» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
3 / 182
»»

BlaY0 ::

Ekhmm, my bad! M.B. imaš prav (301. člen ZDavP-2). Ja Mare3, plačaš isto kot četrtletne obroke akontacije na SI56011008881000030. Poglej, če se ti je terjatev že pojavila v eKartici pod kontom 40.

Mare3 ::

Ne vem kje se to pogleda. Lahko bolj natačno kako pridem do te eKartice in konta 40?

Invictus ::

eDavki -> Prva Stran -> Vpogledi -> Razkritje -> eKartica ( Kartica zavezanca )

Če nisi sposoben tega najti z malo brezzveznega klikanja, najemi računovodjo.

BlaY0 je izjavil:

Ekhmm, my bad! M.B. imaš prav (301. člen ZDavP-2). Ja Mare3, plačaš isto kot četrtletne obroke akontacije na SI56011008881000030. Poglej, če se ti je terjatev že pojavila v eKartici pod kontom 40.

Četrtletna akontacija se plačuje samo, če je res nizka, in če je s.p. odprt vsaj eno leto. Prvo leto je TREBA plačevati akontacijo vsak mesec.

Še to glede FURSa.

Če si dolžan državi več kot 10 EUR, sprožijo izvršbo. Do 10 EUR je ne.

Vem, ker sem bil državi dolžan 10,39 EUR in sem mislil to poravnati naslednji mesec. Ni šlo. Sem dobil opozorilo po pošti.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

BlaY0 ::

Nizka je do 400 EUR kar ustreza do 10.000 napovedanemu dohodku (govorim za prvo leto). Od kdaj pa je to, da je treba prvo leto vsak mesec? Meni ni bilo treba.

Pa tudi če imaš do 10 EUR preveč gor, ti ne vračajo ;)

Zanimivo je tudi to, da če ti preveč plačana akontacija leži gor, od tega nimaš nič, če pa pa je na kontu premalo, ti pa lepo negativne obresti laufajo...

Dajarra ::

Po mnogo težavah s podpisom itd. sem končno uspel aktivirati eDavke ter plačati vse prispevke..
Še vedno pa mi ni povsem jasno kje in kam nakazujem akontacijo dohodnine?
HVala

Invictus ::

Mislim, a res ne znaš nič vtipkati v Google?

Prvi zadetek ...

http://mladipodjetnik.si/podjetniski-ko...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

M.B. ::

@Dajarra: Za dohodnino dobiš na dom odločbo koliko moraš nakazovat in na kateri račun. Če še nisi nič dobil še ni treba. Sam sem moral prvi mesec ker sem sredi mesca začet plačat pol prispevkov dohodnino pa šele naslednji.

Sam sem 10 000 napovedal torej točno 400 € pa sem mogo vsak mesec plačevat.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

BlaY0 ::

Hmm, zanimivo. Vsako leto nova pravila...

Blinder ::

Za 1300 € prihodkov mesecno (storitvena dejavnost, nic prodaje), kateri sp je bolj primeren?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

tony1 ::

Izključno normirani.

Invictus ::

Blinder je izjavil:

Za 1300 € prihodkov mesecno (storitvena dejavnost, nic prodaje), kateri sp je bolj primeren?

V bistvu si tam na meji.

Ko odšteješ prispevke in splošno olajšavo, imaš že v osnovi cirka 10k EUR stroškov. Tiste 5 jurjev pa malo noter prineseš s potnimi stroški, malico in kako reprezentanco. Seveda za polni s.p.

Če imaš dopolnilno dejavnost, pol pa normirani ... Ker se ti dobiček s.p.ja ne prišteje k dohodnini ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mavrik ::

S potnimi stroški do kam? Reprezentaco s kom?
The truth is rarely pure and never simple.

BlaY0 ::

Bistvo vsega je, da si narediš čim manj dejanskih stroškov. Delati si stroške, zato da boš imel višjo davčno olajšavo je idiotizem. Delati več kot 40% stroškov pri 1300 prihodka je res idiotizem brez primere. Če pa prikazuješ stroške, ki jih v resnici ni, potem pa pač tvegaš, ker si že na drugi strani zakona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Invictus ::

Mavrik je izjavil:

S potnimi stroški do kam? Reprezentaco s kom?

Pismo, kje pa živite? A za kreativno računovodstvo še ni nihče slišal?

