» »

Cena ogrevanja s klimo

Cena ogrevanja s klimo

1
...
3 4
5
»

windigo ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Zato se je treba sprijazniti s tem, da neke popolnoma pravične porazdelitve stroškov ni možno doseči, lahko pa se ji skušaš približati. Sem pa zagotovo spada tudi vsaj delno pokrivanje toplotnih izgub s strani tistih, ki imajo priprte radiatorje, medtem ko skozi njihovo stanovanje teče vroča razvodna cev centralnega ogrevanja.


Čisto pravične res ne, ampak le tej bi se dalo precej približati, če bi vsaka stavba imela vstopni kalorimeter dovedene toplote in ne bi bili upravniki leni in butasti in ne bi pripravljali pravilnikov z odstotki. Toploto izmerjeno z merilniki se odšteje od dovedene toplote, ostanek se deli na vse glede na kvadraturo in korekcijske faktorje, ne pa da se določi, da je 20% dovedene energije "skupne", preostalih 80% pa naj plačajo tisti, ki se slučajno še ne grejejo s klimo. To je po mojem največji problem in če bi te procente odpravili, bi odpadlo po mojem 80% problemov, od preostalih 20% pa je 15% itak nerešljivih zaradi človeške sebičnosti, zabitosti in zagamanosti.

Disclaimer: sam sem se pred leti, ko sem še živel v bloku, švercal, ni šlo drugače, zaprl sem vse radiatorje in nadpovprečno luftal, pa temperature nisem spravil pod 23. V bloku s kalorimetri za vsako stanovanje posebej, 5 sten sem imel notranjih, eno pa obrnjeno na jug, na sončen dan pa sem imel notri najmanj 26, če sem slučajno pozabil zjutraj spustiti žaluzije.

2x'=2 ::

Gogyto je izjavil:

2x'=2 je izjavil:



Če prav razumem, merilnik sam meri temperaturo v sobi.


Hmm, mislim, da ti merilniki merijo zgolj razliko med temperaturo prostora in radiatorjem.


Za brunato piše da ima 2 senzorja.

Gogyto ::

2x'=2 je izjavil:



Za brunato piše da ima 2 senzorja.


Če misliš tole

Patentirano merjenje + in - toplote
- delilnik meritev izvaja z 2 senzorjema
- beleži vso oddano (+) in prejeto (-) toploto


Jaz ravno to razumem kot meritev razlike. Ravno zato, ker nekako ni določeno, kolikšna je temperatura sobe. In, radiator sam je ponavadi toplejši od celega prostora... Plus, če bi takle senzor res meril temperaturo prostora, bi se dalo verjetno fino goljufat s kakšnim hladnim telesom ob senzorju, kateri bi potem kazal nižjo temperaturo od dejanske in ti ne bi plačal nič...

Ugibam.

2x'=2 ::

Gogyto je izjavil:

2x'=2 je izjavil:



Za brunato piše da ima 2 senzorja.


Če misliš tole

Patentirano merjenje + in - toplote
- delilnik meritev izvaja z 2 senzorjema
- beleži vso oddano (+) in prejeto (-) toploto


Jaz ravno to razumem kot meritev razlike. Ravno zato, ker nekako ni določeno, kolikšna je temperatura sobe. In, radiator sam je ponavadi toplejši od celega prostora... Plus, če bi takle senzor res meril temperaturo prostora, bi se dalo verjetno fino goljufat s kakšnim hladnim telesom ob senzorju, kateri bi potem kazal nižjo temperaturo od dejanske in ti ne bi plačal nič...

Ugibam.


Saj za merjenje razlike temperature najbrž potrebuješ 2 senzorja.

Gogyto ::

Ja. Vendar ne meri en temperature sobe in drugi temperature ne vem česa... :)

2x'=2 ::

Gogyto je izjavil:

Ja. Vendar ne meri en temperature sobe in drugi temperature ne vem česa... :)


Radiatorja?
Kaj pa?

MadMen ::

Kaj bi se bolj splačalo, ogrevanje na plin(plinska peč) ali z klimo(ter če je možno z klimo čez celotno sezono ogrevati?
Stanovanje: Nova fasada, nova okna, 50m2 , trenutno je precej stara plinska peč, ki bo verjetno v kratkem v odpovedala, tako da sem razmišljal o klimi + "boilerju", kar zniža začetno investicjo. Kakšno je vaše mnenje?

facepalm ::

Jaz sem se letos prvic grel s klimo + 1.5kw el radiator v kopalnici. malo cez 50m2, prezraceval vsaj 2x dnevo (zaradi plasticnih oken), temp nastavljena na 21,5°C.
lani sem za ogrevanje porabil 900€ (kurilno olje), letos 110€ + tekoci mesec. kvaliteta zraka enaka.
edini drawback je ta, da moram imeti cez dan odprta vrata od sobe.

Ganon ::

facepalm je izjavil:

letos 110€ + tekoci mesec


In kaj naj bi to pomenilo?

facepalm ::

jah 110€ za ogrevanje do konca feb, + kolikor bo pokurila klima ta mesec. kolikor kaze, aprila ne bo potrebno kurit.

