» »

Programerski laptop

Programerski laptop

ragezor ::

Vem, da tema o kupovanju laptopov ze obstaja v drugem delu foruma, ampak tja ponavadi ne zahajajo programerji in se vecino casa kupujejo splosno namenski in gaming laptopi.

Torej iscem laptop za okrog jurja. 13ka ali 15ka, full hd, ssd in 8giga rama z moznjo nadgradnje. Procesor ni tako zelo pomemben, se mi zdi.

Ste delali pred kratkim kaksno raziskavo glede p/p? Veste za kak kul model?

Zanimiv mi je recimo Dell XPS developer edition. Pride ze z ubuntujem gor, torej je ziher kompatibilen z linuxom (zdaj sicer nevem kako je stanje, ampak v preteklosti si na linuksu tezko usposobil medijske tipke in podobno na laptopu). Na spletni strani je dell.com je cena jurja dollarjev, kako pa priti do njega v Sloveniji pa nimam pojma.

Verjetno je tudi malce cena nabita, ker je ultrabook. Ampak sam nimam problemov z 15" ekranom in ce je malo bolj bulky laptop, pa je cena malo nizja.

Ales ::

Jaz bi pogledal še Microsoft Surface Book in recimo Lenovo Yoga 900... Če že hočeš ultrabook oz. celo convertible.

Predvsem v živo tipkaj malo na vsakem, ker ultrabooki znajo imeti (za moje pojme) katastrofalne tipkovnice za vsako malo daljšo resno uporabo.

Medijske tipke so lahko problem ko kak nov laptop pride ven, običajno se to dokaj hitro porihta. Na obstoječih modelih težav praviloma ni, sicer pa je najbolje pogledati za točno določen model, skoraj zagotovo boš našel kak blog zapis o namestitvi in morebitnih problemčkih. Ampak to bi bila ena od zadnjih stvari, na katero bi jo jaz gledal kot na vzrok za nakup.

chort ::

Jaz bi se osredotočil predvsem na dve stvari:
- ločljivost in velikost zaslona
- tipkovnica

Kar se tiče zaslona je po mojem mnenju fullHD ali še raje 1920x1200 minimum, kar pa za sabo potegne dejstvo, da je za udobno delo pri taki ločljivosti potrebna vsaj 15" ali še raje 17" diagonala, da ne fašeš tenzijskega glavobola zaradi buljenja v monitor. Če nameravaš vgrajeni zaslon uporabljat samo občasno in večinoma uporabljat zunanjega (priporočam), potem lahko preživiš tudi z manjšim.
S tipkovnico je podobno, če boš večino časa uporabljal kvalitetno eksterno, potem boš preživel z marsikatero, če nameravaš uporabljat tipkovnico na prenosniku pa je (bil) ThinkPad zlati standard, blizu so HP workstationi in Dell Precision serija. Nič od tega ni preveč poceni.

Kako leto imam thinkpad T440, pa me pri njem moti, da nima ločene numerične tipkovnice in da je 14" za dolgotrajno delo premajhno. Všeč mi je da je majhen (ampak potem imaš pač majhen ekran), battery life, odlična tipkovnica in 1600x900, vendar ga če se le da uporabljam z zunanjim monitorjem in tipkovnico. Prej sem imel 5 let 17" HP 8710 workstation in bil z njim neizmerno zadovoljen, dokler ga ni bilo potrebno prenašat naokrog.

technolog ::

Če boš poganjal linux gor, prej vprašaj support, če lahko dobiš tistih 100€ MS takse nazaj.

Isotropic ::

nebi imel raje zunanje tipkovnice?

Uporabnik ::

Programerki laptop je takšen, da lahko ene 2 zunanja monitorja gor priključiš...

marvin42 ::

Skoncentriraj se na možnost priklopa več monitorjev, na dobro tipkovnico, itd...
Mostly Harmless

teslam2 ::

Pa 16gb rama prav pride, sploh ce bos kaksne virtualke poganjal...

tekajevc ::

Sem programer in ravno pred mesecem dni sem bil v resnem nakupu programerskega laptopa. Mogoče ti pomaga moje razmišljanje.

