» »

Kateri Linux na Thinkpad T30

Kateri Linux na Thinkpad T30

Stari maček ::

Katero distribucijo mi svetujete, da namestim na staro kišto?

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Takole, na prvo žogo (in iz manjših lastnih izkušenj) bi rekel Lubuntu. Samo, ko se boš odločal, prej na kakšnih linux forumih preveri, ali so pri uporabi določene Linux distribucije kakšni problemi na tem tipu računalnika...

LP

Jože

trnvpeti ::

cruncbang(openbox) je na osnovi debian7 , to bo letelo, in star kernel bo delal s starim hw
pol kaksen klasicen debian7(xfce,ali... sam izberes kaj ti je vsec, ce ti openbox ne bo vsec), tu bos vec instaliral kot pri crunchbangu

Ales ::

Hm. Koliko RAM-a pa ima starodobnik?

Če ga je vsaj kako spodobno količino, namesti CentOS 7 in si miren do junija 2024, najbrž do konca življenjske dobe laptopa.

Življenjska doba CentOS 7 je 10 let, junij 2014-2024. Daš še yum na autoupdate in je to to. Pozabiš, da OS obstaja.

Če pa bi rad malo bolj v podrobnosti spoznal linux, pa Arch Linux. Arch je rolling release, enkrat namestiš in samo posodabljaš. In posodabljaš... in posodabljaš... >:D

Iz Archa lahko narediš toliko lightweight distro, kot si ga želiš imeti in ArchWiki dokumentacija je najbrž najboljša od vseh. Rabiš pa nekaj predznanja in volje do ukvarjanja s sistemom.

trnvpeti ::

debian 7 bo imel support samo do 2018 :)
kaj bos lahko delal tega leta z T30 pa ne vem :)

Ales ::

Uh, popravek, na hitro sem pogledal in T30 ima Pentium 4-M CPU, kar pomeni 32-bit, kar pomeni da CentOS 7 ni zanj. CentOS 6 pa. Podpora do 2020.

CentOS 6 z GUI bi delal z 512 MB RAM ali več. Če ni vsaj toliko, potem kaj drugega. Oz. še bolje, dodati RAM-a nekje do 1 GB vsaj, če je možnost.

hojnikb ::

lubuntu ali archlinux, pa oklestiš do konca, da dela kot mora.

Opcijsko namečeš noter še extra ram in ide ssd :)

Maš "raketo"
#brezpodpisa

Ales ::

Zdaj mi je kapnilo, da mi dejansko še stoji v omari Pentium M laptop z Dothan 725 CPU-jem in 1920x1200 15.4 LCD-jem, delujoč, s Scientific Linux 6 in custom kernelom (ker CPU nima PAE). Ampak ima 1 GB RAM-a, tako da izbira distra niti ni tak problem.

Pred leti sem počil gor SL 6 in je potem nekaj časa bil pri sorodnikih, za surfanje, maile, itd.. Je šlo, z nekaj potrpežljivosti. Očitno pa noče riknit, ker sem ga kasneje dobil nazaj. :))

Hm... IDE SSD >:D

V glavnem, to bi morala biti primerljiva žverca, kot ta T30. Je še pogojno uporabno za kaj pogledat na netu... recimo.

hojnikb ::

z malo prilagojenim brskalnikom pa 1GB rama je čisto ok web mašina tale pentiumM

na te vrage še spraviš w8, če zadostiš zahtevam (sse2, pae, nx...)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Ales ::

Je ja, saj kar dela. Kaka bolj zahtevna multimedija ga spravi ob sapo, drugače pa je kar ok. Ampak nima PAE bita v CPU-ju, čeprav naj bi Dothani sicer bili PAE capable. Tako da sem moral že za Scientific Linux 6 (oz. CentOS 6, praktično ista stvar) patchati in recompilati kernel ob posodobitvah. Kak drug distro bi bil kar se tega tiče prijaznejši. In tudi NX capable ni. Naslednja revizija teh CPU-jev, Sonoma, je imela oboje vklopljeno. >:D Ampak takrat mi to ni bilo pomembno in on je zdaj že zdavnaj oddelal svoje. Že 2x pravzaprav.

@Stari maček, koliko ima T30 kaj RAM-a in kateri točno CPU?

Stari maček ::

Ales je izjavil:

Je ja, saj kar dela. Kaka bolj zahtevna multimedija ga spravi ob sapo, drugače pa je kar ok. Ampak nima PAE bita v CPU-ju, čeprav naj bi Dothani sicer bili PAE capable. Tako da sem moral že za Scientific Linux 6 (oz. CentOS 6, praktično ista stvar) patchati in recompilati kernel ob posodobitvah. Kak drug distro bi bil kar se tega tiče prijaznejši. In tudi NX capable ni. Naslednja revizija teh CPU-jev, Sonoma, je imela oboje vklopljeno. >:D Ampak takrat mi to ni bilo pomembno in on je zdaj že zdavnaj oddelal svoje. Že 2x pravzaprav.

@Stari maček, koliko ima T30 kaj RAM-a in kateri točno CPU?

RAM 512 (bom doma pobrskal po še eni palčki), Pentium 4 M 2.000 GHz.

mirancar ::

Pentium M (kot je dothan 725) je približno sposoben CPU, kar na žalost Pentium 4 M niti približno ni, sta čisto drugi ligi (2 leti razlike v release date?)
iz pentium M so razvili kar je danes pod oznako "Core", P4 so scanclal ker je crap

Ales ::

Pentiumi III so se izkazali za dobro arhitekturo ja, če se kdo spomni tistih zadnjih pri 800+ MHz, so bili čisto spodobni. Iz tega je potem sledil Pentium M in Core... Ampak vseeno, po hitrosti bi kak Pentium M na 1.6 GHz (kot je Dothan 725) moral biti vsaj primerljiv z Pentium 4M na 2.0+ GHz. Ali je to že pri 2.0 GHz ali šele kje pri 2.4 GHz pa ne vem niti se mi ne da ravno gledat za benchmarki...

Ok, moral sem it pogledat. Imaš prav, med njimi je večja razlika, kot sem mislil. PassMark (prva stvar, ki sem jo našel), Pentium M 1.6 okoli 380, Pentium 4M 2.0 okoli 220. Uh.

Našel sem npr. Pentium 4M 2.6, ki je pri 310, kar je primerljivo z Pentium III 1.4 in še vedno kar daleč od Pentium M 1.6. Okej, to je to...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux OS

Oddelek: Pomoč in nasveti
223373 (2499) DarKel
»

Kateri Linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5112557 (11382) panteist
»

kateri Linux za server

Oddelek: Omrežja in internet
172637 (2326) residual
»

Izšla Fedora 16 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5911840 (9284) Ales
»

Izšla Fedora 15

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
184958 (3901) driver_x

Več podobnih tem