» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
49 / 184
»»

jaoboze ::

Ziga Dolhar je izjavil:

jaoboze je izjavil:

S 1.12. odpiram s.p. zaradi enega projekta. V decembru bom imel 25k prihodkov na s.p. Kako bo obračunana akontacija v prihodnjem letu. Bo osnova za izračun 25k/mesečno ali 25k letno? Se lahko zniža plačilo akontacije? Ker s.p. bi pustil odprt, nimam pa nobenih projektov v januarju in februarju in ne bi rad za bv plačeval visoko akontacijo.


Bodi zelo previden: V tvojem primeru - prvi mesec 25k EUR, nadaljnje mesece nek mnogo manjši znesek - gre za zelo tipično situacijo, ko se s.p. odpre in znesek 25k zaračuna za *preteklo delo*, ko še nisi imel odprtega s.p.-ja.

V takem primeru ti FURS navedeno lahko obračuna kot dohodek iz delovnega razmerja. (Torej, vključno z dohodnino & prispevki delavca in delodajalca.)


Ni nobeno preteklo delo in to lahko dokazujem s pogodbo. Gre za projekt, ki ga bom delal v decembu in dobil plačilo v decembru. Naslednji tak projekt je v planu za marec, zato ne bi rad vmes zapiral in potem ponovno odpiral.

tomazic89 ::

FireSnake je izjavil:

Za normiranca ste mi rekli, da se da kupiti brez davka.
Kako to zgleda v praksi?

Ali je takoj ob nakupu brez davka ali to kasneje nazaj dobiš?
Ali kaj tretjega?

Nimam še izkušenj, zato sprašujem.

Biti zavezanec za DDV in imeti normirane stroske sta v bistvu dve povsem loceni zadevi. Ko bos postal zavezanec za DDV (ce ne prej prostovoljno, avtomaticno ko bos presegel 50kEUR prometa v tekocem letu) bos lahko uveljavljal vracilo DDV-ja.
To pa izgleda tako:
- kupis nekaj za 1000 EUR (~800EUR + 200EUR davka) - in tudi placas 1000EUR v tej tocki
- v istem mesecu izdas racun za 1600 EUR na katerega je ~400EUR davka, ki ga mora stranka tebi placati (torej dobis na racun ~2000EUR)
- po koncu meseca se naredi obracun davka: v zgornjem primeru: 400-200 = 200 EUR (prejet davek - placan davek = preostanek za placilo)
- placas 200 EUR drzavi

dejanslo ::

poweroff je izjavil:

U, kje pa je ta opcija?

Ni nič posebnega, v ebanki se naročiš na nov eračun pri FURS in za referenco vpišeš svojo davčno številko.

https://www.fu.gov.si/poslovni_dogodki_...
There`s More Than One Way To Do It

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dejanslo ()

velikBrokoli ::

prozac je izjavil:

Za Švico in UK se DDV ne obračunava. Predvidevam, da je Norveška podobna zgodba.
Ko sem potreboval podobno informacijo, sem napisal mail na spot@gzs.si


Hvala za informacijo. Sem preveril še pri FURSu in pravijo, da Norveška spada pod tretje države in da obračun DDV ni potreben. Podobno kot za USA ali UK.

Vprašanje za tiste, ki imate izkušnje z izdajanjem računov tretjim državam - na kaj moram biti pozoren? Na računu preprosto ne vnesem DDV in je to to. Ali je obrazec DDV-O tudi potrebno oddajati? Kaj moram mesečno poskrbeti? Imel bom izključno stranko iz Norveške.

FireSnake ::

tomazic89 je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Za normiranca ste mi rekli, da se da kupiti brez davka.
Kako to zgleda v praksi?

Ali je takoj ob nakupu brez davka ali to kasneje nazaj dobiš?
Ali kaj tretjega?

Nimam še izkušenj, zato sprašujem.

