» »

Dolocanje faz v vticnicah

Dolocanje faz v vticnicah

«
1
2

zorandol ::

Pozdravljeni, zanima me ali obstaja kak "majsterski" princip kako ugotoviti na kateri fazi deluje vticnica?

Hvala ze vnaprej

LP

Aston_11 ::

Šraufncigr s tlivko ti pove, kje imaš fazo. Ali pa prst noter. Tam kjer je faza, tam te otrese. Prvo je majstersko, drugo pa "majstersko".

dukedl ::

tud nula strese, tko so mi povedali...nism pa probal ;)
lp dukedl

stalker ::

Izklopiš varovalko naključne faze in preveriš na vtičnici. Če je napetost, izklopiš naslednjo itd dokler v vtičnici ni napetosti.

Unknown_001 ::

Aston_11 je izjavil:

Ali pa prst noter. Tam kjer je faza, tam te otrese. je pa "majstersko".


Zato ni več slabih štromarjev :D
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Aston_11 ::

dukedl je izjavil:

tud nula strese, tko so mi povedali...nism pa probal ;)


Potem ni nula, ampak je faza in nič na vtičnici ne bo delalo, ker boš imel dve fazi. Pri enofaznem toku dve žici iz istega izvora, pri trofaznem pa celo lahko fazo1 in fazo 2, kar pa še vedno pomeni, da ti ne bo delalo.

telexdell ::

Aston_11 je izjavil:

dukedl je izjavil:

tud nula strese, tko so mi povedali...nism pa probal ;)


Potem ni nula, ampak je faza in nič na vtičnici ne bo delalo, ker boš imel dve fazi. Pri enofaznem toku dve žici iz istega izvora, pri trofaznem pa celo lahko fazo1 in fazo 2, kar pa še vedno pomeni, da ti ne bo delalo.

Če imaš tri fazni sistem in dve fazi, potem ti bodo naprave še preveč delale!!! Na naprave boš namesto 230 dobil 400V, kar pa ti lahko povzroči resne poškodbe in celo uničenje priključenih naprav.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Miha 333 ::

zorandol je izjavil:

Pozdravljeni, zanima me ali obstaja kak "majsterski" princip kako ugotoviti na kateri fazi deluje vticnica?

Hvala ze vnaprej

LP

Če prav razumem vprašanje, te zanima, katera od 3 faz napaja neko enofazno vtičnico? Če je tako, potem najprej ugotoviš, na kateri varovalki je vtičnica, potem pa v omarici pogledaš, na katero fazo je povezana ta varovalka. Če so v uporabi talilni vložki, je običajno to takoj vidno, saj so varovalke v 3 stolpcih, vsak stolpec je svoja faza. Če so avtomatski odklopniki, pa je pravilmoa tako, da je vsak tretji na isti fazi, če želiš zagotovo vedeti, pa je treba odstraniti notranji pokrov in pogledati, kako je priklopljeno.

Ampak to naj dela usposobljena oseba, saj, kot že rečeno, elektrika ubija.

Invictus ::

dukedl je izjavil:

tud nula strese, tko so mi povedali...nism pa probal ;)

Če nula trese, je slabo narejeno omre#je, ali pa je ozemljitev priklopljena na nulo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Miha 333 ::

Invictus je izjavil:

dukedl je izjavil:

tud nula strese, tko so mi povedali...nism pa probal ;)

Če nula trese, je slabo narejeno omre#je, ali pa je ozemljitev priklopljena na nulo.

Če je ozemljitev priklopljena na nulo in je ozemljitev dobra, potem ne trese, ker je vse skupaj ozemljeno. Če se seveda istočasno posredno ali neposredno ne dotikaš tudi faze.

Če pa nula ni lokalno ozemljena, pa seveda lahko pride do majhne razlike v potencialu in lahko tudi nula trese.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

dope1337 ::

Miha 333 ma prav.

Pa prosim ... ne stikat notr, ce ne veš zakaj se gre ... Sm preživel bližnje srečanje z 230V (večkrat) in 400V (2x). Ni prijetn filing :D Sploh štromšina fajn pajsne, sam to dvomim da maš doma.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

telexdell ::

Invictus je izjavil:

dukedl je izjavil:

tud nula strese, tko so mi povedali...nism pa probal ;)

Če nula trese, je slabo narejeno omre#je, ali pa je ozemljitev priklopljena na nulo.


