» »

Na Marsu je tekoča voda!

Na Marsu je tekoča voda!

NASA - NASA je danes na novinarski konferenci predstavila rezultate odkritij z MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), ki ponujajo precej močne dokaze za obstoj tekoče vode na Marsu. Da je bila na Marsu nekoč v zgodovini tekoča voda, smo že vedeli, precej presenetljivo pa je odkritje, da se je ta ohranila do danes. Odkritje so objavili tudi v Nature Geoscience.

Na Marsovi površini so odkrili temne lise v obliki potokov, ki so se periodično ponavljale. Ko so bile temperature na Marsu visoke (250 - 300 K), so se te lise širile in "tekle" navzdol, v hladnem obdobju leta pa so se odmikale. MRO je snemal IR-spekter štirih takih lis in odkril, da gre najverjetneje za hidratirane magnezijev perklorat, magnezijev klorat in natrijev perklorat. To pomeni, da po površini Marsa tečejo slanice.

Včasih so bili na Marsu obsežni vodni sistemi - reke, jezera, mogoče celo oceani - ki so se do danes posušili. Na polih je sicer zamrznjena voda, sicer pa je planet videti suh kot poper. Najnovejši rezultati kažejo, da to ni res. Voda z raztopljenimi solmi ima dovolj znižano tališče, da je med poletjem tekoča. To so znanstveniki sumili že od leta 2011, ko so prvikrat opazili temne lise, a niso mogli biti prepričani. To jim je uspelo šele z merjenjem IR-spektra, kar ni bilo preprosto, ker je instrument precej manj občutljiv kot kamera in ga je težje orientirati.

Še vedno pa ostaja neodgovorjeno vprašanje, od kod je voda. Ena izmed možnosti je, da se kondenzira iz zraka, saj so perklorati zelo higroskopni. Druga, verjetnejša razlaga pa je, da priteče iz podzemnih rezervoarjev. Vprašanje, ali to pomeni, da je na Marsu življenje, se vsiljuje kar samo od sebe. Temperature pod ničlo in močno slana voda niso ravno optimalni pogoji, a so boljše kot nič. In še vedno je treba imeti v mislih, da je bil nekoč Mars precej gostoljubnejši, torej bi lahko kakšno primitivno življenje iz zlatih časov preživelo. Težko je reči.

48 komentarjev

AlienRR ::

:D
 .

.




Zdaj samo manka še nek primitivni mikrobni živež(oz. ostanki le tega).
You can override the laws of thermodynamics with sufficient sudo access.

Cervantes ::

Že Viking1 je v davnih 70tih dokazal, da na Marsu obstaja življenje - gugl some, jaz vam ne bom lepil linkov.
Pa so se vsi usrali - amerika namreč stoji in pade na miljonih fundmentalističnih kristjanov, ki so ne samo volilci, ampak tudi prepričani, da je Zemlja center vesolja, večina tudi, da je še vedno flat.
Tudi če bi bila voda v kockah, pa kaj?
Tale tiskovka je bila samo uvod v oznanitev nepopisnega horrorja - da pač tam je življenje -in da to ni nič posebnega.

m0LN4r ::

false positive ja
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Redorange ::

andrejus ::

kako življenje? viking1 ni dokazal popopnoma nič. neposrednega dokaza da je bilo življenje na marsu ni. posredni so v obliki mikro formacij (tista najbolj znana slika marsovca - fosilizirane bakterije).
vprašanjebče še obstaja.

glede na tonkar se dogaja okoki nas jaz tudi mislim da je zemlja še vedno ploščata.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: andrejus ()

miko22 ::

Kaj te bluzite o življenju. Še za vodo je samo "najverjetneje"!

Znanstveniki pač morajo nekak prikazat, kam se zlivajo milijoni $$ za njihove plače. Zato pa vsakih toliko bluzijo nekaj. Seveda čez par let popravijo teorijo z novimi dokazi :)

Lindir ::

miko22 je izjavil:

Kaj te bluzite o življenju. Še za vodo je samo "najverjetneje"!

