» »

kaj narediti s staro strojno opremo?

kaj narediti s staro strojno opremo?

The Player ::

Pozdrav,

Zanima me, kaj narediti s staro strojno opremo, računalniki ipd?

Tehnologija gre hitro naprej in zahteve po močnejšem hardwaru strmo narašča zaradi čedalje bolj "zahtevne" programske opreme.

Cena le teh je majhna zaradi zastarelosti in nesposobnosti "prebavljenja" novejših programov, tudi, če imaš kak star dragulj doma, ki bi bil potencialno zanimiv kot zbirateljski kos je vreden vse skupaj nič.

Ali sploh obstajajo v Sloveniji kaki računalniški zbiratelji (kot npr. LGR)
https://www.youtube.com/user/phreakindee

Koliko je sploh vredna zanimiva stara strojna oprema in katera sploh spada v to kategorijo?
Kak spectrum ali commodor? Kaki prvi kosi 386, 486 ali prvi pentiumi? Kaj pa kaki stari maci? Sam imam recimo doma PowerMac G3 in nek mac clone od Umaxa. Potem recimo imam tudi geforce 2 od znanega proizvajalca Herculesa.

Skratka, neka oprema je vredna več, neka manj, eno se da uporabiti bolj, druga manj, a skupni imenovalec je ta, da slej ko prej bo šla iz obličja sveta in se bo začela nabirati, če ne doma pa na deponijah.

Kaj vi mislite? Izrazite svoje mnenje. Kako se vi lotite take situacije.

Aston_11 ::

Poberemo zlato ven in ga prodamo. Oz. Smetnjak.

GTX970 ::

Staro eksotiko se da na ebayu prodati.

The Player ::

GTX970 je izjavil:

Staro eksotiko se da na ebayu prodati.


kaj sploh spada pod eksotiko?

Obstaja način kako "reciklirat" star hardware v novo kos uporabne zadeve? Sm vidu talente k so recimo vzel ohišje pokvarjenga xboxa spremenil v PC

Zgodovina sprememb…

Sami ::

kaj sploh spada pod eksotiko?


Mogoče redke 3DFX grafične kartice (Voodoo 5500,6000,...), ki dosegajo že kar visoke cene.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sami ()

crniangeo ::

nekateri bi lahko namesto, da mečejo "stare" pcje v smeti, bi jih lahko podarili. Če se ne motim, obstaja neka spetna stran ljudi ki podarjajo stvari..
recimo tole:

http://www.podarimo.si/210398-osebni-ra...

in še marsikaj bi se našlo..
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

Miha 333 ::

To, kar si omenil, 386, 486, pentium, tega je ogromno in še ni ne vem kako staro, zato je vredno približno 0. Commodore, Spectrum ... morda za kake nostalgike, ker v muzejih je tega že polno.

Tako da na deponijo (no, v elektronski odpad) ali pa tole (spet vprašanje, koliko se splača glede na vloženo delo in potreben material):

pviran3 ::

Cesta dveh cesarjev - Kontejner elektronika

opeter ::

Stara strojna oprema je realno vredna točno toliko: 0.

Zdaj, če imaš kakšne (nore) zbiralce, ki bodo plačali določene zneske, je to bolj izjema kot pravilo in si lahko srečen, če sploh kaj dobiš za zgoraj omenjene 386, 486 ipd. zadeve.
Itak pa čez čas te zadeve romajo na smetišče, ko elektronika odpove. V muzejih pa tudi ni prostora za nedoločene količine tega kakca.

Lahko se poskusiš še z ektrahiranjem določenih materialov, kot je zgoraj omenil Aston_11. Ampak brez prave opreme in znanja? Good luck with that!

Skratka, uporabljaj dokler lahko ali pa podari naprej, na koncu bo itak šlo na odpad.

VEDEŽ:
- vsak regionalni zbirni center odpadkov ima tudi kontejner za odpadno elekotroniko.
- tudi v večjih nakupovalnih centrih, recimo pri Merkurju sem videl škatle, kamor se lahko odvrže stare miške, tipkovnice, mobitele itn.
- pred časom je bilo na Pošti Sloveniji zbirna akcija za stare mobitele, za vsak komad so plačali 10 centov. Te akcije, kolikor vem, več ni.
- imaš razna podjetja, ki zbirajo/odkupujejo staro elektroniko (DINOS, ZEOS itn.), na nekaterih mestih (če imaš srečo), dobiš morda še kaj denarja. Vendar pazi, ker ti gre to v dohodnino (!).
- še nekaj branja na to temo (sicer danes že zelo stari članek iz leta 2003): http://joker.si/article.php?rubrika=1&a...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

shmandi ::

Če imaš kaj starih matičnih, procesorjev ipd. jih odkupim.

kixs ::

Js zbiram vse od 286, 386, 486 in pogojno se kaksen Pentium I in komponente v tej dobi. Tega realno gledano ni vec veliko. Kar pa je, je pa velikokrat v neznanem oz. nedelujocem stanju.

Ce se kdo zbira omenjeno, se lahko zmenimo tudi za kaksne menjave.

