» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
127 / 187
»»

user4683 ::

tony1 je izjavil:

Vse sem že razložil v tej temi ene 3x. In vsakič me kdo od vas milijonarjev, ki za prispevke ne mislite plačevati več kot 430 EUR hoče razsvetliti s svojim poznavanjem Bismarckovega sistema. :))

In vsakič posebej moram pojasniti, da ta drobiž ni za vas milijonarje IN DA DEJTE SI K*RCE VLEČT V TEJ TEMI KADAR ČTE, SAM NE TAKRAT, KO SE POGOVARJAMO O TEM, DA SE DA ZA PENZIJO PLAČEVAT VEČ KOT 430 EUR. 8-O:D

Hvala.8-)

DSmidgy je izjavil:

Trdi ste vi miljonarji. Ko kamen.

Milijonar ne postaneš tako, da si trd kot kamen, ampak na tak način ostaneš v slabšem finančnem položaju. Namesto žaljenja raje razloži, kako misliš, da bo s pokojninami v letu 2042? Kako se bo 2x višji vplačani prispevek v letu 2022 poznal pri izplačilu pokojnine v letu 2042. Jaz seveda ekstrapoliram trenutne trende in ignoriram nepredvidljive dogodke - eksponentna rast produktivnosti in populacije, nepričakovane geografske dogodke, ipd.


Ker si izpadel pismen, naj ti bo: tako da bo tvoja penzija 2042 precej povezana s stanjem te države takrat. Ne, ne s tem, koliko si danes vplačal za penzijo, koliko federacij, držav in valut bomo do takrat zamejali.

In če bomo državo danes sf*kali, bo takrat v nekoliko slabšem stanju kot bi lahko bila. Zelo majhen kamenček v tem so moji prispevki, ampak to je največ kar lahko naredim. Kaj pa naj? Počim unega patološkega narcisa od PV na gobec, ker bo sfukal sceno tako dobro, da ne bo dokončal niti enega mandata? Pravijo, da se ne spodobi.

Po pobranih davkih smo ze sedaj precej nad povprecjem OECD, kar lahko pomeni a) imamo precej nadpovprecno dober javni servis, b) ne znano s pobranim denarjem.

Glede na to, da nam zdravstvo propada, nepremicnin ni, sodstvo je pocasno... bi rekel da odgovor ni A. Torej je se kar nekaj manevrskega prostora kako za enake davke in prispevke, kot se pobirajo sedaj, iz te drzave stisneiti precej vec.

Lahko pa se naprej kricis kako bo nekaj 100 normirancev, ki placujejo 300eur nizje prispevke, potopilo drzavo.

ziki ::

Pozdravljeni, ponovno se obračam na vas. Danes sem oddal DDV-O in RP-O obrazca, in se naročil na eRačun v banki, kjer sem zasledil tudi:

Katere prispevke boste lahko plačali z enim e-računom

Z enim e-računom boste lahko plačali vse štiri prispevke za socialno varnost:

- prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje,
- prispevke za zdravstveno zavarovanje,
- prispevke za starševsko varstvo,
- prispevke za primer brezposelnosti.

Akontacijo dohodnine boste morali še vedno poravnati z ločenim plačilnim nalogom, saj ta obveznost ne zapade v plačilo istočasno kot prispevki za socialno varnost (dohodnino morate poravnati do 10. v mesecu).


Zanima me, kako je s tem plačilom dohodnine, glede na to, da je 10. v mescu že pred vrati. Se da dobiti kje znotraj eDavkov višino akontacije, ki jo je potrebno plačati, oz vidiš kje svoje obveznosti, ki jih je potrebno poravnati?

Hvala

Fury ::

This!

user4683 je izjavil:

tony1 je izjavil:

Vse sem že razložil v tej temi ene 3x. In vsakič me kdo od vas milijonarjev, ki za prispevke ne mislite plačevati več kot 430 EUR hoče razsvetliti s svojim poznavanjem Bismarckovega sistema. :))

In vsakič posebej moram pojasniti, da ta drobiž ni za vas milijonarje IN DA DEJTE SI K*RCE VLEČT V TEJ TEMI KADAR ČTE, SAM NE TAKRAT, KO SE POGOVARJAMO O TEM, DA SE DA ZA PENZIJO PLAČEVAT VEČ KOT 430 EUR. 8-O:D

Hvala.8-)

DSmidgy je izjavil:

Trdi ste vi miljonarji. Ko kamen.

Milijonar ne postaneš tako, da si trd kot kamen, ampak na tak način ostaneš v slabšem finančnem položaju. Namesto žaljenja raje razloži, kako misliš, da bo s pokojninami v letu 2042? Kako se bo 2x višji vplačani prispevek v letu 2022 poznal pri izplačilu pokojnine v letu 2042. Jaz seveda ekstrapoliram trenutne trende in ignoriram nepredvidljive dogodke - eksponentna rast produktivnosti in populacije, nepričakovane geografske dogodke, ipd.


Ker si izpadel pismen, naj ti bo: tako da bo tvoja penzija 2042 precej povezana s stanjem te države takrat. Ne, ne s tem, koliko si danes vplačal za penzijo, koliko federacij, držav in valut bomo do takrat zamejali.

