» »

4k monitor

4k monitor

«
1
2

tikitoki ::

Lep pozdrav!

Mene zanima, če lahko kdo iz lastnih izkušenj pove ali je nakup 4k monitorja že smiselen? Kako se obnese 27 inčen 4k monitor v praksi oz. vsakdanjem delu?
Malenkost me skrbi kako je z velikostjo teksta in ikon ob surfanju, v igrah (nativna resolucija je tko previsoka) in tako dalje.
Odločam se za nakup monitorja in se sprasujem ali naj vzamem kej za cca. 200 EUR ali naj se stegnem in kupim en 4k monitor za 600 EUR.

DarwiN ::

27" je neumnost za 4k resolucijo, ker boš moral uporabit scaling vsaj na 150% in potem izgubiš vso dodatno delovno površino, kar je bistvo višje resolucije.. Poleg tega pa tudi na ostrini ne pridobiš nič napram 1440p monitorju..

In če k enačbi dodaš še ceno, ti ostane praktično samo 39.5" 4k monitor, če imaš prostor, da boš oddaljen vsaj 80cm od zaslona... Drugače pa 21:9 3440x1440 ukrivljen monitor... Ti dve varianti sta v splošnem best buy in je takšno povpraševanje, da težko najdeš zalogo kjerkoli po svetu.. Cena pa v obeh primerih ~700EUR..

Sam sem ravno preklical naročilo Philipsa BDM4065UC, ker mi je bilo dost čakanja mesec in pol, predvsem pa zato, ker prihajao ukrivljeni Samsungi 40" 4k.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

OZZY ::

ena tema je že tukaj:
4K monitorji
Go with the flow.

tikitoki ::

Ne vem, ce je delovna povrsina bistvo visje resolucije. Mislim, da je za veliko, ce ne vecino, vsaj tako ali bolj pomembna ostrina slike oz. 300 dpi, da koncno ne locis posameznih pikslov (recimo pri gledanju ali obdelavi slik je to nedvomno prednost). Ko gledam zaslon z 300 dpi pac vidim razliko in bi rad isto na PCju.
Seveda pa je problem upscaling in se kaj drugega.
Osebno pa mislim, da je 40" velikost za televizorje oz zalon, ki je precej oddaljen.
Res pa ne vem ali je ze cas za ta preskov v praksi.

wini ::

Jst sm kupu 27" dell 2715Q model s 4k resolucijo (ker mi 11 let star 24" počasi crkuje - vertikalna črta na panelu, osvetlitev peša)
In sem bil kar malček presenečen nad ostrino - ko primerjam novega poleg starega je razlika res očitna.
Edini minus so razne aplikacije ki ne podpirajo hdpi display (skype ima vse zapackano ker uporablja scale, starejša verzija photoshopa cs6 so vsi menuji in okone miniaturni itd).

tititus ::

Je smiselen če:
Imaš dovolj € da ga kupiš.
Veš za kaj ga rabiš

Vse naštete težave - niso problematične. V browserju narediš zoom in in to je to. Kvaliteta črk je res balzam za oči.

Problem ki jih 4k imajo - ne-zbujanje iz spanja (Rabiš reštartat komp), slaba podpora na linux (Verjetno bo minilo še par let preden je to popravljeno)

Scalinga ne uporabljam, če ga, BF4 crkne. Zakaj, nimam pojma.

Keš za monitor, razumeti moraš, da monitor kupuješ za 3-5 let vsaj.
Hočeš ta leta preživeti na mizerni FullHD resoluciji, kjer vidiš piksle na ekranu in so črke vse lisaste?

Špili, če nimaš dobre grafične še vedno lahko ženeš na nižji resoluciji.

27" 4k so ok denar, 30" so predragi, 40" bo pa sploh nedosegljivo, če ravno ne zadeneš na loteriji.

Imeti FHD velikost pik na 40" je pa resna neumnost. Tudi vztrajati na Ne-IPS matrikah. Pri taki velikosti zaslona in manjši oddaljenosti (50cm), se ti vidni koti izjemno poznajo.

