» »

Plesen na stenah

Plesen na stenah

«
1
2 3 4

zhigatsey ::

Smo v najemniškem stanovanju in ze na zacetku sta nas lastnika opozorila naj pazimo na vnos vlage v stanovanje (prezračevanje, uporaba sušilca in nape, ipd.). Stanovanje je sicer tip top, na stenah ob vselitvi ni bilo plesni na stenah... Po dveh mesecih bivanja v stanovanju pa sem opazil, da so se začele ponekod pojavljati črne pikice (ob oknu, v mrtvih kotih, za robom postelje celo vecji madež) in takoj sem te madeže premazal s clox-om oz. s sanitolom (ne smrdi). Na stenah tako ni več plesnivih madežev. Blok nima dobre izolacije (dogovarjajo se o fasadi) in tudi sosed nad našim stanovanjem ima podobne težave. Stene drugače niso vlažne, tudi v stanovanju ni občutka vlažnosti, madeži so se pojavili praviloma samo na zunanjih stenah... Sedaj skoraj paranoično iščem te črne madeže po stanovanju, da jih saniram, kajti najbrž se bodo še pojavljali...

Skrbi me naslednje... Imam dva otroka, najmlajša je še dojenček, ali bivanje v taksnem stanovanju predstavlja kaksna tveganja za zdravje, tudi če sproti zatrem vse madeže, ki se zaenkrat še niso ponovno pojavili? Ali je lahko prisotna kakšna nevidna plesen? Kot sem napisal stene drugače niso vlažne na otip, tam kjer so se pojavili madeži so mogoče samo hladnejše (spodnji del zunanjih sten, stanovanje je v pritličju). Ali obstaja kakšen test s katerim preveriš prisotnost plesni v zraku? Ali že malo pretiravam?

Hvala za odgovore

medus ::

namoči eno krpo v varikino in namaži plesen, ponovi vajo parkrat

tko sem se jaz znebil plesni v kopalnici

...:TOMI:... ::

Plesen je povsod v zraku, ko dobi pogoje se namnozi. Seveda pa to ni zdravo bivalno okolje, kjer je plesen in uporaba cloxa. Treba je resit problem (izolirati in redno zraciti).
Tomi

Heisenberg ::

NImaš tukaj kaj...

recimo sam se najprej z belilom ala varikina spucal steno, pustil da se posuši nato sem v Bauhausu kupil dodatek k barvi za plesen, barvo pa Jupol Gold za vlažne prostore in preštrihal.
Po 2letih recimo da je sedaj mir!

Se pa držim tudi tega:

-radiatorji na FUL da sušijo zrak
-večkrat dnevno odprem VSA okna in vrata da prezračim čim hitreje čim bolj, da se povsem zamenja zrak
-perilo sušim drugje in ne v stanovanju
-ko se kuha se kuhinja zapre in okno odpre
-v kopalnici po tuširanju odprem okno da se čim bolj prezrači

Unknown_001 ::

Heisenberg je izjavil:

NImaš tukaj kaj...

recimo sam se najprej z belilom ala varikina spucal steno, pustil da se posuši nato sem v Bauhausu kupil dodatek k barvi za plesen, barvo pa Jupol Gold za vlažne prostore in preštrihal.
Po 2letih recimo da je sedaj mir!

Se pa držim tudi tega:

-radiatorji na FUL da sušijo zrak
-večkrat dnevno odprem VSA okna in vrata da prezračim čim hitreje čim bolj, da se povsem zamenja zrak
-perilo sušim drugje in ne v stanovanju
-ko se kuha se kuhinja zapre in okno odpre
-v kopalnici po tuširanju odprem okno da se čim bolj prezrači


Ej sej ne bi rad bil siten ampak z radiatorji v bistvu sušiš stene da se vlaga prenese v zrak. V bistvu to bi držalo če bi imel zraven še klimo prižgano na razvlaževanju. Ne trdim pa da zadeva ni učinkovita. Plesen se na suhi podlagi ne more razviti. Z visoko temperaturo samo preprečuješ kondenzacijo na stenah :)

Pač moral sem te popravit. Enostavno, upam da ne zameriš ;)


Drugače pa OP, tile nasveti so precej uporabni, razmisli še o razvlaževalcih zraka. Stene drugič temeljito parkrst prebriši z varekino. Temeljito prezrači stanovanje in nato ga lepo zagrej z radiatorji ter izloči vlago iz zraka (imaš posode s tabletom ki deluje higroskopno-veže vlago nase ali pa elektro vatiante ki delujejo podobno kot klima).
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

jype ::

zhigatsey> Skrbi me naslednje... Imam dva otroka, najmlajša je še dojenček, ali bivanje v taksnem stanovanju predstavlja kaksna tveganja za zdravje

Ja, lahko pride do vrste kroničnih obolenj. Če se v nekaj letih ne uredi izolacije, ki bi sama po sebi preprečila nastanek plesni, se preselite v primernejše stanovanje.

