» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
38 / 184
»»

w0mbat ::

jest10 je izjavil:

Prispevki so do 20.

oops se mi je zdelo da je enkrat računovodkinja rekla 15, zdej pa tvoj post in gugl pravi 20ti

Hvala.

Mato989 ::

Okapi je izjavil:

Kot rečeno, 4000 EUR je veliko, če sediš za svojo domačo mizo in nekaj tipkaš na računalniku.

Kaj pa, če moraš kupit za 2000 EUR materiala, da lahko narediš eno spalnico za 4000 EUR na mesec? In plačuješ še 500 EUR na mesec za vse stroške, ki jih imaš z mizarsko delavnico.

V obeh primerih dosežeš 50.000 EUR na leto, ampak v prvem primeru imaš odlično neto plačo (ko odšteješ prispevke in davek), v drugem primeru si pa mogoče komaj malo čez minimalca.


V tem primeru normiranec ni mišljen za to osebo... za njega je normalen SP!

Kot sem jaz zmeraj razumel, je normiranec mišljen za podjetnike ki delajo predvsem nekaj za kar ne nabavljaš ogromno materiala sploh pa ne redno (občasno računalnik ipd...) nekdo ki mesečno nakupi za 2.000EUR materiala za svojo dejavnost naj ne bi bil normiranec... oziroma zanj to ni najboljša opcija.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Ales ::

w0mbat je izjavil:

oops se mi je zdelo da je enkrat računovodkinja rekla 15, zdej pa tvoj post in gugl pravi 20ti

Nekoč je bilo do 15., zdaj je že nekaj časa do 20..

Sicer pa v takih primerih velja, da je rok plačila prvi naslednji delovni dan.

barakus ::

Uredi si plačevanje prek vloženih e-računov pa bo vseeno kdaj je. Prejmeš e-račun of FURS v prvih dnevih v mesecu, ga potrdiš in 20. se ti sproži nalog za nakazilo na banki.

Okapi ::

Mato989 je izjavil:

V tem primeru normiranec ni mišljen za to osebo... za njega je normalen SP!

Kot sem jaz zmeraj razumel, je normiranec mišljen za podjetnike ki delajo predvsem nekaj za kar ne nabavljaš ogromno materiala sploh pa ne redno (občasno računalnik ipd...) nekdo ki mesečno nakupi za 2.000EUR materiala za svojo dejavnost naj ne bi bil normiranec... oziroma zanj to ni najboljša opcija.
Stvar je v tem, da nimaš samo dveh možnosti - tiste, ki nimajo skoraj nič stroškov, in tiste, ki jih imajo ogromno. Imaš tudi vse vmes. Na neki točki se seveda odločiš, da boš uveljavljal dejanske stroške, ampak imaš tudi take, ki imajo recimo 70% dejanskih stroškov, z vso računovodsko ustvarjalnostjo vred, in se jim zato še vedno splača biti normiranec, ampak veliko manj kot tistim, ki imajo 5% dejanskih stroškov.

Z 80% normiranih stroškov so želeli zajeti čim več espejev (se pravi tudi tiste, ki imajo kar precej materialnih stroškov), ampak s tem so tudi povzročili precejšnjo neenakost v dejanski obdavčitvi.

Skratka, za nekatere je naš sistem normirancev boljši od davčnih oaz, za druge pa niti ne. Za nekatere je recimo boljši (v primerjavi s klasičnim espejem) samo v toliko, da jim poenostavi birokracijo, finančno pa niso nič na boljšem.

Bi pa bilo zanimivo vedeti, koliko ljudi iz drugih držav EU ima prijavljen normirani espe pri nas, ravno zaradi davnčih ugodnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

sandmat ::

kateri prispevki so 15ga? že dolgo so 20ga -> https://mladipodjetnik.si/podjetniski-k...

chort ::

Okapi, do neke mere se strinjam, ampak jaz normiranca razumem tudi kot vzpodbudo k delanju dobička in ne kreativnega računovodstva, kjer so gate na firmo, pa frutek na firmo, pa vsaki dve leti nov avto na firmo - naj stane kar hoče, samo da ne plačam nič davka.
Nekje sem pred časom bral primerjavo (morda je bilo tudi ustno od dobrega prijatelja zelo visoko na MF) da normiranci prinesemo vsaj nekaj v skupno blagajno, ker so nenormiranci običajno tehnično "glih za glih nad vodo".

