» »

Windows 10 problem

Windows 10 problem

ninjaxx ::

Pozdravljeni, pred kratkim sem posodobil svoj računalnik iz windowsa 8.1 na 10. Danes pa sem hotel narediti še čisto namestitev, windows sem zapekel na cd, nato sem sledil tem navodilom https://www.microsoft.com/sl-si/softwar... problem se pojavi, ker sem nekaj zaj... in se mi izpiše sporočilo na spodnji sliki. Če pritisnem esc lahko pridem samo v bios. Lahko kako v biosu pridem nazaj na win 10, tako kot sem mel prej nastavleno? nebi se preveč igral z tem, da še nebom kaj v biosu zmrdal, ker nimam pojma o tem...

 null

null



lep dan
  • spremenilo: ninjaxx ()

gddr85 ::

še enkrat instaliraj iz dvdja

solatko ::

Si sistem instaliral na disk z mbr ali gpt particijami. Če si ga inštaliral preko UEFI bios-a in nisi formatiral diska, prej pa si imel legacy in mbr particijski sistem, ti UEFI ne najde sistema, kar te tudi opozarja.

Vstavi DVD ali USB ključek in pri zagonu označi EFI, če bo šlo v redu čez, je instalacijski medij vredu, potem potrdiš kar zahteva sistem in te vrže v meni, kjer izbereš disk.
Na disku zbrišeš obstoječe particije sistema in stisneš new. Ustvarilo ti bo 3 particije, na največjo instaliraš sistem.

Druga možnost je instalacija v načinu legacy, ki poteka tako, kot smo navajeni iz časov XP-ja.
Enako v možnosti diska, zbrišeš obstoječe particije in določiš velikost sistemske, preko ukaza new.
Naredilo ti bo dve mbr particije in na večjo instaliraš.

Dobil boš klasično obliko diska z mbr particijami in ugasnjen UEFI. Lahko boš izbiral kako se zažene ob boot-u, česar v UEFI ne moreš, ker je zagon določen.

Torej čaka te še enkrat instal in pravilna nastavitev bios-a ali pa boš imel ponovno probleme z zagonom sistema.
Delo krepa človeka

ninjaxx ::

hvala za odgovore... solatko, si mogoče kje iz okolice maribora in mi bi pomagal to zrihtat seveda za plačilo?

solatko ::

Saj je čisto enostavno.
Če imaš legalno verzijo 10-ke (pripravljeno iz orodja na M$ strani), pojdi ob zagonu v bios in nastavi UEFI izklopi pa zaščito sistema.
Pojdi iz bios-a ven z F10 - shrani spremembe, potem pa ob zagonu pritiskaj tipko, ki ti da na izbiro boot enote - F9 ali F12 (poglej v navodilih računalnika).
Izberi USB ali DVD enoto, na kateri imaš instalacijski sistem.
Če je v redu medij, boš dobil napis windows 10 in neke številke - označiš in pritisneš enter.
Dobiš nekaj vrstic na izbiro - označiš EFI in pritisneš enter.
Dobiš mapo boot - označiš in pritisneš eneter
Potem pa slediš navodilom.

Ko ti pokaže meni s particijami, označiš opravila z diskom - označiš particijo - delete, označiš drugo - delete, tretjo - delete in pojavi se ti unselekted partition in količna prostora.
Označiš new in ti da na izbiro količino diska, ki jo nameravaš dodelit za sistem, če ne boš spreminjal, bo ves prostor uporbljen za namestitev sistema. Naredilo ti bo tri particije, označiš največjo (pri drugih dveh ti itak pokaže trikotnik s klicajem in napiše, da ne moreš instalirat, ker je premalo prostora), naprej - enter in namestitev se prične.

Če si pravilno 10-ko namestil iz 8-ice, te ne bo spraševalo za kodo ali pa bo spodaj skip - preskoči, če pa si kaj zamočil pri nadgradnji, se koda ni vpisala in bo zahteval kodo, katere pa verjetno nimaš, če si imel 8 OEM.

Če ti še ne bo šlo, mi javi na zs. Sem pa drugače iz LJ.
Delo krepa človeka

ninjaxx ::

najlepša hvala solatko, sem uredil. Če prideš kdaj v naš konec samo reči, imaš pir v dobrem.
lep dan

solatko ::

No, a je simpl kt pasul ali ne.
Je pa res, da konkretnih navodil ne najdeš na netu, če se greš pa sam zajebavat, ti pa brada zrase prej, kot ti uspe.

Ajd, sam da si zrihtal.
Delo krepa človeka

ninjaxx ::

Ja, ravno to je problem, sploh če ti te stvari ne ležijo preveč. Nekaj me še zanima, ko stisnem napajanje v startu, imam samo dve možnosti zaustavitev sistema ali ponovni zagon. Gre kako nastaviti še spanje?

ninjaxx ::


Evo tu imam samo dve možnosti, tako da nemorem dati računalnika v spanje. Se opravičujem za dva posta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ninjaxx ()

Evolve ::

Probaj posodobiti grafične gonilnike.

ninjaxx ::

evu posodbil gonilnike, in se je prikazalo spanje, najlepša hvala... mogoče še eno vprašanje, ko sem naložil win 10 mi je prenehala delovati osvetlitev tipkovnice (ASUS N550LF). Gre kako poraviti to?
lep dan še naprej

Machete ::

Evolve je izjavil:

Probaj posodobiti tipkovnične gonilnike.


:D
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 10 setup ne zazna SSD

Oddelek: Pomoč in nasveti
445308 (1879) jahidtech
»

Nov prenosnik med inštalacijo ne zazna ssd diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
385269 (4293) solatko
»

Naredil novo particijo... racunalnik se ne zazene vec

Oddelek: Operacijski sistemi
131843 (1315) solatko
»

SSD upgrade: BIOS najde disk, windows inštalacija ne (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
6518750 (988) Mare2
»

UEFI - kako ponovno namestiti windows 8

Oddelek: Pomoč in nasveti
3610518 (8032) krepki

Več podobnih tem