Tarzan ::

Unknown_001 je izjavil:


Ej sej ne bi rad bil siten ampak z radiatorji v bistvu sušiš stene da se vlaga prenese v zrak. V bistvu to bi držalo če bi imel zraven še klimo prižgano na razvlaževanju. Ne trdim pa da zadeva ni učinkovita. Plesen se na suhi podlagi ne more razviti. Z visoko temperaturo samo preprečuješ kondenzacijo na stenah :)

Pač moral sem te popravit. Enostavno, upam da ne zameriš ;)


Drugače pa OP, tile nasveti so precej uporabni, razmisli še o razvlaževalcih zraka. Stene drugič temeljito parkrst prebriši z varekino. Temeljito prezrači stanovanje in nato ga lepo zagrej z radiatorji ter izloči vlago iz zraka (imaš posode s tabletom ki deluje higroskopno-veže vlago nase ali pa elektro vatiante ki delujejo podobno kot klima).



Ne drži čisto tisto z radiatorji. Ti z radijatorji dvigneš temperaturo zraka, stene pa ostanejo hladnejše od zraka in se vlaga le stežka odstranjuje, manj kondenzira, ker se stene bolj ogrejejo in ima zrak višjo kapaciteto vlage, ki jo sprejme, ampak problem ostane. Ko odpreš okno, ven vržeš topel z vlago nasičen zrak, noter pride pa večja količina hladnega in suhega zraka. Ko vlaga v stanovanju pade, se osušijo tudi stene, razen na predelih s slabo cirkulacijo zraka - za kakimi omarami, recimo.

Če je zunaj zelo mrzlo, lahko s prezračevanjem na tak način izredno učinkovito razvlažuješ stanovanje, problem nastane v času, ko je zunanja temperatura višja in je razlika v rosišču znotraj in zunaj že prenizka. Tu te rešuje samo še razvlaževalec. Sam sem imel eno severno steno, ki je bila črna od plesni, ker je tam zastajal zrak in se je tekom celega leta zadeva samo slabšala. Enkrat sem dal v tisti čošak računalnik, ki je čez napajalnik prepihaval in hkrati segreval zrak, plesen je crknila, in še zdaj nimam več problemov.

Samo radiatorji na ful ne rešijo ničesar, redno prezračevanje je nujno. Tiste higroskopične tablete so drage kot pes in ne rešijo ničesar, na daljši rok pomaga samo električni razvlaževalec, klima z razvlaževanjem ali konstantno zračenje celotnega stanovanja. Sam bi se odločil za klimo, s funkcijo razvlaževanja, ta zadeva ti v res vlažnem stanovanju pobere iz zraka lahko par litrov vode na dan. Pozimi, ko je mraz pa kombiniraš z zračenjem in plesni ziher ne boš imel več.

bbbbbb2015 ::

zhigatsey je izjavil:

Skrbi me naslednje... Imam dva otroka, najmlajša je še dojenček, ali bivanje v taksnem stanovanju predstavlja kaksna tveganja za zdravje, tudi če sproti zatrem vse madeže, ki se zaenkrat še niso ponovno pojavili? Ali je lahko prisotna kakšna nevidna plesen? Kot sem napisal stene drugače niso vlažne na otip, tam kjer so se pojavili madeži so mogoče samo hladnejše (spodnji del zunanjih sten, stanovanje je v pritličju). Ali obstaja kakšen test s katerim preveriš prisotnost plesni v zraku? Ali že malo pretiravam?
Hvala za odgovore


Kot so ti že navedli, plesen je povsod. Če je vlaga prekomerna (in temperatura ustrezna), se plesen namnoži.

Zakaj se to zgodi, sta v grobem dve možnosti ali pa celo kombinacija obeh.

Ena je, da imaš povsem nova ali vsaj zelo 'diht' plastična okna. Fasada in omet pa je 'stare šole' in dejansko je v hiši/stanovanju vlažno.

To se da preprečiti z luftanjem. Zgleda smešno, ker luftaš diht okna, samo drugače ne gre.

