» »

Raspberry Pi predstavil na dotik občutljiv zaslon

Raspberry Pi predstavil na dotik občutljiv zaslon

Slo-Tech - Raspberry Pi je dokončal lasten na dotik občutljiv zaslon, ki ga je mogoče priključiti na Raspberry Pi 2 Model B, B+ ali Model A+, z omejeno funkcionalnostjo pa tudi na starejše Raspberryjeve kartične računalnike.

Zaslon velikosti sedem palcev ima ločljivost 800 x 480 (60 fps) v 24-bitnih barvah, 70-stopinjski vidni kot, FT5406 10-točkoovno kapacitivno na dotik občutljivo podlago ter priključek DSI. To pomeni, da lahko na isti Raspberry Pi priključimo večji zaslon prek HDMI ter omenjenega sedempalčneža prek DSI. Napajate ga lahko prek priključka microUSB ali neposredno prek kontaktov za 5 V priklop. Raspberry Pi na dotik občutljiv zaslon bo stal 45 funtov brez davka, torej okrog 60 evrov. S tem Raspberry Pi nadaljuje svoje poslanstvo izdelave poceni strojne opreme, ki je bila sprva mišljena predvsem za izobraževalne namene, a je danes uporabna še marsikod. Nove možnosti uporabe bo odprl prihajajoč internet stvari (IoT), kjer bodo številne naprave potrebovali poceni in ne preveč zmogljive računalniške komponente.

Zaslon tehta 277 gramov, se privijači na štiri nosilne luknje na Raspberry Pi in porabi 2,25 W električne energije.


33 komentarjev

Phantomeye ::

Ze dolgo casa razmisljam o nakupu PI-ja... samo ne morm se spomnit dobrega razloga, zakaj rabim :D

any ideas?

hojnikb ::

60e+ddv za tole ?

Za tak denar dobiš že solidno tablico
#brezpodpisa

mrTwelveTrees ::

kaj pa Pi ? je cenej od tega ? http://www.aliexpress.com/store/product...

hojnikb ::

Pi je 35$
#brezpodpisa

d4vid ::

Pa je že kdo naročil Orange Pi in ga dobil? Je res cca 15€?

Sicer bi lahko bil LCD cenejši, sem ves vesel prebral naslov na RPi strani, pa me je hitro minilo, ko sem videl ceno. Bi bil pa odličen za zmontirat v steno (knauf), za upravljat mojo pametno hišo, ki jo že tako poganja RPi.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

SaXsIm ::

Nasploh, ko gledam cene zaslonov, namenjenih RPi, se mi zdi, da so čisto vsi po vrsti izjemno precenjeni.
SaXsIm

Unknown_001 ::

SaXsIm je izjavil:

Nasploh, ko gledam cene zaslonov, namenjenih RPi, se mi zdi, da so čisto vsi po vrsti izjemno precenjeni.


To bo na koncu ista fora, kot tiskalnik za 35EUR pri katerem kartuša stane 50EUR. Torej služenje na drug način. Arkamadona sej nobena firma ni dobrodelna organizacija. Nekje pač morajo zaslužit. Če ne na izdelku, pa na dodatkih ali servisu >:D
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

kitaj ::

Unknown_001 je izjavil:

Arkamadona sej nobena firma ni dobrodelna organizacija.

Raspberry Pi Foundation je dobrodelna organizacija.

Robi :P ::

d4vid je izjavil:

Pa je že kdo naročil Orange Pi in ga dobil? Je res cca 15€?

Sicer bi lahko bil LCD cenejši, sem ves vesel prebral naslov na RPi strani, pa me je hitro minilo, ko sem videl ceno. Bi bil pa odličen za zmontirat v steno (knauf), za upravljat mojo pametno hišo, ki jo že tako poganja RPi.

Js sm naročil 6dni nazaj in še niso odposlal razn polinlca :D ki ga pa itak drug diler prodaja

Unknown_001 ::

kitaj je izjavil:

Unknown_001 je izjavil:

Arkamadona sej nobena firma ni dobrodelna organizacija.

Raspberry Pi Foundation je dobrodelna organizacija.


Firma prjatu, firma, vse se enkrat pri denarju konča. Kdo je pa še tako neumen, da zastonj dela?
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

SaXsIm ::

Ja, ampak Raspberry Pi je dobrodelna organizacija. In sam namen dobrodelnih organizacij v svojem najbolj enostavnem bistvu ni delanje profita.