Invictus ::

Winodws 10 podpira 4k out of the box ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jure3000 ::

wini je izjavil:

Jst sm kupu 27" dell 2715Q model s 4k resolucijo (ker mi 11 let star 24" počasi crkuje - vertikalna črta na panelu, osvetlitev peša)
In sem bil kar malček presenečen nad ostrino - ko primerjam novega poleg starega je razlika res očitna.
Edini minus so razne aplikacije ki ne podpirajo hdpi display (skype ima vse zapackano ker uporablja scale, starejša verzija photoshopa cs6 so vsi menuji in okone miniaturni itd).

Kje si pa ga kupil? kak link?

tititus ::

Jure: mimovrste

Invictus je izjavil:

Winodws 10 podpira 4k out of the box ...


Zelo dvomim da bo to odpravilo težave z nezbujanjem. Problem je namreč v driverjih, ne OS.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tititus ()

DarwiN ::

Hočeš ta leta preživeti na mizerni FullHD resoluciji, kjer vidiš piksle na ekranu in so črke vse lisaste?


V tem primeru pride prav ravno tista vmesna resolucija, torej QHD 1440p, ki je nekak optimalna za 27" velikost. 4k resolucija je prej ko slej overkill za to velikost zaslona. Razen če sediš zelo blizu.. In scaling je must have, sicer sledi naprezanje/utrujanje oči, o čemer poroča veliko ljudi, ki uporabljajo te "premajhne" 4k zaslone.

30" so predragi, 40" bo pa sploh nedosegljivo, če ravno ne zadeneš na loteriji.

PHILIPS BDM4065UC
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

tititus ::

V tem primeru pride prav ravno tista vmesna resolucija, torej QHD 1440p, ki je nekak optimalna za 27" velikost. 4k resolucija je prej ko slej overkill za to velikost zaslona.

Obstajajo tudi 4k na 24".
Višja resolucija ni overkill, saj lahko DPI vedno povečaš poljubno. FHD na mobijih s 400ppi je odlična zadeva in tam se razlika med HD in FHD tudi pozna, pa bi mislil, da se ne.
QHD ni nek velik preskok, piksli so še vedno nadležno veliki.

PHILIPS BDM4065UC

VA, ne IPS

Razen če sediš zelo blizu

Pri 4k lahko dejansko sediš poljubno blizu, brez težav. Kar mi res odgovarja.

DarwiN ::

Pri 4k lahko dejansko sediš poljubno blizu, brez težav. Kar mi res odgovarja.


Ja, če sediš zelo blizu monitorja, potem še razumem nakup. Ampak povprečen uporabnik sedi malce dlje proč, zato vidiš po tujih forumih izkušnje uporabnikov, ki poročajo o naprezanju oči in splošnem scalanju/zoomanju po dolgem in počez... Zato je nekje v oblakih zaslediti splošno modrost, da je za 4k priporočana velikost 32" ali več.

VA, ne IPS


Sej VA ni slabši od IPS.. Vsak ima svoje prednosti.. IPS ima reprodukcijo barv in malo boljši vidni kot, VA pa kontrast, povsem črna barva in ni "IPS glow pojava". Skratka, ko sešteješ pluse in minuse, sta nekje tu-tu.. Ali pa IPS zmaga za 1%. :).. Ta Philips je zakon, in poceni..
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

tititus ::

Ja, če sediš zelo blizu monitorja, potem še razumem nakup. Ampak povprečen uporabnik sedi malce dlje proč, zato vidiš po tujih forumih izkušnje uporabnikov, ki poročajo o naprezanju oči in splošnem scalanju/zoomanju po dolgem in počez... Zato je nekje v oblakih zaslediti splošno modrost, da je za 4k priporočana velikost 32" ali več.


Samo se oči naprezajo zaradi miniaturnih črk, ne zaradi DPI ekrana.
Velikost črk se da vedno dvigniti.

Sej VA ni slabši od IPS.. Vsak ima svoje prednosti.. IPS ima reprodukcijo barv in malo boljši vidni kot, VA pa kontrast, povsem črna barva in ni "IPS glow pojava". Skratka, ko sešteješ pluse in minuse, sta nekje tu-tu.. Ali pa IPS zmaga za 1%. :).. Ta Philips je zakon, in poceni..

Tudi TN, VA imata glow:)
In ta ekran ga nima skoraj nič.

DarwiN ::

Samo se oči naprezajo zaradi miniaturnih črk, ne zaradi DPI ekrana.
Velikost črk se da vedno dvigniti.