In če bomo državo danes sf*kali, bo takrat v nekoliko slabšem stanju kot bi lahko bila. Zelo majhen kamenček v tem so moji prispevki, ampak to je največ kar lahko naredim. Kaj pa naj? Počim unega patološkega narcisa od PV na gobec, ker bo sfukal sceno tako dobro, da ne bo dokončal niti enega mandata? Pravijo, da se ne spodobi.

Po pobranih davkih smo ze sedaj precej nad povprecjem OECD, kar lahko pomeni a) imamo precej nadpovprecno dober javni servis, b) ne znano s pobranim denarjem.

Glede na to, da nam zdravstvo propada, nepremicnin ni, sodstvo je pocasno... bi rekel da odgovor ni A. Torej je se kar nekaj manevrskega prostora kako za enake davke in prispevke, kot se pobirajo sedaj, iz te drzave stisneiti precej vec.

Lahko pa se naprej kricis kako bo nekaj 100 normirancev, ki placujejo 300eur nizje prispevke, potopilo drzavo.

tony1 ::

"Lahko pa se naprej kricis kako bo nekaj 100 normirancev, ki placujejo 300eur nizje prispevke, potopilo drzavo."

Tega ne počnem in nisem nikjer počel. Oba halucinirata, je to v tej temi nalezljivo?

Kakšne reakcije dveh miljonarjev na denar, ki je - vsaj zame - drobiž.

Recordman ::

> Se da dobiti kje znotraj eDavkov višino akontacije, ki jo je potrebno plačati, oz vidiš kje svoje obveznosti, ki jih je potrebno poravnati?

Obveznosti vidis na kartici klienta.
Visino akontacije najdes v zadnjem DDD-DDD (letnem obracunu). Ce gre za prvo leto poslovanja, si rezultat in akontacijo napovedal ob registraciji. Poglej v papirje, ki si jih dobil ob odprtju s.p.

ziki ::

Recordman je izjavil:

> Se da dobiti kje znotraj eDavkov višino akontacije, ki jo je potrebno plačati, oz vidiš kje svoje obveznosti, ki jih je potrebno poravnati?

Obveznosti vidis na kartici klienta.
Visino akontacije najdes v zadnjem DDD-DDD (letnem obracunu). Ce gre za prvo leto poslovanja, si rezultat in akontacijo napovedal ob registraciji. Poglej v papirje, ki si jih dobil ob odprtju s.p.


Torej, če sem napovedal 60k letno (5k na mesec), plačam vsak mesec 4%, kar je 200€ in je to to?
Gledam mojo "Knjigovodsko kartico" znotraj mobilne aplikacije eDavki, pa zaenkrat ni nobenih obveznosti.

amacar ::

Ja, to je to.

black ice ::

ziki je izjavil:

Recordman je izjavil:

> Se da dobiti kje znotraj eDavkov višino akontacije, ki jo je potrebno plačati, oz vidiš kje svoje obveznosti, ki jih je potrebno poravnati?

Obveznosti vidis na kartici klienta.
Visino akontacije najdes v zadnjem DDD-DDD (letnem obracunu). Ce gre za prvo leto poslovanja, si rezultat in akontacijo napovedal ob registraciji. Poglej v papirje, ki si jih dobil ob odprtju s.p.


Torej, če sem napovedal 60k letno (5k na mesec), plačam vsak mesec 4%, kar je 200€ in je to to?
Gledam mojo "Knjigovodsko kartico" znotraj mobilne aplikacije eDavki, pa zaenkrat ni nobenih obveznosti.

Rok placila obveznosti se ni potekel, zato ne vidis.

maticb492 ::

Ja, v edavkih vidiš šele, ko je že prepozno :) Rok za plačilo akontacije davka je 10 v mesecu, sicer ta mesec je 12, zato ker 10 pade na soboto.

Tako da poglej takoj v ponedeljek/torek in plačaj, za tisti 1-2 centa zamudnih obresti ti ne bojo opomina pisali (plačaj naslednji mesec razliko - če bo).
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

ziki ::

maticb492 je izjavil:

Ja, v edavkih vidiš šele, ko je že prepozno :) Rok za plačilo akontacije davka je 10 v mesecu, sicer ta mesec je 12, zato ker 10 pade na soboto.

Tako da poglej takoj v ponedeljek/torek in plačaj, za tisti 1-2 centa zamudnih obresti ti ne bojo opomina pisali (plačaj naslednji mesec razliko - če bo).


Aja, verjetno res, glede na to, da piše "Zapadle obveznosti" :) Saj verjetno za vsak slučaj lahko plačam kak € več, pa se potem na letni ravni tole poračuna.

Hvala vsem, @Recordman, @amacar, @black ice in @maticb492!

user4683 ::

tony1 je izjavil:

"Lahko pa se naprej kricis kako bo nekaj 100 normirancev, ki placujejo 300eur nizje prispevke, potopilo drzavo."

Tega ne počnem in nisem nikjer počel. Oba halucinirata, je to v tej temi nalezljivo?

Kakšne reakcije dveh miljonarjev na denar, ki je - vsaj zame - drobiž.

Rekel morda res nisi, se pa vsekakor obnasas tako. Ne znam si drugace razloziti zakaj bi tako slepo navijal za to, da vsi cim vec denarja mecejo sistem ki je tako ocitno pokvarjen. Bo pac tisti, ki placuje minimalno, imel minimalno dohodnino.