Sicer pa sam nisem ciljal na cene "uradnih" displayev za RPi. Tudi nasploh so touch screeni z HDMIjem, namenjeni priklopu na RPi dragi ko žefran. Sploh če primerjaš s cenami tablic ali računalniških LCD zaslonov.

So pa drugače uradne zadeve pri teh stvareh vedno drage. Saj je pri Arduinu enako.
SaXsIm

Matako ::

SaXsIm je izjavil:

Nasploh, ko gledam cene zaslonov, namenjenih RPi, se mi zdi, da so čisto vsi po vrsti izjemno precenjeni.


Kljub popularnosti RPi je to še vedno "butik" proizvodnja, gledano s stališča potrošniške elektronike.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

mtosev ::

uporabno, če rabiš. btw kolk vem touch zasloni teh velikosti stanejo nasplošno več kot tale (razen mogoče kakšen iz chinalanda)?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

SaXsIm ::

mtosev je izjavil:

uporabno, če rabiš.

Ti si res genijalček.
SaXsIm

hojnikb ::

d4vid je izjavil:

Pa je že kdo naročil Orange Pi in ga dobil? Je res cca 15EUR?

Sicer bi lahko bil LCD cenejši, sem ves vesel prebral naslov na RPi strani, pa me je hitro minilo, ko sem videl ceno. Bi bil pa odličen za zmontirat v steno (knauf), za upravljat mojo pametno hišo, ki jo že tako poganja RPi.


Naročen, ampak še ni prišel (dooh). Je pa na 15$ še cca 4$ poštine.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

klinker ::

Huh.
Retina zaslon za iPad stane okoli 50$ na ebay. Tudi ce ni orginal je vsekakor ene 5x boljsi od tega srota.
Ni mi jasno da so tej mali zasloni tako dragi. Sem ze kako leto nazaj gledal za cem takim, da bi si v avtu car pc ustimal, pa so me cene teh zaslonov odvrnile od projekta, sploh pa ker so resolucije na nivoju 10 let nazaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

FrEaKmAn ::

Phantomeye je izjavil:

Ze dolgo casa razmisljam o nakupu PI-ja... samo ne morm se spomnit dobrega razloga, zakaj rabim :D

any ideas?


home media center - https://osmc.tv/

Gregor5816 ::

Phantomeye je izjavil:

Ze dolgo casa razmisljam o nakupu PI-ja... samo ne morm se spomnit dobrega razloga, zakaj rabim :D

any ideas?


Z wolfram mathematica je to najboljši kalkulator za 25€. Res pa da ni najbolj praktičen za uporabo:)

Highlag ::

Navadni LCD-ji so dražji, zaradi več vzrokov:
Produkcija ne gre v maljone, LCD je vgrajen v kovinsko in plastično ohišje, ki tudi nekaj stane. Potem gre pa še za razrede, kjer so omenjeni slabi piksli.
Običajno so za panele na voljo tudi različni vmesniki, ki še zmanjšajo številke izdelanih LCD-jev določenega tipa. 60€ je kar dobra cena.
Never trust a computer you can't throw out a window

andrejus ::

super zadeva za učenje. bravo.
je pa meni moj RP crknil in sem moral poslati nazaj. :(

Looooooka ::

d4vid je izjavil:

Pa je že kdo naročil Orange Pi in ga dobil? Je res cca 15€?

Sicer bi lahko bil LCD cenejši, sem ves vesel prebral naslov na RPi strani, pa me je hitro minilo, ko sem videl ceno. Bi bil pa odličen za zmontirat v steno (knauf), za upravljat mojo pametno hišo, ki jo že tako poganja RPi.

Narocil pa ni 15€. Je pa na poti :)

MrStein ::

70-stopinjski vidni kot

Typo ali spet neki "novi razred" označb? (ki itak ne pove skoraj nič)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BigWhale ::

hojnikb je izjavil:

60e+ddv za tole ?

Za tak denar dobiš že solidno tablico


Kako pa nanjo priklopis tri releje in driver za koracne motorje?

hojnikb ::

Z malo telovadbe se tut to da.
#brezpodpisa

nekikr ::

Aha. The story of how I spent 100$ to save 10$ potem ane. Dober nasvet ja ;)

hojnikb ::

Nič ti ni treba zapravit. Če si DIY tipa, boš našel potrebne GPIO porte (še vsak tablet SoC jih ma) in pohekal linux kernel, da bodo vidni :)

Seveda pa lahko daš 100$ in kupiš tale rpi komplet :)
#brezpodpisa

nekikr ::

Seveda se vse da, ampak namesto, da bi se ukvarjal s točno določeno zadevo, ki te zanima, predlagaš, da najprej kupi tablico, ki je ne rabi, se ukvarja z njo in naštudira kje je kaj, se ukvarja s kernelom....zato, da bo potem lahko naredil tisto, kar bi lahko že takoj z napravo, s katero hoče delati? Does not compute.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

hojnikb ::

Sploh nisem apliciral, da mora _on_ za _svoj_ namen kupit tablico.
Malo manj površnega branja prosim.