Znanstveniki pač morajo nekak prikazat, kam se zlivajo milijoni $$ za njihove plače. Zato pa vsakih toliko bluzijo nekaj. Seveda čez par let popravijo teorijo z novimi dokazi :)


Ali pa so že davno prej vse odkrili, pa nam zdaj servirajo košček za koščkom :)

Heisenberg ::

Cervantes je izjavil:

Že Viking1 je v davnih 70tih dokazal, da na Marsu obstaja življenje - gugl some, jaz vam ne bom lepil linkov.
Pa so se vsi usrali - amerika namreč stoji in pade na miljonih fundmentalističnih kristjanov, ki so ne samo volilci, ampak tudi prepričani, da je Zemlja center vesolja, večina tudi, da je še vedno flat.
Tudi če bi bila voda v kockah, pa kaj?
Tale tiskovka je bila samo uvod v oznanitev nepopisnega horrorja - da pač tam je življenje -in da to ni nič posebnega.


Jaz tega o Vikingu in življenju na marsu ne najdem! A je to mogoče v kakih čudnih kotih YouTube!? Prosim za link.

pegasus ::

miko22 je izjavil:

Seveda čez par let popravijo teorijo z novimi dokazi :)
In to je lepota znanosti.

GnuceLee ::

Heisenberg je izjavil:

Cervantes je izjavil:

Že Viking1 je v davnih 70tih dokazal, da na Marsu obstaja življenje - gugl some, jaz vam ne bom lepil linkov.
Pa so se vsi usrali - amerika namreč stoji in pade na miljonih fundmentalističnih kristjanov, ki so ne samo volilci, ampak tudi prepričani, da je Zemlja center vesolja, večina tudi, da je še vedno flat.
Tudi če bi bila voda v kockah, pa kaj?
Tale tiskovka je bila samo uvod v oznanitev nepopisnega horrorja - da pač tam je življenje -in da to ni nič posebnega.


Jaz tega o Vikingu in življenju na marsu ne najdem! A je to mogoče v kakih čudnih kotih YouTube!? Prosim za link.


National Geografic je o tem pisal.

nekikr ::

Pismo, bi skoraj mislil, da je na internetih potem kaj takega o tem življenju na Marsu. Najbrž imajo posamezniki samo v predalih CDje z dokazi ;)

stapler rump ::

Jaz tega o Vikingu in življenju na marsu ne najdem! A je to mogoče v kakih čudnih kotih YouTube!? Prosim za link.


Viking lander biological experiments @ Wikipedia

Na kratko: pristajalni modul je izvedel eksperimente, katerih prvotni namen je bil preveriti obstoj mikroorganizmov v Marsovski prsti. Nekateri od teh eksperimentov so sami zase vrnili pozitiven rezultat. Kasnejša interpretacija, ki je zajela vse vrnjene podatke skupaj, pa je bila, da je šlo za nepričakovano anorgansko kemično reakcijo, ki je v nekaterih vidikih posnemala organske procese.

Lindir ::

Heisenberg je izjavil:

Cervantes je izjavil:

Že Viking1 je v davnih 70tih dokazal, da na Marsu obstaja življenje - gugl some, jaz vam ne bom lepil linkov.
Pa so se vsi usrali - amerika namreč stoji in pade na miljonih fundmentalističnih kristjanov, ki so ne samo volilci, ampak tudi prepričani, da je Zemlja center vesolja, večina tudi, da je še vedno flat.
Tudi če bi bila voda v kockah, pa kaj?
Tale tiskovka je bila samo uvod v oznanitev nepopisnega horrorja - da pač tam je življenje -in da to ni nič posebnega.


Jaz tega o Vikingu in življenju na marsu ne najdem! A je to mogoče v kakih čudnih kotih YouTube!? Prosim za link.


