» »

Spreminjanje PTR zapisa

Spreminjanje PTR zapisa

netlore223 ::

Zdravo vsem.

Zanima me, če mogoče veste, pri katerih slovenskih ISP-jih je možna sprememba PTR zapisa za fizične osebe.
Zaradi potrebe vzpostavitve poštnega strežnika potrebujem spremembo zapisa.
Trenutno sem pri Telemachu in na njihovi podpori so mi omenili, da je sprememba možna samo pri poslovnih uporabnikih...

Lp, netlore

PandaFlow2 ::

Telemach bi se moral zavedati, da nekateri potrebujejo "poslovne storitve" (whatever that is) tudi od doma, npr. za dostop do službenega poštnega predala, ki je npr. pri Telekomu. Jaz ne razumem ponudnikov, ki se še vedno obnašajo kot da smo leta 1995 in zaračunavajo storitve tipa statični IP naslov in podobno.

V mojem primeru je pomagalo, da sem jih poklical, vzel v roke položnico in jim povedal, da bo pač šel drugam in bodo v naslednjem letu ostali brez dobrih 700€ prihodkov in da bom podobno svetoval vsem ki jih poznam. Na vprašanje, če si lahko to privoščijo, so odgovorili da bodo poizkusili urediti in naslednji dan je delalo :)

Bakunin ::

staticni IPv4 bo postal cenjena roba.

PandaFlow2 ::

Bakunin je izjavil:

staticni IPv4 bo postal cenjena roba.


Zakaj? Domnevam, da ISP, ki ima 10.000 klientov na broadbandu rabi 10.000 IPjev? Kakšna je razlika ali jih dodeljuje random ali pa po neki logiki (static IP)?

Razen seveda, če kalkulirajo, da nekateri izklapljajo routerje, ko ne potrebujejo interneta...

Bakunin ::

slednje. Statistika to potrjuje.


IPv4 naslovov ni vec za "odmetavati". Na trgu se prodajajo po 10€/IPv4 in najmanjsi paket je /24.

jype ::

Meni pa Telemach ne more zrihtat ipv6 :(

AndrejO ::

Telemach je podjetje, ki prodaja pakete TV programov. Internet je add-on in to pojasni nivo storitve.

čuhalev ::

Poleg tega, ali omogoča spremembo PTR zapisa, je tudi pomembno, da omogoča tudi komunikacijo na standardnih vratih.

crniangeo ::

spremembo ptr zapisa ? a je irc še živ al kaj ? :)
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

OmegaBlue ::

PTR se ne "uporablja" samo za večji epeen na ircih.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

netlore223 ::

čuhalev je izjavil:

Poleg tega, ali omogoča spremembo PTR zapisa, je tudi pomembno, da omogoča tudi komunikacijo na standardnih vratih.


Trenutno še nisem našel nobene blokade z njihove strani. Če sem jih prav razumel, mi dodeljujejo dinamični IP, ki pa je zmeraj isti (že vsaj par let je enak).


crniangeo je izjavil:

spremembo ptr zapisa ? a je irc še živ al kaj ? :)


PTR je še kako pomemben pri poštnih strežnikih. Težava je v tem, da ob nepravilnem reverzu dobijo maili pri SPAM filtrih dodatne točke in je večja verjetnost, da bo sporočilo označeno kot SPAM, čeprav je legitimno.

Zgodovina sprememb…

Miha 333 ::

Ali so kakšne specifične zahteve, da rabiš poštni strežnik pri sebi? Ponavadi lahko uporabljaš mail storitve ISPja tudi s svojo domeno.

Namreč IP naslovi končnih internetnih uporabnikov so pri veliko spam filtrih na blacklisti, saj praviloma na teh naslovih naj ne bi bilo legitimnih poštnih strežnikov, ponavadi če kaj izvira iz teh IPjev, je to malware oz. spam, ki ga pošiljajo okuženi računalniki. Primer take liste: pbl.spamhaus.org (Addresses not meant to be initiating SMTP connections, such as residential dynamic IPs). Poleg tega večina ISPjev blokira pošiljanje preko default portov, razen preko njihovega strežnika.

Imam izkušnje s tem in je na koncu skoraj enostavneje, če najameš mail hosting bodisi pri ISPju bodisi drugje.

Ales ::

PTR zapis je pri poštnih storitvah važen, če na tem IP naslovu teče SMTP strežnik. Če se z IP naslova zgolj povezuješ na nek oddaljeni SMTP strežnik in preko njega pošiljaš pošto, potem nima takega pomena.

Sicer pa tudi Telemach seveda ima PTR zapise za svoje IP-je, samo da je iz njih takoj razvidno, da je to ISP-jev IP.

Tako da to mogoče še razumem:

netlore223 je izjavil:

...Zaradi potrebe vzpostavitve poštnega strežnika potrebujem spremembo zapisa...


Tega pa niti pod razno ne:

PandaFlow2 je izjavil:

Telemach bi se moral zavedati, da nekateri potrebujejo "poslovne storitve" (whatever that is) tudi od doma, npr. za dostop do službenega poštnega predala, ki je npr. pri Telekomu.

Razen če je ta "whatever that is" dejansko pomenil, da ne veš zakaj bi rabil custom PTR, pa si vseeno težil dokler ti ga niso nastavili. Sicer čisto brez veze, ampak good for you :))

jype ::

Neredki na tak način prihranijo stroške najema oziroma kolokacije.

Ales ::

Sploh ko jim v "podatkovnem centru" zmanjka elektrike in failover preklopi na kolo s hrčkom... :))

jype ::

Eh, en star PC z enim malim UPSom lahko zdrži desetletje in prihrani ogromno.

Vem, ker sem pred davnimi časi postavljal take reči - in praktično vse še vedno delujejo.

netlore223 ::

Seveda vem, da lahko dobiš skoraj povsod hosting za kar normalno ceno. Stvar je namenjena izključno samo za mene za testiranje, da se naučim kaj več o samem delovanju poštnih strežnikov...

Imam pa že vse postavljeno... stvar funkcionira. Vzdrževanje ter odprava napak je tista stvar, v kateri rabim prakso :)

Ales je izjavil:

Sploh ko jim v "podatkovnem centru" zmanjka elektrike in failover preklopi na kolo s hrčkom... :))


Pri meni bodo velociraptorji sobna kolesa gonili... ;)

Zgodovina sprememb…

#000000 ::

to je isto kot telemach blokira dohodni port za SIP in vsiljuje svojo telefonijo + biznis paket

čuhalev ::

#000000 je izjavil:

to je isto kot telemach blokira dohodni port za SIP in vsiljuje svojo telefonijo + biznis paket

netlore223 je izjavil:


Trenutno še nisem našel nobene blokade z njihove strani. Če sem jih prav razumel, mi dodeljujejo dinamični IP, ki pa je zmeraj isti (že vsaj par let je enak).

Torej, sedaj veš, da nekaj že blokirajo.

Večina operaterjev blokira vrata (mišljeno kot vsaj ena vrata, ne vseh).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kaj točni je domenski zapis "A" ?

Oddelek: Omrežja in internet
6800 (627) Bakunin
»

Težave z DNS strežnikom

Oddelek: Omrežja in internet
314203 (3395) Bakunin
»

hostname

Oddelek: Omrežja in internet
113523 (3289) akulp
»

Pošta z mojega e-naslova v spam

Oddelek: Omrežja in internet
221887 (1502) francy
»

Microsoftov nov način boja proti nezaželjeni elektronski pošti

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
252646 (2646) int47

Več podobnih tem