» »

Wifi oddajnik

Wifi oddajnik

matejdord ::

Pozdravljeni,
odločam se za nakup wifi oddajnika in sicer na daljše razdalje, ker živim v mirnem in ne preveč naseljenem območju.

Odločam se za anteno moči 21dBi, ter nekje 100mW moči. Pokril bi rad območje radija okoli 1km, wi fi pa bi imel izključno za sebe in še mogoče za par oseb (ne za prodajo interneta). Pa me zanima, kako kaj priporočate tako zadevo in kako kaj se obnese v praksi ? , kot sem gledal je v sloveniji dovoljeno max 1W moči.

Bojim se tudi vdiranja v wifi, saj bo večji spekter ljudi videl mojo povezavo. Kako se lahko še bolj zaščitim razen z wpa2 in dobrim geslom ? Zadeva pa bo na malem doma narejenem jeklenem stolpu cca na višini 5-10m.

Lp

Mare2 ::

Geslo boš verjetno nekaterim zaupal. Pridemo surfat. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

radmannsdorf ::

Qcube ::

21dBi je lahko samo usmerjena antena, oz. nisem še slišal za omni, če pa taka morda obstaja pa bo dobra samo na skoraj popolnoma ravnem terenu in ostale sprejemniške antene na isti horizontalni višini. Pri nas je 100mW maximum dovoljeno, pa še to EIRP, to pomeni da če bo usmerjena bi po pravilih moral oddajat z manjšo močjo.

matejdord ::

radmannsdorf ja sem prebral celo temo, preden sem objavlal novo :)

matejdord ::

Qcube je izjavil:

21dBi je lahko samo usmerjena antena, oz. nisem še slišal za omni, če pa taka morda obstaja pa bo dobra samo na skoraj popolnoma ravnem terenu in ostale sprejemniške antene na isti horizontalni višini. Pri nas je 100mW maximum dovoljeno, pa še to EIRP, to pomeni da če bo usmerjena bi po pravilih moral oddajat z manjšo močjo.


Ja se dajo dobiti :D, vendar so dosti dražje, 20dbi usmerjena antena na 160 stopinj stane okoli 200€ preko spleta, venda se bol odločam za 14dBi anteno, pri moči 100mW. Bi mi kdo lahko povedal, kako daleč bi to lahko neslo na odprtem in ravnen terenu, brez ovir? (drugače živim na en del na hribu en del pa na ravnini, ker smo na robu brega doma ).

Če dam anteno omni na višino cca 8m, bo ta signal šel tudi do dna hriba ? višinska razlika je nekje 30m in ni nikakršnih ovir ter razdaljaj do dna hriba je nekje 200m.

Čist preprosto me zanima kolikšen je domet antene 14dBi pri moči 100mW, na ravnem in prostem tereno naprimer ?
Kupil bi navadni wifi router, anteno bi vzel dol, povezal kabel do antene in med povezavo pa bi dal aktivni ojačevalnik signala na okoli 100mW.

Lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matejdord ()

nikjozo ::

"Čist preprosto me zanima kolikšen je domet antene 14dBi pri moči 100mW, na ravnem in prostem tereno naprimer ?"

Toliko, kolikor ima sprejemna wi-fi naprava dometa. To lahko pa že danes preizkusiš.

WiFi je dvosmerna komunikacija in če ne boš tudi na drugi strani zgradil še en Burj Khalifa, ti tudi prvi stolpič ne bo dosti pomagal.

matejdord ::

nikjozo je izjavil:

"Čist preprosto me zanima kolikšen je domet antene 14dBi pri moči 100mW, na ravnem in prostem tereno naprimer ?"

Toliko, kolikor ima sprejemna wi-fi naprava dometa. To lahko pa že danes preizkusiš.

WiFi je dvosmerna komunikacija in če ne boš tudi na drugi strani zgradil še en Burj Khalifa, ti tudi prvi stolpič ne bo dosti pomagal.



Hvala za konkreten odgovor. Tako, da bi mi bolj v poštev prišle usmerjene antene, saj v bistvu hočem wifi okoli hiše, 100m bi bilo dovolj :D

Spajky ::

omni antene - glej outdoor verzije ... za 100m naokoli dosega bo delala vsaka, problem je izdelava kabla s konektorji in za priključek na tvoj wifi_ruter - lahko naročiš tudi to pri njih ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Ribič ::

Pazi! Če želiš imeti dobro povezavo na daljše razdalje, potem potrebuješ dobre antene na *obeh* koncih!

matejdord ::

Spajky je izjavil:

omni antene - glej outdoor verzije ... za 100m naokoli dosega bo delala vsaka, problem je izdelava kabla s konektorji in za priključek na tvoj wifi_ruter - lahko naročiš tudi to pri njih ...



Pa smo prišli do moje rešitve, hvala ti :D

Ribič je izjavil:

Pazi! Če želiš imeti dobro povezavo na daljše razdalje, potem potrebuješ dobre antene na *obeh* koncih!


