» »

NAS vs DIY strežnik - razlika v perfomansih?

NAS vs DIY strežnik - razlika v perfomansih?

Rokomawh ::

Živijo,
Nekaj mi ne potegne. Na forumu je kar nekaj mnenj za in proti kupljenim NAS vs. "sestavi sam" variantam tukaj .

Kaj je pravzaprav njihova prednost proti DIY sistemom - poleg kompaktnosti in seveda, da se ti ni treba hecat s sestavljanjem komponent in nastavitvami OS...

Predvsem me to zanima zato, ker so specifikacije namenskih NAS dosti slabše, končna cena pa dosti višja!
Primer: Synology DS-414 ima "komaj" dual core 1.3 GHz z 1GB RAMa cena je pa okoli 450€
Za polovico manj sestaviš DIY varianto. vir

Razmišljam takole: če bi za cca 400 EUR sestavil sistem, bi ga lahko uporabljal kot NAS, poleg tega pa še prek HDMI izhoda za multimedijski predvajalnik, web server ipd...

Recimo, da imam časa na pretek :) in da se mi ni problem par popoldnevov ukvarjat s sastavljanjem HW in instaliranjem OS...

A je poleg porabljenega časa še kaj kar bi moral vzeti v obzir, oziroma zakaj naj bi kljub tem dejstvom vseeno človek kupil namenski NAS?

Ali pa če adrugače vprašam: Kaj zavraga je v teh škatlah takega, da držijo tako visoko ceno???

hvala za odgovore...
----------- pa lep dan! Rokomawh

black ice ::

Ni več kot en popoldan dela s tem. Če misliš imeti ZFS kupi sistem z ECC RAM, pa izogibaj se green diskom, če misliš imeti RAID ali ZFS.

Rokomawh ::

black ice je izjavil:

Če misliš imeti ZFS kupi sistem z ECC RAM


Hja, pravzaprav nisem mislil na ZFS, ker ga ne poznam :). Mislil sem na 2 diska v RAID_1 za pomembne datoteke, potem pa še kak 2 do 4 TB disk za "multimedijo" in take podatke da se ne bo svet podrl. če disk odleti :)

Ali priporočaš ZFS?
Ali Synology 414 in QNAP in podobni omogočajo ZFS?
----------- pa lep dan! Rokomawh

Invictus ::

ZFS je file system, ki ga nekateri prodajajo kot najbolje po narezanem kruhu.

V končni fazi je vseeno kak moderen FS imaš, saj ti bo tako ali tako crkaval hardware.

Lahko se greš pa prepucavanja na kakem forumu kateri FS je boljši.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

pegasus ::

Rokomawh je izjavil:

Recimo, da imam časa na pretek :) in da se mi ni problem par popoldnevov ukvarjat s sastavljanjem HW in instaliranjem OS...
Nimaš ga, četudi se ti tako zdi. Par popoldnevom porabiš, da stvar spraviš k življenju, nato pa eno popoldne še na vsakih par let, ko nekaj crkne. Med tem že vse pozabiš, kako si pred leti to naredil in to odkrivaš znova, ponavadi takrat, ko imaš najmanj časa se s tem ukvarjat. In v tem je skrivnost višje cene namenskih naprav ...

Silver ::

Kaj pa uporabne performanse - npr. varnostno kopiranje 10GB datotek, predvajanje medijske vsebine preko DLNA, dokaj pomemben se mi zdi še Torrent odjemalec na z elektriko varčnem sistemu ..? V številkah specifikacije HW je razlika očitna, ampak kaj pa hitrost pogostih opravil?
Bi bil v prednosti namenski NAS ali samogradnja? Seveda pod pogojem, da zanemarimo vložen čas ... se pri vsakodnevnih operacijah pozna razlika?

pegasus ::

Performanse so tako kot povsod premo sorazmerne z vložkom €. Raje kot o performansah se sprašuj o svoji potrpežljivosti, je cenejša ;)

Najboljši odgovor na kaj je v prednosti je "it depends". Pri meni npr. pretehtata dva faktorja - doma se mi valja dovolj hardvera, da lahko sestavim domač server, tako da so mi strošek samo diski, enako kot pri namenski napravi. In namenske naprave uporabljajo čudne gui vmesnike, v katere buljim ko tele v nova vrata, v svojem izdelku pa imam domač, razumljiv in direkten CLI vmesnik. Kaj pretehta pri tebi, se vprašaj sam.