Reycis ::

Cena ogrevanja s klimo je res smešno poceni kot se govori vendar pa je tudi kvaliteta toplote zares zelo slaba. Neogrevani prostori imajo stopinjo manj, pri tleh je mrzlo zgoraj vroče. Jaz imam štiri (dva dvojčka) za 130 kvadratov hiše in za letošnjo zimo bom porabil cca 300EUR. Zelo pomembno je kako zelo mraz je, ker je poraba energije zelo progresivna. Recimo oktober je bil zelo topel in sem porabil vseskupaj samo 55KwH, decembra in januarja pa po cca. 700 KwH. Lansko zimo sem decembra in januarja pokuril po 800 KwH in še februarja preko 700. Letošnji februar pa je bil precej topel in sem porabil samo 450KwH. Na gorenjskem odsvetujem ogrevanje na klimo, na primorskem in goriškem pa absolutno svetujem.

EDIT: za prehodno obdobje se zelo dobro obnese kjerkoli. Tudi ena sama naredi veliko razliko. Vendar pa takšno delno ogrevanje v blokih to verjetno odpade.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Reycis ()

DarwiN ::

Klima je poor man's toplotna črpalka. Stroški ogrevanja podobni, investicija ~5x nižja, moraš pa požret precej teh manjših nevšečnosti.

No, razen če ubodeš eno tistih famoznih kitajskih toplotnih črpalk za 600-1000EUR + montaža. Tisto je najbrž ultimativna zmaga.

@epecar: A tist el. radiator v kopalnici je bil vklopljen 2 uri dnevno in te je zanohtalo, ko si zjutraj stopil v kopalnico? Namreč, če bi redno dogreval z njim, bi te verjetno že sam el. radiator koštal 50-100EUR na zimo.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

Reycis ::

Ne pozabit, da klima direktno greje zrak, toplotna črpalka pa greje vodo, ki greje zrak. To ji precej zmanjša učinkovitost. Stroški ogrevanja so "podobni" samo če imaš ogrevanje urejeno tako, da prideš skozi z zelo nizko temperaturo voda (talno ogrevanje oz. zelo predimenzionirana ogrevalna telesa). In tudi potem je toplotna črpalka še vedno dražja, je pa udobje ogrevanja neprimerno večje. V kolikor potrebuješ visokotemperaturno TČ pa je razlika v ceni ogrevanja kar precejšnja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Reycis ()

facepalm ::

DarwiN je izjavil:

Klima je poor man's toplotna črpalka. Stroški ogrevanja podobni, investicija ~5x nižja, moraš pa požret precej teh manjših nevšečnosti.

No, razen če ubodeš eno tistih famoznih kitajskih toplotnih črpalk za 600-1000EUR + montaža. Tisto je najbrž ultimativna zmaga.

@epecar: A tist el. radiator v kopalnici je bil vklopljen 2 uri dnevno in te je zanohtalo, ko si zjutraj stopil v kopalnico? Namreč, če bi redno dogreval z njim, bi te verjetno že sam el. radiator koštal 50-100EUR na zimo.


Radiator sem uporabljal od decembra dalje, ker so bile stene v kopalnici premrzle. Cez dan sem jo grel s klimo (odprta vrata) zvecer in cez celo noc pa z radiatorjem (zaprta vrata).
dejansko je radiator le dogreval. verjamem pa, da je pokuril vec kot klima.

Malajlo ::

In prezračevanje dvakrat na dan ni posledica plastičnih oken, ampak enostavno premrzle stene, preropel zrak, hladna tla, več vlage pri 21°C. (zrak pri 23°C precej bolje "požre" vlago) Če me spomin ne vara, gre pri teh temperaturah že v eksponentno?
Ah ne, plastična okna...

6151 ::

Jaz sem celotno zimo ogreval slabo izolirano mansardno sobo ~25m2 z klimo. Nobena od sosednjih sob ni bila ogrevana, v sobi sem pa čez dan vzdrževal 21-22 stopinj, ponoči pa 17-18. Prezračil 1-2krat na dan.

Celotna poraba od 1.oktobra do sedaj (19marec) je bila 700kwh.

facepalm ::

Malajlo je izjavil:

In prezračevanje dvakrat na dan ni posledica plastičnih oken, ampak enostavno premrzle stene, preropel zrak, hladna tla, več vlage pri 21°C. (zrak pri 23°C precej bolje "požre" vlago) Če me spomin ne vara, gre pri teh temperaturah že v eksponentno?
Ah ne, plastična okna...


to, da sem vzdrzeval "na oko" cca 10% nizjo relativno blago kakor lani, tudi nima veze. od nekje sredine dec pa do danes, ni prisla cez 50%.
aja, pri gretju z radiatorji sem ravno tako ciljal na 21°c in zracil 2x dnevno.
to, da mi je pri 22°C+ v stanovanju pretoplo, tudi nima veze.
hladne stene? si jih potipal? ne ves niti kako so izolirane, kam so obrnjene, kje se nahajajo ter cemu so izpostavljene..
hladna tla? ofc, ce pa je laminat. zato pa obujem copate.
1
...
3 4
5
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ogrevanje v neizolirani hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14042859 (34841) kixs
»

Izkušnje s toplotno črpalko regija, moč, delovanje, vrsta izolacije etc. - samo eno m (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8733677 (30570) konspirator
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6615756 (13546) T_F_7
»

Climastar Avant radiatorji

Oddelek: Loža
195389 (5005) Moharsan
»

Ogrevanje - Nafta / Elektrika

Oddelek: Loža
3710724 (9699) gruntfürmich

Več podobnih tem