» »

Gender stuff #1

Gender stuff #1

Temo vidijo: vsi
««
10 / 43
»»

videc ::

nevone je izjavil:

Če bi se moški celo zgodovino človeštva morali posvečati družini, ženske bi pa bile prisiljene zagotavljati sredstva za preživetje, bi se danes tudi znale bolje obrniti v t.i. moških panogah.

Me zanima, kakšna stališča bi moški zavzemali v tem primeru.

o+ nevone
Če bi čebula ne imela če bi bila samo bula.

morbo ::

thramos je izjavil:

Zato precej težko razumem mnenje, da ženske nočejo delat z računalnikom.

Morda gre samo za pokroviteljstvo?

Statistike pravijo da so v IT-ju ženske zastopane tam nekje 15% - 25%. To je panoga kjer bi si ženske komot pridobile 50% in to same, brez da se jim podari kvote ipd. diskriminatorne prijeme. Samo računalništvo bi jih moralo zanimat malo bolj kot jih trenutno.

Razen če seksistične feministke menijo da je IT tudi "moška panoga".

thramos ::

nevone je izjavil:

Če bi se moški celo zgodovino človeštva morali posvečati družini, ženske bi pa bile prisiljene zagotavljati sredstva za preživetje, bi se danes tudi znale bolje obrniti v t.i. moških panogah.

Me zanima, kakšna stališča bi moški zavzemali v tem primeru.

o+ nevone


Glede na to, da se nekatere ženske že danes znajo zelo "dobro obrnit v moških panogah", je mnenje, da genetski spol kakorkoli zaznavno vpliva na "sposobnost obračanja" na bolj trhlih nogah.

Veliko bolj verjetno je, da odločujoče vplivajo drugi faktorji.

morbo je izjavil:

Statistike pravijo da so v IT-ju ženske zastopane tam nekje 15% - 25%. To je panoga kjer bi si ženske komot pridobile 50% in to same, brez da se jim podari kvote ipd. diskriminatorne prijeme. Samo računalništvo bi jih moralo zanimat malo bolj kot jih trenutno.


Tudi predpostavki, da ženske v ITju že danes niso izpostavljene diksriminatornim prijemom in da je nizka zastopanost zgolj posledica pomanjkanja zanimanja, sta bolj kot ne zgrešeni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

nevone ::

Če bi čebula ne imela če bi bila samo bula.


Točno tako.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

nevone ::

Glede na to, da se nekatere ženske že danes znajo zelo "dobro obrnit v moških panogah",

Ja, nekatere se znajo, ampak statistično je dejstvo, da jih je tam manj.

je mnenje, da genetski spol kakorkoli zaznavno vpliva na "sposobnost obračanja" na bolj trhlih nogah.

I'm not quite sure about that. Still under consideration.

Moje mnenje je, da sposobnosti niso vse zgolj pridobljene, ampak si lažje pridobiš tiste, ki so ti bolj pisane na kožo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

thramos ::

nevone je izjavil:

Ja, nekatere se znajo, ampak statistično je dejstvo, da jih je tam manj.


Vsekakor. Razpravljamo pa o vzrokih.

thramos ::

nevone je izjavil:

I'm not quite sure about that. Still under consideration.

Moje mnenje je, da sposobnosti niso vse zgolj pridobljene, ampak si lažje pridobiš tiste, ki so ti bolj pisane na kožo.

o+ nevone


Moje mnenje pa je, da je vpliv "pisanosti na kožo" bolj kot ne zanemarljiv. Vsaj v primerjavi z zunanjimi vplivi.

Znanstvene študije, ki raziskujejo moške in ženske možgane (in se zadeve lotijo malo bolj objektivno kot naključni pokroviteljski slo-techarji) sicer najdejo razlike, a tako majhne, da so zelo verjetno nepomembne. Pa še v lepem delu lastnosti, ki so pomembne v ITju, so ženske tako ali tako boljše.

koramberger ::

Vsekakor. Razpravljamo pa o vzrokih.

Glede na to, da se delež žensk na STEM področjih v državah z manj seksizma in več stimulacije ne poveča, je razlog drugje kot ga predstavljajo feministi.

sicer najdejo razlike, a tako majhne, da so zelo verjetno nepomembne

Nepomembne po katerem ključu?

Zgodovina sprememb…

thramos ::

koramberger je izjavil:

Glede na to, da se delež žensk na STEM področjih v državah z manj seksizma in več stimulacije ne poveča, je razlog drugje kot ga predstavljajo feministi.


Kakšne razloge pa predstavljajo "feministi"?

koramberger je izjavil:

Nepomembne po katerem ključu?


Po ključu ugotavljanja vpliva prirojenih sposobnosti na odločanje za delo v ITju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

koramberger ::

thramos je izjavil:

Kakšne razloge pa predstavljajo "feministi"?

Družbene. So pa očitno biološki/psihološki.

thramos je izjavil:

Po ključu ugotavljanja vpliva prirojenih sposobnosti na odločanje za delo v ITju.

Wot?

nevone ::

Vsekakor. Razpravljamo pa o vzrokih.