Biti zavezanec za DDV in imeti normirane stroske sta v bistvu dve povsem loceni zadevi. Ko bos postal zavezanec za DDV (ce ne prej prostovoljno, avtomaticno ko bos presegel 50kEUR prometa v tekocem letu) bos lahko uveljavljal vracilo DDV-ja.
To pa izgleda tako:
- kupis nekaj za 1000 EUR (~800EUR + 200EUR davka) - in tudi placas 1000EUR v tej tocki
- v istem mesecu izdas racun za 1600 EUR na katerega je ~400EUR davka, ki ga mora stranka tebi placati (torej dobis na racun ~2000EUR)
- po koncu meseca se naredi obracun davka: v zgornjem primeru: 400-200 = 200 EUR (prejet davek - placan davek = preostanek za placilo)
- placas 200 EUR drzavi


Hvala za izčrpno razlago.
V mojem primeru ne bom presegen 50 000€.

To pomeni, da (kot normiranec) ne morem kupiti brez davka in sem dobil napačno infomacijo?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Okapi ::

Prostovoljno se registriraš kot zavezanec za DDV, in boš lahko.

CoreySteel ::

Lahko, nisi dobil napačnih informacij. V prvem stavku ti je samo hotel povedat, da normiranost nima nobene povezave z biti ali ne biti davčni zavezanec. To veliko ljudi meša. Lahko si normirani davčni zavezanec, lahko si normirani davčni nezavezanec, lahko si normirani davčni atipični zavezanec :D
Twitter: @CoreySteel_

Okapi ::

Zavezanec za DDV:
prednost - stroški, povezani s tvojo dejavnostjo, so nižji za 22% (DDV dobiš vrnjen).
slabost - malenekost več birokracije (en obrazec več mesečno na e-davkih), tvoje storitve ali izdelki so za fizične osebe (in javne ustanove, društva, nevladne organizacije...) v EU 22% dražji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

maticb492 ::

Okapi je izjavil:

Prostovoljno se registriraš kot zavezanec za DDV, in boš lahko.


Absolutno nesmiselno če je v IT smeri SP, kaj si bo pa odbil, laptop vsake 2 leti pa en monitor?
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Okapi ::

Licence vseh programov, tiskalnik, toner, službene poti, backup diski.. Če imaš jurja na leto stroškov z dejavnostjo, pa jih imaš verjetno več, je to 220 evrov prihranka. Za 12x10 minut dela pri izpolnjevanju obrazca DDV-O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

maticb492 ::

Kaj ti DDV vrnejo na račun? Ker to razumem da imš vstopni/istopni DDV (kot je primer zghoraj, ti plačaš 200EUR na računu drugi firmi, potem pa nekdo teb plača 400EUR ,in 400-200 tebi ostane)? Če si pa atipinči zavezanec in izpolniš DDV-O samo z stoški, brez da izdajaš račune z DDV, ti vrnejo denar ali kako? Ali to pravimo za prostovoljno vključitev in to ni isto kot atipični zavezanec?
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Okapi ::

Plačani in zaračunani DDV se mesečno poračuna in če si ga pri nabavi opreme plačal več kot si ga zaračunal strankam, dobiš razliko izplačano (če hočeš, lahko pa se prenaša za naprej).

maticb492 ::

Okapi je izjavil:

Plačani in zaračunani DDV se mesečno poračuna in če si ga pri nabavi opreme plačal več kot si ga zaračunal strankam, dobiš razliko izplačano (če hočeš, lahko pa se prenaša za naprej).



Ja to razumem, samo Firesnake je napisal da ni davčni zavezanec, torej ga ne računa drugim, kako bi si ga potem odbil?
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Okapi ::

Če si atipični, ne moreš odbijati DDV. Nisi zavezanec v Sloveniji.

maticb492 ::

Okapi je izjavil:

Če si atipični, ne moreš odbijati DDV. Nisi zavezanec v Sloveniji.


Ok, ja to je logično, kako pa izgleda potem prostovoljni davčni zaezanec?
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Okapi ::

Na fursu se registriraš kot (pravi) zavezanec. Strankam v Sloveniji začneš zaračunavati DDV in izpolnjevati obrazec DDV-O.

maticb492 ::

Okapi je izjavil:

Na fursu se registriraš kot (pravi) zavezanec. Strankam v Sloveniji začneš zaračunavati DDV in izpolnjevati obrazec DDV-O.