Čeprav delaš od doma, si lahko pišeš potne stroške do stranke in nazaj. Sestanek, ki ga imaš po telefonu, brez problemov definiraš kot sestanek on-site. Sam malo paziš pri mailih oz. meeting requestih v koledarju ...

Reprezentanca? Pač pelješ stranko ali bodočo stranko na poslovno kosilo, čeprav je bila s tabo žena ali ljubica ...

Kupiš si nekaj, kar b i si tako ali tako, samo da kupiš na s.p. Če si DDV zavezanec, ne plačaš še DDV. Pa je to lahko tudi najnovejša 4K televizija. Ali računalnik za mulca ali ženo. Ali celo zase ... Telefon. Naročnina za mobitel. Stroški za internet. Mislim ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

martincek1 ::

A temu se reče kreativno računovodstvo? :)) Živimo pa v Sloveniji, eni bolj skorumpiranih držav v Evropi.

BlaY0 ::

@Invictus: Razumem vse to, tudi sam sem počel podobne reči ampak sem vedno ko sem kaj takega kupil oziroma dal med _stroške_ najprej pomislil kako bom to zadevo upravičil pred davčnim inšpektorjem. 4k TVja v svoji dnevni sobi definitivno ne bi mogel. Računalnika za mulca tudi ne...
Lahko si pišeš potne naloge za vse živo, samo meni se tega ne da početi. Pa ravno pri potnih nalogih so inšpektorji najbolj pikolovski... za šalo ti jih zmečejo ven za par k EUR, če je treba...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Invictus ::

martincek1 je izjavil:

A temu se reče kreativno računovodstvo? :)) Živimo pa v Sloveniji, eni bolj skorumpiranih držav v Evropi.

Temu se reče kreativno računovodstvo po celem svetu ...

Ko boš vedel kaj pomeni korupcija, ne boš več pisal bedarij ...

BlaY0 je izjavil:

najprej pomislil kako bom to zadevo upravičil pred davčnim inšpektorjem.

za šalo ti jih zmečejo ven za par k EUR, če je treba...

To je to. Naj se vsak sam odloči.

Sam imam normiranca. Ker je meni nemogoče nabiti toliko stroškov ...

Sam kaj ko oni ne razumejo, da ne pišem tukaj o suhem zlatu, ampak o opcijah ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

celada ::

M.B. je izjavil:

@Dajarra: Za dohodnino dobiš na dom odločbo koliko moraš nakazovat in na kateri račun. Če še nisi nič dobil še ni treba. Sam sem moral prvi mesec ker sem sredi mesca začet plačat pol prispevkov dohodnino pa šele naslednji.

Sam sem 10 000 napovedal torej točno 400 € pa sem mogo vsak mesec plačevat.


Meja je tam enih 350€ dohodnine, da ne plačuješ vsak mesec.

BlaY0 ::

@Invictus: Jaz sem zase izračunal, da se bi mi izplačalo biti normiranec takoj, ko bi zaslužil več kot 650 EUR/mesec, vprašanje pa je, če bi za tak denar sploh odprl s.p.

BlaY0 ::

celada je izjavil:

M.B. je izjavil:


Sam sem 10 000 napovedal torej točno 400 € pa sem mogo vsak mesec plačevat.


Meja je tam enih 350€ dohodnine, da ne plačuješ vsak mesec.


Če odpiraš s.p. prek euprave, imajo pri izpolnjevanju formularja varovalko, ki ti sama onemogoči izbiro plačevanja akontacije na 3 mesece, čim vpišeš previsok znesek pričakovanih prihodkov. Koliko je to, bo povedal nekdo, ki je to izpolnjeval v recimo zadnjem letu. Jaz bi pač dokler mi sistem to omogoča, pri odpiranju espeja kot pričakovani prihodek vpisal čim manj...

Invictus ::

BlaY0 je izjavil:

@Invictus: Jaz sem zase izračunal, da se bi mi izplačalo biti normiranec takoj, ko bi zaslužil več kot 650 EUR/mesec, vprašanje pa je, če bi za tak denar sploh odprl s.p.

Najbrž si pozabil upoštevati splošno davčno olajšavo ...

http://www.fu.gov.si/fileadmin/Internet...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BlaY0 ::

Res je, imaš prav. Prištejem še 370 EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Invictus ::

Sam imam en Excel doma, kjer ti računa efektivno obdavčitev tako enega kot drugega.