Jaz mislim, da je eden od vzrokov prav gotovo tudi to, da je bila v zgodovini človeštva njihova vloga bolj skrb za družino, moški so bili pa bolj providerji. Moški so se bistveno več gibali v "profesionalnih" krogih. Ti vzorci so se vsidrali precej globoko, po mojem mnenju tako genetsko kot memetsko.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

thramos ::

koramberger je izjavil:

Družbene. So pa očitno biološki/psihološki.


In dokaz za to očitnost je razmerje v ITju družb z različno stopnjo seksizma?

nevone je izjavil:

Ti vzorci so se vsidrali precej globoko, po mojem mnenju tako genetsko kot memetsko.


Povsem se strinjam z memetsko vsidranostjo, z genetsko pa ne. Glede na raziskave (razlik) so človeški možgani dovolj plastični, da teh razlik praktično ni. Razen seveda očitnih, povsem praktičnih dejstev, povezanih z rojevanjem, menstrualnim ciklom ipd. Ampak te razlike trenutno niti približno niso sorazmerne z zastopanostjo žensk v družbi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

nevone ::

Po ključu ugotavljanja vpliva prirojenih sposobnosti na odločanje za delo v ITju.


Ne gre za prirojene sposobnosti za določen poklic, ampak za lastnosti, ki so potrebne, da si v (tem) poslu uspešen.

Ampak kot pravim. Still under consideration.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

koramberger ::

In dokaz za to očitnost je razmerje v ITju družb z različno stopnjo seksizma?

Nene, narobe maš predstavo o tem kdo mora kaj dokazovat. Spolni dimorfizem je prisoten v celotnem živalskem kraljestvu, kjer obstaja spolno razmnoževanje. Vloge spolov so v vseh teh vrstah različne. Breme dokazovanja, da so razlike družbene in ne biološke, tako kot pri vseh ostalih vrstah, je na strani tistih, ki to trdijo.
Poleg tegag glede na to, da med Iranom in Švedsko ni razlike v zastopanju v STEM področjih, je očitno, da izjemno različna družba prav nič ne vpliva na to razliko.

thramos ::

nevone je izjavil:

Ne gre za prirojene sposobnosti za določen poklic, ampak za lastnosti, ki so potrebne, da si v (tem) poslu uspešen.


A imaš kakšen dokaz, ali pa vsaj indic, da je kateri od spolov v ITju bolj uspešen?

koramberger ::

A imaš kakšen dokaz, ali pa vsaj indic, da je kateri od spolov v ITju bolj uspešen?

Ja, first google search result away:
http://startupguide.com/world/greatest-...

thramos ::

koramberger je izjavil:

Poleg tegag glede na to, da med Iranom in Švedsko ni razlike v zastopanju v STEM področjih, je očitno, da izjemno različna družba prav nič ne vpliva na to razliko.


Zgolj (zelo) drugačna družba seveda ni noben razlog za razliko udeleževanja v ITju.

koramberger ::

Zgolj (zelo) drugačna družba seveda ni noben razlog za razliko udeleževanja v ITju.

Does that change my point?

nagobčnik ::

Mato989 je izjavil:

Zdaj se odloči ali feminizem ženskam nalaga bremena ali jim rihta privilegije. Ker če oboje hkrati, je mogoče kar pošten.


Nalaga jim dodatno breme v celoti, hkrati pa jim na kariernem nivoju olajšuje zadeve...

Ne razumeš?

Zdaj je ženska pod "pritiskom" da je na dobri karierni poti, hkrati pa mora bit še mamica, imeti partnerja in bit ženska... komulativa je torej oteževanje, ampak karierno, pa se jim olajšuje, skozi kvote itd...


Kumulativa je torej oteževanje, praviš?

Mato989 je izjavil:


Glede na to da so danes ženske bolj svobodne kot kdajkoli prej[...]

thramos ::

koramberger je izjavil:

Ja, first google search result away:
http://startupguide.com/world/greatest-...


Brez upoštevanja dejstva, da se drugačen delež enega spola odloči za IT, je zgolj štetje spola uspešnih predstavnikov povsem zgrešeno.

Mogoče bo bolje, če malo razmisliš o osnovah.

nevone ::

Glede na raziskave (razlik) so človeški možgani dovolj plastični, da teh razlik praktično ni.


To jaz preprosto (še) ne verjamem. Zanimiv bi bil eksperiment, če bi lahko dva naključna osebka postavili v natančno enako okolje. Bi se res oba odločala povsem enako? Možno, ne vem.

Kdaj pa pravzaprav možgani začnejo delat povezave v glavi. Verjetno se začnejo vzpostavljat takoj, ko nastanejo prve možganske celice. Od česa je takrat odvisno, kako se bodo razvijale? Človek se rodi že z neko strukturo v glavi, ki ni pri vseh popolnoma enaka.

Če imaš otroke, potem lahko vidiš, da se dva na enak dražljaj odzivata nekoliko drugače, kljub vsaj približno enaki vzgoji. Neke intence kljub vsemu izgledajo kot že vsajene v hardver.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

thramos ::

koramberger je izjavil:

Does that change my point?