Ok hvala, torej sem pravilno predvideval, in to sem mislil da se ne splača, ker potem moraš strankam računat DDV, če delaš torej samo z podjetji, ki so vsa davčni zavezanci je OK, če pa imaš manjše firme ali fizične osebe kot stranke, se pa definitvno ne splača, ker si narediš več "škode" s tem da moraš računat DDV (če si pod mejo 50k€ in imaš izbiro)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Okapi ::

Sem lepo napisal:
slabost - malenekost več birokracije (en obrazec več mesečno na e-davkih), tvoje storitve ali izdelki so za fizične osebe (in javne ustanove, društva, nevladne organizacije...) v EU 22% dražji.

FireSnake ::

maticb492 je izjavil:

Okapi je izjavil:

Plačani in zaračunani DDV se mesečno poračuna in če si ga pri nabavi opreme plačal več kot si ga zaračunal strankam, dobiš razliko izplačano (če hočeš, lahko pa se prenaša za naprej).



Ja to razumem, samo Firesnake je napisal da ni davčni zavezanec, torej ga ne računa drugim, kako bi si ga potem odbil?



Zdaj ne vem, lahko, da trosim neumnosti.

Jaz bom oddelal neko delo in za to izdal račun.

Ob branju te teme sem prišel do zaključka, da se za tako zadevo najbolj splača odpreti normiran SP.
Ker mi ne vpliva na dohodnino, vrtec, ...

@Okapi: potem mislim, da sem na pravi poti. Šlo bo za par tisoč EUR letno.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

maticb492 ::

Po domače povedano: DDV si lahko odbiješ samo če si sam Davčni zaezanec oz. je na tvojem računu tudi DDV. Drugače pa ne.

In ja, (popoldanski) normiran SP je najcenejša oblika za tako delo.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

velikBrokoli ::

Ali uporabljate svoj poslovni bančni račun tudi za osebne nakupe, recimo za hrano ali kaj podobnega? Ali si vedno samo prenakažete denar iz poslovnega na osebni račun? Zakaj bi bil prvi pristop lahko problematičen, mi lahko to kdo razloži?

DrSergioDJ ::

Jaz večkrat s poslovno kartico plačujem osebne stvari, nikoli nobenih problemov.
...

maticb492 ::

Dokler je SP je vseeno... sploh ni treba imeti ločen račun, lahko samo banko obvestiš da boš svoj račun uporabljal v poslovne namene in imaš 1 račun. To da rabiš 2 računa je samo marketing bank da malo več zaslužijo. FURSu je čisto vseeno, samo na banki bi ti težili ker poslovnim uporabnikom več računajo kot fizičnim osebam.

. Decembra 2015 je bila s spremembami Zakona o davčnem postopku ukinjena obveznost, ki je samostojnim podjetnikom nalagala, da morajo poslovati preko ločenega bančnega računa. S spremembo je bilo s.p.-jem omogočeno, da za svoje poslovanje uporabljajo isti račun, lahko tudi osebni. Slednje naj bi podjetnike razbremenilo stroškov vodenja dodatnega, poslovnega bančnega računa.

https://mladipodjetnik.si/podjetniski-k...
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

velikBrokoli ::

Moj namen je, da itak odprem Revolut for Business in to uporabljam. Slolvenske banke me niti podrazno ne zanimajo.

Sem samo mislil, če lahko do kakšnih komplikacij pride s FURSom, ampak očitno to ne bo problem.

Recordman ::

maticb492 je izjavil:

Dokler je SP je vseeno... sploh ni treba imeti ločen račun, lahko samo banko obvestiš da boš svoj račun uporabljal v poslovne namene in imaš 1 račun. To da rabiš 2 računa je samo marketing bank da malo več zaslužijo. FURSu je čisto vseeno, samo na banki bi ti težili ker poslovnim uporabnikom več računajo kot fizičnim osebam.

. Decembra 2015 je bila s spremembami Zakona o davčnem postopku ukinjena obveznost, ki je samostojnim podjetnikom nalagala, da morajo poslovati preko ločenega bančnega računa. S spremembo je bilo s.p.-jem omogočeno, da za svoje poslovanje uporabljajo isti račun, lahko tudi osebni. Slednje naj bi podjetnike razbremenilo stroškov vodenja dodatnega, poslovnega bančnega računa.

https://mladipodjetnik.si/podjetniski-k...