Druga opcija pa je, da ima prostor slabo hidro izolacijo.

Da ves čas vleče vlago iz tal. Bodisi hidro izolacije sploh nima, jo ima poškodovano ali pa je že na začetku bilo slabo narejeno.

Kaj je problem, preveriš tako, da prostor zapreš, ter se greste nekam razvajat čez vikend ali čez teden.

Prideš nazaj, ter vidiš. Ta občutek zatohle vlage je nezgrešljiv.

Pri prvi zadevi se z luftanjem da pomagati. Pri drugi pa ne in ti predlagam, da greste od tam, lastniki pa naj urihtajo hidro izolacijo, če to ni predrago.

Je še tretja opcija, npr, da so koti po hiši, kjer je zračenje preslabo. Pa so okna premajhna ali pa jih ni. Tam pa prisilni vlek, oz. ventilacija. Kopalnice v blokih so že tak problem.

bbbbbb2015 ::

Heisenberg je izjavil:

NImaš tukaj kaj...

recimo sam se najprej z belilom ala varikina spucal steno, pustil da se posuši nato sem v Bauhausu kupil dodatek k barvi za plesen, barvo pa Jupol Gold za vlažne prostore in preštrihal.
Po 2letih recimo da je sedaj mir!


V normalno narejeni stavbi, z ustrezno hidro izolacijo, zračenjem, paroprepustnim podstrešjem ne bi smelo biti težav.

Zgleda da tvoj dom zadržuje vlago. Morda je problem v super diht oknih.

Drugače pa osnovni odgovor na vprašanje...

Prevlažni prostori, ter plesnivi so škodljivi zdravju. Zatiranje plesni seveda pomaga, vendar je treba odpraviti vzrok.

medus ::

resno probaj to z varikino, meni se je delala v kopalnici zaradi vlage po par nanosih varikine je ni več že leta

opeter ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Zakaj se to zgodi, sta v grobem dve možnosti ali pa celo kombinacija obeh.
Ena je, da imaš povsem nova ali vsaj zelo 'diht' plastična okna. Fasada in omet pa je 'stare šole' in dejansko je v hiši/stanovanju vlažno.
To se da preprečiti z luftanjem. Zgleda smešno, ker luftaš diht okna, samo drugače ne gre.


Začaran krog. Kupiš nova okna, da imaš manj stroškov pri ogrevanju (govorim za hišo), pol pa moraš luftat, ker zrak ne kroži zaradi oken, ki preveč "dihtajo".
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Unknown_001 ::

opeter je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

Zakaj se to zgodi, sta v grobem dve možnosti ali pa celo kombinacija obeh.
Ena je, da imaš povsem nova ali vsaj zelo 'diht' plastična okna. Fasada in omet pa je 'stare šole' in dejansko je v hiši/stanovanju vlažno.
To se da preprečiti z luftanjem. Zgleda smešno, ker luftaš diht okna, samo drugače ne gre.


Začaran krog. Kupiš nova okna, da imaš manj stroškov pri ogrevanju (govorim za hišo), pol pa moraš luftat, ker zrak ne kroži zaradi oken, ki preveč "dihtajo".


Vzameš lesena okna...
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

opeter ::

Unknown_001 je izjavil:

Vzameš lesena okna...


Ja, ampak lesena okna čez čas dosti slabše dihtajo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

nekikr ::

opeter je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

Zakaj se to zgodi, sta v grobem dve možnosti ali pa celo kombinacija obeh.
Ena je, da imaš povsem nova ali vsaj zelo 'diht' plastična okna. Fasada in omet pa je 'stare šole' in dejansko je v hiši/stanovanju vlažno.
To se da preprečiti z luftanjem. Zgleda smešno, ker luftaš diht okna, samo drugače ne gre.


Začaran krog. Kupiš nova okna, da imaš manj stroškov pri ogrevanju (govorim za hišo), pol pa moraš luftat, ker zrak ne kroži zaradi oken, ki preveč "dihtajo".

Zato imajo nekatera nova okna nek sistem zračenja že vgrajen. Se pravi kupiš super duper okna z izredno dobro izolacijo, s tremi stekli, plinskim polnilom....potem pa spodaj luknjice ali režo, da se lahko zrači :)
Osebno ravno zdaj zidam hišo in bom problem zračenja/plesni/vlage/kuharije rešil s prezračevalnim sistemom z rekuperacijo, baje pa se tudi lokalni sistemi dobro obnesejo (v kritičnih prostorih kot so kopalnica/kuhinja). Če je pa opcija speljati centralni sistem, pa toliko bolje.

