» »

AMD ZEN - nova X86 Jedra

AMD ZEN - nova X86 Jedra

Temo vidijo: vsi
««
546 / 610
»»

PrimozR ::

Domače igranje ni niti konkretni namen niti denar (ker ni smiselno) - v mojem primeru je bil CPU ~140 EUR (10 jeder na 3 GHz), matična s 6-core CPU-jem in 48 GB RAMa 120 EUR, dodatnih 80 GB RAMa pa ~100 EUR.

Matlab mogoče je popravil MKL, kdo drug pa še ne, sploh če si iz katerihkoli razlogov na starejši verziji, ki takšnega popravka nima.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

mtosev ::

PrimozR je izjavil:

mtosev je izjavil:

Zakaj bi sploh razmišljal o discontinued platformi kot je LGA2011 za 128gb rama, če X299 chipset podpira do 256gb rama. Nima pa podpore za ecc ram.

Kaj zavraga ti bo pomagal X299 čipset, ki ne podpira Xeonov? Potem vsja reči C422 čipset. Sicer pa LGA-2066, enako kot LGA-2011-3, podpira DDR4. Ki je trenutno več kot 2x dražji na GB, kot DDR3. To je glavni faktor.

LGA-2011 zlahka da največ jeder in RAMa na ceno med vsemi platformami, zraven pa še zelo visoko prepustnost pomnilnika, kot je omenil pegasus. Se boš moral navaditi, da najnovejše in najbolj shiny ni nujno tudi najboljše oz. najbolj optimalno.

Sicer ti najboljše veš kaj je najboljše zate. Ta stara platforma uradno ne podpira win 11, win 10 pa bo podprt do oktobra 2025. X299 ima memory bandwidth 94g kar je celo več kot ta star LGA2011 socket. Zakaj pa ti rabiš Xeon cpu pa veš ti, ne jaz. Jaz sem na svojem zagnal aida64 memory bandwidth pa sn pri vrhu, celo nad amd threadripper cpuji z mojih 4x8gb rama @ 3600mhz.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

FireSnake ::

Že


Še malo špekulacij o novih threadripperjih:
https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-t...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Jarno ::

blackbfm je izjavil:

Intel in AMD proizvajata generične x86-64 procesorje, tako, da opaznih razlik pri procesiranju ne boš opazil.


Jp dokler ne zacnes dobivat blue screenov in crkovanja usb ker ti amd proda napol delujoc cpu.. Vazn da laufa minecraft s 5 fpsji več :))


Bom nadaljeval v AMD temi. ;)

Po dobrem letu dni uporabe 0 blue screenov in 0 težav z usb-ji. Zen2 + B550. Lahko se verjame na besedo, da bi bilo ogromno shitpostanja zaradi teh zadev, kot se je zgodilo v primeru redke kombinacije usb konfiguracije.
Tudi, če so takšne težave s cup-jem se ne rine v strežniški segment, AMD pa je tam spet prva opcija za nove investicije.
#65W!

FireSnake ::

Tudi jaz sem za težave z USBjem izvedel iz medijev.
Pa tukaj se je zadeva tudi velikokrat pojavila.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

inzenir1337 ::

Sam bi kot strokovnjak povedal da se procesorji znamke AMD ne kvarijo nič bolj kot druge znamke procesorjev.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: FireSnake ()

FireSnake ::

(Samooklicani) strokovnjak za?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

FireSnake ::

Edino, koliko je 3300X še aktualen:
https://www.tomshardware.com/news/amd-r...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

inzenir1337 ::

FireSnake je izjavil:

Edino, koliko je 3300X še aktualen:
https://www.tomshardware.com/news/amd-r...

Kaj pa ti s tem dvojedrnikom telovadiš v letu 2021? S kolegi se velikokrat delamo norca iz tistih, ki si lastijo procesor z manj kot 16 jedri.
3300X je vreden pomilovanja.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: MrStein ()

PrimozR ::

inzenir1337 je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Edino, koliko je 3300X še aktualen:
https://www.tomshardware.com/news/amd-r...

