» »

Inštalacije za videonadzor

Inštalacije za videonadzor

M-XXXX ::

V zidanci si ravno zdelujem načrt vseh inštalacij in ena izmed zadev, katero želim je tudi videonadzor. Malo gledam kaj bi bilo najboljše in najlažje (potreboval bi cca 2-3 kamere) in zdaj je vprašanje kaj pustiti za inštalacije. Načelno je zadnje čase tako ali tako večina kamer brezžičnih in rabim samo elektriko potegnit ali vseeno bolje, da tudi nek "data" kabel potegnem in kakšen naj to bo?

Ali razmišljam čisto napačno in je standard popolnoma drugačen?

Machete ::

Če že moraš kabel potegnit, je bolje kupit potem POE kamere, da potegneš samo FTP kabel, pa imaš podatke in štrom na en mah. Wifi.. meh.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

kuvanasarma ::

Za videonadzor obvezno uporabljaj kabel.
Kot je že Machete predlagal bo FTP v redu. Sicer lahko uporabiš tudi Wi-Fi, vendar priporočam kabel.


Ali si že kaj gledal kaj bi si inštaliral?
Hočeš kak boljši snemalnik in kamere ali greš po principu važno da je?

Mogoče se ti splača pogledati, kakšne "kitajske" komplete, kjer so snemalnik in kamere že vključene, prav tako pa ima snemalnik vgrajen POE.
V nasprotnem primeru potrebuješ še POE switch..

Lp, kuvanasarma

M-XXXX ::

Ne, dejansko nisem prišel še tako daleč, da bi kaj konkretnega gledal, dejansko mi je trenutno najbolj važna napeljava oziroma, da česa ne pozabim.

Ne ciljam pa na nič pretirano profesionalnega, toliko da vidim kaj se dogaja, ter seveda opozorila pri premikih preko maila, če se kdo potika tam kjer se nebi smel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M-XXXX ()

boogie_xlr ::

UTP-je do kamer, to je to. Ko boš pa kupoval opremo pa PoE stikalo in PoE kamere.

SaXsIm ::

Niti ni nujno potem kupovati POE opreme. Za 100mbit lan tako ali tako rabiš samo 4 žice, potem pa na ostale 4 (ali dve) priklopiš napajanje na centralni lokaciji.
SaXsIm

urosh ::

Najprej se moraš odločiti ali bo analogen ali digitalen. Jaz sem se odločil za analogen. Je cenejši - predvsem kamere. In tudi v novi hiši, je vse pripravljeno na analogen. Dobiš koaks kabl, ki ima dodatno tudi že napajanje. Če gre v IP, potem pa FTP kabl. Karkoli boš imel, zmeči si v stene cevi 16mm in še zmeraj lahko pozneje odločiš, kateri sistem boš imel.
Jaz večino jemljem od tu: http://digitklik.si/kategorija_Video-na...
Tudi pri sosedu sma naredila analognega - in to letos. Slika je zelo primerljiva med 1200TVL analognim in 2Mpix digitalnim. Cenovno pa je kar razlika. Imam večinoma skoraj vse kamere te: http://digitklik.si/izdelek_VIDEO-NADZO... in lepo nese tudi ponoči.

Dobiš različne komplete: http://digitklik.si/kategorija_4-KANALN...

Za začetek pusti prazne cevi. Dalje taktrat, ko boš vedel, kaj sploh želiš in koliko si pripravljen vložit.

čuhalev ::

SaXsIm je izjavil:

Niti ni nujno potem kupovati POE opreme. Za 100mbit lan tako ali tako rabiš samo 4 žice, potem pa na ostale 4 (ali dve) priklopiš napajanje na centralni lokaciji.

Tako deluje POE.

Vzemi IP (POE) kamere. Lahko vzameš tudi tiste, ki imajo HD-SDI. CVBS, S-video ni več smiselno.

