» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
50 / 187
»»

uvodV?? ::

srus je izjavil:

Sedaj pred novim letom me zavarovalnice zasipavajo s raznimi ponudbami za dodatno pokojninsko zavarovanje, s katerim si menda lahko tudi znižaš dohodnino.

Kako je s tem v primeru normiranih sp-jev? Je to možno? Se mi ne da brskati po internetu, pa raje tu vprašam za izkušnje. Če je možno, mi lahko kdo da link do izračunov? V letnem obračunu akontacije dohodnine, sicer postavke dodatnih pokojninskih zavarovanj ni. Je možno vplačevati tudi v tuje sklade, saj smo menda v EU?

Sicer slovenske pokojninske sklade dodatnega pokojninskega zavarovanja dojemam bolj kot joke in prvovrstni nateg. Sem bil vanje prisiljen vplačevati, ko sem bil še redno zaposlen, sedaj pa sem lahko srečen, če letni donos pokrije inflacijo in upravljavske stroške.


Ne, kot normiran ti ta dohodninska olajšava ne pride v poštev.

srus ::

Hm, od gospodov jabeja in uvodV sem dobil popolnoma različni informaciji. Kaj sedaj drži? Gospod jabe kot sp nimam in si ne izplačujem plače, plačujem samo prispevke državi.

jabe ::

Verjetno ima kar prav... Nisem se poglabljala, ker sem tudi jaz normiranec, partner pa na dobri plači in kaj to imava namen v to dajati, se daje pod njegovim imenom

hopsy ::

Dodatno me tukaj se zanima ce se npr. lahko placa ze vse tromesecne zneske v prvem tromesecju in imas potem do konca "mir"?

Prvotno sporocilo:

Kako je s placevanjem za dohodnino pri normirancu v tromesecjih ce se odpre podjetje npr. 10. Januarja. Je za vse enako, kdaj tocno se potem placuje?

Edit: popravite me prosim ce je kaj drugace: Jan-mar. do 15. aprila, apr-jun. do 15 julija, jul-sep. do 15 oktobra, okt-dec. do 15 januarja?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hopsy ()

poweroff ::

Jaz nakazujem vnaprej in imam na svojem FURS racunu presezna sredstva. Ene izpostave FURSa menda tezijo glede tega, ko so mene vprasali po tem, sem rekel, ce je to nelegalno, da jim vnaprej nakazem presezek denarja in smo zakljucili pogovor.

Pomaga pa tudi opomnik v koledarju.
sudo poweroff

Beli_Zajcek ::

poweroff je izjavil:

Jaz nakazujem vnaprej in imam na svojem FURS racunu presezna sredstva. Ene izpostave FURSa menda tezijo glede tega, ko so mene vprasali po tem, sem rekel, ce je to nelegalno, da jim vnaprej nakazem presezek denarja in smo zakljucili pogovor.

Pomaga pa tudi opomnik v koledarju.


Jaz imam opomnik 10. v mesecu. Na ta datum zapade sicer zgolj akontacija dohodnine, ampak lahko plačaš tudi ostale prispevke, ker ti pride avtomatski PODO-OPSVZ in oddaš vse ostale dokumente (DDV-O).

jabe ::

Jaz imam pa trajnik narejen. Dohodnina 8ga v mesecu, ostalo 10ga.

Ales ::

hopsy je izjavil:

Dodatno me tukaj se zanima ce se npr. lahko placa ze vse tromesecne zneske v prvem tromesecju in imas potem do konca "mir"?
...
Edit: popravite me prosim ce je kaj drugace: Jan-mar. do 15. aprila, apr-jun. do 15 julija, jul-sep. do 15 oktobra, okt-dec. do 15 januarja?

Kakor so že drugi omenili, rok plačila za akontacijo dohodnine je do 10. v mesecu in ne do 15..

Če FURS-u nakažeš preveč, gre to v "nerazporejena sredstva". Ko kaj ponovno zapade v plačilo, se sredstva samodejno potegnejo od tam. Pa ne samo, ko zapade akontacija dohodnine, tudi če bo kaj drugega zapadlo.

@Matthai, ko si imel konkreten presežek, so te s FURS-a klicali, ker so hoteli nakazati nazaj, ali..? Jim je bilo enostavno čudno?

user4683 ::

Ta presežek te lahko kdaj tudi ugrizne v r*t :) Recimo da imaš na ekartici presežek, vmes pride nek nepričakovan odhodek (recimo davek na kap dobiček) in sistem ti lahko v dolocenih situacijah (odvisno od rokov posameznih placil) to avtomaticno odsteke iz nerazporejenega kupcka. Ce si si ti ze pripravil placilo tega davka na datum roka, se zna zhodit da bo avtomaticna prerazporeditev opravljena prej, kot bo poknjizeno tvoje "rocno" nakazilo. Ti tega morda ne bos opazil, na kontu za dohodnino bos imel plus (dvakrat "placan" davek na kap dobicek), na nerazporejenem pa ti bo morda manjkalo za druge davke, ki si mislil, da se bodo avtomaticno prerazporedili. Malo verjetno, se pa dogaja - se splaca vsake toliko pogledat na eKartico ce je vse tako kot pricakujes.

