» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
31 / 184
»»

logik ::

Mare3 je izjavil:

Mene pa zanima kako je sedaj v mojem primeru. Zaradi nastale situacije sem doma že od marca in nimam dela. Tudi za naprej ne kaže nič dobrega ampak sem pač pustil odprt s.p. ker sem dobil to nadomestilo od države. Sedaj me pa zanima kdaj in na kakšen način se najbolj splača zapreti s.p. ker se mi ga ne splača več imeti če dela ni prihodka ni prispevkov pa ne mislim plačevati iz svojega žepa. Kakšen predlog kaj naj storim?


Izračunaj si povprečni mesečni prihodek v 2020 glede na 2019. V letu 2020 ti mora povprečni mesečni znesek upasti vsaj za 10%, da ti ni treba vrniti temeljnega dohodka in prispevkov, plačanih s strani države.

Primer (številke so izmišljene):
V letu 2019 si imel 12.000 eur prihodkov, kar znese 1.000 eur na mesec.
Da ne vračaš pomoči, lahko imaš v letu 2020 povprečno na mesec maksimalno 90% prihodkov glede na 2019, torej 90% * 1000 eur = 900 eur. Če s.p. zapreš s koncem maja, je to 5 mesecev v letu 2020. 5*900 eur = 4500 eur. Če si do sedaj zaslužil manj, ga lahko zapreš, ne da bi kasneje moral vračati pomoč.

Lahko pa gremo dalje in pogledamo še primer, ko si v letu 2020 imel prihodkov že več, na primer 6.000 eur.
Če bi s.p. zaprl s koncem maja, bi imel povprečni mesečni prihodek 6.000 eur / 5 = 1.200 eur (kar je več kot 900 eur in bi moral vrniti pomoč).
V tem primeru pač imaš odprt s.p. še kak mesec dlje:
- če imaš s.p. odprt do konca junija in junija nimaš nobenih prihodkov, je tvoj povprečni mesečni prihodek v tem primeru 6.000 eur / 6 = 1.000 eur (še vedno več kot 900 eur in moraš še vedno vračati pomoč).
- če imaš s.p. odprt do konca julija, je tvoj povprečni mesečni prihodek 6.000 eur / 7 = 857 eur (kar je OK, ker ti je povpr. mes. prihodek za 2020 upadel za več kot 10% glede na 2019).

Seveda moraš upoštevati še, da moraš vse te dodatne mesece plačevati prispevke. Ampak verjetno se ti jih vseeno bolj splača plačati, kot pa da moraš vrniti celotno pomoč s prispevki vred.

Mare3 ::

logik je izjavil:

Mare3 je izjavil:

Mene pa zanima kako je sedaj v mojem primeru. Zaradi nastale situacije sem doma že od marca in nimam dela. Tudi za naprej ne kaže nič dobrega ampak sem pač pustil odprt s.p. ker sem dobil to nadomestilo od države. Sedaj me pa zanima kdaj in na kakšen način se najbolj splača zapreti s.p. ker se mi ga ne splača več imeti če dela ni prihodka ni prispevkov pa ne mislim plačevati iz svojega žepa. Kakšen predlog kaj naj storim?


Izračunaj si povprečni mesečni prihodek v 2020 glede na 2019. V letu 2020 ti mora povprečni mesečni znesek upasti vsaj za 10%, da ti ni treba vrniti temeljnega dohodka in prispevkov, plačanih s strani države.

Primer (številke so izmišljene):
V letu 2019 si imel 12.000 eur prihodkov, kar znese 1.000 eur na mesec.
Da ne vračaš pomoči, lahko imaš v letu 2020 povprečno na mesec maksimalno 90% prihodkov glede na 2019, torej 90% * 1000 eur = 900 eur. Če s.p. zapreš s koncem maja, je to 5 mesecev v letu 2020. 5*900 eur = 4500 eur. Če si do sedaj zaslužil manj, ga lahko zapreš, ne da bi kasneje moral vračati pomoč.