Magic1 ::

Ma kakšna lesena okna... a ker je naravno pa diha litre vode, ali kaj? Efekt je popolnoma zanemarljiv.
Imaš ene par rešitev.
Najprimernajša, ki bo vedno potreba(ob izolacij le manj) je kontroliranje vlage v stanovanju.
Od kje pride vlaga v stanovanje? Največja proizvajalca sta kuhanje in sušenje perila. Močna napa(ne v krožnem režimu!!!) in kondenzacijski/TČ sušilec so nuja. Od tu pride daleč največ vlage. Pazit je treba tudi na kopalnico, zapiranje vrat po tuširanju in vklopit ventilator, da se vsa vlaga odvede iz stanovanja in ne po njem! Vlaga pride tudi od vsake osebe, rastline, živali, vendar ne toliko.
Potem je zračenje ob primernem času, ne zrači, ko je zunaj vlažnost 90% pri 20°C. Če je pod 5°C kadarkoli v dnevu potem se lahko zrači neglede na % vlažnosti.
Tretja pametna zadeva je, nova barva s dodatkom proti plesni, ki jo par let kar užinkovito zavira, ali nalimaš dekorativno izolacijo, ki zelo dobro preprečuje stik vlažnega zraka s mrzlo steno:
Nekaj takega: izolacija, imajo jo tudi v Bauhousu.
Aja, preverit je treba, da stanovanje kje ne zamaka.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

mailer ::

Še ena malenkost poleg opisanega. Omare imej vedno postavljene ob notranjih stenah, če se le da. V kolikor to ni mogoče jih od zidu odmakni vsaj 10cm.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Magic1 ::

Točno tako, če nimš izbire s omaro pa obvezno izoliraj za njo.
Magic

Tarzan ::

Kot rečeno, lahko imaš lesena, plastična, jeklena ali iz česarkoli, če ni aktivnega zračenja, da se zamenja konkretna kubatura zraka, potem nisi naredil nič. Če imaš pa okna s prepihom, je pa to še slabše, plačuješ za kurjavo kot budala, pa še vlago imaš na koncu.

Navsezgodaj zjutraj, ko je zunaj pasji mraz lepo odpreš okna na nasprotnih straneh stanovanja, da ustvariš prepih in da se v tistih dveh minutah zamenja čim več zraka. Ko zapreš, bo zrak že skoraj enako topel, kot pred zračenjem, ker bodo tople stene zelo hitro ogrele tudi zrak.Suh zrak bo iz sten poleg toplote vlekel tudi vlago.

Scorpia ::

Kupis vlagometer za vsako sobo in cudezno bo plesen izginila oziroma ne bo nastajala. Imas veliko boljsi vpogled, kdaj luftat in ne prevec, da se stanovanje/zidovi ne ohladijo.
Prav tako omare, sedezne ne smejo biti cisto do stene.
////

Unknown_001 ::

Magic1 je izjavil:

Ma kakšna lesena okna... a ker je naravno pa diha litre vode, ali kaj? Efekt je popolnoma zanemarljiv.


Če že ne drugega, so vsaj s stališča požarne varnosti boljš kot plastična. Če ne verjameš malo pomisli kaj vse nastane pri žganju plastike.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Spajky ::

Če se je pošpricalo s Clox-om bo IMHO v redu, toda ta snov izhlapeva kar nekaj časa in zato je bolje, da se to dela ob času, ko so lahko okna nonstop odprta (maj/junij), da se ne zagiftate. Podani so bili dobri predlogi s strani drugih, kako omejiti pojav plesni. Panike pa glih ni treba zganjat!

V blokih kot jest vidim na lastnem primeru, se je to začelo dogajat, ker je folk začel preveč Šparat !!! Prej so metali toploto stran (pregrete stene/premalo vlage) in dobivali šokantne poračune; zdaj pa je ravno obratno >:D ... Cenejši kurilc bo malce omilil zadeve 8-) .. jest sem prejšnjo zimo zanalašč več kuril in bil manj oblečen (na vsaj 22°C) ravno zaradi preveč vlage ... Do uvedbe ogrevanja po porabi, pa se v mojem stanovanju ni dalo dihat (ob burji vlage ko v Sahari oz. Nord polu), saj sem bil navajen na manj toplo in bistveno več vlage.
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Kaj ::