Silver ::

Razumljiv in CLI pri meni ne gresta skupaj :)) ... Synologijev GUI preko brskalnika pa mi po drugi strani kar odgovarja, če kaj potrebuješ namestiš SW "paket", npr. FTP strežnik. Je pa seveda vse skupaj precej omejeno, ko si želiš kaj več kakor aplikacije/pakete, ki jih nudijo - recimo nek uporaben Torrent klient, ki deluje tudi na zaprtih trackerjih.

darkolord ::

Če rabiš samo mirror dveh diskov, gor pa fajle, bodo razlike med različnimi napravami skoraj zanemarljive. Med tisto za 100 in tisto za 1000(0) eurov razlika za domačega uporabnika ne bo opazna. V primeru crknjenega diska in naprave lahko drugi disk še vedno vtakneš v osebni računalnik in dol pobereš podatke.

Če je diskov več, pa postane zgodba čisto drugačna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Rokomawh ::

Je že res da večinoma >€ pomeni >performans. Ampak glede na poste nekaterih članov foruma, je očitno pri NAS kar nekaj €€ vredno to, da ga vzameš iz škatle in po 20min nastavljanja parametrov vse dela. Daš pod mizo in pozabiš nanj.
Ja tudi jaz podpišem, ampak včasih je situacija taka, da nimaš "viška" par sto evrov imaš pa kako popoldne ki si ga komot vzameš za šraufanje peceja...

Pa še nekaj
NAS omogoča samo tiste servise ki jih omogoča namenski softver

Ali zelo narobe razmišljam, če želim v DIY združit funkcije NAS ter HTPC (plex, kodi..)?

V tem primeru mi treba kupovat HTPCja ali TVbox ali kahj podobnega in bi samo vse skupaj priklopil na TV-receiver...
----------- pa lep dan! Rokomawh

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Rokomawh ()

Invictus ::

Rokomawh je izjavil:


Ali zelo narobe razmišljam, če želim v DIY združit funkcije NAS ter HTPC (plex, kodi..)?

V tem primeru mi treba kupovat HTPCja ali TVbox ali kahj podobnega in bi samo vse skupaj priklopil na TV-receiver...

Saj to že imaš ...

http://geizhals.eu/?cat=hdxnas&xf=2670_...

Tudi NASi znajo predvajati video in ostalo šaro.

Sicer pa to danes omogoča vsak nov TV.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Netrunner ::

Namenske linux distribucije kot je free nas baje se dobro obnesejo in na rabiš kaj dosti nastavljat, tako da imaš relativno hitro nastavljeno in skoraj our of the box rešitev.

Rokomawh ::

@Invictus hvala za link.

Rokomawh je izjavil:


Tudi NASi znajo predvajati video in ostalo šaro.
Sicer pa to danes omogoča vsak nov TV.


Tukaj pa ti dam prav samo načeloma. V praksi pa je predvajanje multimedije na različnih TV včasih pod mejo še uprabnega. Zakaj: Obupni, počasni in funkcijsko zelo omejeni uporabniški vmesniki, predvajanje šumnikov, nepodpiranje določenih kodekov, štala s podnapisi...

Zadnje kupljen TV v naši hiši porabi celo večnost že samo da zlista multimedijo na USB ključku. Saj imajo na TV tudi brskalnike ter LAN/WiFi povezavo, pa me zanima koliko ljudi gre surfat na TV (Brskalnik od Panasonica je obupen!)

Tu se popolnoma strinjam s @Pegasus v tem odgovoru

Tudi zaradi čudnih GUI bi zelo, zelo, zelo rad ostal pri zmagoviti kombinaciji Kodi in Plex ter za muziko MediaMonkey/Clementine. Prav zato tudi tako simpatiziram z DIY varianto NASa. Tako bi svoje priljubljene programe še vedno lahko uporabljal...