Cupakabra123 ::

Lahko gledas tudi tako, da ce vec vzamejo normirancem, bodo normiranci se vedno dobili fer del pogace, ostalo se bo pa lahko za place drugih namenilo, da bodo imeli tudi oni fer place.

srus ::

ziki je izjavil:

Pozdravljeni, ponovno se obračam na vas. Danes sem oddal DDV-O in RP-O obrazca, in se naročil na eRačun v banki, kjer sem zasledil tudi:

Katere prispevke boste lahko plačali z enim e-računom

Z enim e-računom boste lahko plačali vse štiri prispevke za socialno varnost:

- prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje,
- prispevke za zdravstveno zavarovanje,
- prispevke za starševsko varstvo,
- prispevke za primer brezposelnosti.

Akontacijo dohodnine boste morali še vedno poravnati z ločenim plačilnim nalogom, saj ta obveznost ne zapade v plačilo istočasno kot prispevki za socialno varnost (dohodnino morate poravnati do 10. v mesecu).


Zanima me, kako je s tem plačilom dohodnine, glede na to, da je 10. v mescu že pred vrati. Se da dobiti kje znotraj eDavkov višino akontacije, ki jo je potrebno plačati, oz vidiš kje svoje obveznosti, ki jih je potrebno poravnati?

Hvala


Višino akontacije in datum plačila vidiš v edavkih. Vpogledi - eKarticaO Kartica zavezanca (odprte postavke) - Akontacija dohodnine.
Enako kot za plačilo prispevkov, se tudi za plačilo akontacije dohodnine v svoji ebanki naročiš na eračun pri FURS. Tako, da na mesec dobiš od FURS dva eračuna, enega za prispevke (dobiš ga nekaj dni pred 20. v mesecu), enega za akontacijo dohodnine (dobiš ga nekaj dni pred 10. v mesecu).

Olajuwon ::

Tidule je izjavil:

Olajuwon je izjavil:

Kako? Prvo me označiš za klošarja, pa na koncu niti nisem oziroma imam verjetno višje prihodke kot ti, sedaj pa kar naenkrat ni več to pomembno. Odloči se.

Glej dejstvo ostaja, da logika brezveze dajat denar za penzijo, ker a) je vedno ista ne glede na vnos b) denar ki ga vložiš ni enak, kot ga boš dobil preko penzije c) penzije ne bomo videli, je kratkovidna in tipično balkansko slovenceljska. Pa lahko mi tu daješ kalkulatorje kere hočeš. Če boš tekom tvoje 40 letne delovne dobe prispeval višje prispevke kot minimalne, bo tudi penzija višja. Je pa res, da se bo zakonodaja z leti spreminjala in zato so kalkulacije kaj se in kaj ne splača oziroma koliko se mi splača brezpredmetne.

Poznam folk, ki si je cel lajf plačeval minimalca ali pa še to ne in živijo bedno. To ti lahko garantiram. In tudi oni so imeli filozofijo "penzije ne bomo videli".

Klosarja? Ne, si samo funkcionalno nepismen revez, ki blodi.

Vse to nakladanje ne spremeni dejstva, da je idiotizem trdit, da visji prispevki avtomaticno pomenijo visjo penzijo. Sem ti linkal kalkulator zpiz kjer se lahko o tem prepricas, pa si se raje odlocil da bos ostal nepismen revez.


Ne bit užaljen, če ti postavim ogledalo pred teboj. Dejstvo je, da ne znate gledati 2 dni v naprej. In potem iščete vse možne izgovore za lastno kratkovidnost.
Bolj pomembno je obstajati, kakor biti opazen.

sonar1 ::

lahko ti gledaš vnaprej, lahko pa zboliš in si vse dal zaman. :P

ziki ::

srus je izjavil:

ziki je izjavil:

Pozdravljeni, ponovno se obračam na vas. Danes sem oddal DDV-O in RP-O obrazca, in se naročil na eRačun v banki, kjer sem zasledil tudi:

Katere prispevke boste lahko plačali z enim e-računom

Z enim e-računom boste lahko plačali vse štiri prispevke za socialno varnost:

- prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje,
- prispevke za zdravstveno zavarovanje,
- prispevke za starševsko varstvo,
- prispevke za primer brezposelnosti.

Akontacijo dohodnine boste morali še vedno poravnati z ločenim plačilnim nalogom, saj ta obveznost ne zapade v plačilo istočasno kot prispevki za socialno varnost (dohodnino morate poravnati do 10. v mesecu).


Zanima me, kako je s tem plačilom dohodnine, glede na to, da je 10. v mescu že pred vrati. Se da dobiti kje znotraj eDavkov višino akontacije, ki jo je potrebno plačati, oz vidiš kje svoje obveznosti, ki jih je potrebno poravnati?

Hvala


Višino akontacije in datum plačila vidiš v edavkih. Vpogledi - eKarticaO Kartica zavezanca (odprte postavke) - Akontacija dohodnine.
Enako kot za plačilo prispevkov, se tudi za plačilo akontacije dohodnine v svoji ebanki naročiš na eračun pri FURS. Tako, da na mesec dobiš od FURS dva eračuna, enega za prispevke (dobiš ga nekaj dni pred 20. v mesecu), enega za akontacijo dohodnine (dobiš ga nekaj dni pred 10. v mesecu).