DePalmo ::

barakus je izjavil:

Uredi si plačevanje prek vloženih e-računov pa bo vseeno kdaj je. Prejmeš e-račun of FURS v prvih dnevih v mesecu, ga potrdiš in 20. se ti sproži nalog za nakazilo na banki.

Imam urejeno plačevanje e-računov, ampak ta pride okoli 16., do takrat pa še vedno vse prispevke sam plačam ročno, vedno nekje okoli 10. v mesecu. Tako da do sedaj sem že vse e-račune arhiviral, plačal s pomočjo njih pa še nikoli.

Torej, kako narediš da ga dobiš v začetku meseca?

MadMicka ::

DePalmo, ne rabiš dobiti računa na začetku meseca, zadostuje, da ga dobiš okoli 16-tega kot praviš, saj zapadejo prispevki v plačilo šele 20-tega v mesecu. Akontacija dohodnine pa zapade v plačilo 10-tega za tekoči mesec, tu računa ne dobiš.

tony1 ::

chort je izjavil:

Okapi, do neke mere se strinjam, ampak jaz normiranca razumem tudi kot vzpodbudo k delanju dobička in ne kreativnega računovodstva, kjer so gate na firmo, pa frutek na firmo, pa vsaki dve leti nov avto na firmo - naj stane kar hoče, samo da ne plačam nič davka.
Nekje sem pred časom bral primerjavo (morda je bilo tudi ustno od dobrega prijatelja zelo visoko na MF) da normiranci prinesemo vsaj nekaj v skupno blagajno, ker so nenormiranci običajno tehnično "glih za glih nad vodo".


Se strinjam. Avto sem kupil v manjši avtohiši (recimo, da letno prodajo pod 100 avtov, sami si izračunajte koliko letnega prometa je to >:D), in v izkazih redno prikazujejo le nekaj tisoč evrov dobička letno.

Fora je v tem, da se davčne optimizacije vedno lahko dela (večji ko si, več ti jih je na voljo in tudi denar imaš, da lahko nekoga plačaš, ki jih poštudira), pri nas pa je delati pozitivno ničlo na račun davčne optimizacije (beri: nabijanja stroškov) nacionalni šport vsakega obrtnika.

Če se greš normiranca, nisi nič kaj več obdavčen, obenem pa ti je prihranjenega obilica dela z optimizacijo, 100% si legalen, država pa tudi pobere nekaj davka. (Če ga več od povprečja je pa sploh zmaga.) Vsaki državi bi moralo vse to biti v interesu.

M-XXXX ::

Kdaj in kako se plača tiste 4% od normiranega SP-ja? Se to pojavi v eKartici ali kje drugje?

Okapi ::

To je dohodnina, oziroma akontacija dohodnine. Izračuna se enkrat letno, ko oddaš "bilanco", poravnaš razliko za nazaj (če je treba) in plačuješ mesečno akontacijo za naprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

M-XXXX ::

Mogoče sem slabo vprašal: kje se ta mesečna akontacija za naprej prikazuje? V ekarticah je nisem našel.

Okapi ::

Saj sem ti napisal, akotacija dohodnine, konto 40.

sandmat ::

V ekartici jo zihr vidiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sandmat ()

chort ::

M-XXXX je izjavil:

Mogoče sem slabo vprašal: kje se ta mesečna akontacija za naprej prikazuje? V ekarticah je nisem našel.

Akontacija je vsak mesec ista. Kot dolg se ti prikaže v eKartici za tekoči mesec (šele ko zapade za plačilo), izračunano pa jo dobiš (na podlagi poslovnega izida preteklega leta ali predvidenega dohodka ki si ga prijavil ob ustanovitvi s.p., če si nov) vsakega aprila.