Samo izpostavljam, da za manj denarja dobiš več hardware-a. Če je to za tvoj namen dobro, potem kul. Nihče pa ne sili nobenga, da mora kupit full featured tablico, da bo z gpio prižigal eno lediko.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

roli ::

Ta stvar je hudičevo draga. Sploh glede na to, da dobiš zaslon za en tablet/smartphone na kakem ebayu za manj denarja - ponavadi z višjo resolucijo. In v končni fazi večina teh zaslonov tako ali tako uporablja DSI za signalizacijo tako kot tale. Problem je, ker DSI standard ni ravno preveč odprt. Pa tudi na strani pija ni vse tako rožnato. Za veliko projektov je kak mali 320x240 LCD preko SPIja veliko boljša izbira. Sploh, ker jih dobiš že za par € na ebayu. S touch screenom ali brez.

Pri hobby projektih ugotavljam, da so zasloni še največji problem. Ali mikrokontrolerji/SOCi nimajo dedicated grafičnega pospeševanja, ali nimajo dovolj pinov za gonit kake paralelne LCDje, ali nimajo grafičnih vodil, ... Pa tudi od kitajcev je dokaj težko dobiti kak soliden malce večji zaslon (ki ni od tablice/telefona), ki bi bil primeren za uporabo. To vse skupaj je v glavnem ena velika žalost.
http://www.r00li.com

Invictus ::

A USB zaslon ne bi delal ?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BigWhale ::

hojnikb je izjavil:

Nič ti ni treba zapravit. Če si DIY tipa, boš našel potrebne GPIO porte (še vsak tablet SoC jih ma) in pohekal linux kernel, da bodo vidni :)
Seveda pa lahko daš 100$ in kupiš tale rpi komplet :)


Ti predlagas, da namesto RPija in zaslona, rajs razdres tablico, ven speljes en kup zic, razfukas pol sistema, da dobis se software access in to potem ponucas za neko semi-embedded aplikacijo?

K koncas pa na svojga BMW Z3 zmontiras plug in se vasko cesto spluzis. *slow clap*

Men se zdi, da si mal zgresil namembnost zadeve. :)

hojnikb je izjavil:

Sploh nisem apliciral, da mora _on_ za _svoj_ namen kupit tablico.
Malo manj površnega branja prosim.


Najbrz si hotel povedati, da nisi impliciral. Mnja. Res nisi. Kr neki si bleknil brez veze. Dejmo se mal eskalirat? Zakaj bi kupil tablico, ce za mal vec dnarja dobis netbooka! Zakaj netbooka, ce za mal vec dnarja dobis cist spodobnga laptopa?!

hojnikb je izjavil:

Samo izpostavljam, da za manj denarja dobiš več hardware-a.


Za se mal vec dnarja dobis pa tud kombajn! In to tacga k je za silazo koruze delat! Insta win!
RPi pac ni nekaj kar bi blo namenjeno temu, da bi imel doma poceni tablico. A res ne razumes tega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

hojnikb ::

kdor _rabi_ namensko zadevo, bo dal vec in kupil to.

kdor se igra, se lahko igra tut ceneje od tega ;)
#brezpodpisa

BigWhale ::

hojnikb je izjavil:

kdor _rabi_ namensko zadevo, bo dal vec in kupil to.
kdor se igra, se lahko igra tut ceneje od tega ;)


A mi lahko najdes tablico, ki bo cenejsa od RPi + RPi zaslon in jo bom lahko uporabil za kontrolo treh servotov in nekaj senzorjev? Se pravi ranga < $100.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel je Raspberry Pi 3B+

Oddelek: Novice / Procesorji
2810263 (6231) WhiteAngel
»

Računalnik za devet dolarjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
7630628 (19712) pirlo
»

Raspberry Pi 2 se ne mara fotografirati

Oddelek: Novice / Procesorji
2510959 (5962) hojnikb
»

Raspberry Pi dve leti pozneje z odprtim grafičnim jedrom

Oddelek: Novice / Procesorji
3211983 (8645) metalc
»

3DS prihaja februarja

Oddelek: Novice / Igre
63953 (3529) ingo

Več podobnih tem