» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
5 / 187
»»

poweroff ::

Se pravi v kartici zavezanca izberem leto 2016, označim samo konto 40 (akontacija dohodnine) in potem dam prikaži.

Izpiše se ena tabela, ki v bistvu vsebuje naslednje podatke:
- Konto
- Opis knjižbe
- Datum
- Breme
- Dobro
- Saldo

Opisi knjižb so pa:
- Otvoritev - 2015
- Plačilo
- Obračun davka od dohodka iz dejavnosti A12 (December 2015)
- Plačilo
- Obračun davka od dohodka iz dejavnosti A01 (Januar 2016)
- Plačilo
- Obračun davka od dohodka iz dejavnosti A02 (Februar 2016)
- Obračun davka od dohodka iz dejavnosti AK50101
- Obračun davka od dohodka iz dejavnosti ROD2015 (Leto 2015)
- Vračilo davkov in prispevkov
- Vračilo davkov in prispevkov
- Obračun davka od dohodka iz dejavnosti A03 (1. četrtletje 2016)
- Plačilo
- Plačilo
- Obračun davka od dohodka iz dejavnosti A06 (2. četrtletje 2016)
- Obračun davka od dohodka iz dejavnosti A09 (3. četrtletje 2016)
- Plačilo
- Obračun davka od dohodka iz dejavnosti A12 (4. četrtletje 2016)

Se pravi jaz seštevam "Obračun davka od dohodka iz dejavnosti", in to samo tiste, ki imajo v oklepaju 2016?
sudo poweroff

Sheteentz ::

Jaz bi enostavno zmnožil npr. Obračun davka od dohodka iz dejavnosti A12 x 12 in dobiš obračunano akontacijo za preteklo leto(če prav razumem).

McHusch ::

poweroff je izjavil:

Se pravi v kartici zavezanca izberem leto 2016, označim samo konto 40 (akontacija dohodnine) in potem dam [...]

Se pravi jaz seštevam "Obračun davka od dohodka iz dejavnosti", in to samo tiste, ki imajo v oklepaju 2016?


Ja. Če si bil priden, in je tvoj saldo 0,00.

Seštej raje plačila (enega imaš v januarju 2017 in se nanaša na A12 (4. četrtletje 2016)). Priti mora pa isto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: McHusch ()

sift ::

jaz nimam pojma glede tega tko da ne se mi smejat na moja vprašanja

Če ima normiran sp 600 profita so prispevki po 300cca (al kok so že)
če ma pa 2000 al več so še vedno isti prispevki?

kako je to narejeno glupo?

Invictus ::

@Mattai

Te prisepveke in akontacije z lahkoto narobe izračunaš, ker ne veš kdaj kam kaj paše.

Če se boš zmotil, te bo poklical kontrolor in ti povedal prave cifre. Potem samo še enkrat pošlješ DDD-DDD z opcijo popravek v 60 dneh. pa je mir ;).

Najbolj butasto se mi zdi, da imajo oni vse podatke, pa moraš vseeno oddajati davčno napoved.

sift je izjavil:

jaz nimam pojma glede tega tko da ne se mi smejat na moja vprašanja

Če ima normiran sp 600 profita so prispevki po 300cca (al kok so že)
če ma pa 2000 al več so še vedno isti prispevki?

kako je to narejeno glupo?

Ni glupo, samo nisi informiran.

Tole si preberi...

http://mladipodjetnik.si/podjetniski-ko...

Se da kar fajn izračunat...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

sift ::

mam vprašanje. a lahko upokojenec ma popoldanski s.p.?

St235 ::

ne, je pa po starem obstaja možnost delne upokojitve. po kateri si bil recimo 80% upokojen 20% delovno aktiven. Ampam mislim, da to velja samo če se upokojiš po starem zakonu.

sift ::

kaj se naredi v primeru da so mesečna nakazila nizka, okoli 300€ .. s.p. met za 300 profita :/ lol... Kako narediš da je vse ql če je znesek tako nizek?

St235 ::

se upokojiš po starem in ostaneš 20% delovno aktiven. Če govorimo o nekom, ki se lahko upokoji.

sift ::

St235 je izjavil:

se upokojiš po starem in ostaneš 20% delovno aktiven. Če govorimo o nekom, ki se lahko upokoji.


ja okej sorry za zmešnjavo si mi že rekel to.

moje vprašanje je , če imaš nekje 300€ na mesec nakazila, kako narediš da je legit,če nimaš spja?