Ma kakšne kvasite tule:
če priklopiš dve fazi dobiš za 70% povišano napetost (namesto 230 dobimo 400V)
ozemljitev spojena z nulo- v transformatorski postaji je zvezdišče= nevtralni vodnik ozemljeno. Torej je vsak nevtralni vodnik v stanovanjskih hišah ozemljen. Lahko pa pride do potencialne razlike med nevtralnim in ozemljitvenim vodnikom, a za to je predvsem krivo omrežje in ne toliko napeljava po hišah.
Če primeš kateri koli fazni vodnik te ne more stresti 400 V ampak vedno 230 V ali manj. 400 V bi te streslo edino v primeru, da primeš dva fazna vodnik, pa še to le na delu kože med njima (če ju npr. primeš z eno roko te strese 400 V na razdalji nekaj cm).
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

mirator ::

zorandol je izjavil:

Pozdravljeni, zanima me ali obstaja kak "majsterski" princip kako ugotoviti na kateri fazi deluje vticnica?

Najbrž te ne zanima ravno faza (R, S ali T) temveč, na kateri varovalki je vtičnica priključena. To najlažje in najhitreje ugotoviš s prenosno svetilko in odklapljanjem posameznih varovalk.

francek1 ::

Aston_11 je izjavil:

dukedl je izjavil:

tud nula strese, tko so mi povedali...nism pa probal ;)


Potem ni nula, ampak je faza in nič na vtičnici ne bo delalo, ker boš imel dve fazi. Pri enofaznem toku dve žici iz istega izvora, pri trofaznem pa celo lahko fazo1 in fazo 2, kar pa še vedno pomeni, da ti ne bo delalo.

A bi se prosim vzdržal komentarjev v strokovnih temah in se nehal smešit?
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

cegu ::

V trofaznem sistemu so si faze električno zamaknjene za 1/3 cikla (120°). "Katera faza" je, ne moreš kar tako vedeti, ker potrebuješ drugi dve za referenco. Nobena faza ni 0° ali pa 120°, to je samo poenostavljeno za matematični graf.

Če te pa samo zanima na kateri varovalki je, potem je pa tako kot so povedali zgoraj - ostali dve moraš izklopiti. (Običajno imaš v omarici 3 vrste, vsaka za svojo fazo. Lahko da so tudi 3 glavne varovalke, mi imamo sicer samo eno za 3fazni sistem, tako da moram ugasniti ene 20 varovalk, da ugasnem "celo fazo").

mirator ::

cegu je izjavil:

V trofaznem sistemu so si faze električno zamaknjene za 1/3 cikla (120°). "Katera faza" je, ne moreš kar tako vedeti, ker potrebuješ drugi dve za referenco. Nobena faza ni 0° ali pa 120°, to je samo poenostavljeno za matematični graf.

Če te pa samo zanima na kateri varovalki je, potem je pa tako kot so povedali zgoraj - ostali dve moraš izklopiti. (Običajno imaš v omarici 3 vrste, vsaka za svojo fazo. Lahko da so tudi 3 glavne varovalke, mi imamo sicer samo eno za 3fazni sistem, tako da moram ugasniti ene 20 varovalk, da ugasnem "celo fazo").

Bom citiral kar francek1:

A bi se prosim vzdržal komentarjev v strokovnih temah in se nehal smešit?

cegu ::

No, obrazloži, mojster, brez pametovanja. Kaj te je zmotilo pri mojem odgovoru?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cegu ()

mirator ::

Tole me je zmotilo:
Lahko da so tudi 3 glavne varovalke, mi imamo sicer samo eno za 3fazni sistem, tako da moram ugasniti ene 20 varovalk, da ugasnem "celo fazo").


Četudi imaš v el.razdelilniku 3 vrste varovalk, ki so vse priključene na eno fazo, je to enofazni in ne tri fazni sistem. Torej za tri fazni sistem ne more biti samo ena glavna varovalka.

cegu ::

mirator je izjavil:

Tole me je zmotilo:
Lahko da so tudi 3 glavne varovalke, mi imamo sicer samo eno za 3fazni sistem, tako da moram ugasniti ene 20 varovalk, da ugasnem "celo fazo").