Lahko pa gremo dalje in pogledamo še primer, ko si v letu 2020 imel prihodkov že več, na primer 6.000 eur.
Če bi s.p. zaprl s koncem maja, bi imel povprečni mesečni prihodek 6.000 eur / 5 = 1.200 eur (kar je več kot 900 eur in bi moral vrniti pomoč).
V tem primeru pač imaš odprt s.p. še kak mesec dlje:
- če imaš s.p. odprt do konca junija in junija nimaš nobenih prihodkov, je tvoj povprečni mesečni prihodek v tem primeru 6.000 eur / 6 = 1.000 eur (še vedno več kot 900 eur in moraš še vedno vračati pomoč).
- če imaš s.p. odprt do konca julija, je tvoj povprečni mesečni prihodek 6.000 eur / 7 = 857 eur (kar je OK, ker ti je povpr. mes. prihodek za 2020 upadel za več kot 10% glede na 2019).

Seveda moraš upoštevati še, da moraš vse te dodatne mesece plačevati prispevke. Ampak verjetno se ti jih vseeno bolj splača plačati, kot pa da moraš vrniti celotno pomoč s prispevki vred.


Hvala za razlago. Prihodki so mi upadli za veliko več kot 10% glede na 2019, tako da o tem ne rabim skrbeti. Zanima me predvsem kdaj zapreti, da mi ne bo potrebno plačevati prispevkov še za en mesec, da ne bom prepozen. Oziroma kaj če zamudim, potem plačam le delno prispevke do dneva ko sem imel odprt s.p. ali moram plačati za celoten mesec?

pero50 ::

eno vprašanje. Prej sem plačeval račune za pretekli mesec in sem zraven še oddal popravljeno vlogo za oprostitev plačila prispevkov, potem sem se pa spomnil, da aprilska akontacija dohodnine še ni poknjižena, ker sem jo ravno plačal. Ostale prispevke imam plačane.

Ali se obračun akontacije dohodnine tudi šteje za pogoj uveljavljanja pomoči, ali ne, oz situacija je taka:

Rok plačila je bil 30.4, plačal sem 19.5, hkrati sem pa tudi oddal vlogo za oprostitev plačila prispevkov. Sem lahko zaradi tega neupravičen do izplačila?

Bobo95 ::

Mogoče neumno vprašanje.

Po kakšni formuli se obračunavajo prispevki?
Sem namreč mislil, da lahko vedno tistih minimalnih 400€ plačam, saj mi je vseeno za pokojnino.
Danes pogledam na edavke, pa vidim, da temu ni tako.

ali3n ::

Lahko plačaš (največ) 3,5-kratnik povprečne bruto plače za leto 2019 (ki je 1.753 EUR) -> 2.344 EUR prispevkov
S tem dvigneš PIZ iz 256 EUR na 1.494 EUR.

Kakšen bo efekt tega početja, pa sam veš :)

EDIT: še link do tabele:
https://www.fu.gov.si/davki_in_druge_da...
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ali3n ()

Bobo95 ::

ali3n je izjavil:

Lahko plačaš (največ) 3,5-kratnik povprečne bruto plače za leto 2019 (ki je 1.753 EUR) -> 2.344 EUR prispevkov
S tem dvigneš PIZ iz 256 EUR na 1.494 EUR.

Kakšen bo efekt tega početja, pa sam veš :)

EDIT: še link do tabele:
https://www.fu.gov.si/davki_in_druge_da...

Sem že gledal to tabelo, ampak ne razumem še popolnoma zakaj moram plačati sedaj skoraj 600€ za prispevke. V letu 2019 sem imel cca 28k prihodkov, ampak saj je 80% od tega normiranih? A ne pomeni to, da sem imel v celem letu le 5,6k dobička?

ali3n ::

Mešaš prispevke in akontacijo dohodnine.
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

LapD ::

Bobo95 je izjavil:

ali3n je izjavil:

Lahko plačaš (največ) 3,5-kratnik povprečne bruto plače za leto 2019 (ki je 1.753 EUR) -> 2.344 EUR prispevkov
S tem dvigneš PIZ iz 256 EUR na 1.494 EUR.

Kakšen bo efekt tega početja, pa sam veš :)

EDIT: še link do tabele:
https://www.fu.gov.si/davki_in_druge_da...