Mislim, da narobe razumeš eKartico, to je seznam tvojih "dolgov" in tvojih poplačil le teh dolgov. V kartici ni tvojih prihodnjih dolgov, saj bi lahko recimo jutri podjetje zaprl, in (precej poenostavljeno in karikirano) akontacija za naslednji mesec ne bi bila polna ampak temu primerno zmanjšana.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: chort ()

M-XXXX ::

To me je zanimalo, ali se mogoče prvi mesec ne prikaže (ali pa se še bo)? SP sem odprl točno en mesec nazaj (13. oktober).
In za zdaj mi v ekartici ne kaže.

https://ibb.co/PDh3T5C

Uglavnem (to kar je glavno): Ko bo potrebno kaj plačati se pokaže v ekartici? Če ni tam, potem ne obstaja?
Mislim, da narobe razumeš eKartico, to je seznam tvojih "dolgov" in tvojih poplačil le teh dolgov. V kartici ni tvojih prihodnjih dolgov, saj bi lahko recimo jutri podjetje zaprl, in (precej poenostavljeno in karikirano) akontacija za naslednji mesec ne bi bila polna ampak temu primerno zmanjšana.

Razumem jo kot moji trenutni dolgovi. Ampak ravno zato sprašujem ker teh 4% (napovedanih prihodkov) nimam notri.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M-XXXX ()

chort ::

Zanimivo, meni se konto 40 - "Obračun davka od dohodka iz dejavnosti" vedno pojavi vsakega 10. v mesecu.
Če greš pogledat v "Vpogledi" --> "eKartica" namesto v "eKarticaO", je tam stanje enako? Pred izpisom moraš kliknit še "Pridobi nove podatke" za leto 2020, it na kafe in potem kliknit "Osveži".

amacar ::

Če je napovedal nizke prihodke za prvo leto ima mogoče plačevanje na 3 mesece?

M-XXXX ::

Ne konto 40 nimam v nobeni rubriki.
Imel se napovedanih cca 15k za slabe 3 mesece (do konca leta).
Imam mesečni obračun, sem šel zdajle pogledat še v dokument ob odprtju:
 Slika

Slika



A je mogoče zato ker je SP na novo odprt in se pokaže šele drugi mesec? Drugače pa v ponedeljek kličem na FURS.
Ampak OK dokler ni v karticah, potem ne obstaja?

PS: kaj je s slikami, da noče več iz shrani.si pokazat predogleda? Kam se kaj uploada v teh časih?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M-XXXX ()

LapD ::

Škoda ker nisi napovedal 0 prometa, bi imel mir z akontacijo do aprila. Sicer pa nimaš nič na eKartici ker za oktober ne boš plačal akontacije saj si s.p. odprl sredi meseca. Akontacijo boš prvič plačal do 10. decembra za mesec november.
web&motion designer

gdjv ::

M-XXXX je izjavil:

To me je zanimalo, ali se mogoče prvi mesec ne prikaže (ali pa se še bo)? SP sem odprl točno en mesec nazaj (13. oktober).
In za zdaj mi v ekartici ne kaže.

https://ibb.co/PDh3T5C

Uglavnem (to kar je glavno): Ko bo potrebno kaj plačati se pokaže v ekartici? Če ni tam, potem ne obstaja?
Mislim, da narobe razumeš eKartico, to je seznam tvojih "dolgov" in tvojih poplačil le teh dolgov. V kartici ni tvojih prihodnjih dolgov, saj bi lahko recimo jutri podjetje zaprl, in (precej poenostavljeno in karikirano) akontacija za naslednji mesec ne bi bila polna ampak temu primerno zmanjšana.

Razumem jo kot moji trenutni dolgovi. Ampak ravno zato sprašujem ker teh 4% (napovedanih prihodkov) nimam notri.


