» »

USB-ključ, ki fizično uniči računalnik

USB-ključ, ki fizično uniči računalnik

Slo-Tech - Navadili smo se že, da USB-ključev ni dobro vtikati v računalnik (in tudi ostale naprave), ker s tem tvegamo okužbo računalnik. Če logično pomislimo, pa nič ne preprečuje izdelati "USB-ključa", ki bi ob priključitvi v sistem spražil elektroniko v notranjosti s prenapetostnim sunkom. In smo ga dobili.

Pravzaprav je treba priznati, da je bilo že pred tem znano, da lahko USB-ključi računalnik nepovratno okužijo, kar ima enak rezultat - zamenjati ga je treba. Nemški parlament je staknil tak virus, videli pa smo tudi že primerke, ki okužijo firmware in se ne pustijo izbrisati. Razlika je v prikritosti, saj so ti virusi poizkusili svoj obstoj zakamuflirati, da so lahko prestrezali podatke, medtem ko ubijalski USB-ključ takoj naredi škode, kolikor jo more.

USB Killer 2.0 - res je, to ni prva inkarnacija - je nadgradnja marčevske verzije in lahko poškoduje vse naprave, ki podpirajo USB OTG, torej poleg računalnikov tudi televizorje, modeme, usmerjevalnike in kar je še podobnih naprav. Navzven deluje kot običajen USB-ključ, v resnici pa v notranjosti skriva kondenzatorje, ki jih napolni s tokom, ki ga prek USB-vrat ponuja naprava. Ko se kondenzatorji v nekaj sekundah napolnijo, USB-ključ odda sunek z napetostjo 220 V. To ponavlja, dokler mu plošča ponudi kaj energije.

Na ta način učinkovito uniči matično ploščo in, odvisno od računalnika, še kakšne druge komponente. Diski imajo ločeno napajanje in verjetno ostanejo nepoškodovani. Tudi na sami plošči je navadno 5 V za USB zagotovljenih ločeno, zato prislonitev 220 V na USB-vrata ne uniči celotne plošče, zagotovo pa vsaj USB-krmilnik in PCH, zato je škode vseeno precej. Bistvena razlika v primerjavi s prvo verzijo je podvojena napetost na 220 V, da povzroča več škode.

31 komentarjev

OK.d ::

Dajte še link kje se ga da nabaviti, ker mi šef noče kupiti nov računalnik pa bi ga malo updejtal>:D
LPOK.d

BivšiUser2 ::

Hm, praktično :))
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Machete ::

OK.d je izjavil:

Dajte še link kje se ga da nabaviti, ker mi šef noče kupiti nov računalnik pa bi ga malo updejtal>:D


novega računalnika
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

matobeli ::

Aha, računalniki bodo torej crkovali 2 dni pred iztekom garancije in ne dva dni kasneje:))

D3m ::

Pa zakaj je moral fentati dobro ohranjenega IBM-a?
|HP EliteBook|R5 6650U|

hojnikb ::

D3m je izjavil:

Pa zakaj je moral fentati dobro ohranjenega IBM-a?


My thoughts exactly.
#brezpodpisa

Markoff ::

matobeli je izjavil:

Aha, računalniki bodo torej crkovali 2 dni pred iztekom garancije in ne dva dni kasneje:))

A new hope for the customers! Customers strike back! The return of the Customer!
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

d4vid ::

hojnikb je izjavil:

D3m je izjavil:

Pa zakaj je moral fentati dobro ohranjenega IBM-a?


My thoughts exactly.


Na hackaday sem prebral, da je že naročil novo matično. Zakaj ni takih poskusov delal na kakšni delno skurjeni plošči mi pa ni jasno. Recimo moj HP Probook je odličen za kaj takega. Nekaj časa se zajbava RAM, nekaj časa SATA krmilnik, zadnjič sem po CAPS LOCK ledici ugotovil, da javlja tudi napako procesorja...
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Magic1 ::

Jaz sem tudi svojo plato že dvakrat na servis nesel zaradi random sesuvanja. Probal že vse komponente zamenjat, razen procesorja, a se je še vedno občasno sesul. Na servisu so dal na tester in jim je vrglo ven OK. Zgodba končana za njih, jaz naj se pa jeb**.
Magic

vostok_1 ::

Interesting. Res, da bi moral imeti USB port prenapetostno zaščito, ampak najbrž too little za tistih več deset vatov ki udari not.

tikitoki ::

Magic1 je izjavil:

Jaz sem tudi svojo plato že dvakrat na servis nesel zaradi random sesuvanja. Probal že vse komponente zamenjat, razen procesorja, a se je še vedno občasno sesul. Na servisu so dal na tester in jim je vrglo ven OK. Zgodba končana za njih, jaz naj se pa jeb**.