Sem že gledal to tabelo, ampak ne razumem še popolnoma zakaj moram plačati sedaj skoraj 600€ za prispevke. V letu 2019 sem imel cca 28k prihodkov, ampak saj je 80% od tega normiranih? A ne pomeni to, da sem imel v celem letu le 5,6k dobička?


Minimalni prispevki se ti začnejo dvigat ko imaš letnih prihodkov nekaj čez 50k, tako da to ni razlog. Glede na tvoje lanske prihodke boš moral letos ob prispevkih plačevati še akontacijo dohodnine (to niso prispevki) v višini cca 93 eur/mesec. So pa trenutno možne tudi napake v edavkih, ker ima furs težave s temi novimi pravili.
web&motion designer

Bobo95 ::

ali3n je izjavil:

Mešaš prispevke in akontacijo dohodnine.

Zato pa sprašujem, ker bi rad vedel kakšni podatki se uporabljajo za izračun minimalnih prispevkov.

Minimalni prispevki se ti začnejo dvigat ko imaš letnih prihodkov nekaj čez 50k, tako da to ni razlog. Glede na tvoje lanske prihodke boš moral letos ob prispevkih plačevati še akontacijo dohodnine (to niso prispevki) v višini cca 93 eur/mesec. So pa trenutno možne tudi napake v edavkih, ker ima furs težave s temi novimi pravili.

S.P. imam odprt od oktobra 2019, sklepam, da je to faktor?
Akontacijo dohodnine že plačujem cca 370€, ampak tu mi je vse jasno. Za prispevke pa ne razumem. Kot sem rekel, sem mislil, da lahko preprosto plačujem tistih minimalnih 400€ in da je karkoli več le opcijsko.

Je pa res, da mi na Ekartici prikaže drugačne podatke, kot pa pri PODO_OPSVZ dokumentu.

user4683 ::

Tako je. Ce si odprl sredi leta, se prihodki preracunajo na celo leto in na podlagi tega izracuna obrok za akontacijo dohodnine. Ce si zasluzil 28k v 3 mesecih (okt-dec) je to cca 112k/leto. Minus 80k normiranih odhodkov in si imel 32k dobicka, kar nanese cca 540eur/mesec akontacije dohodnine. Na enak nacin se doloci tudi zavarocalna osnova in posledicno prispevki.

Bobo95 ::

user4683 je izjavil:

Tako je. Ce si odprl sredi leta, se prihodki preracunajo na celo leto in na podlagi tega izracuna obrok za akontacijo dohodnine. Ce si zasluzil 28k v 3 mesecih (okt-dec) je to cca 112k/leto. Minus 80k normiranih odhodkov in si imel 32k dobicka, kar nanese cca 540eur/mesec akontacije dohodnine. Na enak nacin se doloci tudi zavarocalna osnova in posledicno prispevki.

Glede akontacije dohodnine se pa motiš. Gleda se povprečni prihodek na mesec (v tem primeru 9,3k) in je dohodnina le cca 370eur/mesec.

Drugače sem pa našel formulo, ki sem jo iskal tukaj:
https://mladipodjetnik.si/podjetniski-k...

Mi je sedaj vse jasno glede prispevkov, hvala za pomoč :)

user4683 ::

Sem precej preprican, da sem izracunal pravilno, ce so podatki pravi. Povprecni dohodek imas 9.3k/mesec, torej 112k/leto. Dohodnine je 20% od dobicka, tega pa je 112-80=32k, torej 32000*0.2=6400eur dohodnine v enem letu (cca 533eur/mesec).

Bobo95 ::

user4683 je izjavil:

Sem precej preprican, da sem izracunal pravilno, ce so podatki pravi. Povprecni dohodek imas 9.3k/mesec, torej 112k/leto. Dohodnine je 20% od dobicka, tega pa je 112-80=32k, torej 32000*0.2=6400eur dohodnine v enem letu (cca 533eur/mesec).


Saj pravim, da se ne gleda celotnega leta. Ni smiselno, da nekdo plača višji davek, čeprav sploh ni dosegel tega prometa. Potrebuješ imeti nad 100k dejanskega prometa, ne samo projeciranega.

user4683 ::

Govora je o mesecnem obroku akontacije dohodnine za trenutno leto, ta pa se izracuna na podlagi (celoletnega, oz preracunanega ce je bil sp odprt manj casa) prometa iz preteklega leta.