Iz lastnih izkušenj, za akontacijo dobis na edavke sele po dveh mesecih. Prvi se ne obračuna. Sem se enako spraševal in klical na FURS.

w0mbat ::

a se novo leto začne z 1. januarjem? Recimo da dobim nakazilo Januarja, bo to veljajo za 2021 al za 2020? Storitev januarja. Skratka me zanima kdaj začne veljat novo leto za normirance, da gre promet na 0 jovo na novo.

klemenSLO ::

Pomoje je važen datum opravljene storitve na računu ki si ga izdaal. Ne glede na to kdaj dobiš plačano.
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

w0mbat ::

ja, to razumem. Ampak če je storitev Januarja in plačilo Januarja, to je že novo leto za moj s.p. ? se pravi novo štetje od 0 prihodkov?

LapD ::

Če se tvoj s.p. ne ravna po kakšnem kitajskem koledarju, potem se novo leto začne s 1. januarjem in tako kot je Klemen rekel velja datum opravljene storitve na računu. Tako da brez panike, ne bo šlo v kvoto za letos.
web&motion designer

tony1 ::

w0mbat je izjavil:

a se novo leto začne z 1. januarjem? Recimo da dobim nakazilo Januarja, bo to veljajo za 2021 al za 2020? Storitev januarja. Skratka me zanima kdaj začne veljat novo leto za normirance, da gre promet na 0 jovo na novo.


Daleč najbolj enostavno je na račun vedno pisati isti datum kot datum računa in datum opravljene storitve. Prav tako pa je tudi najbolj enostavno vse račune za delo v trenutnem letu odposlati in datirati z največ 31.12.

Zakaj bi si po nepotrebnem oteževal življenje?

Kleemen ::

Se že kaj ve kdaj bo na eDavkih možno oddat vlogo za povrnitev fiksnih stroškov za s.p., ki smo imeli več kot 30% upada prometa glede na lansko leto?

LapD ::

Ti bi pa lahko izpustil kakšno pomoč, čisto tako iz solidarnosti do ostalih :) V glavnem, vloga bo dostopna predvidoma od 17. 12. 2020 dalje. Rok za oddajo vloge je 31. 12. 2020. FURS bo nakazal pomoč do 20. 1. 2021. Pogoj je, da bodo prihodki od prodaje v zadnjem četrtletju 2020 upadli vsaj za 30% glede na enako obdobje leta 2019. Pomoč se lahko dodeli za obdobje od 1. oktobra 2020 do 31. decembra 2020.
web&motion designer

Kleemen ::

Če ne smem delat pokoristim kar je možno že tako so nam vzeli toliko dohodka s tem ko nas omejujejo. Hvala za info.

Kleemen ::

Za povrnitev fiksnih stroškov se "po novi" odločbi ne upošteva samo upad prometa za 30% ampak tudi dejanski stroški podjetja med Oktobrom in Decembrom, tako da ta pomoč ne pripada skoraj nobenemu, ki je uveljavljal pomoč za temeljni dohodek 1100eur razen če ima 1100+ mesečnih stroškov podjetja.

Mato989 ::

Kleemen je izjavil:

Za povrnitev fiksnih stroškov se "po novi" odločbi ne upošteva samo upad prometa za 30% ampak tudi dejanski stroški podjetja med Oktobrom in Decembrom, tako da ta pomoč ne pripada skoraj nobenemu, ki je uveljavljal pomoč za temeljni dohodek 1100eur razen če ima 1100+ mesečnih stroškov podjetja.


ODLIČNO!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

vrtn4r ::

Kleemen je izjavil:

Za povrnitev fiksnih stroškov se "po novi" odločbi ne upošteva samo upad prometa za 30% ampak tudi dejanski stroški podjetja med Oktobrom in Decembrom, tako da ta pomoč ne pripada skoraj nobenemu, ki je uveljavljal pomoč za temeljni dohodek 1100eur razen če ima 1100+ mesečnih stroškov podjetja.

Pripada tistim ki jo potrebujejo. Pravilno pa da tebi ne, kot smo ze ugotovili par strani nazaj.