barakus ::

Jaz sem nakazal akontacijo za celo leto in po 4 mesecih mi je FURS preostala sredstva vrnil nazaj... Lani pa sem storil enako in mi FURS ni nikoli ničesar vračal... loterija

AllStarc ::

Jaz pa vse plačujem sproti, vsaj kontroliram kako trošim denar. Provizij banki ne plačujem ( revolut). Samo ponavljajoče plačilo uporabljam, nobenih e-računov ( niti ne vem kako to z revolutom narediti) niti nimam potrebe, ker je že sama narava plačevanja z aplikacijo enaka kot pri e-računu.
sometimes what you want and what you get,
are two very different things

hopsy ::

Hvala vam vsem za input, razturate8-)

Miha 333 ::

Mislim, da nekje piše, da bi moral FURS po uradni dolžnosti vrniti presežek nad določenim zneskom, tako da to ni najbolje.

poweroff ::

No, saj prav veliko presežka tudi nimam. Je pa res da kartico zvezanca pogledam vsak mesec.
sudo poweroff

DePalmo ::

BorutF je izjavil:

Kako si avtomatizirati placevanje prispevkov in dohodnine?

V kliku sem narocil E-racun, vendar nisem prejel se nic in ce prav razumem bom moral vsak racun potrditi?

Trajnik. Sem probal ta e-račun pa sem imel konstantne težave z njim, nato sem odprl trajnike in od takrat imam mir.
Hkrati pa še opomnike vsak mesec, 8. za dohodnino, 15. za prispevke in 20. da preverim če vse štima. Povečini prvega ignoriram, pri drugem oddam še ostale dokumente, pri tretjem pa preverim če vse štima in potegnem dol potrdila o plačilu in jih shranim na Google Drive. Sem vmes že menjal banko in če nebi tega delal, nebi imel potrdil za prvi dve leti poslovanja.

Se pa vse bolj nagibam da si še to avtomatiziram, ampak se še nisem spravil k programiranju.

velikBrokoli ::

Torej, da povzamem:
- 10. v mesecu je rok za plačilo dohodnine,
- 20. v mesecu je rok za plačilo prispevkov in oddaja DDV-O obrazca (če ste atipični ali DDV zavezanec).

Bo to držalo? Namreč čez kakšen mesec odprem s.p. :) Kdaj približno pa FURS ponavadi pošlje opomnik/znesek, ki je potreben za plačilo?

Zgodovina sprememb…

Beli_Zajcek ::

velikBrokoli je izjavil:

Torej, da povzamem:
- 10. v mesecu je rok za plačilo dohodnine,
- 20. v mesecu je rok za plačilo prispevkov in oddaja DDV-O obrazca (če ste atipični ali DDV zavezanec).

Bo to držalo? Namreč čez kakšen mesec odprem s.p. :) Kdaj približno pa FURS ponavadi pošlje opomnik/znesek, ki je potreben za plačilo?


Hehehe, FURS pošlje opomnik/znesek... Ta je lepa :)

Spremljaj kartico, opomnikov ne bo, razen opominov za prepozno plačilo.

AllStarc ::

Beli_Zajcek je izjavil:

velikBrokoli je izjavil:

Torej, da povzamem:
- 10. v mesecu je rok za plačilo dohodnine,
- 20. v mesecu je rok za plačilo prispevkov in oddaja DDV-O obrazca (če ste atipični ali DDV zavezanec).

Bo to držalo? Namreč čez kakšen mesec odprem s.p. :) Kdaj približno pa FURS ponavadi pošlje opomnik/znesek, ki je potreben za plačilo?


Hehehe, FURS pošlje opomnik/znesek... Ta je lepa :)

Spremljaj kartico, opomnikov ne bo, razen opominov za prepozno plačilo.

Tako je, Furs ne pošilja opomnikov. Iz izkušenj, Furs služi na račun naše nerednosti. Zato je prvo pravilo, ko imaš firmo: imej red pri plačilih in ne zaupaj računovodji, da bo vse postoril zate. Jaz mojega redno kontroliram in sem kar nekajkrat popravljal napake. Pa je cisto ok, samo se zgodi vsakemu.
sometimes what you want and what you get,
are two very different things

jabe ::

Kar ima mogoče v mislih in FURS naredi, je da če si na minimalnih prispevkih in brez posebnosti (razne bolniške ipd), potem ti oni izpolnejo obrazce za prejsnji mesecev vsakega 10ga v mesecu. Tam imaš potem izračunane prispevke in si lahko izvozis položnice alinizberec eRačun, da ga dobiš v banko.

velikBrokoli ::

Ja, točno to sem mislil jabe, hvala za pojasnilo. Razumem, da FURS ne pošilja dejanskih opomnikov :)

Računam pa, da ne bom na minimalnih prispevkih, ker bom malce več zaslužil, ali to pomeni, da bom moral vsak mesec sam te izračune za prispevke izvesti?