Kaj pa ti s tem dvojedrnikom telovadiš v letu 2021? S kolegi se velikokrat delamo norca iz tistih, ki si lastijo procesor z manj kot 16 jedri.
3300X je vreden pomilovanja.

4-jedrnik. Trolov ne potrebujemo. Pa točno takle 4-jedrnik je povsem vrh glave za takšno trolanje, kot se ga greš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Horas ::

ampak vseeno, kaj je amdju da je iz naftalina potegnil tole kroto?
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

PrimozR ::

Višek zaloge?

Horas ::

kako?? če prej ni bilo na zalogi? :)) komaj dobavljivo. še 3100x je bil ko luft
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

Jarno ::

Te zadeve znajo biti pretežno zavtomatizirane pri binningu, recimo pri delujočem zen2 chipletu ima CCX0 4 brezhibna jedra, CCX1 pa manj kot tri.
Potem ob ostalih ustreznih pogojih tagajo za 3300x.
Ko se nabere zaloga chipletov, spet zaženejo produkcijo za ta model.
#65W!

mtosev ::

A kdo ve, da so prvi amdjevi cpuji, ki so uporabljali ccx model so bili na Jaguar architecture in te cpuje so uporabljali v Xbox one s in tudi PS4? Sn pred kratkim o tem bral na wiki.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

PrimozR ::

mtosev je izjavil:

A kdo ve, da so prvi amdjevi cpuji, ki so uporabljali ccx model so bili na Jaguar architecture in te cpuje so uporabljali v Xbox one s in tudi PS4? Sn pred kratkim o tem bral na wiki.

Bolj ne, CCX-i so Zen pogruntavščina. CCX Core CompleX, kjer si imel pri Zen (1), Zen+ in Zen 2 na CCX 4 jedra, pri Zen 3 je pa en CCX 8 jeder. CCX sicer ni isto kot chiplet (ker imajo Threadripperji in Epyci tudi 2 CCX-a na jedro oz. CCD), ker ima bolj veze z deljenjem predpomnilnika in komunikacijo z drugimi jedri, ki, tudi na istem jedru (CCD-ju), med CCX-i poteka prek Infinity Fabrica.

Jaguar nima nič od tega. Začenši z Infinity Fabricom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Jarno ::

8 jedrni jaguar procesorji za playstation in xbox so bili "glued", torej slaba komunikacija med četvorčkoma jeder.

In both our Xbox One and PS4 articles I referred to the SoCs as using two Jaguar compute units - now you can understand why. Both designs incorporate two quad-core Jaguar modules, each with their own shared 2MB L2 cache. Communication between the modules isn't ideal, so we'll likely see both consoles prefer that related tasks run on the same module.


Takrat so jim pravili moduli, izraz CCX se je pojavil šele z zen procesorji.
#65W!

mtosev ::

Thx za boljšo razlago.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

PrimozR ::

Jarno je izjavil:

8 jedrni jaguar procesorji za playstation in xbox so bili "glued", torej slaba komunikacija med četvorčkoma jeder.

In both our Xbox One and PS4 articles I referred to the SoCs as using two Jaguar compute units - now you can understand why. Both designs incorporate two quad-core Jaguar modules, each with their own shared 2MB L2 cache. Communication between the modules isn't ideal, so we'll likely see both consoles prefer that related tasks run on the same module.


Takrat so jim pravili moduli, izraz CCX se je pojavil šele z zen procesorji.

Ta slaba komunikacija je bila verjetno bistveno slabša, kot to omogoča Infinity Fabric pri Zenu. Zen je pač močno multi-core in je kot tak zastavljen od začetka - s CCX-i, da je modularen, s komunikacijo med moduli, z možnostjo širitve na velika števila jeder, itd. 64 jeder v enem podnožju je bilo 2013 ena velika utopija.

Jarno ::

Mislim, da je kar ustrezno, za izraz CCX in njegov nastanek pripišemo določenim zen arhitekturam, predvsem zaradi "fizičnih lastnosti".
https://en.wikichip.org/wiki/amd/ccx
#65W!

PrimozR ::

Definitivno.