Kleemen ::

Ni potrebe, je temeljni dohodek dovolj za preživet čez zimo. Od spomladi naprej pa je dela vrh glave. :D

MadMicka ::

Problem je, če s.p. ne loči med zakonom in odločbo, predvsem za njega. Preden nekaj napišeš, poguglaš tiste osnovne izraze. Od kje pa tebi ideja, da ta pomoč ne pripada skoraj nobenemu, pa veš samo ti (oziroma narobe veš :). Npr. vse trgovine, saloni, ipd., ki so morali biti zaprti v zadnjem delu letošnjega leta, bodo to lahko brez problema uveljavljali.

Kleemen ::

Lahko bodo, če imajo več stroškov kot prihodkov. Glede na to, da vsi uveljavljamo pomoč temeljnega dohodka, ki je 1100eur bo redkokdo dobil še pomoč za stroške razen če ima seveda 1100eur+ mesečnih stroškov.

MadMicka ::

In iz katerega predpisa izhaja, da če dobiš 1.100 temeljnega mesečnega dohodka, da ne moreš uveljavljati delnega povračila fiksnih stroškov?

Kleemen ::

Zato ker se gleda dejansko stroške podjetja in ne samo prihodke in odhodke. Tako da če dobiš temeljni dohodek 3x 1100eur je to 3300eur prihodka kar je več kot je skupnih stroškov. Razen če ima kdo več kot 1100eur mesečnih stroškov potem mu seveda pripada pomoč za fiksne stroške.

Beli_Zajcek ::

Kleemen je izjavil:

Zato ker se gleda dejansko stroške podjetja in ne samo prihodke in odhodke. Tako da če dobiš temeljni dohodek 3x 1100eur je to 3300eur prihodka kar je več kot je skupnih stroškov. Razen če ima kdo več kot 1100eur mesečnih stroškov potem mu seveda pripada pomoč za fiksne stroške.


@Kleemen
1. Temeljni dohodek se ne šteje med prihodke podjetja.
2. Nekriti fiksni stroški podjetja se ocenijo glede na prihodke v določenem obdobju. Odvisno od upada prihodkov in odvisno od kdaj je podjetje bilo ustanovljeno.

Za podrobnosti imaš 109. člen Zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije COVID-19.

Imam občutek, da bi tudi ti moral dobiti nekaj malega povrnjenega (pri samozaposlenih s.p.-jih ti zneski ne morejo biti veliki), čeprav delaš močno v smeri, da temu ne bi bilo tako.

logik ::

Vlada je danes podaljšala ukrepe za pomoč samozaposlenih v obliki temeljnega dohodka v višini 1.100 eur za 3 mesece, do 31. 3. 2021.

https://www.gov.si/assets/vlada/Seja-vl..., stran 22-23


Pa še druga tema, iz današnjih Financ:

Kot pojasnjujejo na Fursu, bo v obračunu nova zaporedna št. 2.8., v kateri zavezanci iz prihodkov izvzamejo prejeti mesečni temeljni dohodek po ZIUZEOP in ZZUOOP ter prejeti delno povrnjen izgubljeni dohodek zaradi karantene ali obveznosti varstva otrok, ker gre za oproščene dohodke. Morali boste paziti, da mesečni temeljni dohodek vključite v prihodke in nato izvzamete v točki 2.8. davčnega obračuna. Upravičenci, ki bodo ob pripravi finančnih izkazov ugotovili, da ne izpolnjujejo pogojev za mesečni temeljni dohodek in ga bodo zato vrnili, v skladu z računovodskimi standardi tega prihodka ne vključujejo v izkaze.

Glede na veljavne davčne predpise in s tem računovodske standarde se pripoznajo prihodki v višini oproščenih prispevkov in odhodki v višini celotnih obračunanih prispevkov, kar v praksi pomeni oprostitev. Enaka pravila za upoštevanje prihodkov veljajo tudi v primeru normiranih s. p. Glede odhodkov pa se pri zavezancu, ki ugotavlja davčno osnovo z upoštevanjem normiranih odhodkov, šteje, da se je zavezanec odločil za pavšalno določanje oziroma pripoznavanje vseh odhodkov, ne glede na dejansko vrsto in višino obračunanih odhodkov, vključno z obračunanimi prispevki za socialno varnost. V sistemu normiranih odhodkov se torej šteje, da so bili zavezancu pripoznani vsi dejansko obračunani odhodki v zvezi z opravljanjem dejavnosti, saj zavezanec dejansko obračunanih odhodkov ne izkazuje.

https://podjetnik.finance.si/8969781/Za...

