» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
32 / 182
»»

HappyPills ::

Nevem če bo treba vrnit pomoje lahko zapreš vendar se ti bo gledalo povprečje pač na manj mesecev. Preračunaj če ni bolje počakat morda še mesec.

Kleemen ::

Se bom pozanimal, če bo potrebno zapret. Zaenkrat kaže kar ok in tudi to z dogodki 50 max. ni lih tko kot pravijo mediji, tako da kot kaže bo šlo skozi. :)

Hvala za informacije.

DrSergioDJ ::

Vprašanje za atipične ddv zavezance.
Ker bom nekaj projektov (storitve - video editing) moral opraviti za naročnika iz Belgije (podjetje z VAT številko), sem danes oddal vlogo za atipičnega DDV zavezanca (drugače sem normirani sp, nezavezanec za ddv).

Projekti bodo opravljeni v roku enega meseca, potem ne pričakujem več dela s tujino.
Internet pravi, da moram vseeno naslednjih 5 let/60 mesecev ostati v sistemu DDV in oddajati rekapitulacijsko poročilo. Danes sem tudi klical na Furs in so mi rekli, da če potem ne bom več delal s tujino, lahko izstopim iz sistema DDV. Kaj zdaj drži? Verjetno informacije Fursa? Kakšen je potem postopek izstopa iz sistema DDV?
Če izstop ni možen in so mi dali na FURSU napačne info, potem naslednjih 5 let oddajam/vlagam praznen dokument?

Hvala za informacije.
...

martincek1 ::

Oddajaš prazen DDV-O dokument, rekapitulacijskega ni treba, če nimaš prometa iz EU.
Sicer pa glede na to, da delaš v video editingu - zakaj ne pričakuješ več prometa s tujino? A ne ponujajo veliko boljše urne postavke? Al delaš samo z US? Jaz bi na tvojem mestu zaenkrat pač oddajal prazen DDV-O...

Kako je pa z izstopom, pa nebi vedel.

CoreySteel ::

Mogoče je odgovor FURSa drugačen, ker gre v tem primeru samo za atipičnega zavezanca, tistih 5 let je pa za "polni" DDV? Nisem nikoli razmišljal, jest pač oddajam prazen DDV-O dokument :) Se mi zdi še več dela, da bi se potem spet prijavljal nazaj.
Twitter: @CoreySteel_

Okapi ::

Poleg tega se splača razmislit, ali ni morda bolje biti kar pravi zavezanec. Če ne delaš s fizičnimi osebami, da bi moral imeti zaradi tega višje cene, in nimaš prav veliko računov na mesec, dodtnega dela ni dosti (10 minut na mesec, ko oddajaš DDV-O), imaš pa 22% "popusta" pri nabavi vse opreme, ki jo potrebuješ za delo.

poweroff ::

Pa ne pozabit oddat tega DDV-O obrazca, četudi je prazen. Kazni za neoddajo so precej visoke.
sudo poweroff

DePalmo ::

Kako imaš lahko "popust" če si normirani s.p.? A ni tako da se davek vseeno plača? Ker ravno gledam enega laptopa in bi bilo fino če bi lahko prišparal 500 EUR ...

Tudi meni je bilo rečeno da če greš v sistem DDV, moraš biti noter 5 let. Pa ni važno če kot atipični ali polni. Je sedaj kaj novega na tem? Ker prvič slišim da lahko kar enostavno izstopiš.

pingme ::

DePalmo je izjavil:

Kako imaš lahko "popust" če si normirani s.p.? A ni tako da se davek vseeno plača? Ker ravno gledam enega laptopa in bi bilo fino če bi lahko prišparal 500 EUR ...

Tudi meni je bilo rečeno da če greš v sistem DDV, moraš biti noter 5 let. Pa ni važno če kot atipični ali polni. Je sedaj kaj novega na tem? Ker prvič slišim da lahko kar enostavno izstopiš.


Pravni osebi zaračunaš 22% ddv (večini podjetij je vseeno, ker ga poračunajo).
Ko nabaviš računalnik, pa ti plačaš 22% ddv. Ko nato oddaš DDV-O, se ti vstopni in izstopni ddv poračunata, torej si dejansko računalnik kupil brez ddv. Seveda pa ga moraš zavesti in voditi kot osnovno sredstvo ter poravnati razliko, če bi zaprl prej kot se zamortizira.

martincek1 ::

Še kdo ni dobil e-računa za prispevke? To pride, al je spet treba ročno plačevat, ker prejšnji mesec je prišel 16ga?