Moje zahteve so bile sledeče:
- 8GB RAM (min!)
- SSD
- HDMI port
- USB 3.0 čim več
- ultrabook 13'
- DisplayPort (opcijsko)

Želel pa sem si 13' laptop + docking station + dva enaka 21-23 monitorja. Iz izkušenj trdim, da je programer 50-100% bolj učinkovit z dvemi monitorji.

Kot vidiš procesor mi ni bil prioriteta. Mislim da je pri vsem tem najpomembnejši SSD disk, pred letom sem le-tega dal v star laptop in razlika v hitrosti je več kot 10x!! Ker sem želel dva monitorja, mi velikost laptopa tudi ni bila pomembna, prav tako ne kvaliteta tipkovnice, ker imam zunanjo tako miško kot tipkovnico, tako da je feeling dejansko kot bi imel PC.

Moji favoriti so bili Lenovo ThinkPad Yoga, Dell XPS in HP Spectre. Na srečo (ali žalost, kakor se gleda) mi je firma dala v uporabo en 15' ThinkPad, ki ni ravno po mojih standardih, vendar se mi ni bilo potrebno "olajšati" za 1500+ evrov :D

Mavrik ::

Jaz bi sicer bolj priporočal kaj v smeri MacBooka Pro 13" s 16GB RAMa (čeprav je nekoliko dražji) - se pa dobijo tudi kar okej akcije, npr ebay. Predvsem imaš bistveno manj zajebavanja z Linuxom, obdržiš pa vsa res dobra UNIXy (ter ostala) programerska orodja. Zadnje čase se veliko stvari piše namreč predvsem za OS X.

Če pa tega nočeš, so pa modeli ki jih iščeš predvsem Dell XPS zadnje generacije, ThinkPadi ter ASUS ZenBook Pro serija. Priporočam ti tudi 16GB RAMa (na veliko prenosnikih le-ta več ni nadgradljiv), ter nujno preveri a lahko daje output na 4K monitorje (z notranjim monitorjem si tudi, LEPO PROSIM, na 15" ne uničuj oči :/ Dodaj raje za 200-300eur še kakšen 27" monitor).
The truth is rarely pure and never simple.

zos ::

Sam sem ravno pred nekaj dnevi gledal cene ravno taksnih laptopov, kot jih ti omenjas. Torej resen, programerski. Hitro sem prisel do zakljucka, da je vsak resnejsi laptop (Dell XPS in podobni) cenovno v rangu Appla. Tako da razen, ce razvijas izkljucno za windows, izgleda Macbook varjanta se najboljsa izbira.

thramos ::

Kakšna pa so zajebavanja z Linuxom na Dellu, Lenovu? In katera pa so vsa orodja na OS Xu, ki jih ni Linuxu?

Pa za vse fanboye, ne želim sprožit flame wara ...

lukapivk ::

jest uporabljam:

https://www.digitec.ch/en/s1/product/le...

Vendar smo menjali ram na 16gb ter na 1TB SSD in pelje vse lepo.

dope1337 ::

Jz bi ti priporočal enga izmed Thinkpadov.

Zakaj?
- Periferija
- Robustnost (Lada Niva med kompi :D)
- Pokriva vse tvoje zahteve
- Baterija drži dost
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

chort ::

dope1337, nisem prepričan če tvoja druga alineja še velja... na 1 mesec starem T440 sem moral zamenjat pokrov za zaslonom, ker je potrgalo ven vijake ki so ga držali na tečajih, pa sem bil z njim zelo nežen. Zdi se mi da so po robustnosti, odkar so šli v smeri ultrabook-ov, precej slabši. Moj T410 je po 4 letih redne terenske uporabe še vedno v enem kosu, česar od T440 ne pričakujem niti pod razno... Morda me pa preseneti.
Z vsemi ostalimi alinejami se popolnoma strinjam.

dope1337 ::

chort je izjavil:

dope1337, nisem prepričan če tvoja druga alineja še velja... na 1 mesec starem T440 sem moral zamenjat pokrov za zaslonom, ker je potrgalo ven vijake ki so ga držali na tečajih, pa sem bil z njim zelo nežen. Zdi se mi da so po robustnosti, odkar so šli v smeri ultrabook-ov, precej slabši. Moj T410 je po 4 letih redne terenske uporabe še vedno v enem kosu, česar od T440 ne pričakujem niti pod razno... Morda me pa preseneti.
Z vsemi ostalimi alinejami se popolnoma strinjam.