Amdforce ::

Hvala za info ter link. :)

lotar123 ::

logik je izjavil:

Vlada je danes podaljšala ukrepe za pomoč samozaposlenih v obliki temeljnega dohodka v višini 1.100 eur za 3 mesece, do 31. 3. 2021.

https://www.gov.si/assets/vlada/Seja-vl..., stran 22-23


Pa še druga tema, iz današnjih Financ:

Kot pojasnjujejo na Fursu, bo v obračunu nova zaporedna št. 2.8., v kateri zavezanci iz prihodkov izvzamejo prejeti mesečni temeljni dohodek po ZIUZEOP in ZZUOOP ter prejeti delno povrnjen izgubljeni dohodek zaradi karantene ali obveznosti varstva otrok, ker gre za oproščene dohodke. Morali boste paziti, da mesečni temeljni dohodek vključite v prihodke in nato izvzamete v točki 2.8. davčnega obračuna. Upravičenci, ki bodo ob pripravi finančnih izkazov ugotovili, da ne izpolnjujejo pogojev za mesečni temeljni dohodek in ga bodo zato vrnili, v skladu z računovodskimi standardi tega prihodka ne vključujejo v izkaze.

Glede na veljavne davčne predpise in s tem računovodske standarde se pripoznajo prihodki v višini oproščenih prispevkov in odhodki v višini celotnih obračunanih prispevkov, kar v praksi pomeni oprostitev. Enaka pravila za upoštevanje prihodkov veljajo tudi v primeru normiranih s. p. Glede odhodkov pa se pri zavezancu, ki ugotavlja davčno osnovo z upoštevanjem normiranih odhodkov, šteje, da se je zavezanec odločil za pavšalno določanje oziroma pripoznavanje vseh odhodkov, ne glede na dejansko vrsto in višino obračunanih odhodkov, vključno z obračunanimi prispevki za socialno varnost. V sistemu normiranih odhodkov se torej šteje, da so bili zavezancu pripoznani vsi dejansko obračunani odhodki v zvezi z opravljanjem dejavnosti, saj zavezanec dejansko obračunanih odhodkov ne izkazuje.

https://podjetnik.finance.si/8969781/Za...


Piše samo za oktober november in december:

Podaljša se ukrep izredne pomoči v obliki mesečnega temeljnega dohodka za samozaposlene, družbenike-poslovodje in kmete. Pogoj za pridobitev pomoči je padec letošnjih prihodkov za 20 % v primerjavi z lanskim letom. Višina mesečnega temeljnega odhodka je 1.100 evrov in sicer za oktober, november in december, razen za samozaposlene v kulturi, za katere znaša 700 evrov, ter kmete, ki znaša 940 evrov na mesec. Izvajalec ukrepa je Finančna uprava Republike Slovenije (FURS).

Kleemen ::

logik je izjavil:

Vlada je danes podaljšala ukrepe za pomoč samozaposlenih v obliki temeljnega dohodka v višini 1.100 eur za 3 mesece, do 31. 3. 2021.

https://www.gov.si/assets/vlada/Seja-vl..., stran 22-23


Pa še druga tema, iz današnjih Financ:

Kot pojasnjujejo na Fursu, bo v obračunu nova zaporedna št. 2.8., v kateri zavezanci iz prihodkov izvzamejo prejeti mesečni temeljni dohodek po ZIUZEOP in ZZUOOP ter prejeti delno povrnjen izgubljeni dohodek zaradi karantene ali obveznosti varstva otrok, ker gre za oproščene dohodke. Morali boste paziti, da mesečni temeljni dohodek vključite v prihodke in nato izvzamete v točki 2.8. davčnega obračuna. Upravičenci, ki bodo ob pripravi finančnih izkazov ugotovili, da ne izpolnjujejo pogojev za mesečni temeljni dohodek in ga bodo zato vrnili, v skladu z računovodskimi standardi tega prihodka ne vključujejo v izkaze.