Pa še to, ali se mi bolj splača ob odprtju s.p. na začetku označiti, da bom imel 0 zaslužka ali dejanski zaslužek, ki ga pričakujem?

tony1 ::

Najbolj enostavno je že ob odprtju povedati, kakšen je letni plan prihodkov v letu Ž. Ob odprtju ti teta na AJPESu pove, kakšna bo tvoja višina mesečne akontacije. Tako boš pač že sproti plačeval pravilno višino akontacije in ne boš imel na koncu večjega poračuna davka za nazaj.

Enkrat letno pa se odda letno poročilo (s seštevkom prihodkov), in na osnovi tega ti spet 1x letno sporočijo, kakšno akontacijo plačuj od takrat naprej (in koliko morebitnega doplačila/vračila za nazaj te še čaka).

Skratka, ko enkrat poznaš znesek akontacije (načeloma čisto enostavno: 4% od letnega prometa / 12 = mesečna akontacija), ga plačuješ vsak mesec enako, dokler ne dobiš enkrat letno nove odločbe FURSa z novo višino akontacije.

velikBrokoli ::

Za akontacijo razumem, ampak kaj pa prispevki? Te so tudi odvisni od višine prihodkov, če bi recimo dal napoved, da bom v letu zaslužil 100k pa bi potem manj zaslužil, ali bi mi povrnili previsoke prispevke ali znižali prihodnje? Tega dela ne razumem najbolje.

amacar ::

Prispevke placujes glede na prejsnje leto, tam nic ne napovedujes. Ker bos imel odprt sp prvo leto bos placeval mminimalne prispevke (+ ce prvic odpiras je se neka subvencija),naslednje leto pa preracunano glede na preteklo leto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: amacar ()

Ales ::

Lahko pa že takoj plačuješ več, kot minimalne prispevke, če želiš. Moraš pa to urediti, ne kar nakazati več...

Okapi ::

S tem da moraš upoštevati, da se za pokojnino šteje samo 24 najugodnejših zaporednih let. Če si bolj na začetku delovne dobe, se ti lahko zgodi, da boš nekoč kasneje dobil odlično plačano službo, in se ti začetna leta ne bodo štela. Se pravi učinka teh višjih prispevkov, ki bi jih plačeval sedaj, ne bo. Ampak OK, nimaš kristalne krogle za prihodnost.

Če si pa bolj proti koncu delovne dobe, in si pred tem bil v spodobno plačani službi, pa moraš nujno uporabit kalkulator, ker se ti lahko zgodi, da leta, ko boš kot espe plačeval višje prispevke, sploh ne bodo vključena v 24 najugodnejših zaporednih let.

tony1 ::

Po drugi strani je dobro upoštevati tudi, da je sociale konec in sčasoma se bo to obdobje raztegnilo na polnih 40 let delovne dobe, ko bo za danšnji način izračuna spet zmanjkalo denarja (politične volje?). Če si v prvih 10ih letih kariere, računaj, da bo ob izračunu penzije to gotovo že veljalo...

Še pred 20imi leti se je npr. upoštevalo samo 18 najboljših zaporednih let. (Toliko o tem, da penzija ni socialni korektiv.)

velikBrokoli ::

amacar je izjavil:

Prispevke placujes glede na prejsnje leto, tam nic ne napovedujes. Ker bos imel odprt sp prvo leto bos placeval mminimalne prispevke (+ ce prvic odpiras je se neka subvencija),naslednje leto pa preracunano glede na preteklo leto.


Aha, torej je napoved pomembna samo za akontacijo dohodnine, ne pa za prispevke. Trenutno imam samo 1 leto delovne dobe in 6 let pokojninske (študentsko delo), zato mi je dosti vseeno - prav tako mislim odvečni denar sam investirati in načeloma računam na minimalno penzijo, ki mi bo recimo pokrila le minimalne stroške…

Najbrž bom v naslednjem letu zaslužil cca 100k, kar pa pomeni, da bom prvo leto plačeval min. prispevke, naslednje leto pa nekaj več, če sem pravilno razumel.

Hvala za pomoč :)

jernejl ::

Okapi je izjavil:

S tem da moraš upoštevati, da se za pokojnino šteje samo 24 najugodnejših zaporednih let.
To je po trenutni zakonodaji, kako bo v prihodnosti, pa se seveda ne ve. Ta doba se je že podaljševala in se bo najbrž tudi še v prihodnje. V beli knjigi o pokojninah izpred nekaj let, kjer se je razpravljalo o možnih spremembah, je bilo predlagano podaljšanje na 34 let.