Samo so davčne stopnje iz leta 2012 :D. Ni pa baš veliko sprememb ...

Tam pri 1200 na mesec si nekako na istem, kasneje je pa normiran s.p. daleč cenejši. Če seveda nimaš stroškov ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

BlaY0 ::

Da. Bo kar držalo. Malo še lahko spustiš tole mejo, če si spravil vse nepotrebne stroške na 0 (banka, računovodstvo...).

Mavrik ::

Invictus je izjavil:

Mavrik je izjavil:

S potnimi stroški do kam? Reprezentaco s kom?

Pismo, kje pa živite? A za kreativno računovodstvo še ni nihče slišal?

Čeprav delaš od doma, si lahko pišeš potne stroške do stranke in nazaj. Sestanek, ki ga imaš po telefonu, brez problemov definiraš kot sestanek on-site. Sam malo paziš pri mailih oz. meeting requestih v koledarju ...

Reprezentanca? Pač pelješ stranko ali bodočo stranko na poslovno kosilo, čeprav je bila s tabo žena ali ljubica ...

Kupiš si nekaj, kar b i si tako ali tako, samo da kupiš na s.p. Če si DDV zavezanec, ne plačaš še DDV. Pa je to lahko tudi najnovejša 4K televizija. Ali računalnik za mulca ali ženo. Ali celo zase ... Telefon. Naročnina za mobitel. Stroški za internet. Mislim ...


Vprašal sem glih zaradi tega nakladanja - to kar ti tu pišeš je kar direktno utaja davkov (in pride ob inšpekciji z ustreznimi kaznimi). Optimizacija stroškov je namreč v večini primerov direktno legalna, to kar pa ti tu pišeš pa pač ni.

Opozorilo o tem da ljudem svetuješ nekaj kaznivega bi bilo na mestu.
The truth is rarely pure and never simple.

Matko ::

Invictus je izjavil:

Sam imam en Excel doma, kjer ti računa efektivno obdavčitev tako enega kot drugega.

Samo so davčne stopnje iz leta 2012 :D. Ni pa baš veliko sprememb ...


objavi in bomo posodobili na 2016

Invictus ::

Mavrik je izjavil:


Vprašal sem glih zaradi tega nakladanja - to kar ti tu pišeš je kar direktno utaja davkov (in pride ob inšpekciji z ustreznimi kaznimi). Optimizacija stroškov je namreč v večini primerov direktno legalna, to kar pa ti tu pišeš pa pač ni.

Opozorilo o tem da ljudem svetuješ nekaj kaznivega bi bilo na mestu.

Seveda je. Znanje o utaji davkov pa še ni sama utaja davkov. Zaenkrat te še zaradi tega znanja ne obsodijo in kaznujejo.

Sem lepo za pismene napisal, naj si vsak sam oceni kaj se mu splača.

Sicer pa je nekaj stvari kar lepo stroškovno možnih. Tako da ni treba preveč moralizirati.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Kleemen ::

Kar tukaj vprašam, da ne odpiram nove teme.. Zanima me kako je z davkom v primeru nakupa izdelka na podjetje iz tujine. Podjetje registrirano pri nas, kupim izdelek naprimer iz Anglije in lahko isto dobim po ceni brez DDVja kot pri nas?

mat xxl ::

Če si DDV zavezanec in gre za upravičen nakup za dejavnost podjetja, potem seveda lahko, jasno pa moraš kupiti v osnovi brez ang. DDV ja interkomunitarni nakup, nato pa narediš samoobdavčeje in če gre res za nakup za podjetje - za dejavnost si odbijaš ta vstopni ddv. Pa ne misliti, da padajo Furs inšpektorji na razne finte, ko si ljudje gadgete kupujejo za sebe , ki jih podjetje ne rabi za poslovanje in si neupravičeno odbijajo ddv. Kazni so lepe .... pravila pa jasna.

Mavrik ::

Meni se zdi da to počne cela Slovenija pa še kdo. A imamo sploh kake primere ko to inšpektorji preverjajo?
The truth is rarely pure and never simple.

mat xxl ::

Tebi se samo zdi, preverjajo, in ko najdejo se zakopljejo za kar nekaj let nazaj in kopljejo in najdejo vse .....

Sam raje pošteno delam in ne švicam, ko pridejo....

Miha 333 ::

Mavrik je izjavil:

Meni se zdi da to počne cela Slovenija pa še kdo. A imamo sploh kake primere ko to inšpektorji preverjajo?