FireSnake ::

Jarno je izjavil:

Mislim, da je kar ustrezno, za izraz CCX in njegov nastanek pripišemo določenim zen arhitekturam, predvsem zaradi "fizičnih lastnosti".
https://en.wikichip.org/wiki/amd/ccx


Res je.

Tam so si jedra delila enote (enoto za plavajočo vejico, na primer).
Zasnova je bila revolucionarna in že leta nazaj sem zapisal, da je škoda, da AMDju že takrat ni uspelo.
Predstavljajte si, kje bi bilo zdaj, če bi že tisto obrodilo sadove?

Po drugi strani pa: če bi tisto ratalo (verjetno) nikoli ne bi prišli do ZEN arhitekture, ker so ZEN načrtali povsem na novo.
inženirnji vedno jamrajo, da nimajo prostih rok. Pri ZEN-u so jih pa imeli.
In ni čudno, da je zadeva take dobro ratala.

Če si zamislimo, da so ThreadRipperje zasnovali v svojem prostem času potem si lahko mislimo kakšno vzdušje je vladalo ob razvoju.
Škoda, da ni kakih člankov na to temo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Wrop ::

Po spominu so pri buldožerju in vseh naslednjikih operacije trajale kar občutno dlje. To so šele popravili pri ZEN. Veliko je k temu izboljšanjupripomogel tudi 14 nm proizvodni proces.
Buldožer se jim nekako ni obnesel, splet večih kompromisov in okoliščin. Dobro, da so šli nazaj za risalno mizo.

inzenir1337 ::

Intel Core i9-12900K grdo povozil AMD Ryzen 9 5950X za kar 25%. AMD bo moral prepolovit ceno.
https://wccftech.com/intel-core-i9-1290...

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: PrimozR ()

Wrop ::

Ali pa Intel podvoji ceno.

rdecaluc ::

Saj vemo kako so se izkazali Rocket Lake leaki ane. Tole je verjetno fake.
Est modus in rebus. ,typos

FireSnake ::

Človek bi si želel, da je res.
Ob normalni porabi, seveda.

Pa vsi vemo kako to gre.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

FireSnake ::

https://www.tomshardware.com/news/puget...


Impresivne številke.
Pravzaprav: noro dober napredek.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

inzenir1337 ::

Noro dober napredek. Impresivno.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: FireSnake ()

PrimozR ::

Kar je zanimivo, ker se šele zdaj v določenih profesionalnih programih popravlja matematiko (MKL, kar sem že omenjal). S popravki na tem področju se zna razmerje še dodatno popraviti.

FireSnake ::

https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-5...

Višje cene: zakaj nisem presenečen?
Upam, da v splošnem to ne bo veljalo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

inzenir1337 ::

Dokler ni žemlja 200€, se ne sekiram. Kruh ne bo dražji tudi če grejo procesorji na x2 ceno. Zarad mene lahko grejo tudi x10.

Zgodovina sprememb…

Mr.B ::

In,
v primerjavi z 5700G dobis 2x vec fps-jev dobis z 11400f + rabljana 1060 3GB.

Al pa najdes rabljen amd 2600, 2700x ter dobro plato + rabljeno 1060. Ce se ti ne da jajcat z rami pa najdes 3500x potem cez leto nadgradis na 5600xoziroma karkoli bo se jeseni prislo ven in bo kompatibilno z am4. pri intlu bos pac lahko nadgradil na i7/i9 Gen 11.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

inzenir1337 ::

Koliko bo 5700G TDP? 30W? Zdaj ko bo šla elektrika v nekaj skokih 300% gor bo TDP postal kar važna reč. Upam da gre AMD hitro na manjši 5nm proces da bo še bolj učinkovit.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: FireSnake ()

yayo ::

Še eno mnenje o skurjenih 3090kah.

Mr.B ::

yayo je izjavil:

Še eno mnenje o skurjenih 3090kah.