Četudi imaš v el.razdelilniku 3 vrste varovalk, ki so vse priključene na eno fazo, je to enofazni in ne tri fazni sistem. Torej za tri fazni sistem ne more biti samo ena glavna varovalka.


Drži. Lahko pa so 3 varovalke v eni škatlici izven katere štrli eno stikalo. Lahko ti slikam :)

(In vsakemu povrpečnemu uporabniku izgleda kot 1 varovalka)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cegu ()

telexdell ::

mirator je izjavil:

Tole me je zmotilo:
Lahko da so tudi 3 glavne varovalke, mi imamo sicer samo eno za 3fazni sistem, tako da moram ugasniti ene 20 varovalk, da ugasnem "celo fazo").


Četudi imaš v el.razdelilniku 3 vrste varovalk, ki so vse priključene na eno fazo, je to enofazni in ne tri fazni sistem. Torej za tri fazni sistem ne more biti samo ena glavna varovalka.

Z varovalkami varujemo vodnike in ne faze. Tudi v 100 faznem sistemu potrebujemo zgolj eno varovalko za en vodnik.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

mirator ::

Če te smem vprašati, kaj pa ti ješ, da si tako pameten?
Ampak šalo na stran in brez zamere.
Ne vem pa v čem se tvoja replika nanaša na moj prispevek, ki si ga citiral.
Meni je nekako logično, da mora biti za vsako fazo svoj vodnik, ki ima tudi svojo varovalko. Torej, ko omenjaš sto faz, pomeni to 100 vodnikov in 100 varovalk.
Nikjer nisem zasledil, da bi trdil kaj drugega. Nikakor pa ne more biti, niti za tri, niti za 100 faz ena varovalka, ki bi ščitila vodnike vseh faz.
Tema te debate je sicer, kako ugotoviti na kateri fazi deluje vtičnica oz. verjetno mišljeno, na kateri varovalki in mislim, da je avtor na to vprašanje že dobil zadovoljive odgovore.

cegu ::

Isto dela tebi kot ti meni. Nalašč išče dlako v jajcu :)

Bi temu rekel "trifazna varovalka" ali "varovalka za tri faze" ali "3 varovalke v eni škatlici"?

 3 varovalke ali trifazna varovalka?

3 varovalke ali trifazna varovalka?

Miha 333 ::

cegu je izjavil:

Isto dela tebi kot ti meni. Nalašč išče dlako v jajcu :)

Bi temu rekel "trifazna varovalka" ali "varovalka za tri faze" ali "3 varovalke v eni škatlici"?

 3 varovalke ali trifazna varovalka?

3 varovalke ali trifazna varovalka?


Nič od tega, to sploh ni varovalka, ampak zaščitna naprava na diferenčni tok (po domače FID stikalo). V izvedbi za 3 faze. Med tem in varovalko je velika razlika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

cegu ::

Ajde, pa tole:

Miha 333 ::

Tropolni inštalacijski odklopnik (če smo že sami strokovnjaki na kupu, se dajmo pravilno izražat). Funkcijsko enakovredno trem ločenim varovalkam, s tem da če ena pregori, se izklopita tudi drugi dve. Namenjena je za 3 vodnike, pa ni važno če so na isti ali različnih fazah. Je pa res, da se praviloma uporablja za varovanje 3 faznih napeljav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

cegu ::

Hvala :) Čeprav mi je trifazna varovalka bolj pri srcu :P

lovro535v2 ::

Miha 333 je izjavil:

Tropolni inštalacijski odklopnik (če smo že sami strokovnjaki na kupu, se dajmo pravilno izražat). Funkcijsko enakovredno trem ločenim varovalkam, s tem da če ena pregori, se izklopita tudi drugi dve. Namenjena je za 3 vodnike, pa ni važno če so na isti ali različnih fazah. Je pa res, da se praviloma uporablja za varovanje 3 faznih napeljav.
če se še bolj pravilno izražamo potem ta varovalka ne pregori temveč odklopi tok,ker če bi pregorela bi jo mogli zamenjati v tem primeru jo samo vklopimo to je če hočmo bit pikolovski.
Raspberry Pi 512MB 32GB Raspbian/Asus P7P55D Intel core i5 2,66ghz
LGA 1156 8GB Kingston DDR3 WD Black 1TB Gigabyte GT430 W7/
Nexus 7 2013 32GB/Oneplus one 64GB Sandstone black.