Seveda preverjajo. Sem bil zraven v neki firmi, ko so jim za nekaj let za nazaj vrgli ven kup stroškov, naložili doplačilo razlike DDV-ja, davka na dobiček ter zamudne obresti. Poleg tega so "kredite" lastnikom prekvalificirali v prikrito izplačilo dobička (lastnik je naivno mislil, da če mu firma da kredit in ga ta nikoli ne vrne, da je to neobdavčen denar). Za plačati je bilo čez 100.000. Firma je v roku 2 mesecev prenehala poslovati. Še sedaj je na seznamu davčnih dolžnikov.

Najbolj se seveda spravijo na potne naloge in reprezentanco. Za potne naloge velja pravilo, da mora obstajati nek dokument, ki potrjuje, da je pot bila res opravljena ter seveda upravičenost same poti (račun, dobavnica, zapisnik sestanka, ... Kot dokazilo prav pridejo tudi parkirni listki z ujemajočim se datumom in časom. Če kar tako napišeš, bil sem tam in tam, bo to seveda ob pregledu takoj letelo ven, saj inšpektorji niso neumni.

Nekaj drugega pa je optimizacija. Na primer, da takrat ko imaš služben opravek, hkrati opraviš še privatne opravke, ki si jih itak nameraval. Tako ti firma "časti" izlet.

Pravila in načela računovodstva so dokaj jasna, resnično ne moreš nekih stroškov kar iz zraka potegnit.

mat xxl ::

Točno tako, kot Miha pravi, časi kreativnega računovodstva so minili, da se sicer marsikaj legalno optimizirati, samo kar nekaj v 3 dni, kot si nekateri predstavljajo, pa žal ne gre.

Vem za primer, ko je en kekec odprl d.o.o., z minimalnim kapitalom in se specializiral, da je narodu preprodajal Aplle in drugo kao ene 10 % ceneje , odbil si je DDV, računa velikokrat ni izstavil ...... no ko so ga pošlatali je fasal ovadbo in ja je mislil, saj je d.o.o. gre pa v stečaj, pa so se mu Fursovci lepo usedli na njegovo stanovanje, še prej so mu vsa ta plačila, knjižili kot prikrita izplačila dobičkov ...... no skratka po cca 3 letih je šlo njegovo osebno stanovanje na dražbo ... in danes je v najemu, dela nekje pa vmes je šel v osebni stečaj.

Tako, da marsikaj se lahko, pa se nobeden v to ne bo spuščal, npr. kupili ste 1 prenosnik na firmo pa ga uporabljate tudi za zasebne namene , enako GSM, tu se vam ne bodo spotaknili, ko pa boste pri npr. 1 zaposlenem vsako leto kupili nov prenosnik vas bodo pa seveda prišli preverjati in...................

Sicer vsak za sebe ve, samo, ko enkrat dobiš pri njih črno piko , te vseskozi pazijo, bilo katero novo firmo odpreš boš imel kmalu kontrole .... tako, da bolje mirno spati in plačati, kar je potrebno, ne se pa potem potiti pa živcirati ko pridejo.

masterpsi ::

Živjo,

Berem o omejitvi pri delu z enim delodajalcem - da je nezakonito oz. se obdavčuje prihodke kot redno zaposlenim: http://data.si/blog/2015/05/21/delo-pre...
Še en članek: http://www.delo.si/gospodarstvo/finance...
in Furs razlaga: http://www.fu.gov.si/fileadmin/Internet...
ker verjetno neboste brali kratek povzetek: če delaš za enega delodajalca, na njegovem podjetju z njihovo opremo in v njihovem delovniku, ne moreš bit normiran s.p.. Oz. si obdavčen kot redno zaposleni. Je še kdo naletel na ta problem? Pogovarjamo se o zaposlitvi in kot vsak drug slovenček gledam kako bi plačal manj davka :)

Zgodovina sprememb…

mat xxl ::

Če nisi nikjer redno zaposlen .... sploh ne moreš biti normiran s.p. ali tako imenovani popoldanski normiran s.p.. Lahko si torej le redni s.p. ne normiran .

St235 ::

Od kdaj pa je način obračunavanja stroškov povezan s tem ali si polni ali "popoldanski" sp?

