» »

Windows 95 dve desetletji pozneje

Windows 95 dve desetletji pozneje

Slo-Tech - Na današnji dan pred 20 leti je izšel eden izmed operacijskih sistemov, ki so spremenili prihodnost računalništva, pa če si to želimo priznati ali ne. Medtem ko je Linuxovo jedro štiri leta pred tem prispelo z majhno objavo v novičarski skupini, je Microsoft samo za marketing ob izidu Windows 95 potrošil 300 milijonov dolarjev. Odkupili so pravice za pesem Start Me Up skupine Rolling Stones (za 12 milijonov dolarjev), Jennifer Aniston in Matthew Perry sta posnela skoraj uro dolgo epizodo o novem operacijskem sistem, bolj ali manj posrečene reklame so se vrtele na televiziji in radiu ter nas pozdravljale s plakatov in iz trgovin, Empire State Building so osvetlili v barvah Windows 95. Glavni način distribucije je bilo tedaj še 13 3,5-palčnih disket, internet pa je ravno prihajal med uporabnike.

Microsoft se je odločil, da bodo revolucionarno spremembo uporabniškega vmesnika pospremili tudi z enako odločno reklamno kampanjo. Windows 95 je nastal kot 32-bitni operacijski sistem, ki pa bo maksimalno združljiv z aplikacijami za DOS in ki bo tekel tudi na šibkejši strojni opremi: takrat je bilo to 320 MB velik disk, 8 MB pomnilnika in 15-palčni zaslon s katodno cevjo, danes pa teče že v brskalniku. Nikakor ni bil Windows 95 prvi 32-bitni operacijski sistem - še Microsoftov Windows NT je bil prej - je bil pa kasneje zagotovo najbolj popularen. To ni tako samoumevno, saj je bil ob njegovem izidu trg operacijskih sistemov bistveno bolj razdrobljen kot danes. Nastopali so Apple, Solaris, Xenix, Unixware, Eurix, SCO in še kdo, ki se ga danes malokdo še spomni.

Windows 95 je prinesel grafično okolje, ki se ga kljub 20-letni evoluciji v svoji srži trdo oklepamo še danes. Predstavil je meni Start, katerega odsotnost je bil največji očitek Windows 8 in razlog za njegov polom. Dvajset let pozneje je moral Windows 10 spet vpeljati meni Start, tako uspešen je (bil)! Grafični vmesnik je obstajal že prej (Apple, Amiga; Windows 1.0, 2.0, 3.0, 3.1 ...), a najbolj se je prijel prav ta iz Windows 95. Uporabnikom Microsoftovih sistemov je Windows 95 prinesel podporo 32 bitom, dolga imena datotek, spodoben grafični vmesnik (ki ga je Mac OS tedaj že imel), Internet Explorer 1.0 (ki je, ironično, letos predal žezlo Edgeu), AGP in USB (v kasnejših verzijah), TCP/IP in recimo Aktovko (za katero nihče ni točno vedel, čemu služi, šlo pa je za zelo daljnega prednika Dropboxa prek disket) ter Koš.

V prvih šestih mesecih se je Windows 95 prebil na šest odstotkov računalnikov, kar je bil tedaj že razlog za preplah, a kot vemo danes, nepotreben. Mimogrede, Windows 95 je stal 400 nemških mark, nadgradnja pa pol manj. Windows 95 je torej Microsoftov operacijski sistem, katerega priljubljenost, vpliv in navsezadnje tudi posledice za računalništvo se lahko kosajo le z Windows XP. Kaj bo prineslo naslednjih 20 let, je težko napovedi. Bržkone se bo razvoj nadaljeval v smeri čim bolj naravnega načina za komunikacijo z računalniki, kjer bodo miško in tipkovnico najprej zamenjale kretnje po zaslonu (to se je že zgodilo), kasneje po zraku (Kinect tu dobro orje ledino) in na koncu glasovni ukazi (Cortana, Siri, Amazon Echo ...).



