» »

Prihaja BQ Aquaris E4.5

Prihaja BQ Aquaris E4.5

BQ Aquaris E4.5

Slo-Tech - Po dolgoletnem razvoju bomo končno dobili prvi mobilni telefon, ki ga bo poganjal Ubuntu. Ta čast bo pripadla španskemu BQ Aquarisu E4.5, ki ga bo na Stari celini mogoče kupiti od ponedeljka dalje za 170 evrov. Prodajal se bo prek spleta in to v omejenih količinah. Torej ne bo šlo za noben presežnik, temveč povsem običajen pametni telefon, ki pa bo imel hudo nekonvencionalen način prodaje, saj bo na voljo v omejenih količinah in ne vse enote hkrati (flash sales).

Ima 4,5-palčni zaslon z ločljivostjo 549 x 960, štirijedrni procesor Cortex-A7 (bržkone MT6582 z 1,3GHz), 1 GB pomnilnika, 8 GB flasha z možnostjo razširitve s kartico microSD, kamero z osmimi milijoni ter sekundarno kamero s petimi milijoni točk in dve kartici SIM, medtem ko LTE ne podpira.

Glavna je seveda programska oprema, saj smo po Ubuntu Edgeu, ki se ni nikoli prebil z risarske mize v realnost, dobili prvi telefon z Ubuntujem. Na prvi pogled operacijski sistem spominja na Jailfish OS. To ne bo edini telefon z Ubuntujem, saj Canonical prav tako sodeluje s kitajskim proizvajalec pri pripravi Meizu MX3, ki pa še ni nared. Namesto tradicionalnih aplikacij, bo telefon podpiral področja (scopes). Vsako področje je v resnici en zaslon, ki je namenjen eni tematiki in ima vse aplikacij, ki so ji namenjene (npr. glasba, novice, vreme). Razvijalci bodo tako namesto aplikacij lahko pisali scopes s HTML5, kar je lažje in hitreje.

21 komentarjev

boolsheat ::

Kar v redu da imamo od FFOS še en odprtokodni mobilni OS.

Pesimist ::

ui not for old people

dr.Akula ::

Na prvi pogled operacijski sistem spominja na Jailfish OS.

A je mišljeno Sailfish?
ni podatka

Winfast ::

Zakaj tega ni v večjih količinah in že prej bilo ? Sem ga kakšne dve leti nazaj poganjal na SGS2 in je bila kar všečna zadeva, vendar takrat še ni delovalo vse tako kot bi moralo.

mailer ::

Verjetno uporabniki čakajo "free OS" telefone na katere bodo lahko namestili kateregakoli od mobile OS.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

dottor ::

Osebno čakam Ubuntu Edge tip zadeve, kjer z dock-om telefon spremeniš v PC...
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

cekr ::

Ponovno en od tisočih mlinčkov, ki bodo zavzemali prostor na smetiščih.
Kar nudi je 50$ preveč.

Kdaj se bodo ljudje tega naveličali in končno dojeli, da bi bilo fajn skočiti na kakšno drugo področje.
Škoda vseh resursov.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

MrBrdo ::

Se strinjam, nič novega...
MrBrdo

71GA ::

Ubuntu desktop še danes ne deluje kot bi moral. Kako si predstavljate, da bo šele na telefonu... Pametni Linux uporabniki se na daleč ognejo Ubuntu in pristanejo na distribucijah kot npr. Archlinux, Slackware, Debian...

opeter ::

Samo UI pa sploh ni slab.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

njyngs ::

No ampak enkrat bo potrebno razmisliti o nekih alternativah, če nas mislijo zasipat z zadnjimi vrati na teh naših ljubih Oknih pa jabuk OSih.

WhiteAngel ::

Ko bo zunaj telefon s fizično tipkovnico in Ubuntu, kupim. Tačas pa upam, da bo moj N900 še zdržal...

cekr je izjavil:

Ponovno en od tisočih mlinčkov, ki bodo zavzemali prostor na smetiščih.
Kar nudi je 50$ preveč.

Kdaj se bodo ljudje tega naveličali in končno dojeli, da bi bilo fajn skočiti na kakšno drugo področje.
Škoda vseh resursov.


Ne, še zdaleč ni isto. Pod havbo. Tu imaš celoten Debian repozitorij na voljo in poudarek na FOSS. Android, iOS in M$ imajo drugačno filozofijo. Meni pomeni, če vem, kaj natančno teče na telefonu. In po potrebi tudi prilagodim kodo.

Zgodovina sprememb…

cekr ::

WhiteAngel je izjavil:

Ko bo zunaj telefon s fizično tipkovnico in Ubuntu, kupim. Tačas pa upam, da bo moj N900 še zdržal...

cekr je izjavil:

Ponovno en od tisočih mlinčkov, ki bodo zavzemali prostor na smetiščih.
Kar nudi je 50$ preveč.

Kdaj se bodo ljudje tega naveličali in končno dojeli, da bi bilo fajn skočiti na kakšno drugo področje.
Škoda vseh resursov.


Ne, še zdaleč ni isto. Pod havbo. Tu imaš celoten Debian repozitorij na voljo in poudarek na FOSS. Android, iOS in M$ imajo drugačno filozofijo. Meni pomeni, če vem, kaj natančno teče na telefonu. In po potrebi tudi prilagodim kodo.


To si ti. Živet se pa od takšnih, kot si ti, ne da. Je premajhna masa ljudi, da bi bilo na dolgi rok rentabilno.
Telefon, ki je vedno beta, ne moreš imet za resne stvari.
Se prehitro zgodi, da ti za kakšen pomemben klic ne bo zvonilo.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

boolsheat ::

No, glede na število beta testerjev Androida to ni težava...