BlaY0 ::

mat xxl je izjavil:


Tako, da marsikaj se lahko, pa se nobeden v to ne bo spuščal, npr. kupili ste 1 prenosnik na firmo pa ga uporabljate tudi za zasebne namene , enako GSM, tu se vam ne bodo spotaknili, ko pa boste pri npr. 1 zaposlenem vsako leto kupili nov prenosnik vas bodo pa seveda prišli preverjati in...................

Prenosnik danes dobiš za 300 € in ga teoretično lahko takoj tudi odpišeš, samo da ga temu primerno tudi poknjižiš. To so v bistvu štirje tanki bencina! Tudi če vsako leto nabaviš novega ni nobenega problema. Računalnik danes res ni več ne vem kakšna investicija, lahko ga tudi lepo _propisno_ zavedeš kot osnovno sredstvo in ga pač amortiziraš. Po dveh letih oziroma ko si ga zamortiziral si ga pa porodaš za 10 € in je stvar rešena.

Itak pa ne vedo na koliko časa nabavljaš prenosnik dokler ti ne naredijo pregleda. Pregleda si večinoma deležen samo ko se ti recimo bistveno spremeni promet glede na prejšnja leta, recimo s 15.000 na 98.000 € in kar imaš kar naenkrat full več stroškov.

Ampak to itak vse odpade, če si normiranec. Kupiš prenosnik samo če ga res nucaš, ker se ti ga drugače ne izplača.

Invictus ::

mat xxl je izjavil:

Če nisi nikjer redno zaposlen .... sploh ne moreš biti normiran s.p. ali tako imenovani popoldanski normiran s.p.. Lahko si torej le redni s.p. ne normiran .

Daj ne bluzi in širi neresnic.

Seveda si lahko normiranec, četudi je to tvoja edina zaposlitev.

Kar se tiče dela za eno stranko, pa malo vklopi veze in poznanstva, pa si malo izdajte račune. Mal kreativnosti, pa bo. Seveda je veliko lažje če delaš za tujo stranko ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

blblb ::

Torej ker se mi ponuja priloznost za dodaten zasluzek sem tudi jaz najprej pomislil na legalno zaposlitev - normirani sp.

Me pa zanima par detajlov:

- Delal bom samo za enega delodajalca (2-3 dni tedensko po rednem delovnem casu kar nanese priblizno 20 ur tedensko)
Glede na link to ne velja (ni redni delavnik (8 ur), skoraj 3x vec ur se naredi na rednem delovnem mestu). Me mora skrbeti? Bil bi izstavljen 1 racun mesecno...

- TRR. Po novem ga ni vec treba spremeniti v poslovnega. Lahko banka kako zazna da uporabljam racun za normirani sp in mi ga samodejno spremeni v poslovnega?

- Racunovodstvo. Ga potrebujem ali lahko to opravim sam. Kot ze receno 12 racunov letno...
- Varstvo pri delu in poslovni prostori? Rabim dodatno varstvo pri delu in svoj poslovni prostor?

lp, blblb

tony1 ::

blblb:
a) Torej si že redno zaposlen in bi odprl popoldanski normiran s.p.? Absolutno ni nobenega problema, če delaš samo za 1 stranko. Mesečni strošek popoldanskega s.p.ja je 60 EUR prispevkov + 4% od izdanih računov plačaš davka.

b) Včasih smo res delali cele kolobocije, odpirali dodatni osebni račun (na tvoje osebno ime, brez s.p.) in ga sporočili FURSU, ter tako živeli brez težav. Danes pa so t.i. osebno-poslovni računi (NLB, je tipa T) tako poceni, da se za popoldanca jaz tega ne bi šel več.

Banka ne more samovoljno spremeniti tipa računa, lahko pa te k temu pozove. Če jih ne šmirglaš, ti ne bo naredila nič konkretnega (čeprav kršiš interne bančne predpise - navsezadnje jim prinašaš denar).

c) Absolutno ne rabiš računovodstva, tisto letno poročilo boš že naštudiral. Če kaj ne boš vedel vprašaj, ali pa pokliči davčnega kontrolorja. Z novimi s.p.ji so precej prijazni.

Poslovnega prostora (previdevam, da gre za delo z računalnikom ipd.) ne rabiš, zato tudi varstva pri delu / požarnega reda / zdravstvenih pregledov ne rabiš.