SaXsIm ::

Ni čisto res. In problem je, ker ti večinoma prodajalci POE robo računajo, kot da je zlata. Sem delal inštalacijo za 10 kamer, pri 1500 EUR investicije je bilo 350 EUR razlike v ceni v prid DIY POE. Je pa seveda POE luksuz, vendar samo takrat, ko imaš dobro opremo.
SaXsIm

noraguta ::

Ja sam inštalacijo vlačeš enkrat plastiko pa potem limaš gor po mili volji. Sej so tud pri starih bajtah štrom podobno vlekl. Sam ni enga profita razen na prvo žogo.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

čuhalev ::

Problem doma narejenega POE je padec napetosti zaradi visokih tokov. Recimo meni se je napetost zvečer zaradi IR diod sesedla. Sedaj imam vodnik 0,75mm?, kajti pri 12V in ~500mA je že po 10 metrov nekaj padca. Zato je tudi napajalnik najbolje dati čimbližje kameri.

Menim, da tisti, ki se s tem ukvarja ali želi ukvarjati že ve, kaj in kako narediti. Če hoče napajanje vleči iz centralne lokacije, lahko uporabi POE podprto stikalo, POE injektor (802.3af ali diy) ali ob UTP povleče dvožilni kabel in namesti napajalnik blizu kamere. Ta dvožilen kabel lahko nekje vmes razdeli, veže še en napajalnik ... Če napajanja ne misli vleči iz centralne lokacije, lahko napajalnik naveže na bližnjo razdelilno dozo ... vendar potem tvega ... skratka možnosti so neomejene.

Ampak kot že velikokrat videno, ljudje pri novogradnjah/preurejanjih varčujejo pri inštalacijskih ceveh za izogib raznim prebojem, zato so velikokrat potrebni večji posegi.

Trancedeejay ::

SaXsIm je izjavil:

Ni čisto res. In problem je, ker ti večinoma prodajalci POE robo računajo, kot da je zlata. Sem delal inštalacijo za 10 kamer, pri 1500 EUR investicije je bilo 350 EUR razlike v ceni v prid DIY POE. Je pa seveda POE luksuz, vendar samo takrat, ko imaš dobro opremo.


Dandanašnji je PoE za moje pojme osnovni standard za priklapljanje videokamer, WI-FI točk in drugih zadev (napajanje seveda). Ma kakšen DIY PoE (temu bi prej rekel šalabajzerstvo). Za 230 EUR se dobi 24 portno (to pomeni za 23 kamer ali pa pa še ceneje, če je kamer manj) 100Mbit PoE stikalo, za ostalo mrežo se pa nek standardni Gigabit switch dobi. Če je pa kamer samo par je pa navoljo tudi PoE injektor, ki stane cca 10 EUr na enoto. In potem bi se še ukvarjali z nekim DIY PoE - hehe, šalabajzerstvo kot sem rekel, namesto da se naredi tako kot je treba.

Po mojem mnenju, če se gre enkrat delat videonadzor, da mora biti IP varianta, to pomeni, cca 160 EUR po kameri, potem pa še ustrezen snemalnik ali NAS, pač nekaj stane, tako kot bi kupil alarm. Hikvision je nek standard pod katerega se po mojem mnenju ne sme iti.

Da pa ne bo offtopic - za instalacijo si vsekakor potegnite nek mrežni kabel in ga zaključite na patch panel v komunikacijski omarici.

Have a nice Day

Matt
Music is the key


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Wifi router s POE porti (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
818726 (5704) rdecaluc
»

IP Kamere

Oddelek: Pomoč in nasveti
163167 (2033) Vanich
»

Videonadzorni sistem

Oddelek: Omrežja in internet
182325 (1501) dc10
»

Napajanje IP (PoE) kamere

Oddelek: Pomoč in nasveti
73429 (3204) SaXsIm
»

Nujno Pomoč - Kamera IP nastavitve

Oddelek: Pomoč in nasveti
326866 (6135) pSP 3004

Več podobnih tem