telexdell ::

mirator je izjavil:

Če te smem vprašati, kaj pa ti ješ, da si tako pameten?
Ampak šalo na stran in brez zamere.
Ne vem pa v čem se tvoja replika nanaša na moj prispevek, ki si ga citiral.
Meni je nekako logično, da mora biti za vsako fazo svoj vodnik, ki ima tudi svojo varovalko. Torej, ko omenjaš sto faz, pomeni to 100 vodnikov in 100 varovalk.
Nikjer nisem zasledil, da bi trdil kaj drugega. Nikakor pa ne more biti, niti za tri, niti za 100 faz ena varovalka, ki bi ščitila vodnike vseh faz.
Tema te debate je sicer, kako ugotoviti na kateri fazi deluje vtičnica oz. verjetno mišljeno, na kateri varovalki in mislim, da je avtor na to vprašanje že dobil zadovoljive odgovore.

Trdiš, da za tri fazni sistem ni dovolj ena varovalka in na to se nanaša moj odgovor. Z glavno varovalko se izključijo vsi tokokrogi v nekem objektu ali delu objekta (npr. posamezno stanovanje v večstanovanjskem objektu). Ne gleda na to, koliko fazni je sistem je dovolj le ena glavna varovalka.

PS- Iz koliko delov in sklopov pa je sestavljena glavna varovalka je pa seveda drugo vprašanje.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Invictus ::

lovro535v2 je izjavil:

če se še bolj pravilno izražamo potem ta varovalka ne pregori temveč odklopi tok,ker če bi pregorela bi jo mogli zamenjati v tem primeru jo samo vklopimo to je če hočmo bit pikolovski.

Če imaš avtomatske varovalke, potem ja.

Ampak elektro še vedno vgrajuje navadne varovalke kot glavno varovalko.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

cegu ::

Invictus je izjavil:

lovro535v2 je izjavil:

če se še bolj pravilno izražamo potem ta varovalka ne pregori temveč odklopi tok,ker če bi pregorela bi jo mogli zamenjati v tem primeru jo samo vklopimo to je če hočmo bit pikolovski.

Če imaš avtomatske varovalke, potem ja.

Ampak elektro še vedno vgrajuje navadne varovalke kot glavno varovalko.


Katera varovalka pa je sedaj glavna. Tista v omarici (do katere nimaš dostopa), ali tista ki ti izklopi ves štrom po hiši (ki je v tvoji omarici)?

Tista, do katere nimam dostopa je še navadna, vendar jih menjajo za avtomatske. Bojim se samo, kdaj jo bodo zamenjali pri nas. Zaenkrat plačujemo nižjo tarifo, ker tisti sekolar priklopimo le 5x na leto. Če bi pa vgradili avtomatsko, bi mi jo pa lahko sekolar metal ven (zaradi prevelikega sunka toka), potem bi me pa vrgli na višjo tarifo.

Glede glavne varovalke, ki jo imam v omarici v hiši - ta pa je avtomatska odkar jaz pomnim (vsaj 15 let), pa čeprav so vse nadaljne navadne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cegu ()

Invictus ::

cegu je izjavil:


Katera varovalka pa je sedaj glavna. Tista v omarici (do katere nimaš dostopa), ali tista ki ti izklopi ves štrom po hiši (ki je v tvoji omarici)?

Tista, do katere nimam dostopa je še navadna, vendar jih menjajo za avtomatske. Bojim se samo, kdaj jo bodo zamenjali pri nas. Zaenkrat plačujemo nižjo tarifo, ker tisti sekolar priklopimo le 5x na leto. Če bi pa vgradili avtomatsko, bi mi jo pa lahko sekolar metal ven (zaradi prevelikega sunka toka), potem bi me pa vrgli na višjo tarifo.

Glede glavne varovalke, ki jo imam v omarici v hiši - ta pa je avtomatska odkar jaz pomnim (vsaj 15 let), pa čeprav so vse nadaljne navadne.