Tudi sam sem imel podoben problem in vem kako jebeno je. Napol delujoce komponente so lahko vleik pain in the ass. To bi bil dober nacin za uveljavljanje garancije v takih primerih:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

Ahim ::

Magic1 je izjavil:

Jaz sem tudi svojo plato že dvakrat na servis nesel zaradi random sesuvanja. Probal že vse komponente zamenjat, razen procesorja, a se je še vedno občasno sesul. Na servisu so dal na tester in jim je vrglo ven OK. Zgodba končana za njih, jaz naj se pa jeb**.


Si zamenjal tudi napajalnik s preverjeno delujocim?

SaXsIm ::

tikitoki je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Jaz sem tudi svojo plato že dvakrat na servis nesel zaradi random sesuvanja. Probal že vse komponente zamenjat, razen procesorja, a se je še vedno občasno sesul. Na servisu so dal na tester in jim je vrglo ven OK. Zgodba končana za njih, jaz naj se pa jeb**.


Tudi sam sem imel podoben problem in vem kako jebeno je. Napol delujoce komponente so lahko vleik pain in the ass. To bi bil dober nacin za uveljavljanje garancije v takih primerih:)


Ja, kupovanje USB ključa za produciranje napake, ki jo lahko narediš sam z dvema kabloma, je pa res dober način, da prideš skozi brez dodatnih stroškov.
SaXsIm

Blum ::

Je že 3.0 zunaj :))


edit: 3. test, ne 3.0. Pardon.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blum ()

AC_DC ::

S temi novimi usb "standardi" so same težave:
https://slo-tech.com/forum/t655780/p493...

Magic1 ::

Ahim je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Jaz sem tudi svojo plato že dvakrat na servis nesel zaradi random sesuvanja. Probal že vse komponente zamenjat, razen procesorja, a se je še vedno občasno sesul. Na servisu so dal na tester in jim je vrglo ven OK. Zgodba končana za njih, jaz naj se pa jeb**.


Si zamenjal tudi napajalnik s preverjeno delujocim?

Tudi to. Ok, tipkovnica je tudi bila vedno ista poleg procesorja. Pač plata ima nekje neko napako, ki se ne pojavi na testerju, a pri normalni uporabi se.
Magic

Izi ::

Jaz vidim kar nekaj precej "koristnih" možnosti za uporabo.

Na primer greš v Ameriko in vtakneš v žep en tak ključ. Cariniki ga bodo seveda hoteli pregledati in si bodo skurili svoje računalnike.

Nadležnemu sosedu v poštni nabiralnik vržeš en tak ključek. 99,9% možnosti je, da ga bo vtaknil v svoj računalnik.

Tak USB ključek bi bil tudi lepo poslovno darilo, ki jih deliš konkurenčnim poslovnežem.

...

Idej imam še in še. Jih bom nabavil kar cel paket >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

user1618 ::

D3m je izjavil:

Pa zakaj je moral fentati dobro ohranjenega IBM-a?


Ker je hotel dokazati, da ta gadget res ubije računalnik.
Kakšen HP ali kaj drugega crkne že sam po sebi... :)



... in potem pride en s ključkom :P
"If we were supposed to talk more than listen
we would have been given two mouths and one ear"
- Mark Twain

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user1618 ()

s1m0n ::

Sem imel enaga od teh starih IBM to je pač tank :)
Edina stvar, ki je odpovedala je bil HDD. Ostalo je zvito, počeno... pa še je delovalo. Dandanes ni več nič podobnega.

mrTwelveTrees ::

to ni ok, ker se očitno bo poznala sled zažganega čipa na plati, in ne bodo upoštevali garancije

Siddh ::

Veretno se samo dovolj naboja nabere, da samo uniči čipe, ne pa da jih mehansko poškoduje. Da bi kaj se sežgalo, stalilo je potrebno več energije kot jo lahko kondenzator manjši od usb ključka shrani.


sisemen ::

Meni je še vedno zmagovalna tale...