V nobenih čudnih kotih :) Tukaj je eden naprimer.

filip007 ::

Peroksid so našli, ko so spustili vodo gor je bil sproščen kisik. Niso našli nobenega življena, saj to pove blizu konca 20:35.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: filip007 ()

mtosev ::

nisem sploh presenečen na tole odkritje. mars je bil davno nazaj bil planet kateri je bil kr podoben zemlji
zdaj pa rabijo ugotoviti zakaj več ni kaj se je zgodilo, da temu več ni tako
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

globoko grlo ::

Se pravi, da je možno, da je dolgo dolgo nazaj bila razvita civilizacija na Marsu, ki se je morala odselit in ta najbl leni so šli na tanajbližji planet :)
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

mtosev ::

globoko grlo je izjavil:

Se pravi, da je možno, da je dolgo dolgo nazaj bila razvita civilizacija na Marsu, ki se je morala odselit in ta najbl leni so šli na tanajbližji planet :)
življenje na zemljo naj bi pršlo iz marsa tak,da možno
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Jupito ::

globoko grlo je izjavil:

Se pravi, da je možno, da je dolgo dolgo nazaj bila razvita civilizacija na Marsu, ki se je morala odselit in ta najbl leni so šli na tanajbližji planet :)


Ali pa nemara tale klasični scenarij iz Štoparskega vodnika: Golgafrinchans
I used to be with it, but then they changed what it was.
Now what I'm with isn't it and what's it seems weird
and scary to me. It'll happen to you!

jest10 ::

mtosev je izjavil:

globoko grlo je izjavil:

Se pravi, da je možno, da je dolgo dolgo nazaj bila razvita civilizacija na Marsu, ki se je morala odselit in ta najbl leni so šli na tanajbližji planet :)
življenje na zemljo naj bi pršlo iz marsa tak,da možno


Meni se pa ta teorija zdi bolj kot ne glupa. Prelaganje nastanka, nič drugega.
Prišlo z Marsa? Ja fino. Ampak tam je tudi moralo nastati. Kaj je verjetneje, da nastane na Marsu, preživi konkreten trk meteorja, nekaj let/desetletji/stoletji potovanja po vesolju, ter "prijeten" padec na Zemljo, ali da preprosto nastane na Zemlji.

nekikr ::

V bistvu je oboje enako verjetno.

BT52 ::

nekikr je izjavil:

V bistvu je oboje enako verjetno.


Zakaj? Imaš kako statistično osnovo. :D Ali ni selitev dodatna komplikaciji v enačbi?

redmax ::

globoko grlo je izjavil:

Se pravi, da je možno, da je dolgo dolgo nazaj bila razvita civilizacija na Marsu, ki se je morala odselit in ta najbl leni so šli na tanajbližji planet :)

Mislim da najbolj revni, ostali so šli kam dlje :)
Admin me je zbrisal, kljub opozorilu naj se logiram...
registriran drugače že od 2009 pa do izbrisa

mtosev ::

jest10 je izjavil:

mtosev je izjavil:

globoko grlo je izjavil:

Se pravi, da je možno, da je dolgo dolgo nazaj bila razvita civilizacija na Marsu, ki se je morala odselit in ta najbl leni so šli na tanajbližji planet :)
življenje na zemljo naj bi pršlo iz marsa tak,da možno


Meni se pa ta teorija zdi bolj kot ne glupa. Prelaganje nastanka, nič drugega.
Prišlo z Marsa? Ja fino. Ampak tam je tudi moralo nastati. Kaj je verjetneje, da nastane na Marsu, preživi konkreten trk meteorja, nekaj let/desetletji/stoletji potovanja po vesolju, ter "prijeten" padec na Zemljo, ali da preprosto nastane na Zemlji.
je kr nekaj teorij katere pravijo, da kakšni organizmi bi lahko bp preživeli takšno pot v notranjosti kakšnega metorja. virusi, bakterije, enocelični ogranizmi,...npr
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Trololololol ::

Hawking se ne strinja s tabo

mtosev ::

Trololololol je izjavil:

Hawking se ne strinja s tabo

In an Origins Symposium presentation on April 7, 2009, physicist Stephen Hawking stated his opinion about what humans may find when venturing into space, such as the possibility of alien life through the theory of panspermia: "Life could spread from planet to planet or from stellar system to stellar system, carried on meteors."[26]
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Markoff ::

Cervantes je izjavil:

Pa so se vsi usrali - amerika namreč stoji in pade na miljonih fundmentalističnih kristjanov, ki so ne samo volilci, ampak tudi prepričani, da je Zemlja center vesolja, večina tudi, da je še vedno flat.