Hm ... Bi se celo strinjo s tabo. Res je, da sem dolge ture na ThinkPadih imel še na IBM verjanti. Se ne bi čudil, če bi Lenovo šparal na tem segmentu.

Bi pa dodal še to, da se da za ThinkPade relativno poceni dobiti rabljen (praktično nov) docking station. Kar še dodatno boosta periferijo, ki jo jz osebno najbolj pogrešam pri svojem ultrabooku.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

hruske ::

thramos je izjavil:

Kakšna pa so zajebavanja z Linuxom na Dellu, Lenovu? In katera pa so vsa orodja na OS Xu, ki jih ni Linuxu?

Pa za vse fanboye, ne želim sprožit flame wara ...


Na linuxu v splošnem ti vsake toliko za nekaj časa, dokler pač user-space orodja ne dohitijo kernela, crkne kaka podpora za zvočno, backlight, wifi se včasih čudno obnaša, včasih pa se ti tudi desktop odloči uvajat kako novost, ki je v resnici bližje alfa verziji kot produkciji. Po drugi strani se tudi OSX uporabniki ob vsakem upgradu sistema srečajo z novimi čudnostmi. Upgrade je pač vedno boleča reč.


No, če grem nazaj na temo, sam bi bil zelo vesel dobrega laptopa, ki ima builtin ethernet konektor, ampak žal so ti dokaj redki, ali pa so dokaj težki. Sem gledal Lenovo T440p, ampak me malo moti, da so to tiste firme, kjer moraš uporabljat samo whitelistan hardver ...
Rad imam tole državico. <3

krneki0001 ::

Kaj bi pa ti uporabljal, da T440 ne podpira?

Osebno bi vzel Lenovo X230 z I7 procesorjem in docking station zanj. In to dock tak, da ima podporo vsaj za 2, če ne 4 monitorje. Imaš 9 celično baterijo zanj in dela brez problemov 12 ur brez napajanja, doma ga pa postaviš na dock in delaš z njim kot z desktopom.

Meni osebno je to najboljša zadeva od lenovo. Tanovi X240 me ne prepričajo. Bomo videli kakšen bo sedaj novi X250.

Zgodovina sprememb…

krneki0001 ::

Tudi tole je zelo zanimiva zadeva: Lenovo X230T - hibrid med tablico in prenosnikom.
http://www.bolha.com/racunalnistvo/pren...

Pa še cena ni huda.

Infinity ::

Kaj pa thinkpad T450s? Ultrabook izvedenka T450p. Sam imam T440s in sem izredno zadovoljen, v službi je v docking stationu z 2 zunanjima monitorjema, zunanjo tipkovnico in miško, Doma ga pa uporabljam kot prenosnik. Po 2 letih uporabe in prenašanja dela kot urca.

chort ::

nebivedu, podpisem za X230. To plus dva Dellova U2515H monitorja.

thramos ::

hruske je izjavil:

Na linuxu v splošnem ti vsake toliko za nekaj časa, dokler pač user-space orodja ne dohitijo kernela, crkne kaka podpora za zvočno, backlight, wifi se včasih čudno obnaša, včasih pa se ti tudi desktop odloči uvajat kako novost, ki je v resnici bližje alfa verziji kot produkciji. Po drugi strani se tudi OSX uporabniki ob vsakem upgradu sistema srečajo z novimi čudnostmi. Upgrade je pač vedno boleča reč.


No, moja izkušnja (zadnjih nekaj let) je popolnoma drugačna, še posebej pri "mainstream" laptopih, kot so Thinkpadi in podobno.

Katera so pa Mac-only orodja?

krneki0001 ::

@chort Sam imam dva dellova 24 colarja.