117 komentarjev

«
1
2 3

Spc ::

Danes pa keylogger v windowsih in druge svinjarije ...
:)
 

mtosev ::

win 95. tega winsa se kr dobro spomnim. slabo, da je bil kr nestabilen in sn pogosto videl lepe bsode.
win 95 mi je pa teko na amd k5 133, 8mb rama, 1,2gb hdd, cd rom
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

filip007 ::

8MB je bilo premalo vsaj 32MB. No danes je že 1GB premalo.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

krneki0001 ::

Imam še original windows 95 na cd-ju in original office 95 zraven.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Aston_11 ::

Jaz sem fural 95 na 4 Mb in na 80 mb disk, tako da me teh 8 malo čudi.

Dr_M ::

Heh, jest sm mel Pentium 120 z 8MB rama in 1.2GB quantum disk. Letelo kot hudic :))
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

mtosev ::

Aston_11 je izjavil:

Jaz sem fural 95 na 4 Mb in na 80 mb disk, tako da me teh 8 malo čudi.
saj je delalo tud na 386 in 4mb rama samo pač je švoh teklo
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Ghost7 ::

486DX4 100Mhz in 8MB RAM
Disk 865MB WDCaviar.
Cdrom 2x hitrost.

Kasneje za win97 samo dodal 8MB (skupaj 16MB).
Lepi časi, kjer si se veliko naučil, ker avtomatike skoraj ni bilo.

marjans ::

Windows 95 je nastal kot 32-bitni operacijski sistem, ki pa bo maksimalno združljiv z aplikacijami za DOS in ki bo tekel tudi na šibkejši strojni opremi: takrat je bilo to 320 MB velik disk, 8 MB pomnilnika in 15-palčni zaslon s katodno cevjo


Sicer je res že 20 let nazaj, vendar navedene specifikacije tedaj še niso veljale za "šibkejšo strojno opremo", prej neko povprečje. Glede na Q138349 so bile zahteve za Windows 95:

System requirements for installing Windows 95:
- Personal computer with a 386DX or higher processor (486 recommended)
4 megabytes (MB) of memory (8 MB recommended)
- Typical hard disk space required to upgrade to Windows 95: 35-40 MB The actual requirement varies depending on the features you choose to install.
- Typical hard disk space required to install Windows 95 on a clean system: 50-55 MB The actual requirement varies depending on the features you choose to install.
- One 3.5-inch high-density floppy disk drive
VGA or higher resolution (256-color SVGA recommended)

kixs ::

Ghost7 je izjavil:

486DX4 100Mhz in 8MB RAM
Disk 865MB WDCaviar.
Cdrom 2x hitrost.

Kasneje za win97 samo dodal 8MB (skupaj 16MB).
Lepi časi, kjer si se veliko naučil, ker avtomatike skoraj ni bilo.


Kasneje je bil Windows 98. Obstajal pa je Office 97.

m0LN4r ::

kak hitro letimo naprej
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

hojnikb ::

486DX@50Mhz+8MB ram calling in :)

Good times :)
#brezpodpisa

mtosev ::

Ghost7 je izjavil:

486DX4 100Mhz in 8MB RAM
Disk 865MB WDCaviar.
Cdrom 2x hitrost.

Kasneje za win97 samo dodal 8MB (skupaj 16MB).
Lepi časi, kjer si se veliko naučil, ker avtomatike skoraj ni bilo.
jaz sn se naučil, da ni dobro po rootu diska brisati stuff. mi je spaca enkrat začelo zmanjkovati in sn brisal po root, zbrisal autoexec.bat in pol se windowsi ob naslednjem bootu niso več zagnali
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

pegasus ::

Win95 moram bit kar hvaležen. Je bil primarni motivator, da sem takrat presedlal na linux :)

Machete ::

Mi u firmi ga mamo še na pcju za vago in mešalnico barv.. hahah :)
Ful hecn filing. Se počutiš kot časovni popotnik v otroštvo, ko zaženeš tisto kišto.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

mtosev ::

če je že debata o win95 in old school stuffu. katerega leta ste dobili kompa? jaz leta 97 in tedaj sn bil star skoraj 10let ko sn dobil kompa
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

stara mama ::

No, pri 28 letih bi že lahko malo boljše uporabljal slovnico.