Choc ::

Tudi jaz nisem dobil e-računa. Sem si nastavil alarm, da plačam jutri ročno, če ga jutri še vedno ne bo ...

barakus ::

Kako pa se prijavim na e-racun za prispevke? Jaz se vedno rocno nakazujem...

Choc ::

ali3n ::

Jaz sem ga danes dobil. (prejšnji mesec ga npr. nisem)
Preverite še enkrat.
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ali3n ()

Choc ::

Dobil e-račun par ur nazaj tako da je vse OK. So pa vseeno malce pozni, dober dan pred rokom... Lahko bi mogoče bilo kakšen dan prej :)

nbon ::

Zdravo!

Eno kratko vprašanje:

Pri s.p. z dejavnostjo na področju športa je opravljanje dejavnosti dovoljeno le z ustreznim vpisom v razvid športnih delavcev in trenersko licenco.
Zanima me, če jaz, ki v razpis nisem vpisan in nimam licence za trenerja, lahko odprem s.p. z dejavnostmi na področju športa, če bom zaposlil nekoga, ki je trener, da bo te dejavnosti opravljal?

Ima kdo kakšne izkušnje?

Lp

Kleemen ::

Kako je v primeru zaprtja s.p. se dobi kaj nadomestila glede na to, da veliko ljudi zapira s.p. zaradi corone?

mat xxl ::

NIČ

ali3n ::

Če si imel sp dovolj dolgo in prikažeš zaprtje zaradi insolventnosti (odpoved enega ali večih večjih naročnikov) seveda imaš pravico do denarnega nadomestila.
Za detajle poglej na strani zrsz.
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

MadMicka ::

Če ne gre drugače, zapreš s.p., se zaposliš pri enemu kolegu oz. podjetju, za določen čas za 1 mesec zaradi začasno povečanega obsega dela in greš potem na zavod.

nbon, načeloma lahko, podobno kot moraš biti mesar, če prodajaš meso, frizer, če friziraš, ampak lastnik podjeta tega ne rabi, mora pa imeti nekoga zaposlenega, verjetno niti ni potrebno za polni delovni čas. Se pa pozanimaj na ustrezni gospodarski zbornici.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

mat xxl ::

ali3n je izjavil:

Če si imel sp dovolj dolgo in prikažeš zaprtje zaradi insolventnosti (odpoved enega ali večih večjih naročnikov) seveda imaš pravico do denarnega nadomestila.
Za detajle poglej na strani zrsz.


Ja socialno pomoč, samo to ni pomoč za s.p. je !

lolipop2 ::

Hmm, da ne gledam vseh 32 podstrani:

4% davka se računa od komplet prihodka? Npr celo leto prihodek je 20.000, potem je davek 800€ ?

chort ::

lolipop2 je izjavil:

Hmm, da ne gledam vseh 32 podstrani:

4% davka se računa od komplet prihodka? Npr celo leto prihodek je 20.000, potem je davek 800€ ?

Ja.

logik ::

Berem nov predlog ukrepov.
Kljub temu, da je to samo predlog, mogoče kdo ve, kako je mišljeno: a če kdo letos preseže 50k prihodkov, avtomatsko izpade iz sistema normirancev že za leto 2021? A ni to spreminjanje pravil "za nazaj"? Ker zdaj so pravila v 2 letih max 300k in nekdo je sledil tem pravilom in ima letos že 75k prihodkov.
Ali bo veljalo v smislu kdor preseže 50k prihodkov v 2021, izpade iz sistema normirancev v 2022?

FrEaKmAn ::

logik je izjavil:

Berem nov predlog ukrepov.
Kljub temu, da je to samo predlog, mogoče kdo ve, kako je mišljeno: a če kdo letos preseže 50k prihodkov, avtomatsko izpade iz sistema normirancev že za leto 2021? A ni to spreminjanje pravil "za nazaj"? Ker zdaj so pravila v 2 letih max 300k in nekdo je sledil tem pravilom in ima letos že 75k prihodkov.
Ali bo veljalo v smislu kdor preseže 50k prihodkov v 2021, izpade iz sistema normirancev v 2022?