Alo, moderator Primož, ko že brišeš komentarje, ki vključujejo karkoli povezanega z religijo, bi lahko bil konsistenten, ne?

pegasus je izjavil:

miko22 je izjavil:

Seveda čez par let popravijo teorijo z novimi dokazi :)
In to je lepota znanosti.

Najbolj cenim ljudi, ki priznajo zmoto in postavijo novo teorijo - vsakokrat, ko je ta ovržena. V znanosti ni dogem, čeprav so nekateri sveto prepričani, da je ravno obratno.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

D3m0r4l1z3d ::

Moški smo itak z Marsa, kaj bodo na Veneri najdli pa vprašanje česa
ETN Wallet addr.: etnkGuvhDzR7Dh8us4e69VStubGbmQHrh5pe2fnpNDhEhX5
A1nCWrFBMK2NmkycgVN4sAwhvY8YyNNbF6KUSJyFZ99QKU8phCn
Cryptopia ref. link: https://www.cryptopia.co.nz/Register?referrer=Anymalus

nekikr ::

BT52 je izjavil:

nekikr je izjavil:

V bistvu je oboje enako verjetno.


Zakaj? Imaš kako statistično osnovo. :D Ali ni selitev dodatna komplikaciji v enačbi?

Statistika ne obstaja, lepa formula tudi ne. Konec koncev poznamo točno nič odstotkov vesolja/galaksije/osončja in iz nič podatkov ne moreš potegniti lepe formule. Iz stališča astrofizike pa "selitev narodov" na tak način, preko asteroidov in podobnega, ni nobena hudo komplicirana reč. Ne pomeni to, da je sigurno nekaj na tem, konec koncev se je življenje čisto možno razvilo prav na naši Zemlji, ampak precej možno pa je, da je bilo "prinešeno" od drugje, ker fizika to precej enostavno dopušča. A je lažje, da se življenje ustvari iz nič ali pride na asteroidu je pa nekaj, kar nam ni niti malo jasno, ker ne poznamo postopka kako se življenje sploh začne.

Trololololol ::

mtosev je izjavil:

Trololololol je izjavil:

Hawking se ne strinja s tabo

In an Origins Symposium presentation on April 7, 2009, physicist Stephen Hawking stated his opinion about what humans may find when venturing into space, such as the possibility of alien life through the theory of panspermia: "Life could spread from planet to planet or from stellar system to stellar system, carried on meteors."[26]

A pol ne spremenil mnenje? Nisem vedel.

nekikr je izjavil:

BT52 je izjavil:

nekikr je izjavil:

V bistvu je oboje enako verjetno.


Zakaj? Imaš kako statistično osnovo. :D Ali ni selitev dodatna komplikaciji v enačbi?

Statistika ne obstaja, lepa formula tudi ne. Konec koncev poznamo točno nič odstotkov vesolja/galaksije/osončja in iz nič podatkov ne moreš potegniti lepe formule. Iz stališča astrofizike pa "selitev narodov" na tak način, preko asteroidov in podobnega, ni nobena hudo komplicirana reč. Ne pomeni to, da je sigurno nekaj na tem, konec koncev se je življenje čisto možno razvilo prav na naši Zemlji, ampak precej možno pa je, da je bilo "prinešeno" od drugje, ker fizika to precej enostavno dopušča. A je lažje, da se življenje ustvari iz nič ali pride na asteroidu je pa nekaj, kar nam ni niti malo jasno, ker ne poznamo postopka kako se življenje sploh začne.