Qushaak ::

mailer je izjavil:

Verjetno uporabniki čakajo "free OS" telefone na katere bodo lahko namestili kateregakoli od mobile OS.

To bi blo za nas tehnično podkovane super, samo za navadne ljudi ki pridejo vsako leto z novim Galaxy-jem pa jih briga tak pristop. Še "Samsung-ov Android" požrejo. Samo do tega bo še trajalo. Isto kot za Aro.

TESKAn ::

Nekaterim, tudi ce smo tehnicno podkovani, se nam ne da vec ukvarjat par dni, da spravimo telefon/racunalnik/katerikoli gadget v uporabno obliko. Glavno, da dela in se mi ni treba ukvarjat z nastavitvami.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Qushaak ::

Tudi to je res. :)

Ledstorm ::

cekr je izjavil:

WhiteAngel je izjavil:

Ko bo zunaj telefon s fizično tipkovnico in Ubuntu, kupim. Tačas pa upam, da bo moj N900 še zdržal...

cekr je izjavil:

Ponovno en od tisočih mlinčkov, ki bodo zavzemali prostor na smetiščih.
Kar nudi je 50$ preveč.

Kdaj se bodo ljudje tega naveličali in končno dojeli, da bi bilo fajn skočiti na kakšno drugo področje.
Škoda vseh resursov.


Ne, še zdaleč ni isto. Pod havbo. Tu imaš celoten Debian repozitorij na voljo in poudarek na FOSS. Android, iOS in M$ imajo drugačno filozofijo. Meni pomeni, če vem, kaj natančno teče na telefonu. In po potrebi tudi prilagodim kodo.


To si ti. Živet se pa od takšnih, kot si ti, ne da. Je premajhna masa ljudi, da bi bilo na dolgi rok rentabilno.
Telefon, ki je vedno beta, ne moreš imet za resne stvari.
Se prehitro zgodi, da ti za kakšen pomemben klic ne bo zvonilo.


Se da živet z nami... Jaz imam trenutno Linux Mint 17 Cinnamon in moramn rečt, da so nadgradnje redne. In mislim, da pri Ubuntu Touch bo podobno. Tle bo boljše, to čutim. Na Androidu ni tako, ampak po novem naj bi. Kar se tiče bete? Ta sama nadgradi apt listo strežnikov za nov Touch. Kot tukaj pri Ubuntujih, ko povlečeš beto, si že na final. :)

hojnikb ::

A svet res rabi še en mobiln OS ?

firefox OS, sailfish, tizen, zdaj tole.....
#brezpodpisa

cekr ::

Tu se ravno kaže ključna rak rana Linuxa.
Če bi bil samo en, bi bil malo višje kot 1%. Tako je pa distribucij toliko, da ena drugo jejo.
Samo koliko distribucij je že umrlo. S prevelikim izborom samo narediš zmedo na trgu. Živi se pa od padalcev, ki nimajo pojma. Teh pa na ta način ne bo.
Edini Linux(?), ki je uspel je Android, ker je nekdo(G) položil roko nanj in ga predelal v neko delujočo celoto. Seveda pa je pri telefonih malo drugače kot pri desktop, kjer igranja običajno ni več.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zvezdica27 ::

res ne vem kje je problem: vsak si lahko iz kateregakoli distro naredi karkoli. Mislm jebemu, saj lih v tem je fora vsega skup: računalnik je orodje, prilagodi si ga!

Ubuntu je čist dobra osnova, dobiš fakin nov kernel, popatchane zadeve (in druge pobugane) (based on debian sid), samo posodabljat ga ne smeš ;) in če ti unity ni všeč (kot recimo meni) imaš cel kul DE za sprobat... trenutno sem zaradi težav debiana stable (ker hočem stabilnost) z novim HW pristal na lubuntu + openbox. Carsko, ke rmi cruchbang s starim 3.2 kernelom ni tekel normalno na haswellom, preobrazba v debian testing/sid pa ni šla lepo čez. Ker distrov je milijon, osnove pa so samo 3, 4: Debian, Arch, SUSE in Slack. Ok, še BSD (nisem nikdar probal).

Isto za telefon: če bo gor možno dati polni linux (arm verzijo) bo to odplo neslutene povezave: android je zaklenjen, ubuntu ne bo mogel biti (sudo) in bomo lahko čez nekaj časa dobili fakin računalnik v žepu... in boš lahko s telefonom delal karkoli. Karkoli ... ne pa za jebena zaklnejneost Androida, da ne moreš nič brez roota... zdaj pa se jebi, če imaš nek lev telefon, ki gana xda noben ne tweaka. Fuck you very much, G.

halo, jaz to vidim kot ogromen korak naprej in ker je android del kernela, to poemni... madona, to je lahko cela revolucija. To je lahko nov korak naprej. Lahko. Ni nujno da bo. Jaz bom to ubodel, če bo lavfalo!

Boli me za ostalih 99%, sam da ta 1% rine naprej!

b


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prenovljeno in novo iz Motorole: Moto X, Moto G, Moto 360, Moto Hint

Oddelek: Novice / Android
3615113 (12086) bluefish
»

Ubuntu Edgea ne bo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Android
8019393 (16245) Jokaero
»

Ubuntu tudi za tablice

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
3610546 (9124) c00L3r
»

Ubuntu na mobitelih kmalu na voljo razvijalcem

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
106385 (5090) Mavrik
»

Best ubuntu phone

Oddelek: Mobilne tehnologije
234180 (3334) Zvezdica27

Več podobnih tem