Popolnoma. Ker različna družba ne pomeni, da so drugačni tudi tisti elementi, ki vplivajo na odločanje za določeno panogo po spolih.

koramberger ::

Popolnoma ne štekaš pointa. Še enkrat:

Breme dokazovanja, da so razlike družbene in ne biološke, tako kot pri vseh ostalih vrstah, je na strani tistih, ki to trdijo.

nevone ::

A imaš kakšen dokaz, ali pa vsaj indic, da je kateri od spolov v ITju bolj uspešen?


No, saj jaz ne mislim, da so razlike zaradi spola. Bolj zaradi osebnih preferenc ne glede na spol, ki pa so mešanica genov in skozi vpliv okolja pridobljenih lastnosti.

Če izhajam iz nekaterih oseb, ki imajo pomanjkljive kognitivne sposobnosti do te mere, da so smatrani kot bolniki/invalidi, potem se mi sklepanje, da možgani le niso nujno tako plastični, da bi jih lahko zgolj z memi vzgojili v karkoli, ponuja kar samo.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

koramberger ::

mešanica genov in skozi vpliv okolja pridobljenih lastnosti

Problem nastane, ko mislimo, da mora na silo vse bit enako, in potem se uči ribe po drevesih plezat in opice letet. S spodbujanjem različnosti med spoloma, namesto tabuiziranjem, bi veliko bolje lahko izkoriščali prednosti enega ali drugega spola. In bi učili ribe še bolje plavat in opice še bolje plezat.

nevone ::

S spodbujanjem različnosti med spoloma,


Nisem prepričana, da je različnost potrebno spodbujati med spoloma. Bolj dopuščat različnost med posamezniki, ne glede na to v katero skupino koga popredalčkamo.

So pač nekatere ženske bolj možate in nekateri moški bolj ženstveni. Ni jih potrebno siliti v neke vnaprej definirane kalupe.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: nevone ()

SimplyMiha ::

Torej naj možače hodijo v moški vece in ženstveni viti na ženskega?

nevone ::

SimplyMiha je izjavil:

Torej naj možače hodijo v moški vece in ženstveni viti na ženskega?

Meni je vseeno na kateri wc gre kdo, dokler se kulturno obnaša.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

thramos ::

nevone je izjavil:


No, saj jaz ne mislim, da so razlike zaradi spola. Bolj zaradi osebnih preferenc ne glede na spol, ki pa so mešanica genov in skozi vpliv okolja pridobljenih lastnosti.

Če izhajam iz nekaterih oseb, ki imajo pomanjkljive kognitivne sposobnosti do te mere, da so smatrani kot bolniki/invalidi, potem se mi sklepanje, da možgani le niso nujno tako plastični, da bi jih lahko zgolj z memi vzgojili v karkoli, ponuja kar samo.


Ja, saj nisva daleč narazen. Da ni čisto nobenega vpliva genov ne trdim in zgolj zunanji vplivi niso dovolj, da bi iz kogarkoli naredili karkoli. Pa še preučevanje in dokazovanje vplivov je zelo težko preučevati.

Ampak v kontekstu pogovora (razmerje spolov v ITju), sem na podlagi obstoječih znanstvenih dejstev (in nekaj podobnih opažanj kot tvoje) vseeno prepričan, da so spolne genetske razlike možganov majhne, vpliv okolice pa velik.

Da so vloge spolov družbeni konstrukt, pa je jasno vsakomur, ki se je česa naučil iz različnih vlog spolov v različnih civilizacijah človeške zgodovine. Ne nazadnje je marsikdo lahko spremljal spremembe v naši civilizaciji v zadnjih desetletjih.

SimplyMiha je izjavil:

Torej naj možače hodijo v moški vece in ženstveni viti na ženskega?


Zakaj samo možače? A ne bi rajši zahteval, da so ženske na plaži oblečene do vratu?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

Mato989 ::

nagobčnik je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Zdaj se odloči ali feminizem ženskam nalaga bremena ali jim rihta privilegije. Ker če oboje hkrati, je mogoče kar pošten.


Nalaga jim dodatno breme v celoti, hkrati pa jim na kariernem nivoju olajšuje zadeve...

Ne razumeš?

Zdaj je ženska pod "pritiskom" da je na dobri karierni poti, hkrati pa mora bit še mamica, imeti partnerja in bit ženska... komulativa je torej oteževanje, ampak karierno, pa se jim olajšuje, skozi kvote itd...


Kumulativa je torej oteževanje, praviš?

Mato989 je izjavil:


Glede na to da so danes ženske bolj svobodne kot kdajkoli prej[...]



Seveda so bolj svobodne kot kdajkoli prej, ker če ne bi bile, jim "mi" moški ne bi dali bremena tako domačih del kot bremena kariere ali bolje rečeno "kariere"... Ženske imajo zdaj komulativno težje kot 70 let nazaj recimo, ampak to je bila njihova svobodna izbira da so si otežile, svobodno so se namreč odločile da hočejo biti tudi pri karierah zraven, in zdaj ko to imajo, jih pa še vedno bremeni teža da so ženske in morajo oz. bi naj bile gospodinje itd itd itd....