Potrebuješ pa Izjava o varnosti z oceno tveganja. Vzorec potegni iz spleta (iz pravilnika, ki je priloga zakona), ki jo napišeš na enem A4 listu, v njej pa navedeš na primer:
"pri ugotavljanju in ocenjevanju nevarnosti ni bilo ugotovljenih takšnih nevarnosti za delavce, zaradi katerih bi bilo treba določiti in uvesti ukrepe za zagotovitev varnosti in zdravja pri delu".

To je vse, kar rabiš.

blblb ::

tony1 je izjavil:

blblb:
a) Torej si že redno zaposlen in bi odprl popoldanski normiran s.p.? Absolutno ni nobenega problema, če delaš samo za 1 stranko. Mesečni strošek popoldanskega s.p.ja je 60 EUR prispevkov + 4% od izdanih računov plačaš davka.

Odlicno.

tony1 je izjavil:


b) Včasih smo res delali cele kolobocije, odpirali dodatni osebni račun (na tvoje osebno ime, brez s.p.) in ga sporočili FURSU, ter tako živeli brez težav. Danes pa so t.i. osebno-poslovni računi (NLB, je tipa T) tako poceni, da se za popoldanca jaz tega ne bi šel več.

Banka ne more samovoljno spremeniti tipa računa, lahko pa te k temu pozove. Če jih ne šmirglaš, ti ne bo naredila nič konkretnega (čeprav kršiš interne bančne predpise - navsezadnje jim prinašaš denar).

Torej naceloma lahko FURS-u sporocim svoj osebni racun brez posledic?

tony1 je izjavil:


c) Absolutno ne rabiš računovodstva, tisto letno poročilo boš že naštudiral. Če kaj ne boš vedel vprašaj, ali pa pokliči davčnega kontrolorja. Z novimi s.p.ji so precej prijazni.

Se ena odlicna novica :)

tony1 je izjavil:


Poslovnega prostora (previdevam, da gre za delo z računalnikom ipd.) ne rabiš, zato tudi varstva pri delu / požarnega reda / zdravstvenih pregledov ne rabiš.

Potrebuješ pa Izjava o varnosti z oceno tveganja. Vzorec potegni iz spleta (iz pravilnika, ki je priloga zakona), ki jo napišeš na enem A4 listu, v njej pa navedeš na primer:
"pri ugotavljanju in ocenjevanju nevarnosti ni bilo ugotovljenih takšnih nevarnosti za delavce, zaradi katerih bi bilo treba določiti in uvesti ukrepe za zagotovitev varnosti in zdravja pri delu".

Delo je na CNC stroju (orodjar). Je za to kaj drugace glede varstva pri delu in poslovnega prostora?

lp, blblb

tony1 ::

Torej naceloma lahko FURS-u sporocim svoj osebni racun brez posledic?

Včasih je veljala zahteva, da je poslovni račun ločen od osebnega, s 1.1.2016 pa tega ni več. V praksi trenutno posledic ne bo. Na FURS pošlješ dopis, da za potrebe poslovnega računa s.p.ja Tegaintega uporabljaš transakcijski račun št. tinta.

Vseeno pa preštudiraj, koliko stane osebno-poslovni, ker niso dragi.

Delo je na CNC stroju (orodjar). Je za to kaj drugace glede varstva pri delu in poslovnega prostora?

Ah, spregledal sem, da si že redno zaposlen. Zdravstvenih pregledov ne rabiš, kako je s poslovnim prostorom / varstvom pri delu / požarnim redom v tem primeru pa žal ne vem.

Kaj pomeni delo na CNC stroju - doma pišeš programe za pisalno mizo, ali to, da imaš CNC mašino velikosti dveh avtov doma v garaži?

Aja, pri registraciji s.p.ja naštudiraj dejavnosti tako, da boš izbral takšno, ki ne zahteva obveznega članstva v obrtni zbornici, ker ta računa članarino :-D.

blblb ::

tony1 je izjavil:


Kaj pomeni delo na CNC stroju - doma pišeš programe za pisalno mizo, ali to, da imaš CNC mašino velikosti dveh avtov doma v garaži?


Nimam nic doma. To je popoldanska pomoc pri njemu da razbremenim nekaj delavcev da jim ni treba delati nadur.
To je menjavanje komadov v masini, spisanje kaksnega novega programa.
Vse se dela pri njem.

lp, blblb

tony1 ::

Po tej logiki poslovnega prostora in požarnega reda zagotovo ne rabiš. Za varstvo pri delu pa *verjetno* tudi ne nič posebnega, pač se dogovori, da ti zaščitna sredstva (delovna halja? Pojma nimam, kaj bi se več rabilo v tišleriji...) zagotovi naročnik, in je.