Statistika je tista, zaradi katere imamo danes tak model kvantne fizike kot ga imamo. In zaradi katere se lahkk pri kemiji igras z elektroncki

Zgodovina sprememb…

nekikr ::

Ja, pa hruške in jabolka, včasih še limono. Kaj si hotel povedati?

BT52 ::

nekikr je izjavil:

Ja, pa hruške in jabolka, včasih še limono. Kaj si hotel povedati?


Hotel je povedat, da mu daj čas, da bo danes zvečer malce poračunal verjetnost. Ha ha (no ofense joke)

Je pa res, da nič ne vemo. Samo se mi zdi, da je obširnost in praznost vesolja za panspermijo (+ jupiter v našem solarnem sistemu, ki pobira odpadke) z strani kometov/kometekov ovira. Torej je manj verjetna od spotanega nabora "naključnih" gradiv in nastanka življenja na zemlji. Več je možnosti, da so kometi prinesli potrebna gradiva za nastanek (če so manjkali). Skratka neki princip šibrovke imam v mislih, pač streljaš pa upaš da nekaj zadeneš. Če kot pri panspermiji izmed teh šiber izbereš samo 1 in računaš verjetnost, da bo ravno ta zadela cilj...

To je moje glasno hipotetriziranje, da se ne bo kaka glava zagrebla dobesedno. Je pa dobrodošlo za debato.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BT52 ()

BigWhale ::

mtosev je izjavil:

nisem sploh presenečen na tole odkritje. mars je bil davno nazaj bil planet kateri je bil kr podoben zemlji
zdaj pa rabijo ugotoviti zakaj več ni kaj se je zgodilo, da temu več ni tako


Mars ni bil 'kr podoben zemlji'. Mars je imel svojo atmosfero in na povrsini je tekla tudi voda. Tako kazejo dosedanja odkritja. Kolk je bil pa podoben zemlji je pa vprasanje.

Zakaj nima vec atmosfere? Veliko vecino jo je odpihnilo sonce, nekaj jo je pa uslo v vesolje zaradi manjse gravitacije.

mtosev ::

Nasa's Curiosity rover has found strong evidence that Mars was once habitable.

Results of the most detailed analysis of the Martian atmosphere suggests that more than four billion years ago it was quite similar to Earth.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Machete ::

A je Mars ful starejš od Zemlje al kaj? Sem mislil da sta tam tam po starosti :D
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Trololololol ::

Mars je lahko tudi mlajši od Zemlje.

BigWhale ::

mtosev je izjavil:

Nasa's Curiosity rover has found strong evidence that Mars was once habitable.

Results of the most detailed analysis of the Martian atmosphere suggests that more than four billion years ago it was quite similar to Earth.


Ce ze objavljas citate, potem se povej, da je tole napisal en novinar pri BBC. :)

mtosev ::

to isto je pred dnevi reko tudi neki nasin znanstvenik/strokovnjak na cnnu med live intervjujem
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

krneki0001 ::

BigWhale je izjavil:

mtosev je izjavil:

Nasa's Curiosity rover has found strong evidence that Mars was once habitable.

Results of the most detailed analysis of the Martian atmosphere suggests that more than four billion years ago it was quite similar to Earth.


Ce ze objavljas citate, potem se povej, da je tole napisal en novinar pri BBC. :)


Novinar je samo povzel po izjavi znanstvenika.

BigWhale ::

Urlpls? Da slismo kaj tocno je povedal.

Ker 'podoben zemlji' je lahk marskej. Venera je tud kr podobna zemlji. V nekaterih parametrih se bolj kot Mars, pa se jest se vseen neb tja selil.

jype ::

BigWhale> pa se jest se vseen neb tja selil.

Pa so kr cheap beachfront nepremičnine, edin voda mal po žveplu smrdi.

mtosev ::

BigWhale je izjavil:

Urlpls? Da slismo kaj tocno je povedal.