Kaj še ti ni jasno? Če bi bilo patriarhalno urejena družba bi babnca bila doma gospodinjila, kvečjemu rihtala vrt in sadila zelenjavo in rojevala otroke, to bi bilo po patriarhalno, zdaj pa so one hotle bit svobodne in imajo dodano še kariero (PO SVOBODNI IZBIRI, tipi nismo žensk silili v to) še vedno pa ostaja želja po otroku in potem pride zraven še pucanje gospodinjstva, vzgoja itd. kjer se tipom bolj fučka, njim pač ne in zato več vložijo, torej komulativa jih bolj bremeni, ampak po lastni svobodni izbiri.

Pričakovat da bomo zdaj tipi delali gospodinjstvo bolj zato ker bi ene rade furale kariero za 700€ neto je res smešno, žal pa tipi ne moremo bit doma in rodit drugače se jaz komot pri moji odpovem karieri in doma sesam, pucam prah, in se špilam s frocovji medtem ko štiham vrt....

dice7 ::

Patriarhalna druzba predvsem povelicuje gender roles. In ti to pravkar pocnes

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dice7 ()

nagobčnik ::

Mato989 je izjavil:

nagobčnik je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Zdaj se odloči ali feminizem ženskam nalaga bremena ali jim rihta privilegije. Ker če oboje hkrati, je mogoče kar pošten.


Nalaga jim dodatno breme v celoti, hkrati pa jim na kariernem nivoju olajšuje zadeve...

Ne razumeš?

Zdaj je ženska pod "pritiskom" da je na dobri karierni poti, hkrati pa mora bit še mamica, imeti partnerja in bit ženska... komulativa je torej oteževanje, ampak karierno, pa se jim olajšuje, skozi kvote itd...


Kumulativa je torej oteževanje, praviš?

Mato989 je izjavil:


Glede na to da so danes ženske bolj svobodne kot kdajkoli prej[...]



Seveda so bolj svobodne kot kdajkoli prej, ker če ne bi bile, jim "mi" moški ne bi dali bremena tako domačih del kot bremena kariere ali bolje rečeno "kariere"... Ženske imajo zdaj komulativno težje kot 70 let nazaj recimo, ampak to je bila njihova svobodna izbira da so si otežile, svobodno so se namreč odločile da hočejo biti tudi pri karierah zraven, in zdaj ko to imajo, jih pa še vedno bremeni teža da so ženske in morajo oz. bi naj bile gospodinje itd itd itd....

Kaj še ti ni jasno? Če bi bilo patriarhalno urejena družba bi babnca bila doma gospodinjila, kvečjemu rihtala vrt in sadila zelenjavo in rojevala otroke, to bi bilo po patriarhalno, zdaj pa so one hotle bit svobodne in imajo dodano še kariero (PO SVOBODNI IZBIRI, tipi nismo žensk silili v to) še vedno pa ostaja želja po otroku in potem pride zraven še pucanje gospodinjstva, vzgoja itd. kjer se tipom bolj fučka, njim pač ne in zato več vložijo, torej komulativa jih bolj bremeni, ampak po lastni svobodni izbiri.

Pričakovat da bomo zdaj tipi delali gospodinjstvo bolj zato ker bi ene rade furale kariero za 700EUR neto je res smešno, žal pa tipi ne moremo bit doma in rodit drugače se jaz komot pri moji odpovem karieri in doma sesam, pucam prah, in se špilam s frocovji medtem ko štiham vrt....


Jaz nisem nikjer trdil, da so moški karkoli naložili ženskam, prav tako nisem nikjer trdil, da je družba patriarhalna in da bi morali moški ostajat doma. Ti to ni jasno?

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

dice7 je izjavil:

Patriarhalna druzba predvsem povelicuje gender roles. In ti to pravkar pocnes


Patriarhalna družba predvsem spreminja ženski role v delo gospodinjstva, vrtnega obdelovanja in ROJEVANJA.... torej ven iz kariere in služb, to je patriarhat, kjer imajo tipi glavno besedo v družini, drugega pač ni.

nagobčnik je izjavil:


Jaz nisem nikjer trdil, da so moški karkoli naložili ženskam, prav tako nisem nikjer trdil, da je družba patriarhalna in da bi morali moški ostajat doma. Ti to ni jasno?


Jaz sem ti samo malo na daljše razložil, zakaj so ženske danes (naj)bolj svobodne kadarkoli pa vseeno komulativno bolj obremenjene, predvsem po lastni želji, ki se meša z naravno željo potomstva itd.