Vidiš, zanimivo, pri meni je tule vse 0€. Mogoče gledam napačno sekcijo, ali pa je dejansko kakšna finta v tem, da ta mesec prvič plačujem?
Imaš mogoče kje kak link, kako se naročiš na eRačun za dohodnino? Za prispevke sem našel, za dohodnino pa ne. Tnx.

maticb492 ::

Kot rečeno zgoraj, vse je nula, dokler ne zapade, videl boš šele naslednji teden oz. ko plačaš, jaz že zdaj vidim ker sem že 6.12 vse plačal za naprej

Sicer če klikneš na "Knjigovodska kartica davčnega zavezanca (odprte postavke)" ti tudi generira navoila za plačilo (nakazilo).

12.12. je rok tako da boš takrat videl:
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

Tidule ::

Olajuwon je izjavil:

Tidule je izjavil:

Olajuwon je izjavil:

Kako? Prvo me označiš za klošarja, pa na koncu niti nisem oziroma imam verjetno višje prihodke kot ti, sedaj pa kar naenkrat ni več to pomembno. Odloči se.

Glej dejstvo ostaja, da logika brezveze dajat denar za penzijo, ker a) je vedno ista ne glede na vnos b) denar ki ga vložiš ni enak, kot ga boš dobil preko penzije c) penzije ne bomo videli, je kratkovidna in tipično balkansko slovenceljska. Pa lahko mi tu daješ kalkulatorje kere hočeš. Če boš tekom tvoje 40 letne delovne dobe prispeval višje prispevke kot minimalne, bo tudi penzija višja. Je pa res, da se bo zakonodaja z leti spreminjala in zato so kalkulacije kaj se in kaj ne splača oziroma koliko se mi splača brezpredmetne.

Poznam folk, ki si je cel lajf plačeval minimalca ali pa še to ne in živijo bedno. To ti lahko garantiram. In tudi oni so imeli filozofijo "penzije ne bomo videli".

Klosarja? Ne, si samo funkcionalno nepismen revez, ki blodi.

Vse to nakladanje ne spremeni dejstva, da je idiotizem trdit, da visji prispevki avtomaticno pomenijo visjo penzijo. Sem ti linkal kalkulator zpiz kjer se lahko o tem prepricas, pa si se raje odlocil da bos ostal nepismen revez.


Ne bit užaljen, če ti postavim ogledalo pred teboj. Dejstvo je, da ne znate gledati 2 dni v naprej. In potem iščete vse možne izgovore za lastno kratkovidnost.


Še vedno se nisi sprijaznil s tem, da samo bedak, ki pojma nima o čem govori, lahko trdi, da višji prispevki avtomatično pomenijo višjo penzijo?

ziki ::

maticb492 je izjavil:

Kot rečeno zgoraj, vse je nula, dokler ne zapade, videl boš šele naslednji teden oz. ko plačaš, jaz že zdaj vidim ker sem že 6.12 vse plačal za naprej

Sicer če klikneš na "Knjigovodska kartica davčnega zavezanca (odprte postavke)" ti tudi generira navoila za plačilo (nakazilo).

12.12. je rok tako da boš takrat videl:


Nimam nobene opcije nikjer za klikniti, da bi se karkoli zgeneriralo :|

maticb492 ::

Ja, ti nimaš še nič gor, tako da je logično. Ne sekiraj se, opomin pošljejo če ne plačaš tma nekje 2 tedna :D

Vem pa zato, ker sem ga dobil prvi mesec, ker nisem bil siguren kateri je bil moj prvi mesec za plačilo. Dobil sem potem opomin proti koncu mesca, več kot 2 tedna po roku plačila.

Če zamudiš za par dni je vseeno. Obresti ti bodo zaračunali ampak so itak dobesedno 1 ali 2 centa.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

ziki ::

Aja, okej sem mislil, da si z
Sicer če klikneš na "Knjigovodska kartica davčnega zavezanca (odprte postavke)" ti tudi generira navoila za plačilo (nakazilo).
hotel povedati, da lahko dejansko nekje nekaj kliknem in zgeneriram/vidim :D

Ni pa tu potrebno vlagati nobenih obrazcev za akontacijo dohodnine, DDV-O in RP-O sta edina mesečna dokumenta, polek DDD-DDD enkrat marca, drži?

maticb492 ::

ziki je izjavil:

Aja, okej sem mislil, da si z
Sicer če klikneš na "Knjigovodska kartica davčnega zavezanca (odprte postavke)" ti tudi generira navoila za plačilo (nakazilo).
hotel povedati, da lahko dejansko nekje nekaj kliknem in zgeneriram/vidim :D


Aja, mislil sem na splošno, da lahko tam vidiš, bolj v odgovoru na E-račune. Jaz sicer dobim od računovodkinje QR kode in samo poskeniram pa vse plačam, tako da ne rabim niti tega :)

ziki je izjavil:


Ni pa tu potrebno vlagati nobenih obrazcev za akontacijo dohodnine, DDV-O in RP-O sta edina mesečna dokumenta, polek DDD-DDD enkrat marca, drži?