Ja, ampak s scalingom si izgubil delovno površino.. V vsakem primeru ti ostane scalanje/zoomanje in/ali sedenje zelo blizu, ali pač nezdravo naprezanje oziroma določena mera naprezanja, ki jo nek 20-letnik sploh ne občuti, a čez 10 let znajo bit posledice. Kakorkoli gledaš, je 27" daleč od optimalne velikosti. Ker povprečen človek bo operiral na razdaliji, ko pri takšnem monitorju sploh ne bo zaznal omembe vredne razlike med 1440p in 2160p.

Tudi TN, VA imata glow:)
In ta ekran ga nima skoraj nič.

Philips ga nima absolutno nič.. Nix, nada, niente. :D Le malo več prostora potrebuješ. Cirka 80cm oddaljenosti od oči, in je zmaga.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

Lonsarg ::

V bistvu je res žalostno da zaradi marketinga gredo iz 1080p na 2160, namesto da bi šli na 1440p. Limit za hitro premikanje imamo že pri 720p. Več kot 1080p definitivno pri premikajočih zadevah ne zaznamo, tudi če so samo bežno premikajoče. Za statiko, predvsem črnobelo statiko je pa 1440p res balzam in še vedno gre za normalno resolucijo.

No, mogoče jih celo srečuje pamet, vedno več 1440p monitorjev opažam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

hojnikb ::

More is better. Simple :)
Sicer pa, nič te ne ustavlja, da uporabljaš 1080p na 4k monitorju
#brezpodpisa

Lonsarg ::

hojnikb je izjavil:

More is better. Simple :)
Sicer pa, nič te ne ustavlja, da uporabljaš 1080p na 4k monitorju

Nič te ne ustavi, je pa v najboljšem primeru slika potem ista kot na 1080, oziroma v večini primerov celo manj ostra.

tikitoki ::

Darwin jst ne vem zakaj ti je tako pomembna delovna površina, milsim, da za večino ljudi ni, ker ne potrebujemo miljavžent ikon. Hočemo samo ostro in barvno pravilno sliko. Pravzaprav mi več pomeni preglednost in dovolj velike ikone, da se ne naprezam med gledanjem. It to je moj poglavitni oz. edini pomislek. Ob ceni seveda, ki je 3x višja.

Lonsarg ::

Jah meni ta ostrina definitivno ni odtehtala tega, da bi moral scaling spreminjati, ker bi mi bilo vse premajhno, ter še posebaj mi ni odtehtala cene. 34" 1080p je stal 450EUR 1440p bi me pa stal 700EUR. Čeprav če bi bil tajkun bi najbrž vseeno 1440p verzijo kupil;) Ampak dokler bodo take razlike v ceni zaradi ene boge resolucije bom pač imel mal manj ostro zadevo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

wini ::

jure3000 je izjavil:

wini je izjavil:

Jst sm kupu 27" dell 2715Q model s 4k resolucijo (ker mi 11 let star 24" počasi crkuje - vertikalna črta na panelu, osvetlitev peša)
In sem bil kar malček presenečen nad ostrino - ko primerjam novega poleg starega je razlika res očitna.
Edini minus so razne aplikacije ki ne podpirajo hdpi display (skype ima vse zapackano ker uporablja scale, starejša verzija photoshopa cs6 so vsi menuji in okone miniaturni itd).

Kje si pa ga kupil? kak link?


Direkt na b2b avteri, kar preko firme.

AndrejO ::

DarwiN je izjavil:

Ja, ampak s scalingom si izgubil delovno površino..

Izgubil jo bi (ker 4k še nisem kupil) zgolj in zato, ker nimajo 24" 16:10 modelov. Dejansko jo bi izgubil toliko, da bom prisiljen kupiti 27" zaslon, da bom ohranil primerljivo višino zaslona.

V splošnem pa sploh ne vem kaj hočeš povedati, ker je površina določena z fizičnimi dimenzijami. Če imam danes 24" zaslon in sedim X cm pred njim, bom tudi jutri imel 24" zaslon in bom sedel X cm pred njim. Fizična velikost je tista, ki mi določa "delovno površino", ne pa DPI. Kdor je ti dve stvari pomešal, mora pač plačevati ceno za nerazumevanje. Pomagati jim žal ne moreš.