Ničesar drugega, to pa si spraševal kajne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

dice7 ::

Mato989 je izjavil:

dice7 je izjavil:

Patriarhalna druzba predvsem povelicuje gender roles. In ti to pravkar pocnes


Patriarhalna družba predvsem spreminja ženski role v delo gospodinjstva, vrtnega obdelovanja in ROJEVANJA.... torej ven iz kariere in služb, to je patriarhat

Ne, pripisuje gender role spolom, oz povelicuje moskost in zenskost in zarad tega druzba cudno gleda na mozate zenske in zenstvene moske. Poleg tega povdarja mosko nadvlado, kar se pa v poslovnem svetu tak vidi

Mato989 ::

dice7 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

dice7 je izjavil:

Patriarhalna druzba predvsem povelicuje gender roles. In ti to pravkar pocnes


Patriarhalna družba predvsem spreminja ženski role v delo gospodinjstva, vrtnega obdelovanja in ROJEVANJA.... torej ven iz kariere in služb, to je patriarhat

Ne, pripisuje gender role spolom, oz povelicuje moskost in zenskost in zarad tega druzba cudno gleda na mozate zenske in zenstvene moske. Poleg tega povdarja mosko nadvlado, kar se pa v poslovnem svetu tak vidi


No da ti objasni vir kaj je PATRIARHAT!

Patriarhat je družbena ureditev, pri kateri imajo vso avtoriteto moški predstavniki družin, ki sestavljajo skupnost. Pravica do imena, socialnega in političnega položaja, kakor tudi do imetja in oblasti nad družinskimi člani, se prenaša avtomatično od očeta na prvorojenca ali na najbližjega moškega sorodnika.

Patriarhat v tem skrajnem pomenu je bil normalna socialna ureditev v prazgodovini in zgodnji zgodovini. Čeprav zelo omiljen, je bil v navadi še do nedavnega v raznih krajih. V Rimskem imperiju so imele ženske praktično popolno neodvisnost od moža, a politične pravice so brez problemov prehajale od očetov na sinove. V evropskem srednjem veku, posebno v krogih visoke aristokracije, je bila dedna pravica naslova in imetja nedotakljiva. Izven Evrope, na primer na Kitajskem in Japonskem, je patriarhalna ureditev veljala vse do svetovnih vojn.


Tega nekega konstrukta s katerim tu že nekaj opletamo kto je patriarhalna družba, sploh ni zaslediti. Obstajata patriarhat in matriarhat, pomen razumemo, zdaj pa še samo pomisliva kje živimo in kdo ima v družini glavno besedo :) Odgovor je kot na pladnju ob stalno odsotnemu očetu v "gostilnah" :)

dice7 ::

Imas polni pomen tukaj
Patriarchy @ Wikipedia

Predvsem feminist theory

thramos ::

Mato989 je izjavil:

Seveda so bolj svobodne kot kdajkoli prej, ker če ne bi bile, jim "mi" moški ne bi dali bremena tako domačih del kot bremena kariere ali bolje rečeno "kariere"... Ženske imajo zdaj komulativno težje kot 70 let nazaj recimo, ampak to je bila njihova svobodna izbira da so si otežile, svobodno so se namreč odločile da hočejo biti tudi pri karierah zraven, in zdaj ko to imajo, jih pa še vedno bremeni teža da so ženske in morajo oz. bi naj bile gospodinje itd itd itd....


Svobodna izbira kariere ni breme in ženske si s to odločitvijo življenja niso otežile. Breme je zgolj partnerjeva nepripravljenost na enakovredno porazdelitev gospodinjskih opravil, če si partnerica tega želi.

Da ženske morajo oz. naj bi bile gospodinje pa je zgolj miselnost o spolni vlogi nekaterih moških, katerih število se pri nas k sreči manjša.

Mato989 je izjavil:


Kaj še ti ni jasno? Če bi bilo patriarhalno urejena družba bi babnca bila doma gospodinjila, kvečjemu rihtala vrt in sadila zelenjavo in rojevala otroke, to bi bilo po patriarhalno, zdaj pa so one hotle bit svobodne in imajo dodano še kariero (PO SVOBODNI IZBIRI, tipi nismo žensk silili v to) še vedno pa ostaja želja po otroku in potem pride zraven še pucanje gospodinjstva, vzgoja itd. kjer se tipom bolj fučka, njim pač ne in zato več vložijo, torej komulativa jih bolj bremeni, ampak po lastni svobodni izbiri.

Pričakovat da bomo zdaj tipi delali gospodinjstvo bolj zato ker bi ene rade furale kariero za 700€ neto je res smešno, žal pa tipi ne moremo bit doma in rodit drugače se jaz komot pri moji odpovem karieri in doma sesam, pucam prah, in se špilam s frocovji medtem ko štiham vrt....


Na ženski je nujno zgolj nosečnost, rojstvo in nekaj najbolj občutljivih mesecev. Kar žensko s trga delovne sile, če ni zdravstvenih težav, umakne zgolj za nekaj mesecev. Vse ostalo "sesanje, pucanje, špilanje s frocovji" je lahko ali enakovredno razdeljeno med oba partnerja ali pa povsem na moški strani.

nagobčnik ::

Mato989 je izjavil:


Jaz sem ti samo malo na daljše razložil, zakaj so ženske danes (naj)bolj svobodne kadarkoli pa vseeno komulativno bolj obremenjene, predvsem po lastni želji, ki se meša z naravno željo potomstva itd.

Ničesar drugega, to pa si spraševal kajne?