Nič, vse ostalo je avtomatsko.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

ziki ::

Hvala, hvala, hvala, upam, da bo zdaj vse jasno :)

novak-t ::

maticb492 je izjavil:


ziki je izjavil:


Ni pa tu potrebno vlagati nobenih obrazcev za akontacijo dohodnine, DDV-O in RP-O sta edina mesečna dokumenta, polek DDD-DDD enkrat marca, drži?


Nič, vse ostalo je avtomatsko.

pa OPSVD, ne? ali to brezveze vsak mesec oddajam?

maticb492 ::

novak-t je izjavil:

pa OPSVD, ne? ali to brezveze vsak mesec oddajam?


Mislim da je to avtomatsko? Nekdo mi je rekel da je. 100% nisem, ker je možno da mi računvodokinja oddaja pa jaz sploh ne vem.

Ko sem imel popoldanca sigurno nisem nič oddajal za prispevke.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

novak-t ::

oz. opsvz za navadni s.p.

Ko sem odprl letos maja, sem to nekje zasledil. Je pa malo blesavo, ker ni nč drugega, kot samo podpišeš in pošlješ...

eto našel nekaj:
Predizpolnjen obračun prispevkov naj bi davčni urad v sistem eDavki predložil 10. v mesecu za pretekli mesec;
Če do tega datuma tega ni storil, ste to dolžni narediti sami najkasneje do 15. v mesec;

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: novak-t ()

maticb492 ::

Itak na splošno priporočam da si vzamete računovdstvo, pride tistih ~50€ na mesec za normirance, ker imamo enostavno knjigovodstvo, pa imaš oddan DDD-DDD konec leta, pa zraven še portal za račune, tako da jih ni treba delat v wordu ali kjerkoli pač. Pa še če hočete obračunavat DDV (kot sem recimo jaz rabil za upwork service fee) imaš vedno telefonsko računovodkinje in jo pokličeš ali pošlješ mail, pa ni treba na slo-techu iskat :)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

tony1 ::

user4683 je izjavil:

tony1 je izjavil:

"Lahko pa se naprej kricis kako bo nekaj 100 normirancev, ki placujejo 300eur nizje prispevke, potopilo drzavo."

Tega ne počnem in nisem nikjer počel. Oba halucinirata, je to v tej temi nalezljivo?

Kakšne reakcije dveh miljonarjev na denar, ki je - vsaj zame - drobiž.

Rekel morda res nisi, se pa vsekakor obnasas tako. Ne znam si drugace razloziti zakaj bi tako slepo navijal za to, da vsi cim vec denarja mecejo sistem ki je tako ocitno pokvarjen. Bo pac tisti, ki placuje minimalno, imel minimalno dohodnino.


Ne, ne navijam slepo. To, da je sistem broken je navijaštvo neoliberalne agende, ki bi od vas rada iz žepov spravila vse do zadnjega beliča in nato sprivatizirala vse javne sisteme - ker da so itak broken, in drugačnih kot privatnih PZ sploh ne bo več. Lepo smo že v tej temi prišli do sklepa, kakšen je Bismarck in kakšne posledice ima (ko sem rekel, da pejte otroke delat, ste mi začeli opletati z zeleno agendo (še ena neolib oslarija, izumljena zato, da navaden človek sam sebe tlači v drek) in da bo zaradi mene ta planet propadel) in tudi, da drugačnih pok. sistemov praktično ni.

(No, eno izjemno, ki potrjuje pravilo so izumili Norvežani v čudni kombinaciji skand. kulture (ki ne je6e korupcije) in ogromnega bogastva, ki so ga slučajno našli v svojem morju - prej so bili precej revna država. Po čudežu tudi Amerom plačujejo dovolj tributa, da jih - zaenkrat - še pustijo pri miru in ne sfukajo nazaj v srednji vek kot Sadama in Gadafija. In ker mi, na Balkanu, nimamo take sreče, nas bo seveda Indija Koromandija počakala v privat PZ. Japajade, še večji reveži boste.)

Do zdaj sva se našla cela 2 človeka, ki sta kdaj plačala več od minimalnih prisp. in ena računovodja, ki teži, da se lahko dodatno plačuje le en drobiž, kar jasno pove, da te stvari ogromni večini s.p.jev sploh niso znane. In kar mene zanima je samo to, da folk ve, da ta možnost sploh obstaja. Tako kot je prav, da vedo, da obstaja dod. PZ, ki je celo davčna olajšava.

Zakaj pa s tem sitnarim si pa lepo pojasnil z zadnjim stavkom.

Ales ::

maticb492 je izjavil:

Kot rečeno zgoraj, vse je nula, dokler ne zapade, videl boš šele naslednji teden oz. ko plačaš,

Pri meni pod "Vpogledi" in nato "Kartica davčnega zavezanca (odprte postavke)" vidim prihajajočo akontacijo dohodnine že pred datumom zapadlosti.

Par dni nazaj je že bila vidna in vsak mesec je tako. Koliko pred rokom se prikaže pa ne vem, nisem bil pozoren.

Je zavedena v breme, datum zapadlosti 12.12.2022, plačilo še ni bilo opravljeno in saldo je v tem trenutku še vedno 0. Torej je vse pravilno... le vidna je vnaprej.