Ales je izjavil:

Lahko pa že takoj plačuješ več, kot minimalne prispevke, če želiš.

Tukaj pa recimo velja upoštevati, da po trenutni zakonodaji obstaja tudi zagotovljena pokojnina, ki trenutno znaša 620 evrov.
Če si kot s.p. plačuješ minimalne prispevke, po preračunu iz samih plačanih prispevkov itak ne dosežeš niti omenjenega zneska, zato si upravičen do zneska zagotovljene pokojnine.
In zlahka se zgodi, da četudi bi prostovoljno plačeval nekaj več od minimalnih prispevkov, se na koncu to sploh ne bo poznalo pri pokojnini in boš še vedno pri teh zagotovljenih 620 evrih.
Spet, to je po trenutni zakonodaji, kako bo čez leta, ko se bo nekdo želel upokojiti, je seveda neznanka.

Ampak glede na to, da že zdaj "investiranje" v pokojninsko luknjo ni ravno preveč dobičkonosno, vemo pa, da se bo v prihodnje razmerje med plačniki prispevkov in upokojenci še slabšalo (ali pa se bo še podaljševala delovna doba), je zelo malo verjetno, da bi se dodatno plačevanje lahko splačalo. Je bolje, če se ta dodatni znesek investira kam drugam.

Še to: če kdo ni vedel, ima ZPIZ na voljo tudi informativni pokojninski kalkulator, do katerega se lahko dostopa z digitalnim potrdilom.
Vsak, ki ima za sabo nekaj delovne dobe, lahko na njihovi spletni strani z enim klikom preveri, kdaj se bo lahko upokojil in pod kakšnimi pogoji (ter kakšno pokojnino lahko pričakuje). Jasno, ob določenih predpostavkah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

maticb492 ::

jernejl je izjavil:

... kjer se je razpravljalo o možnih spremembah, je bilo predlagano podaljšanje na 34 let.



To so itak bedarije, ker 20-30 let nazaj je bila 1500€ konkretno višja plača kot danes recimo, kdo ve kakšna bo inflacija naslednjih 30 let. Tako da še vedno boljše da investiraš nekam kjer ni inflacije kot pa plačuješ višje prispevke, ker jih samo doniraš inflaciji, na koncu boš pa na minimalni penziji kot vsi ostali :)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Okapi ::

No ja, inflacija (uradna) se pri teh izračunih upošteva.

Glavna postavka pri tovrstnem preračunavanju je pa tako ali tako neznanka - koliko časa boš prejemal penzijo. Ker je gromozanska razlika, če te pobere par let po upokojitvi, ali pa pokojnino dobivaš 30+ let.

jabe ::

jaz sem se tudi zato odločila, da dajem na stran sama, ne s pomočjo države. glavni razlog je bil ravno to. Penzija je vezana na človeka. Lahko je niti ne dočakam... V tem primeru pa ta "vplačani" denar dobijo moji svojci, drugače pa ostanejo brez. Do 9ga leta nekako bi mogla normalno živeti z minimalno pezijo + rento od našparanega. če bom pa 120 let živela, bom pa zadnja leta životarila, to je pa res.

velikBrokoli ::

Pri odprtju s.p. je potrebno v roku 8 dni oddati nekaj informacij na FURS, med drugim tudi kapitalske naložbe v tujini. Kaj točno to pomeni, osebno imam kar nekaj denarja investiranega v ETFjih in kriptu, moram to res prijaviti?

(Iz odprtja s.p. na spot spletni strani:

Podjetnik mora v 8 dneh po vpisu v Poslovni register Slovenije sporočiti davčnemu uradu naslednje podatke:

število in lokacije poslovnih prostorov, ki se uporabljajo za opravljanje dejavnosti in pridobivanje prihodkov,
poslovne enote doma in v tujini,
kapitalske naložbe doma in v tujini,
številke računov v tujini,
povezane osebe,
osebo, ki vodi poslovne knjige,
način vodenja knjig in v zvezi s tem priglasitev ugotavljanja davčne osnove (npr. vodenje knjig po dejanskih stroških ali pa vodenje knjig z upoštevanjem normiranih odhodkov),
davčni obračun akontacije dohodnine od dohodka, doseženega z opravljanjem dejavnosti.
)

Zgodovina sprememb…

Ziga Dolhar ::

Opozoril bi na spodnji bold:

Okapi je izjavil:

S tem da moraš upoštevati, da se za pokojnino šteje samo 24 najugodnejših zaporednih let. Če si bolj na začetku delovne dobe, se ti lahko zgodi, da boš nekoč kasneje dobil odlično plačano službo, in se ti začetna leta ne bodo štela. Se pravi učinka teh višjih prispevkov, ki bi jih plačeval sedaj, ne bo. Ampak OK, nimaš kristalne krogle za prihodnost.