Machete ::

'Kompota' sem dobil (z bratom) ca '91-92. neka 286ka.. Age 8.
Kar nekaj let sej je 'igerce' nalagalo prek dosa. Zdaj bi moral fajn napet možgane da bi se spomnil kako inštalirat z disket in pognati špilček. Norton commander nekaj časa kasneje je bil kar razodetje..
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Frufru ::

Nekje v eni škatli še imam original Win95 in tudi 3.1. :))
Se še spomnim kakšna muka je bila z gonilniki in kako hitro si zje*** cel sistem.

Je pa bila nadgradnja z 3.1 več kot očitna izboljšava.

Ziga Dolhar ::

12297-0022012-xxxxx

Za razliko od kasnejših produktov, si je bilo serijsko za Win95 precej zlahka zapomnit :). No, vaja dela mojstra ;(.
https://dolhar.si/

čuhalev ::

Ziga Dolhar je izjavil:

12297-0022012-xxxxx

Za razliko od kasnejših produktov, si je bilo serijsko za Win95 precej zlahka zapomnit :). No, vaja dela mojstra ;(.

Potem si jo pa na veliko nameščal.

Jaz imam Windows 95 doma na disketah, v njihovi škatli skupaj z navodili in COA! Ali so diskete berljive, ni več pomembno. ;)

pegasus ::

Nekje imam še par škatel disket OS/2 ;)

Kaj ::

marjans je izjavil:

Windows 95 je nastal kot 32-bitni operacijski sistem, ki pa bo maksimalno združljiv z aplikacijami za DOS in ki bo tekel tudi na šibkejši strojni opremi: takrat je bilo to 320 MB velik disk, 8 MB pomnilnika in 15-palčni zaslon s katodno cevjo


Sicer je res že 20 let nazaj, vendar navedene specifikacije tedaj še niso veljale za "šibkejšo strojno opremo", prej neko povprečje. Glede na Q138349 so bile zahteve za Windows 95:

System requirements for installing Windows 95:
- Personal computer with a 386DX or higher processor (486 recommended)
4 megabytes (MB) of memory (8 MB recommended)
- Typical hard disk space required to upgrade to Windows 95: 35-40 MB The actual requirement varies depending on the features you choose to install.
- Typical hard disk space required to install Windows 95 on a clean system: 50-55 MB The actual requirement varies depending on the features you choose to install.
- One 3.5-inch high-density floppy disk drive
VGA or higher resolution (256-color SVGA recommended)



Koliko bi danes stalo, da bi sestavil nek tak pc za windows 95, podobnih specifikacij kot tule omenjeno. Pac za nostalgicne obcutke. Cez leta vem da bo se tezje in drazje kaj najti.
Sicer vem da se da tudi na novejsih konfiguracijah poganjati w95 (ce uspes najti gonilnike se kje) ali raznih emulatorjih, ampak ze dlje si zelim take originalne izkusnje koz v otrostvu.
Sploh ko bi leta 2080, ce bom se ziv, prizgal tako kisto, bo sigurno neprecenljivo.
Takrat leta 1997 ali tam nekje smo imeli nek pentium 400MHz in vem fa je bil strela takrat :P Vsaj zdelo se mi je tako.

krneki0001 ::

Letan 1997 še nisi imel pentuima 2 400. 233, 266 ali 300 mogoče, 400 pa še ne, ker je šele januarja 1998 prišel ven 333MHZ, kasneje nekje sredi leta pa še 350, 400 in 450.

Na bolhi še dobiš kako tako mašino za mali denar. Sam imam doma prenosnika od IBM-a z 486sx25 in windows 95. Zadeva je še delujoča.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

Kaj ::

Potem pa tako ja. Spomnim se le, da je bilo pravo čudo.