Brezveze to dajat v reciklazo, ce nekomu pride se prav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

The Player ::

vidm da se je tema zlo lepo začela čez noč :)

ja mi je jasn, logično, da ta tema zdj ni namenjena, da bi iztisnu kar se da največ denarja iz odsluženih komponent, glede na to, da se z omenjenim problemom soočamo vsi sm pač mislu, da bi slišal še vaše mnenje in sm že zvedu od vas velik stvari, ki jih prej nisem vedel.

Čeprav so nekatere stvari skoraj nič vredne, se mi zdi škoda stran metat, ker bi nekomu prav prišle, če ne drugo imajo nostalgično vrednost, kot je npr. omenil kixs. Zakaj stran metat če nekomu morda prav pride.

Kar se podarjanja tiče, sem že podaril par stvari, a tudi to ni nedolžno in sem že naletel na neiskrene ljudi, ki to samo izkoriščajo. Tudi rek obstaja, da stvar, ki je plačjiva je "več" vredna, saj bolj spoštuješ, če neko stvar kupiš kot pa če jo dobiš šenkano.

Seveda, obstaja veliko ljudi, ki si ne morejo privoščiti in bi stvar zasluženo potrebovali, so pa tudi ljudje, ki to izkoriščajo in potem prodajo stvar naprej s profitom, na koncu pa še hvala ne rečejo ;((. Enkrat sem pa podaril nek PC, ki je na konc romal v tujino, namesto, da bi ga dobil kak bogi otrok pri nas. Poglejte npr. mal na bolho, ki pod pretvezo brezplačnega prevoza, da bodo stvari odnesli na Barje, zbirajo odslužene stvari (po večini stare kovine, ki jih po možnosti prodajo). Nič ni danes zastonj.

Skratka, nadaljujmo debato, saj se je začela zanimivo :)

pegasus ::

Ja, podarjat je na žalost smiselno samo v primeru, ko poznaš dobitnika podarjene mašine. Sem že nekaj starih pcjev skrtačil, usposobil za moderne potrebe in dostavil posameznikom. Karkoli kar je i686 in ima vsaj 1gb rama je danes še zelo uporabno z enim lightweight linuxom.

Izkoriščanje stare elektronike za pridobivanje zlata in drugih redkih kovin je na nivoju "welcome to india" bbc dokumentarcev (poišči in poglej, fascinantni) in je nekje pri dnu smiselnih zadev, ki se jih da počet z njo. Sicer pa se morajo s tem profesionalno ukvarjat določena podjetja pri nas, če pa se res, pa ne vem.

opeter ::

Če smo že pri tem ... v koliko kdo rabi:
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

dottor ::

Ja če najdem kakšen odvržen PC ob kontejnerjih ga ponavadi poberem, pol doma pregledam, če se da porihtam in mu najdem novega lastnika (brezplačno seveda).
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

cekr ::

Če se komu valja kakšen Atari Falcon ali TT, lahko tudi klon npr. Milan... se priporočam.

Seveda, v delujočem stanju in da je kolikor toliko ohranjen.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

Dr_M ::

To se ze tezko najde.
Folk ima kaksne s462 plate, mogoce 754 in 939, stare AM2. 775 delujoce so ze loterija.
Starih slot 1 in s370 tudi ze ni vec.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

dottor ::

Jaz imam še 2 775 delujoče od tega je Commando naprodaj.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

kixs ::

Vse kar je novejse od cca 1997, je prakticno prenovo. Drugace receno, ni se dovolj redko. Take stvari sem se sam pred nekaj leti proc metal ;((

dottor ::

Jaz iz starih Athlonov, Pentium 4, ... sestavljam sisteme, ruknem gor eno nepožrešno linux distribucijo in podarim dalje. Se je z leti nabralo že nekaj robe, da je vedno na zalogi kak kos :)
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Han ::

Nedavno sem v kleti premetaval stare Slot 1 plate, ko sem nekaj iskal. Na dveh ali treh so se že kar fino napihnili kondiji... Imam tudi še enega prvih Pentiumov, mislim da je 75 MHz. :P

Spajky ::

Jest imam škatlo starih plat in ostalega za rezervi material (kondiči ipd.) iz starih kompov; vedno pride kaj prav ... poberem pri kontejnerjih iz zavrženih kompov Diske in ram; tudi kak zavržen min.17˝ CRT monitor nesem domov pa probam, če se ga da zrihtat. Če pa ne, ga pa nesem nazaj h kontejnerju ..
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Restavracija starega računalnika (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
13220625 (7463) Baja
»

Odpadna elektronika ni tako velik problem, kot se je zdelo

Oddelek: Novice / Ostale najave
329961 (7422) gruntfürmich
»

kje je fora, da moram ločevat smeti? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17734161 (30662) mikic007
»

Macintosh Plus (1986) proti sodobnemu PC-ju (2007) (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
567883 (5172) darkolord
»

Odpadno tehnično blago

Oddelek: Znanost in tehnologija
132935 (2426) pecorin

Več podobnih tem