Ker 'podoben zemlji' je lahk marskej. Venera je tud kr podobna zemlji. V nekaterih parametrih se bolj kot Mars, pa se jest se vseen neb tja selil.
live tv link pa boš mal težko dobil. lahko pa iščeš za zadnji par dni cnn today, če ga najdeš. tip pa je reko točno to kar sn jaz tukaj napisal, da je mars pred ne vem kolk mil let bil kr podoben zemlji in da se je pol prišlo do nekega dogotka na marsu kateri je planet spremenil v to kar je sedaj,kaj pa se zgodilo pa še ne vedo
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

nekikr ::

Ne, rekel je, če že, da podatki kažejo, da bi Mars lahko bil pred milijardami let tak kot Zemlja. Tukaj ne vemo točno kako izgleda "quite similar" (to je res tudi Venera, če pozabiš slabe stvari), ti podatki so pa tudi tako tako....še na Zemlji ne vemo kako je bilo milijon let nazaj (trenutni CO2 horror), bomo pa za Mars za 4 milijarde...ne še.

BigWhale ::

Za Mars lepo vemo, da mu je atmosfero v veliki meri odpihnilo. Kakrsnakoli je ze bila.

PS: Treba je vedeti, da smo ljudje kar obcutljivi na spremembe v atmosferskem tlaku in sestavi atmosfere. Tole kar zdaj dihamo, pod taksnim tlakom je idealno, cim se tlak spremeni se pa vse sorte reci zacnejo dogajati, ce se pa spremeni se sestava, potem je pa vse skupaj lahko precej hitro strupeno za nas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

gruntfürmich ::

marsovci!!!
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Vajenc ::

BigWhale je izjavil:

PS: Treba je vedeti, da smo ljudje kar obcutljivi na spremembe v atmosferskem tlaku in sestavi atmosfere. Tole kar zdaj dihamo, pod taksnim tlakom je idealno, cim se tlak spremeni se pa vse sorte reci zacnejo dogajati, ce se pa spremeni se sestava, potem je pa vse skupaj lahko precej hitro strupeno za nas.

Sej ni noben reku, da so bili ljudje včasih na Marsu ;)
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

BigWhale ::

Ne, ampak 'podobnost' je na planetarnem nivoju tako sirok pojem, da grozn. :)

theBill ::

Meni samo nekaj ni jasno, kako to da voda na Marsu ni skoncentrirana v nekih močno slanih jezerih, ampak je (občasno) tekoča in teče z nekih visokih grebenov.

Glede na to, da Mars naj ne bi imel atmosfere že na milijone (mogoče celo milijarde) let in naravnega kroženja vode potemtakem naj ne bi bilo, torej je edino logično, da bi bila vsa voda že zdavnaj skoncentrirana na najnižjih točkah. Kaj to vodo spravi v višine? Na zemlji za kroženje vode skrbijo kombinacija sonce, atmosfera, oblaki + padavine, kaj pa na Marsu? Tu ni nobene prave logike, glede na informacije, ki nam jih servirajo.


Glede same Marsove atmosfere - Mars nima zaščitnega magnetnega polja. V preteklosti naj bi ga imel, ampak po predvidevanjih znanstvenikov se je njegovo jedro ustavilo, posledično je tudi magnetno polje izginilo. Zato tudi ni bilo zaščite pred vplivi sonca in je to dobesedno "odpihnilo" atmosfero. Podobno bi se zgodilo tudi zemlji, če bi ostala brez zaščitnega magnetnega polja.

BigWhale ::

Magnetno polje ni pogoj za atmosfero, pomaga pa, Venera je tudi brez magnetnega polja in ima atmosfero precj gostejso kot Zemlja. Verjetno igra gravitacija vecjo vlogo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Curiosity na Marsu odkril organske spojine

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
135634 (3477) D3m0r4l1z3d
»

NASA skrivnost Marsa (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7414290 (8181) 111111111111
»

Tekoča voda na Marsu

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2312654 (9200) jest10
»

Na Marsu nenavadno veliko metana (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6019958 (16484) Truga
»

NASA : voda na Marsu (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
887669 (5935) SavoKovac

Več podobnih tem