Tomas 33 ::

sisemen je izjavil:

Meni je še vedno zmagovalna tale...



POE :))

tiborrr ::

Meni je ta bolj všeč:

Don't test the captain's validity or his vulnerability!

Unknown_001 ::

Izi je izjavil:



Tak USB ključek bi bil tudi lepo poslovno darilo, ki jih deliš konkurenčnim poslovnežem.

...

Idej imam še in še. Jih bom nabavil kar cel paket >:D


Crap! Naslednjič, ko bom šel na kak industrijski sejem, raje sploh niti pogledal ne bom kakšnih promo USB-jev.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

Looooooka ::

Odlično darilo za slabe poslovne partnerje, ko bo december.

pi pawr ::

Če ključek udari po napajanju lahko uniči cel računalnik, če bi pa skuril podatkovni liniji bi človek vtikal ta ključek iz porta v port, dokler ne bi skuril vseh in se čudil, kaj je s ključkom narobe :P

MrStein ::

Magic1 je izjavil:

Ahim je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Jaz sem tudi svojo plato že dvakrat na servis nesel zaradi random sesuvanja. Probal že vse komponente zamenjat, razen procesorja, a se je še vedno občasno sesul. Na servisu so dal na tester in jim je vrglo ven OK. Zgodba končana za njih, jaz naj se pa jeb**.


Si zamenjal tudi napajalnik s preverjeno delujocim?

Tudi to. Ok, tipkovnica je tudi bila vedno ista poleg procesorja. Pač plata ima nekje neko napako, ki se ne pojavi na testerju, a pri normalni uporabi se.

(off topic)
CPU si tudi zamenjal? Vsaj za test?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

user1618 ::

MrStein je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Ahim je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Jaz sem tudi svojo plato že dvakrat na servis nesel zaradi random sesuvanja. Probal že vse komponente zamenjat, razen procesorja, a se je še vedno občasno sesul. Na servisu so dal na tester in jim je vrglo ven OK. Zgodba končana za njih, jaz naj se pa jeb**.


Si zamenjal tudi napajalnik s preverjeno delujocim?

Tudi to. Ok, tipkovnica je tudi bila vedno ista poleg procesorja. Pač plata ima nekje neko napako, ki se ne pojavi na testerju, a pri normalni uporabi se.

(off topic)
CPU si tudi zamenjal? Vsaj za test?


par napotkov :)
montaža hladilnika na procesor -> pravilno obrnjen, sede prav, paste premalo/preveč, ventilator dela?
ram -> memtest86+
bios -> avtomatske nastavitve, brez OC?
napajalnik -> moč napajalnika? (dobro zamenjati vsakih par let, preventivno)
grafična kartica -> pregrevanje?
ohišje -> zračnost, hlajenje?
disk -> chkdsk, skeniranje po virusih, nekonsistenčnosti registryja?
"If we were supposed to talk more than listen
we would have been given two mouths and one ear"
- Mark Twain

Mitch ::

Novejše plošče (vsaj tiste malo dražje) imajo USB porte zaščitene preko ene ali več varovalk, tako da bi tak ključek kvečjemu skuril enega ali več USB portov...

matobeli ::

Hja, varovalke so že, ampak če pošlješ visoko špico lahko ta pokuri preden varovalka reagira.

So pa varovalke self resetable, če bodo ustavile napad ključa itak ni panike.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

HP Z220 - Boot z USB kljuca

Oddelek: Operacijski sistemi
181712 (1442) Jirzy
»

Razlika med encr. key na USB in uporabo TPM

Oddelek: Informacijska varnost
122390 (1790) Mr.B
»

Nemška jedrska elektrarna okužena z virusi

Oddelek: Novice / Varnost
257379 (5105) LightBit
»

USB problem!

Oddelek: Pomoč in nasveti
182165 (1918) Swiwer

Več podobnih tem