Je kaj takega vredno ogleda:
http://m.bolha.com/racunalnistvo/namizn...

l0g1t3ch ::

pegasus je izjavil:

Win95 moram bit kar hvaležen. Je bil primarni motivator, da sem takrat presedlal na linux :)


Koliko uporaben pa je bil Linux leta 95 (kot desktop OS) ?
Meni se še leta 2000, ni zdel kaj prida uporaben, ko sem testiral RH 6.2 priložen knjigi Linux z namizjem KDE.

BBB ::

Tale video z instalacijskega CD-ja Windows 95 se mi je zelo dopadel:
Edie Brickell - Good Times
Sicer pa ima Windows 95 posrečen task bar, odsotnost katerega mi je bila pri Windows 3.1 moteča.

opeter ::

V tistem času je bil v uporabi MacOS 7.5 na jabolčnikih.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

pegasus ::

l0g1t3ch je izjavil:

Koliko uporaben pa je bil Linux leta 95 (kot desktop OS) ?
Odvisno od tvojega dela in s tem povezane definicije "uporabnosti". Na njem sem sfural celo srednjo šolo, stalno visel na ircih ipd, užival v normalnem multitaskingu in stabilnosti ... ki je winsi takrat pač niso ponujali.
Meni se še leta 2000, ni zdel kaj prida uporaben, ko sem testiral RH 6.2 priložen knjigi Linux z namizjem KDE.
Leta 2000 sem že deployal linux desktope v komercialnem okolju ;)

Dr_M ::

Se pravi, si kar precej sadomazo :>
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

pegasus ::

Saj veš, kako pravijo ... best tool for the job. Iz mojega stališča ste sadomazo vsi windows userji ;)

jukoz ::

Dr_M> Se pravi, si kar precej sadomazo :>

Sadomazo je bila konfiguracija mreže na win9x --> vsaka mala sprememba reboot.
Sadomazo zna biti tudi konfiguracija mreže na win 7. Win8 so pa kar celi en sadomazo - ko moraš zgooglat kako se ga ugasne ... nekako to ni zame =)

mtosev ::

jaz mam home network med win7 in win8.1 kompi in nisem imel nobenih problemov pri konfiguriranju. file share med win7/8.1 komp, mappanje driva,... sn nastavil v približno 10ih minutah
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Dr_M ::

pegasus je izjavil:

Saj veš, kako pravijo ... best tool for the job. Iz mojega stališča ste sadomazo vsi windows userji ;)


A zato ker zdej vse kar rabim, dela? Ok, tudi prav. :>
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Jerry000 ::

Ja...dobr stari cajti :)

kixs ::

Eni se se zdej s tem "matramo" :))

Nagi Bator ::

Se zmeraj uporabljam klasicno windows shemo na sedmici.
Nisem se mogel navadit niti na XP, kaj sele na te novejse "light showe".

486DX2 66MHz
RAM 8MB (hitro povecal na 16MB)
Diamond Multimedia 2MB
CD ROM 2x
Big Tower :)
Se zdaj je nekje v kleti.

Sicer pa vlecenje s prsti po zaslonu in mahanje po luftu napram miski in tipkovnici? Ni šanse - hvala lepa.

Zgodovina sprememb…

mtosev ::

Nagi Bator je izjavil:

Se zmeraj uporabljam klasicno windows shemo na sedmici.
Nisem se mogel navadit niti na XP, kaj sele na te novejse "light showe".

486DX2 66MHz
RAM 8MB (hitro povecal na 16MB)
Diamond Multimedia 2MB
CD ROM 2x
Big Tower :)
Se zdaj je nekje v kleti.

Sicer pa vlecenje s prsti po zaslonu in mahanje po luftu napram miski in tipkovnici? Ni šanse - hvala lepa.
tole me je spomnilo. jaz sn mel monster 3d z 4mb rama aka 3dfx voodoo1
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Shegevara ::

sami veterani, tule, vidm.

Jaz sem bil za windows 95 toliko star, da mi je služil kot igrača.

Čičke račke v MS-paintu in tale legendarna zadeva.. snemalnik zvoka, ki je bil res fenomenalen. Presnel in poeditiral najmanj 1 giga lastnih zvočnih posnetkov :D :


...
pa sem bil za 4 ure dober. Me kr malo nostalgija stisne ob tem zvoku:

Zgodovina sprememb…

Spc ::

 

konspirator ::

Te nadležne startup zvoke moram pri vsakih winsih obvezno prvo izklopiti :)).