Tale "samo banko obvestis" je seveda iz trte zvit, tudi zapis na citirani povezavi je bil verjetno spisan dolgo nazaj, preden je zakonodajalec poleti 2018 uvedel obvezo, da je TRR javno objavljen, in ustrezne kazni v €€€ ce se tega ne drzis.

Ako bi zelel "samo" obvestiti banko, da bos osebni racun uporabljal za opravljanje dejavnosti, ti bodo v najboljsem primeru ponudili nov kombiniran racun (npr. NLB) ali predlagali odprtje poslovnega. Oba sta seveda drazja od navadnega osebnega.

V najslabsem pa ti bodo racun enostavno zaprili, zaradi krsenja pogojev. Objavili ga seveda ne bodo, ker jim to prepoveduje zakonodaja, tako da posledicno lahko fases se kazen od FURSa, ker krsis zgoraj navedene zakonske spremembe iz 2018.

Ena random razlaga z neta, bolj releventna od tvojega linka:
https://www.stajerskagz.si/uporaba_eneg...

FireSnake ::

maticb492 je izjavil:

Dokler je SP je vseeno... sploh ni treba imeti ločen račun, lahko samo banko obvestiš da boš svoj račun uporabljal v poslovne namene in imaš 1 račun. To da rabiš 2 računa je samo marketing bank da malo več zaslužijo. FURSu je čisto vseeno, samo na banki bi ti težili ker poslovnim uporabnikom več računajo kot fizičnim osebam.

. Decembra 2015 je bila s spremembami Zakona o davčnem postopku ukinjena obveznost, ki je samostojnim podjetnikom nalagala, da morajo poslovati preko ločenega bančnega računa. S spremembo je bilo s.p.-jem omogočeno, da za svoje poslovanje uporabljajo isti račun, lahko tudi osebni. Slednje naj bi podjetnike razbremenilo stroškov vodenja dodatnega, poslovnega bančnega računa.

https://mladipodjetnik.si/podjetniski-k...


Tole je pa zelo zanimivo.
Jaz bi uporabil N26, ki pa ni business. Zato sem se odločil ta račun zapreti in odpreti business račun.
V sosednji temi sem zasledil, da se da tudi uporabiti račun, ki ni "tipa T".

Ali še kdo uporablja "navaden" račun.
Jaz bom imel 2 nakazili na leto. Vse skupaj par tosoč EUR (manj, kot 10).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

pingme ::

Recordman je izjavil:


Ako bi zelel "samo" obvestiti banko, da bos osebni racun uporabljal za opravljanje dejavnosti, ti bodo v najboljsem primeru ponudili nov kombiniran racun (npr. NLB) ali predlagali odprtje poslovnega. Oba sta seveda drazja od navadnega osebnega.

Pa ravno na NLB to ne drži - oznaka, da gre za osebno/poslovni račun ne stane nič.

maticb492 ::

Recordman je izjavil:


Tale "samo banko obvestis" je seveda iz trte zvit, tudi zapis na citirani povezavi je bil verjetno spisan dolgo nazaj, preden je zakonodajalec poleti 2018 uvedel obvezo, da je TRR javno objavljen, in ustrezne kazni v EUREUREUR ce se tega ne drzis.

Ako bi zelel "samo" obvestiti banko, da bos osebni racun uporabljal za opravljanje dejavnosti, ti bodo v najboljsem primeru ponudili nov kombiniran racun (npr. NLB) ali predlagali odprtje poslovnega. Oba sta seveda drazja od navadnega osebnega.

V najslabsem pa ti bodo racun enostavno zaprili, zaradi krsenja pogojev. Objavili ga seveda ne bodo, ker jim to prepoveduje zakonodaja, tako da posledicno lahko fases se kazen od FURSa, ker krsis zgoraj navedene zakonske spremembe iz 2018.

Ena random razlaga z neta, bolj releventna od tvojega linka:
https://www.stajerskagz.si/uporaba_eneg...


Saj sem napisal, mogoče sicer ne dovolj nazorno: samo na banki bi ti težili ker poslovnim uporabnikom več računajo kot fizičnim osebam. Torej ja, imaš prav, na banki ti bodo bolj težili kot pa drugje.

TL DR: Banko moraš obvestiti, da boš račun uporabljal za SP, kaj bodo na banki rekli je pa odvisno od banke in njihovih pogojev/politike poslovanja.