Nabavi si merilec vlage. Nad 60% v bivalnih prostorih ne sme. Lahko, ampak bo plesnilo. Še posebej nad 70%.
Poleg tega veliko zrači. Zrači, zrači, zrači. Vsak dan!
Največ k vlažnosti zraka pripomore sušenje perila notri na garah, kuhanje in tuširanje. Če brez prvega ne gre, še bolj zrači.
Živim v brezhibnem stanovanju, izoliranem, čistem, novo renoviranem. A zaradi neupoštevanja zgornjega je kmalu kaj zaplenilo v kotu, teklo od oken in plesnilo še pod okni. Zdaj veliko zračim. Zračim! Nekaj malega sem si na začetku pomagal tudi z razvlažilcem zraka (tiste vrečke v posodi), a na dolgi rok pomaga le zračenje.
Nova stanovanja so pač sedaj preveč izolirana in ne dihajo. Zato... zrači.
Kjer ti je do sedaj zaplesnilo pobriši z mokro cunjo, izsuši in pobeli z Jupol Citro. Če so razlogi za plesnenje še kje drugje, jih reši (zamakanje,...).

Nato pa ZRAČI. In pozimi ne škrtari z ogrevanjem. Drži vlago pod 60%. S trm se bo situacija hitro uredila. In bolje se bo dihalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kaj ()

Go-ahead ::

Tale barva tudi zelo pomaga.


Barva

Šmorn ::

V našem bloku se je folk začel pritoževati čez plesen tisti trenutek, ko so menjali okna. Se pravi, da je edina dolgoročna rešitev zadostno zračenje. Bolje plačati več kurjave, kot imeti plesnivo stanovanje. Pa obvezno ventilator v kopalnico. Jaz imam nad balkonskimi vrati eno mini okno, ki je odprto non stop in je to to. Stanovanje suho kot poper.

He-Man ::

Tudi v mojem najetem stanovanju so se začele težave s plesnijo.

V sobi sušim perilo ob radiatorju (kadar je zunaj deževno), plesen pa nastaja le v kopalnici, nad kadjo in malo v predsobi, pri vhodnih vratih. V sobi in kuhinji je pa ni (ravno tam kjer nastaja vlaga - čudno).

Kupil sem varekino ampak se malo bojim namazati čez plesen ker je okence v kopalnici res majhno in bo težko prezračit vonj varekine.

V omari stanovanja sem našel tole zadevo, ampak to naj bi bil vlažilec zraka, ne razvlažilec, torej si s tem ne morem nič pomagati (pozna kdo)?
http://www.dormeo.net/dodatki/vlazilec-...

Kako se torej lahko rešim plesni? Hvala za nasvete že v naprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: He-Man ()

Magic1 ::

He-Man je izjavil:

Tudi v mojem najetem stanovanju so se začele težave s plesnijo.

V sobi sušim perilo ob radiatorju (kadar je zunaj deževno), plesen pa nastaja le v kopalnici, nad kadjo in malo v predsobi, pri vhodnih vratih. V sobi in kuhinji je pa ni (ravno tam kjer nastaja vlaga - čudno).

Kupil sem varekino ampak se malo bojim namazati čez plesen ker je okence v kopalnici res majhno in bo težko prezračit vonj varekine.

V omari stanovanja sem našel tole zadevo, ampak to naj bi bil vlažilec zraka, ne razvlažilec, torej si s tem ne morem nič pomagati (pozna kdo)?
http://www.dormeo.net/dodatki/vlazilec-...

Kako se torej lahko rešim plesni? Hvala za nasvete že v naprej.

A ne moreš prebrati še enkrat zgornjih postov?!?
Ne suši cunj, kupi si vsaj kondenzacijski sušilec. Ventilator v kopalnici mora odvodid vlažen zrak po tuširanju, enako napa med kuhanjem. Zrači. Pobeli s barvo proti plesni, ali izoliraj mrzle stene. Upoštevaj vse naštete zadeve, ne le tiste, ki ti pašejo!
Magic

Yakamashi ::

Kjer zivim jaz, hudih zim ni in se ljudem izolacija bojda ne izplaca (kar sicer ni niti slucajno res). Januarja in februarja je vlaga v notranjih prostorih okoli 85% - 90%, temperatura pa nizja kot zunaj. Ogreva se s pomocjo inverterske klime...ce jo stanovanje ima, seveda.