St235 ::

Poleg s.p. so opcije podjemna pogodba, avtorska pogodba ali pa osebno dopolnilno delo. Odvisno pač za kaj točno gre.

poweroff ::

Invictus je izjavil:

Če se boš zmotil, te bo poklical kontrolor in ti povedal prave cifre. Potem samo še enkrat pošlješ DDD-DDD z opcijo popravek v 60 dneh. pa je mir ;).

Eh, potem se bom pa usedel v avto pa grem v petek kar h svojemu kontrolorju, da mi pove točno cifro...
sudo poweroff

sift ::

St235 je izjavil:

Poleg s.p. so opcije podjemna pogodba, avtorska pogodba ali pa osebno dopolnilno delo. Odvisno pač za kaj točno gre.


Glasba, promet iz itunes, google play, bandcamp, spotify in tako dalje.
To pride na račun distributerja k da mojo musko povsod , pol iz tam si nakažem na paypal. iz pp , pa na trr. Distributer je iz New York-a


Kaj bi vi naredil v primeru da imate nekje okoli 600EUR na mesec dohodkov od tega, da bi blo vse 'legit' ? Če niste zaposleni? Če si zaposlen sm razumel, popoldanski sp , še vedno pa ko sm gledal drugje kaj piše o popoldanskem, bi mi ostalo tko malo od 600EUR da mi gre na smeh/jok

Razmišljam da sploh ne nakažem dnar na trr, in da pustim da se dnar kopiči v prazno na distributerju al na paypalu, ker zgubljam voljo počasi kok je to glupo narejeno da ne moreš enih bednih 600 met od glasbe brez takega kompliciranja. Leta in leta dela , se mučiš ,na koncu ugotoviš da ne moreš niti dihat ko ti mal uspe do EUR

če se potrudim lahko mesečno naredim 1000EUR mogoče kej več, ampak trenutno ni več kot 600 na mesec, ko je slab mesec je tud samo 450EUR. Mislim da bo kr celo leto nihalo od 450 do 650.

kaj če bi dal ta prihodek na bratrančevo firmo k se ukvarja z čisto drugo panogo? on si precej nakazuje iz paypala in vse dela v nulo, mogoče bi lahko naredil nek fake promet za 600EUR in bi blo ql zame. sej dvomim da bi mi sploh pomagal, ampak morem prej vedet predn ga sploh prašam

če pa dam komu iz družine k je zaposlen, da naredi popoldanski sp, mi kdo lahko pove kolko bi mi ostalo od 600EUR ? -4% + cca100EUR prispevkov?
kaj pa bančni račun v Italiji, in da si nakažem tam iz pp vsak mesec , bi se še bolj obrukal?


in še eno vprašanje, kera opcija je najboljša da ti ostane čimveč od teh 600EUR , če je to od glasbe.


Prvo sem se mučil ko žival za nekaj naredit, zdej pa sm zgubu voljo za ta dnar ko začenjam razumet kako je to narejeno vse skp. bedno

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sift ()

aerie ::

@sift: Daš kakšen link do vsebine? BTW, prispevki za normiran popoldanski sp so 65,10€/mesec + davek od dejavnosti (primer za 600€/mesec na letni ravni plačaš 288€ davka). Torej če vsak mesec zaslužiš 600€ ti letno ostane na ta način (12x600€)-(12x65,10)-288,00€=6130,80€. Državi gre letno 1069,20€ + kakšna "čokolada" tistemu sorodniku/znancu, ki ti bo to rihtal.

St235 ::

Prvo sem se mučil ko žival za nekaj naredit, zdej pa sm zgubu voljo za ta dnar ko začenjam razumet kako je to narejeno vse skp. bedno

Kdo ti pa plačuje zdravstvo? Verjetno vsi ostali davkoplačevalci. Bedno.

Če si zaposlen sm razumel, popoldanski sp , še vedno pa ko sm gledal drugje kaj piše o popoldanskem, bi mi ostalo tko malo od 600EUR da mi gre na smeh/jok

ja, tudi nam gre na jok ko moramo plačevat za ljudi, ki jim je težko prispevat 1000€ na leto v državno blagajno.

kaj pa bančni račun v Italiji, in da si nakažem tam iz pp vsak mesec , bi se še bolj obrukal?

Potem te bosta slej kot prej po prstih usekali dve davčni. S tem, da italijanska ponavadi pride s brzostrelkami.