Ali lahko malo več poveš kje to bereš?

logik ::

FrEaKmAn je izjavil:

logik je izjavil:

Berem nov predlog ukrepov.
Kljub temu, da je to samo predlog, mogoče kdo ve, kako je mišljeno: a če kdo letos preseže 50k prihodkov, avtomatsko izpade iz sistema normirancev že za leto 2021? A ni to spreminjanje pravil "za nazaj"? Ker zdaj so pravila v 2 letih max 300k in nekdo je sledil tem pravilom in ima letos že 75k prihodkov.
Ali bo veljalo v smislu kdor preseže 50k prihodkov v 2021, izpade iz sistema normirancev v 2022?


Ali lahko malo več poveš kje to bereš?


https://podjetnik.finance.si/8965893/Bo...
Verjetno je članek zaklenjen, piše pa med drugim tole:
"Kako bo po novem, če bo Simičeva ideja sprejeta? V sistem normirancev bodo lahko vstopili samo tisti, ki imajo letno do 50 tisoč prihodkov, hkrati pa bo višja davčna osnova. Medtem ko ta danes znaša 20 odstotkov prihodkov, bo po novem 40 odstotkov, ker bi se priznani normirani odhodki znižali na 60 odstotkov. Normirani espe bi tako plačal osemodstotni davek na svoje prihodke."

Lahko pa poslušate Simiča na:
https://www.gov.si/novice/2020-09-16-pr...
začne se pri 8:15

FrEaKmAn ::

Iskreno, ne razumem zakaj znižanje iz 100k na 50k. Omenjeno je samo da so neke kršitve, zakaj je to boljše pa mi ni razumljivo? Lahko kdo malo več pove?

Okapi ::

Za letos to sigurno ne more veljati.

user4683 ::

Še dobro, da sem že lani presegel mejo 300k v dveh letih in letos odprl doo xD Ampak ja, kot pravi Okapi, tudi če sprejmejo že danes, ne more veljati že za letos.

chort ::

user4683 je izjavil:

Še dobro, da sem že lani presegel mejo 300k v dveh letih in letos odprl doo xD Ampak ja, kot pravi Okapi, tudi če sprejmejo že danes, ne more veljati že za letos.

Znupy, do tell more. Jaz bom imel letos podoben "problem". ;)

user4683 ::

Ni prav veliko za filozofirati, odpres doo (ki ne sme biti normiran) in zapres sp. Vse skupaj precej enostavno in 90% lahko naredis sam preko eVem portala. Ce bos presegel letos in bi s 1.1. moral postati nenormiran je smiselno sp zapreti najkasneje z 31.12., drugace bos imel za obdobje pred zaprtjem v 2021 malenkost vec birokracije.

chort ::

Ok, kako je potem z razpolaganjem s sredstvi, če se prav spomnim (včasih sem delal v d.o.o.) je bilo za nakupe s službeno kartico precej kompliciranja, da bi si pa izplačeval vse kot plačo pa nekako nima smisla? Predvsem ta računica me zanima.

Moja dilema je namreč, ali namesto delati in služiti več (poslovni model ni scalable, še naprej bom one-man-band) raje delati manj in imeti več prostega časa. Realno gledano mi je 150k na leto popolnoma dovolj. Zelo cenim enostavnost poslovanja, prav tako mi ni problem plačevati prispevkov. Kako se stvari spremenijo tukaj?

logik ::

user4683 je izjavil:

Ampak ja, kot pravi Okapi, tudi če sprejmejo že danes, ne more veljati že za letos.


Bom vprašal malo bolj natančno. Primer:
20. 12. 2020 sprejmejo zakon, da lahko v normiran sistem vstopijo samo tisti pod 50k letnih prihodkov.
20. 12. 2020 imam že 75k prihodkov v letu 2020.
A sem s 1. 1. 2021 (torej za prihodke v letu 2021) še lahko normiranec?

user4683 ::

chort je izjavil:

Ok, kako je potem z razpolaganjem s sredstvi, če se prav spomnim (včasih sem delal v d.o.o.) je bilo za nakupe s službeno kartico precej kompliciranja, da bi si pa izplačeval vse kot plačo pa nekako nima smisla? Predvsem ta računica me zanima.

Moja dilema je namreč, ali namesto delati in služiti več (poslovni model ni scalable, še naprej bom one-man-band) raje delati manj in imeti več prostega časa. Realno gledano mi je 150k na leto popolnoma dovolj. Zelo cenim enostavnost poslovanja, prav tako mi ni problem plačevati prispevkov. Kako se stvari spremenijo tukaj?