Če si pa bolj proti koncu delovne dobe, in si pred tem bil v spodobno plačani službi, pa moraš nujno uporabit kalkulator, ker se ti lahko zgodi, da leta, ko boš kot espe plačeval višje prispevke, sploh ne bodo vključena v 24 najugodnejših zaporednih let.


Ne gre le za pokojnino. Gre tudi za socialno varnost pred starostno upokojitvijo.

Lahko te zbije avtobus in si invalid.

Lahko tudi zboliš. Res je, da si prvih 30 delovnih dni plačuješ bolniško sam, in šele nato gre iz zavarovanja. A kot podjetnika te morajo bolj kot kratkotrajne bolniške (ki jih prebrodiš s prihranki) skrbeti dolgotrajne bolniške (ko pa je že fino, da dobivaš neko spodobno nadomestilo).

Lahko imaš otroka, ki zboli. Ma, ko gredo v vrtec, praviloma zelo fejst zbolevajo. Tudi takrat, če skrbiš za otroka, ne moreš delati kot sicer, in je dobro, da imaš za ta čas zagotovljeno spodobno nadomestilo za nego.

Največji del prispevkov predstavljajo prispevki za pokojninsko zavarovanje. Prvo leto ti jih država "šenka" 50 %, drugo leto 30 %. Več kot si plačuješ prispevkov, več država sofinancira zraven.

Pri meni, ki sem precej "ziheraš", je vse zgornje botrovalo k odločitvi, da si raje kot da "šparam" na prispevkih plačujem maksimalne.

Ne pravim, da sm brihtn.
https://dolhar.si/

koli99 ::

Fantje prosim za pomoč in popravke v kolikor kakšne stvari ne razumem najbolje. (nisem še bil pri računovodji (ga nimam še), S.P.-ja nimam še odprtega).

Sem polno zaposlen pri slovenskem podjetju. Imam možnost dodatnega zaslužka pri tehničnem svetovanju za slovenska ter tuja podjetja (specifično Italija, torej EU).

1.) ker gre za poslovanje s tujino odprem atipični "normiran popoldanski s.p.", in pridobim ID za VAT
2.) opravim storitev (svetovanje) in izstavim račun naročniku (recimo 10.000 EUR). Na račun napišem frazo (VAT is not charged according to the Article 44 of the Directive EU 2006/112/ES - reverse charge (for recipient))
2.a) tuje podjetje (davčni zavezanec, ne fizična oseba) plača davek svoji državi (22% od 10.000 torej 2.200 EUR). Je res?
3.) Recimo da sem izstavil 2 računa po 10.000 EUR, letno torej 20.000 EUR. Glede na poenostavljeno formulacijo je akontacija dohodnine 20.000*4% = 800 EUR. Ali lahko teh 800 EUR plačam (2x400EUR) plačam v tistem mesecu kot dobim priliv opravljenega dela in so ostali meseci 0 EUR, ali je potrebno 800/12 mesecev in vsak mesec plačati 66,67 EUR? Rok plačila 10. vsak mesec. Ali je potrebno oddati vsak mesec kakšen obrazec preko eDavkov?
Prispevke za PIZ in ZZZS plačujem vsak mesec 36,68 + 38,61 EUR. Rok plačila 20. vsak mesec. Obrazec PODO-OPSVZ pride predizpolnjen in samo potrdim če je vse ok?
4.) Letni obračun akontacije dohodnine (obrazec DDD-DDD) oddam do 31.3 kjer navedem račune/prilive za prejšnje leto
5.) Izračun dohodnine (osebni). Do sedaj je bil obrazec za informativni izračun dohodnine predizpolnjen (dodatni vzdrževani družinski člani). Ali so prihodki iz S.P.-ja (20.000 (prihodki) - 16.000 (nor. stroški) - 903,48 (prispevki) - 800 (akontacija dohodnine) = 2.496,52) prikazani poleg letnega dohodka osnovne zaposlitve, ali je potrebno oddati še kakšen obrazec, ugovor na informativni izračun dohodnine...?

Hvala za odgovore in komentarje!

P.S.: Go gentle če sem kaj zašuštral...:)

Ice-Heki ::

1) Da
2) Da
2a) ne vem, ampak to je stvar prejemnika računa in ne tvoja težava, tako da jo prepustiš, da jo rešijo drugi :)
3) Ob odpiranju za prvo leto napoveš prihodke, denimo 20.000 in potem ti FURS mesečno obračunava 800/12. Lahko pa 800 nakažeš v enkratnem znesku in imaš potem pri njih preplačilo in ti vsak mesec trgajo kolikor pač je treba. Naslednje leto je znesek mesečnega (ali tromesečnega) davka izračunan glede na preteklo leto. Obrazce se ne oddaja.
Prispevke za PIZ in ZZZS ... samo nakažeš na pravi račun in to je to. Nič ne rabiš izpolnjevati obrazcev. Spet lahko nakažeš preplačilo in ti potem trgajo dokler ne zmanjka denarja ...
4) Da

Na eDavkih je zaželjeno, da redno spremljaš Kartico zavezanca, ker tam noter vidiš, kaj si dolžan državi. Srečno!