Kakorkoli se bom že odločil, zahvaljujem se vsem za odgovore.
Lepo se imejte
----------- pa lep dan! Rokomawh

Rokomawh ::

Aja, pa še to: Če tale tema slučajno še koga zanima, priporočam ogled tegale članka.
----------- pa lep dan! Rokomawh

BlaY0 ::

Rokomawh je izjavil:


Tukaj pa ti dam prav samo načeloma. V praksi pa je predvajanje multimedije na različnih TV včasih pod mejo še uprabnega. Zakaj: Obupni, počasni in funkcijsko zelo omejeni uporabniški vmesniki, predvajanje šumnikov, nepodpiranje določenih kodekov, štala s podnapisi...

Jaz sem bil 2 leti nazaj močno nahajpan na to varianto, da je vse v TV-ju. Na svoje razočaranje sem ugotovil isto kot ti. In do danes se stanje ni bistveno spremenilo. Na večini TV-jev teče Linux in lahko bi zadeve porihtali v nulo, pa samo kompliciraja. Bolj kot s čem drugim se ukvarjajo z raznoraznimi in-house DRM impementacijami, ki jim jih hekerji vsakokrat uspešno razbijejo.

Drugače pa namesto NAS-a furam kar 2,5" disk priklopljen na router, na njem pa laufa MiniDLNA, Cifs ter NFS server in več res ne potrebujem. Kar se mene tiče je to najbolj power efficient rešitev "NAS-a".

Invictus ::

Rokomawh je izjavil:

@Invictus hvala za link.

Rokomawh je izjavil:


Tudi NASi znajo predvajati video in ostalo šaro.
Sicer pa to danes omogoča vsak nov TV.


Tukaj pa ti dam prav samo načeloma. V praksi pa je predvajanje multimedije na različnih TV včasih pod mejo še uprabnega. Zakaj: Obupni, počasni in funkcijsko zelo omejeni uporabniški vmesniki, predvajanje šumnikov, nepodpiranje določenih kodekov, štala s podnapisi...

Ni za kaj. Sam jo vedno uporabljam za iskanje po karakteristikah.

Nov Sony TV ima 4K, 50 colski, Android 5.0. Za jurja sto ... Naložiš gor VLC in pozabiš.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BlaY0 ::

...na to, da si zanj dal jurja sto. Samo še 4k content rabiš od nekje potegnit ter plac da ga postaviš nekam.

Invictus ::

Saj še nisem :D.

Še iščem. Ampak Sony je le Sony ... Mal sumljivi so mi 4K zasloni za 500 EUR.

Materiali bodo prišli. Če ne drugje pa od mene ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

njyngs ::

Še moja dva centa po nekaj letih NAS-ov:
Osebno mislim, da ni dobro mešati NAS + nekaj zraven. NAS imej ločen od ostalih servisov, naj ti služi samo za shranjevanje in serviranje podatkov (slike, video, datoteke).

Razne HTPC in ostalo pa postavi ekstra. Enkrat investiraš v malo dražji in razširljiv NAS, pa zraven še za en HTPC in potem imaš mir xy let. Jaz sem se iz svojih nakupov naučil, da se švoh zadev več ne splača kupovati, da prišparaš tistih 100 orjov. Glede na to, da se mi NAS pridno polni in bom v roku leta dni verjetno moral zadevo razširiti, bom osebno kupil vsaj 8-bay NAS. Trenutno imam 2-bay. Z DIY varianto se pri podatkih ne bom igral kljub RAID-u in backupom. Preveč časa gre, pa pazit je treba kaj čaraš, da ne zabrišeš podatkov v "koš".

Se mi pa DIY varianta zdi odlična za kak HTPC, kjer ne izgubiš nobenih podatkov - kar pomeni, da se lahko igraš s sistemom po mili volji.
KHM https://www.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ

dottor ::

Jaz sem tudi v dilemi al uzet 4-bay NAS al sestavit sam enega na J1900 (4x SATA) osnovi z 2GB rama, 2x2TB diski, ampak je malo problem z ITX ohišji s podporo do 4x3,5" HDD :|
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri NAS? (Network Attached Storage) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
19365555 (53986) levaky
»

Raspberry Pi za HTPC

Oddelek: Kaj kupiti
486204 (5503) GTX970
»

NAS ali "domačo rešitev"?

Oddelek: Kaj kupiti
204477 (3578) levaky
»

HP ukinja uporabo Windows Home Server (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
606678 (5505) BlueRunner

Več podobnih tem