Kot kaže ni pri vseh isto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()

sonar1 ::

js to leto preplačujem akontacijo , imam 250€ , prihodki pa so za 160€ akontacije. Torej plačeval bom 250€ do nove odmere kar je šele Marca in dobim nazaj kar sm preplačal za 2022 in jan feb marec?

tony1 ::

Drži, akontacijo doh. včasih dobiš nazaj, včasih pa ne (odvisno kako FURS v tistem momentu ravna), vsekakor pa se šteje za vnaprej. Ni panike.

delavec44 ::

sonar1 je izjavil:

js to leto preplačujem akontacijo , imam 250EUR , prihodki pa so za 160EUR akontacije. Torej plačeval bom 250EUR do nove odmere kar je šele Marca in dobim nazaj kar sm preplačal za 2022 in jan feb marec?


Pa oddaj že januarja in ti bodo upoštevali novo akontacijo takoj. Zakaj bi čakal do marca?


@ziki Za nazaj plačuješ. Če si ta mesec odprl, boš imel v edavkih šele januarja.

Zgodovina sprememb…

sonar1 ::

tony1 je izjavil:

Drži, akontacijo doh. včasih dobiš nazaj, včasih pa ne (odvisno kako FURS v tistem momentu ravna), vsekakor pa se šteje za vnaprej. Ni panike.


Kaj to pomeni včasih pa ne? Da mi računajo manj akontacije 2023?


delavec44 je izjavil:

sonar1 je izjavil:

js to leto preplačujem akontacijo , imam 250€ , prihodki pa so za 160€ akontacije. Torej plačeval bom 250€ do nove odmere kar je šele Marca in dobim nazaj kar sm preplačal za 2022 in jan feb marec?


Pa oddaj že januarja in ti bodo upoštevali novo akontacijo takoj. Zakaj bi čakal do marca?


aja nism vedel da lahko že januarja, bom takoj reku moji da januarja ja.

tony1 ::

Ja, upoštevajo.

Januarja pa je bilo včasih težko oddati letno poročilo (včasih je bila za to še ločena aplikacija, ni bilo vse v edavkih), pa tudi še kakšno spremembo so kasneje zgruntali. Lahko probaš, samo da ne bo računovodja zgubila vseh živcev s tabo... Sam sem običajno počakal na začetek marca...

ziki ::

delavec44 je izjavil:

sonar1 je izjavil:

js to leto preplačujem akontacijo , imam 250EUR , prihodki pa so za 160EUR akontacije. Torej plačeval bom 250EUR do nove odmere kar je šele Marca in dobim nazaj kar sm preplačal za 2022 in jan feb marec?


Pa oddaj že januarja in ti bodo upoštevali novo akontacijo takoj. Zakaj bi čakal do marca?


@ziki Za nazaj plačuješ. Če si ta mesec odprl, boš imel v edavkih šele januarja.


Ne, ne, odprl sem prejšnji mesec, ta mesec sem izdal prvi račun, zato moram poravnati tudi stroške za november.

Me pa zanima še nekan, če sem se prijavil na eRačune s strani FURS, ali to pomeni, da bom dobil en eRačun za vse 4 tipe prispevkov, in drug eRačun za akontacijo dohodnine, ali se za akontacijo moram prijaviti še na kak drug eRačun? Nekje sem namreč zasledil, da se akontacija plačuje na "prehodni davčni podračun", ampak možno, da so s 6.6.2022 to poenotili...

delavec44 ::

Po novem z eno prijavo dobiš 2 e-računa. Za prispevke in za dohodnino. Imata pa različen rok plačila.

CoreySteel ::

Ales je izjavil:

maticb492 je izjavil:

Kot rečeno zgoraj, vse je nula, dokler ne zapade, videl boš šele naslednji teden oz. ko plačaš,

Pri meni pod "Vpogledi" in nato "Kartica davčnega zavezanca (odprte postavke)" vidim prihajajočo akontacijo dohodnine že pred datumom zapadlosti.

Par dni nazaj je že bila vidna in vsak mesec je tako. Koliko pred rokom se prikaže pa ne vem, nisem bil pozoren.

Je zavedena v breme, datum zapadlosti 12.12.2022, plačilo še ni bilo opravljeno in saldo je v tem trenutku še vedno 0. Torej je vse pravilno... le vidna je vnaprej.

Kot kaže ni pri vseh isto.


Jaz sploh še nikoli nisem kliknil na eKarticaO, vedno kliknem na "navadno" eKartica.
Twitter: @CoreySteel_

amacar ::

tony1 je izjavil:

Ja, upoštevajo.

Januarja pa je bilo včasih težko oddati letno poročilo (včasih je bila za to še ločena aplikacija, ni bilo vse v edavkih), pa tudi še kakšno spremembo so kasneje zgruntali. Lahko probaš, samo da ne bo računovodja zgubila vseh živcev s tabo... Sam sem običajno počakal na začetek marca...

Ze par let oddajam januarja pa ni nobenih problemov. Racunovodje pa za tako enostavno opravilo ne potrebujem.