Gre se v bistvu za povezavo samo za telefon večinoma, saj je prinas slab prenos podatkov preko mobilnega operatera. Rad pa sem tudi veliko zunaj okoli hiše, 100m stran imamo tudi gozd,... in je lepo
, da nimam s tem problema.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matejdord ()

msjr ::

Takole, letos poleti sem se igral z zunanjim wi-fijem. Z res dobro anteno in iphone-om sem se lahko prijavil na wifi do 50m, surfat se je dalo do tam 70 - 90m, potem pa kljub temu, da je telefon imel dve črtici signala, ni zmogel več pošiljat do antene, ker je [telefon] enostavno prešvoh. Vse razdalje večje od tega so brez dodatne antence na računalniku stvar nakupa res hude opreme (kar pa je dražje kot vsak mobilni net), 1Km pa je tako ali tako čista utopija (naj me kdo popravi, bom zelo vesel)....

matejdord ::

msjr je izjavil:

Takole, letos poleti sem se igral z zunanjim wi-fijem. Z res dobro anteno in iphone-om sem se lahko prijavil na wifi do 50m, surfat se je dalo do tam 70 - 90m, potem pa kljub temu, da je telefon imel dve črtici signala, ni zmogel več pošiljat do antene, ker je [telefon] enostavno prešvoh. Vse razdalje večje od tega so brez dodatne antence na računalniku stvar nakupa res hude opreme (kar pa je dražje kot vsak mobilni net), 1Km pa je tako ali tako čista utopija (naj me kdo popravi, bom zelo vesel)....



Super razlaga, to sem čakal, hvala ti :D . Kero anteno pa si mel ? js se zanimam za 16dBi omni anteno, na njo pa bom pripeljal ojačan signal za 100mW + rooter (kok izda rooter izhodne moči). Cena antene je pa nekje 150e cca.


Mislil sem da bi uporabil tudi boljšo varijanto in sicer oddajniki kot so na telekomovih stolpih vendar nekoliko manjši okoli 18 dBi moči in usmerjeni pod kotom 170 stopinj (nisem siguren). Zadeva se dejansko dobi na ebay cene manjših verzij so okoli 200€. Cena ta večjih oddajnikov pa so 500e moči pa so +20 dBi. Kubil bi 2 ali 3 oddajnike za 200€ ter jih usmeril vsakega v svojo smer ter da bi se delno prekrivali. Vendar je prehuda zadeva glede zakona, pa tudi za zdravje me moti sicer bo antena nekje na višini 8m in oddaljena od hiše 10m.

Ribič ::

Točno tako, kot sem rekel. Za dobro povezavo potrebuješ dobre antene na *obeh* koncih. Sicer pa lahko povezave s pravilnimi antenami in oddajno močjo sežejo tudi do nekaj kilometrov daleč.

Tule imaš slovensko trgovino z antenami: http://shop.wlan-sat.com/antene/wlan-an...

msjr ::

matejdord je izjavil:

Super razlaga, to sem čakal, hvala ti :D . Kero anteno pa si mel ? js se zanimam za 16dBi omni anteno, na njo pa bom pripeljal ojačan signal za 100mW + rooter (kok izda rooter izhodne moči). Cena antene je pa nekje 150e cca.

Evo, antena http://www.telos.si/Xclaim_Wireless/Xcl...

V bistvu smo jo rabili v radiju 30-50m, za 50-100 uporabnikov - konkretno za sat internet in accesories (lan, printerji) na setu filma.

suselinux17 ::

Imam tudi jaz eno podobno vprašanje (Da ne odpiram nove teme). Na antenskem drogu bi rad postavil eno tako oz. tako ali pa tako anteno in se priklopil na javno (prosto) wifi omrežje (ker druge možnosti trenutno nimam). Distanca je 115m zračne linije do javne AP točke. Težava pa je, da sta dve kak meter (ali dva) višji strehi od moje in AP ni viden.

Zanima me, ali je taka investicija smiselna ali ne oz. ali bom sploh prišel do signala zaradi teh dveh streh?

Hvala za vaš trud, nasvet in pomoč.

konspirator ::

Na tem wifi omrežju uporabljajo 2.4 ali 5 Ghz ?
Ker Ubiquiti je 5, Mikrotik 2.4 Ghz.

Zgodovina sprememb…

suselinux17 ::

Zdravo. Mislim, da 2.4 Ghz, ker je namenjena širši vaški javnost, ki s telefoni dostopajo do neta (v središču vasi).

V tem času (od zadnjega posta) pa sem odkril še dve odprti točki istega ponudnika (open wlan), ki ima svoji dostopni točki na dveh okoliških hribih (bolj gričih). Eden je od mene oddaljen 1.900 metrov zračne linije, drugi pa 8 km zračne linije. Oba sta "čisti strel" in vidna z očesom. Predvidevam, da je (sploh pa tista na bližnjem griču) boljše izhodišče? Ali je za to prej navedena oprema ok? (če razumem prav je v igri Tp-link ali Mikrotik)
Hvala za pomoč.

Ahim ::

suselinux17 je izjavil:

V tem času (od zadnjega posta) pa sem odkril še dve odprti točki istega ponudnika (open wlan), ki ima svoji dostopni točki na dveh okoliških hribih (bolj gričih). Eden je od mene oddaljen 1.900 metrov zračne linije, drugi pa 8 km zračne linije. Oba sta "čisti strel" in vidna z očesom. Predvidevam, da je (sploh pa tista na bližnjem griču) boljše izhodišče?


Odvisno od antene na tisti strani. Ce bi bili obe usmerjeni in ustrezno obrnjeni druga proti drugi, bi bil pripravljen staviti, da bi na 1.9 km delovalo brz tezav (vsaj ob lepem vremenu), tako pa ... Odvisno od antene.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

TP-LINK-TL-WN722N Wi-fi Adapter - Mnenje?

Oddelek: Omrežja in internet
122258 (2084) fujtajksel
»

wi-fi adapter in večji doseg nakup preko ebaya

Oddelek: Omrežja in internet
121680 (1472) KTr1sk
»

Oprema za javno dostopno brezžično točko

Oddelek: Omrežja in internet
253478 (2208) Tarzan
»

WI-FI: zakonske omejitve

Oddelek: Omrežja in internet
103515 (2962) BlueRunner
»

Routerji in razredi po APEK ???

Oddelek: Omrežja in internet
243594 (2550) ThinMan

Več podobnih tem