Mare3 ::

Lahko samo hiter namig. Na kateri TRR se nakaže tista razlika v davku, ki jo je potrebno doplačati, če si med letom premalo plačeval?

MadMicka ::

Če govoriš o dohodnini, potem pač na tisti račun, kamor plačuješ akontacijo.

Mare3 ::

Ja to. Pod namen plačila pa vpišem kaj točno?

sift ::

kaj pa ko posel ne gre več/če ne gre več. zapreš sp in to je to? al je 'kašn hidden catch' , stroški whatever. in zakaj je taka razlika pr davku 22% + za d.o.o. za sp pa tok manj..

kogledom ::

sift je izjavil:

kaj pa ko posel ne gre več/če ne gre več. zapreš sp in to je to? al je 'kašn hidden catch' , stroški whatever. in zakaj je taka razlika pr davku 22% + za d.o.o. za sp pa tok manj..


Ja enostavno zapreš sp. Poplačaš davek in je to to. Edino 1,5 leta ne moreš odpreti normiranega sp-ja z istim namenom na svoje ime. Po tem času pa spet lahko.

Okapi ::

Mare3 je izjavil:

Ja to. Pod namen plačila pa vpišem kaj točno?

Je čisto vseeno, kaj vpišeš, važno da dovolj nakažeš;)

Invictus ::

Mare3 je izjavil:

Ja to. Pod namen plačila pa vpišem kaj točno?

Ni važno. važen je samo sklic, ki je tvoja davčna številka plus še ena cifra. Preveri jo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Invictus ::

kogledom je izjavil:


Ja enostavno zapreš sp. Poplačaš davek in je to to. Edino 1,5 leta ne moreš odpreti normiranega sp-ja z istim namenom na svoje ime. Po tem času pa spet lahko.

Od kdaj pa to velja?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

M.B. ::

Na E-VEM nikjer ne piše o kakšni zamrznitvi ponovnega odpiranja.
Podjetnik, ki je zaprl s.p., se lahko kadarkoli odloči, da bo ponovno registriral novo podjetje. Pogoji za ponovno registracijo s.p. so enaki kot pri prvi registraciji.


Je pa res da če s.p. zapreš potem ko novega ustanoviš nikoli več nimaš 50% popusta pri pokojnini prvo leto in 25% drugo leto.

S.p. pa d.o.o imata praktično iste davke tudi s.p. ima 22%. Samo ker je pri normiranem 80% stroškov je to potem 22% davka na 20% dobička pa dobiš nekje 2% efektivnega davka. Ampak pri d.o.o imaš lahko tudi 90% stroškov ali več. Odpiraš lokal naprimer pa je treba najet inventar.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

Invictus ::

Pismo, a nihče več ne ve kako je z davki?

22% davek je DDV, če si davčni zavezanec. Kar je obvezno, ko presežeš vsoto izdanih računov v vrednosti 50.000 EUR v zadnjih 12 meseceih, in ne v zadnjem finančnem letu.

Davek na normiranca je 20% na 20% dobička, kar suma sumarum znese 4% efektivno. Plus prispevki... Velja tudi za normiran d.o.o.

DDV se ne obračunava v bilanci podjetja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Vikking ::

Invictus je izjavil:

Pismo, a nihče več ne ve kako je z davki?

22% davek je DDV, če si davčni zavezanec. Kar je obvezno, ko presežeš vsoto izdanih računov v vrednosti 50.000 EUR v zadnjih 12 meseceih, in ne v zadnjem finančnem letu.

Davek na normiranca je 20% na 20% dobička, kar suma sumarum znese 4% efektivno. Plus prispevki... Velja tudi za normiran d.o.o.

DDV se ne obračunava v bilanci podjetja.



what??

a še kdo tukaj loči DDV in obračun dohodka iz dejavnosti? ker kar je zgoraj napisano je živa katastrofa.

ales85 ::

Napisal je boljse in pravilno, za razliko od Mr. B. Na faktor jasnosti pa vpliva tudi bralno razumevanje/funkcionalna pismenost.

Recordman ::

Invictus je izjavil:

Pismo, a nihče več ne ve kako je z davki?

22% davek je DDV, če si davčni zavezanec. Kar je obvezno, ko presežeš vsoto izdanih računov v vrednosti 50.000 EUR v zadnjih 12 meseceih, in ne v zadnjem finančnem letu.