Tista prva. So mi jo ravno vgradili prejšnji teden. Ampak je inštalacija stara.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

francek1 ::

Glavna varovalka je vedno bila in bo tista pred števcem. Do katere brez ključa nimaš dostopa.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

McMallar ::

Odvisno od omarice. Moje "pancerke" so "samo" pod plombo, nic drugega.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

Crossfire ::

Nasplošno...spodaj se nahaja priročno čtivo za domače majstre :)
klik

Miha 333 ::

lovro535v2 je izjavil:

Miha 333 je izjavil:

Tropolni inštalacijski odklopnik (če smo že sami strokovnjaki na kupu, se dajmo pravilno izražat). Funkcijsko enakovredno trem ločenim varovalkam, s tem da če ena pregori, se izklopita tudi drugi dve. Namenjena je za 3 vodnike, pa ni važno če so na isti ali različnih fazah. Je pa res, da se praviloma uporablja za varovanje 3 faznih napeljav.
če se še bolj pravilno izražamo potem ta varovalka ne pregori temveč odklopi tok,ker če bi pregorela bi jo mogli zamenjati v tem primeru jo samo vklopimo to je če hočmo bit pikolovski.

Spregledal si "funkcijsko enakovredno trem ločenim varovalkam", tako da bo moj zapis kar pravilen.

mirator ::

V električnih inštalacijah je že nekaj časa uveljavljen pojem "zaščitna naprava", ki zajema:
1. varovalke - prekinitev preobremenitvenega ali kratkostičnega toka se izvrši s stalitijo (pregoretjem) talilne žice ali traku. Izvedbe so NV, D in DO.
- NV varovalke se imenujejo tudi nožaste in so se včasih vstavljale v posebna PK podnožja. Izvlačenje je bilo s posebnim ključem. V sedanjem času vstavljajo v vertikalne VVL ali horizontalne HVL varovalčne ločilnike, ki omogočajo hkratni vklop ali izklop trifaznih varovalk.
- D- varovalke so se vstavljale v posebna keramična ohišja v katere so se vstavljale s privijačenjem varovalčne kape.
- DO- varovalke so dimenzijsko najmanjše in se uporabljajo v glavnem za vstavljanje v varovalčna stikala kot je n.pr. tytan varovalčno stikalo.
Glavna ali obračunska ali tarifna varovalka je tista, ki jo predpiše elektrodistributer in se od njene jakosti plačuje prispevek. Običajno so NV izvedbe v varovalčnem ločilniku, pri večstanovanjskih objektih pa tudi DO izvedbe v varovalčnem stikalu. Včasih in ponekod se še kot glavne varovalke najdejo D izvedbe ki so zaplombirane v posebnem kovinskem ohišju ali posebnem razdelku hišnega razdelilca.
2. Inštalacijski odklopniki - imajo preobremenitveno in kratkostično karakteristiko in preobremenitveni tok odklopijo v času, ki je odvisen od jakosti toka, kratkostični tok pa prej kot v 0,1 s. So enopolne in tripolne izvedbe, včasih pa tudi 4-polne (če je potrebno izklapljati tudi nulo). Poznani so tudi kot avtomatske varovalke.
3. zaščitne naprave na diferenčni tok (FID stikalo oz. po novem RCD stikalo). Te naprave ne ščitijo pred preobremenitvami niti pred kratkimi stiki temveč zgolj pred previsoko napetostjo dotika. Najpogostejši nazivni diferenčni toki so 300mA in 30 mA grajeni pa so za obremenitvene toke 25, 40 in 63 A. Služijo pa lahko tudi kot glavno stikalo (ne glavna varovalka)s katerim se izklopi kompletna inštalacija v objektu.