T450 in T440 ne maram zaradi spremenjene tipkovnice. Tista stara do xx30(vključno) modelov mi je najbolj všeč. xx40 in xx50 pa mi tipkovnica ne odgovarja.

Invictus ::

Pri zadnjih Lenovotih sta spet tipkovnica in trackpad "klasična". Ravno zaradi uporabnikov.

Ena hiba macov je pa ta, da nimajo docking station ala Lenovo. Kjer škatlo zabiješ noter. Ni treba nič pazit na kable. Čeprav jih je nekaj na trgu.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

krneki0001 ::

za X250 trackpad je nek hibrid med prejšnjo in novo. Večji kot prej in sedaj spet z gumboma. Da ima pa spet staro tipkovnico pa nisem vedel.

Škoda ker U procesorje tlačijo v te mašine. Bi bilo veliko bolje če bi dajal take kot so jih do xx30.

Zgodovina sprememb…

chort ::

Driverji so tudi pri thinkpadih in win7 precejšen pain in the ass... večino cajta vsaj nekaj ne dela, fingerprint reader brutalno upočasni logon, kamera redno crashne, imel tudi par BSOD česar pri HPju nisem imel. Vseeno boljša izkušnja kot pri kompatibilnosti z Linux driverji.

nebivedu, js sem vzel U2515 (25", 2560x1440) za test pred enim mesecem, pa je zdej že tadrugi na poti. Za keš nad vsemi pričakovanji, pa sem že leta navajen delat vsaj na 2 FHD + internem. Dva webpagea/dokumenta naenkrat na istem monitorju sta končno lepo izvedljiva brez rezanja po višini, plus GIS/CAD na drugem. Dojaja!

Js sem tudi na začetku peesdil nad novo tipkovnico in touchpadom brez knofov, pa sem se zdej že čisto navadil nanju in me niti najmanj ne motita več. V bistvu me zdaj moti tista na T410ki ;)

RobertDev ::

Vsakič ko pritisnem compile, in čakam 3 minute, se tepem po glavi zakaj nisem intel vzel namesto amd. Tako da procesor je prva stvar.

krneki0001 ::

Jaz na thinkpadih še nisem imel problemov z driverji ne na sedmici, ne z novejšimi OS-i. Itak pa sedaj iz 10 ne grem več nazaj. Deluje vse brez problemov.

technolog ::

Lenovo je za linuxaša ena najslabših možnosti. Vzemi kar Dell XPS developer edition, ne bo ti žal.

tardusm ::

Jaz rabim bolj za prenašat sedaj 2 leti HP6570b, ca 300 HDD + originalno win7,
CD zamenjan s 500 HDD + Ubuntu 14.10, dualboot
Laptop ima RS232 konektor, 4xUSB, slot za express kartico, SD kartice itd., 2 monitor porta ...
dobra baterija, tipke solidne, je robusten in (precej) težak.
Linux - dela vse normalno - razen trackpada, ki je bolj tako...počasen in nenatančen,
se pa s tem nisem posebej ukvarjal.
Torej kaj tej smeri - Dell, HP , Asus, bi bilo po mojem ok.
Za pred-naložen Dell pazi na eDellRoot.
T.

cesnja ::

@technolog saj ni tako hudo..

Na X230 imam ze okoli 2 leti sveze Linux kernele, pa imam zelo redko probleme, da bi moral downgradati. Se mi zdi, da se mi je to zgodilo ene 2x do sedaj. Ce pa nalozis neko LTS distribucijo, bi pa sploh moralo vse delati (bos pa izgubil nove funkcije..).

boolsheat ::

RobertDev je izjavil:

Vsakič ko pritisnem compile, in čakam 3 minute, se tepem po glavi zakaj nisem intel vzel namesto amd. Tako da procesor je prva stvar.


Takrat pa malo vstaneš, se pretegneš, sprehodiš,... Ne škoduje. ;)

thramos ::

technolog je izjavil:

Lenovo je za linuxaša ena najslabših možnosti. Vzemi kar Dell XPS developer edition, ne bo ti žal.