Mato989 ::

Ziga Dolhar je izjavil:

Opozoril bi na spodnji bold:

Okapi je izjavil:

S tem da moraš upoštevati, da se za pokojnino šteje samo 24 najugodnejših zaporednih let. Če si bolj na začetku delovne dobe, se ti lahko zgodi, da boš nekoč kasneje dobil odlično plačano službo, in se ti začetna leta ne bodo štela. Se pravi učinka teh višjih prispevkov, ki bi jih plačeval sedaj, ne bo. Ampak OK, nimaš kristalne krogle za prihodnost.

Če si pa bolj proti koncu delovne dobe, in si pred tem bil v spodobno plačani službi, pa moraš nujno uporabit kalkulator, ker se ti lahko zgodi, da leta, ko boš kot espe plačeval višje prispevke, sploh ne bodo vključena v 24 najugodnejših zaporednih let.


Ne gre le za pokojnino. Gre tudi za socialno varnost pred starostno upokojitvijo.

Lahko te zbije avtobus in si invalid.

Lahko tudi zboliš. Res je, da si prvih 30 delovnih dni plačuješ bolniško sam, in šele nato gre iz zavarovanja. A kot podjetnika te morajo bolj kot kratkotrajne bolniške (ki jih prebrodiš s prihranki) skrbeti dolgotrajne bolniške (ko pa je že fino, da dobivaš neko spodobno nadomestilo).

Lahko imaš otroka, ki zboli. Ma, ko gredo v vrtec, praviloma zelo fejst zbolevajo. Tudi takrat, če skrbiš za otroka, ne moreš delati kot sicer, in je dobro, da imaš za ta čas zagotovljeno spodobno nadomestilo za nego.

Največji del prispevkov predstavljajo prispevki za pokojninsko zavarovanje. Prvo leto ti jih država "šenka" 50 %, drugo leto 30 %. Več kot si plačuješ prispevkov, več država sofinancira zraven.

Pri meni, ki sem precej "ziheraš", je vse zgornje botrovalo k odločitvi, da si raje kot da "šparam" na prispevkih plačujem maksimalne.

Ne pravim, da sm brihtn.



Vse imaš prav, ampak pri polovici točk ne upoštevaš da lahko dopust pa nego otroka vzame partner ki pa morda ni na normirancu in dobi več nege itd...

Dejansko je edina relevantna točka invalidnost, ampak študirat na to ni produktivno...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

maticb492 ::

koli99 je izjavil:

Fantje prosim za pomoč in popravke v kolikor kakšne stvari ne razumem najbolje. (nisem še bil pri računovodji (ga nimam še), S.P.-ja nimam še odprtega).

Sem polno zaposlen pri slovenskem podjetju. Imam možnost dodatnega zaslužka pri tehničnem svetovanju za slovenska ter tuja podjetja (specifično Italija, torej EU).

1.) ker gre za poslovanje s tujino odprem atipični "normiran popoldanski s.p.", in pridobim ID za VAT
2.) opravim storitev (svetovanje) in izstavim račun naročniku (recimo 10.000 EUR). Na račun napišem frazo (VAT is not charged according to the Article 44 of the Directive EU 2006/112/ES - reverse charge (for recipient))
2.a) tuje podjetje (davčni zavezanec, ne fizična oseba) plača davek svoji državi (22% od 10.000 torej 2.200 EUR). Je res?
3.) Recimo da sem izstavil 2 računa po 10.000 EUR, letno torej 20.000 EUR. Glede na poenostavljeno formulacijo je akontacija dohodnine 20.000*4% = 800 EUR. Ali lahko teh 800 EUR plačam (2x400EUR) plačam v tistem mesecu kot dobim priliv opravljenega dela in so ostali meseci 0 EUR, ali je potrebno 800/12 mesecev in vsak mesec plačati 66,67 EUR? Rok plačila 10. vsak mesec. Ali je potrebno oddati vsak mesec kakšen obrazec preko eDavkov?
Prispevke za PIZ in ZZZS plačujem vsak mesec 36,68 + 38,61 EUR. Rok plačila 20. vsak mesec. Obrazec PODO-OPSVZ pride predizpolnjen in samo potrdim če je vse ok?
4.) Letni obračun akontacije dohodnine (obrazec DDD-DDD) oddam do 31.3 kjer navedem račune/prilive za prejšnje leto
5.) Izračun dohodnine (osebni). Do sedaj je bil obrazec za informativni izračun dohodnine predizpolnjen (dodatni vzdrževani družinski člani). Ali so prihodki iz S.P.-ja (20.000 (prihodki) - 16.000 (nor. stroški) - 903,48 (prispevki) - 800 (akontacija dohodnine) = 2.496,52) prikazani poleg letnega dohodka osnovne zaposlitve, ali je potrebno oddati še kakšen obrazec, ugovor na informativni izračun dohodnine...?