Problem je, da si spet nasprotuješ:

Mato989 je izjavil:



Seveda so bolj svobodne kot kdajkoli prej, ker če ne bi bile, jim "mi" moški ne bi dali bremena tako domačih del kot bremena kariere ali bolje rečeno "kariere"... Ženske imajo zdaj komulativno težje kot 70 let nazaj recimo, ampak to je bila njihova svobodna izbira da so si otežile, svobodno so se namreč odločile da hočejo biti tudi pri karierah zraven, in zdaj ko to imajo, jih pa še vedno bremeni teža da so ženske in morajo oz. bi naj bile gospodinje itd itd itd....


Kako so jim zdaj moški dali breme, če so si ga pa menda same naložile?

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Evo, diskriminacija moških ....

http://www.odditycentral.com/funny/comp...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mato989 ::

Svobodna izbira kariere ni breme in ženske si s to odločitvijo življenja niso otežile. Breme je zgolj partnerjeva nepripravljenost na enakovredno porazdelitev gospodinjskih opravil, če si partnerica tega želi.

Da ženske morajo oz. naj bi bile gospodinje pa je zgolj miselnost o spolni vlogi nekaterih moških, katerih število se pri nas k sreči manjša.


Kako si niso? Zdaj se morajo dokazovat še nekje kjer se drugače ne bi rable :) Ali hočeš rečt da je služba zabava in da sploh ni naporna in breme človeku kot taka sama po sebi? Stresna itd.?


Na ženski je nujno zgolj nosečnost, rojstvo in nekaj najbolj občutljivih mesecev. Kar žensko s trga delovne sile, če ni zdravstvenih težav, umakne zgolj za nekaj mesecev. Vse ostalo "sesanje, pucanje, špilanje s frocovji" je lahko ali enakovredno razdeljeno med oba partnerja ali pa povsem na moški strani.


No evo, že imava kar nekaj mesecev ko niso enakopravne? Zakaj feministke ne krivijo narave? :) In jo tožijo? Se ti ne zdi to od narave zelo seksistično da mora ženska nosit otroka, da ni 50:50? Bi naredli kvote pa to kajne? :P

Kakorkoli, ni enakovredno razdeljeno iz preprostega razloga, ker DOSTIKRAT (spet ne vedno) je ženski standard čistoče in vzgoje bistveno višji kot od tipa, in pride do konflikta kjer je potem rezultat to, da ali je moški podvržen pro-ženski rešitvi ali pa je ženska soočena s tem da ne bo tako kot si ona zamišlja. Rezultat je da se tip raje umakne v gostilno ali na šiht, ženska pa vse postori ker potem je po njeno, ne govorim zdaj da je tako vsepovosod, ampak dostikrat pač je.


Kako so jim zdaj moški dali breme, če so si ga pa menda same naložile?


Pa a ti ne zmoreš prebrat? Govorim da če bi bilo PO MOŠKO (patriarhat) bi babnce doma pucale in rojevale in skrbele za vrt +/- še kaj, torej moški jim sami od sebe NE BI NALOŽILI BREMENA (kariere)... AMPAK one so se svobodno odločile da hočejo še kariero.

A maš nagobčnik čez oči namesto čez usta?

koramberger ::

Patriarhalna druzba predvsem povelicuje gender roles.

In to je slabo zakaj?

thramos ::

Mato989 je izjavil:


Kako si niso? Zdaj se morajo dokazovat še nekje kjer se drugače ne bi rable :) Ali hočeš rečt da je služba zabava in da sploh ni naporna in breme človeku kot taka sama po sebi? Stresna itd.?


Če je alternativa (finančna) odvisnost od nekoga drugega, potem prednosti službe v večini primerov daleč odtehtajo slabosti. Kar precej preprosto pokažejo odločitve ljudi, ko se jim ponudi možnost izbire.

Na ženski je nujno zgolj nosečnost, rojstvo in nekaj najbolj občutljivih mesecev. Kar žensko s trga delovne sile, če ni zdravstvenih težav, umakne zgolj za nekaj mesecev. Vse ostalo "sesanje, pucanje, špilanje s frocovji" je lahko ali enakovredno razdeljeno med oba partnerja ali pa povsem na moški strani.


Mato989 je izjavil:


No evo, že imava kar nekaj mesecev ko niso enakopravne? Zakaj feministke ne krivijo narave? :) In jo tožijo? Se ti ne zdi to od narave zelo seksistično da mora ženska nosit otroka, da ni 50:50? Bi naredli kvote pa to kajne? :P


Saj se zavedaš bedarij, ki jih pišeš? Nekatera naravna dejstva so (zaenkrat) kakršna so. Odnosi med spoloma in njune vloge pa so povsem nekaj drugega in jih je možno spreminjati in narediti bolj pravična oz. po željah vseh vključenih.

Mato989 je izjavil:


Kakorkoli, ni enakovredno razdeljeno iz preprostega razloga, ker DOSTIKRAT (spet ne vedno) je ženski standard čistoče in vzgoje bistveno višji kot od tipa, in pride do konflikta kjer je potem rezultat to, da ali je moški podvržen pro-ženski rešitvi ali pa je ženska soočena s tem da ne bo tako kot si ona zamišlja. Rezultat je da se tip raje umakne v gostilno ali na šiht, ženska pa vse postori ker potem je po njeno, ne govorim zdaj da je tako vsepovosod, ampak dostikrat pač je.