Žel je ljudem jasno, da je list A4 papirja še vedno list A4 papirja in ga bo isti človek vedno bral na približno isti razdalji. Pa če je natisnjen z 300 DPI ali pa z 1200 DPI tiskalnikom, mar ne?

Ali pa bodo morda ljudje rekli "Hu, hu! Sedaj imam 4x več DPI in bom dal na list 4x več vrstic." Mislim, da ne. Žal jim pri monitorjih ta pravilna kmečka pamet kar nenadoma izpuhti v zrak.

DarwiN ::

Darwin jst ne vem zakaj ti je tako pomembna delovna površina, milsim, da za večino ljudi ni, ker ne potrebujemo miljavžent ikon. Hočemo samo ostro in barvno pravilno sliko. Pravzaprav mi več pomeni preglednost in dovolj velike ikone, da se ne naprezam med gledanjem. It to je moj poglavitni oz. edini pomislek. Ob ceni seveda, ki je 3x višja.


Sej tut meni ni delovna površina na prvem mestu. Pač uporabiš scaling in si zmagal. A problem je, ker scaling ne deluje povsem dobro v windowsih.
Pa rečmo hipotetično, da bo v windowsih 10 scaling končno povsem izpopolnjen. Nastaviš 150% in se usedeš na X oddaljenost od monitorja.. A hec je, ker od določene razdalje naprej človek na 27" monitorju ne bo opazil razlike v ostrini med 1440p in 2160p. Obstaja tabela, kjer si lahko izračunaš to razdaljo, ampak potem je treba še upoštevat posameznikov vid.. Whatever..
Predpostaviva, da je ta razdalja 50cm. Potem velja, da če nastaviš 150% scaling in sediš 50cm proč, je identično kot bi imel 1440p monitor - tako po delovni površini kot tudi po ostrini.

No, mogoče je ta X malo višji, ali pa boš ti sedel na 30-40cm, tako da bo 4k monitor dejansko v vsakem primeru boljši, ampak ne veliko.. To je glavni point.

Po drugi strani pa dobiš 39-40" 4k zaslon za skoraj isto ceno, kjer pa pribiš pri delovni površini, fizični velikosti (filmi, youtube, igre), ostrina bo pa ravno tako enako vrhunska, saj sediš ~80cm od monitorja namesto ~50cm or whatever.

32" bi bil za marsikoga zlata sredina, ampak so žal predragi.. Sicer pa spremljam na tujih forumih in še nihče ni vrnil 40tke, ker bi mu bila prevelika. Pa nekateri sedijo zgolj 50-60cm proč od zaslona.:)) Po dveh dneh se navadiš in potem ne greš nikoli več na manjši zaslon.

@Andrej, fizična površina ostaja ista, ja, ampak tu je govora o "virtualni" delovni površini. :D

Na fizično mizo tudi lahko postaviš 400 sliv, a le 100 jabolk, ker so jabolka pač 4x večja...
Pri 4k monitorju lahko tako postaviš na namizje 400 ikon (ali česarkoli pač), če pa uporabiš 200% povečavo (scaling), bodo ikone večje po vertikali in horizontali, zato boš na to isto fizično površino naenkrat spravil samo še 100 ikon, povsem enako kot bi imel 1080p monitor.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

AndrejO ::

DarwiN je izjavil:


@Andrej, fizična površina ostaja ista, ja, ampak tu je govora o "virtualni" delovni površini. :D

Whatever. Moje ikone imajo stranico cca. 1,5cm, moje črke so cca. 4mm visoke. Kompliciranje s piksli in DPI-ji je predvsem zameglilo sicer samoumevno stvar: če menjam monitor, to ne pomeni nujno, da menjam razdaljo med nosom in zaslonom, kar pomeni, da verjetno ne menjam diagonale. Delovna površina bo tako ostala enaka, saj moj vid ne bo nenadoma magično ostrejši.

DarwiN je izjavil:

Na fizično mizo tudi lahko postaviš 400 sliv, a le 100 jabolk, ker so jabolka pač 4x večja...

Če sem včeraj delal z jabolki, bom tudi jutri delal z jabolki. Količina sliv je nerelevantna, ker ne prodajam sadja (pikslov) temveč jabolke (črke s konkretno fizično velikostjo v mm, ki jo lahko vidim).


