» »

Kako popraviti disk?

Kako popraviti disk?

clancy ::

Zadnjič mi je na vsem lepem crknil 2,5" zunanji disk. Disk je prej bil v prenosniku HP Probook. Ko sem računalnik nadgradil z SSD-jem, sem ga v zunanjem ohišju začel uporabljati za shranjevanje slik. Disk je 500 giga, 7200 rpm, znamke Hitachi, in je star 2 leti.
Računalnik diska ne zazna. Sem ga že tudi vzel ven iz ohišja in ga priklopil direktno na računalnik preko SATA, vendar ga prav tako ne zazna. V disku se sliši, da se disk vrti, vendar igla preskakuje.
Ali imam možnost kako dobiti ven podatke, razen da nekomu plačujem 1k€+?
Ali bi se dalo recimo, da bi nabavil isti disk in bi ploščo z podatki vzel ven in zmontiral v tega drugega?

hojnikb ::

ne, tko nebo šlo.
Boš mogu najdit isto elektroniko in jo zamenjat....Pa še to ni sigurno, da dela..
#brezpodpisa

clancy ::

Tako da je vzrok za preskakovanje igle v pokvarjeni elektroniki?

hojnikb ::

čist možno..
#brezpodpisa

clancy ::

Če hočem zamenjati elektroniko bom moral disk odpreti, verjetno tudi vzeti ven iglo...
Je možno, da bo še delal?
Sicer se mi vseeno ne zdi tako občutljiva zadeva, da ga ne bi mogel zagnati in vsaj pobrati dol slike. Za nadaljno uporabo pa itak več ne bo.

Leprechaun ::

Elektronika je vsaj v 3"5 diskih zunaj (jo odstraniš z par vijaki), kje je pa v 2"5 pa bi težko rekel, ker jih še nisem popravljal. Se pa ga po moje z njim ne splača ukvarjati, razen če imaš na njem pomembne podatke (kupiti boš moral nov PCB panel za cc 30€ - mora se ujemati številka), s tem, da na WD diskih moraš tudi prestaviti bios - u12 (lotanje), kako je s tem pri Hitachi-jevih ne vem.

Drugače pa če igla preskakuje gre, po vsej verjetnosti, za mehansko napako - poškodovane glave. Pri scvrenem PCB-ju se klikanja ne sliši, ker se zadeva ne vrti - disk se samo zagreje.

Možnosti, da bo disk deloval, če ga boš odpiral v kontaminiranem okolju so skoraj ničelne.
*************************************************************

clancy ::

Temu ga je uspelo spraviti vred.


Video se mi zdi kar verodostojen.

BorutK-73 ::

Lahko probaš trik z zmrznjenjem. Daš disk v skrinjo čez noč in ko ga daš ven ga takoj priklopiš in če dela, takoj skopiraj podatke na drugi disk.

solatko ::

Verjetno ti je disk padel na tla. Vzemi ga iz ohišja, shrani v polivinil vrečko in ga za kakšni dve uri vtakni v zmrzovalnik. Potem ga poizkusi priklopit direktno na računalnik (najbolje je na desktop). Če bo zalaufal, boš podatke lahko rešil, drugače pa samo kakšna firma, ki rešuje tudi iz nedelujočih diskov. Zadeva je silno draga in pride v poštev samo pri reševanju kakšnih poslovnih zadev.

Povprečno 2 od 10-ih diskov zamrznitev obudi toliko, da je možno prekopirat zadeve. Morda si rojen pod srečno zvezdo.
Delo krepa človeka

clancy ::

V čem pa je poanta, da je disk zamrznjen, oziroma podhlajen?
Ko ga enkrat vzamem iz zmrzovalnika, bo vlaga gor kondenzirala, in bo po moje disk za vedno izgubljen.

hojnikb ::

V vsakem primeru je out, zmrzovalnik ti vsaj lahko da kako šanso da rešiš.

Sicer pa... BACKUP BACKUP BACKUP
#brezpodpisa

OttoParts ::

Ko je meni moj disk (2,5" v prenosniku) "skoraj" šel rakom žvižgat (SMART vrednosti diska so kazale na katastrofalno napako) - so mi tudi svetovali zamrzovanje. Na srečo mi je uspelo narediti uspešen backup celotnega diska preden je ta odpovedal (crknil je okrog 15 min po tem, ko se je zaključil backup), tako da glede samega zamrzovanja ne vem kako in kaj v praksi, ampak tu je link, po katerem sem se sam pripravljal na reševanje z zamrzovanjem (na koncu je tudi malo ugibanja zakaj zamrzovanje deluje):

http://lifehacker.com/5515337/save-a-fa...

Upam, da ti bo kaj pomagalo...

solatko ::

2 od 10-ih se v povprečju zbudita. Izgleda, da pomaga obuditi komponente, ki se normalno pregrejejo preden začne disk delovati.
Sicer pa je backup pomembnejših dokumentov sproti, čudežna rešitev, ki v 100%-ih deluje..
Delo krepa človeka

Glugy ::

clancy je izjavil:

Temu ga je uspelo spraviti vred.


Video se mi zdi kar verodostojen.

Priporočam da probaš to če ne pa vsaj to:


Zgubit tak nimaš nč. edin pr prvem videu ne vem če rabš kakšn posebn izvijač.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Adapter USB - SATA / IDE (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
595030 (4304) T-Mac
»

Pok, pok, pok se oglaša TD

Oddelek: Strojna oprema
252794 (1717) perci
»

Trdi disk mrtev (?) - kako naprej?

Oddelek: Pomoč in nasveti
141526 (1027) OttoParts
»

Kam z diskom "po smrti"?

Oddelek: Loža
81413 (794) RejZoR
»

Reševanje podatkov fizično poškodovanega diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
317221 (6419) MadMax

Več podobnih tem