Recordman ::

Ksz, odgovor na vec komentarjev, ker ocitno to marsikateremu sp-jevcu ni jasno:

akontacijo dohodnine lahko vedno spremenis. Javis fursu, da iz razloga X pricakujes nizje prihodke in prosis za ustrezno prilagoditev akontacije do konca leta. Zraven prilozis obracun (prihodke) do datuma oddaje vloge in pricakovane prihodke do konca koledarskega leta. Ne vidim razloga, da ne bi slo tudi v obratno smer, ce bi kdo zelel akontacijo zvisat.

Nizanje in visanje prispevkov sta, kot ze napisano, takisto mozna. Vendar je to potrebno delat rocno vsak mesec. Ze nekaj let vam furs samodejno vlaga mesecni obracun prispevkov. V primeru spremembe je pac potrebno vsak mesec rocno oddat obracun in ustrezno popravit zavarovalno osnovo. Pri nizanju je max odstopanje od izracunane (v zadnjem DDD-DDD) 20%. Logika temelji na tem, da bo zavezanec v tekocem letu zasluzil ustrezno manj. Primer: ce pricakujes upad prihodkov za 10% glede na preteklo leto, si lahko za 10% znizas zav. osnovo. Vendar ce rezultat podcenis (osnovo si zvisal za vec, kot je bil upad prihodka), bos v naslednjem letu placeval ustrezno vec, ker ti bo furs za celotno(!) leto dodal kazenski pribitek. Za celoletni pribitek je dovolj, da osnovo preoptimisticno znizas ze zgolj enkrat, za en mesec. Absolutni razpon osnove od 60% do 450% povprecne place seveda se vedno ostane.

Recordman ::

Predlog sprememb dohodninske zakonodaje je bil v državnem zboru ponovno potrjen z 49 glasovi ZA.

maticb492 ::

Ja, na žalost so dobili še 4 glasove več, kot prejšnjič.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

bigruno ::

Zdaj edina stvar, ki bi to lahko še ustavila je predlog o zakonodajnemu referendumu.
Dvomim, da bo šel SDS tako daleč glede na prejšnje rezultate.

sinalko ::

A pomeni zdaj to, da bo pri popoldanskih normirancih, po tem zakonu, davek zrasel na 12%? Ne glede na višino prihodkov?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sinalko ()

Pat_MaGroin ::

Zaposleni na HSE se državljanom zahvaljujejo, da so se odpovedali višjim plačam, hkrati pa izrekajo iskreno hvala za 500 mio darilo + 1900 neto božičnice za vse zaposlene na HSE :)).

luli ::

Zakaj bi pa naknadni referendum morala predlagati SDS?
Navsezadnje lahko to strorimo sami. Verjetno bi podporo referendumu lahko dali celo z digitalnim potrdilom in sploh ne bi bilo treba na upravno enoto.

16. člen

Pobudo volivcem za vložitev zahteve za razpis referenduma lahko da vsak volivec, politična stranka ali drugo združenje državljanov (v nadaljnjem besedilu: pobudnik).

Pobudnik o svoji pobudi obvesti predsednika državnega zbora. Pobuda mora vsebovati opredeljeno zahtevo v skladu s 16. c členom tega zakona in mora biti podprta s podpisi najmanj dva tisoč petsto volivcev. Podpisi morajo biti zbrani na seznamu, v katerem je na vsakem listu podpisanega seznama opredeljena vsebina zahteve. Seznam za preverjanje verodostojnosti podpisov in obstoja podpisnikov vsebuje osebne podatke podpisnikov: osebno ime, datum rojstva, naslov in občina stalnega prebivališča, lastnoročni podpis ter datum podpisovanja seznama. Obvestilo o pobudi se vloži neposredno pri pristojni službi državnega zbora, pri čemer se rok za vložitev izteče z iztekom poslovnega časa pristojne službe državnega zbora na zadnji dan roka iz drugega odstavka 12.a člena tega zakona.

Predsednik državnega zbora, pristojna služba državnega zbora in ministrstvo, pristojno za vodenje evidence volilne pravice, varujejo osebne podatke volivcev s seznama iz prejšnjega odstavka, razen podatkov o pobudniku, kot zaupne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: luli ()

Gregor P ::

Očitno je tale oseba na MF najbolj odgovorna za ne/-uspeh tega zakona: Državni sekretar na finančnem ministrstvu Tilen Božič.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

tony1 ::

Pat_MaGroin je izjavil:

Zaposleni na HSE se državljanom zahvaljujejo, da so se odpovedali višjim plačam, hkrati pa izrekajo iskreno hvala za 500 mio darilo + 1900 neto božičnice za vse zaposlene na HSE :)).