Edino, kar v teh pogojih deluje proti plesni:

- omare in kavci na notranje stene ter ne cisto ob steni
- dehumidifier
- vlagometri povsod, idealna vlaga je 50%

Ne mazi sten s kemijo in ne delaj doktoratov iz zracenja, zjutraj in zvecer se za deset minut ustvari prepih in je to to od zracenja. Investiraj v dehumidifier. Takim, ki dejansko dajo kaj od sebe, se cena zacne pri 300 evrih in so vredni vsakega centa. A priporocam firmo, ja, glej Meaco. Jaz imam dessicant varianto in je cricek sposoben pridelat 10 litrov vode na dan v ekstremnih pogojih, beri celo zimo. Vodo ponucas za likalnik, splakovanje in zalivanje roz, i shit you not, ni pa ne pitna ne popolnoma destilirana, zato ne delaj cedevite z njo.

Jaz sem se dehumidifier naucil uporabljat se za eno stvar - pozimi perilo obesim na stojalo v najmanjso sobo v stanovanju, potisnem hudica direkt pod stojalo in nazgem moc do daske, v eni uri je vse suho.

Sicer sem pa zgoraj zasledil en razumen komentar, s katerim se strinjam - ce ne mislijo zrihtat izolacije, se preseli.

He-Man ::

@Magic1 - Ne mislim investirat v tuje stanovanje, kopalnica nima ventilatorja, napo v kuhinji uporabljam, zračim kolikor se pač v tem mrazu da. Belit in izlolirat nimam kaj po tujem stanovanju.

@ Yakamashi - Verjamem da je dehumidifier fajn zadeva ampak ne mislim tega kupovat v podnajemniško stanovanje. Tisti moj link 2 posta višje je pa za zadevo ki dela ravno obratno, ne? Si nimam kaj pomagat.

Tu imam tudi klimo ampak ima le osnovne funkcije, dvomim da si lahko kaj pomagam z njo. Hvala za nasvet glede Cedevite, me je nasmejal. :D

Yakamashi ::

Tisto zgoraj je vlazilec zraka, ja, tega pac ne rabis.

Tega, da nebi kupoval za podnajemnisko stanovanje, tukej te pa ubistvu ne razumem. Zadeva je velikosti desktop ohisja, vaga manj kot deset kil in je za vecno. Ko bos pa endan nabavil bajto, ga imas pa v kleti in je klet suha, ce ne druzga.

starboi ::

He-Man je izjavil:

@Magic1 - Ne mislim investirat v tuje stanovanje, kopalnica nima ventilatorja, napo v kuhinji uporabljam, zračim kolikor se pač v tem mrazu da. Belit in izlolirat nimam kaj po tujem stanovanju.


Kaj ne živiš ti v tem stanovanju ? Naredi , kot so opisali v prispevkih pred tvojim vprašanjem, ali pa ne spamaj po tej temi, če ne misliš vložiti niti centa. Tega res ne razumem. Ne glede na to da živiš kot podnajemnik, je treba skrbeti za stanovanje. Kako to misliš da ne misliš belit po tujem stanovanju ? A je to kakšna neslana šala ? Treba te takoj prijavit stanodajalcu.

Okapi ::

Nova stanovanja so pač sedaj preveč izolirana in ne dihajo.
Eno podvprašanje - a nova stanovanja nimajo več vgrajenega prezračevanja? V Fužinama imam 4 zračnike (kopalnica, stranišče, shramba in kuhinja), ki konkretno sesajo zrak iz stanovanja, ter eno režo (ki jo je mogoče zapreti) pod oknom na balkon, da pride svež zrak v stanovanje.

Looooooka ::

Blok je verjetno starejši. Fuzine niso najstarejsi projekt v Ljubljani :) ... so baje celo najbolje arhitekturno planirane glede na razmerje zelenic in betona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

Okapi ::

Napisal je "nova stanovanja ...".

AC_DC ::

Imaš plastična okna ?

matjazd ::

par dni nazaj je bila ena dobra oddaja ob 18 na rtv slo 1

v glavnem bistvo je da ugotoviš od kje je plesen ... ali je zunanja ali notranja in potem ukrepaš

misli da je bila tale oddaja

Magic1 ::

matjazd je izjavil:

par dni nazaj je bila ena dobra oddaja ob 18 na rtv slo 1

v glavnem bistvo je da ugotoviš od kje je plesen ... ali je zunanja ali notranja in potem ukrepaš

misli da je bila tale oddaja

Mal si zabluzil. Ni "zunanje ali notranje" plesni. Mišljeno je bilo bolj, ali je vlaga iz notranjih virov, te so vsi, ki jih v tej temi omenjamo in zunanji viri, kar je pa mišljeno raznovrstno zamakanje, ki namoči stene in posledično vlaži celo stanovanje. Te zunanje vire je tik nujno takoj sanirati, ali se odselit, ker ni bližnic okoli tega.
Magic