DarwiN je izjavil:

Pri 4k monitorju lahko tako postaviš na namizje 400 ikon (ali česarkoli pač), če pa uporabiš 200% povečavo (scaling), bodo ikone večje po vertikali in horizontali, zato boš na to isto fizično površino naenkrat spravil samo še 100 ikon, povsem enako kot bi imel 1080p monitor.

Ne bo povsem enako, ker je večina vmesnika dejansko "vektorskega" in sampling vektorjev na 150 DPI je veliko prijaznejši za oči, kot pa sampling na 100 DPI. Pa četudi, če je črka na zaslonu še vedno velika običajne 4mm.

Rasterske slike so seveda problem in trajalo bo, preden bodo večina aplikacij prilagojenih (čeprav na OS X so očitno našli delujočo recepturo) nekatere pa ne bodo nikoli, ker pač več niso podprte.

DarwiN ::

Ne bo povsem enako, ker je večina vmesnika dejansko "vektorskega" in sampling vektorjev na 150 DPI je veliko prijaznejši za oči, kot pa sampling na 100 DPI. Pa četudi, če je črka na zaslonu še vedno velika običajne 4mm.

This.
Ker najprej si govoril o delovni površini, zdaj pa se naenkrat osredotočil na DPI. Če daš na 4k monitorju scaling na 200%, bo delovne površine pač povsem enako kot na 1080p monitorju. DPI, prijaznost za oči oz. ostrina je že druga debata.

In če verjameš ali ne, resolucija se z leti veča, z njo pa tudi fizična velikost monitorja. Včasih je bil default 14", danes, kos mo nekje v svetu med 1080p in 1440p, je ta default nekje med 24-27", čez 4 leta bo pa 4k in 32-40".
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

trnvpeti ::

DarwiN je izjavil:

Darwin jst ne vem zakaj ti je tako pomembna delovna površina, milsim, da za večino ljudi ni, ker ne potrebujemo miljavžent ikon. Hočemo samo ostro in barvno pravilno sliko. Pravzaprav mi več pomeni preglednost in dovolj velike ikone, da se ne naprezam med gledanjem. It to je moj poglavitni oz. edini pomislek. Ob ceni seveda, ki je 3x višja.


Sej tut meni ni delovna površina na prvem mestu. Pač uporabiš scaling in si zmagal. A problem je, ker scaling ne deluje povsem dobro v windowsih.
Pa rečmo hipotetično, da bo v windowsih 10 scaling končno povsem izpopolnjen. Nastaviš 150% in se usedeš na X oddaljenost od monitorja.. A hec je, ker od določene razdalje naprej človek na 27" monitorju ne bo opazil razlike v ostrini med 1440p in 2160p. Obstaja tabela, kjer si lahko izračunaš to razdaljo, ampak potem je treba še upoštevat posameznikov vid.. Whatever..
Predpostaviva, da je ta razdalja 50cm. Potem velja, da če nastaviš 150% scaling in sediš 50cm proč, je identično kot bi imel 1440p monitor - tako po delovni površini kot tudi po ostrini.

No, mogoče je ta X malo višji, ali pa boš ti sedel na 30-40cm, tako da bo 4k monitor dejansko v vsakem primeru boljši, ampak ne veliko.. To je glavni point.

Po drugi strani pa dobiš 39-40" 4k zaslon za skoraj isto ceno, kjer pa pribiš pri delovni površini, fizični velikosti (filmi, youtube, igre), ostrina bo pa ravno tako enako vrhunska, saj sediš ~80cm od monitorja namesto ~50cm or whatever.

32" bi bil za marsikoga zlata sredina, ampak so žal predragi.. Sicer pa spremljam na tujih forumih in še nihče ni vrnil 40tke, ker bi mu bila prevelika. Pa nekateri sedijo zgolj 50-60cm proč od zaslona.:)) Po dveh dneh se navadiš in potem ne greš nikoli več na manjši zaslon.

@Andrej, fizična površina ostaja ista, ja, ampak tu je govora o "virtualni" delovni površini. :D

Na fizično mizo tudi lahko postaviš 400 sliv, a le 100 jabolk, ker so jabolka pač 4x večja...
Pri 4k monitorju lahko tako postaviš na namizje 400 ikon (ali česarkoli pač), če pa uporabiš 200% povečavo (scaling), bodo ikone večje po vertikali in horizontali, zato boš na to isto fizično površino naenkrat spravil samo še 100 ikon, povsem enako kot bi imel 1080p monitor.