Napačna tema.
Pisatelj in JtC, je malo zabluzil. To da lahko SW, brez dostopa do low level strojne opreme, na tako ensotavni način uniči grafično kartico, je problem proizvajalca grafične kartice. VRM kontroller zazna "prevelik" tok/ poraba v 100-200ns, to je zagotovo faktor 10x in več v primerjavi z hitrostjo varovalke. Kot odleti varovalka je driver (Mosfet) že odpovedal. Da sedaj samo še čakajmo za viruse.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

yayo ::

sry, sem imel več zavihkov odprtih, pa leta, pa vročina... ;)

Mr.B ::

Če bi se ga dalo kupit...65W All Core , celo manj cot 5600X Ryzen 7 5800 Non-X Review, Benchmarks, & Powe
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

FireSnake ::

Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Jarno ::

Mr.B je izjavil:

Če bi se ga dalo kupit...65W All Core , celo manj cot 5600X Ryzen 7 5800 Non-X Review, Benchmarks, & Powe


Pomanjkljivost X verzije je vsekakor visoka cena, ampak bi se ga na večini plošč dalo uporabljati skozi eco-mode oz. nižji Power Limit pri 65W (kakorkoli ga proizvajalci poimenujejo).
R7 5800X so tudi kvalitetnejši glede binninga...karkoli se da iz tega pri 65W izvleči. :)
#65W!

Mr.B ::

France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

petron ::

Je 5600x (in ostale ryzne) smiselno navijati? Kakšne nestavitve izven defaulta uporabljate?
Plošča je b550 tomahawk.

FireSnake ::

Zadeva se navija sama. In to zelo dobro!
Ti samo poskrbi za dobro hlajenje. Pa ne zato, ker bi se zadeva grela (65W TDP je milina) ampak zato, ker se višje (samodejno) navije, če so temperature ugodne.
Jaz sem 3700X hladil z NH-15 (kar je preveč, a nizke temperature ne škodijo).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Silici ::

petron je izjavil:

Je 5600x (in ostale ryzne) smiselno navijati? Kakšne nestavitve izven defaulta uporabljate?
Plošča je b550 tomahawk.

Najbolše da stestiraš, čist možno da ti bo poraba pod obreminitvijo padla in pridobil boš nekaj frekvence, bo pa večja poraba v mirovanju.

FireSnake ::

Silici je izjavil:

čist možno da ti bo poraba pod obreminitvijo padla in pridobil boš nekaj frekvence


Prosim?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Silici ::

FireSnake je izjavil:

Silici je izjavil:

čist možno da ti bo poraba pod obreminitvijo padla in pridobil boš nekaj frekvence


Prosim?


Praviš da si imel 3700x in ne razumeš o čem govorim?

Jarno ::

petron je izjavil:

Je 5600x (in ostale ryzne) smiselno navijati? Kakšne nestavitve izven defaulta uporabljate?
Plošča je b550 tomahawk.


Sam uporabljam performance enhancer + undervolting (-0.075 na R5 3600).
Sicer pa največji performance boost v povprečju prinesjo dobro izbrani pomnilniški moduli, torej dual rank, dve palčki...optimalen P/P so PC 3600 CL16.

Z OC-jem 5600X se v igricah ne pridobi kaj dosti, ker je običajno boost frekvenca višja od all-core-OC frekvence, ko je obremenjeno manj jeder.
Načeloma je za nekaj procentov boosta v MT aplikacijah smiselno uporabiti PBO s curve optimizerjem, ampak je to že skupaj z navadnim OC-jem placebo-brag teren, vsaj za večino ryznov.
#65W!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jarno ()

petron ::

Ok hvala za odgovore.
Kuler mam še od prej (nh-u12p se) tako da ne bi smelo bit problem.
Rame sem vzel G.Skill Aegis DDR4-3200 CL16.

FireSnake ::

Potem imaš tako ali tako že vse porihtano.

Če se ti bo ljubilo: latence na RAMu malo zategni.


Silici je izjavil:

ne razumeš o čem govorim?


Točno to hočem povedati, ja.
Ni bilo napisano dovolj razumljivo?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Silici ::

FireSnake je izjavil:

Potem imaš tako ali tako že vse porihtano.

Če se ti bo ljubilo: latence na RAMu malo zategni.


Silici je izjavil:

ne razumeš o čem govorim?


Točno to hočem povedati, ja.
Ni bilo napisano dovolj razumljivo?


Očitno si dobil podpovprečen primerek.
««
546 / 610
»»