezal (jest mam 4 priključke na kondenzatorju!). Za vsak slučaj premeri kompresorska navitja ... eno mora bit par ohm (glavno), drugo/zagonsko pa vsaj duplo od tega in med njima ne sme prebijat slučajno ... odklopi od štoma, ko to delaš !

Vedi da kompresor zelo zelo težko in redko zariba; prej je karkoli drugega ... po nekaj časa brnenja kompresorja brez zagona, ponavadi termo varovalka na njem izklopi klimo ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Spajky ::

tle je shema moje zunanje enote, če si lahko pomagaš kaj ....


DL-aj, shrani in sprintaj malce povečano, da se bolje vidi (zadeva je Panasonic 3,5 ... 10 let stara) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Spajky ()

zan126 ::

Ja hvala prav si imel,sem premeril in kompresor je ok.
Meritve so: R
002 . . 005
. .
C . . . .S
003

Kot sem gledal na:
je vse prav 002 + 003 = 005

Našel sem tudi svojo shemo zunanje enote,vse zvezano pravilno. Pri kolegu sem sposodil tudi nov enak rele in kondenzator (ima enako klimo) priklopim vse isto kompresor samo brni in ga ne zažene.

Na vezju gledam da ima že sam kompresor overload relay (preobremenitveni rele,ali je možno da je le ta zanič? Samo se ga ne da odstraniti,je zalit v kompresorju.

Edino tole: https://www.google.si/search?q=overload...


Hvala lp.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zan126 ()

zan126 ::

Meritve sem mislil takole: C----R=002, C-----S=003, R------S=005

#000000 ::

Če ni inverterska klima, bo stara enota delala BP, le elektroniko boš menjal, vse ostalo je na večini ON/OFF klim enako, jest sem jih razdru že precej in opažam da so notranje enote v bistvu nekako generične, razen elektronike, in celo te bi praviloma mogle pasat med seboj, ker si niso tako zelo različne.

Če je pa inverter potem pa brez original elektronike ne bo delalo v nobenem primeru.

Ampak sej nimap velikega problema, luknje v steni ostanejo enako nosilec klime na steni notr in zunaj, pa ko kupiš klimo ima ponavadi obe enoti.

Spajky ::

Pa si tavelik kondenzator prišraufal z ono objemko na ohišje kjer je bil stari montiran/pričvrščen ali si samo probal "v luftu"? Če nisi tega napravil, motor v kompresoju ne dobi mase in pravih napetosti/tokov s pravo fazno razliko in samo brni (dobita obe navitji enak tok preko onega kondenzatorja) ... Overload rele v kompresorju, ko izklopi, ta neha brnet (če prej ne vrže varovalke od elektrike doma v omarici ven).

... bo treba še malo raziskovat, kje je slab stik zgleda ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Težava klimatske napravae

Oddelek: Loža
163202 (2776) #000000
»

Problem s staro klimo coolwex letnik 2003

Oddelek: Loža
121619 (1484) Pesimist
»

klima hladi pri gretju se pa ustavi

Oddelek: Loža
85081 (4704) Spajky
»

Poraba split klime v standby stanju (merilnik porabe anyone?)

Oddelek: Loža
252437 (1857) radmannsdorf
»

Kako močno klimo kupiti?

Oddelek: Loža
3920094 (18675) LordTado

Več podobnih tem