Zelo dobro napisano

Invictus ::

AndrejO je izjavil:


Žel je ljudem jasno, da je list A4 papirja še vedno list A4 papirja in ga bo isti človek vedno bral na približno isti razdalji. Pa če je natisnjen z 300 DPI ali pa z 1200 DPI tiskalnikom, mar ne?

Ali pa bodo morda ljudje rekli "Hu, hu! Sedaj imam 4x več DPI in bom dal na list 4x več vrstic." Mislim, da ne. Žal jim pri monitorjih ta pravilna kmečka pamet kar nenadoma izpuhti v zrak.

Pravzaprav se motiš.

Sam lahko na Macbook Pro Retina nastavim velikost fontov na 7 v terminalu, da imam čimveč vrstic na ekranu. Pa se še vedno ostro vidi ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Lonsarg ::

Invictus je izjavil:

AndrejO je izjavil:


Žel je ljudem jasno, da je list A4 papirja še vedno list A4 papirja in ga bo isti človek vedno bral na približno isti razdalji. Pa če je natisnjen z 300 DPI ali pa z 1200 DPI tiskalnikom, mar ne?

Ali pa bodo morda ljudje rekli "Hu, hu! Sedaj imam 4x več DPI in bom dal na list 4x več vrstic." Mislim, da ne. Žal jim pri monitorjih ta pravilna kmečka pamet kar nenadoma izpuhti v zrak.

Pravzaprav se motiš.

Sam lahko na Macbook Pro Retina nastavim velikost fontov na 7 v terminalu, da imam čimveč vrstic na ekranu. Pa se še vedno ostro vidi ...

To lahko narediš ne glede na resolucijo, ni resolucija tista, ki ti je dala delovno površino. Resolucija ti da ostrino ne delovne širine, to je point tistega kar je napisal AndrejO.

-Skratka fizična velikost ti da fizično delovno površino.
-Različen scaling ti da različno virtualno delovno površino(glede na to, da boš vedno skaliral na isto ali podobno fizično velikost pikslov je ta pojem NEPOMEMBEN, ko govorimo o delovni površini).
-Resolucija ti da pa ostrino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

AndrejO ::

Invictus je izjavil:

AndrejO je izjavil:


Žel je ljudem jasno, da je list A4 papirja še vedno list A4 papirja in ga bo isti človek vedno bral na približno isti razdalji. Pa če je natisnjen z 300 DPI ali pa z 1200 DPI tiskalnikom, mar ne?

Ali pa bodo morda ljudje rekli "Hu, hu! Sedaj imam 4x več DPI in bom dal na list 4x več vrstic." Mislim, da ne. Žal jim pri monitorjih ta pravilna kmečka pamet kar nenadoma izpuhti v zrak.

Pravzaprav se motiš.

Sam lahko na Macbook Pro Retina nastavim velikost fontov na 7 v terminalu, da imam čimveč vrstic na ekranu. Pa se še vedno ostro vidi ...

Pravzaprav se ne motim. Imaš pač to srečo, da lahko normalno bereš 7pt fonte, moje oči pa manj od 10pt pač več ne prenesejo. To je moja meja in pod njo mi ugaja samo še ostrina, ki mi jo prinese DPI. A4 list bo tako zame še vedno samo A4 list in 11pt vrstic bo na njemu pri 300, 600 ali pa 1200 DPI čisto isto.

DarwiN je izjavil:


Ker najprej si govoril o delovni površini, zdaj pa se naenkrat osredotočil na DPI.

Nope, še vedno govorim o delovni površini, ki je zame cca. 52cm x 32cm in jo pri temu tudi 1000 DPI ne bi spremenilo niti za milimeter.

DarwiN je izjavil:

Če daš na 4k monitorju scaling na 200%, bo delovne površine pač povsem enako kot na 1080p monitorju. DPI, prijaznost za oči oz. ostrina je že druga debata.

Scaling je kaj? Krneki očitno, glede na to, da je zame pomembno samo to, da je "računalnikov" 1mm približno "monitorjev" 1mm. Ostalo je za 80% vsebin, ki jih vidiš na zaslonu precej nerelevantno.

DarwiN je izjavil:

In če verjameš ali ne, resolucija se z leti veča, z njo pa tudi fizična velikost monitorja. Včasih je bil default 14", danes, kos mo nekje v svetu med 1080p in 1440p, je ta default nekje med 24-27", čez 4 leta bo pa 4k in 32-40".