Nekatere elektrodistribucije namesto NV varovalk vgrajujejo tarifne odklopnike, ki imajo podoben način delovanja kot inštalacijski odklopniki in jih je po izklopu možno brez posredovanja elektrodistributerja vklopiti nazaj. V zadnjem času pa se vedno bolj uveljavlajo odklopniki, ki so vgrajeni kar v števcu in preko katerih lahko elektrodistributer v primeru večkratnih prekoračitev naročene električne moči ali neplačila računa posameznega odjemalca odklopi daljinsko.

cegu ::

Crossfire je izjavil:

Nasplošno...spodaj se nahaja priročno čtivo za domače majstre :)
klik

Hvala za tole. Bo nekaj za brat na vlaku:)

Zelo mi je všeč na Slo-Techu, ko ne vemo kdo je elektroinženir, kdo je tehnik in kdo je le domači mojster. In potem včasih ven dobimo teoretične odgovore s strani inženirjev, ki jih tehniki skritizirajo ker ne poznajo EM teorije, včasih se tehniki tehniki delajo pametne, ker poznajo imena vseh tipov inštalacij, varovalk in določijo da je inženir budala in da nima pojma, zato jih ta nazaj začne trollat, domači mojster pove da je v štekar zvezal 2 fazi in da mu nič ne dela, čeprav fazenbrifer daje lučke; nakar mu inženir odgovori da fazenbrifer včasih sveti tudi če ni nič povezano v štekar in ga še bolj zmede, na kar se vmes vtake tehnik in pove da fazenbrifer pa res tega ne dela...

Zanimivo skratka :D

pacar ::

Ravno to me zanima,ampak po vseh prebranih člankih bom vprašal brivca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pacar ()

jype ::

Če maš avtomatske odklopnike, pol samo kurcšlus nardiš, pa boš prec vidu, kero vn vrže.

(Pozor: Ta nasvet je škodljiv. Če tega nisi vedel, se reči ne lotevaj sam.)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

javr ::

Xserces ::

Sem to temo razumel nekako tako. Kako določiš katera faza je v vtičnici (L1,L2,L3) in ne v kateri lukni v vtičnici je faza.
Lahko tako kot je javr s probavanjem. Lahko pa tudi z inštrumentom (duspol za smeri vrtenja). Sam sem šel tako daleč da sem včeraj ko sem videl to temo priklopil 3f podalšek na osciloskop in tudi tako se da določit zaporedje faz ker so zamaknjene.

To bi delal samo če nimam dostopa do omarice :D
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Xserces ()

mirator ::

Nimajo vsi ustreznih inštrumentov niti osciloskopov. Pa ni bistvo katera faza ja L1, katera L2 in katera L3. Bistvo je zaporedje faz od katerega je odvisna smer vrtenja elektromotorjev. Če na neko trifazno vtičnico priklopiš elektromotor in se začne vrteti v nasprotni smeri, potem je potrebno med sabo zamenjati dve fazi.
Vprašanje OP pa je bilo na kateri fazi deluje vtičnica (jaz razumem kot enofazna vtičnica), torej ga zanima oz. ga je zanimalo glede na datum vprašanja, verjetno zaradi enakomerne porazdelitve obremenitve. To pa lahko ugotoviš na dva načina. Ali z V metrom in meriš napetost med fazo v vtičnici in fazami na priključku v razdelilniku. Če bo napetost nič, potem je v vtičnici tista faza, proti kateri si meril napetost. Če je napetost ca 400 V, potem je to druga faza. Ali pa pri izklopljenem glavnem stikalu z meritvijo upornosti z ohm-metrom.
Seveda je možna tudi najbolj enostavna metoda z izklopom posameznih inštalacijskih odklopnikov in ugotavljanjem prisotnosti napetosti v vtičnici.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Nisem celotne teme prebral, samo, kolikor vidim, OP ni napisal, zakaj ga zanima, na katero fazo je priklopljena posamezna vtičnica. Mogoče hoče narediti podatkovno mrežo preko električne mreže, tam je pomembno, da imaš priključne točke omrežja na isti fazi. Za ugotavljanje tega moraš biti malo štomarja (vedeti, kaj delaš). Če je na voljo unimer, pač zmeriš napetosti med "luknjami" med vtičnicami. Če dobiš napetost 0V (nevtralni vodnik - nevtralni vodnik ; fazni vodnik - fazni vodnik) ali okoli 230V (fazni vodnik - nevtralni vodnik), potem sta vtičnici na isti fazi. Če je odčitana napetost okoli 400V, potem pa sta fazi različni...

Kot sem napisal, moraš vedeti, kaj delaš...

Lp

starfotr ::

Q3.10: Can TP-LINK powerline adapters work in different phases of three-phase circuit?

A: Yes, but its rate will be affected when crossing the phases. For three-phase four-line circuit, we suggest you use the topology below to get good performance.



