» »

Je mogoče slišati procesor?

Je mogoče slišati procesor?

R33D3M33R ::

Ne vem al se meni samo zdi al pa se spremeni zvok kompjuterja, ko je procesor na 100%. Poleg tone ventov, ki delajo hrup :D , se zazdi kot da se zvok spremeni. Ali lahko kdo drrug potrdi to zadevo? :\
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:
  • premaknilo: OwcA ()

Gemm ::

Tuki isto.

Ko pržgem foldanje al pa dam kej rendrat se opazno dvigne neka frekvenca.

Ventilatorja napajalnika namreč. Večina ATX napajalcov ima vgrajen regulator vrtljajev, ki po potrebi dodaja ali odvzema vrtljaje. Je pa zanimivo, da stvar odreagira v istem trenutku, ko poženeš program.

Skratka, PSU fan. Proca ti ne slišiš 8-) .

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gemm ()

R33D3M33R ::

A tako, sem pa že mislo da slišim procesor :8)
Hecna zadevica.
Zanima me tud pri kolikšni frekvenci deluje procesor, ko je na primer v rabi 10%?
Na 10% frekvenci maximuma --> jaz mam 1,54 Ghz torej 154 Mhz? ali deluje veš čas z isto frekvenco?
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

McHusch ::

Ves čas z isto. Ti pač laufa "v prazno". ;)

P.S.: Obstajajo posebne verzije procesorjev za notesnike, ki po potrebi (ob idlanju) znižajo svojo frekvenco in tako varčujejo z baterijami - SpeedStep in PowerNow, se mi zdi.

R33D3M33R ::

Za notesnike sem že slišal, za navadne procesorje pa nisem vedel.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Jackal ::

Joj... kakšne fore to slišiš :D :D :D

Ko se procesor obremeni 100% potegne veliko več toka kot pri idlanju... zaradi tega pri malo bolj nekakovostnih napajalnikih to vpliva na napetost ki jo daje napajalnik in se napetost malo spremeni, kar se čuje na ventilatorju, če se vrtljaji spremenijo za kakih 200.
To je tudi meni delalo prej ko sem mel en levi napajalnik, zdaj ko je pa Enermax pa tega ni več... kvaliteta pač.
Walking the way is something completely different than imagining the way.

R33D3M33R ::

No ja, mam Chieftecov napajalnik 360 W in nanj priklopljeno polno stuffa :D , morda zato.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Jackal ::

Maybe...
Chieftec in Enermax (oba 360W)-> je precej razlike med njima. Ampak to ni tema o napajalnikih.
Procesorja pa ne slišiš...nikakor. Na-a.
Walking the way is something completely different than imagining the way.

bradek ::

Vzrok je napajanje. 1 - obcutljivost napajalnika 2 - nihanje napetosti na maticni plosci ko je procesor obremenjen 100% (3.3/5/-5/12/-12), mal poglej v biosu ce imas opcijo ala PC Health, pa poglej kako nihajo napetosti za +-0.01V ko je proc prakticno idle. To ni nic nenormalnega, pac nihanje napetosti k se pokaze pa se bolj ko je celotna zadeva obremenjena.

speed machine ::

To pa je fora, da bi procesor slišu. :)) :)) :)) Sej nima mehanskih delov.

R33D3M33R ::

Saj :D
Samo povezal sem s tem da ko je obremenitev 100% se zvok spremeni in sem pač mislo da je to zaradi spremembe frekvence ali kaj podobnega:\
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Saj monitorji tudi nimajo mehanskih delov, pa jih vseeno slisis... ;) Pa transformatorji tudi brnijo... :)

speed machine ::

Mehasnki deli so tisti, ki največkrat (v računalniku) oddajajo zvok. Zato sem dal ta stavek zravn. Sicer pa je že res, da transformatorji oddajajo zvok in sicer zaradi visokih napetosti. Monitorja pa se "normalno" naj ne bi slišalo.

Jackal ::

Ok... najprej razlaga zakaj brnijo transformatorji:
Kdor je že kdaj videl kak transformator ve, da je sestavljen iz železnega jedra (ki je sestavljeno iz lamel - ploščic ki so med sabo izolirane, da se zmanjšajo vrtinčni tokovi in s tem vrtinčne izgube v jedru), dveh ali več tuljav (primar in sekundar). Transformator deluje samo na izmenični napetosti. Vzamemo napetost v obliki sinusoide. V delu kjer je sinusoida nad 0, teče tok v eno smer in sile med ovoji tuljave in sile med lamelami delujejo v eno smer (te sile so ogromne pri večjih transformatorjih - zato večji transformatorji bolj brnijo kot majhni)). Ko sinusoida preide v del pod 0, se tok obrne v drugo smer in vse sile se obrnejo. In pri omrežnem transformatorju se to zgodi 50x na sekundo (50Hz). Ker pa se vsaka stvar ki nima 100% izkoristka greje, se tudi transformator greje. Materiali ki se grejejo se pa raztezajo in pri tem raztezanju se lamele malo premikajo, pa tudi ovoji tuljave. Tn to premikanje povzroča zvok.

speed machine: Verjetno si mislil prav, le napisal si narobe. Vsaka konkratna stvar je namreč mehanski del. Pravilno bi bilo da procesorji ne povzročajo zvoka ker nimajo PREMIČNIH delov.

Torej... za povzročanje zvoka je treba v zraku povzročati valovanje, kar ga lahko povzročijo samo premični deli (vsaj za slišno območje - da se ne bo kdo spotakno ob tisto valovanje in potegno ven še kako EM valovanje ali kaj podobnega)

Upam da je zdaj malo bolj jasno.
Walking the way is something completely different than imagining the way.

schurda ::

Ko sem bil v prvem letniku faksa, je eden od asistentov rekel: "V srednji soli smo gledali bakterije z mikroskopom, a samo jaz sem jih videl brez!"
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zvok elektrike?? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
649874 (7611) FX6300B
»

ATX 250W napajalnik mi cvili

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
261844 (1571) VolkD
»

Transformator 400 kVA 21/0,42 kV - popravilo in meritve

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
364507 (3868) Fave
»

dušilke

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
212876 (2607) stromar

Več podobnih tem