In dostikrat je obratno. In? V vsaki zvezi so potrebni kompromisi, kar nima nobene veze s tem, da moški (in družba) od ženske privemajo vlogo gospodinje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

Mato989 ::

dice7 je izjavil:

Imas polni pomen tukaj
Patriarchy @ Wikipedia

Predvsem feminist theory


No osnovna definicija patriarhata je torej:

Patriarchy is a social system in which males hold primary power, predominate in roles of political leadership, moral authority, social privilege and control of property. In the domain of the family, fathers or father-figures hold authority over women and children.

hold primary power - no ja, v teoriji, če je zakonsko ne morejo uporabljat (fizična moč) zaradi zakonov, potem je jalova
roles of political leadership - ja in ne, ampak v demokraciji tega ne moreš štet zraven ker ljudje volimo in odločamo torej tudi ženske ki so volivke dajo glas MOŠKIM, to torej ne more štet kot patriarhalna ureditev kajne?
moral authority - Je praktično več ni, poglej samo softiče okrog in okrog...
social privilege and control of property - Recimo da prvo priznam za odtenek bolj v moško korist (kar je izborjeno skozi stoletja!) pa je drugo absurd, glede na to da se baba samo oženi in dobi 50% moškega bogastva dandanes (razen res v visokih krogih kjer je predporočna pogodba, pa še pol so preživnine večkrat plačevane na strani moških)
In the domain of the family, fathers or father-figures hold authority over women and children. - Kje točno vidiš ti kakšno avtoriteto? Zadnja generacija (40 let) je vzgojena brez kakršnekoli avtoritete, ravno zaradi erozije moške avtoritete in patriarhata. Ko se je mojga fotra vzgajalo, je moj deda vzel v roke pas če kaj ni blo ok pa ga je nalomo ko bika, moja generacija v 80tih je o tem slišala samo iz bajk naših dedov. Torej kje točno je ta avtoriteta?

Torej če povzameva, 25/100, ne šteje ker je izvoljen, 25/100, 25/100, 0/100, se pravi od 5 točk, eno v demokraciji ne moremo štet ker je volja ljudstva (in strank kjer se spet ženske lahko včlanijo!) in pridemo na skupen seštevek, 75/400.... v najboljšem pogledu 100/400 oz. 25%.... Toliko pa je še nekje ostanka patriarhata v naši družbi sploh za generacije pod 40 ali celo 50 let.

Zadnja generacija ki je živela pod vsaj OMILJENIM patriarhatom, je generacija baby boom... vse generacije po tej, so živele v feminilnem odraščanju in obsojeni na vzgojo dominantne ženske in vedno odsotnega očeta.

nagobčnik ::

Mato989 je izjavil:


Kako so jim zdaj moški dali breme, če so si ga pa menda same naložile?


Pa a ti ne zmoreš prebrat? Govorim da če bi bilo PO MOŠKO (patriarhat) bi babnce doma pucale in rojevale in skrbele za vrt +/- še kaj, torej moški jim sami od sebe NE BI NALOŽILI BREMENA (kariere)... AMPAK one so se svobodno odločile da hočejo še kariero.

A maš nagobčnik čez oči namesto čez usta?


Bolj je problem v tem, kako je napisano:

Mato989 je izjavil:



Seveda so bolj svobodne kot kdajkoli prej, ker če ne bi bile, jim "mi" moški ne bi dali bremena tako domačih del kot bremena kariere ali bolje rečeno "kariere"...


Če ne bi bilo x, ne bi bilo y. Ker pa x menda je (vsaj tako praviš), iz tega sledi, da ...

Mato989 ::

Če je alternativa (finančna) odvisnost od nekoga drugega, potem prednosti službe v večini primerov daleč odtehtajo slabosti. Kar precej preprosto pokažejo odločitve ljudi, ko se jim ponudi možnost izbire.


Res? Če bi to bilo res, potem debeli bogatuni tipa Berlusconi ne bi imeli 25 +/- letnic ki jih enostavno "ljubijo" :)

Saj se zavedaš bedarij, ki jih pišeš? Nekatera naravna dejstva so (zaenkrat) kakršna so. Odnosi med spoloma in njune vloge pa so povsem nekaj drugega in jih je možno spreminjati in narediti bolj pravična oz. po željah vseh vključenih.


Ja ampak tak če tak malo izven konteksta pomisliva, pa pustva da je dejstvo, ali ni narava potem seksistična? Pa pustva zdaj da je pač tak kot je, ozriva se raje na dejstvo da ženska mora nosit celega otroka, tip pa nič? Kaj pa če je želja 50%, kontra ostalih 50%, potem bo vedno 50% imelo željo "izpolnjeno" :)

In dostikrat je obratno. In? V vsaki zvezi so potrebni kompromisi, kar nima nobene veze s tem, da moški (in družba) od ženske privemajo vlogo gospodinje.