matjazd ::

pa dobro, saj se razumemo :) Tisti strokovnjok pravi da se vska plesen da sanirati, seveda pa je treba najti vzrok in ga eliminirat. Plesen je samo posledica in trosi plesni so kot on pravi VEDNO v zraku in plesen se bo razvila, če bodo pogoji za njo. Recimo zmanjšati vlago v zraku (tudi lonce s soljo baje lahko postaviš) , ustvariti dotok zraka (ki suši) ipd ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matjazd ()

Magic1 ::

In kaj pravimo že celo temo? Ti moraš držat vlago v prostoru na 40-50% in to je to. Našteli smo načine kako to dosežeš brez razvlaževalca, lahko pa ignoriraš vse in nabaviš enega, ali več po potrebi. Razen kakšne toplotne mostove moraš še dodatno zaščitit v vsakem primeru, to je pa s barvo proti plesni, ali pa minimalno izolacijo(men se zdi da dekorativna izolacija 1cm stane okoli 5-10€ za 5m2).
Magic

Tarzan ::

Evo zdajle je zunaj 0 stopinj celzija in 80% zračna vlaga (točka rosišča -2,7 stopinje). Če imaš zakurjeno in 70 procentno zračno vlago pri 25 stopinjah (temperatura rosišča 19,1 stopinje) boš z zračenjem - če v teoriji zamenjaš ves zrak, kar je sicer nemogoče, ampak čisto računsko.. dosegel lahko 17% vlago, ko se zrak nazaj segreje na 25 stopinj. To sicer ni izvedljivo, ker nikoli ne boš mogel zamenjati vsega zraka naenkrat in ker so stene vlažne ter jo bo zrak v trenutku začel vlago vlečt iz sten.

Finta prezračevanja je v razliki temperature rosišča, večja ko je razlika, bolj učinkovito boš iz bajte ven spravljal vlago. Recimo čez par dni se bo zjasnilo in bo zjutraj -4 stopinje pri 50% zračni vlagi, kar pomeni, da je točka rosišča na -14 stopinj. Takrat ti bo po parih zračenjih pobralo že kar lepo količino vode iz zraka. Pri sebi vidim, da ko odprem okno za pol minute na šipi skondenzira precej vode, vsa ta voda in še precej (precej več od tiste na šipi) tiste, ki se ne ujame na ohlajeno šipo gre veselo iz stanovanja. Zjutraj, ko je najbolj mraz se ponavadi najbolj splača preluftat. Če imaš kamin, zakuriš na polno, temeljito prezračiš celo bajto in ven spraviš poleg vlage še slab, trikrat prežvečen zrak.

Sušilec perila pa načeloma ni investicija v stanovanje, ker ga lahko kadar hočeš preneseš drugam, če/ko se preseliš. Bo pa vlaga iz cunj, ki jo je več litrov na žehto šla v odtok ali posodo namesto da ti vlaži prostor.

Barakuda1 ::

matjazd je izjavil:

pa dobro, saj se razumemo :) Tisti strokovnjok pravi da se vska plesen da sanirati, seveda pa je treba najti vzrok in ga eliminirat. Plesen je samo posledica in trosi plesni so kot on pravi VEDNO v zraku in plesen se bo razvila, če bodo pogoji za njo. Recimo zmanjšati vlago v zraku (tudi lonce s soljo baje lahko postaviš) , ustvariti dotok zraka (ki suši) ipd ...


................

Najbolj učinkovito zatiranje plesni je prezračevanje. Če je prezračevanje dovolj učinkovito in redno, se bo plesen dokaj težko razvila (še manj pa obdržala) celo na vlažnih stenah.
Plesen namreč ne mara prepiha in kroženja zraka.

O.k. lahko jo zatirate tud kemično, sam ne pol v isti sapi prisegat na zdrav slog življenja in bio in eko pridelano hrano, v stanovanju pa se ravnati po drugačnih principih.