Vir: https://www.tp-link.com/us/support/faq/...


Pri osciloskopih je problem, ker imaš lahko običajno 300 V proti masi. Moraš imeti HV diferencialno sondo, če želiš merit medfazno. Ali pa osciloskop, ki omogoča kaj takega.

Zaporedje faz je jasno. L1 (rjava), L2 (črna), L3 (siva), tudi barve so bolj ali manj jasno določene.
IEC 60446 @ Wikipedia

Škoda je edino, da nihče ne posveča pozornosti temu. Potem imaš pa na eni vtičnici eno zaporedje, na drugi drugo, namesto, da bi bilo poenoteno. Tu bi jaz štromarje obesil za jajca.

Zaradi takih zadev, je potreba po https://www.distrelec.biz/en/cee-phase-...

Merjenje zaporedja faz se izvede z namenskim inštrumentom ali inštrumentom, ki ima vgrajeno to funkcijo.

Avtor te stare teme je sicer spraševal po informaciji, katera faza je na vtičnici. Preprosto, odpreš razdelilec in pogledaš na katerem inštalacijskem odklopniku je priklopljena katera faza. Inštalacijski odklopnik mora biti označen in narisan v shemi.

Raptor F16 ::

Aston_11 je izjavil:

Šraufncigr s tlivko ti pove, kje imaš fazo. Ali pa prst noter. Tam kjer je faza, tam te otrese. Prvo je majstersko, drugo pa "majstersko".


Naravna selekcija...

Dobrga električarja samo slab šnops strese...
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Matko ::

jype je izjavil:

Če maš avtomatske odklopnike, pol samo kurcšlus nardiš, pa boš prec vidu, kero vn vrže.

(Pozor: Ta nasvet je škodljiv. Če tega nisi vedel, se reči ne lotevaj sam.)

nasvet za Darwinovo nagrado

Zraven pripravi 50 EUR za zamenjavo glavne varovalke.
za urgenco in Žale pa gre brez soudeležbe.

Nazaj na temo:
Faz v smislu L1, L2 in L3 se NE da določit, lahko se samo izmeri ali je ista faza ali ne glede na referenčno in določi fazni zamik. Oz fazno zaporedje vseh 3.

starfotr ::

Faz v smislu L1, L2 in L3 se NE da določit.


hahah

https://www.fluke.com/en/product/electr...

Matko ::

starfotr je izjavil:

Faz v smislu L1, L2 in L3 se NE da določit.


hahah

https://www.fluke.com/en/product/electr...

Kaj hočeš dokazat?
Fluke 9040 Phase Rotation Indicator - indikator faznega zaporedja

Sedaj mi pa definiraj, kako je določena faza L1, oziramo če ti je lažje "U", če že vzdevek namiguje, da si precej star.


Ko boš obupal, pa še enkrat počasi preberi, kaj sem napisal.
Nazaj na temo:
Faz v smislu L1, L2 in L3 se NE da določit, lahko se samo izmeri ali je ista faza ali ne glede na referenčno in določi fazni zamik. Oz fazno zaporedje vseh 3.

starfotr ::

Če imaš na voljo 3 faze, lahko z lahkoto določiš, katera je katera. Če imaš pa samo 1 fazo na voljo, potem pa tega ne moreš določit.

All ::

K macka lovi svoj rep. ;)
Doloca se zaporedje faz.
Katera pa je L1 pa je stvar dogovora.
Torej dolocata se dve stvari.
#1 vrtilna smer (zaporedje faz)
#2 istovetnost faz(e)

Lahko se doloca se katera varovalka/odklopnik varuje katero vticnico/luc....(ali vec njih).

L1 ni definirana v Hamburgu...Ljubljani ali kjerkoli drugje, da bi imeli referenco.(pa tud ce bi bla nebi pomagal)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nova idukcijska plošča crkuje - Beko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
15722346 (3604) hafnerurban
»

Priklop električnega štedilnika s pečico

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4315149 (6304) starfotr
»

Priklop štedilnika - kako? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
11942342 (28935) borut_p
»

Varovalke v stanovanju

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4016884 (15715) imagodei
»

Napetost na vtičnici doma

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4311206 (9365) marjan_h

Več podobnih tem