Če bi o tem smeli pisati (pa ne upajo), bi bil odgovor eden izmed teh, morda kar vsi:
a) pa dejte no, HSe ima zaposlenih samo ene taužent ljudi (vlečem iz lufta cifro), krat jurja devecto je to še 2 ušiva milja ne, kje se pa pozna?
b) odločitev o božičnici je bila sprejeta že davno preden so bili narejeni izkazi za letos, kaj pa naj? Našim zaposlenim smojo obljubili že sred poletja! Mi smo resna ferma, ejga!
c) Naši zaposleni trdo delajo, slabi rezultati so posledica gospodarskih razmer, podnebnih sprememb, vojne v ukrajini, ki jo naši zavezniki hočejo imeti in ni šans, da bi jih upali poslati u k****, zato si zaslužijo božičnico, da se kar bliska!
d) Naši zaposleni trdo delajo, slabi rezultati so odgovornost našega vodstva ostali zaposleni si pa zaslužijo božičnico, da se kar bliska!
-A to pomeni, da vodstvo ne bo dobilo božičnice?
-Ne, ne, to pa ne. Majo tako pogodbo, da je nikol ne dobijo.
-Čakajte, valjda kaj dobijo? Bojo dobili kakšno nagrado za super duper poslovanje, če pa ferma minus dela?
-Imajo tako pogodbo, da jim nagrade ne moremo vzeti.
-In kolikšna je ta nagrada?
-Nimate dovolj ničel na tipkovnici.

user4683 ::

HSE pa ja nikoli ne dela izgube, sej ma drzavo zadaj, ki doda, ce kaj sfali. :))

Tidule ::

Kaj ko bi za HSE odprli drugo temo?

bbbbbb2015 ::

tony1 je izjavil:

user4683 je izjavil:

tony1 je izjavil:

"Lahko pa se naprej kricis kako bo nekaj 100 normirancev, ki placujejo 300eur nizje prispevke, potopilo drzavo."

Tega ne počnem in nisem nikjer počel. Oba halucinirata, je to v tej temi nalezljivo?

Kakšne reakcije dveh miljonarjev na denar, ki je - vsaj zame - drobiž.

Rekel morda res nisi, se pa vsekakor obnasas tako. Ne znam si drugace razloziti zakaj bi tako slepo navijal za to, da vsi cim vec denarja mecejo sistem ki je tako ocitno pokvarjen. Bo pac tisti, ki placuje minimalno, imel minimalno dohodnino.


Ne, ne navijam slepo. To, da je sistem broken je navijaštvo neoliberalne agende, ki bi od vas rada iz žepov spravila vse do zadnjega beliča in nato sprivatizirala vse javne sisteme - ker da so itak broken, in drugačnih kot privatnih PZ sploh ne bo več. Lepo smo že v tej temi prišli do sklepa, kakšen je Bismarck in kakšne posledice ima (ko sem rekel, da pejte otroke delat, ste mi začeli opletati z zeleno agendo (še ena neolib oslarija, izumljena zato, da navaden človek sam sebe tlači v drek) in da bo zaradi mene ta planet propadel) in tudi, da drugačnih pok. sistemov praktično ni.

(No, eno izjemno, ki potrjuje pravilo so izumili Norvežani v čudni kombinaciji skand. kulture (ki ne je6e korupcije) in ogromnega bogastva, ki so ga slučajno našli v svojem morju - prej so bili precej revna država. Po čudežu tudi Amerom plačujejo dovolj tributa, da jih - zaenkrat - še pustijo pri miru in ne sfukajo nazaj v srednji vek kot Sadama in Gadafija. In ker mi, na Balkanu, nimamo take sreče, nas bo seveda Indija Koromandija počakala v privat PZ. Japajade, še večji reveži boste.)

Do zdaj sva se našla cela 2 človeka, ki sta kdaj plačala več od minimalnih prisp. in ena računovodja, ki teži, da se lahko dodatno plačuje le en drobiž, kar jasno pove, da te stvari ogromni večini s.p.jev sploh niso znane. In kar mene zanima je samo to, da folk ve, da ta možnost sploh obstaja. Tako kot je prav, da vedo, da obstaja dod. PZ, ki je celo davčna olajšava.

Zakaj pa s tem sitnarim si pa lepo pojasnil z zadnjim stavkom.


Pusti ti neoliberalno agendo. To kaže na to, da si indoktriniran in zdaj to indoktrinacijo prodajaš nam.
Zdravstveno varstvo in penzijski sistem sta zadevi, ki se vlečeta od osamosvojitve Slovenije naprej. Delujeta čedalje slabše.
Ti nam zdaj prodajaš neko neracionalno razmišljanje, dajte mečite več denarja za davke in prispevke, ker samo takrat iz tega sistema kaj bo.

Upoštevajoč največjo kurilnico evrov v državi - TEŠ6, ki je na življenskem suportu (za 500 mio EUR minusa so naredili letos), medtem ko so elektro proizvodne firme povsod po EU predmet razmišljanja, da jim je potrebno enkratne davke nabiti, ker so postali v tem enem letu neizmerno dobičkonosni.

To pač kaže, da tem državarjem (golobjim ta hip) ne gre zaupati. Kar pomeni, dokler se sistem ne reorganizira, da bo dal smiselne storitve (zdravstvene, penzije), je treba to priviti plačila maksimalno na 0.

Ker več plačaš, več koruptivni lobiji stlačijo v svoje žepe.

Razumeš zdaj, da to ni neolib agenda, ampak iber korupcijski problem? Ko pa to razčistijo, vsaj do neke mere, da bo neko zaupanje v sistem. Glede na trenutno golobarsko frčanje perja v zvezi s policijo v Sloveniji, se meni zdi, da trenutni politiki pač hočejo (zopet) pokrasti maksimalno zase in za svoje prijatelje. Ker normalni ljudje ne bi imeli nič proti imenovanju kariernega policaja z brezhibnim (relativno) CVjem za direktorja.

Zgodovina sprememb…

««
127 / 187
»»