Je odvisno tudi od tega, kaj piše na računu.
Recimo storitve za tujega naročnika se ne štejejo v teh 50k.

Invictus ::

Recordman je izjavil:


Je odvisno tudi od tega, kaj piše na računu.
Recimo storitve za tujega naročnika se ne štejejo v teh 50k.

Za tujega naročnika moraš tako ali tako biti dsavčni zavezanec. Čeprav samo atipični.

Od kje se pa ne štejejo? Če je DDV 0% za tujce, še ne pomeni, da to ni obdavčljivi promet, ki se gleda za mejo 50k.

Šteje se vsak obdavčljivi promet.

Potem bi lahko podjetje, ki izključno izvaža, ne bi bilo davčni zavezanec. Ne prodajaj buč...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mat xxl ::

Invictus , davčni zavezanec si tako ali tako vedno in zmeram, morda si ti mislil atipični zavezanec za DDV ?

Recordman ::

Invictus je izjavil:

Recordman je izjavil:


Je odvisno tudi od tega, kaj piše na računu.
Recimo storitve za tujega naročnika se ne štejejo v teh 50k.

Za tujega naročnika moraš tako ali tako biti dsavčni zavezanec. Čeprav samo atipični.

Od kje se pa ne štejejo? Če je DDV 0% za tujce, še ne pomeni, da to ni obdavčljivi promet, ki se gleda za mejo 50k.

Šteje se vsak obdavčljivi promet.

Potem bi lahko podjetje, ki izključno izvaža, ne bi bilo davčni zavezanec. Ne prodajaj buč...


Sem bil v tej situaciji in se obrnil na Furs. Imam njihov uradni odgovor, podpisan in poštempljan. Če ti tako ustreza, lahko presežeš 50k prometa s storitvami zunaj Slovenije (v EU) v zadnjih 12m in še vedno ostaneš nezavezanec (oz. atipični zavezanec) za DDV.

Invictus ::

Recordman je izjavil:


Sem bil v tej situaciji in se obrnil na Furs. Imam njihov uradni odgovor, podpisan in poštempljan. Če ti tako ustreza, lahko presežeš 50k prometa s storitvami zunaj Slovenije (v EU) v zadnjih 12m in še vedno ostaneš nezavezanec (oz. atipični zavezanec) za DDV.

Svašta.

To je eden konkretno zajebal na FURSu. Sam se ne bi s tem igral. Kazni so previsoke.

Tako ali tako ni nobene razlike...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mavrik ::

Recordman je izjavil:


Sem bil v tej situaciji in se obrnil na Furs. Imam njihov uradni odgovor, podpisan in poštempljan. Če ti tako ustreza, lahko presežeš 50k prometa s storitvami zunaj Slovenije (v EU) v zadnjih 12m in še vedno ostaneš nezavezanec (oz. atipični zavezanec) za DDV.


Tole bi pa rad videl (anonimizirano) kopijo tega sklepa. Namreč kako brez DDV IDja izdajaš račune tujim podjetjem, ki rabijo ta ID za VAT reverse charge? Za rekapitulacijska poročila?

Ali si imel kakšne posebne pogoje (naročnik fizična oseba, nova članica EU, ipd?)
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Recordman ::

Seveda moraš biti atipični davčni zavezanec in imeti DDV številko.

Ni pa se ti potrebno registrirat kot "polni" zavezanec za DDV, ker se tovrstne storitve ne štejejo v znesek 50k. Lahko torej ostaneš atipični zavezanec.

Nobenih ekstra pogojev, delo za zavezance za DDV iz stare članice, ko / preden sem prebil mejo, sem se pač obrnil na davkarijo, ker mi je v tistem trenutku zaradi birokracije ustrezalo ostat na atipični strani.

edit: bom ob priliki nalimal uradni odgovor

Zgodovina sprememb…

Mavrik ::

Aja oprosti, narobe sem razumel tvoje sporočilo - sem misli da je pisalo da ni ni treba biti niti atipični zavezanec.
The truth is rarely pure and never simple.

sift ::

kaj je pa ta opcija k ma en angleški distributer k ga sicer zaenkrat ne uporabljam. en drugi tud iz anglije pa te opcije nima.

'VAT registered' (For Eu residents only)

daš yes al no pr normiranem s.p.ju? sklepam da 'no' ?