Logika je, da ce si v 2019 v 3 mesecih zasluzil 30k, bi v 12 mesecih zasluzil 120k in podoben prihodek se pricakuje za trenutno leto, zato ti furs za letos naracuna obrok kot da bos imel 120k prihodkov.

Ti mesas z dejansko obracunano dohodnino za 2019, tista pa se je izracunala iz dejanskega prometa dosezenega lani, ko si oddal DDDD obrazec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

Bobo95 ::

Dejansko obračunano dohodnino za leto 2019 sem plačal v mesecu marcu.
FURS mi je za letos preračunal obrok, kot da bi imel 9,4k prihodkov na mesec in NE kot, da bi imel 113k letno. Iz tega razloga je mesečni obrok akontacije dohodnine, ki ga plačujem v 2020 točno 377.81 eur.
https://gyazo.com/570e2ef1a40bd99f27f15...

Razumem tvojo logiko, ampak ti lahko iz prve roke povem, da temu ni tako.

user4683 ::

Uf šele sedaj mi je kliknilo kje sem se zmotil. V svojem izračunu sem upošteval max 80k odhodkov, kar seveda v tem primeru ni prav. Ker ti 100k lani res nisi presegel, je tvoj dobiček navidez manjši - zaslužil si 28k, normiranih stroškov imaš 22.4k, preračunano na celo leto je to 112k prihodkov in 89.6k normiranih odkov, ki pa jih seveda ne moreš imeti (max je 80k), vendar furs v tem izračunu tega ne upošteva.

No, če boš letos še naprej služil 9.4k/mesec (112k/leto) boš ob naslednjem poračunu doplačal razliko do cifre, ki jo že ves čas omenjam (112k prihodkov je 32k dobička in 6400€ dohodnine -> 12*380 že plačuješ sedaj, naslednje leto boš za letos doplačal še 1.9k).

blblb ::

Pozdravljeni.

Zaradi manjka volje ter casa sem se z 31.05. odlocil zapreti popoldanski normirani SP. Imam pa nekaj vprasanj...
Ga lahko zaprem online ali moram na upravno enoto?
Zanima me katere stvari morajo biti placane (ZZZS, ZPIZ, doh.) in kaj se zgodi ce slucajno niso? Nazalost zaradi trenutne situacije kartica zavezanca ne deluje pravilno.
Kaj se zgodi ce je slucajno dohodnine placano prevec? Se vrne na racun?


Hvala za odgovore ter lep pozdrav
blblb

tony1 ::

Vse se uredi on-line.

Če si plačal preveč dohodnine ti jo bodo seveda vrnili na poslovni račun, zato ga zapri šele čez kak mesec, ko boš preplačano dobil nazaj. (Dalo bi se tudi drugače, ampak tako bo najbolj enostavno.)

droopyboll ::

Zdravo, mi zna kdo pomagati pri enem problemu? Svoj s.p. sem zaprl že pred časom, vendar moram oddati še davčni obračun akontacije dohodnine (sklepam da je to dokument DDD-DDD?). Problem je, ker ob vstopu na eDavke nimam več izbire med fizično osebo in fizično osebo z dejavnostjo. Tudi ob tab-u Zamenjava zavezanca mi kaže samo zastopanje sebe kot fizične osebe. Kot fizični osebi se mi ta ob odprtju tab-a Dokumenti ne pokaže ta specifičen DDD-DDD (oz. noben DDD) dokument, tako da sklepam da oddaja obračuna akontacije dohodnine preko fizične osebe ni možen.

Kako dobim nazaj dostop do fizične osebe z dejavnostjo? Sklepam da je ena fora s pooblastili, ampak tam kot sem gledal lahko jaz, kot fizična oseba pooblastim drugega. Rabil bi pa glih obratno, če prav razumem.