[SkA] ::

Pazi samo, da ne boš kriš konkurenčne prepovedi v sklopu svojega "popoldanca", drugače si pridobi pisno soglasje delodajalca - https://revus.revues.org/1480.

tony1 ::

Po moje v vsej državi ni enega mizarja, ki bi imel v pogodbi pravilno uveljavljeno konkurenčno prepoved, torej takšno, za katero bi mu plačevali v pravem (non-monopoly) denarju.

Pa tudi če kakšen kje je (???), v naši sodni praksi menda še ni bilo primera, kjer bi delodajalec kršitev uspešno iztožil.

Skratka: ni panike. Vsi avtomehaniki fušajo popoldne, pa bo to čez noč postal problem? Dokler ne bo delodajalcu kradel strank, se nima česa bati...

masterpsi ::

a je kdo normirani s.p. in dela za enega delodajalca?


Kdaj delo prek s.p. ni dovoljeno?

Naročnik mora z delavcem skleniti pogodbo o zaposlitvi, ko ta izpolnjuje naslednje elemente delovnega razmerja:

Delo prek s.p. za enega delodajalca dovoljeno, a pod dvema pogojemadelo opravlja v delovnih prostorih podjetja, v delovnem času, ki velja za ostale zaposlene in 8 ur dnevno (ali manj);
uporablja delovno opremo in ostala delovna sredstva podjetja, denimo delovne pripomočke, potrošni material, računalnik, službeni avto ... Ob čemer za uporabo teh sredstev ne plačuje najemnine;
delo opravlja po navodilih in pod nadzorom odgovorne osebe podjetja.

St235 ::

tony1 je izjavil:

Po moje v vsej državi ni enega mizarja, ki bi imel v pogodbi pravilno uveljavljeno konkurenčno prepoved, torej takšno, za katero bi mu plačevali v pravem (non-monopoly) denarju.

Pa tudi če kakšen kje je (???), v naši sodni praksi menda še ni bilo primera, kjer bi delodajalec kršitev uspešno iztožil.

Skratka: ni panike. Vsi avtomehaniki fušajo popoldne, pa bo to čez noč postal problem? Dokler ne bo delodajalcu kradel strank, se nima česa bati...

Konkurencno prepoved doloca zdr in jo ni potrebno posebej dolocat v pogodbi o zaposlitvi. Pravtako za konkurencno prepoved delodajalec nicesar ne placuje.

To o sodni praksi si si pa gladko iz riti potegnil glede na to da ti osnovni pojmi niso jasni.

Se primer sodne prakse, ker menda so nobeden delodajalec ni uspel iztozit delavca zaradi krsitve konkurencne klavzule: http://www.sodisce.si/znanje/sodna_prak...

Tolk da ne boste vsake neumnosti verjel

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

tony1 ::

"Sodišče je ugotovilo, da je tožnik še v času zaposlitve kot direktor tožene stranke soustanovil firmo Ž. C. ter da je bilo njegovo delovanje takrat ključno, da so se poslovni partnerji tožene stranke preusmerili k tej firmi."

Tukaj sem nehal naprej brati pravniško izd....... . Tema govori o človeku, ki bo delal v sosedovi tišleriji, za božjo voljo.

St235 ::

Ce pac nisi sposoben prebrat vec kot treh vrstic potem bodi tiho in ne delaj bedaka iz sebe.

Saj bi ti rekel da prebri ZDR da bos locil med konkurencno prepovedjo in konkurencno klavzulo pa je ocitno da to presega tvoje intelektualne sposobnosti in bos raje se naprej delil neumne nasvete.

Dokler si zaposlen pri enem delodajalcu ne smes pri drugem delodajalcu(ali kot samozaposlen) opravljat primerljivega dela. To koliko strank prevzames (skode povzrocis) doloca visino odskodnine, ne pa obstoj krsitve. In krsitev konkurencne prepovedi je osnova za izredno odpoved delovnega razmerja.

Tako, da v kolikor je njegova redna zaposlitev v podjetju, ki se ukvarja z pripravo orodji in softwara na CNC mašinah je to lahko velik problem, če nimaš soglasja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()
««
3 / 182
»»