Namesto

je veliko uporabnikov v RL dočakalo drugo situacijo:
--

čuhalev ::

jukoz je izjavil:

ko moraš zgooglat kako se ga ugasne ... nekako to ni zame =)

Alt-F4 na desktopu, dela že od 3.1 naprej.

vostok_1 ::

Jz še vedno ne razumem, čemu OS za običajnega uporabnika mora biti tko glomazen, ko je danes.
Itak imaš specializirane aplikacije za razna področja in OS nima kaj dost za delat takrat.

Kaj predstavlja teh 4Gb podatkov ko jih inštaliram na hdd? Koliko pa zasede tistih miljon vrstic kode?

Naj mi kak profi razloži kaj nanese razliko med Damn Tiny Linux od 50Mb napram Win8 in njegovemu 10+Gb. Zunanji driverji?

Dr_M ::

Vcasih smo mel gonilnike za graficno karticno po 5-10MB (Riva 128 celo pod 1MB), danes pa...200? 300? 400MB?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

hojnikb ::

Pa tudi APIjev je več, več inbuilt software-a. Potem pa še vsa 32-64bitna kompatabilnost...
#brezpodpisa

technolog ::

Sej tud v linux jedru so že driverji. Windows je pač bloat, nekaj res zardi tega, ker je treba imet podvojene knjižnice za 32 bit programe, kar je na linuxu opcijsko (običajno lib32-* paketi).

Na windowsu si tud programi ne delijo knjižnic, ampak vsak program pride statično povezan. Izobraževanje: https://wiki.gentoo.org/wiki/Why_not_bu...

sisemen ::

technolog je izjavil:

Na windowsu si tud programi ne delijo knjižnic, ampak vsak program pride statično povezan. Izobraževanje: https://wiki.gentoo.org/wiki/Why_not_bu...


Bullshit. Prvič windowsi imajo dlle, ki so windows oblika shared object libraryev (.so na linux), drugic pa binarne kompatibilnosti med raznimi verzijami ali vsaj delne med razmimi distribucijami prakticno na linuxu ne moreš zagotoviti, ker tepci razsujejo vsakic nek drug del exportov, tako da je EDINA varianta da vse skupaj statično zlinkaš (spet še ena zadeva, o kateri je govoril vaš bog Linux, za katerega sem ugotovil, da ni idiot, so pa zato to njegovi droni, tip lastnega side projekta nima podprtega na linuxu, zaradi velikih effortov - ja kar čudite se). Da sploh ne govorimo o clashih med extern simbolih v večih kniznicah, zaporedju nalaganja, potrebi po position independant kodi (vs rebasingu na windowsih) itd.

Žal je nek bučman v redmondu dal go za preklete manifeste in bebavemu versioning sistemu, kjer je kaos pribljizal linux svetu (.so.0.1.1.2.99) in bitkami za pravo verzijo msvcrtDja ampak preživljivo... bes jih plentaj...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sisemen ()

sisemen ::

Na banda, uzivajte (ce sploh razumete kaj govori), god speaking:





Tip je car, na hitro je povedal VSE!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sisemen ()

Dr_M ::

Pa tudi APIjev je več


Koliko so jih pa se dodali v zadnjih 15 letih?


več inbuilt software-a


Bloatwarea ja.


Potem pa še vsa 32-64bitna kompatabilnost...


Ja tej univerzalni pa so sploh prasici debeli. AMDjevi celo po 500MB+
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 95 za macOS, Linux in Windows

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
268453 (5554)          
»

Windows je dopolnil tri desetletja

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
199664 (7475) opeter
»

Windows 95 dve desetletji pozneje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
11730634 (24105) Spajky
»

Windows 8: Aero je mrtev, naj živi Metro (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
20445416 (34479) Icematxyz
»

Windows star 25 let! (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7924607 (21787) pegasus

Več podobnih tem