TL;DR hočem oddati davčni obračun akontacije dohodnine, pa mi tega dokumenta ne pokaže.

user4683 ::

droopyboll je izjavil:

Zdravo, mi zna kdo pomagati pri enem problemu? Svoj s.p. sem zaprl že pred časom, vendar moram oddati še davčni obračun akontacije dohodnine (sklepam da je to dokument DDD-DDD?). Problem je, ker ob vstopu na eDavke nimam več izbire med fizično osebo in fizično osebo z dejavnostjo. Tudi ob tab-u Zamenjava zavezanca mi kaže samo zastopanje sebe kot fizične osebe. Kot fizični osebi se mi ta ob odprtju tab-a Dokumenti ne pokaže ta specifičen DDD-DDD (oz. noben DDD) dokument, tako da sklepam da oddaja obračuna akontacije dohodnine preko fizične osebe ni možen.

Kako dobim nazaj dostop do fizične osebe z dejavnostjo? Sklepam da je ena fora s pooblastili, ampak tam kot sem gledal lahko jaz, kot fizična oseba pooblastim drugega. Rabil bi pa glih obratno, če prav razumem.

TL;DR hočem oddati davčni obračun akontacije dohodnine, pa mi tega dokumenta ne pokaže.

Poizkusi z elektronsko oddajo na tej povezavi (pri izbiri zavezanca na eDavkih izberi fizično osebo).

Mare3 ::

Prosil bi za en nasvet. Kakšna je najboljša in najcenejša opcija za davčno blagajno za izdajanje računov za frizerski salon. Imam laserski printer preko katerega printam brezžično s telefonom, je možno kako to dvoje skombinirati da bi preko telefona tiskal račune? Kako davčna blagajna sploh funkcionira, nikoli nisem uporabljal.

black ice ::

Čebelca? https://www.cebelca.biz/mobi/
Disclaimer: nisem še uporabljal te aplikacije.

black ice ::

Opomnik: če še niste oddali DDD-DDD, jutri je rok za oddajo.

Kleemen ::

Zadnje, tretje nakazilo pomoči za Maj prejmemo 10.6.? Potem od 1.6. naprej (konec epidemije) je vse normalno naprej ali je spet kakšna novost?

jernejl ::

Mare3 je izjavil:

Prosil bi za en nasvet. Kakšna je najboljša in najcenejša opcija za davčno blagajno za izdajanje računov za frizerski salon. Imam laserski printer preko katerega printam brezžično s telefonom, je možno kako to dvoje skombinirati da bi preko telefona tiskal račune? Kako davčna blagajna sploh funkcionira, nikoli nisem uporabljal.

Telekom in A1 imata svoje pakete z mesečno naročnino, ki se lahko uporabljajo na Android telefonu ali tablici in bluetooth tiskalniku.
Mislim da A1 podpira tiskanje A4 računov v paketu za 10,90€ na mesec, Telekom pa za to zahteva dražji paket. Nisem pa nikoli uporabljal, tako da iz prve roke ne znam povedati kaj več, zgleda pa preprosto.
https://www.a1.si/poslovni/davcna-blaga...
https://www.telekom.si/poslovni-uporabn...

Miha 333 ::

black ice je izjavil:

Opomnik: če še niste oddali DDD-DDD, jutri je rok za oddajo.

Ker je 31.5. nedelja, je rok 1.6. (45. čl. ZDavP-2)

black ice ::

Prav imaš, hvala za popravek.

klemenSLO ::

FURS ma svojo brezplačno :https://miniblagajna.fu.gov.si/Mobile
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

poweroff ::

Fantje, eno vprašanje... kolikor se spomnim, je nekdo pred časom izračunal kdaj se ti splača imeti s.p. in kdaj ne. No, mene zanima za tim. popoldanski, normirani s.p., kjer so mesečni prispevki za ZPIZ 35,53 EUR, za ZZZS pa 35,05 EUR. Letno to torej znese 846,96 EUR stroškov.

Zdaj, če zaslužim vsoto X, se od X - 846,96 EUR obračuna 4% (če se prav spomnim) "efektivnega" davka (dohodnine).

Torej, če hipotetično zaslužim 1000 EUR na leto, mi ostane: 1000 - 846,96 = 153,04 EUR, od tega pa moram plačati še 4% efektivnega davka, se pravi 6,12 EUR davka, torej mi na koncu ostane 146,92 (tisto leto).