No, sedaj se bodo pa nekaj časa višali DPI-ji, za kar je bil že res skrajni čas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

Invictus ::

AndrejO je izjavil:


Pravzaprav se ne motim. Imaš pač to srečo, da lahko normalno bereš 7pt fonte, moje oči pa manj od 10pt pač več ne prenesejo. To je moja meja in pod njo mi ugaja samo še ostrina, ki mi jo prinese DPI. A4 list bo tako zame še vedno samo A4 list in 11pt vrstic bo na njemu pri 300, 600 ali pa 1200 DPI čisto isto.

Zato pa ne moreš določati drugim kako naj vidijo 4k monitorje ;). Niso neuporabni ... Pa čeprav 24 inčni ...

Zdaj je v bistu problem pri računalnikih ker ne podpirajo hitrejših vmesnikov, sploh če imaš škatlo, starejšo od 2 let ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

AndrejO ::

Invictus je izjavil:


Zato pa ne moreš določati drugim kako naj vidijo 4k monitorje ;). Niso neuporabni ... Pa čeprav 24 inčni ...

Daleč od tega, da bi si mislil, da so 4k 24" neuporabni. Ravno nasprotno. V nos mi gre samo to, da jih ni v meni všečnem 16:10 formatu (če že ne morem dobiti 4:3:P) in sem zgolj in samo zaradi tega prisiljen v nakup 27", ki ima pri 16:9 približno isto cm v višino, kot 16:10 pri 24".

Torej si večam delovno površino zgolj in samo z večanjem col, ne z večanjem DPI. Pa še to si jo večam samo v širino in ne v višino, kar je nekaterim tudi nedoumljivo.

Imaš pa prav. Ni pravega recepta za vsakogar. Si pa mislim, da bo večina tistih, ki menja zaslon, vzela približno enako velikega, ker bo tudi novega praviloma postavila enako daleč od svojih nosov.

Seveda pa za zadnje nimam nikakršnega podatka, kaj šele dokaza. Samo mislim si.

tititus ::

FullHD resolucija ni zamegljena in se obnese če rabiš več Hz (75Hz) ali nočeš scalinga.

Na splošno ni nekih težav. V brskalniku povečam velikost in to se obnese. Želje po večjem DPI scalingu nimam. Koliko so velike ikone me ne zanima, meni in ostala periferija pa je bolje, da je čim manjša (Več delovne površine procentualno)

dkulcar ::

Živjo,

Imam problem na mojem 4K monitorju in windows 10.
Težava se pojavi, da mi nekatere programe popači. Pisava je zelo popačena/meglena.
To je videti tudi v device manager. Opazi se tudi pri windows obvestilu za dovoljenja, utorrent in nekateri ostali programi.
V čem je lahko tukaj problem?
Primer:
 Primer

Primer

DarwiN ::

Povečava je kriva.. Prestavi na 100% in resetiraj.

Kateri monitor imaš?
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

dkulcar ::

Imam Asus ZenBook Pro UX501VW.
Povečava ni kriva. Sem poskusil.
Sem na novo formatiral...mogoče manjka kak driver?
Nevem pa kako je bilo pred formatiranjem, ker nisem bil pozoren.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dkulcar ()

gddr85 ::

imaš scaling na 100%?
sicer sem imel jst enako ta panel zamegljen, pa še kak drug tud, zgleda je bil kot bug, ko sem šaltal scaling, ko sem naredu refresh win10 se je stvar popravla

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

dkulcar ::

Sem nastavil povečavo na 100 ampak brez učinka.
Nekateri programi so totalno neuporabni. Npr. Solidworks pomanjša in text prekrije:
 ..

..

dkulcar ::

Kolikor sedaj brskam po spletu vidim da je 4k povzroča težave v večini programov. Sedaj če dam povečavo na 150 mi Solidworks ne poreže napisov kot na povečavi 250. Problem pa je ker brez povečave je vse tako miniaturno, da ni mogoče uporabljati programa.

lp.