(ponavljam da sem tak noob v temu da me je sram spraševat ker so tolko ne spoznam)

Recordman ::

sift je izjavil:

kaj je pa ta opcija k ma en angleški distributer k ga sicer zaenkrat ne uporabljam. en drugi tud iz anglije pa te opcije nima.

'VAT registered' (For Eu residents only)

daš yes al no pr normiranem s.p.ju? sklepam da 'no' ?

(ponavljam da sem tak noob v temu da me je sram spraševat ker so tolko ne spoznam)


Ne poznam okoliščin, ampak odgovor je odvisen od tega ali si (atipični) davčni zavezanec (imaš VAT številko) ali ne (nimaš VAT številke).

Ker posluješ s tujino to številko itak potrebuješ, se pravi se moraš registrirat kot atipični ali "običajni" zavezanec za DDV.

Se pravi je odgovor bržkone "da".

*Bržkone* zato, ker je pri DDV-ju in poslovanju s tujino en kup specifik, za katere kaže povprašat davčnega strokovnjaka oz. računovodjo.

sift ::

hvala

Invictus ::

Recordman je izjavil:


*Bržkone* zato, ker je pri DDV-ju in poslovanju s tujino en kup specifik, za katere kaže povprašat davčnega strokovnjaka oz. računovodjo.

Niti ni.

Gre se samo za interpretacijo zakona, ki je dostikrat tudi na FURSu napačna. Ljudje preprosto niso na tekočem s trenutno zakonodajo in elajo precxej na principu rekla-kazala...

Namreč, ti moraš biti "navadni" DDv zavezanec, če tvoj promet presega 50k v zadnjih 12 mesecih.

Papir FURSa ti pri odločbi za kazen ne bo nič pomagal, ker pritožba ne zadrži izvršbe.

Brez dobrega odvetnika si v takem primeru brez keša. Z dobrim je pa to dobra investicija ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kogledom ::

Invictus je izjavil:

kogledom je izjavil:


Ja enostavno zapreš sp. Poplačaš davek in je to to. Edino 1,5 leta ne moreš odpreti normiranega sp-ja z istim namenom na svoje ime. Po tem času pa spet lahko.

Od kdaj pa to velja?

Se opravičujem, sem bil premalo natančen. Sem pisal za POPOLDANSKI normirani sp.

Invictus ::

kogledom je izjavil:

Invictus je izjavil:

kogledom je izjavil:


Ja enostavno zapreš sp. Poplačaš davek in je to to. Edino 1,5 leta ne moreš odpreti normiranega sp-ja z istim namenom na svoje ime. Po tem času pa spet lahko.

Od kdaj pa to velja?

Se opravičujem, sem bil premalo natančen. Sem pisal za POPOLDANSKI normirani sp.

Popoldanski s.p. že kar nekaj let več ne obstaja...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kogledom ::

Kako pa se to potem imenuje zdaj? Ker dopolnilna dejavnost kot sp (ob redni zaposlitvi) vsekakor obstaja.

Invictus ::

Samo FURS ti drugače obračunava prispevke za s.p., če si še zaposlen.

Druge razlike ni.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kogledom ::

No, vsekakor iz prve roke vem, da "dopolnilnega sp"-ja ne moreš odpreti kar takoj po zaprtju (za isto dejavnost). Če to isto velja za "redni sp" pa ne vem.

Invictus ::

Zanimivo. Zgleda obstaja pol letna karantena ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

CoreySteel ::

Pa se je začelo malo komplicirat :P

Samostojnim podjetnikom "pavšalistom" se obeta pravičnejša obdavčitev
Ministrstvo za finance predlaga spremembe pri pavšalni obdavčitvi samostojnih podjetnikov. Predlaga znižanje normiranih stroškov z 80 na 60 odstotkov in obdavčitev z dohodninsko lestvico.
www.rtvslo.si/gospodarstvo/samostojnim-...
Twitter: @CoreySteel_

Okapi ::

"Pravičnejša" bi morali dati v narekovaje.;((

poweroff ::

Ko finančni minister začne govoriti o pravičnosti, se primem za pištolo. :))
sudo poweroff

Furbo ::

Preveč navadnih ljudi je začelo to uporabljati, normirec je bil ustvarjen za razne mutiče, ki delajo 'študije, analize, raziskave...' in tako srkajo denar od države in njenih podjetij.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

CoreySteel ::

Okapi je izjavil:

"Pravičnejša" bi morali dati v narekovaje.;((


A tako? :D

Twitter: @CoreySteel_
««
5 / 187
»»