Če pa hipotetično zaslužim 2000 EUR na leto, mi na koncu ostane 1106,92 EUR. Pri 3000 EUR izdanih računov pa je to 2066,92 EUR zaslužka, itd.

Drugi scenarij je, da s.p. lepo zaprem in delam po podjemni pogodbi. Kakšna je pa tam efektivna obdavčitev? Rad bi namreč izračunal na kateri točki se mi splača s.p. zapreti.
sudo poweroff

jernejl ::

poweroff je izjavil:

Zdaj, če zaslužim vsoto X, se od X - 846,96 EUR obračuna 4% (če se prav spomnim) "efektivnega" davka (dohodnine).

Dohodnina je 4% od X. Če zaslužiš 1000€, je to 40€.

poweroff ::

Aha, hvala za tole jernejl.

Torej če izdam za 1000 EUR računov, dobim ven 113,04 EUR.
Pri 2000 EUR izdanih račnov, dobim ven 1073,04 EUR.
Pri 3000 EUR izdanih račnov, dobim ven 2033,04 EUR.

Sem pa potem tole našel na internetu:

Dohodki iz avtorskih honorarjev ali podjemnih pogodb so med drugim tudi predmet obdavčitve z dohodnino. Pri obdavčitvi z dohodnino država prizna 10 % normiranih stroškov, ostalih 90 % bruto izplačila pa je obdavčenega z 25 % akontacijo dohodnine. To pomeni, da od bruto zneska 1.000 evrov, plačate 225 evrov akontacije dohodnine.

Se pravi je "efektivna" obdavčitev pri podjemni pogodbi 22,5%?

No, problem je v tem, da obdavčitev avtorskih honorarjev in podjemnih pogodb ni cedularna, se pravi se upošteva pri letnem izračunu dohodnine. Plus, v primeru podjemnih pogodb je mogoče uveljavljati dejanske stroške prevoza in nočitev... Kako potem čim bolj natančno izračunati koliko ti ostane v primeru podjemne pogodbe?
sudo poweroff

sandmat ::

odvisno, ali kot "efektivno" gledaš neto, bruto, ali bruto bruto.

poweroff ::

V bistvu me zanima tole... če je stranka za storitev pripravljena plačati 1000 EUR, koliko meni ostane konec leta.
sudo poweroff

LapD ::

Če gre za avtorsko pogodbo, bo pri strošku za stranko 1000 eur tebi ostalo 665 eur.
Pri normiranem s.p. pa ti bo ostalo 960 eur (minus prispevki).
web&motion designer

Okapi ::

LapD je izjavil:

Če gre za avtorsko pogodbo, bo pri strošku za stranko 1000 eur tebi ostalo 665 eur.
Pri normiranem s.p. pa ti bo ostalo 960 eur (minus prispevki).

Pri podjemni pogodbi pa 541 evrov.

Bolj je vprašanje, zakaj Matthai tega ne zna sam ugotoviti.>:D

https://www.zvezarfr.si/pripomocki/izra...

Tu si lahko tudi v 5 minutah izračunah, da pri avtorski pogodbi za bruto bruto 2600 evrov plačaš toliko prispevkov, kot jih plača popoldanski sp v enem letu. Pri podjemni pogodbi pa pri bruto bruto 1900 evrov.

Številke veljajo za tiste, ki so zaposleni in že plačujejo prispevke tam. Sicer so prispevki pri pogodbah še višji.

Bobo95 ::

Ali mogoče kdo ve kako je s prijavo kartičnih plačil preko interneta?

Imam spletno stran in prodajam spletni produkt. Potrošnik lahko plača s Paypal-om ali pa direktno s kartico. Če plača s kartico gre plačilo preko Stripe. Vsak mesec mi na poslovni račun nakažejo kolikor sem prejšnji mesec zaslužil (po tem, ko si odrežejo svoj delež pogače, približno 3% plačila).