He-Man ::

matjazd je izjavil:

tudi lonce s soljo baje lahko postaviš


Če bi dal v kopalnico lonec s soljo bi to izsušilo zrak/pobralo vlago? Samo sol v lonec? Če je to res sem takoj za takšno rešitev. :)

Magic1 ::

Seveda bi šlo, pred tuširanjem streseš en žakl 25kg soli in kako uro po tuširanju sol odneseš v kanto. Lahko tudi riž!
Magic

Tarzan ::

Odvisno katero sol ;) Navadna kuhinjska precej premalo učinkuje.:))

He-Man ::

Kaj pa kaj takšnega? Ocene in opisi so dobri:
https://www.mimovrste.com/sredstva-prot...

Sc0ut ::

He-Man je izjavil:

Tudi v mojem najetem stanovanju so se začele težave s plesnijo.

V sobi sušim perilo ob radiatorju (kadar je zunaj deževno), plesen pa nastaja le v kopalnici, nad kadjo in malo v predsobi, pri vhodnih vratih. V sobi in kuhinji je pa ni (ravno tam kjer nastaja vlaga - čudno).

Kupil sem varekino ampak se malo bojim namazati čez plesen ker je okence v kopalnici res majhno in bo težko prezračit vonj varekine.

V omari stanovanja sem našel tole zadevo, ampak to naj bi bil vlažilec zraka, ne razvlažilec, torej si s tem ne morem nič pomagati (pozna kdo)?
http://www.dormeo.net/dodatki/vlazilec-...

Kako se torej lahko rešim plesni? Hvala za nasvete že v naprej.

Kupi razvlazevalec, tisti tapravi, elektricni. Hofer ima kako akcijo za 150 eur
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Magic1 ::

Ok, primer iz prakse za primerjanje velikostnih razredov.
Ko dam v sušilca za en pralni stroj perila, se v zbiralni posodi nabere skoraj pet litrov vode.
Če torej obesiš za en pralni stroj perila, koliko lahko pomaga ta ceresit stop, ki uspe zbrat pol litra v parih tednih?
Dela že, a tako malo, da ga skoraj nafilaš s enim kuhanjem, ali tuširanjem(četudi si bo vzel tedne za to količino). Zanemarljivo.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Gwanaroth ::

A v sušilcu in stanovanju maš isto temperaturo, da bi lahko primerjal? Sušiš na 22, oz v stanovanju kuriš na 50 ?
Lights often keep secret hypnosis..

OZZY ::

Mel podoben primer--
- Varekina pomaga za uničenje plesni. Ceneje kot kaki bolj specifični ki jih prodajajo prav za to. Vsebujejo pa isto sestavino.
- PŠoleg varekine sem uporabil na streni še fungicid - nanos z malim valjčkom. Steno sem po tem dobro posušil tudi s pomočjo razvlaževalca.
- Jupol Gold ni proti plesni amnpak naj bi bil Jupol citrus. Jaz sem v citrus dal tudi dodatni fungicid.
- V hofru sem kupil razvlaževalec za cc 150 eur in ga vsake toliko furam. Ko laufam sušilec perila dela tudi ventilator v wcju in vleče ven vlago ki nastane. Sicer sem to tudi prej delal.

Je pa tako, da je plesen kar težko v prvo odstraniti. V bauhasu imajo tudi eno barvo prav za to (neka zelena pakunga z srebrovi dodatkom)-če gledaš po litru kar draga zadeva. Sem v drugo uporabil to na drugi povšrini in zaenkrat ni problemov. Je pa tako, da moraš preden barvaš steno dobro pripraviti pred končnim barvanjem.
Go with the flow.

Assass1n ::

Ta ceresit je dober za eno sobo, če se ne motim celo gor piše za 15m2 tako, da za celo stanovanje to ni. Jaz sm ga dal v spalnico pa naj pobira vlago, je pa to bolj tako.
Redno zračim in nekako vlago držim okoli 60% imam pa vse stene prebeljene z dodatkom proti vlagi in se ne pojavlja.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

OZZY ::

Ni ga čez elektronski razvlaževalec. Na dolgi rok profitiraš. Tisti ceresit pa je tko tko..Nikoli ne povleče toliko tok elektronski.

Drugače lahko uporabiš tudi kako barvo na apneni osnovi.
Go with the flow.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OZZY ()
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prisilno prezračevanje stanovanja (lokalni prezračevalni sistem)

Oddelek: Loža
3210898 (9618) fosil
»

Sušenje perila v kleti

Oddelek: Loža
4911348 (7239) Jakka
»

Vlaga v stanovanju

Oddelek: Loža
256665 (5732) fujtajksel
»

Vlaga v stanovanju

Oddelek: Loža
4818276 (16796) Pyr0Beast
»

vlaga v stanovanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5222655 (4214) telexdell

Več podobnih tem