OK glede tega se da malo vec razpravljati:)

Z razpolaganjem s sredstvi si zelo omejen in precej obdavcen. Normiran sp s 150k prihodki je efektivno obdavcen cca 28% (po vseh prispevkih in davkih ti ostane 108k), pri doo ce bi bil "neumen" in si vse izplacal ti v najboljsem primeru (ce se ne gres kaksnih "optimizacij") ostane cca 88k (ce poenostavljeno predpostavimo da nimas stroskov in si vseh 150k dobicka izplacas kot dividende). Pri doo je najbolj pametno sredstva cim prej investirati naprej, da si zmanjsas dobicek in ustvaris kaksne pasivne prihodke.

Ce pa imas moznost kontrolirati prihodke potem res ni neumno, da jih omejis in vztrajas pri normiranem doo, dokler obstaja.

Groot ::

logik je izjavil:

user4683 je izjavil:

Ampak ja, kot pravi Okapi, tudi če sprejmejo že danes, ne more veljati že za letos.


Bom vprašal malo bolj natančno. Primer:
20. 12. 2020 sprejmejo zakon, da lahko v normiran sistem vstopijo samo tisti pod 50k letnih prihodkov.
20. 12. 2020 imam že 75k prihodkov v letu 2020.
A sem s 1. 1. 2021 (torej za prihodke v letu 2021) še lahko normiranec?


Calma calma ;)

Na tvoje skrbi ti ne bo znal odgovoriti prav nihče, ker je to povsem odvisno od tega kako bo morebitna novela zakona (če bo do nje sploh prišlo, saj se spremembe napovedujejo že praktično zadnjih 5 let, pa ni bilo do sedaj še ničesar) uredila prehodno obdobje. Si pa upam trditi, da se tvoje skrbi skorajda zagotovo ne bodo uresničile, saj bi takšen način uveljavitve zakona najbrž bil v nasprotju s splošnimi pravnimi prava. Tako da neko prehodno obdobje bo zagotovo moralo biti predvideno.

HappyPills ::

Ma ni pogojev, da v trenutni situaciji dvignejo davke.

pingme ::

Groot je izjavil:

logik je izjavil:

user4683 je izjavil:

Ampak ja, kot pravi Okapi, tudi če sprejmejo že danes, ne more veljati že za letos.


Bom vprašal malo bolj natančno. Primer:
20. 12. 2020 sprejmejo zakon, da lahko v normiran sistem vstopijo samo tisti pod 50k letnih prihodkov.
20. 12. 2020 imam že 75k prihodkov v letu 2020.
A sem s 1. 1. 2021 (torej za prihodke v letu 2021) še lahko normiranec?


Calma calma ;)

Na tvoje skrbi ti ne bo znal odgovoriti prav nihče, ker je to povsem odvisno od tega kako bo morebitna novela zakona (če bo do nje sploh prišlo, saj se spremembe napovedujejo že praktično zadnjih 5 let, pa ni bilo do sedaj še ničesar) uredila prehodno obdobje. Si pa upam trditi, da se tvoje skrbi skorajda zagotovo ne bodo uresničile, saj bi takšen način uveljavitve zakona najbrž bil v nasprotju s splošnimi pravnimi prava. Tako da neko prehodno obdobje bo zagotovo moralo biti predvideno.


Število normirancev so hoteli zmanjšati že dooolgo nazaj. Takrat je bilo 70% normiranih stroškov.
Zakon so v koaliciji usklajevali toliko časa, da je na koncu opozicijska NSI dala v obravnavno predlog, s katerim se normirani stroški zvišajo iz 70% na 80%.
Ker je bil to že čas tik pred volitvami, so ga vsi potrdili, ker se niso hoteli zameriti nobeni skupini :))
To je bilo 2014, od takrat se je število normirancev povečalo za nekaj faktorjev, tako da oceni koliko je sedaj realno, da sprejme vlada to, kar je bilo predlagano.
Poleg tega bi s tem prizadeli tudi tiste, ki imajo letno okoli 20kEUR prihodkov ali manj - takim je bolje, da uveljavljajo dejansko stroške (kjer se ti od prihodkov odšteje splošna olajšava, prispevki, telefon, internet, banka, pa kakšni potni stroški, nakup računalnika ...), kar je ravno kontra, saj naj bi predlogi zmanjšali birokratizacijo.