Sedaj pa vprašanja:
A se te dohodke prijavi samo pri letnem obračunu, ali je potrebno mesečno prijavljati? Če je potrebno mesečno, kateri obrazec?
Gleda na to, da so kupci iz celega sveta, a moram kaj posebi knjižiti iz kje je plačilo prišlo? USA, EU, SLO...?
Ko prijavim, kateri znesek javljam? Neto ali bruto? Se pravi, če mi stranka plača 100eur, dobim pa nakazano 97eur, prijavim kateri znesek?

Če mi zna kdo odgovoriti na katerokoli vprašanje, bom zelo hvaležen :)

Okapi ::

Mesečno prijavljaš, če si zavezanec za DDV. Sicer pa samo letni obračun. Če dobivaš denar iz EU, bi načeloma moral biti bodisi klasičen ali atipični zavezanec. V obeh primerih mesečno poročaš (DDV-O in VIES).

Tvoj prihodek je 100 evrov, 3% je pa tvoj strošek poslovanja. Ki ga posebej odšteješ, če nisi normiran. Če si normiran, je to vključeno v normirane stroške, skupaj z vsemi drugimi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Bobo95 ::

Sem normirani atipični davčni zavezanec.

Stripe mi nakaže iz UK. Po novem niso več V EU.
Se pravi poročam letno?

Okapi ::

Najmanj do konca 2020 je še v EU, kar se davkov in carin tiče.

pingme ::

Pozor - normirancem se prispevki, ki vam jih plača država, če ste zaprosili za pomoč, štejejo v prihodke.

HappyPills ::

Od kje ta informacija? Vir?

Miha 333 ::

HappyPills je izjavil:

Od kje ta informacija? Vir?

Računovodski in davčni predpisi. Subvencije so se vedno štele med prihodke. Ne samo normirancem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

Okapi ::

Saj je logično. Prispevke plačujes z denarjem, ki ga zaslužiš. Država te ni oprostila prispevkov, ampak ti je dala denar, da jih plačaš.

rafaellsi ::

pingme je izjavil:

Pozor - normirancem se prispevki, ki vam jih plača država, če ste zaprosili za pomoč, štejejo v prihodke.

Ne vem če to drži. V tem dokumentu pod točko 50 je drugače razloženo.

HappyPills ::

Furs je na tiskovki trdil da se ne šteje. Torej vir?

pingme ::

HappyPills je izjavil:

Furs je na tiskovki trdil da se ne šteje. Torej vir?


Finance in FURS. Temeljni dohodek je izvzet iz prihodkov, torej oproščen davka, prispevki pa ne.

https://podjetnik.finance.si/8962492/Sa...

ESPE, KI UGOTAVLJA DAVČNO OSNOVO NA PODLAGI NORMIRANIH ODHODKOV: Težava je pri espejih, ki ugotavljajo davčno osnovo v obliki normiranih, 80-odstotnih odhodkov. Če je ta imel na mesec iz dejavnosti tisoč evrov prihodkov in mu država pokrije še 402 evra prispevkov (toliko znašajo minimalni mesečni polni prispevki), bo davčna osnova namesto 200 evrov (20 odstotkov od tisoč evrov) 280,4 evra (20 odstotkov od 1.402 evrov). Prvič bi davka plačal 40, drugič pa 56,08 evra. Opozorimo, da gre za mesečni izračun davka z namenom poenostavitve za lažje razumevanje sistema, sicer se mesečno plačujejo akontacije, davčna obveznost pa se v celoti poravna po oddaji letnega obračuna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pingme ()

Kleemen ::

Kako je z vračilom corona pomoči v primeru zaprtja s.p.-ja? Glede na nove ukrepe in omejitev ljudi na max. 10 pomeni da se odpovejo tudi vsi dogodki, kar pomeni da ne smem delati in glede na to, da je epidemija preklicana in ni več nobenega govora o dodatni corona pomoči ne preostane drugega kot začasno zapret s.p.

vrtn4r ::

Vrni denar in zapri...

tony1 ::

In to čim prej, drugače le še bolj rineš v težave.

Kleemen ::

Ne do jeseni sigurno ne mislim zapret, samo da vem kako potem za naprej v primeru, da se situacija ne umiri in bi zaprl pred 1.1.2021. Od 2021 naprej pa verjetno nima več nobene veze s corono pomočjo od letos?
««
31 / 184
»»