» »

Mejna frekvenca iz prenosne funkcije!

Mejna frekvenca iz prenosne funkcije!

Rok Woot ::

Ko računamo mejno frekvenco (naprimer high pass filtra), izenačimo limte (0,inf), pa izrazimo ven frekvenco. Kje se znebimo imaginarne enote j? Sej vem, da ni tolk pomembno, sam me jezi, ko se ne spomnem...

nadlipnik ::

Če te prav razumem te zanima kdaj pade ojačanje za 3 dB? To se zgodi tam, kjer imaš pol pri prenosni funkciji.
Lahko pa daš kakšen konkreten pri,er.

Rok Woot ::

Recimo za aktiven high pass filter, je prenosna j*w*C*R1/(j*w*C*R2), pol izenacimo limite, j pobrišemo, pa dobimo mejno. Zakaj pobrišemo imaginarno komponento. Se mi zdi, da sem zelo jasno razložil.

nadlipnik ::

Če ne drucga se ti v tej enačbi pokrajšata j in w. Po mojem mnenju si narobe napisov/zračunov prenosno funkcijo. V principu je za preprosi RC High Pass filter funkcija H(s) = jw R1C1 / (1 + jw R1C1)

Rok Woot ::

Ja pozabil sem enko, se zgodi, kaj pa odgovor?

nadlipnik ::

Ja karakteristika se zvisuje za 20 dB na dekado, pri frekvenci R1C1 se pa ustavi. Pri 0 dB.

Kocka ::

Gledaš imenovalec (1 + jwRC) in primerjaš med sabo 1 (realno komponento) in wRC (imaginarno komponento). Fora je v tem, da je pri nizkih frekvencah wRC komponenta precej manjša od 1 in jo lahko zanemariš, pri visokih frekvencah pa je wRC člen precej večji od enke, zato zanemariš 1. V prvem primeru dobiš jwRC (nizka f), v drugem pa se vse pokrajša, torej 1 (visoka f).

Mejna frekvenca pa je tista, ko sta oba člena v imenovalcu enako velika in ne moreš zanemariti nobenega od njiju. Torej, ko je wRC enak 1. Se pravi, da je mejna frekvenca 1/RC (kot je že @nadlipnik omenil).

Rok Woot ::

Nisi odgovoril na vprašanje, zgleda je problem v komunikaciji.

Pa mejno frekvenco si tuid narobe napisal, mojega posta zgleda sploh prebral nisi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Rok Woot ()

Rok Woot ::

Sem kdaj spraševal koliko je prenosna funkcija? kako jo limitiramo? NE NISEM

Kocka ::

Rok Woot je izjavil:

Ko računamo mejno frekvenco (naprimer high pass filtra), izenačimo limte (0,inf), pa izrazimo ven frekvenco. Kje se znebimo imaginarne enote j?


Lej, daj postavi vprašanje tako, da te bodo lahko elektrotehniki razumeli, o čem sploh sprašuješ. O kakšnih limitah pravzaprav sanjaš? Imam občutek, da si pomešal pojeme limita ter realno in imaginarno komponento prenosne funkcije.

Izenačiš realno in imaginarno komponento (pri polu prenosne funkcije) med sabo in ne limite! Zanimata te ti dve absolutni vrednosti, ki sta enaki ravno pri mejni frekvenci, zato jih primerjaš med sabo, in se s tem znebiš imaginarne enote j.

Naprimer:
Re{1 + jwRC} = Im{1 + jwRC}

torej

|1| = |jwRC|
1 = wRC

Tu pri absolutni vrednosti se znebiš j-ja!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kocka ()

Rok Woot ::

No to me je zanimalo. Hvala Kocka.

Sedaj ko to vem, bi lahko postavil vprašanje bolje, samo kaj ko tega nisem vedel.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Načini označevanja elementov v elektroniki

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
151357 (792) mujek
»

Bodejev diagram

Oddelek: Šola
122936 (1782) čuhalev
»

[Matlab] Fouriereva transformacija in analiza odzivov procesa

Oddelek: Programiranje
92728 (2553) nosk8fx
»

Soundstorm

Oddelek: Zvok in slika
71230 (1067) The B
»

nForce2 zadnji gonilniki (link)

Oddelek: Strojna oprema
181604 (1296) Oblivion

Več podobnih tem