FireSnake je izjavil:



Tole je pa zelo zanimivo.
Jaz bi uporabil N26, ki pa ni business. Zato sem se odločil ta račun zapreti in odpreti business račun.
V sosednji temi sem zasledil, da se da tudi uporabiti račun, ki ni "tipa T".

Ali še kdo uporablja "navaden" račun.
Jaz bom imel 2 nakazili na leto. Vse skupaj par tosoč EUR (manj, kot 10).


Jaz imam ločene račune, ker imam pet peeve oz. nočem da je moj osebni račun javno objavljen, tako da imam raje ločeno.

Mi že tak al tak ni jasno zakaj je naša davčna kot SPjevci lahko javno objavljena, ko kličem recimo banko ali kaj podobnega se pa davčna številka uporablja kot "varnostni mehanizem", če pa veš še moj priimek pa najdeš na googlu mojo davčno... #logic
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

FireSnake ::

Po tem, kar je povedal maticb492 moram imeti "T račun".
Tako, da bom jaz kar lepo uredil to, kar sem začel.

Najlepša hvala za napisamo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

prozac ::

Maticb492 - ni tako enostavno. Tako kot imajo licence za programsko opremo drugačne cene za različne namene uporabe, tako so se banke odločile za različne modele obračunavanja TRRjev. Nekatere banke ponujajo iste račune za fizične osebe in SP, druge pa imajo strogo ločeno fizične osebe od vseh ostalih oblik.

maticb492 ::

prozac je izjavil:

Maticb492 - ni tako enostavno. Tako kot imajo licence za programsko opremo drugačne cene za različne namene uporabe, tako so se banke odločile za različne modele obračunavanja TRRjev. Nekatere banke ponujajo iste račune za fizične osebe in SP, druge pa imajo strogo ločeno fizične osebe od vseh ostalih oblik.


Tako ja, pač ti namesto tarif za osebni račun računajo podjetniške. Kot sem napisal odvisno od banke :) Pri N26/Revolut imaš to lepo in eksaktno ločeno.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

AvtoR ::

Da si malo sposodim temo, če kdo ve...
Imam status samozaposlenega v kulturi. V začetku prejšnjega meseca sem zbolel za Covidom. V bolniški sem bil 3 tedne. Ali mogoče kdo ve ali mi pripada kakršno koli nadomestilo. Vem da se je lani nekaj govorilo, da je za čas epidemija bolniškega staleža država krila bolniško od prvega dne. Kako je sedaj s tem? Odkar sem samozaposlen še nisem bil na bolniškim, tako da ne vem kakšni so postopki...

jabe ::

Nič ne dobiš...

AvtoR ::

Sem malo pogledal ja, minimalno je 30 delovnih dni, za nadomestilo 25€ dnevno...

Okapi ::

Malo bolje poglej. Nedavno so sprejeli zakon, da dobi samozaposlen 250 evrov, če mora v karanteno. Velja od 1. julija dalje.

AvtoR ::

In kje to uveljavljaš?

LapD ::

Če si v izolaciji (covid pozitiven) pripada nadomestilo za 10 dni, če si v karanteni (v stiku z okuženim) pa ne. Tako je že skoraj od samega začetka epidemije.
web&motion designer

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LapD ()

jabe ::

Kje pa to uveljavljas? Zase seveda ne, kot razumem pa lahko uveljavljam to za otroka, ki je bil v karanteni...

Okapi ::

Nadomestilo za karanteno samozaposlenim - povračilo možno tudi za nazaj

Predlog dopolnitve zakona predvideva, da bodo samozaposleni upravičeni do nadomestila karantene ali zaradi višje sile obveznosti varstva otrok (zaradi odrejene karantene). Višja sila sicer velja za varstvo otrok do (vključno) petega razreda osnovne šole. Do povračila bodo samozaposleni upravičeni za čas trajanja karantene oz. višje sile. Povračilo bo mogoče uveljaviti tudi za nazaj, saj je predvideno obdobje od 1. julija do 31. decembra letos.