Imate res večina takšne težave z Linuxom? Jaz že nekaj let na enem Compaqu poganjam Lubuntu, na enem Lenovu Mint in na drugem Fedoro praktično brez težav. Edina omembe vredna je, da na enem Lenovu out of the box ne delajo napredne funkcionalnosti touchpada. Ostalo tudi čez update brez problemov.

OrkAA ::

No to bi mene zelo motilo. Na macbooku mi je uporaben touchpad z veliko gestami za kontrolo namizij ena najvecjih prednosti v primerjavi z ostalimi laptopi/operacijskimi sistemi. Ceprav na tej fronti microsoftov surface book nekaj obeta.

Ales ::

thramos je izjavil:

technolog je izjavil:

Lenovo je za linuxaša ena najslabših možnosti. Vzemi kar Dell XPS developer edition, ne bo ti žal.


Imate res večina takšne težave z Linuxom? ...
Nope, Arch, Fedora, CentOS na ASUS, Dell, nič posebnega v zadnjih 10+ letih. Res pa je, da ne uporabljam naprednih funkcij touchpada niti jih nisem testiral, v osnovi pa touchpad seveda dela. Alergičen sem na touchpade.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()

ragezor ::

Nevem zakaj vsi forsirajo ultrabooke...

Ce ima kdo se predlog kakega modela, ki ni ultrabook (think pade ze gledam) kar na plan z njimi.

Med ultrabooki sem pa nasel tole zadevo: http://acssony.si/sv-p1321s1
samo se 4gb palcko zraven dokupim pa je?

Invictus ::

Mislim da je Sony objavil da ne bodo več delali laptopov. Tako da ne vem če je to pameten nakup.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

ragezor ::

tbh ima to se nekako spodobno ceno, ker ce malo posearcham dell xps in thinkpade, so cenjeni na vec kot moj avto...

iz tujine pa se nisem nabavljal, tako da nevem kako je z odbitjem ddvja

k--p ::

Jaz bi vzel kakega močnega rufurbished Thinkpada ali Macbook pro z nemškega ebaya-a. Sam sem 400 eu dobil grade A refurbished x220 z i7, 8gb, SSD in IPS zaslonom pred slabim letom dni. Ubuntu 14.04 dela zelo dobro, prav tako Netbeans, Android Studio itd ...
Meni osebno je kul manjši laptop, saj ga imam na docking stationu, priključenega na zunanji ekran, ko sem doma.
Če bi mi bil primarni vir zaslužka bi vzel pa novega Macbook Pro-ja ali Thinkpad x250, za učenje novih tehnologij popoldan doma je pa refurbished čisto ok, pa tudi ne skrbi me, ko ga vzamem s seboj kam na pot.
Novega Dell XPS Ubuntu različico nisem našel pod 1500 v Evropi, pomoje ni vreden denarja in bi raje vzel Macbooka za isto ceno ...

boolsheat ::

Invictus je izjavil:

Mislim da je Sony objavil da ne bodo več delali laptopov. Tako da ne vem če je to pameten nakup.


Sony ne, Vaio pa, ta prenosnik je Vaio.
Vaio @ Wikipedia

Ericssony ::

Ima mogoče kdo kakšne izkušnje s System76?

Zgodovina sprememb…

ragezor ::

Zgledajo lepo. Kako je z DDVjem, ce narocis na firmo iz amerike? sam je pa skor 200$ postnina


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prenosnik za resno delo - HP ZBook 15 vs Macbook Pro 13

Oddelek: Kaj kupiti
427860 (6486) DOOM_er
»

Dell XPS 13 ali 15 (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
6910532 (6792) Mavrik
»

Dell XPS 15 vs. Lenovo X1 Carbon (4th gen) vs. Macbook pro 15

Oddelek: Kaj kupiti
314004 (3321) Invictus
»

Macbook Air in nekaj uprašanj o IOS (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5814520 (7095) Red_Mamba
»

Lenovo IDEAPAD vs THINKPAD

Oddelek: Kaj kupiti
4810072 (7978) Invictus

Več podobnih tem