Glede na veljavne davčne predpise in s tem računovodske standarde se pripoznajo prihodki v višini oproščenih prispevkov in odhodki v višini celotnih obračunanih prispevkov, kar v praksi pomeni oprostitev. Enaka pravila za upoštevanje prihodkov veljajo tudi v primeru normiranih s. p. Glede odhodkov pa se pri zavezancu, ki ugotavlja davčno osnovo z upoštevanjem normiranih odhodkov, šteje, da se je zavezanec odločil za pavšalno določanje oziroma pripoznavanje vseh odhodkov, ne glede na dejansko vrsto in višino obračunanih odhodkov, vključno z obračunanimi prispevki za socialno varnost. V sistemu normiranih odhodkov se torej šteje, da so bili zavezancu pripoznani vsi dejansko obračunani odhodki v zvezi z opravljanjem dejavnosti, saj zavezanec dejansko obračunanih odhodkov ne izkazuje.

https://podjetnik.finance.si/8969781/Za...


Saj nikjer ne piše o tem na strani 22-23?

Ales ::

Kleemen je izjavil:

Saj nikjer ne piše o tem na strani 22-23?

A je tako težko v dokumentu dati search na besedo "samozaposlen"?

martincek1 ::

[Transferwise račun]

Zdaj vidim na Transferwise, da imam za Inside USA nek nov račun z 14 mestno številko računa (prej 10 mestna). Je to prav in zdaj naročnikom dam to številko? Mal je čudno, ker zdaj imajo vse stranke prejšnji account. Pa tud do supporta je nemogoče priti, kakšne novice o tem tudi ni. Ima kdo s tem že izkušnje?

Pegaz ::

martincek1 je izjavil:

[Transferwise račun]

Zdaj vidim na Transferwise, da imam za Inside USA nek nov račun z 14 mestno številko računa (prej 10 mestna). Je to prav in zdaj naročnikom dam to številko? Mal je čudno, ker zdaj imajo vse stranke prejšnji account. Pa tud do supporta je nemogoče priti, kakšne novice o tem tudi ni. Ima kdo s tem že izkušnje?

Jaz sem stranki iz ZDA pred kratkim enostavno dal TRR račun slovenske banke in je prek Transferwise plačala neposredno na ta TRR.

Kleemen ::

Ales je izjavil:

Kleemen je izjavil:

Saj nikjer ne piše o tem na strani 22-23?

A je tako težko v dokumentu dati search na besedo "samozaposlen"?


Ja ampak še vedno piše samo za pomoč do 31.12.2020 in ne za leto 2021. Mogoče je bil samo predlog, drugače bi bilo sigurno tudi v vseh novicah kot vedno.

jest10 ::

Kako pol zdej s to pomočjo? V povzetkih PKP7 ne zasledim nič o tem

logik ::

Nisem hotel zavajati, ampak očitno so do konca marca podaljšali samo možnost, da zaprosiš za temeljni dohodek za oktober, november in december.

logik ::

Čeprav v Financah danes piše:

Vlada je do 31. marca 2021 podaljšala ukrep izredne pomoči v obliki mesečnega temeljnega dohodka za samozaposlene, družbenike poslovodje in kmete. Višina mesečnega temeljnega odhodka je 1.100 evrov, razen za samozaposlene v kulturi, za katere znaša 700 evrov, ter kmete, ki znaša 940 evrov na mesec. Izvajalec ukrepa je finančna uprava. Predvidoma se bo ukrep izvajal podobno kot do zdaj, podrobnosti bodo znane januarja, ko začne sklep veljati.

https://www.finance.si/8969981/Vse-na-e...
««
38 / 184
»»