Kar se pa tiče konkretnega vprašanja - če bi spremembe sprejeli v 2020, bi veljale za 2021, kar pomeni, da bi seveda za leto 2020 lahko uveljavljal normirane stroške, za leto 2021 pa ne več - konec marca 2020, ko bi oddal obračun, torej ne bi smel več označiti, da boš za leto 2021 uveljavljal normirane stoške. Tu ni nič retroaktivnega in ni v nasprotju z ustavo. Vem, ti boš trdil, da če bi to vedel že na začetku leta 2020, bi ustrezno planiral ... ampak davčna predvidljivost je itak največji SLO problem, zaradi hitrih in pogostih sprememb je veliko tujih podjetij reklo hvala lepa in se preselilo drugam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pingme ()

jest10 ::

Se pravi se bo spet izdajalo manj računov, da se ne preseže 50k.

LapD ::

Spet se bo menda delila pomoč s.p.jem, ki bodo v letu 2020 imeli 40% manj prihodkov kot lani. In sicer od oktobra do decembra 700€ na mesec + oprostitev plačila prispevkov. Tako da je kar za pričakovati dvig davka za normirance na 8% da se to pokrije.
web&motion designer

jernejl ::

Po tej logiki bi bilo treba povečati tudi dohodnino, da se pokrijejo stroški pomoči za vse zaposlene, ki čakajo na delo.

barakus ::

Jao, kam/komu se lahko zabunimo glede te meje 50k?

lolipop2 ::

LapD je izjavil:

Spet se bo menda delila pomoč s.p.jem, ki bodo v letu 2020 imeli 40% manj prihodkov kot lani. In sicer od oktobra do decembra 700€ na mesec + oprostitev plačila prispevkov. Tako da je kar za pričakovati dvig davka za normirance na 8% da se to pokrije.


Kje pa je to bilo zapisano?

LapD ::

V osnutku petega svežnja protikoronskih ukrepov: https://www.rtvslo.si/gospodarstvo/med-...
web&motion designer

mat xxl ::

LapD je izjavil:

Spet se bo menda delila pomoč s.p.jem, ki bodo v letu 2020 imeli 40% manj prihodkov kot lani. In sicer od oktobra do decembra 700€ na mesec + oprostitev plačila prispevkov. Tako da je kar za pričakovati dvig davka za normirance na 8% da se to pokrije.



Normiranci od tega NIČ ne dobimo in zato, naj kar ostane, kot je, le meja naj se prestavi iz 50 k na 100 k

ali3n ::

LapD je izjavil:

V osnutku petega svežnja protikoronskih ukrepov: https://www.rtvslo.si/gospodarstvo/med-...


To o dvigu obdavčitve w 4% na 8% je s tvojga zeljnika?
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

x3ca ::

V paketu administrativnih razbremenitev na davčnem področju predlagajo, da bi bila zgornja meja prihodkov, od katerih se lahko ugotavlja davčna osnova z upoštevanjem normiranih odhodkov, 50 tisoč evrov, ne glede na to, ali ima davčni zavezanec zaposlenega (poenostavljeno, polni s. p.) ali opravlja dopolnilno dejavnost (popoldanski s. p.). Poleg tega bi se ocena normiranih stroškov zmanjšala z zdajšnjih 80 na 60 odstotkov.

VIR: https://www.delo.si/gospodarstvo/novice...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: x3ca ()

ali3n ::

thnx
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Mato989 ::

x3ca je izjavil:

V paketu administrativnih razbremenitev na davčnem področju predlagajo, da bi bila zgornja meja prihodkov, od katerih se lahko ugotavlja davčna osnova z upoštevanjem normiranih odhodkov, 50 tisoč evrov, ne glede na to, ali ima davčni zavezanec zaposlenega (poenostavljeno, polni s. p.) ali opravlja dopolnilno dejavnost (popoldanski s. p.). Poleg tega bi se ocena normiranih stroškov zmanjšala z zdajšnjih 80 na 60 odstotkov.

VIR: https://www.delo.si/gospodarstvo/novice...



Neumen ukrep... biti bi moralo tako:

Normiran s.p.(ali d.o.o) je do 50k letno
Če imaš 2 ali več zaposlenih je do 100k letno
Normirane stroške pa pustit na 80%
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

showsover ::

Tisti, ki sluzite 150k letno na sp, kaj ste to za ena panoga, i/t?

martincek1 ::

Verjetno večina IT. Ampak če imaš poleg sebe še tri freelancerje, ki jim mesečno nakazuješ plačilo, si lahko precej hitro blizu tudi brez zelo hudega dobička.
««
32 / 182
»»