Hvala za odgovore in komentarje!

P.S.: Go gentle če sem kaj zašuštral...:)


1. ja (atipinčni zavezanec - ker boš verjetno pod 50k na leto)
2. ja
2a. tu ne bom trdil 100%, ampak mislim da ne, ker bi moral biti ti davčni zavezanec pri njih. Pri tem moraš še pazit, če bojo res tako visoki zneski, da ne prideš čez mejo za njihovo davčno zavezanost, recimo pri UK je omejitev mislim da 25,000 GBP na leto, če grše čez to mejo se moraš pri njih registrirat afaik. (tukaj nisem 100% za kar pišem, tako da naj nekdo potrdi oz. me vzemi z grain of salt :D)
3. 66,67€ vsak mesec ti bojo oni avtomatsko izračunali. Če se da to spremenit ne vem, dvomim da se da tako kot si napisal.
4. ja
5. nič iz SPja se ti ne bo prikazalo na obrazcu za dohodnino, tisto je "ločeno"
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

koli99 ::

Hvala za hitre odgovore!

Točka 5 mi je seveda pomembna če zaradi višjih prihodkov padem v višnji plačilni razred; kako se nič ne prikaže? Ali se ne prikaže dobiček iz naslova S.P.-ja? (prej omenjeni -> (20.000 (prihodki) - 16.000 (nor. stroški) - 903,48 (prispevki) - 800 (akontacija dohodnine) = 2.496,52))

maticb492 ::

Pač nič ni v tistem obrazcu, SP je "ločeno". Ne znam ti povedati zakaj/kako pravno/računovodsko samo vem da ni nič tam iz prakse :D
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

koli99 ::

Lahko poveš kaj misliš pod "ločeno"? Ali gre za prikazan ločen prihodek (iz naslova S.P.) poleg prihodka redne zaposlitve mi v bistvu niti ni pomembno. V končni fazi se mi gre samo za to kaj država jemlje kot osnovo za izračun plačilnih razredov. Rad bi vedel, ali bom zaradi dobička iz naslova s.p. lahko padel v višji plačilni razred (primer plačilo vrtca) ali se to sploh ne upošteva. Mislim, saj če bom plačeval vrtec več ga pač bom, le vnaprej bi rad vedel:)

maticb492 ::

Glede vrtca pa tega ne vem, ker nimam otrok oz. nisem še nikoli gledal na te zadeve. Pač na izračunu dohodnine ni ničesar iz SPja, samo dohodki iz plače + vplačani prispevki iz naslova plače. To je to.

Zdaj tisto v vrtec pa mislim da je ločeno oz. ne vem kako se to šteje.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

velikBrokoli ::

maticb492 je izjavil:

koli99 je izjavil:

Fantje prosim za pomoč in popravke v kolikor kakšne stvari ne razumem najbolje. (nisem še bil pri računovodji (ga nimam še), S.P.-ja nimam še odprtega).

Sem polno zaposlen pri slovenskem podjetju. Imam možnost dodatnega zaslužka pri tehničnem svetovanju za slovenska ter tuja podjetja (specifično Italija, torej EU).

1.) ker gre za poslovanje s tujino odprem atipični "normiran popoldanski s.p.", in pridobim ID za VAT
2.) opravim storitev (svetovanje) in izstavim račun naročniku (recimo 10.000 EUR). Na račun napišem frazo (VAT is not charged according to the Article 44 of the Directive EU 2006/112/ES - reverse charge (for recipient))
2.a) tuje podjetje (davčni zavezanec, ne fizična oseba) plača davek svoji državi (22% od 10.000 torej 2.200 EUR). Je res?
3.) Recimo da sem izstavil 2 računa po 10.000 EUR, letno torej 20.000 EUR. Glede na poenostavljeno formulacijo je akontacija dohodnine 20.000*4% = 800 EUR. Ali lahko teh 800 EUR plačam (2x400EUR) plačam v tistem mesecu kot dobim priliv opravljenega dela in so ostali meseci 0 EUR, ali je potrebno 800/12 mesecev in vsak mesec plačati 66,67 EUR? Rok plačila 10. vsak mesec. Ali je potrebno oddati vsak mesec kakšen obrazec preko eDavkov?
Prispevke za PIZ in ZZZS plačujem vsak mesec 36,68 + 38,61 EUR. Rok plačila 20. vsak mesec. Obrazec PODO-OPSVZ pride predizpolnjen in samo potrdim če je vse ok?
4.) Letni obračun akontacije dohodnine (obrazec DDD-DDD) oddam do 31.3 kjer navedem račune/prilive za prejšnje leto
5.) Izračun dohodnine (osebni). Do sedaj je bil obrazec za informativni izračun dohodnine predizpolnjen (dodatni vzdrževani družinski člani). Ali so prihodki iz S.P.-ja (20.000 (prihodki) - 16.000 (nor. stroški) - 903,48 (prispevki) - 800 (akontacija dohodnine) = 2.496,52) prikazani poleg letnega dohodka osnovne zaposlitve, ali je potrebno oddati še kakšen obrazec, ugovor na informativni izračun dohodnine...?