DarwiN ::

Zato pa je 4k neumnost na zaslonih, manjših od 40"... Oziroma 32", če imaš oči zelo blizu zaslona.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

gddr85 ::

bi rekel da ni (ajde na laptopih je res odveč, ker je en fhd čist dovolj imo), ker lahko povečaš na enako velikost kot npr. 1080p, samo ikone, slike itd. bojo konkretno bolj ostre, večji ppi..

dkulcar ::

Mislim, da so dan danes že redki prenosniki, kateri nimajo 4k ali vsaj 2,7k monitorja, razen tisti z slabšimi specifikacijami.
Evo resolucijo SolidWorksa je rešila najnovejša verzija v kateri je že to porihtano.

AnotherMe ::

dkulcar je izjavil:

Mislim, da so dan danes že redki prenosniki, kateri nimajo 4k ali vsaj 2,7k monitorja, razen tisti z slabšimi specifikacijami.


V bistvu jih ni tak veliko - do jurja je še 1080p luksus :(

cekr ::

AnotherMe je izjavil:

dkulcar je izjavil:

Mislim, da so dan danes že redki prenosniki, kateri nimajo 4k ali vsaj 2,7k monitorja, razen tisti z slabšimi specifikacijami.


V bistvu jih ni tak veliko - do jurja je še 1080p luksus :(


Dokler ne bodo spraznjena skladišča s staro neprodano šaro, bodo cenejši prenosniki ostali na ločljivosti izpred 10 ali več let.
Proizvajalci ekranov so se ukvarjali samo z razvojem za mobičukce, na večje zadeve so pa pozabili.
TV-ji so ponovno prehiteli računalniške monitorje.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

pekarjanez ::

isto se jaz sprašujem.. kje je en 27" 4k monitpr z 16 bitnimi barvami, 120hz osveževanjem za 200 eur

kozmy ::

Ali pa 34" 4k IPS HDR 16bit panel, 144Hz + G-Sync za recimo 500eur.

cekr ::

34" je primerno že za višjo ločljivost.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

kixs ::

Ni. Tudi 4K je prevec za 34" (odvisno kako racunas 4K, ker 34" so ultrawide 21:9).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

cekr ::

Nič ne računam in tudi ne mislim.
Sama ločljivost me sploh ne zanima.
Čakam pa na 300dpi na monitorju. To je vse.
Nisem prav nič zahteven. Samo čisto sliko bi rad.

Ne zahtevam 500dpi ali več kot je na mobičukcih.

Vem, da se bomo še načakali, upam pa da pride dan, ko to ne bo več problem.
Če so sposobni na 5" spraviti toliko pik, jih bodo na večji površini še lažje.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

gddr85 ::

to boš pa še čakal npr. en 24" 4k monitor ima komaj cca 180ppi

kuglvinkl ::

s 1080p vsebino je postal 1080p standard na monitorjih. s 4k vsebino bo...

imam pa enake zelje kot cekr.
Your focus determines your reallity

T-Majo ::

DarwiN je izjavil:

27" je neumnost za 4k resolucijo, ker boš moral uporabit scaling vsaj na 150% in potem izgubiš vso dodatno delovno površino, kar je bistvo višje resolucije.. Poleg tega pa tudi na ostrini ne pridobiš nič napram 1440p monitorju..

In če k enačbi dodaš še ceno, ti ostane praktično samo 39.5" 4k monitor, če imaš prostor, da boš oddaljen vsaj 80cm od zaslona... Drugače pa 21:9 3440x1440 ukrivljen monitor... Ti dve varianti sta v splošnem best buy in je takšno povpraševanje, da težko najdeš zalogo kjerkoli po svetu.. Cena pa v obeh primerih ~700EUR..

Sam sem ravno preklical naročilo Philipsa BDM4065UC, ker mi je bilo dost čakanja mesec in pol, predvsem pa zato, ker prihajao ukrivljeni Samsungi 40" 4k.


Danes sem postavil stranki Z34C HP (mislim da je ta model). Pa bi si želel večjo resolucijo na takšnem zaslonu. Se preveč vidjo pixli. Zaslon je drugače 21:9 34'', 3440x1440 mislim da ...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

4K monitorji (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Kaj kupiti
29271362 (21204) Yenk
»

Velik monitor - slabosti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
576990 (5056) Han
»

Velikost monitorja vs. resolucija.

Oddelek: Zvok in slika
436309 (5230) prowb
»

27inch monitor (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Kaj kupiti
719196978 (96936) Crni_Dejan

Več podobnih tem