Gre se za povprečja, tu podporniki feminizma vedno padete mimo, ker ja, vedno bo ena izjema ko bo tip ultra freak za nekaj, oz. bolj kot marsikera ženska, ampak v povprečju pa je tak kot je. V spomin mi pride moja lastna mama, recimo jaz sem prišel v sobo in sem "vrgel" cote čez stol, za mene je to bilo pospravljeno, potem je prišla mimo mati, jo je to zmotlo in je vse cota zložila in pospravla, ker samo takrat ko so v omari ali v košu za perilo je pospravljeno. No na koncu dneva se je pritoževala kako midva z bratom nisva nič naredila, in da samo ona pospravlja. Čeprav je za naju bilo že pospravljeno je ona še pospravila po svoji definiciji. Zdaj pa to prenesi naprej in boš morda uvidel zakaj pride do konflikta, ker bi baba rada ima bolj pospravljeno kot povprečen tip, in pride do konflikta, za tipa je pospravljeno za babo pa ne, pol pa ona pospravi za tipovim pospravljenim stanjem in se pizdi na njega da ni pospravljeno.

Kaj je rešitev, da ona zniža standarde ali da on upošteva njene? V vsakem primeru bo en nesrečen, in pro žensko se dogaja danes, da bo mir v hiši copatar naredi kot hoče babnca :) To je zgeneralizirana zgodba, ki pa kar drži. Tipi redkokdaj kompliciramo pri domačih opravilih, samo da je, pa bo, to je evidentno na vsakih potovanjih ipd. Ko gremo samo tipi, pečemo roštilj in jemo v rokah čevape pa lepinjo pa pijemo pir iz piksne, ko grejo z nami punce imamo kosilo, krožnike, kozarce itd... samo zato ker ne mormo baje jest kot "barbari", rezultat je gora posode za pomivat in potem bi mi morali to pomivat ko vemo da bi šlo brez tega :) Rezultat? KREGARIJA... končni rezultat, tipi spizdimo na pir v gostilno, babe pa si naj pomijejo. In tako pol ženske delajo več ti. hišnih opravil, ker si jih v lastni zaslepljenosti naložijo, da ne omenjam doma rož, zaves itd. to sem jaz vse ven spometal v svoji sobi, rezultat, MALO opravil :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

dice7 ::

Mato preberi si feminist theory

koramberger je izjavil:

Patriarhalna druzba predvsem povelicuje gender roles.

In to je slabo zakaj?

Predsodkov in posledicne diskriminacije?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dice7 ()

vostok_1 ::

nevone je izjavil:

I beg to differ. "Moški" poblemi so povsem ignorirani.


Jaz se moških problemov povsem zavedam. Ker v resnici ni problem ženska-moški ampak močni-šibki.

o+ nevone


To je pravzaprav še največji problem ja.
Sicer ne maram teh izrazov, ampak mi drugega ne pride na pamet sedaj. Alfa samec in alfa samica sta dejansko bistveno bolj priviligirana kot naključen samec in naključna samica.

Mato989 ::

dice7 je izjavil:

Mato preberi si feminist theory

koramberger je izjavil:

Patriarhalna druzba predvsem povelicuje gender roles.

In to je slabo zakaj?

Predsodkov in posledicne diskriminacije?


Saj sem, in feminist theory je le in samo to, TEORIJA :) patriarhat je pač nekaj čisto drugega kot teorija ene skupine privržencev neki ideologiji ali mišljenju :)

dice7 ::

Tako kot teorija relativnosti

Mato989 ::

Pa še tole:

The idea that patriarchy is natural has, however, come under attack from many sociologists, explaining that patriarchy evolved due to historical, rather than biological, conditions. In technologically simple societies, men's greater physical strength and women's common experience of pregnancy combined together to sustain patriarchy.[39] Gradually, technological advances, especially industrial machinery, diminished the primacy of physical strength in everyday life. Similarly, contraception has given women control over their reproductive cycle.[citation needed]


Kako zdaj, a niso tu eni trdili, da smo enaki moški in ženske po moči? Tu je trditev čisto drugačna od skupine večih sociologov? Torej smo moški fizično le močnejši v povprečju?

Tako kot teorija relativnosti


Tako je, samo teorija, torej ni potrjeno, samo nekaj se verjame, patriarhat pa je nekaj takega kot gravity, dokazan, in dokazano danes nismo v patriarhatu po večini točk definicije patriarhata. Dejansko v patriarhatu nismo več verjetno več kot 100 let, kar se tiče Evrope. Pa če rečemo generalno gledano da od 2. svetovne vojne več nismo v patriarhatu bomo pošteni in realni ter objektivni, delni razlog je tudi smrt mnogih moških v tej veliki vojni, ki je za večno spremenila Svet tudi socialoško in kulturno ter v relaciji, moški-ženska. A si predstavljate recimo danes te mehkužce 20 letne pristajat v reali na Normandijski obali?
««
10 / 43
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

So ženske slabše programerke ali samo necenjene? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Rezultati
25458464 (52387) jype

Več podobnih tem