Nadomestilo za karanteno samozaposlenim - višina povračila

Za vsako odrejeno karanteno (ali čas, ko samozaposleni ne more opravljati dela zaradi višje sile) bo višina delno povrnjenega izgubljenega dohodka znašala 250 evrov. Povračilo ne more biti višje kot 250 evrov za deset dni, za 20 dni bo znašalo 500 evrov, za mesec dni pa 750. Ministrstvo je predvidelo okoli dva milijona evrov za obdobje šestih mesecev. Bo pa delno povrnjeni izgubljeni dohodek oproščen plačila vseh davkov in prispevkov.
Nadomestilo za karanteno samozaposlenim - Furs bo odgovoren za povračila

Za povračila bo odgovoren Furs. Vloge za povračila bo potrebno oddati najkasneje do 15. januarja 2022.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

AvtoR ::

Hvala za pojasnilo. Najbž bo kak obrazec na FURS strani.

jabe ::

še nekaj, ker prvič sploh uvekjavljam nego za otroka - oddala sem tisti obrazec, ki preračuna, koliko moram plačati prispevkov in dodala priponko, kjer so gor moji podatki (trr in to). Kdaj naj bi dobila potem denar?

delavec44 ::

Koliko pa sploh dobiš za 1 dan, če imaš minimalne prispevke?

Tu piše drugače, da je potrebna še vloga na ZZZS. Nimam pojma, če je tisto na eDavkih dovolj.
https://zavezanec.zzzs.si/wps/portal/po...!ut/p/z1/04_Sj9CPykssy0xPLMnMz0vMAfIjo8ziTY08zQwtTQx8DQzcDQ0CLTzcAv0CjA0Ngo31C7IdFQFoKhip/

Zgodovina sprememb…

jabe ::

Bom se tja potem poslala... Sem mislila, da to od fursa pride. Konec koncev tudi fursu plačujem. Kot rečeno, prvič.. pojma nimam.

BorutF ::

Kako si avtomatizirati placevanje prispevkov in dohodnine?

V kliku sem narocil E-racun, vendar nisem prejel se nic in ce prav razumem bom moral vsak racun potrditi?

LeyaPrive ::

@jabe
Ja, pošlje se vloga na lokalni ZZZS, podatke dobijo pa od FURSA. Jaz sem dobila nakazno v roku 14 dni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: LeyaPrive ()

jabe ::

Hvala. Veš mogoče kako je pa s karanteno. Torej ne bolniško za otroka, ampak za tisti čas ko je bil doma kot "stik", preden je bil pozitiven. Pravijo, da bodo tudi nekaj dali...

LeyaPrive ::

jabe je izjavil:

Hvala. Veš mogoče kako je pa s karanteno. Torej ne bolniško za otroka, ampak za tisti čas ko je bil doma kot "stik", preden je bil pozitiven. Pravijo, da bodo tudi nekaj dali...

To pa ne bi vedela, ker nisem s.p.

hopsy ::

Kako je s placevanjem za dohodnino pri normirancu v tromesecjih ce se odpre podjetje npr. 10. Januarja. Je za vse enako, kdaj tocno se potem placuje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hopsy ()

srus ::

Sedaj pred novim letom me zavarovalnice zasipavajo s raznimi ponudbami za dodatno pokojninsko zavarovanje, s katerim si menda lahko tudi znižaš dohodnino.

Kako je s tem v primeru normiranih sp-jev? Je to možno? Se mi ne da brskati po internetu, pa raje tu vprašam za izkušnje. Če je možno, mi lahko kdo da link do izračunov? V letnem obračunu akontacije dohodnine, sicer postavke dodatnih pokojninskih zavarovanj ni. Je možno vplačevati tudi v tuje sklade, saj smo menda v EU?

Sicer slovenske pokojninske sklade dodatnega pokojninskega zavarovanja dojemam bolj kot joke in prvovrstni nateg. Sem bil vanje prisiljen vplačevati, ko sem bil še redno zaposlen, sedaj pa sem lahko srečen, če letni donos pokrije inflacijo in upravljavske stroške.

jabe ::

Saj imajo vse one na spletni strani izračun. Prva ali pa modra... To je za nižanje dohodnine ok, ampak je vezano na to kako plačo imaš. Kot normirani so si bržkone na minimalcu, praktično nimaš kaj omembe vredno notri vplačati pod temi pogoji. Tistim z malo večjo plačo pa konkretno lahko zniža dohodnino.
««
49 / 184
»»