Hvala za odgovore in komentarje!

P.S.: Go gentle če sem kaj zašuštral...:)


1. ja (atipinčni zavezanec - ker boš verjetno pod 50k na leto)


Atipični zavezanec, ki opravlja delo samo za stranke izven Slovenije in znotraj EU, ne rabi paziti na limit 50k letno za vstop v sistem DDV. Tisto je pomembno samo pri poslovanju s Slovenijo.

tony1 ::

maticb492 je izjavil:

Glede vrtca pa tega ne vem, ker nimam otrok oz. nisem še nikoli gledal na te zadeve. Pač na izračunu dohodnine ni ničesar iz SPja, samo dohodki iz plače + vplačani prispevki iz naslova plače. To je to.


tako je. obdavcitev normiranega s.p.ja je dokoncni davek. to pomeni, da se njegovi prihodki ne vstevajo v tvojo osebno dohodnino.

sandmat ::

prihodki so cedularno obdavceni, kar pa ne pomeni, da se ti prihodki (20%, 80% je normiranih stroskov) ne pokaze na CSD odlocbi za vrtec :)

koli99 ::

Ok, a lahko nekdo, ki ima dejanske izkušnje pove:

Ali se dobiček iz naslova S.P (normirani), šteje kot dohodek za izračun odločbe na CSD? Če se, se šteje kot sem zgoraj omenil ali kako drugače?

delavec44 ::

Normalno da se ti šteje. Če si normiranc je pač 20% prometa. Razen prvo leto, ko še nimaš letne napovedi.
Vse kar je drugače je to, da ti ne gre v dohodninsko napoved.

koli99 ::

Hvala. Šteje po formuli: dobiček = prihodki - nor. stroški - prispevki - akontacija dohodnine?

poweroff ::

Dohodek iz s.p.ja se ti šteje v dohodnino. Na CSD (oz. za prejem socialnih pravic) pogledajo tvojo dohodninsko odločbo. Torej da - se šteje.
sudo poweroff

koli99 ::

:)

Pod katero postavko padejo dohodki iz S.P?:

1101 Plača, nadomestilo plače in povračila stroškov v zvezi z delom
1102 Bonitete
1103 Regres za letni dopust
1104 Jubilejne nagrade, odpravnine ob upokojitvi in solidarnostne pomoči
1105 Premije za prostovoljno dodatno pokojninsko in invalidsko zavarovanje
1106 Pokojnine iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja
1107 Nadomestila iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja
1108 Nadomestila in drugi dohodki iz obveznega socialnega zavarovanja
1109 Drugi dohodki iz delovnega razmerja
1110 Dohodek za vodenje družbe (zavarovalna podlaga 040)
1111 Del plače za poslovno uspešnost
1211 Dohodki dijakov in študentov, upravičenih do posebne olajšave
1212 Dohodki dijakov in študentov, ki niso upravičeni do posebne olajšave
1220 Dohodki verskih delavcev
1230 Preostali dohodki iz drugega pogodbenega razmerja
2100 Dobiček, ugotovljen na podlagi davčnega obračuna
3100 Dohodek iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti
4200 Dohodek iz prenosa premoženjske pravice
6100 Darila
6200 Priznavalnine
6300 Preostali drugi dohodki
6500 Nadomestilo za uporabo lastnih sredstev prostovoljca
6700 Dohodki Fulbrightovega programa izmenjav

maticb492 ::

poweroff je izjavil:

Dohodek iz s.p.ja se ti šteje v dohodnino. Na CSD (oz. za prejem socialnih pravic) pogledajo tvojo dohodninsko odločbo. Torej da - se šteje.


To ni res, ne šteje se ti v dohodnino, kaj moram res prilepit svoj izračun dohodnine?

(also sprašuje za POPOLDANSKI SP.)

Pač mešate termine... v Dohodnino se NE šteje, seveda pa je dohodek in CSD verjetno šteje to v izračuin vrtca... ampak to ni kar ena in ista stvar.

delavec44 je izjavil:

Normalno da se ti šteje. Če si normiranc je pač 20% prometa. Razen prvo leto, ko še nimaš letne napovedi.
Vse kar je drugače je to, da ti ne gre v dohodninsko napoved.



this ^ (samo to verjetno ne mislil popoldanca)

TL:DR: NE BOŠ doplačal dohodnine za dohodke iz popoldanca. V dohodnino in na izračunu dohodnine bo le plača in prispevki delodajalca/plače. Tisto kar dobi CSD za vrtec pa ni samo dohodnina, in oni bodo verjetno šteli zraven dohodek oz 20% letnega prometa(80% so stroški)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()
««
50 / 187
»»